'Nederland favoriet in de groep' NSF is ongelukkig met fikse korting Sip heeft ons in le steek gelaten' Oefenduels redmiddel voor clubs in VS OMHOOG OF OMLAAG DAT BLUFT DE VRAAG. DROOG- De Vlaeminck stopt weer Erich Hof aan vooravond duel Hongarije-Oostenrijk Jashin moet been missen Lotto: geen winnaars 3ENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 Jnitas-bestuur reageert SIDEN - De opmerkingen van >r Sip in deze krant van gisteren Ibben de tongen bij Unitas Lei- in alsnog losgemaakt. Waar de istuursleden zich maandagavond i de vergadering nog van elk immentaar onthielden, daar voelt ugdvoorzitter Fer Grooteboer Dh nu wel geroepen om de visie in het bestuur 'wereldkundig' te aken. Voorzitter/trainer Sip is door de iding van de Leidse vierdeklas- ir vorige week op non-actief ge- eld en moest zich maandagavond genover het bestuur verantwoor- jn over fouten die in het verleden luden zijn gemaakt. Sip ver- iheen echter niet "omdat niet ik, aar zij fouten hebben gemaakt. ben op non-actief gesteld, dus at had ik daar te zoeken", aldus lp, die meldde "zeer teleurgesteld i zijn in Unitas". Fer Grooteboer, die als spreek- ixis voor de Boshuizerkadeclub mgeert, doet die uitspraken af als zwaarheden. "Dat hadden we laandag graag al meegedeeld, laar toen hadden we alles nog niet >nd. Maar nu de boeken nog eens jn nagekeken kunnen we wel rea- eren". De lezing van Grooteboer heeft en hele andere strekking dan die an Sip. "Hij vertelt verhalen die iet waar zijn", aldus de jeugd- oorzitter. "Sip is nu teleurgesteld i ons, maar dat zijn wij ook in em. Tenslotte heeft hij ons in de teek gelaten. Vorige week nog zou Sj uitleg geven over dingen die in et verleden zijn gepasseerd. Maar ij kwam niet opdagen en liet tien lensen vergeefs op hem wachten, laandag kreeg hij weer de kans m zich te verdedigen, maar ver- cheen opnieuw niet. De tweede Joorzitter heeft hem zelfs nog ge beld, maar hij is bewust weggeble- en. Hij kon op onze vragen geen ntwoord geven". door Fred Segaar Dat is ook de reden dat Sip vori ge week op non-actief is gesteld, al thans volgens Grooteboer. "Het ging immers niet langer. Vlak voor dat ik in het bestuur kwam, zijn de boeken van de penningmeester op verzoek van Sip in beslaggeno men. Hij dacht dat er iets niet klop te. Maar de boeken bleken wel in orde en we hebben onze excuses aan de penningmeester moeten aanbieden". Naar aanleiding van dat incident werd een ledenvergadering belegd (enkele weken geleden) die resul teerde in het samenstellen van een onderzoekscommissie. "Dat eisten de leden", weet Grooteboer. "Zij vónden het merkwaardig dat de penningmeester geen inkomsten en uitgaven meer kon boeken. Dat ging immers allemaal via Sip. Hij moet dus niet zeggen dat hij niets met geldzaken te maken had. Sip regelde alles". Dat is volgens Grooteboer ook de reden dat het bestuur nu pas enig inzicht heeft in de boeken. "Maar pas als we helemaal orde op zaken hebben gesteld, mag de boekhouder zich erover buigen. Wat er dan naar boven komt, moe ten we afwachten. Daar durf ik nog niets over te zeggen". De leiding van de Boshuizerka declub verwacht dat halverwege de volgende maand de boeken van de accountant terugkomen en heeft dan ook voor 18 oktober een ledenvergadering uitgeschreven. "Want we willen dat de leden we ten hoe de vork in de steel zit. Dan zal ook blijken of we verdere stap pen moeten nemen, maar tot die tijd kan ik daar geen mededelingen over doen". EEKLO (SID) - Roger de Vlaeminck is opnieuw gestopt met wielrennen. De 37-jarige Belg kreeg nog verschillende aanbiedingen zijn loopbaan met een jaar te verlengen, maar hij heeft er geen trek meer in. De Vlae minck blijft waarschijnlijk wel voor de wielersport behouden. Hij wordt wellicht trainer en begeleider in dienst van de Belgische bond voor jeugd en amateurs. Ruim een jaar geleden stopte De Vlaeminck ook met wielrennen. Hij kon zichzelf niet meer motiveren, maar na enkele maanden begon hij toch weer. Dit jaar reed de Belg in Italiaanse dienst, in dezelfde ploeg als Francesco Moser. Het ging net als vijf jaar geleden niet goed. De Vlae minck verweet de werelduurrecordhouder een egocentrisch optreden. AMSTERDAM (ANP) - Namens de georganiseerde sport heeft NSF- voorzitter Peter van Dorst gister avond tijdens de algemene verga dering in Amsterdam zijn grote be zorgdheid uitgesproken over de voorgenomen korting op de sport- begroting voor 1985 van het minis terie van WVC. Ogenschijnlijk stijgt deze begroting van 43,8 mil joen naar 57 miljoen, maar als men de eenmalige uitkering van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, de zogenaamde terugploeggelden, van 15,5 miljoen daarvan aftrekt, resteert een kor ting van 2,3 miljoen gulden. Deze teruggang wordt op zichzelf niet als dramatisch ervaren, wel in sa menhang met de teruggang van de beschikbare lotto- en totogelden van 12 miljoen gulden. De Nederlandse Sport Federatie vindt het vreemd, dat, nu er ingele verd moet worden, de koepelorga nisaties en de KNVB door WVC (Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur) worden gelijkgeschakeld met de welzijnsorganisaties. Toen er nog wat te verdelen viel, is dat na melijk niet gebeurd. Door de terug gang van de inleg van de sporttota- lisator van zo'n 60 miljoen gulden in twee jaar tijd hebben de landelij ke sportorganisaties, en de sport koepels de grootste moeite de op zich genomen taken uit te voeren. Om nog maar te zwijgen van de sportverenigingen, die te maken hebben met een verlaging van de directe subsidies, verhoging van de huurtarieven van de accommo daties, het afstoten van onder houdstaken door de gemeenten en een terugloop van investeringen in nieuwe accommodaties. Daarom kijkt de Nederlandse Sport Federatie nogal vreemd aan tegen het op gang brengen van nieuw beleid door WVC-staatsse- cretaris Joop van der Reijden. Overeenkomstig de notitie ac centen sportbeleid heeft WVC voor sportstimulering van overheidswe ge (sport overdag, etnische min derheden en vrouwen) 2,3 miljoen gulden uitgetrokken. Toevallig precies hetzelfde bedrag, dat aan de georganiseerde sport wordt ont trokken. Daarvan is 1,4 miljoen af komstig van het geld, dat is vrijge komen door de aangekondigde af bouw van de overheidssteun aan de gezondmaking van het betaalde voetbal. Van de 2,3 miljoen is 600.000 gulden besteed voor vrije- tijdsaccommodaties, waarvoor de sport niets voelt en dat in het natio naal sportoverleg duidelijk heeft laten blijken. Als dat niet veran dert, dreigt de NSF zijn medewer king aan de overige plannen van de staatssecretaris op te schorten. De algemene vergadering be sloot iets te doen aan de rechtspo sitie van topsport en topsporter. Daarvoor zal worden opgericht een stichting met een hele lange naam: de stichting ten bescherming van de sport met betrekking tot de nieuwe media. NEW YORK (SID) - Een serie van internationale vriendschappelijke wedstrijden kan voor de in finan ciële moeilijkheden verkerende Amerikaanse voetbalclubs het laatste redmiddel betekenen. Bo vendien moeten de clubs in het ko mend seizoen versterkt aan inter nationale cupwedstrijden mee doen. Dit verklaarde gisteren Jim Henderson, functionaris van de NASL, de Noordamerikaanse prof- voetbalbond. Het is gebleken dat internationa le ontmoetingen meer toeschou wers trekken dan de competitie wedstrijden. De competitie trok een gemiddelde van 10.727 toe schouwers, bij de internationale wedstrijden waren dat er 15.718. „De vijf internationale vriend schappelijke wedstrijden in het Giants-stadion New York zagen daarentegen zo'n 32.000 voetbal fans per duel", aldus Henderson. De twee voorstellen worden als laatste redmiddel gezien voor de noodlijdende Amerikaanse clubs, die steeds moeilijker het hoofd bo ven water kunnen houden. In het vorig seizoen namen slechts negen verenigingen aan de competitie deel. Het jaar ervoor waren dat er nog zeventien. 30EDAPEST (GPD) Erich Hof hoeft er geen seconde over na te denken. „Natuurlijk is Nederland favoriet in onze groep, wie anders?", vraagt de Oostenrijkse voetbalcoach zich an de vooravond van Hongarije-Oostenrijk verwonderd af. De verbaasde blik in zijn igen verraadt heuse oprechtheid. „Er wordt bij jullie in een veel hoger tempo gespeeld lan bij ons", geeft hij maar meteen de bijpassende reden, „daarom kunnen wij slechts lopen op een verrassing of op een misstap van Nederland". Vooralsnog heeft de teamchef van Dostenrijk, zoals de bondscoach in Duitstalige landen wordt aange sproken, echter totaal andere zor- Tennisser breekt hand van opponent LINZ (SID) - De tegenstanders van Stanislav Birner zijn ge waarschuwd. Als de derde Tsjechische tennisser onenig heid heeft met zijn opponent, is wedstrijd na de laatste klap nog niet afgelopen. De Oostenrijker Bernhard Pils ondervond dat maandag bij een'toernooi in Linz. Nadat de twee al tijdens het duel verscheidene malen hevige discussies hadden ge voerd naar aanleiding van be slissingen van de scheidsrech ter, ging de ruzie ook buiten de baan voort. De uit de kluiten gewassen Tsjech bewees niet allen op, maar ook buiten de baan zijn mannetje te staan. Hij brak namelijk bij de handtaste lijkheden een hand van Pils. gen aan zijn hoofd. Twee jaar gele den opgezadeld met de bijna fail liete voetbalboedel van zijn voor ganger Georg Schmidt, kreeg Erich Hof de meest ondankbare taak toegeschoven die een trainer zich op dat moment in Oostenrijk kon wensen. „En het zal ook nog zeker drie tot vier jaar duren", be kent Hof in Boedapest zonder blik ken of blozen, „voor er weer een elftal staat dat zich kan meten met de betere landen in Europa. En daaronder versta ik ook Neder land. Want volgens mij is het Ne derlandse voetbal duidelijk op de weg terug". Heel wat minder positief is Erich Hof echter over de ontwikkelingen van het voetbaltalent in eigen land. „Er breken weliswaar bij de clubs wat jongeren door die mogelijk over enige tijd in het nationale elf tal staan, maar die zijn niet zo be gaafd als een Van Basten of een Gullit, die duidelijk meer kwalitei ten hebben". Daarom was de nood kreet van doelman Friedl Koncilia („In deze vorm zijn we tegen Hon garije en Nederland volstrekt kans loos") twee weken geleden vanuit Kopenhagen, waar Oostenrijk kansloos terzijde werd geschoven door Denemarken (3-1), ook die van een roepende in de woestijn. „Want iedereen kan nog zo hard roepen dat met deze ploeg geen eer te behalen valt", onderkent Erich Hof de situatie van dit moment, „in Oostenrijk zijn op dit moment ge woon geen betere spelers voorhan den. En daarmee moet iedereen maar leren leven, ik incluis". Toch is het raadselachtig hoe het Oostenrijkse topvoetbal in een tijdsbestek van nog geen zes jaar zo ver is afgegleden. Internationaal teert de nationale ploeg nog altijd op de WK-triomf van acht jaar gele den in Argentinië op aartsrivaal West-Duitsland, ook de bedrogpar tij van vier jaar later in Spanje tus sen beide landen heeft dat imago amper kunnen beschadigen. Dat waren ook de jaren dat Austria Wien Europees opzien baarde en internationaal flink aan de weg timmerde met een finaleplaats in het Europa Cup-2 toernooi. Sinds dien zijn de tijden echter drastisch veranderd en heeft het Oostenrijk se voetbal de wereld nog amper iets te bieden. "Probleem" „Dat is nou precies ons grootste probleem', praat Erich Hof vanuit het dal waarin het Oostenrijkse voetbal verzeild is geraakt. „Steeds opnieuw worden onze prestaties gemeten aan die van de jaren rond om het WK in Argentinië. Voor de Hongaren geldt precies hetzelfde. Die worden ook steeds weer herin- ADVERTENTIE Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanal f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat j N|3 n A ajaf er eens over =w=D 63MrflfV d DE NMB DENKT MET U MEE. 1 Gratis! Dit prachtboek krijgt u als u vóór 1 november paarrekening opent bij de NMB. grati: nerd aan de gouden jaren. Maar dat is even unfair als het Ajax van nu te vergelijken de ploeg die was op gebouwd rond Cruijff, Vasovic, Neeskens en Keizer. Cruijff was bovendien een wereldvoetballer die maar eens in de zoveel jaar wordt geboren. Zo'n speler heeft Oostenrijk nooit gehad. Maar als trainer maak je zo'n speler niet. Want als Michels dan werkelijk zo goed is, waarom heeft hij dan niet voor een tweede Cruijff gezorgd?" Het antwoord geeft hij zelf en spaart daarbij zijn door een stevige verkoudheid gesloopte stemban den niet. „Omdat de rol van de trainer vaak vreselijk wordt overschat, ter wijl je in werkelijkheid zou moeten worden beoordeeld op het aanbod aan spelers dat tot je beschikking staat. Als bondscoach zie je de spe lers bovendien maar eens in de twee, drie maanden. Voor vriend schappelijke interlands is geen ruimte meer, want de clubs moe ten geld verdienen. Je kunt daar om als trainer beter bij een club werken, dat is heel wat dankbaar der". Van de groep van 22 spelers die acht jaar geleden het Westduitse voetbal de stuipen op het lijf joeg zijn er nu nog vijf over (Koncilia, Pezzey, Schachner, Prohaska en Baumeister), de rest heeft om uit eenlopende redenen afgehaakt. „De meesten omdat zij met top voetbal gestopt zijn", weet Erich Hof, een aantal anderen omdat zij niet langer voor de nationale ploeg wilden uitkomen. Tot de laatste af zeggers behoort de centrale verde diger Obermayer, die veertien da gen geleden in de Deense hoofd stad nog van de partij was maar prompt daarop voor de eer be dankte. Verval Want met het verval van het Oos tenrijkse voetbal sloop ook de ver deeldheid binnen de nationale ploeg, die twee jaar geleden in Spanje een triest dieptepunt be leefde. De onderlinge twisten laai den in Madrid zo hoog op dat de toenmalige bondscoach Georg Schmidt ook openlijk werd beticht van vriendjespolitiek. „Maar in werkelijkheid", leerden Erich Hof de diverse gesprekken met spelers, „bestonden er binnen de nationale ploeg drie groepen, die van Au stria, Rapid en die in het buiten land speelden". De Wener van ge boorte beschouwde het daarom als zijn eerste taak om van het nationa le elftal weer een hecht front te ma ken. „Als dat niet was gelukt, was ik onmiddellijk weer naar huis ge gaan. De spelers hebben dat begre pen en er ook naar gehandeld. Want aan het voetbal mag dan veel mankeren, het is in elk geval weer een belangengroep". Maar die winst is niet voldoende om Oostenrijk terug te brengen aan de top. In het belang van het nationale elftal zal de eerste liga met ingang van het volgende sei zoen daarom ook worden inge krompen van 16 tot 12 clubs, „ten einde het competitie-element te WaIter Schachner in een periode dat het hem én het Oostenrijkse elftal goed ging. In 1979 ontving de Oostenrijker in Italiaanse dienst de bronzen schoen. Schachner maakt nu nog deel uit van het nationale Oostenrijkse elftal. (archieffoto) versterken. Want er zitten nu te veel zwakke clubs in", veroordeelt Erich Hof de nationale competitie, „waardoor de internationals te veel wedstrijden hebben waarin zij zich nauwelijks hoeven in te spannen en desondanks met 30 of 40 winnen". De Oostenrijkse voetbal bond hoopt met die inkrimping te vens te bereiken dat de publieke belangstelling weer toeneemt. „Die interesse is er wel", is de cy nische reactie van de bondscoach, „maar in de koffiehuizen en de huiskamers wel te verstaan. Want nergens is het voetbalpubliek zo gemakzuchtig als in Oostenrijk. „Daarom hoop ik maar", blikt de geplaagde bondscoach met hese stem vooruit, „dat we hier tot een redelijk resultaat komen en dat de ontmoeting volgende maand in Rotterdam tussen Nederland en Hongarije een klein beetje in ons voordeel is. Misschien dat de tribu nes in het Hanappi-stadion dan een maand later tegen Nederland weer vol zullen zitten. Want die steun kan de nationale ploeg best gebrui ken". MOSKOU (AFP) - In een militair ziekenhuis in Moskou is van de we reldvermaarde voetballer Lev Jas hin een been geamputeerd. De 55- jarige Rus bevond zich in Honga rije toen hij plotseling last kreeg van trombose. In allerijl werd Jas hin naar een ziekenhuis in Moskou gebracht, waar, in verband met het gevaar voor een hartaanval, direct werd besloten tot een operatie. Jas hin gold in de jaren vijftig en zestig als de beste doelman van de we reld. In 1963 werd de Sowjet-speler uitgeroepen tot Europees voetbal ler van het jaar voor de Italiaan Gianni Rivera en de Engelsman Jimmy Szeaves. De doelman start te zijn carrière in 1952 bij Dynamo Moskou, de ploeg die hij negentien jaar lang trouw bleef tot hij in 1971 afscheid nam. Jashin nam in zijn loopbaan aan vier eindronden van wereldkampioenschappen deel en verdedigde 78 maal het doel van het nationale elftal. Met het natio nale team behaalde hij in 1956 en 1960 de grootste successen toen hij respectievelijk Olympisch en Eu ropees kampioen werd. DEN HAAG (ANP) - Toto 38 kent deze week vijftien winnaars van de eerste prijs die ieder f. 2834,80 ont vangen. Bij de lotto is geen win naar van de eerste prijs. Lotto 38 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars die elk bruto f. 150.000,00 ontvangen. Derde prijs: 48 winnaars die elk bruto f. 5.780,10 ont vangen. Vierde prijs: 2.963 winnaars die elk f. 93,60 ontvangen. Vijfde prijs: 56.627 winnaars die elk f. 5,00 ontvan gen. Cijferspel 38 Winnende cijfer: 398795 Zes cijfers goed: 1 winnaar. Vyf cijfers goed: 3 winnaars. Vier cijfers goed: 17 winnaars. Drie cijfers goed: 186 win naars. Twee cijfers goed: 1.720 win- Toto 38 Eerste prijs: 15 winnaars die elk f. 2.834,80 ontvangen. Tweede prijs: 343 winnaars die elk f. 74,80 ontvangen. Derde prijs: 2.898 winnaars die elk f. 22,10 ontvangen. Toto-gelijk 38 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars die elk f. 882,50 ontvan gen. Derde prijs: 35 winnaars die elk f. 121,60 ontvangen. Vierde prijs: 803 win naars die elk f. 7,60 ontvangen. De op toto 39a voorkomende wedstrijd AA Gent - Celtic dient te worden gele- AD VERTENTIE Uiden. Brecslraat H2- I-h Tel. 071 - IA. 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15