IV a Woonwagens straks op twee plaatsen Politiek Wassenaar blij met 'groen' golfterrein 'Die wandeltochtjes langs de Vliet vergeet ik nooit' Glasboeren kunnen doorgaan :V Compromis in Wassenaar Bewoners bezetten park voor raadhuis Raad helpt nieuwe burgervader zoeken rayrrmrem: WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1^0EN Nieuwbouw Lucas mooi, maar afscheid oud gebouw weemoedig VOORSCHOTEN - "Een doelma tiger behuizing en meer contact mogelijkheden, dat zijn de winst punten van de nieuwbouw. Een flinke sprong voorwaarts in de ge schiedenis van de school". Zo vatte docent Koeners van het Voorscho- tense Lucascollege tijdens een bij eenkomst van leraren, directie, leerlingen en ouders de winst van de verhuizing van de scholenge meenschap samen. Met enige weemoed hebben ve len, zo bleek op de bijeenkomst, af scheid genomen van het oude ge bouw aan de Veurseweg. Dat werd verlaten voor de nieuwbouw aan de Beethovenlaan en de Frisolaan, waar tot nu toe slechts dependan ces van het college waren geves tigd. Een leraar haalde een mooie herinnering op: "Die wandeltocht jes langs de Vliet vergeet ik nooit. Vanuit mijn leslokaal zag ik de roodborstjes". Een ander tekende aan: "De lokalen waren te hoog en te klein. Dat een deel van de film De Zwarte Ruiter aan de Veurse weg is opgenomen zegt toch wel wat over de bejaardheid van het gebouw". Nu vijf jaar geleden kwamen de eerste plannen voor een verhuizing op tafel en in oktober vorig jaar ging het ministerie akkoord. In fe bruari werd de eerste paal geslagen voor het ruim 1,2 miljoen gulden kostende project en op de eerste schooldag van het nieuwe jaar werd de nieuwbouw in gebruik ge nomen. De eigenlijke verhuizing en het schoonmaken van het nieu we gebouw werd voor een groot deel door leraren en overig perso neel van de school gedaan om de kosten te drukken. Met nog wat onwennigheid, zo bleek uit de reacties. "Alles is nog wat netjes en clean hier, een beetje aankleding is hier nog wel nodig", vond een leerling. Leraren toonden zich echter wel tevreden met de fa ciliteiten die de nieuwbouw biedt: "Die nieuwe lokalen voor biologie, natuur- en scheikunde en de daar bij horende kabinetten zijn werkelijk prachtig en volkomen bij de tijd. Ook de veiligheidsaspecten zijn nu optimaal". Dat het hele schoolgebeuren zich nu in een gebouw afspeelt, werd ook als een groot winstpunt erva ren. "Die verplaatsingen tussen de gebouwen zijn flink teruggelopen en het is nu veel makkelijker met collega's of leerlingen een gesprkje te arrangeren", aldus een leer kracht. Dit weekeinde wordt de i school feestelijk in gebruik geno men. Vrijdag begint dat om 9 uur met een gecostumeerde voetbal wedstrijd in De Vliethorst, om twaalf uur gevolgd door een bij eenkomst aan de Frisolaan. Om 15.15 uur wordt de nieuwbouw aan de Beethovenlaan geopend en om ceptie komt meentebestuur. is de officiële openingsre- De openingsceremonie rekening van het ge- Opening Zaterdag is er van tien tot drie open huis aan de Van Beethoven laan met onder meer een rommel markt, dia- en videovoorstellingen en een tentoonstelling over chemie in het dagelijks leven. Van tien tot twaalf uur 's morgens is er open huis aan de Frisolaan. e WASSENAAR - Rijk, provincie en de gemeente Wassenaar hebben eindelijk overeen stemming bereikt over de aanleg van een woonwagenkamp in Wassenaar. De gemeente krijgt volgens het compromis twee kampen: één aan de Ruigelaan en één aan de Dirk de Raetlaan. De woonwagenbewoners hebben, onwetend van deze overeenkomst, gisteren het voorterrein van het raadhuis De Paauw bezet met hun wagens om een snelle oplos sing voor hun problemen af te dwingen. De woonwagenbewoners zijn in de Wassenaar al jaren voorlopig ge huisvest in een kamp aan de Rui gelaan. Volgens woordvoerder Schneider van de bewoners heerst daar een 'vooroorlogse situatie'. "Er zijn maar een paar toiletten, we hebben te weinig aansluitingen voor electriciteit en bovendien geen aansluitingen op het aardgas- net. Grof vuil wordt niet opge haald. En omdat de woonwagens veel te dicht op elkaar staan is de situatie nog levensgevaarlijk ook". Jaren heeft de strijd geduurd tussen de gemeente Wassenaar enerzijds en provincie en rijk an derzijds over de vestigingsplaats van een definitief woonwagen kamp. Wassenaar wilde dat kamp (van twaalf plaatsen) aan de Ruige laan, de twee hogere overheden vonden die plaats te ver af gelegen. Tot integratie van woonwagenbe woners en de bevolking, een van de doelstellingen van het woonwa- genbeleid, komt het dan nooit, vonden rijk en provincie. Ondanks felle oppositie in de gemeenteraad van PvdA, CDA en D'66, volhard den WD en Partij Wassenaar in hun pogingen om het definitieve kamp aan de Ruigelaan te krijgen. Gedeputeerde Staten besloten be gin dit jaar zelfs om twee'plaatsen in Wassenaar aan te wijzen waar het woonwagenkamp zou kunnen komen, het rijk weigerde officieel geld beschikbaar te stellen voor een kamp aan de Ruigelaan. De ge meente ging daar officieel tegen in beroep. Kampen Gesprekken tussen gemeente, provincie en rijk hebben nu uitein delijk tot een overeenkomst geleid. Er komen in Wassenaar twee kam pen: een aan de Ruigelaan van zes Square-dansen De Sjelter Squeezers in Leider dorp houden morgenavond weer open huis. Tussen zeven en acht kunnen jongeren (10 tot 14 jaar) twee gratis lessen square-dansen krijgen. Tussen acht uur en half elf zijn er gratis lessen voor vol wassenen. Gewoon komen kijken kan ook op het adres Heemraad laan 67 in Leiderdorp. En volgen de week donderdag is er nog maals open huis. Zelfde tijd, zelf de plaats. Lindehoeve In 'De Lindehoeve' morgen avond rythm- en bluesmuziek "en veel gezelligheid", zo meldt het Voorschotense jongerencentrum. Vrijdag vanaf half negen disco, evenals zondagmiddag (twee uur). Modeshow In het dienstencentrum van Oegstgeest wordt aanstaande vrijdag een modeshow gehouden. Tussen tien en twaalf uur wordt de allernieuwste mode voor oude ren getoond. Tussen de middag kunnen de Oegstgeester ouderen blijven eten. Wel even van tevo ren opgeven. Mensen die vervoer nodig hebben om in het diensten centrum aan de Lijtweg te komen kunnen even bellen: telefoon 175268. plaatsen en een aan de Dirk de Raetlaan van acht plaatsen. Het kamp aan de Ruigelaan wordt dan grondig opgeknapt. Welke bewo ners aan de Ruigelaan blijven en wie er verhuizen naar de Dirk de Raetlaan is volgens woordvoerder Versluis van de gemeente Wasse naar nog niet bekend. Dat zullen de bewoners vooral in onderling overleg moeten uitmaken, zegt hij. Het is evenmin al bekend of de slo perij aan de Ruigelaan blijft en hoeveel geld er met de aanleg is ge moeid. "Dat zijn allemaal zaken die nog nader ingevuld moeten wor den", aldus Versluis. Wassenaar legt volgens het com promis veertien in plaats van twaalf plaatsen aan. Dat komt vol gens Versluis omdat Wassenaar in het kader van de indeling in sa menwerkingsgebieden overgaat van het woonwagenschap rayon Leiden naar het rayon Den Haag. In plaats van tien moet de gemeen te dan officieel vijftien standplaat sen aanleggen. Dat het er nu veer tien worden 'zou je ook als een compromis kunnen zien', aldus Versluis. Bezetting Nog onwetend van de overeen stemming die de overheden heb ben bereikt, hebben zes families gisteren het voorterrein van het raadhuis De Paauw met hun wa gens bezet. Hun woordvoerder Schneider vertelde gistermiddag dat deze actie een reactie was op de nu al jaren durende onzekerheid voor de bewoners. Hij stelde dat de bewoners niet vertrekken zonder harde toezeggingen. De belangrijk ste eis van de bewoners: binnen een jaar een definitieve beslissing. Schneider liet zich gistermiddag overigens positief uit over de al een paar maanden circulerende moge lijkheid van een kamp aan de Dirk de Raetlaan: "Daar kunnen we de boel netjes houden, want de slope rij blijft aan de Ruigelaan". De ac tie van de bewoners is door de re cente gebeurtenissen achterhaald. "Ze hadden geen ongelukkiger moment voor hun acie kunnen kie zen", meent de gemeentelijke woordvoerder. Op 2 oktober denkt de gemeente voor de betrokken woonwagenbewoners een hoorzit ting over de overeenkomst te hou den. Op welke termijn met de aanleg van de twee kampen (dat aan de Ruigelaan wordt nu officjeel inge richt volgens de eisen van het rijk) wordt begonnen is nog uiterst on zeker. Hoewel pas op 10 oktober voor de omwonenden van de Dirk de Raetlaan een hoorzitting wordt gehouden, staat nu al vast dat er bezwaarschriften komen. Versluis wijst erop dat al enkele maanden geleden, toen deze plaats als moge lijke lokatie door de provincie werd genoemd, al op voorhand een bezwaarschrift van een aantal be woners bij de gemeente werd gede poneerd. Hij verwacht ook dat alle mogelijke bezwaarschriftprocedu res doorlopen moeten worden voordat met de aanleg van het woonwagenkamp kan worden be gonnen. steei geve gen Totaal onwetend van het bereikte compromis bezetten woonwagenbewoners het voorterrein van eht Wasse- naarse raadhuis De Paauw. (foto Holvast) LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders hebben, in navolging van Voorschoten en Oegstgeest, besloten de proef met de glasboe ren voorlopig een half jaar voort te zetten. Vanaf 5 april wordt in delen van Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten al bij wijze van proef glas aan huis opgehaald. In Leiderdorp zijn het twee werklozen die met behoud van uit kering in de Oranjewijk en de Kerkwijk bij zo'n 1300 woningen glas ophalen. Op door-de-weekse- dagen rijden de glasboeren door de wijk en halen het glas weg dat de bewoners op de stoep hebben ge zet De gemeente willen zo bereiken dat minder glas in de vuilnisbak verdwijnt. Leiderdorp produceer de in de eerste helft van dit jaar on geveer 270 ton glasafval. Daarvan verdween de helft in de glasbak, de andere helft werd uit het vuilnis gehaald. De glasboer haalde tussen april en juli in Leiderdorp ruim tien ton glas op. In Voorschoten werd in die zelfde periode zo'n 22 ton, in Oegstgeest 21 ton glasafval opgehaald. De gemeenten zien het werk van de glasboeren dan ook als aanvulling op, en in de toe komst mogelijk als alternatief voor de glasbakken. Dat de proef met een half jaar is verlengd, bewijst dat het project tot nu toe een succes is geweest. De Stichting Vrij Baan in Den Haag, de initiatiefnemer van het Containerbrand OEGSTGEEST - De Oegstgeestse brandweer moest er vanmorgen aan te pas komen om een contai nerbrand aan de Leytweg te blus sen. Om kwart over acht sloegen de vlammen uit de container, die met afval was gevuld. De politie vermoedt dat de brand is aangesto ken, aangezien vanwege het weer broei al& oorzaak van de brand nauwelijks aannemelijk is. glasboerproject, spreekt zelfs van een groot succes. Een woordvoer der van de stichting zegt: "Er be staan plannen voor uitbreiding. Binnenkort ontvangen alle ge meenten in de Bollenstreek een brief met de vraag of zij in hun ge meente ook een glasboer in dienst willen nemen. Wij weten niet of Leiderdorp wil uitbreiden, maar wij willen daar zelf wel wat meer glasboeren plaatsen". Vrij Baan heeft tot taak mensen met een uitkering aan een onbe taalde baan te helpen. De twee glasboeren in Leiderdorp werken niet full-time. Zij zijn twee onder nemers geworden die in de toe komst zelf hun brood zullen gaan verdienen met hun bedrijfje. WOENSDAG Leiden Gulden Vlies - raadscommissies n: lijke ordening, volkshuisvesting ei. nomische aangelegenheden, 20 i ruimtelijke ordening, 21.30 uur. Wienerwald - Steenstraat, ledenve dering VVD, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, zing over 'vogelgedrag*, bijeenko Kon. Ned. Natuurhistorische Vei' ging, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, 'Pretenders', 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, vroui film-festival 'Anou Banou', 20 uui 'Unsichtbare Gegner', 22.15 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan, dia-avond d de Amsterdamse graficus Frans 20 uur. DONDERDAG T„T Leiden ^EI Stats jongerencentrum - HaarlemrrtO/V straat 73, soos met films en informataan programma's, 15-17 uur. Leiderdorp ZOrg Scheppingskerk - ontmoetingscentn zonder baan, 10.30-12pick vanc polit "moei t i i maai Leiderdorpse °po; vrachtwagens definitief op Simon Smitwepx ling LEIDERDORP - De als tijdeli. SS aangelegde parkeerplaatsen vtxjl vrachtwagens langs de Simc Smitweg worden permanent. Vc j gens het Leiderdorpse collej b voorzien de parkeerplaatsen in ee constante behoefte en moet daa om bij de zogeheten Kleine Zan< put ruimte voor vijf grote vrach ÊJ wagens komen. J. Al in juni 1977 besloot de g f meenteraad om een specia |j vrachtwagenparkeerterrein mi tien plaatsen aan te leggen. Als ti delijke oplossing werd gekozc gy voor het aanbrengen van special belijning langs de Simon Smitwe, G? Toen in 1982 de bezwaarschriftei j_,e procedure was afgerond en d ze huurder van de grond vertrol in kwam de ruimte bij de Kleiri we Zandput vrij voor de aanleg va v0( definitieve plaatsen. Het collef i besloot toen echter om eerst nc tot eens een behoefteonderzoek te li fca ten doen door de politie. Die kwaï stc tot de conclusie dat vijf plaatse ke voldoende waren om het vrachtw; he genparkeerprobleem op te lossei jvf< en De vrachtwagens parkeren m< menteel op het al gereed zijnd deel van de door te trekken Maai bc ritssingel. Het college wil echte pc liever een iets groter terrein aan Q1 leggen, voor acht wagens. Daaf mee is voldoende ruimte ook in d< m toekomst verzekerd, aldus het Lei te derdorpse college. Bovendien is e f1 dan voor vrachtwagencombinatie *T meer ruimte om te manouvreren. I en W willen de klus onderhand) p aanbesteden. n Leiderdorps Van der Have met pensioen LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad krijgt inspraak bij de benoeming van een opvolger van de volgend jaar vertrekkende burge meester Van der Have. Via een door henzelf in te stellen vertrouwens commissie kunnen de raadsleden aan de commissaris der koningin ad vies uitbrengen over de nieuwe Leiderdorpse burgemeester. Van der Have wordt op 21 april 65 jaar en wordt daarom per 1 mei 1985 officieel gepensioneerd. Dit najaar komt de advertentie voor zijn opvol ger al in de Staatscourant. De commissaris der koningin Patijn komt dan naar Leiderdorp om een 'profielschets' van de nieuwe burgemeester in ontvangst te nemen. Tot voor enige tijd hield daarmee de inspraak van de raadsleden op en deed de commissaris verder geheel op eigen houtje een voordracht bij de minister van binnenlandse zaken. Tegenwoordig kun nen raadsleden via een vertrouwenscommissie mee blijven praten. De commissaris zoekt dan uit de binnengekomen sollicitanten een aantal volgens hem geschikte kandidaten en geeft die namen door aan de com missie. Die kan dan naar believen sollicitanten uitnodigen voor een ge sprek en een voordracht aan de commissaris maken. Die beslist dan uit eindelijk, maar in de praktijk is gebleken dat er wel degelijk rekening wordt gehouden met het advies van de vertrouwenscommissie. Overigens opereert de uit vijf leden bestaande commissie in het diepste Burgemeester Van der Have gaat stilzwijgen. Vergaderingen zijn besloten en alle leden hebben naar buiten op 1 mei 1985 officieel met pen- toe een geheimhoudingsplicht. Dit om de privacy van de sollicitanten te sioen. In Leiderdorp komt zeer bin- beschermen. Onlangs heeft de gemeente Wassenaar ook al besloten om nenkort al een sollicitatieprocedu- voor de opvolging van burgemeester Staab een vertrouwenscommissie, re op gang voor zijn opvolger. bestaande uit alle fractievoorzitters, in te stellen. (archieffoto) WASSENAAR - Het lijdt weinig twijfel meer dat Wassenaar binnen kort over een openbare golfbaan kan beschikken aan de dr. Mans- veltkade. Tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke or dening lieten alle politieke partijen gisteravond weten in principe be reid te zijn tot medewerking aan de plannen van de Stichting openbaar golf Wassenaar. Dé voorvechter van een golfbaan in de raad, de WD'er Nieuwszwaag, was dan ook zeldzaam kort voor zijn doen: "Een golfterrein is groen en past dus in het streven om Wassenaar groen te houden. Ik stem in op alle punten". Dat de plannen al zo snel in de commissie konden worden behan deld komt niet in het minst door de voortvarendheid waarmee het col lege werkt. Volgens burgemeester en wethouders is in Wassenaar een grote behoefte aan een dergelijke voorziening, zijn er geen financiële bezwaren en past een golfterrein in het gemeentelijk beleid. Als harde eis verbond de gemeente aan de medewerking dat de baan open baar moest zijn, maar dat was voor de stichting geen bezwaar. De stichting wil aan de dr. Mans- veltkade voor ruim 1,3 miljoen gul den een oefenbaan, oefenbunker en putting green aanleggen, alsme de een 'echte' baan van negen ho les. Dat betekent dat er geen grote wedstrijden op mogen worden ge speeld, want daarvoor moet een baan achttien holes tellen. De stichting heeft inmiddels al vijf honderd leden, waarvan bijna tweederde uit Wassenaar afkom stig is. Alle leden hebben al hon derd gulden overgemaakt als 'startgeld'. De stichting denkt zon der gemeentelijke subsidie te kun nen rondkomen, maar heeft wel om gemeentegarantie gevraagd voor de af te sluiten lening van 1,25 miljoen gulden. Over dat laatste kwamen giste ren van de kant van PvdA en CDA kritische opmerkingen. Goulooze (PvdA) plaatste de nodige vraagte kens bij deze borgstelling en het fungeren van de gemeente als be middelaar tussen de stihing en de eigenaar. Volgens wethouder Co- cheret de la Morinière zijn de risi co's echter klgin. "Het snel bijeen brengen van een eigen kapitaal van vijftig mille heeft het vertrouwen in de kapitaalkrachtigheid van de stichting gesterkt", aldus de wet houder. Maar ook het CDA wilde niet over één nacht ijs gaan.. Zo vroeg Olyslagers om de nodige relative ring van al het 'aanvangsenthou siasme' in de regio. Hij vroeg zich af hoe de vooruitzichten op langere termijn zijn. Voorts wilde de chris ten-democraat weten of de sport verenigingen Blauw-Zwart en de Kievieten geen uitbreidingsplan nen meer hebben. Het terrein waarde golfbaan moet komen is namelijk gepland als toekomstige uitbreiding voor deze twee vereni gingen. Op beide punten stelde de wethouder de CDA'er echter ge rust. Overigens stal Olyslagers d< show door een al te pedant optre den'. Tijdens zijn betoog wenste hi; duidelijke taal te spreken voor de toehoorders op de volgende wijze: "extensief mag je, even voor de mensen die er moeite mee hebben lezen als weinig intensief'. "O, ni( begrijp ik het", reageerde Aptrool (WD) sarcastisch. Tientallen vernielingen aan auto's in Oegstgeest OEGSTGEEST - In Oegst geest zijn vannacht op grote schaal vernielingen aan auto's toegebracht. In totaal zijn van morgen 28 gevallen van afge rukte antennes, buitenspiegels, ruitenwissers en dergelijk ge meld. De meeste waren in de Regentesselaan, waar twaalf auto's beschadigd werden. Op de Emmalaan werden negen vernielingen gepleegd. Verder kwamen nog meldingen bin nen van bewoners van de Em malaan, Spaargarenstraat en Prinses Beatrixlaan. Veldhoven De nieuwbouw van mode-im- portbedrijf Rudolf Veldhoven is een feit. Het bedrijf, dat met de merken 'Top Sandwich' en 'Under Cover' werkt, zetelt nu aan de Energieweg 50 in Zoeterwoude- Rijndijk (het industriegebied) Vrij dag 28 september wordt dat ge vierd. Deltabach Drukkerij Deltabach is in Zoe- terwoude met nieuwbouWplannen bezig. De drukkerij is het in 1975 Zakennieuws betrokken pand aan de Oranjelaan ontgroeid en ontwikkelt nu een nieuwbouw van 120Q vierkante meter. In april 1985 moet de nieu we drukkerij er staan. In een later stadium kan daaraan nog een op pervlak van 1200 meter worden ge bouwd. Deltabach heeft een stuk grond van 4000 vierkante meter aangekocht op industrieterrein 'De Grote Polder'. De nieuwe huisves ting is ontworpen door architect L. Bosman uit Zoeterwoude. Volgen de maand hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Mijlpaal LOI Bij de Leidse Onderwijs Instel lingen (LOI) in Leiderdorp is een record behaald: in negen maanden tijd kreeg het bedrijf 10.000 cursis ten voor de cursus Microcompu ters en BASIC in huis. Van deze cursus zijn inmiddels diverse va rianten verschenen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-12314S tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging. Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Lossen Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentaren: W.F.J.Wirtz en A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2