IMeeste hinder van aanleg busbanen al ;.-weer achter de rug Volgend jaar woningbouw op vier plaatsen Academiewijk *olitie: weinig problemen verkeer is Viering 3 oktober op televisie 'Populieren Gortestraat gesneuveld wjjj^ Inbraak in sportwinkel Aangeschoten Katwijker aangehouden ;BER [ÏOENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 LEIDEN ting en 20 i edenve straat, j 20°um "1 "1 LEIDEN Hoewel er soms behoeedzaam gemanoeuvreerd moet worden, kan het (au- iHemmto)verkeer vrijwel overal zonder problemen doorrijden in Leiden. De werkzaamheden 'formaaan de Stationsweg en de aanleg van de busbanen op de Hoge Rijndijk en het Levendaal zorgen voor weinig overlast. scentn 0.30-1 2q jck Graveland, woordvoerder van de Leidse politie, vertelt dat de politie nog geen enkele keer heeft moeten ingrijpen. "Als het verkeer maar kan doorstromen", merkt hij |0 op. "Dan is het eigenlijk probleem loos. We hebben hier ook nog geen enkele wanklank gehoord". Graveland wijst er ook op dat er steeds goede oplossingen worden gevonden. Er zijn altijd om'eidin- gen als een stuk weg wordt afgeslo ten en op de Hoge Rijndijk en het Levendaal wordt het verkeer in Af0( twee richtingen gehandhaafd. Ambtenaar F. Iestra van de afde ling civiele werken beaamt dat er weinig overlast is voor het verkeer. Echt grote overlast zal er ook niet Sirm meer tornen. "De vervelendste en it. Vc Udeu; moeilijkste werken hebben 11 de zomerperiode uitgevoerd na de bouwvak vakanties. De school- ïnee vakanties waren toen nog bezig en veel mensen waren nog weg, zodat die niets merkten van de overlast. Bovendien konden we bij tegen slag wat langer doorgaan, omdat het 's avonds lang licht bleef. De grootste overlast voor het verkeer is nu dan ook voorbij", aldus Ie stra, die het ontbreken van Files vooral wijt aan het uitschakelen van de verkeerslichten: "Zeker de auto's stromen beter door nu de verkeerslichten in de stad op veel plaatsen zijn uitgeschakeld". Volgens de ambtenaar komen er nog wel een aantal werkzaamhe den die omleidingen tot gevolg zul len hebben, maar dat moet volgens hem zonder probleem kunnen. Grote stukken van de wegen zullen de komende week overigens dicht worden gemaakt. "Op sommige plaatsen gaan we asfalteren, op an dere plekken zullen we noodbe- stratingen leggen in verband met de taptoe en de optocht. We probe ren alles mooi dicht te krijgen, maar als het zo blijft regenen zal het wel moeilijk worden, dan wordt het niet zo netjes allemaal". Bussen De bussen van de NZH lopen wel vertragingen op, al komt dat niet zozeer door de werkzaamhe den, maar veel vaker door een op de weg geparkeerde zandwagen of kraan, zo vertelt districtschef Leeuwenburgh. Hij weet niet pre cies hoe groot de vertragingen zijn, maar "het is wel zo dat door het samenvalleen van de werkzaamhe den in Leiden maar ook in de om liggende gemeenten de zaak nog wel eens vast komt te zitten". De Hoge Rijndijk, onderdeel keer er redelijk doorgestroomd. Uit eigen ervaring heeft hij in middels ook al geconstateerd dat er vertragingen zijn. "Zaterdag, toen ik zelf naar de stad ging met de bus - dat doe ik altijd heb ik me zitten ergeren dat het zolang duurde. Dat heb ik dus zelf al, het is dan ook logisch dat andere men sen dat ook hebben". Het vele verplaatsen van de hal tes levert ook nog wel eens proble men op. Meestal plakt de NZH op i het busbanenplan. Door het uitschakelen i de oude halte een briefje waarop de nieuwe staat aangegeven, "maar als de oude halte helemaal wordt weggehaald, kunnen we dat briefje er ook niet op doen". Het aanleggen van de busbanen op de Hoge Rijndijk en het Leven daal moet de bussen enkele minu ten tijdwinst opleveren. Nu lopen de bussen vertraging op, maar Leeuwenburgh vindt dat het wel waard. Alleen moet er volgens hem nog veel meer gedaan worden om de Leidse binnenstad beter bereik baar te maken. "Als ik op een zater dag of donderdagavond in de bus zit, dan zie ik de hele Breestraat vol staan met langzaam rijdend of stil staand verkeer. Ik denk dan ook dat wel er met deze nieuwe busba nen nog niet zijn. Ik denk dat we nog veel verder moeten gaan", al dus Leeuwenburgh. LEIDEN - Omroep Rijnland wijdt donderdag 4 oktober een televisie uitzending aan de 3-oktoberviering van dit jaar. Het programma wordt 's avonds om tien uur uitgezonden. Er zal in het programma van de regionale omroep aandacht wor den geschonken aan de voorberei ding op het feest, de rol van de po litie en gemeentwerken daarbij, de opbouw van de kermis en de bouw van de praalwagens. Van de feeste lijkheden op 3 oktober zelf worden de touwtrekwedstrijden, het straatvoetbal, het uitdelen van ha ring en wittebrood, de festiviteiten op het Stadhuisplein en de kermis in beeld gebracht, alsmede hoogte punten uit de jaarlijkse optocht, die als thema 'Poppedeinen' heeft gekregen. De uitzending duurt ongeveer een uur. Bewoners van de gemeen ten Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Katwijk, Rijnsburg, Valken burg en Voorschoten kunnen het programma ontvangen via het ka naal van de Franstalige zender TV S', In Voorhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk en Noord- wijkerhout moeten de kijkers ge bruik maken van het mededelin genkanaal van de kabel. POSTKANTOREN - Op 3 oktober zijn de postkantoren aan de Schip- holweg, Bevrijdingsplein, Bree straat, Kopermolen, Heinsiuslaan (Leiderdorp) en Lange Voort (Oegstgeest) alleen van half negen tot tien uur 's ochtends geopend. Postagentschappen in de stad zijn 3 oktober de hele dag gesloten. LEIDEN - Als luciferhoutjes liggen ze erbij. De reusachtige populieren in de le Gortestraat die gisteren werden geveld om plaats te maken voor woningbouw. De 'woudreuzen' secondeerden tot voor kort het houten noodpost- kantoor dat aan de Gerestraat stond. Het postkantoor werd al en kele maanden geleden gesloten en het bouwsel verhuisde naar het Morskwartier waar tafeltennisver eniging Docos er een mooi onderko men aan heeft. Gisteren en vandaag moesten de bomen in de Gortestraat en op het parkeerterrein achter de Gere- gracht er aan geloven. Populieren groeien als kool dus verplaatsen, met de daaraan verbonden hoge kosten, heeft weinig zin. Alleen de éne boom links op de foto maakt de indruk te mogen blijven staan. De belangrijkste taak van de po pulieren is eigenlijk geweest om het noodgebouw en de achterzijde van de armoedige wevershuisjes aan de Geregracht zoveel mogelijk aan het oog te onttrekken. Dat is niet lan ger nodig. De wevershuisjes wor den momenteel gerestaureerd en mogen straks weer gezien worden.I Op het terrein van het postkantoor wordt binnenkort begonnen met de realisatie van een centraal wonen project en op het naastgelegen par keerterrein komen gezinswoningen en een complex voor de huisvesting van één en tweepersoonshuishou dens. ADVERTENTIE Krakers moeten uit Medisch Archief Op het terrein dat tot het vroegere postkantoor aan de Gerestraat heeft behoord, worden bomen geveld c plaats te maken voor woningen. (foto Hoivi LEIDEN - Met de woningbouw op de hoek Rembrandtstraat/ Noordeinde en nog drie andere plaatsen in de Academiewijk wordt na de bouwvakvakantie vol gend jaar begonnen. Architect T. Kuiper van het Rotterdamse bu reau De Jonge is bezig met de teke ningen. Op het jaren braakliggende ter rein aan de Rembrandtstraat zul len zestien driekamerwoningen komen voor kleine gezinnen. In to taal zal de nieuwbouw vier lagen tellen. Overigens zal de nieuw bouw beperkt worden tot het kaal geslagen terrein. Het gebouw van de Boerhaave-avondscholenge- meenschap, dat er direct naast ligt, wordt niet gesloopt. Tegelijkertijd met de bouw aan het Noordeinde zal ook een begin worden gemaakt met de realisatie van drie andere plannen. Op de plaats van het nu gekraakte Me disch Archief aan de Oude Varken markt komen elf woningen: vijf eensgezinshuizen en zes kleine eenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De ge meente Leiden heeft een bod ge daan. Het gebouw is eigendom van het rijk, maar de overeenstemming over de verkoop is vrijwel rond. Waarde gedaald De kraak kwam de gemeente Leiden overigens goed uit: de waarde van het pand is gelijk ge daald. Volgens een woordvoerder van de afdeling grondzaken ligt het voordeel tussen de 50.000 en 100.000 gulden. Het is overigens maar de vraag of het voordeel niet teniet wordt gedaan als de gemeen te Leiden moeizame procedures moet voeren om de krakers uit het pand te krijgen. Een ander bouwplannetje wordt gemaakt voor het binnenterrein bij de Sliksteeg. Daar komen zes een gezinswoningen. De gemeente is nog in onderhandeling met Fietsen handelaar Van Dam. Hij heeft daar een pandje dat moet worden ge sloopt anders kunnen er maar vier woningen komen. De gemeente heeft Van Dam een ander pandje aangeboden, maar de onderhande lingen verlopen volgens een ge meentewoordvoerder "moeizaam, maar we hopen dat het lukt". Groenhazengracht Het laatste gat dat wordt gevuld, ligt aan de Groenhazengracht. Daar wordt nog een pandje ge sloopt, zodat er ruimte komt voor negen driekamerwoningen. De wo ningen worden in drie lagen ge bouwd. De bouwplannetjes zijn aange meld voor rijkssubsidie in 1985. STAAT BOL VAN DE NIEUWTJES! I VERRASSEND MOOIE MODE I ZEER FRAAIE MEUBELEN TEGEN REDELIJKE PRIJZEN! gratis parkeren bij HOUTRUST DEN HAAG Werkzaamheden in Ververbuurt LEIDEN - In de Ververbuurt be ginnen volgende week diverse acti viteiten in het kader van de stads vernieuwing. De riolering in de Ververstraat, Zijlstraat en Jan Pau- lushof wordt vernieuwd, terwijl er langs de Binnenvestgracht tussen de Oude Herengracht en de be staande bebouwing aan de Verver straat een walmuur en een houten beschoeiing worden gemaakt. Het braakliggende terrein langs de gracht is bestemd voor woning bouw. De werkzaamheden begin nen maandag. De gemeente hoopt dat zij in de loop van februari 1985 zijn afgerond. LEIDEN - Uit een sportkleding- zaak aan de Haarlemmerstraat is tussen zondagmiddag en dinsdag morgen voor vele duizenden gul den aan kleding gestolen. De daders, die binnen zijn geko men door een ruit aan de achterzij de van het pand in te slaan, hadden het vooral voorzien op dure merk- truien en sportschoenen. De buit is waarschijnlijk meegenomen in vijf sporttassen die ook worden ver mist. LEIDEN - Een 37-jarige Katwijker is gisteravond ter ontnuchtering ingesloten, nadat hij bij het wegrij den een botsing had veroorzaakt. De man had zijn automobiel voor het café op de hoek Jan Vossen- steeg/Oude Vest zodanig gepar keerd dat er geen andere auto meer door kon. Op verzoek van een 83- jarige bestuurder uit Leiden die al enige tijd stond te wachten, deed hij op een gegeven moment toch een poging om zijn auto elders te stallen. Echter, in plaats van voor uit te rijden boorde de Katwijker zijn wagen in de wagen van de Lei- denaar. Hij weigerde daarna mee te werken aan een blaastest of bloed proef. De politie restte toen niets anders dan insluiting omdat de man volgens een politiewoord voerder erg dronken was. ADVERTENTIE Prediker (1) Een onbekende bromFietser is een vervelende horzel in het le ven van Miijana Pannekoek. Hij cirkelt al een aantal weken op zijn brommer langs haar huis, is haar voornaamste verdachte van het ingooien van een ruit in haar kamer en is afgelopen donder dag samen met twee hulpjes het huis binnengedrongen. Dat huis is gebouw De Predi ker aan de Janvossensteeg. Al ja ren twistappel tussen de eige naar en kamerbewoners. Eige naar Henk de Bolster probeert het pand leeg te krijgen om het te kunnen verkopen aan de ge meente die het achterste gedeel te wil slopen voor nieuwbouw. Maar de kamerbewoners willen er niet zomaar uit. Inmiddels is hun aantal echter drastisch ge daald. Oorspronkelijk 21, nu nog drie en het is waarschijnlijk dat het te slopen gedeelte van De Prediker binnenkort leeg is. Dus is het wel heel onwaar schijnlijk dat De Bolster iets uit staande heeft met de brommen de horzel. In een bericht in de krant van vrijdag werd dat nog gesuggereerd, maar inmiddels is dat ook al tegenover de politie ontkend. Miijana Pannekoek denkt er net zo over: "Als het nu een paar maanden geleden was geweest, dan had ik het me nog kunnen voorstellen. Maar ik ga er per 1 oktober uit, dus De Bol ster heeft daar al helemaal geen belang meer bij". Het heeft iets van een spannen de thriller: de dreiging van een onbekende bromFietser. Z'n op treden werd in de afgelopen maand steeds brutaler. Eerst reed hij alleen maar langs, ver volgens riep hij Mirjana Panne koek toe dat ze moest oprotten en al twee keer zeilde een steen naar haar ruit. Eén keer trof hij slechts het kozijn, maar de ande re keer vloog de steen er dwars door heen. "Allebei de keren 's morgens om vijf uur. Dat kan dus ook niet het werk zijn van iemand die dronken is of zo". Ge zien heeft Mirjana de stenengooi er overigens niet, maar ze hoorde wel een brommer wegrijden en dan is het verband toch gauw ge legd. Ook kregen de bewoners be zoek van een vertegenwoordiger van de Leidse Duinwater Maat schappij die het water wilde af sluiten. "Volgens die man was daar opdracht voor gegeven. Maar niet door ons". Een brief ging naar de LDM en het ant woord bleek verhelderend: de aanvrager had een witte brom- Fietshelm op. "Mogelijk dezelfde dus", blijft Miijana Pannekoek aan de voorzichtige kant. Prediker (2) Afgelopen donderdag lag Miijana Pannekoek ziek te bed. Ze hoorde rare geluiden en ging even een kijkje nemen. Drie mannen waren bezig de regen pijp te slopen. Pannekoek belde de politie, maar die liet wel erg lang op zich wachten. Bijna te lang, want op een gegeven mo ment probeerde het trio via de werkruimte naar binnen te drin gen. De toegangsdeur werd ver nield en één van de drie (Mirjana Pannekoek denkt dat het de bromFietser was) kwam dreigend op haar af. Zoals het in een goede thriller betaamt, was de politie nog net op tijd. De mannen probeerden er door het gat in de deur nog wel vandoor te gaan, maar de agen ten achterhaalden hen. Het werd een merkwaardig gesprek, waar bij de woordvoerder van de drie (de vermeende bromFietser) zei namens De Bolster te handelen. De rits bellen op de voordeur aan gebouw De Prediker aan de Jan Vossensteeg. Het aantal namen er achter is inmiddels drastisch ge daald. Binnenkort lijkt het gebouw wel leeg te komen. (foto Holvast) "Hij dreigde me in elkaar te slaan en zei dat hij 's avonds nog wel zou terugkomen". Dat gebeurde dus niet, maar Mirjana Pannekoek wilde wel aangifte doen. De recherche zag daar weinig mogelijkheden toe (tot verdriet van Pannekoek), maar de wijkagent heeft beloofd een praatje met de man te ma ken. Dank zij het nummer van zijn verzekeringsplaatje denkt men zijn identiteit te kennen. Hoe dan ook: over een week verhuist Mirjana Pannekoek en zullen niet vertellen waar Boerderij Mevrouw Bremmer, bewoon ster van de boerderij in de Leidse Hout, wil ook even iets rechtzet ten. Een maand geleden stond er een stukje in de krant over haar agrarisch onderkomen. In een onderschrift bij de foto werd ver meld dat 'de boerderij jaren be woond is geweest'. Dit moet zijn: de boerderij is nog altijd be woond. Mevrouw Bremmer woont er en heeft nog geen plan nen om weg te gaan. Naar aanleiding van het stukje in dee krant kreeg ze bezoek van "een beetje ongure kerels met herdershonden. Die dachten dat de boerderij leeg stond". Een angstige ervaring vond ze het. Daarom haar mededeling: de boerderij in de Leidse Hout is nog altijd bewoond. Studiereis Een weekje naar Marokko om het onderwijs aldaar te bestude ren: is dat niet hetzelfde als in drie dagen het cultuurleven in Parijs, Berlijn, Londen en Am sterdam aan eén nader onder zoek onderwerpen? Hoe we op deze vergelijking komen? Op 14 oktober reizen de wet houder van onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie, H. van Dongen, en drie van haar ambtenaren af naar Marokko. Of ze veel wijzer zullen terugkomen is de vraag, maar volgens onder- wijsambtenaar N. Ober zal hun besef van het Marokkaanse schoolleven "verdiept zijn na af loop". Het gaat dus niet om een snoe preisje? "Neen", aldus Ober, die ver volgt: "We zagen in een tijd schrift dat een schoolbegelei dingsdienst uit Dordrecht, 'Voor de Drechtsteden' geheten, een studiereis gaat maken naar Ma rokko. Ons leek het ook wel goed om mee te gaan. Dank zij zo'n reis krijg je toch meer begrip voor de Marokkaanse kinderen in dit land". "Er worden veel scholen be zocht. Lagere scholen, instituten voor voortgezet onderwijs en ga zo maar door. Ik denk dat die be zoeken tot gevolg zullen hebben dat je na afloop niet meer droog staat". Niet meer droogstaat...hoe be doelt u? "Nou, er zal, zoals ik al zei, een stuk verdieping plaatsvinden. U moet niet te licht denken over zo'n reis. Als ik het programma bekijk, dan zeg ik: die mensen komen gekraakt terug. Ze razen van de ene school naar de ande re. Natuurlijk zal er ook wel een stuk cultuur worden bekeken, maar de nadruk ligt toch wel op onderwijs".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3