LEIDSCH DAGBLAD Moskou reageert erg koel Ook El Salvador wil vredesplan aanvaarden Voor een tientje véél wijzer OR tegen verkoop 'Zilver- fabriek' Bliksem inslag op diverse plaatsen Tsjernenko: VS willen geen normale betrekkingen Gevangenis Alphen van de baan Onderwijsproject voor vrouw discriminerend Ozon grote boosdoener voor boom en plant LEIDSCH DAGBLAD )INSDAG 25 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37509 recteur: G. Koopman wldreOadeur: drs. J. W, E. Molselaar dj. hoofdredacteur: R 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van een onzer verslaggevers) ^OORSCHOTEN/LEIDEN De ondernemingsraad van de Koninklijke Van Kem pen en Begeer gaat n;et ak koord met de verkoop van het pand aan de Voorscho- tense Leidseweg aan het Leids modebedrijf Amex. Dat heeft ze gisteren ver klaard. De instemming van de raad was een van de voorwaarden in het voorlo pig koopcontract. (Van onze verslaggevers) Grote Schade LEIDEN - Het zware onweer dat vannacht over ons land trok heeft op diverse plaatsen grote schade aangericht. In de Friese gemeente Wymbritseradeel veroorzaakte blikseminslag twee uitslaande branden, die voor meer dan een miljoen gulden schade aanricht ten. De bliksem sloeg eerst in de to renspits van de Nederlandse Her vormde Kerk van het dorp Hom- merts. De toren werd gedeeltelijk vernield en het restant stond vrij wel onmiddellijk in lichterlaaie. De kerk kon worden behouden, maar liep zware rook- en water schade op. Het brandweerkorps van het nabijgelegen Woudsend bestreed kort daarop een uitslaande brand in het eveneens door de bliksem getroffen motorbedrijf annex bo- tenstalling Jorna. Het kantoorgedeelte en de op slagruimte van het bedrijf brand den volledig uit. Een loods, waar in jachten lagen, kon worden be houden, maar liep rook- en water schade op. In deze regio bleef de schade be perkt. In Noordwijkerhout werd een hooistapel aan de Tespellaan een prooi van de vlammen na een blikseminslag. De brandweer was ongeveer een uur bezig om het vuur onder controle te krijgen. Omdat de hooistapel midden in een weiland stond leverde het geen gevaar op voor de omgeving. In de Celebesstraat in Leiden sloeg de bliksem vannacht in een antenne van een 27-mc-installa- tie. Door de klap werd het pan nendak beschadigd en sloeg een elektriciteitsmeter uit de kast. Verder kregen politie en brand weer diverse meldingen van alarminstallaties die door het on weer in werking traden. Zorg om Wadden wegens olieleiding Een foto uit de heel oude doos Hotel Huis ter Duin in ere hersteld 'Reagan verandert toon, niet mening' PAGINA 7 zijn gekomen dat delen van het be drijf die worden voortgezet beter in het pand kunnen blijven zitten. Keltum, de dochteronderneming die nu nog in Leiden is gevestigd, zou dan ook naar Voorschoten moeten verhuizen. Vertrek uit het monumentale pand is niet alleen duurder, het kan ook de resterende werkgele genheid in gevaar brengen, aldus schrijversbond ging Tsjernenko MOSKOU (TASS/ANP/DPA) - De Russische president en partijleider Tsjernenko heeft uiterst koel gereageerd op de toenaderingspoging van de Amerikaanse president Reagan. Tsjernenko beschuldigde vandaag de Ameri kaanse regering ervan niet geïnteresseerd te zijn in nor malisering van de betrekkingen tussen Washington en Moskou. In een rede vóór de Russische de OR. Mocht blijken dat het toch duurder is om te blijven zitten, dan kan het pand alsnog worden ver kocht. Voor de twee miljoen die Amex biedt is ook wel een ander te vinden, vindt de OR. Menno Smitsloo, de Leidse be- drijfsmakelaar die voor Amex be middelt, begrijpt niets van deze ge dachten. "Die twee miljoen is een heel reëel bedrag", zegt hij. "Het is door drie afzonderlijke makelaars op ongeveer dat bedrag getaxeerd, i En waarom zouden de banken het f anders voor twee miljoen laten gaan?" Volgens Smitsloo is het statig ogende pand uiterst incourant en kan Amex alleen de monumentale voorgevel en het hoofdgebouw la ten staan. Alle andere gebouwen zouden tegen de vlakte moeten. Hij verwacht dan ook dat Van Kem pen en Begeer uiteindelijk toch zullen verkopen. Inmiddels is één van de werkne mers vanmorgen al begonnen met de voorbereidingen voor een eigen 'Zilverfabriekje' in het pand aan de Leidseweg. Verwacht wordt dat twee anderen snel zullen volgen. niet in op de oproep die de Ameri kaanse president Reagan voor het forum van de Verenigde Naties deed, voor meer contacten tussen de grote mogendheden en hervat ting van de besprekingen over be wapeningsbeperking. De toe spraak van de Russische president DEN HAAG (GPD) - Mi nister Deetman (onderwijs en wetenschappen) moet de verdere uitvoering van een werkgelegenheidsmaatre- gel voorlopig opschorten, omdat deze discriminerend is voor gehuwde vrouwen. Het gaat om de maatregel Werkge legenheidsprojecten Onderwijs (WPO), waaraan werkzoekende on derwijsgevenden slechts kunnen Bovendien wil hij de overheid de mogelijkheid bieden om zelf te be palen hoe de ongelijke behande ling ongedaan kan worden ge maakt. Het staat de overheid vrij om de maatregel in te trekken of bijvoorbeeld iets te doen aan de ongelijke behandeling van man nen en vrouwen in de sociale ze kerheid. Nu komen gehuwde vrouwen voor bepaalde uitkeringen, zoals de wwv. zelden of nooit in aanmer king. Als die ongelijkheid uit de wet wordt gehaald, kan het werk gelegenheidsproject gewoon door- meedoen als ze een uitkering heb- faan- Volgens de richtlij ben. Gehuwde vrouwen hebben Europese Gemeenschap vaak geen recht op een uitkering en daarom geen kans op een tijde lijke arbeidsplaats in het kader van de WPO. De opschorting van het project volgt uit de uitspraak die de vice- president van de Haagse recht bank vanochtend heeft gedaan in een kort geding dat de Stichting Ombudsvrouw had aangespannen tegen het ministerie. Vice-president mr. J. J. R. Bak ker wilde de maatregel niet verbie den, zoals de stichting had ge vraagd. De maatregel had dit jaar voor 8400 tijdelijke arbeidsplaat sen moeten zorgen. Ongeveer 2400 daarvan zijn inmiddels opgevuld en die wil Bakker intact laten. t de de c heid verplicht de sociale zekerheid in dat opzicht aan te passen. Het kabinet heeft inmiddels gekozen voor een constructie waarbij man nelijke niet-kostwinners - een zeer kleine groep - evenals veel gehuw de vrouwen geen recht meer kun nen laten gelden op een wwv-uit- kering. werd gepubliceerd door het Russi sche persbureau Tass. "Alle tekenen wijzen erop", al dus Tsjernenko. "dat zij in de Ver enigde Staten niet wensen of be reid zijn te begrijpen dat er geen alternatief is voor normalisering van de Russisch/Amerikaanse be trekkingen. De betrekkingen moe ten rusten op de principes van ge lijkheid, wederzijds respect en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de ander". "De Sowjet-Unie is categorisch tegen elke confrontatie op militair gebied", zo verklaarde Tsjernenko. "We zijn vastbesloten voor radicale begrenzing en beperking van de wapenwedloop, voor een verbod en algehele afschaffing van kern wapens". "De huidige dreiging van kern wapens is helaas groot. Men kan zich daarvoor niet verstoppen of er grappen over maken", aldus Tsjer nenko, kennelijk in een verwijzing naar Reagans grap over het vogel vrij verklaren en bombarderen van de Sowjet-Unie". "Men kan de zijde kiezen van hen die zich voorbereiden op oor log, of van diegenen die het impe rialistische avontuur afwijzen, die werken voor vreedzame co-exis- tentie, voor ontwapening". Van den Broek Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft vanmiddag in een gesprek met de Sowjetdele- gatie bij de Verenigde Naties in New York zijn collega Gromyko opnieuw uitgenodigd voor een be zoek aan Nederland. Gesteld dat de Sowjet-bewindsman de uitnodi ging aanneemt, zal hij naar ver wachting niet meer dit jaar naar Nederland komen, zo verwachtte Van den Broek. Aanvankelijk leek een gesprek Van den Broek-Gromyko in de marge van de algemene vergade ring door een overladen agenda van de Russische bewindsman weinig waarschijnlijk. Een recep tie die president Reagan zondag avond bezoekende ministers van buitenlandse zaken aanbood, gaf de Nederlandse minister echter de gelegenheid zijn Sowjet-collega aan te schieten. Overeenkomstig de toezegging die het kabinet-Lubbers de Twee de Kamer heeft gedaan, zal Van den Broek minister Gromyko een toelichting geven op het besluit over eventuele plaatsing van kruis raketten in Nederland. Geheel los van het al dan niet doorgaan van een bezoek van Gro myko aan Nederland zal de Russi sche onderminister van buiten landse zaken Kovalov nog voor het einde van het jaar een bezoek aan ons land brengen. (Van een c r verslaggevers) AMSTERDAM - Een twintigtal Amsterdamse wijkagenten is vanmorgen op twee super-tandems vanaf het hoofdbureau vertrokken voor een driedaagse tocht door Noord-Holland. Op die manier wil men de aandacht vestigen op de "penibele situatie van aspirant-agenten die per maand 290 gulden netto krijgen". Morgen zullen de actievoerders in Purmerend worden toegesproken door de voorzitter van de politievakbond Van der Linden. ,foto ANP' ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen is geschrapt van de lijst met mogelijke vestigingsplaatsen voor een inrichting voor gedetineerden Reden hiervoor is dat het gemeen tebestuur "geen trek heeft" in een open inrichting in een woonwijk, aldus een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en milieuhy giëne. De gevangenis zou moeten komen in de eveneens nog te ver rijzen woonwijk Kerk en Zanen. Gesprekken tussen de gemeente, het ministerie en de Rijksgebou wendienst hebben geen verande ring kunnen brengen in het stand punt van het gemeentebestuur. "De mogelijkheden die Alphen en de Rijksgebouwendienst kunnen bieden sluiten niet op elkaar aan", aldus de woordvoerder. Dollar iets hoger AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse wisselmarkt is de prijs van de dollar vanmorgen een paar cent gestegen, na sinds vrijdag met 16 cent te zijn gedaald. Na een ope ning op f3,43 steeg de koers snel naar f 3,46. Een valutahandelaar sprak over 'een iets minder chao tisch beeld' dan in de afgelopen da gen. Toch was de handel weer ta melijk druk e De Bundesbank verkocht giste ren 9,75 miljoen dollar. Bescheiden in vergelijking met de 500 miljoen dollar die de Europese centrale banken vrijdag in de markt pomp ten. Bundesbank-president Poehl kondigde aan zonodig weer te zul len interveniëren. SAN SALVADOR (UPI/Rtr.) - Pre sident Duarte van El Salvador heeft gisteravond gezegd dat hij de Amerikaanse militaire adviseurs zal uitwijzen wanneer Nicaragua hetzelfde doet met de Cubaanse militairen. De Salvadoraanse president zei dat El Salvador bereid is het 21 punten omvattende vredesplan van de Contadora-groep (Venezue la, Mexico, Panama en Colombia) te aanvaarden. Nicaragua heeft za terdag al verklaard daartoe bereid te zijn. De vier landen hebben twee jaar aan het vredesvoorstel gewerkt. Tot 15 oktober hebben de Midde- namerikaanse staten de tijd zich over de Contadora-regeling uit te spreken. De Amerikaanse reizend ambas sadeur voor Midden Amerika, Har ry Shlaudeman, heeft de Nicara guaanse uitspraak omschreven als „een vooruitgang". Hij weigerde evenwel een concreet antwoord te geven op de vraag of de VS bereid zijn hun militaire adviseurs uit Midden-Amerika terug te trekken. Shlaudeman was naar El Salvador gereisd om president Duarte op te hoogte te stellen van zijn gesprek met Nicaraguaanse functionaris- Zowel in Nicaragua als in El Sal vador hebben zich gisteren ge welddadigheden voorgedaan. In Nicaragua werden acht mensen ge dood toen anti-sandinistische con tra's vanuit een hinderlaag het vuur op een colonne auto's open den. De wagens waren op weg naar een militair trainingskamp van het Nicaraguaanse leger. Volgens een verklaring van het ministerie van defensie waren er onder de doden vier moeders die hun zoons in het kamp wilden opzoeken. Negentien personen raakten gewond, zo werd er aan toegevoegd. In de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador werden gisteren de lijken gevonden van drie jonge mannen. Zij waren in het hoofd ge schoten. Zegslieden van groeperin gen voor de mensenrechten heb ben leden van de extreem-rechtse doodseskaders verantwoordelijk gesteld voor de moord. Het zou de eerste keer sinds enkele weken zijn dat de doodseskaders in El Salva dor weer actief zijn. Gokliol te lijf met kettingzaag DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vanmorgen bij een inval in een illegaal gokhol in de Boekhorststraat 24 mensen aangehouden. De politie had een ketting zaag meegenomen, omdat be kend was dat de speeltafels, die tijdens een verbouwing in het pand waren geplaatst, niet door de deur naar buiten konden. Vijf tafels werden in overleg met de officier van justitie ter plaatse in stukken gezaagd. Volgens de politie hielden twee mannen (22 en 33) en een vrouw (24), alle uit Den Haag, zich bezig met de exploitatie van het gokhuis. Wageningen: 'Schadelijkste onderdeel zure regen' Afnemend buiig Half tot zwaar bewolkt. Vooral in de nacht en ochtend nog enkele buien. Mi nimumtemperatuur rond 8 en middag- 26 september 1984 Zon op: 07.32 uur, zon onder: 19.27 uur Maan op: 09.04 uur, maan onder: 20.19 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 04.37 en 16.59 uur, laagwater om 00.41 en 13.05 uur. WAGENINGEN (ANP) - Proeven door het Instituut voor Planten- ziektenkundig Onderzoek (IPO) in Wageningen hebben aangetoond dat ozon zelfs bij zeer lage concen traties grote schade aan de bomen en planten kan toebrengen. Uit metingen is gebleken dat schade lijke concentraties van ozon op grote schaal voorkomen, vooral in het Noordwesten van ons land. Uit de proeven in laboratoria maar ook 'in het veld' is gebleken dat ozon in combinatie met de 'ver zurende' elementen stikstofoxy- den en zwaveldioxyde het meest schadelijke onderdeel is. Daarom moet volgens de IPO-deskundigen bij het oplossen van het vraagstuk van de 'zure regen' meer onder zoek worden verricht naar de in vloed van ozon. De noodzaak van dit onderzoek wordt naar de mening van de we tenschappers in het algemeen on derschat. Ozon ontstaat doordat stikstofdioxyde, uitgestoten door elektriciteitscentrales en auto's, onder invloed van de ultraviolette straling van de zon omgezet wordt in ozon. Door een binding met stik- stofmonoxyde verdwijnt ozon in normale omstandigheden weer snel uit de lucht. De koolwaterstof fen afkomstig van het verkeer en de raffinaderijen zorgen er echter voor dat op heldere dagen meer ozon wordt gevormd dan er wordt opgelost. Om het effect van de ozonconcen traties te bestuderen heeft het in stituut in Wageningen op 30 a 40 veldjes verspreid over het land een tabaksplant uitgezet, die zeer ge voelig is voor ozon. Gebleken is dat de planten in het westen van het land meer bladbeschadiging verto nen en meer in hun groei worden belemmerd dan in het oosten. De meest ernstige schade treedt op in de kop van Noord-Holland. Hier komen ook de hoogste concentra ties ozon voor. Andere vegetatie die gevoelig blijkt te zijn voor ozon zijn de kom kommer, radijs, boon, sla, tomaat, spinazie en bomen als de populier. De resultaten van het IPO-onder- zoek worden ondersteund door soortgelijke ervaringen in de Ver enigde Staten en Denemarken. definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, Hunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1