uropa ver achter et creatie banen Grafici willen uitkering dem meubelfabriek IESO: alleen VS halen voldoende Automatisering vormt bedreiging voor vrouw Grote actie Den Haag tegen spreiding PTT Afvalzuren Duphar niet meer in zee Turks bewind staat eerste staking toe IMF-krediet Argentinië: 1,4 miljard Leningen voor vrouwen die bedrijf beginnen Mevrouw,Oase heeft slaapkamers in élke stijl en voor élke portemonnee.... SNSDAG 26 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 RIJS (GPD/ANP) - De werkloosheid in West-Europa zal aan het einde van 1985 zijn elopen tot 20 miljoen. Dat komt overeen met 11,5 procent van de beroepsbevolking, d vorig jaar waren 18 miljoen Westeuropeanen werkloos, 10,3 procent van de be- psbevolking. In de Verenigde Staten zal de werkloosheid dalen van 9,6 tot 7,25 icent en in Japan stabiel blijven op 2,5 procent. c voorspelt de Organisatie voor nomische Samenwerking en wikkeling (OESO) in een van- gepubliceerd werkgelegen- Israpport. De OESO omvat 23 terse industrielanden en Ja- Vorig jaar schatte de organisa- iat er over de periode van 1984 989 in het OESO-gebied dage- 20.000 banen geschapen dien- te worden, wilde men in 1989 werkloosheid hebben terugge- igen tot het peil van 1979: 19 oen. lleen de Verenigde Staten sla- dit peil te halen en zelfs r dan dat. Japan kwam vo- jaar vrij dicht bij het gestelde 1, maar in Europa liep de werk- genheid nog steeds terug. Aan e achteruitgang komt dit jaar iswaar een einde, maar de groei de eerstkomende jaren niet 5t genoeg zijn om het nog stij- de aanbod op de arbeidsmarkt vangen. Nederland behoorde g jaar tot de Westeuropese lan- met de grootste werkloosheid: procent. een analyse van de oorzaken ert de OESO de veel gehoorde ling dat de verschillen in werk- igenheidsontwikkeling zijn toe chrijven aan het feit dat de fle- iliteit wat betreft de arbeids- rkt en de loonkosten in de VS Japan groter is dan in West-Eu- Volgens de organisatie is de- itelling tot nu toe echter niet af- nde bewezen en spelen er ook tere sociaal-economische ver dien mee. wordt wel beweerd, aldus de SO, dat in de VS mensen en ba- doelmatiger bij elkaar kunnen rden gebracht omdat werkne- rs daar betrekkelijk weinig ze- heid hebben over hun baan. staat echter tegenover dat er Japan, waar levenslange ar- dsovereenkomsten worden af- loten, er toch sprake is van een r flexibele arbeidsmarkt. In Ja- houden werknemers hun baan niddeld ohgeveer 23 jaar, in de este Westeuropese landen 17 n Australië, Canada en de 14 jaar. in de meest verontrusten- ïspecten van de huidige situatie e voortdurende stijging van het tal langdurig werklozen. Vorig zat veertig procent van het to- aantal werklozen in West-Eu- i langer dan een jaar zonder in. In 1979 was dat nog maar 27 cent. In Noord-Amerika nam aandeel van de langdurig werk lozen toe van vier procent tot der tien procent. Overheid, werkge vers en vakbonden dienen zich voor langdurig werklozen speciale inspanningen te getroosten, aldus het rapport. Op het gebied van de jeugdwerk loosheid signaleert de OESO ook grote verschiUen tussen Noord- Amerika en Europa. In de VS be draagt het percentage werklozen onder de jongeren nu dertien. In de vier grootste Westeuropese landen (West-Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië) is dat ruim 22 procent. Volgens de OESO zijn de voor uitzichten voor jongeren vermoe delijk verslechterd in landen waar de jeugdlonen sterker zijn geste gen dan die van volwassenen of niet zijn verlaagd. Loonmatiging blijft volgens de OESO overigens geboden om de economische groei te kunnen laten voortduren zonder de inflatie aan te wakkeren. In het rapport wordt tenslotte ge wezen op de sterke groei van de (nieuwe) dienstensector. In het ge hele OESO-gebied is de diensten sector nu goed voor bijna zestig procent van het totale aantal banen en de industrie voor nog maar on geveer 33 procent. In 1971 waren de percentages respectievelijk vijf tig en 37. De tertiaire sector is het grootst in Noord-Amerika, name lijk bijna zeventig procent van de totale werkgelegenheid. In andere OESO-landen ligt het aandeel van de dienstensector tussen vijftig en 65 procent. DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - Automatisering bedreigt, samen met de economische situatie, de positie van vrouwen op de arbeids markt. Behalve dat er arbeidsplaat sen verdwijnen, verslechtert ook de kwaliteit van arbeid van vrou wen. Dit blijkt uit een onderzoek naar de gevolgen van de invoering van micro-elektronica voor de kwaliteit van het werk van vrou wen. Het is in opdracht van het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid verricht door de werk groep Arbeidsvraagstukken en Welzijn van de Universiteit van Leiden. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello heeft het rapport aan de Tweede Kamer aangeboden. Volgens het rapport nam als ge volg van automatisering in bijna al le gevallen de variatie in het werk af. Juist die taken die voor de af wisseling zorgden, vervielen name lijk. Daarnaast verminderde ook de zelfstandigheid van de arbeids plaatsen. Vrijwel overal klaagden dat de automatisering de sociale contacten sterk beperkt en daarmee eenzame banen schept. De toegenomen eentonigheid en plaatsgebondenheid vergroten de werkbelasting. Er is echter ook sprake van een zekere verlichting, zo blijkt uit het onderzoek, doordat dank zij de apparatuur sommige werkzaamheden sneller en met minder inspanningen kunnen wor den gedaan. De arbeidsomstandig heden kunnen door dit laatste ver beteren. Van belang daarbij is wel dat de werkgever tegemoet komt aan de wensen van de medewerk sters. De onderzoekers doen in het rap port een aantal aanbevelingen om de gesignaleerde, problemen op te lossen. Zo zou de positie van vrou wen op de arbeidsmarkt minder kwetsbaar worden door hen te sti muleren tot het meer uitoefenen van de van oudsher 'mannenberoe pen' en door het bevorderen van de herverdeling van werk. Hierbij is het van belang dat de kansen op promotie voor deeltijdwerkers ge garandeerd zijn en dat hun rechts positie wordt verbeterd. Boven dien mag de herverdeling van werk niet beperkt blijven tot de la gere functies, aldus de onderzoe kers. Ook zouden bedrijven aandacht moeten besteden aan een gelijk- iligheid )e arbeidsinspectie heeft vorig op grond van de Arbeidsom- ndighedenwet 5.249 keer in het Irijfsleven een eis tot naleving die wet gesteld. Dergelijke ei- zijn mogelijk als bijvoorbeeld voldaan aan regels ter verze- •ing van de veiligheid en ter be- lerming van de gezondheid van rknemers. De eisen hadden be kking op 1.555 ondernemingen 17.766 werknemers. Dit staat in rapportage over het functione- de Arbowet. imenwerking Minister Smit-Kroes van Ver en Waterstaat heeft tijdens bezoek aan Saudi-Arabic een morandum getekend, waarin loten is tot samenwerking tus- dat land en Nederland op het Died van vervoer en verbindin- Bepaald is dat beide landen in bijzonder zullen gaan samen- rken op het gebied van wegen spoorwegen en vervoer. Iet ministerie van Verkeer en iterstaat had overigens gister- ddag nog geen officiële bevesti- ig gekregen van de melding van itenlandse persbureaus dat de -M geen toestemming krijgt >r geregelde vluchten op yadh. oeing nationale luchtvaartmaat- lappij van Joegoslavië, Jugoslo- nski Aerotransport (JAT), zal ee vliegtuigen van het type •eing 737-300 aanschaffen. De sten van de transactie bedragen ftig miljoen dollar. De toestellen lien in juli of augustus 1985 wor- geleverd. Door de aankoop >rdt JAT de eerste Europese latschappij die de 737-300, een moderniseerde versie van de ,in gebruik neemt. terren riet KNVTO, verbond van trans- rtondernemers, wil dat touring- rs voorzien worden van sterren, dat de passagiers in een oogop kunnen zien welk en hoeveel mfort de bus biedt waarmee zij stap gaan. "Als er betaald is vijfsterrenbus en er ver- tiijnt een wagen met drie of hele- lal geen ster, moet de passagier deel van zijn geld terug kun- n krijgen", aldus woordvoerder sddering van het KNVTO. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ge meente Den Haag gaat een grote campagne voeren tegen de sprei ding van de PTT. Er is voor massa le actie gekozen om aan te tonen dat de stad in nood verkeert, aldus de Haagse wethouder Dijkhuizen gisteren. Den Haag wil niet langer allèen zakelijk argumenteren, ter wijl het noorden van het land een emotioneel beroep op de kamerle den niet schuwt. Den Haag heeft de voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond, André van der Louw, aangetrok ken om actie te voeren tegen de spreiding van de PTT. De oud-bur gemeester van Rotterdam is vrij dagavond voorzitter bij een grote manifestatie in het Congresge bouw die het spits van de campag ne moet afbijten. Op de manifesta tie zullen burgemeesters uit de Haagse regio het woord voeren. PoUtiek is voor de acties het mo ment goed gekozen, aldus Dijkhui zen gisteren. Eind oktober ver wacht hij een definitief standpunt van het kabinet over de verhuizing van de PTT-top naar het noorden. Premier Lubbers heeft wat be treft de spreiding een brief ge stuurd aan de commissarissen der koningin in Groningen en Zuid- HoUand, de burgemeesters van Groningen en Den Haag en de di recteur-generaal van de PTT. Hij zegt daarin nog geen beleidsmatige conclusies te willen trekken uit de cijfers van het bureau Berenschot over de kosten van de spreiding. Lubbers wil weten of die cijfers in ieders ogen juist zijn. Duurder Gedeputeerde Staten van Zuid- HoUand hebben meteen gerea geerd en gezegd dat verplaatsing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Gronin gen veel duurder uitkomt dan Be renschot heeft berekend. Want daarbij moeten volgens het dage lijks bestuur van de provincie na melijk ook zaken als de meerkos ten voor werken op twee plaatsen, een post onvoorzien en extra huis vestingslasten worden geteld. Bovendien zal spreiding van de PTT veel aandacht vragen van de bedrijfsleiding. Dit zal aanzienlijke schade aan de PTT toebrengen om dat het ten koste zal gaan van de aandacht die de bedrijfsleiding moet opbrengen voor veranderin gen die het bedrijf ondergaat als gevolg van het feit dat het zich meer op de marktsector moet rich- DEN HAAG Minister De Koning en de partijen in het Rotterdamse havenconflict hebben gisteravond de overeenkomst getekend die vrijdag een eind aan het conflict maakte. Met het akkoord werd bereikt dat 151 werknemers van Rotterdam Terminal niet op straat zullen komen te staan. Links A. Drenth van de bonden, rechts G. Zeebregts, namens de havenwerkgevers (Foto anp> ten. de Volgens GS spreiding PTT voor de werkgelegenheid in de Haagse regio ernstige gevolgen hebben. Met name zal de voor Den Haag belangrijke telecommunica tiesector erdoor worden aangetast. AMSTERDAM (ANP) - Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, wil over 1984 een eenmalige uitkering ter verbetering van de koopkracht zien te bereiken voor alle werknemers in de grafische sector. De uitkering is volgens de bond een afrekening achteraf van de kosten van de arbeidstijdver korting van 5 procent, die in de huidige cao is bereikt. Daarvoor is gezien de resultaten 1 tot 1,5 pro cent teveel prijscompensatie inge leverd, aldus de bond in een nota. De bond wil de uitkering ineens in de vorm van een vast gelijk be drag voor iedereen. Dit heeft tot gevolg dat de laagste lonen er rela tief het meeste voordeel van heb ben. Een exacte berekeing van het bedrag is nog niet gemaakt, maar volgens een woordvoerder van Druk en Papier zou de uitkering ineens globaal op 200 tot 300 gul den netto kunnen neerkomen. Bij de totstandkoming van de huidige cao, die van februari 1983 tot fe- brusri 1985 loopt, was al met de werkgevers afgesproken dat even tueel ingeleverde prijscompensatie weer ter beschikking zou komen. AMSTERDAM (ANP) - De chemi sche fabriek Duphar in Amster dam is gisteren begonnen met de bouw van een nieuwe miUeu-in- staUatie. Daarin worden straks vloeibare afvalzuren, die nu nog op zee worden geloosd, omgezet in een vaste stof die geschikt is voor hergebruik, aldus het bedrijf van daag. De installatie is in het voor jaar van 1985 klaar en kost drie mil joen gulden. Zij is volgens het be drijf de eerste in haar soort in Ne derland. Het afvalzuur bestaat uit een mengsel van water, ijzerchloride, fosforzuur en zoutzuur en wordt nu al voorgezuiverd. In de nieuwe - vergaand geautomatiseerde - in stallatie wordt het afvalzuur ge neutraliseerd met ongebluste kalk. Het water verdampt grotendeels door de daarbij optredende warm te en er blijft een droogkorrelig, goed verwerkbaar produkt over, aldus Duphar. Het bedrijf zoekt nog naar moge- Hjkheden tot verwerking van dit „mengzout". Het gaat om 12.000 tot 14.000 ton per jaar, dat in contai ners wordt opgevangen. Duphar heeft vergunning tot mei 1987 om dit produkt af te voeren naar de stortplaats in Velsen, maar de on derneming zegt de voorkeur te ge ven aan hergebruik van het meng zout. Het Duphar-proces, dat groten deels in eigen huis is ontwikkeld, verschilt van de bestaande proces sen op dit gebied. Normaal wordt kalkmelk gebruikt, maar dat geeft veel meer afvalmateriaal en -water, aldus het bedrijf. PEKING Partijleider Deng Xiaoping leest het Chinese economische dagblad. In dat blad wordt zijn economische politiek gepropageerd. Deng toont zich op de foto dan ook een tevreden lezer. (foto api ADVERTENTIE cetonnes levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument ISTANBOEL (GPD) - In Turkije vindt, voor het eerst sinds de mili taire staatsgreep van ruim vier jaar geleden, volgende week weer een staking plaats. Op twee kleine par- ticuUere scheepswerven leggen maandag respectievelijk 53 en 17 arbeiders het werk neer, omdat hun eisen voor een loonsverhoging van 140 procent zijn afgewezen. Het gemiddelde maandloon be draagt momenteel in Turkije 30.000 Turkse ponden, dat is 250 gulden. Terwijl de lonen dit jaar zo'n 25 procent stegen, dreigt de in flatie weer op te lopen tot minstens 50 procent. De staking heeft de vereiste goedkeuring gekregen van de mili taire autoriteiten, die daarover nog steeds het laatste woord hebben in 41 van de 67 provincies waar nog de staat van beleg heerst. Afgezien daarvan, zal men zich moeten hou den aan de aanzienlijke restricties die zijn vastgelegd in zowel de nieuwe arbeidswetgeving als in de in 1982 ingevoerde grondwet. Zo zullen alle stakers het werk terrein moeten verlaten, terwijl eventuele werkwilligen het komen en gaan vrij moet staan. De stakers mogen zich ook niet verzamelen buiten de ingang, waar slechts twee 'stakingswachters' mogen postvatten. Slechts één bord met daarop de reden van de staking is toegestaan; spandoeken of andere plakkaten dienen achterwege te blijven. Voor de staatsgreep plachten Turkse stakers buiten het werkter rein dag en nacht collectief te bi vakkeren, en te dansen om de moed en de warmte erin te houden. Overal hingen plakkaten en span doeken, mede aangevend hoeveel dagen er reeds werd gestaakt, en welke andere vakbonden zich soli dair hadden verklaard. De twee werkgevers hebben ver klaard, het stakingsrecht te zullen eerbiedigen en geen bedrijfsslui ting te zullen doorvoeren, iets waartoe de nieuwe Turkse grond wet hen uitdrukkelijk het recht geeft. De staking wordt georgani seerd door de Unie van Scheeps- en Dokwerkers, een aftakking van de a-politieke Turk Isj, de enige nog functionerende vakbeweging. De linkse DISC is buiten de wet gesteld en haar leiders trotseren een proces waarbij tegen 76 de doodstraf is geëist. Onlangs zijn echter de laatst acht die nog vastza ten in voorlopige vrijheid gesteld. Nog zeker jaar werk voor Van der Giessen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - De Scheepswerf Van der Giessen-de Noord heeft in het eer ste halfjaar een nettoresultaat be haald van 1,8 miljoen gulden. Vo rig jaar was dat nog 0,9 miljoen gul den. De directie verwacht voor ge heel 1984, ondanks de ongunstige marktsituatie, een gering positief resultaat te behalen. De scheepsbouwdivisie van Van der Giessen heeft een redelijke werkbezetting tot in het derde kwartaal van 1985. Dat komt door een overeenkomst met Nedlloyd voor de bouw en exploitatie van een produktentanker van ruim 40.000 dwt voor gezamenlijke reke ning. Ook de gecontracteerde veer boot voor de dienst Hoek van Hol land-Harwich drgaat behoorlijk bij aan de werkgelegenheid. De marinebouwdivisie boekte de opdracht voor het 13e, 14e en 15e schip uit de serie mijnenbestrij- dingsvaartuigen voor de Koninklij ke Marine. Het vierde en vijfde schip uit deze serie werden vol gens plan met een bevredigend re sultaat opgeleverd. Voortzetting van de arbeidstijd verkorting bHjft overigens voor Druk en Papier voorop staan in het cao-beleid: een werkweek van ge middeld 36 uur per 1 januari 1986 is het streven. De verbeterde be drijfsresultaten in de grafische sec tor rechtvaardigen volgens de bond dat er daarnaast in de nieuwe cao weer wat meer voor de koop kracht van de werknemers wordt gedaan dan in de voorgaande ja- De grafische bond van de FNV wil de volgende atv-stap betalen uit de ruimte die beschikbaar is door de prijscompensatie en de produktiviteitsgroei in de bedrij ven. Van deze ruimte blijft vol doende over om de koopkracht in de nieuwe cao „zoveel mogelijk" te handhaven, zo wordt in de nota ge steld. Verder wil de bond dat de vakantietoeslag weer van 7,5 op het oude niveau van 8 procent wordt gebracht. In het kader van de verdere ar beidstijdverkorting wil Druk en Papier dat nieuwe werknemers in de bedrijfstak - zowel jongeren als ouderen - een 32-urige werkweek krijgen met een evenredig ver laagd loon. Over een aantal jaren zullen de inkomens van bestaande en nieuwe werknemers dan wor den gelijkgetrokken, wanneer de algemene arbeidstijdverkorting op een 32-urige werkweek is uitgeko- Voor werknemers van 57,5 jaar en ouder wil Druk en Papier in de nieuwe cao een éénmahge ver vroegde uittredingsregeling tref fen, op basis van vrijwilligheid. Op deze manier kan volgens de bond het schadelijk effect van de auto matisering op de werkgelegenheid in de bedrijfstak worden derd. waardige deelname van vrouwen aan de arbeid. Volgens het rapport zou dat kunnen door actieplannen te maken, loopbaanpaden voor vrouwen vast te stellen, vrouwen voorrang te geven bij opleidingen en te zorgen dat zy betrokken wor den bij te nemen beshssingen over automatisering. In het boek 'Overheidsbeleid en werkgelegenheid', dat gisteren aan minister De Koning (sociale zaken) werd aangeboden, pleiten zeven topambtenaren voor een onder zoek naar de gevolgen voor de al gehele werkgelegenheid van de toenemende automatisering. Om dat de overheid met geld nieuwe technologische ontwikkelingen steunt, moeten de gevolgen van dat beleid goed worden bekeken, aldus de ambtenaren. De ontwik kelingen zouden volgens hen wel eens een extra uitstoot van ar beidskrachten tot gevolg kunnen hebben. (zie verder rubriek Baanvak) WASHINGTON (Reuter) - Argenti nië krijgt per 1 oktober de beschik king over een krediet van 1,4 mil jard dollar van het het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). In ruil daarvoor moet het land ingrijpen de bezuinigingen doorvoeren. De tails daarover zijn niet bekend ge maakt door de Argentijnse minis ter van economische zaken, Ber nardo Grinspun. De definitieve overeenstem ming, die vannacht na een halfjaar onderhandelen in Washington werd bereikt, maakt de weg vrij voor Argentinië om onderhande lingen te openen met de internatio nale handelsbanken waarbij het land in het krijt staat. Amerikaanse ambtenaren en vertegenwoordi gers van het internationale bank wezen hebben gezegd dat, nu de overeenkomst een feit is, de finan ciële wereld overweegt een grote spoedlening te verstrekken aan Ar gentinië. Het zou hier om een be drag van vier tot vijf miljard doUar gaan. Met dit geld zou Argentinië de periode kunnen overbruggen waarin met de banken zal worden onderhandeld over een omvang rijk plan voor sanering van de Ar gentijnse schulden. Aan het eind van dit jaar moet het Latijns-Ame rikaanse land twintig miljard dol lar schuld terug betalen. De totale buitenlandse schuld beloopt onge veer 45 miljard dollar. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die een eigen bedrijf willen beginnen, kunnen onder bepaalde voorwaar den een renteloze lening tot maxi maal 50.000 gulden krijgen van de overheid. Voor dit jaar is zeven ton beschikbaar. De leningen worden verstrekt op grond van de Experi mentele Regeling Startfacihteiten Vrouwenbedrijven, die vandaag door staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is afgekon- digd. De regehng is bedoeld voor vrou wen die via de gebruikelijke kana len niet aan het benodigde startka pitaal kunnen komen. De staatsse cretaris denkt hierbij vooral aan vrouwen, die na een aantal jaren niet buitenshuis te hebben ge werkt, (weer) zelf een inkomen wil len verwerven door de oprichting van een eigen bedrijf. ADVERTENTIE Meer dan 100 slaapkamers, van super modern tot klassiek in stijl. En Oase geeft meer dan een droom alleen. Daarom zijn we zo groot...

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9