Ron Brandsteder houdt de deur voor u open. Tte hftste truien van I p •ranjehuis Predikanten Lezers schrijven Verzet? Laffe daad Toch voordeliger bij C&A! )ENSDAG 26 SEPTEMBER 1§84 PAGINA 21 31 ere dag opnieuw kunnen we in krant berichten over bezuini gen lezen. De regering wordt t moe te herhalen dat "we" een pje terug moeten doen, de broe- sm moeten aanhalen, enzo- >rts. Men zou dus verwachten het hele Nederlandse volk met ider moet rondkomen. at geldt echter niet voor de le- van het Koninklijk Huis. Voor ovatie van volkswoningen is k geen geld meer. Er blijkt ech- wel geld te zijn om het paleis jrdeinde voor 100 miljoen te aureren, op kosten van de ge enschap natuurlijk. >ok hebben we kunnen lezen prinses Christina een nieuwe a in De Horsten wil laten bou rn Kennelijk zijn er nog geen ko- iklijke paleizen genoeg. De ge ne burger mag nog geen dakka- op zijn woning zetten, maar dat prinses een villa in een land ed wil bouwen, mag natuurlijk 1. De gemeente Wassenaar is er fs bhj mee. Weer een villabewo- r erbij, denken ze, en nog wel van koninklijken bloede. De meente Wassenaar weigert ove- ens Haagse woningzoekenden te schrijven. Maar een prinses ig een villa in een landgoed bou- )at belooft nog wat voor de toe- mst. Wie er ook aan geboorten- perking doet, niet de leden van t Koninklijk Huis. En als alle ideren van Beatrix, Irene, Mar- et en Christina ook allemaal een leis willen hebben, staat binnen- rt half Nederland vol met ko- iklijke paleizen, uiteraard op sten van de gemeenschap. *Ju zou dit wat minder erg zijn, de Nederlandse bevolking aan Oranjefamilie dank verschul- jd zou zijn. Ik zou echter niet we wat de verdienste van het Ko iklijk Huis is geweest. Wel heb ii we een aantal nullen als Wil lem II en Willem III als staatshoofd gehad. Het is toch wel vreemd gesteld in dit land. Er moet zogenaamd be zuinigd worden, maar intussen gaat de overheid door met geld toe te stoppen aan een familie die steenrijk is, geen belasting hoeft te betalen en al sinds jaar en dag op de gemeenschap parasiteert. Heeft overigens prins Bernhard de van de vliegtuigfabriek Lockheed ont vangen steekpenningen ooit terug betaald? Het wordt tijd dat de monarchie afgeschaft wordt. Dat levert alleen maar voordelen op: het spaart geld uit, een hoop landgoederen kun nen voor het publiek opengesteld worden en veel dieren, die anders door prins Bernhard en zijn vrien den op jachtpartijen uitgeroeid zouden worden, blijven in leven. Revolutionair is zo'n stap hele maal niet. Ruim 400 jaar geleden hebben onze voorvaderen al de monarchie afgeschaft en de repu bliek uitgeroepen. Wat zou een mooier eerbetoon zijn aan Willem van Oranje, die zijn leven gaf in zijn strijd tegen een koning, om 400 jaar na zijn dood de republiek in ere te herstellen? Wim van Noort Ringkade 25 Leiden Het gestelde in het door verschil lende dagbladen overgenomen ar tikel van ds. C. Mak in het Utrecht se 'Centraal Weekblad' van 7-9 over de "run op jonge predikanten" kan ik nauwelijks onderschrijven. Waarop heeft ds. Mak zijn gege vens gebaseerd? Ging hij alleen op bepaalde geluiden af en meer niet? Dat de situatie allerminst veront rustend is moge blijken uit de vol gende cijfers, die duidelijke taal spreken en betrekking hebben op predikanten van 40 jaar en ouder. In 1981 namen 42 van hen een be roep naar een andere gemeente aan. Hun gemiddelde leeftijd was 49.54 jaar. In 1982 was hun aantal 36 met een gemiddelde leeftijd van 47.55 jaar. Het jaar 1983 vertoonde vrijwel hetzelfde beeld: 35 predi kanten met een gemiddelde leef-, tijd van 46,86 jaar. En tot half sep tember 1984 was dit aantal 18 (49,72 jaar), waarbij moet worden aange tekend, dat in de zomermaanden het beroepingswerk praktisch stil ligt. Inmiddels hebben echter al weer 2 predikanten van 44 en 53 jaar een beroep ontvangen. De opmerking, dat bij een door zettende tendens de wat oudere dominees buiten schot zullen blij ven, snijdt mijns inziens geen hout. Zo'n gedachte kan zelfs een ver keerde uitwerking hebben op de genen die zich hieraan vastklam pen. Bovendien wil lang niet ie dere predikant z'n standplaats ver laten, hoewel zij dit veelal wèl kun- Kortom, er is gelukkig (nog) geen reden tot paniek en de rust kan dus weerkeren. W. J. Kooy Schoutenburgstraat 30 Oegstgeest De historicus W. IJzereef, zie deze krant van 18 september, heeft zoals dat heet een nieuw licht doen schij nen over de standrechtelijke exe cuties op Celebes in 1946 en 1947, onder meer door kapitein Ray mond Westerling. Een belangrijke vraag voor drs. IJzereef, als histori cus, is of de gewapende acties van Ik denk dat het voor een histori cus tevens van groot belang is cau sale verbanden en chronologische volgorde in het oog te houden. Waarom slaan brave Hollandse huisvaders aan het moorden? Zo maar uit verveling? Er is wel het een en ander aan vooraf gegaan. Nederlands Oost-Indië is nooit bevrijd. Japan capituleerde op 2 september 1945. Er volgde geen in tocht van geallieerde strijdkrach ten, zoals bij ons. In het ontstane machtsvacuüm hebben Indonesi sche jongeren, de pemudahs, ge wapend met aangescherpte bam boestokken (bambu-roentjing) gruwelijk huisgehouden onder de Nederlandse vrouwen en kinderen die uit de Japanse internerings kampen waren vrijgelaten. De Japanners overtroffen de Duitse kampbeulen nog in fysieke wreedheid en vindingrijkheid. Als men dan bedenkt dat geïnterneer de Nederlandse burgers, na hun vrijlating, terugvluchtten naar de Japanse kampen om hun leven en veiligheid in handen te stellen van hun voormalige beulen, dan kan men zich enigszins een idee vor men van de bestialiteit waarmee de, soms nog zeer jonge, Indone siërs op de Nederlandse en "Indi sche" gezinnen inhakten. Hoeveel ongewapende, tot op het bot vermagerde Nederlanders en "Indo's" zijn er toen afgeslacht? Waren het er honderden of duizen den? De berichten over deze slachtpartijen mochten niet in de Nederlandse pers verschijnen. Er waren mooie progressieve plannen met Indonesië en niets mocht de feestelijke stemming bederven. Om zich nu te kunnen mieven in de mentaliteit van het KNIL van vlak na de oorlog, dient men zich tevens te verplaatsen in de gevoe lens van een man die zelf het helse Jappenkamp heeft overleefd; die hoort dat zijn gezin eveneens le vend uit de hel is gekomen, en die dan verneemt dat zijn gezin alsnog is afgeslacht door kwajongens, veel te jong om eigen herinnerin gen te hebben aan het ouderwetse kolonialisme, dat natuurlijk pas in de twintigste eeuw een zwaar ac cent op het welzijn van de inlandse bevolking ging leggen. Ik weet het, het is geen voor het lichtvaardig hanteren van het standrecht. Maar alles weten is veel begrijpen, en sommige dingen vergeven. Over de moordpartijen op de Nederlandse en Indo-gezin nen hoorden wij pas toen wij in "Indiè" aankwamen, van ooggetui gen, compleet met alle bloedstol lende details. Ik hoor nog een KNIL-sergeant tegen mij zeggen: "Als je zo'n met het mes bewerkte vrouw en haar nog ongeboren ba by zag liggen, dan is dat tuig er met dat ene zindelijke kogelgaatje nog veel te goedkoop van afgekomen"! Ik waag me niet aan een moreel waarde-oordeel; ik heb die vrouw em die baby niet zien liggen. Noch ook was ik in Bandoeng, toen daar die trein met die, tot de laatste in zittende toe vermoorde honderden dode Nederlanders arriveerde; ik heb die lijklucht niet geroken. Wraak is geen kardinale christe lijke deugd. Maar het is wel een verklaarbare menselijke reactie wanneer alle stoppen zijn doorge slagen. Wat zouden wij zelf hebben gedaan, wanneer wij de handen mochten slaan aan de Duitse kampbeulen, wanneer we zojuist gehoord hadden van de industriële moord op zes miljoen joden? Zou den wij dan een wetenschappelijk verantwoord onderzoek instellen naar de diepere drijfveren van de kampbeul? Ik denk het niet. Ik denk dat wij in een soort black-out aan het terug-moorden zouden zijn geslagen. Ongeveer zoiets is in In donesië ook gebeurd. Ik hoop dat drs. Willem IJzereef zijn volgende boek zal wijden aan al die vermoorde Nederlandse en Indische burgers, eir dat hij dan even accuraat het eindcijfer van het totale dodental zal weten te produceren. H. J. Peeters, Rijnzichtweg 38, Oegstgeest Om mijn dochter eraan te herinne ren dat zij haar vrijwel nieuwe To- mos-brommer niet onbeheerd aan de achterzijde van het station had moeten laten staan, is de dief zo at tent geweest het met een beton- schaar doorgeknipte kettingslot achter te laten. Moet er voor deze opvoedkundi ge geste misschien ook weer "be grip" worden opgebracht, zoals dat tegenwoordig heet? Of zullen we het maar gewoon een laffe daad noemen, waarvoor je geen goed woord over kunt hebben. Laat de dief of heler die dit leest zich maar eens goed realiseren dat mijn dochter die brommer pas kon kopen nadat ze maanden lang, 6 dagen in de week om 6 uur 's mor gens present was om haar kranten wijk te gaan lopen vóórdat ze naar school ging. Want gelukkig is ze niet te lui om te werken en weet ze ook hoe je op een éérlijke manier aan iets kunt komen. C.A.H. van den Aardweg Rijnzichtweg 32 Oegstgeest Bex-reizen Met belangstelling heb ik het arti kel in deze krant van zaterdag j.l. gelezen betreffende Bex reizen. Met belangstelling omdat ook ik Bex-direkteur Henk van Druten bagatelliseert het geheel nu wel, maar er zijn met name de laatste weken nog meer zaken gebeurd die niet met "een foutje" kunnen worden afgedaan. In augustus j.l. heb ik (en met mij vele anderen) bij Bex geboekt voor een reis naar de Canarische eilan den. Eén van de stunts van Bex. Na de bevestiging van ontvangst kwam het eerste telefoontje. Het speet de mensen van Bex, maar de reis kon niet doorgaan. Wel had men een alternatief. Ook Canari sche Eilanden, maar wel 150,- duurder. Aangezien er al vakantie opgenomen was denk je dan bij zo'n tegenvaller: nou ja, toch maar doen. De rekening kwam, aanbetaling moest worden gedaan (niet zoals bij andere reisbureaus 100,-, maar voor 2 personen ƒ465,-) en alles was dus in orde. Zo dachten wij. Op maandag 10 september kwam er weer een tefoontje. Het speet de dame van Bex zeer, maar de reis kon weer niet doorgaan. Wel had men wederom een alternatief. Dit keer Benidorm, wat voor ons geen alternatief was. Er werd beloofd de betaalde aanbetaling per omgaan de terug te storten, zodat wij bij een andere reisorganisatie alsnog konden proberen te boeken voor de Canarische eilanden. Dit is met veel moeite gelukt. Véél duurder dan oorspronkelijk het plan was, maar ja, wat moetje. Vandaag, op 24 september, is de betaalde aanbetaling nog niet in ons bezit, ondanks herhaalde tele foontjes en beloften. Misschien zijn de steekjes die de heer Van Druten en zijn mede- werk(st)ers laten vallen toch niet zo klein als hij wil doen geloven. Betty Voortman Lepelaarsoord 12 Leiden q Cfol li tbcA \fvoi Jacquard trui in de houthakkersruit. Zachtgeruwde acryl Rellefsteek trui met ruime opstaande halsboord. Dik acryl. 36-43 Zachte acryl. 36-43 Uw gastheer op het Sierra Test Tournee '84, Ron Brandsteder, nodigt u uit voor een bezoek aan het Sierra Test Tournee '84. Komende zaterdag staan in de feesttent 36 Ford Sierra's startklaar voor een pracht van een proefrit. Omlijst door een groot aantal feestelijke attrakties. -3-3— meeftap 'n en 9en'et TOURnEE '8*1 Kom naar het Sierra Test Tournee '8-4. Zaterdag op het Terrein Groenoordhallen illem de Zwijgerlaan, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21