Zuid- vordert vo-rlii)lomatie actiei Argentijnse junta vrijuit MET DE NIEUWE FIAT PANDA 34 PRIMA LACH JE NU HELEMAAL IEDEREEN UIT. Protestante gevangenen iTiTweer in hongerstaking Relatie Jordanië-Egypte hersteld Genscher: Reagan maakte indruk JENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 >Durg ma verband r 1*1 O ORT s#^gj$5RUZALEM (Rtr./DPA/UPI) - Israel zal „binnen enkele weken" een beslissing nemen 'er de terugtrekking van zijn troepen uit Zuid-Libanon. Dit verklaarde de Israëlische emier Peres, die gisteren hierover overleg voerde met de Amerikaanse staatsecretaris n buitenlandse zaken Richard Murphy. j zei tevens dat zijn regering het redesplan voor het Midden-Oos- de Amerikaanse president ragan bestudeert, en niet catego- ich afwijst zoals de vorige Li- regering. Murphy is gisteren naar Egypte rtrokken voor besprekingen met sident Hosni Moebarak. Hij be- ^vcht eerder Libanon en Syrië. Na ".ét overleg in Jeruzalem, waaraan irder ook de ministers van defen sie Rabin en minister zonder porte feuille Arens deelnamen, zei Mur phy dat het nog te voorbarig was om te spreken van een nieuw Ame rikaans initiatief inzake Libanon. Hij hield het op „niet meer dan een verkennende missie". Peres sprak van een spoedig be sluit over de troepenterugtrekking interview met de krant Da- rael aan die terugtrekking niet lan ger de voorwaarde van een gelijk tijdige terugtrekking van de Syri sche troepen uit Libanon verbindt. „De enige voorwaarde is een garantie voor de veiligheid van on ze noordgrens". Voor de radio zei Peres dat zijn coalitie verdeeld is ten aanzien van het uit 1982 daterende plan-Rea- die nauwe banden heeft met gan. De Likoed-ministers wijzen zijn Arbeiderspartij. Hij zei dat Is- Ïoord-Ierland: 3nden (GPD) - Tien Noordierse 'fc* :>yalistische (protestantse) gevan- engeree-enen hebben gisteren hun hon- erstaking, die ze ruim een maand 00 uur eleden begonnen maar vorige Leideid<veek onderbraken, hervat. >us 15 er De loyalisten, die in de Magilli- jJJ^J^an-gevangenis in de regio Lon- ^"^"onderry gevangen zitten, weige- en weer voedsel omdat naar hun eggen het ministerie van Noord- erland zich niet aan afspraken ieeft gehouden die hen ertoe had- ra gebracht hun hongerstaking 30 dagen te beëindigen. ïger India Cveg uit sikli- lieiligdom 1 DELHI (AFP) - Troepen van fet Indiase leger zijn gisteravond |t de Gouden Tempel van de hs in Amritsar vertrokken, kort televisietoespraak van pre- ■ier Indira Gandhi waarin dit ver lek werd aangekondigd. Dit heeft jbt Indiase persbureau PTI ge leld. 4 Slechts een kleine eenheid van para-militaire veiligheidstroe- I n blijft achter om de „Thos- j pkhana", de schatkamer van het -tmpelcomplex, te bewaken, zo Tiegde PTI er aan toe. I Gandhi zei voor de televisie dat herstelwerkzaamheden aan het |mpelcomplex zijn voltooid. De nkondiging van het vertrek van militairen komt nauwelijks een leek voordat de aangekondigde lars van sikhs „om de tempel te levrijden" zou beginnen. De aanwezigheid van troepen in |et tempelcomplex, sinds het leger Gouden Tempel op 6 juni ten i minstens 650 doden be- p.ormde om een grote groep sikh- pctremisten te verdrijven, was het (elangrijkste obstakel om orde en de noordwestelijke deel- aat Punjab te herstellen. „Nu dat 2 herstelwerkzaamheden zijn vol- boid, is zelfs een symbolische aan wezigheid van het leger in de Gou- len Tempel niet meer nodig. Dat lebben wij besloten", zo zei pre bier Gandhi. RAF AT - Een Italiaanse rechter Jeeft begin deze maand opnieuw arrestatiebevel uitgevaardigd fcgen de leider van de Palestijnse f evrijdingsorganisatie PLO Jasser j-afat. De rechter stelt een onder- aar wapenhandel tussen Ie PLO en de Rode Brigades. Dit is lit justitiële bron vernomen. 1 Ook vaardigde rechter Carlo Jïastelloni een aanhoudingsbevel lit tegen Salah Khalaf, hoofd van Ie veiligheidsdienst van El Fatah. De gevangenen gingen vorige maand in hongerstaking omdat zij weigeren in dezelfde cellenvleu- gels te zitten als republikeinse (ka tholieke) gevangenen. De republi keinen zouden hen geregeld aan vallen. Volgens de hongerstakers was vorige week afgesproken dat zij in gescheiden cellen zouden worden geplaatst zolang ambtenaren van het ministerie van Noord-Ierland zich over hun eisen zouden buigen. Daaröm besloten zij weer eten tot zich te nemen. Maar vier van de betrokken ge- miet hebben gesteld voor het ver- het af terwijl de bewindslieden zijn Arbeiderspartij niet catego risch tegen zijn maar niet alle pun ten van het plan aanvaarden. Het plan-Reagan voorziet in Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jor- daanoever binnen een confederatie Tnet Jordanië. Murphy bevestigde in Cairo dat Israel „zeker geïnteresseerd" is in een terugtrekking van zijn troe penmacht uit Libanon. Israels be langrijkste zorg is dat er afdoende veiligheidsmaatregelen komen ter bescherming van de nederzettin gen in Noord-Israel. De veiligheid van de Israëlische noordgrens is een onbetwiste zaak, zo zei Murphy, een aanwijzing dat Syrië geen bezwaar heeft tegen een regeling die daarin voorziet. Vol gens het dagblad de Times eist Sy rië een verbod op Israëlische lege- rinvallen en luchtaanvallen in Li banon in ruil voor zijn aanvaarding van veiligheidsafspraken. Volgens de Syrische radio staan de VS erop dat in ruil voor het ver trek van de Israëlische troepen Sy rië zijn troepenmacht uit Noord-Li- banon terugtrekt. De radio liet in het midden of de VS een tijdsli- vangenen werden maandag in een cellenvleugel met republikeinen geplaatst, en woordvoerders van het ministerie van Noord-Ierland trek van de Syriërs. Het commentaar volgde op de besprekingen die Murphy maan dag had met de Syrische president hebben ontkend dat er ook maar Assad. De Syrische troepenmacht enige afspraken over isolatie van de loyalistische gevangenen zyn gemaakt. in Libanon, die 40.000 man telt, be vindt zich sinds 1976 in Libanon op verzoek van de regering in Beiroet. WASHINGTON (UPI) - In 25 ver schillende Amerikaanse steden is maandag gedemonstreerd tegen kernwapens. Bij de demonstraties werden ongeveer 150 personen gearresteerd, zo maakte de politie gisteren bekend. Bij een onderzoekscentrum in Livermore in de staat Californië werden ongeveer 100 personen gearresteerd. Sommigen van de 300 demonstranten hadden gepro beerd over het hek te klimmen van het centrum, dat veel onderzoek doet naar wapensystemen. In Cam bridge (Massachusetts) demon streerden 150 personen die de toe gang tot een onderzoekscentrum wilden blokkeren. Er werden 47 mensen gearresteerd, die weiger den de blokkade op te geven. VS: betogers voor de vrede gearresteerd In Washington nam de Democra tische senator Howard Metzen- baum handtekeningen van kinde ren uit acht landen in ontvangst die in een petitie pleiten voor een bevriezing van de kernwapenarse nalen. In New York kreeg het stadsbestuur een door 30.000 per sonen ondertekende petitie, waar in wordt gevraagd om intrekking van het plan van de marine sche pen in deze stad te stationeren. Volgens de demonstranten zijn de schepen uitgerust met kernraket ten. De marine heeft dit niet beves tigd. De demonstraties waren georga niseerd door de zogenoemde Coali tie voor Burgerlijke Ongehoor zaamheid. De acties waren een pro test tegen de militaire oefeningen in Europa en de plannen die de re gering Reagan volgens de Coalitie heeft voor het ontwikkelen en sta tioneren van „first strike" kernwa pens (waarmee een eerste vernieti gende klap aan de vijand kan wor den toegebracht). De acties wor den gehouden met het oog op de campagne voor de presidentsver kiezingen. Kerken DDR kritiseren plaatsing Russische kernwapens GREIFSWALD (AP) - Oostduitse protestanten hebben zich gisteren uitgesproken tegen plaatsing van Russische raketten in landen van het Warschau Pact en er bij de communistische autoriteiten op aan gedrongen om te zoeken naar "alternatieve veiligheidssyste- In een verklaring, die aan het eind van de vijfdaagse jaarlijke Oostduitse synode werd uitgege ven, zeiden de protestanten dat zij zich "eenvoudig niet kunnen neer leggen" bij de plaatsing van raket ten in het Oostblok als reactie op de plaatsing door de NAVO van ra ketten voor de middenlange af stand in West-Europa. De Sowjet- Unie heeft aangekondigd dat deze in Oost-Duitsland en Tsjechoslo- wakije geplaatst zullen worden, na dat de NAVO was begonnen met de plaatsing van raketten in West- Europa. De Oostduitse kerken hebben al eerder steun gegeven aan onoffi ciële groeperingen die kritisch staan tegenover de NAVO en het Warschau Pact met betrekking tot de plaatsing van de nieuwe raket ten, waarmee vorig jaar is begon- De Britse ambassadeur Evans geeft de Chinese onderminister Zhou Nan een hand, nadat het Brits-Chinese akkoord over de toekomst van Hongkong is getekend. De Britse kroonkolonie gaat in 1977 over in Chinese AMMAN (RTR/AFP) - De regering van Jordanië heeft gisteren beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Egypte na een breuk van ver scheidene jaren te herstellen. Dit heeft het Jordaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendge- vid akkoorden met Israël. Alleen Jordanië is het eerste Arabische land dat zijn diplomatieke relaties met Egypte herstelt sinds 1978, toen de meeste Arabische landen hun diplomatieke banden met Cai- verbraken wegens de Camp Da- maakt. Jordanië verbrak zijn relaties met Cairo, evenals de meeste ande re leden van de Arabische Liga, na dat president Anwar Sadat in 1978 de Camp David akkoorden teken de, die leidden tot vrede met Israël. Egypte heeft gisteravond gezegd dat het hoopt dat het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Jordanië, dat vanavond werd afge kondigd in Amman en Cairo, het begin zal inluiden van een nieuwe Arabische solidariteit. In een verklaring zei de Egypti sche minister van staat voor bui tenlandse betrekkingen, Boutros Boutros Ghali: „Wij verwelkomen deze positieve stap...en hopen dat het het begin zal zijn van een nieu we Arabische solidariteit om de Arabische rechten te verdedigen en een stap in de richting van het realiseren van de legitieme rechten van het Palestijnse volk". Het herstel van de betrekkingen werd aangekondigd door het Jor daanse ministerie van buitenland se zaken in Amman en kort daarna door het Egyptishe persbureau MENA. In een verklaring van het Jordaanse ministerie van buiten landse zaken werd gezegd dat het besluit een waardering inhield voor de Egyptische „solidariteit met de strijd van het Arabishe volk in Palestina, Irak en Libanon". Oman, Soedan en Somalia sloten zich niet aan bij de boycot van de Arabische Liga. Syrië een van de radicale landen in het Arabische kamp veroordeelde de stap van Jordanië en noemde deze in strijd met de besluiten van de Arabische Liga. MENA meldde dat koning Hus sein van Jordanië de Egyptische president, Hosni Mubarak, dins dagavond had opgebeld met de 'mededeling dat zijn regering had besloten de diplomatieke banden weer aan te halen. De Egyptische televisie onderbrak haar program ma om het nieuws bekend te ma ken. Jordanië en andere gematigde Arabische landen proberen al eni ge tijd de Arabische boycot tegen Egypte ongedaan te maken, maar de belangrijkste hindernis was dat daarvoor een Arabische topconfe rentie nodig was. Meningsverschil len tussen de Arabische landen hebben verhinderd dat een derge lijke top bijeenkwam. Het besluit van Jordanië kan tot een sneewbaleffect leiden bij ande re Arabische landen als Soedi-Ara- bië, Irak en Marokko, die eveneens voelen voor een normalisering van de betrekkingen met Egypte. Ongeveer 7 miljoen van de 17 miljoen inwoners van Oost-Duits land zijn lid van een protestantse kerk. In de verklaring werd ook aange drongen op een verruiming van de mogelijkheid voor Oostduitsers om naar West-Duitsland te reizen, en werd de noodzaak benadrukt van een intensieve dialoog tussen de kerken in Oost en West. Troepen weg uit Tsjaad PARIJS (AFP/UPI) - De terug trekking van Franse en Libische troepen uit Tsjaad is gisteren nor maal begonnen". Dit heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken in Parijs meegedeeld. Eerder was uit Franse militaire bronnen in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena vernomen dat het begin van de te rugtrekking met 12 uur was ver traagd omdat de Tsjadische rege ring er bezwaar tegen had dat Be nin de rol van waarnemer had ge kregen. De terugtrekking moet rond half november voltooid zijn. (vervolg van pag. 1) „We hebben oorlog gevoerd met de precieze bevelen van de hoge commando's in de hand". Al op 24 januari 1980 erkende de toenmali- Alfonsin is tot nu toe voorzichtig opgetreden en niet alle belastende documenten opgeëist. Evenmin heeft Alfonsin in tien maanden ge Argentynse afgevaardigde by korte metten gemaakt met het ont- i rw mantelen van het repressieve ap- In de wandelgangen van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties schoot Gromyko rechts) zijn Westduitse ambtgenoot Genscher aan. foto ANP) NEW YORK (GPD/DPA/UPI/Rtr) - De toespraak van de Amerikaan se president Reagan voor de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties heeft de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gro myko niet onberoerd gelaten. Dat is de indruk die de Westduit se minister van buitenlandse zaken Genscher heeft overgehouden aan gesprekken die hij heeft gevoerd met Gromyko zelf en met de minis ters van buitenlandse zaken van Gromyko erg pessimistisch is over onderhandelingen met de VS en se zaken voerde gesprekken met dat hij met grote skepsis was door zijn collega's uit Frankrijk, West- trokken omtrent de ware bedoelin- Duitsland, Japan en Groot Brittan- gen van het Westen, nië. Dezen hadden gisteren Gro myko ontmoet en de VS-delegatie bij de VN-assemblee concludeerde uit hun informatie dat aan Russi sche kant „het ijs een beetje is ge broken". De Nederlandse minister Van den Broek meent daarentegen dat Van den Broek sprak met Gro myko over het Nederlandse raket- tenbesluit. Gromyko accepteerde de uitnodiging om naar Nederland te komen voor een nadere toelich ting. Dat bezoek zal waarschijnlijk begin volgend jaar plaats hebben. de Inter-Amerikaanse Defensie raad, generaal Santiago Omar Ri- veros, dat de zogenoemde „vuile oorlog" een disciplinair optreden was geweest van het Argentijnse leger, onder leiding van de hoogste autoriteiten, van wie hij zelf deel uitmaakte. door Rob Sprenkels Generaal Riveros kan desalniet temin in de huidige Argentijnse democratie nog altijd vrij rondlo pen, en voor de meesten van zijn strijdmakkers geldt hetzelfde. Het Hoge Militaire Gerechtshof, dat de militairen die verdacht worden van een leidinggevende rol bij de men senrechtenschendingen of „exces sen in de anti-subversieve strijd" in eerste instantie zou moeten be rechten, is in negen maanden tijd niet verder gekomen dan een juri disch onderzoek tegen 896 officie ren. En slechts een veertigtal van ADVERTENTIE De Fiat Panda 34 Prima is slechts zeer beperkt leverbaar! Prijs ink! BTW. exkl atleveringskosten. RAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. onna paraat van de Argentijnse veilig heidsdiensten, gezien de voort gaande bedreigingen aan het adres van familieleden van de duizenden vermisten. En ook heeft Alfonsin geen kans gezien zijn belofte na te komen die hij vorig jaar december aan de heldhaftige „dwaze moe ders" van de Plaza de Mayo deed. Alfonsin zei destijds over infor matie te beschikken, dat er nog een aantal vermisten in leven was, en hij verklaarde dat hij hen zo spoe dig mogelijk zou vrijlaten. Volgens de mensenrechtenorganisaties zouden er in december inderdaad nog tussen de 5- en 50.000 vermis ten in illegale gevangenissen heb ben gezeten, schattingen die zijn gebaseerd op getuigenissen van past oors die eind 1983 nog op ver zoek van het Argentijnse leger in de illegale gevangenissen kwamen om de vermisten geestelijk bij te staan tijdens hun martelgang. Promotie De concessies van Alfonsin aan het Argentijnse leger zijn tot nu toe heel wat verder gegaan dan menig een vermoedt. Begin september het hij zijn Radicale Burger Unie zelfs de promotie van 157 officie ren door de senaat drukken. Tegen achttien van die officieren beston den toen reeds verregaande ver denkingen van doodslag en marte ling, maar Alfonsins radicalen stel den dat het principe van onschuld moet worden aangehouden zolang langs juridische weg nog niet het tegendeel is bewezen. Er gaan ge ruchten dat de achttien officieren in kwestie nu ook met name wor den genoemd in het vorige week donderdag aan Alfonsin overhan digde rapport van de door hem in gestelde commissie onder leiding van de bekende schrijver Ernesto Sabato, die het lot van de vermis ten moest onderzoeken. Die onderzoekscommissie en ook het rapport zelf is een ander punt waarop Alfonsin veel kritiek heeft moeten verduren, vooral van de kant van de mensenrechtenor ganisaties, met voorop de moeders van de Plaza de Mayo. Men had ei genlijk een parlementaire onder zoekscommissie gewild met veel verder gaande machten. En mo menteel maken de „dwaze moe ders" zich kwaad over het feit dat het belangrijkste gedeelte van het bijna 50.000 pagina's tellende rap- port-Sabato geheim wordt gehou den, namelijk de namen van de bij na 1300 militairen die betrokken zijn geweest bij de mensenrechten schendingen die de commissie heeft kunnen ontdekken. Het rapport-Sabato heeft van de bestraffing van de Argentijnse mi litairen echter opnieuw een heet hangijzer gemaakt. De ruim 70.000 Argentijnen die in het centrum van Buenos Aires demonstreerden om op verzoek van Alfonsin het rap port-Sabato te ondersteunen, rie pen „Justitie nu". In/eite dachten zij hetzelfde als de grote afwezigen bij die manifestatie, de moeders van de Plaza de Mayo, namelijk dat alleen een daadwerkelijke straf voor de duizenden militairen met bloed aan hun vingers, van hoog tot laag, het Argentijnse leger zal saneren en tot respect voor de de mocratie zal dwingen. Staatssecretaris Het voorlopige antwoord van Al fonsin op die spontane reactie van het Argentijnse volk is een staats secretaris voor de mensenrechten, die het werk van de commissie-Sa- bato moet voortzetten. Eduardo Rabossi, die maandag in zijn nieu we functie werd beëdigd, heeft in middels, tegemoetkomend aan de eisen van de mensenrechtenorga nisaties, beloofd dat op korte ter mijn (waarschijnlijk na 11 oktober) de burgerlijke justitie met het ver volgen van de mensenrechten- schenders zal worden belast en ook dat alle informatie van het rap port-Sabato aan de burgerrechters zal worden overhandigd. Ondanks die toezeggingen gelo ven de Argentijnse mensenrech- tenstrijders dat nog altijd het gros van de schuldige militairen aan de justitie zal kunnen ontsnappen, hoewel zij toegeven dat er sprake is van een „aanzienlijke verbetering" in de opstelling van de regering, tenminste als de beloftes van Ra bossi werkelijk worden nageko- Het rapport-Sabato bevat gege vens over 8961 vermisten, maar de schrijver zelf erkent dat er in de praktijk aanzienlijk meer zijn ge weest. De Argentijnse mensen rechten-organisaties hebben in to taal zo'n 30.000 vermisten geregi streerd, maar ook dat zou volgens hen in zekere zin slechts het topje van de ijsberg zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7