EIDSCH DAGBLAD 0 verzet van Basken Voor een tientje véél wij: Ümanak voor de belastingontduiker' i aux extradjtansrt fejOWaux expulsions Vonnis nog onzeker in zaak Heineken Linta hooguit indirect huldig aan moorden BOB EAST SHOWBAND EN DONNA LYNTON REAGAN LEIDSCH DAGBLAD IENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37510 G. Koopman "Sour: dis. J. W. E, Metselaar edacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor lel.nf3. ze colofon evier boos over Hazerswoudse 'persiflage' Almanak voor de BELASTING ONTDUIKER een onzer verslaggevers) ERSWOUDE Begeeft de rswoudse uitgever Mondria op glad ijs? Of is de titel van oek - Almanak voor de belas- ntduiker - alleen maar handig De tijd zal het leren: met ,-g van 3 november ligt het de boekhandel te koop. I uitgever ontkent in alle toon- i ook maar iets kwaads in de hebben. De inhoud is niet jpserieus, maar een persiflage belastingalmanak die Else- jl jaarlijks uitgeeft. Geen harde voorbeelden hoe je de belasting om de tuin kunt leiden, maar meer de draak steken met de fiscus. "Ze ker, er zullen best lezers zijn wier ogen open zullen gaan en zullen zeggen: verrek, kan het zo ook? Ik dacht niet - ik weet dat eigenlijk wel zeker - dat we nieuwe bronnen aanboren die de lezer zouden kun nen aanzetten tot fraude. We zijn een gerenommeerde uitgever, die zich zulke fratsen niet kan veroor loven." Een tipje van de sluier - wat hij verstaat onder de 'draak steken' - wil de Hazerswoudse uitgever wel oplichten. Als een groenteboer het schilderij 'De Aardappeleters' van Vincent van Gogh zou kopen, dan zou hij - indien hij de kosten van de belasting aftrekt - die aankoop kunnen verdedigen. De komst van de 'Almanak voor de belastingontduiker' - waarvan de omslag als twee druppels water lijkt op de belastingalmanak van Elsevier - heeft al enige beroering teweeggebracht. De Amsterdamse uitgever heeft een dreigbrief ge schreven waarin hij eist dat Mon- dria's almanak een ander 'gezicht' krijgt. De uitgever uit Hazerswou- de heeft op zijn beurt gezegd hier niets voor te voelen. "Als Elsevier het er niet mee eens is", aldus Mon dria, "gaat het maar naar de rech ter. Plagiaat? Ik weet het niet. Else vier heeft toch geen copyright op de gulden? Misschien gaan we over de rand, maar dat zien we nog wel." Mevrouw Couzijn - officier van justitie in Den Haag - zegt dat je best creatief met de taal mag om springen. "Suggereren mag je al les, als je maar op het rechte pad blijft. Ik zal het boek zeker kritisch lezen als het straks te koop is." De omslag van het omstreden boek: als twee druppels water Rellen en demonstranties tegen Franse uitlevering ™pnris PARIJS/MADRID - De voorgenomen uitwijzing door Frankrijk van drie Basken, die lid van de afscheidings beweging ETA zouden zijn, heeft gisteren en vandaag tot ernstige ongeregeldheden geleid. ïstmT nderden demonstranten trokken gisteren door Parijs om te protesteren tegen de uitlevering van de Basken. Spaanse politie heeft inmiddels re servisten opgeroepen om naar Bas kenland te zenden als de situatie daar verder uit de hand loopt. Van daag beslist de Franse Raad van State in laatste instantie over de uitwijzing. Zowel in Parijs als in Madrid werd gisteren door enkele honder den personen gedemonstreerd te gen de uitwijzing van de Basken. ilitair hof in Argentinië: ICO-STAD (GPD) - Het mili- hooggerechtshof van Argenti- vindt dat de militaire regeer- van 1976 tot 1983 „hoogstens eet verantwoordelijk" kunnen i geacht voor de duizenden oeringen, moorden en marte- t. Burgerpresident Raul Al- i had het Hoge Militaire Ge- tshof tijdens zijn machtsaan- ding op 10 december vorig jaar racht gegeven de negen leden de eerste militaire junta's voor oktober van dit jaar te berech- inclusief de militaire presiden- Jorge Videla, Roberto Viola en ilpoldo Galtieri. tet militaire hof stelt nu dat, ge- i de „partijdigheid" en de „on- oofwaardigheid" van de aan- chten tegen de officieren, men aat is vóór de door Alfon- gestelde tijdslimiet tot een von- te komen. Als gevolg daarvan aarlemse vangenen staking ARLEM (GPD) - De 145 gede- serden in het Haarlemse huis bewaring De Koepel zijn van- ig voor de tweede dag in sta- g. Zij vinden de maaltijden niet 'arieerd genoeg en willen in ei- cel voedsel kunnen klaarma- i. Bovendien willen zij meer •kdiensten en een uitbreiding het aantal uren voor sport. >e directie voert inmiddels met gedetineerdencommissie in het s van bewaring overleg over de ;n. Zij heeft direct laten weten isen niet te kunnen inwilligen ens de bezuiniging op perso- ter regen uit het westen toenemende bewol- gevolgd door regen. Minimum- peratuur omstreeks 10 graden, dagtemperatuur ongeveer 16 gra- Matige zuidwestenwind. 27 september 1984 op: 07.34 uur, zon onder: 19.26 uur laan op: 10.34 uur, maan onder: ziet het ernaar uit dat de Argentijn se president nu bereid is de schen ders van mensenrechten door bur gerrechters te laten berechten en dus niet meer in eerste instantie door militaire rechters. Maar het gaat voorlopig nog slechts om een belofte. (lees verder op pag. 7) GOUD 120,- konlant per 3 gram (f) voor uw gouden sie raden. Munten, tandgoud, sloop- goud, platina, zilver en briljant. Hoogste koers. Hotel Nlenw-MInerva Boommarkt 20, Leiden Donderdag en vrijdag van 13.00-17.00 uur VAN DALEN In meer dan 25 plaatsen in het Spaanse Baskenland kwam het tot rellen tussen demonstranten en poütie. Ruiten van banken en win kels werden ingegooid en zeker 25 demonstranten werden gearres teerd. Aan een oproep van de Baski- sche Volksbond om vandaag een algemene staking te houden werd op slechts enkele plaatsen gehoor gegeven. De oproep van de bond die gezien wordt als de politieke tak van de ETA werd niet gesteund door de twee grootste vakbonden. Zij ondersteunen de uitlevering die zij zien als een Franse poging om een einde te maken aan de Bas- kische terreur die vanuit zuid- Frankrijk wordt geleid. Boze Franse vrachtrijders blok keren sinds gistermiddag de grens overgangen tussen Frankrijk en Spaans Baskenland uit protest te gen vernieling van Franse vracht wagens. Veel effect had het niet. In San Sebastian werden vanochtend nog drie Franse bussen en een AMSTERDAM (GPD) - Frans M„ de verdachten in de ont- biermagnaat Heineken en diens chauffeur Do- VVD wil minima tegemoetkomen Overleg over zuid- Libanon vordert PAGINA 7 Europa achter met scheppen banen EO bestrijdt alles wat vies en voos is PAGINA 29 Rechter laat verdachte opdraven vrachtwagen in brand gestoken. vcui uc v Bovendien werden er barricades voërineszaak opgeworpen. Heineken en tun» tIlouucul Als gevolg van de blokkades, die derer, m0et de vandaag begonnen og de gehele dag zouden duren, rechtzaak tegen hem en twee ande zijn ook enige Nederlandse bussen met vakantiegangers gestrand. De Stiefkinderen mogen Sacharov niet bezoeken NEW YORK (AP) - De twee stief kinderen van de Russische dissi dent Andrei Sacharov hebben van de Russische autoriteiten geen toe stemming gekregen om hun stief vader te bezoeken in zijn ballin goord Gorki. Alexei Semyonov en Tatyana Yankelewitsj, de kinderen van Sacharovs echtgenote Jelena Bonner, kregen van de Russische ambassade in Washington te horen dat hun visumaanvraag was afge wezen. Zij zijn beiden Amerikaans staatsburger. RSV-Commissie hoort ook Van der Stoel DEN HAAG (ANP) - De parlemen taire enquêtecommissie gaat voor malig minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) horen over zijn visie op het kabinetsbesluit van 1976 over de voorgenomen leve ring door RSV van componenten voor kerncentrales aan Zuid-Afri- ka. Van der Stoel zal worden ge hoord naar aanleiding van een brief die hij aan de enquêtecom missie heeft gestuurd. Dit heeft vi- ce-voorzitter M. van Dam van de commissie meegedeeld. De commissie zal verder nog de financiële topman van het RSV- concern, Van Rijn, horen over de betaling van commissiegelden in het buitenland. Ook zal RSV-com- missaris De Vries nog worden ge hoord over zijn declaraties. Volgens Van Dam gaat de com missie er nog steeds vanuit dat het rapport half oktober afgerond zal zijn en dat de Staatsdrukkerij het eind oktober of begin november gedrukt zal hebben. Fiat/Lancia van Creys autobedrijven bv. Panda 34 nü voor 9.999,- dé goedkoopste kleine auto! zie Fiat-advertentie op pagina 7 D HUIS TER DUIN Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWUK AAN ZEE Telefoon 01719 -19220 no s feratu presenteert donderdag 27 september re verdachten gewoon bijwonen. Volgens de president van de meer voudige kamer van de Amsterdam se rechtbank, mr, G. M. Bodewes, is onvoldoende gebleken dat M. als gevolg van zijn geestelijke toe stand niet kan meewerken aan de feitelijke behandeling van de zaak. Een eventuele veroordeling van M. is nog onzeker, omdat de recht bank mogelijk eerst nog een rap port wil inzien van een psychiatri sche observatiekliniek. De advocaat van M., mr. M. Mos- kowicz, vroeg om uitstel van de be handeling omdat hij geen enkel zinnig gesprek met zijn cliënt heeft kunnen voeren. „Ik heb de stellige Winkelier jaar lang door duo geterroriseerd DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren een 38-ja- rige man uit Den Haag en zijn 29-jarige vriendin aangehou den, omdat zij een winkelier in de Schilderswijk al een jaar lang terroriseren. De politie vermoedt dat zij bijna dagelijks zonder betalen goederen uit de winkel aan de Vaillantlaan heb ben meegenomen. De schade zou in de tienduizenden gul dens kunnen lopen, aldus de politie. De winkelier zelf weigert ook na de aanhouding aangifte te doen van diefstal of bedreiging uit angst voor represailles. De politie onderzoekt momenteel of nog meer winkeliers het slachtoffer van het duo zijn ge worden. Omdat aangiften uitbleven, had de politie zich gisteren maar uit eigen beweging in de winkel geposteerd. Agenten konden zelf waarnemen hoe de man en zijn vriendin er na inti midatie van de winkelier van door wilden gaan met twee ka zen, een rauwe ham en sigaret ten. Zij werden ter plekke gear resteerd. overtuiging dat M. niet weet wat er is gebeurd". Hij vroeg aanhouding van de zaak tot M. is onderzocht door een zenuwarts. De rechtbank wees het verzoek af omdat M. tot nu toe alle formele zittingen heeft bijgewoond. Hij heeft steeds gefunctioneerd ook al zijn er aanwijzingen voor een slechte geestelijke toestand. Bo vendien wilde M. niet naar een ob servatiekliniek toen daar de gele genheid voor was. De rechtzaak tegen Frans M. (31), Jan B. (30) en Martin E. (21) begon vanmorgen met een juridisch steekspel. Moskowicz wilde nietig verklaring van de dagvaarding. De dagvaarding van de formele zitting op 1 juni van dit jaar werd in de gevangenis getekend door een naamgenoot van M. en niet door hem zelf. Volgens de advocaat is M. toen en nu niet vrijwillig op de zitting verschenen. Het beroep van Moskowicz werd afgewezen, om dat van die laatste bewering niets was gebleken. De rechtzaak begon onder grote belangstelling van de internationa le pers. Ook was er veel pubhek. Het is nog niet zeker of de recht zaak vandaag kan worden afge rond. De rede van de Amerikaan- L2L&3 se president Ronald Rea gan voor het forum van de Verenigde Naties met als hoofdpunt de relatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. was opvallend verzoenend van toon. Die toon moest wel opvallen, om dat Reagan, bijna aan het eind van zijn eerste termijn en vlak voor zijn mogelijke herverkiezing op 6 novem ber, zich de afgelopen jaren eerder heeft onderscheiden door grote en harde woorden in de richting van de Sowjet-Unie. Op grond van Reagans buitenlandse politiek en door diens incidentele uitspraken en grappen kon de Democratische oppositie dat beleid in het algemeen en de zeer verkilde relatie met de Sowjet-Unie in het bijzonder aangrijpen als speer punten in de verkiezingscampagne die nu zijn climax nadert. De ouderwetse retoriek over de Sowjet-Unie als 'Het rijk van het kwaad' heeft nu plaatsgemaakt voor een ernstige oproep tot een 'realisti sche, constructieve relatie op lange termijn'. Hoewel de nodige scepsis geboden blijft bij het beoordelen van openbare uitspraken die gedaan wor den voor het forum van de wereldopi nie, is er toch sprake van enige winst. Natuurlijk kan Reagan worden af geschilderd als een 'gevangene van Moskou'. Omdat hij zijn imago van communistenvreter wat wil afzwak ken, zag Reagan zich blijkbaar ge noodzaakt om de minister van buiten landse zaken van de Sowjet-Unie, Andrei Gromyko, vrijdag op het Witte Huis te ontvangen. Wanneer het de president dan ook nog lukt om op de televisieschermen over de hele we reld ontspannen en charmant te bab belen met de norse Gromyko. ziet Walter Mondale zich een geducht wa pen uit handen geslagen. Als er overigens één man rondloopt die ten volle beseft hoe dergelijke din gen gaan, dan is het wel diezelfde Gromyko. In die zin zou Reagan dus een 'gevangene' zijn van zijn hoge gast. Een feit blijft dat Reagan zijn gast heeft uitgenodigd en dat Gromyko bereid bleek te komen. Misschien kunnen de heren een voorzichtig be gin maken met een open en eerlijke discussie die zo bitter nodig is. Met erkenning van de reële tegenstellin gen tussen Oost en West blijven er de grote problemen van de kernbe wapening en de spanning die op veel plaatsen ter wereld op elk moment kan oplopen tot kookhitte, met de angstwekkende zekerheid dat de twee grote tegenpolen er altijd wel op een of andere manier bij betrokken zijn of erbij betrokken kunnen wor den. Het valt echter niet mee om een wederzijdse overbewapening omlaag te schroeven en om hoog opgelopen spanningen te verminderen. Hetzelf de geldt voor de woorden die over en weer zijn gebezigd. Om enige kou uit de lucht te nemen zijn persoonlijke gesprekken onontbeerlijk en kunnen voorzichtige stappen worden gezet naar een verbetering van de onderlin ge verhoudingen. Op dit ogenblijk bieden de uitlatin gen van Reagan, ook door het mo ment waarop deze zijn gekomen, weinig houvast voor een al te groot optimisme. Het zou rijkelijk voorbarig zijn om op korte termijn al te rekenen op een soort doorbraak. Daarvoor is meer nodig en zijn de tegenstellingen ook te groot. Nog daargelaten dat vol komen duister is wie precies in Mos kou aan welke touwtjes trekt. Om al te wilde speculaties over het nut van de komende gesprekken te voorkomen, maakte de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz een belangwekkende kanttekening. "Het is een geleidelijk procesaldus Shultz. Dat is op het eerste gezicht een gebruikelijke, di plomatieke open deur. Maar als Shultz het goed ziet, zit er beweging in. En dat is hoe dan ook een licht puntje. Ja. deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1