Zwembadcommissie toch aan de slag Ruzie tussen ambtenaar en patatboer bijgelegd 'Noordwjkerhoutse Historiën' opvallend door charmante aanpak Subsidie voor HVO Woubrugge W arnaarkade opnieuw beschoeid Wethouder C. Noort (58) overleden na hartaanval yuaiN&UAU 2b oEPTciMnEirv iyö4 Kret boos weg uit bestuur 'Alkeburcht' ALKEMADE - CDA-raadslid J.W. Kret heeft zijn functie van gemeentelijk gedelegeerde in het bestuur van dorpshuis De Alkeburcht neergelegd. Kret werd niet gekozen in de com missie, die de verbouwing van het Alkemadese dorpshuis voorbereid, zodat ook de open bare bibliotheek er gehuisvest kan worden. Het raadslid trok hieruit de conclusie dat er geen vertrouwen meer is in zijn per- B en W hebben direct betrok kenen bij zowel de bibliotheek als het dorpshuis juist niet in de commissie willen zetten om een zo groot mogelijke objecti viteit bij de voorbereiding vnan de plannen te garanderen. Kret denkt daar anders over. Prinses krijgt beeldje na opening van grand hotel Huis ter Duin NOORDWIJK Prinses Margriet heeft gisteren officieel het Noord- wijkse hotel Huis ter Duin hero pend. Zij deed dit door het onthul len van een bronzen gedenkplaat in de hal van het nieuwe recreatie- gedeelte van het hotel. De prinses was in het gezelschap van haar man Pieter van Vollenhoven. Als dank voor haar openingshan deling, kreeg de prinses een che que voor het hospitaalschip van het Rode kruis, de Henri Dunant. Bovendien kreeg zij een bronzen replica van het beeld 'de zeemeer min' dat in de hal van het hotel staat. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven hebben vervol gens als eerste het nieuwe gasten boek van het hotel getekend. G. Noorlander, directeur van Noor- lander Beheer Nederland bv de eigenaar van het hotel noemde Huis ter Duin gisteren een presti ge-object, dat inmiddels een goede investering bleek te zijn. Noorlan der moest trouwens onder de in druk zijn geweest van het konink lijk bezoek, want hij kwam maar uiterst moeilijk uit zijn woorden. Met taart en 175 bossen bloemen ALPHEN AAN DEN RIJN De ruzie tussen de chef reiniging G. Scholten, tevens verantwoordelijk voor het Alphense marktgebeuren, en patatboer C.D.P. Borsboom lijkt gedeeltelijk bijgelegd. Bosboom liet gisteren j 75 bossen bloemen, verspreid over twintig emmers alsmede een gigantische taart afleveren in het gebouw openbare werken aan de Castellumstraat. La ter op de dag verklaarde hij dat dit gebaar niet zozeer moest worden gezien als een poging tot verzoening maar meer als 'een gekkigheidje'. "Gewoon om te la ten zien met welk een waanzinnige toestanden jon gens als ik te maken krijgen", aldus Borsboom. Spijtig voor de leveranciers'van al dit lekkers en fraais was dat Scholten in verband met ziekte niet aan wezig was. Waarna na flink wat heen en weer gebel werd besloten om met de ruikers en de taart het Rij- noordziekenhuis een pleziertje te doen. Scholten en Borsboom leven al lange tijd op gespan nen voet met elkaar. Dat heeft onder meer te maken met vergunningen voor de fritesmobiel aan de Stuif- zwam van de laatste. De gemeente wilde namelijk niet dat Borsbooms friteskraam de hele week open was. Het is Borsboom geweest die in deze zaak aan het langste eind heeft getrokken. Sindsdien konden de fritesboer en Scholten niet langer van vriendschap worden beschuldigd, om het maar eens zacht uit te drukken. De slechte betrekkingen tussen de twee ontaardden tijdens de jaarmarkt, vorige woensdag, in een heftige scheldpartij, doorspekt met krachttermen. Aanleiding hiervoor was de ballonnenactie van Borsboom waar mee hij de verkoop van gebakken aardappelstengels een extra dimensie wilde geven. De marktkoopman aan de overkant was niet gelukkig met de gratis distri butie van ballonnen. Geen wonder, hij verkocht met gas gevulde exemplaren en meende dat Bosboom on eigenlijk concurreerde. Waarbij vermeld dient te wor den dat het op de jaarmarkt wemelde van de markt kooplieden die gratis ballonnen verspreidden. Adjunct-directeur openbare werken Van Veen middenneemt het omvangrijke geschenkenpakket voor de zieke Scholten in ontvangst bij gebouw openbare werken. (foto wtm Dijkman» commissieleden moeten hun mond houden BOSKOOP De raadscom missie zwembad, die na zo- zeel moeizame stekelige de- Datten in de gemeenteraad eindelijk is geformeerd, is aan de slag gegaan. Tot voorzitter van deze commis sie is met unanieme instem ming G. Houterman (PSP/ PPR) gekozen. Sen niet zo voor de handliggende ceuze en tegelijkertijd ook weer de meest logische. De zwembadplan nen hebben de WD een wethou der gekost en de verhoudingen tus sen de grote politieke fracties in de Boskoopse gemeenteraad (CDA en WD) grondig verstoord. De nieu we wethouder Van Doorn is lid van de SGP, die samen met de RPF één fractie vormt. Deze fracties staan met het oog op het z op zondag niet bepaald te springen om de leiding c.q. de verantwoor delijkheid voor deze commissie te dragen, terwijl 't Hart (PvdA/D'66) waarschijnlijk niet op voldoende steun van de overige partijen kan rekenen. Een van de eerste besluiten die de commissie nam, was om te ver gaderen in beslotenheid. Dit om dat aan de behandeling van de re novatieplannen van het zwembad commerciële aspecten zitten en bo vendien wil de commissie de zake lijke belangen van de ondernemers beschermen. Deze beslotenheid van de verga deringen is vooral voor voorzitter Houterman een moeilijk te verte ren zaak en het is de vraag of zijn achterban deze handelwijze van hun vertegenwoordiger wel in dank zal afnemen. Houterman zelf vindt ook dat hij in een wat lastig parket zit. "Ja, ik ben altijd voor openheid in dit soort zaken, maar het kan nu een maal niet anders. Als we nu al naar buiten brengen hoe we de zaak wil len aanpakken, kunnen onderne mers daarop anticiperen", aldus Houterman. Hij wil dan ook geen informatie geven over de plannen die zijn ingediend. Evenmin wilde hij geruchten be vestigen dat Regron (alias Kuipers, die het plan van elf miljoen twee jaar geleden lanceerde) en de Bos koopse sportschool Marchant plannen hebben aangeboden. Als leidraad voor haar werk zaamheden hanteert de commissie zwembad door de gemeenteraad vastgestelde uitgangspunt: dat het zwembad de gemeente niet méér gaan kosten dan 250.000 gulden per jaar. Momenteel kampt de ge meente met een jaarlijks exploita tietekort van 550.000 gulden. WOUBRUGGE - Na bijna een jaar onderhandelen heeft de werkgroep Humanistisch Vormingsonderwijs (HVO) in Alphen aan den Rijn een subsidie weten los te peuteren bij de gemeente Woubrugge. Het ge volg is dat het HVO op de Wou- brugse Esselijckerschool weer kan beginnen. Vanwege de weigering tot het verlenen van subsidie was dit onderwijs gestopt. Vorig jaar oktober werd - in af wachting van de gevraagde subsi die - met het humanistisch vor mingsonderwijs begonnen voor de eerste drie klassen van de Esselijc kerschool. In de verordening van de gemeente stond vermeld dat al leen subsidie kon worden ver strekt als het aantal deelnemende leerlingen per klas meer dan vijf tien was. Dit had betrekking op het godsdienstonderwijs op de onder havige school. In de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken (ABZ) wees H. de Heer, vertegenwoordi ger van de werkgroep HVO, op het feit dat veel gemeenten reeds sub sidiëren per groep. De Heer noem de in dit verband de gemeente Al phen aan den Rijn. Noordwijkerhoutse Historiën. Verha len met en over Noordwijkerhouters die de periode tussen de beide wereld oorlogen hebben meegemaakt. Boek werk in eigen beheer uitgegeven door Gerard de Klerk, Schaepmanlaan 41 in Noordwijkerhout. Prijs 15 gulden. Veel sneller dan verwacht is het boekje 'Noordwijkerhoutse Histo riën' verschenen van de hand van de Noordwijkerhoutse leraar Ge rard de Klerk. Het is een fraai uit gevoerd werkje dat ruim 80 pagi na's op folioformaat telt. Op de kaft prijkt majestueus Piet Dui venvoorden, bijgenaamd 'De spij ker' tijdens een strooptocht. Het werk valt vooral op door de charmante aanpak van de auteur. Hij heeft er niet naar gestreefd een stukje werkelijke en ware historie te schrijven, maar hij heeft gewoon mensen aan het woord gelaten. Ge rard schrijft het ook al in zijn inlei dingswoord: twaalf verschillende mensen leverden twaalf verschil lende verhalen op. Het is de ge schiedenis zoals die door Noordwij kerhouters wordt gezien en is be leefd. Het viel lang niet altijd mee om de verschillende lezingen van de oudere Noordwijkerhouters tot een vloeiend verhaal te brengen. Af en toe neemt Gerard de Klerk dan ook maar duidelijk in de tekst aange geven citaten van de sprekers over. Hij kweekt in zijn boek een zeer aangename sfeer. Verhalen die zeer gemakkelijk 'weglezen'. Een boek dat als de lezer er eenmaal aan be gint in een mum van tijd wordt uit gelezen. Het is niet zonder reden geweest dat Gerard de Klerk koos voor ver halen uit de tijd tussen de beide oorlogen. Het betreft een generatie Noordwijkerhouters die aan het uitsterven is maar die vaak terug denken aan die jaren van weleer. Het is een verhaal van nog vele in leven zijnde 'koetillers', van oudere mensen die iedereen nog kent. "Toch is het nog niet zo lang gele den dat men de Noordwijkerhouter niet zo hoog aansloeg, en - wat nog erger is - dat zij ook zichzelf niet zo hoog aansloegen. De bevolking van dit dorp, dat in het begin dezer eeuw amprer tweeduizend zielen telde, bestond toen voor het meren deel uit arbeiders. De grote jongens van de straatweg, lees: de grote bloembollenbazen uit Hillegom, Lisse en Sassenheim, waren kapi taalkrachtig genoeg om de bollen- gronden, die door afzanding vrij kwamen, te kopen en algemeen werd Noordwijkerhout slechts be schouwd als e werkkrachten. Dit heeft in de cri sisjaren tot erbarmelijke toestan den geleid...". Dat schreef Tom bodewijk al weer lange tijd geleden over de ont wikkeling van de bollenstreek. Te gen die achtergrond hebben tal van gebeurtenissen en verhalen in het boek van De Klerk plaats. Het ver klaart misschien dat er in het dorp op grote schaal werd gestroopt. De duinenrijen waren uitgestrekt en dat nodigde bepaald uit tot ille gaal jagen. De recente geschiedenis van Noordwijkerhout is doorspekt met jacht- en stroopverhalen. Ze ontbreken ook niet in 'Noordwij kerhoutse Historiën'. "Voor 1914 was 't hier 99 procent weiland. Rondom de Schippers- sloot zaten een paar groentetelers. En van lieverlee hebben ze de tui nen uitgebreid. Overal had je ze zitten, hier en daar tussen. De meesten zatten aan het water. Met een schuitje brochten ze twintig of dertig zakkies bonen naar de vei ling". Aan het woord is Gerrit van den Berg. Gerard de Klerk laat de Noordwijkerhouters in hun eigen woorden en stijl aan het woord. Het dialect dat vele geinterviewden spraken is op papier gehandhaafd. HENK VAN DER POST Burgemeester D. Brouwer de Koning heeft dit nagetrokken, waarbij hij tot de conclusie kwam dat de Alphense situatie ook voor Woubrugge opgaat, mits de veror dening werd gewijzigd naar het aantal leerlingen per groep en niet per klas. Het uitgangspunt dat werd ge hanteerd is dat van de vakleer kracht. Dit kost de gemeente 48,50 gulden per leerling per jaar. De ma ximale subsidie zal worden ver leend tot een aantal van dertig leer lingen. Wanneer er meer leerlingen zijn, dan zal er geen subsidie wor den toegekend. Aan het einde van het vorige schooljaar waren er 23 voor het HVO in de Esselijcker school. Hazerswoude wil de beschoeiing langs de Burgemeester Wamaarkade 60.000 gulden gemoeid (Foto wim Dijkman» HAZERSWOUDE - Langs de terkant van de Burgemeester War- naarkade in Hazerswoude-dorp zal een nieuwe hardhouten beschoei ing worden geslagen. De oude be schoeiing, die in een ver verleden moet zijn aangebracht want het jaartal is op de Hazerswoudse se cretarie niet te achterhalen, ver keert in een zeer slechte staat van onderhoud en op een aantal plaat sen ontbreekt de beschoeiing zelfs. Door de slechte oeverbescher ming is op sommige plekken de grond gaan afkalven. Om aan deze ongewenste situatie een eind te maken, is het noodzakelijk dat over een lengte van circa 600 meter een nieuwe beschoeiing wordt aan gelegd. De kosten hiervan bedra gen 60.000 gulden. De gemeente raad beraadt zich morgenavond over deze uitgave. Als het weer het toelaat, dan wordt er nog dit jaar met het werk begonnen. BRANDJE— Een personenauto is gistermiddag op de Rijndijk in Ha zerswoude in brand gevlogen. Toen de politie arriveerde was de brand inmiddels geblust. Wat de oorzaak was, is nog onbekend. ONGELUK - Een 30-jarige man woonachtig in Suriname is giste ren bij een auto-ongeluk gewond geraakt. De man reed in een perso nenauto op de kruising van de Ge- meneweg en de Hogeveense weg in Hazerswoude toen hij in botsing kwam met een 24-jarige automobi list uit Stompwijk. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Noort was vanaf 1955 tot zijn wethouderschap in 1978 achter eenvolgens commissaris, bestuui* lid en voorzitter van de Rijnsbur^ se woningbouwvereniging 'Spin» za'. Vanaf 1978 maakte hy deel uit van de tuinbouwstructuurcommis- sie Zuid-Holland en de tuinbouw- structuurcommissie Bollenstreek/ Rijnsburg. De Rijnsburgse gemeenteraad houdt morgen in het gemeentehuis een herdenkingsbijeenkomst voor wethouder Noort. Deze begint om 19.30 uur. Noort wordt zaterdag be graven. De uitvaartdienst begint om 10.30 uur in de Immanuëlkerk. Vrijdag is er vanaf 19.30 uur, even eens in de Immanuëlkerk, gelegen heid tot condoleren. Wethouder C. Noort. 'Zuidduinen' wordt opgeknapt KATWIJK - De gemeente Katwijk gaat bekijken op welke wijze de camping in de Zuidduinen kan worden opgeknapt. Het toiletge bouw en de kantine zijn dringend aan een onderhoudsbeurt toe, bo vendien is de camping momenteel niet erg geschikt voor de zoge naamde kort-kampeerder. "We gaan alles eens op een rijtje zetten en zullen dan een beslissing nemen", aldus wethouder W. van der Plas. Hij sluit niet uit dat de kantine straks voor de toerist meer te bieden heeft, terwiil er in plaats van één, twee toiletgebouwtjes zul len verschijnen op het terrein. Uitgangspunt blijft dat de cam ping kostendekkend moet zijn, zo vindt het college. Er zal door B en W wel naar worden gestreefd om een verhoging van de verblijfskos ten zoveel mogelijk te beperken. Een opknapbeurt voor de camping in de Zuidduinen is mogelijk ge worden nu de Kroon zich heeft uit gesproken over het bestemmings plan Landelijk Gebied. De cam ping heeft daarin een vaste plaats gekregen. Prinses Margriet kreeg gisteren als dank voor het heropenen van hotel Huis ter Duin een beeldje van directeur G. Noorlander. Pieter van Vollenhoven, Huis ter Duin-directeur Eberharter (midden) en S. Noorlander kijken belangstellend toe. (foto Holvast» Na de openingsplechtigheid kre gen prinses Margiet en Pieter van Vollenhoven een rondleiding door het hotel. Ook de vele gasten die bij de opening aanwezig waren, mochten een kijkje nemen in Huis ter Duin. Onder de genodigden be vonden zich de ambassadeurs van Oostenrijk en Zwitserland, de di recteur van het Rode Kruis en ver tegenwoordigers van de buurge meenten van Noordwijk. RIJNSBURG De Rijnsburgse loco-burgemeester C. Noort is gis teravond op 58-jarige leeftijd in zijn woning overleden. Noort werd getroffen door een hartaanval. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Bij de gemeente Rijnsburg en bij de veiling Flora waar hij werkzaam was, is met grote verslagenheid ge reageerd op zijn plotselinge overlij den. Noort was ruim 14 jaar raads lid voor het CDA in Rijnsburg, waarvan de laatste zes jaar wethou der. Het afgelopen jaar kreeg Noort veel werk te verzetten door de ziek te van burgemeester De Roos. Zijn collega-wethouder J.C.J. van der Meij sprak vanmorgen van het heengaan van een man met een gouden hart. Hij verklaarde dat Noort een grote sociale bewogen heid had en dat hij een begrip was geworden in zijn dorp. "Zijn over lijden is een groot gemis voor Rijnsburg", aldus wethouder Van der Meij vanmorgen. Noort beheerde een groot aantal portefeuilles. Hij heeft zich echter bovenal ingezet voor de woning bouw en de volkshuisvesting in het bloemendorp. Naast zijn werk als wethouder, was Noort ook actief bij de veiling .Flora. Daar was hij hoofd van het bedrijfs- en ontwikkelingbureau. Noort heeft zich onder meer bezig gehouden met de nieuwbouw van de veiling en de toekomst-ontwik kelingen van Flora.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25