rede nabij in idden-Amerika DE GOLF. AAN GARANTIES HEEFT HIJ GEEN GEBREK. Frankrijk levert drie Basken uit ojuarte aarzelt, Managua akkoord JVfF gaat kredieten nigszins beperken EMBER [NDAG 24 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 ICO STAD - Bijna niets lijkt de zogenoemde Contadora-vrede voor Midden-Ameri- ig in de weg te staan. Woordvoerders van de bemiddelende Contadora-landen (Mexi- 'anama, Venezuela en Colombia) voorspellen dat de ondertekening van het vredesak- binnen drie weken een feit zal zijn. als Her WASHINGTON (DPA) - Functio- narissen van de verkiezingscam pagne van president Reagans repu blikeinse partij zijn onder verden king komen te staan dat zij versto ringen organiseren van optredens van de democratische presidents kandidaat Walter Mondale en zijn kandidaat voor het vice-president- schap Geraldine Ferraro. De Amerikaanse omroep NBC meldde onder aanhaling van bron- uit de republikeinse partij, dat vooraanstaande leden van het her verkiezingscomité van Ronald Reagan hebben deelgenomen aan een ontmoeting waarbij strate gieën zijn uitgewerkt om Mondale en Ferraro in diskrediet te bren gen. Republikeinen verstoren de spreekbeurten van Democraten Het dagblad Los Angeles Times meldde eerder dat medewerkers van het Republikeinse verkie zingscomité hebben geholpen bij het maken van protestborden te gen Mondale en demonstranten naar een manifestatie van de tegen stander van Reagan hebben ge bracht. Waar Geraldine Ferraro, die een liberale houding inneemt tegen over de in de Verenigde Staten toe gestane abortus, een toespraak houdt wachten haar demonstran ten op die tegen het afbreken van zwangerschap protesteren. Ook wordt zij nog steeds geconfron teerd met vaak beledigende vragen over haar financiën. Mondale werd de afgelopen dagen bij optredens in verscheidene Amerikaanse ste den regelmatig door toehoorders onderbroken en heftig uitgejouwd. NBC meldde dat de leider van Reagans verkiezingscampagne, Ed Rollins, en zijn adviseur Lyn Nof- zinger achter deze acties zitten. Er zouden bijna dagelijks vergaderin gen zijn waarbij aanvallen tegen de Democraten worden voorbereid. Iveekeinde maakte het Sandi- gsche Nicaragua bekend volle- Ti te stemmen met de vredesac- i de bemiddelaars op 7 sep- sr aan de vijf Middenameri- |Sse landen hadden voorgelegd. ib Sprenkels elkaar ner di< verrassing, daar Nicaragua de 'lopen veertien dagen nog dui- die^ke bezwaren had geui» tegen orde jsvoorgestelde afspraken over Vllsbeveiliging, interne democra- Als frat"11^ ^et verbannen van elke ontbrak :1 debat. buitenlandse militaire aanwezig heid en een regionale ontwape ning. De andere vier landen, Costa Rica, Guatemala, Honduras en El Salvador, hadden zich reeds eerder in principe akkoord verklaard met de door Contadora voorgestelde vrede. Voordat de ondertekeningscere monie kan plaatsvinden zullen er volgens woordvoerders van de Contadora-landen nu nog enkele details moeten worden uitgewerkt. De Sandinisten hebben als voor waarde gesteld dat er niets meer aan de huidige versie van het vre desakkoord wordt gewijzigd. De andere vier landen zouden daaren tegen nog enkele wijzigingen wen sen, met name El Salvador. José t bijna einig p: dsdag jn. Het 1 woordig" ibat koiy. hebben dat n n lege SHINGTON (ANP - Het In- of kranationale Monetaire Fonds ziet. dF) gaat de mogelijkheden voor wat dien in financiële problemen om daar het fonds kredieten te krijgen, 'szins beperken. Daarover is za- lag in Washington overeen- s nooit nming bereikt in het interim- t, maariité, het beleidsbepalende or- uurlijk n van het IMF, waarin 22 minis- parlerrf van financiën van rijke en ont- ïdsdag-dtelingslanden zitten. 5 bekeolgens de voorzitter van het in roepen m-comité, de Belgische minis- at het van financiën Willy de Clercq, „einde'den landen die sterk afhanke- de vei zijn van de hulp van het IMF okaaT'elijk niet door de maatregel ge weer.fen. Voor hen blijven er vol te gaafnde mogelijkheden de aanpas- gsprogramma's voor hun eco- nie uit te voeren met financiële un van het fonds, zo verklaarde funa aflo°P van de bijeenkomst. het nieuwe besluit kun- tnrh schuldenlanden jaarlijks 95 a orp.hr J Procent van hun eigen bijdrage geDraS krediet van het IMF krijgen, en >r drie jaar 280 tot 345 procent, ♦h i absolute maximum komt op ntbrek procent. De twee bijzondere fa- jonderiteiten zullen op het huidige ni- KKen worden gehandhaafd. Daar- duideist bestaan er nog twee speciale Uiteiten voor landen die sterk 'roffen zijn door de stijging van tiviteit0iieprijzen of de daling van de Daarv,ndstoffenprijzen. als h0t en met dit jaar konden lan en de i met een fors tekort op hun be- ïet zo lngsbalans per jaar 102 procent elks_ van hun eigen bijdrage aan krediet van het IMF verkrijgen en onder bijzondere omstandigheden 125 procent. Om het IMF financieel ge zond te houden willen de rijke lan den nu terugkeren naar de situatie van voor 1979, toen er maximaal 165 procent van de eigen bijdrage kon worden geleend. Het interim-comité schaarde zich unaniem achter het Ameri kaanse voorstel volgend vooijaar een meer algemene discussie te houden over het schuldenpro bleem, internationale kapitaalstro men, handelpolitiek en de rol van die het IMF kan spelen als toe zichthouder op deze ontwikkelin gen. Minister Ruding heeft gisteren verklaard te hopen dat tijdens de vooij aars vergadering de rijke en ontwikkelingslanden gezamenlijk druk op de Verenigde Staten zul len uitoefenen om iets te doen aan de hoge dollarkoers. Naar zijn me ning moet dit een belangrijk agen dapunt worden. Óf die druk zal helpen is volgens de bewindsman overigens nog de vraag, omdat het Amerikaanse be leid in sterke mate wordt bepaald door binnenlandse en niet door buitenlandse overwegingen. Door het initiatief te nemen voor een meer algemene discussie over in ternationale financiële problemen hebben de Amerikanen echter dui delijk gemaakt dat zij zich niet te zeer willen isoleren, aldus Ruding. Napoleon Duarte, de Salvadoraan se president, had het vorige week over de noodzaak van enkele „technische bijstellingen". Inmiddels heeft Duarte trou wens al zijn twijfels uitgesproken over de „werkelijke wil" van de Sandinisten om zich aan de Conta- dora-akkoorden te houden. Hij waarschuwde ervoor dat de Sandi nisten wellicht het vredesakkoord slechts willen ondertekenen om de wereld te kunnen bedriegen. Vrijwel tegelijkertijd erkende Duarte echter dat zijn bewind slechts kan voortbestaan dank zij de verregaande economische en militaire steun van de Verenigde Staten. Hij stelde zelfs dat er nog meer militaire steun nodig is „om de guerrilla te kunnen liquideren". En dat is een streven dat in het ge heel niet te rijmen valt met de Con tadora-voorstellen Nicaragua heeft trouwens laten doorschemeren dat de eventuele naleving van de Contadora-afspra- ken in grote mate zal afhangen van de Amerikaanse politiek. In de brief waarin de Sandinisten de Contadora-bemiddelaars meede len bereid te zijn tot een „onmid dellijke ondertekening" van de vrede, wordt gesteld dat het in feite noodzakelijk is dat Washington het voorwoord van het vredesakkoord onderschrijft. Dat, als een eerste garantie voor een stop op militaire bemoeienissen van de Verenigde Staten in Midden-Amerika. Rege ringswoordvoerders in Washing ton hebben inmiddels laten weten dat Washington niet denkt aan een onderschrijving van het voor woord van de Contadora-vrede. VERDUN - President Mitterrand van Frankrijk en Bondskanselier Kohl hebben zaterdag de Franse en Duitse slachtoffers uit de twee wereldoorlogen herdacht. Dat gebeurde bij Verdun, waar in 1916 aan beide zijden honderdduizenden soldaten sneuvelden. (foto anp> PARIJS (GPD) Frankrijk zal binnen enkele dagen drie Spaanse Basken, die door de justitie in hun land worden verdacht van moord aanslagen tegen leden van de Guardia Civil, uitleveren aan de justitiële autoriteiten in Spanje. Vier andere Spaanse Basken, om wiens uitlevering eveneens was ge vraagd door Madrid, zijn gister middag door de Franse regering uitgewezen naar de Afrikaanse staat Togo. Het is voor de eerste maal sinds de Spaanse burgeroor log, dat Frankrijk Spanjaarden uit levert die in hun land van politieke misdrijven worden verdacht. De beslissing werd zondagmid dag in Parijs bekendgemaakt, na dat vrijdagavond de strafkamer van het Franse hof van cassatie, een laatste beroep van de zeven Basken had verworpen. Begin au gustus al had het hof van appel in het Zuidfranse Pau beslist, dat de regering het zevental mocht uitle veren. Sindsdien waren de Basken in hongerstaking in de gevangenis van Fresnes bij Parijs. De beslissing van Parijs bete kent een duidelijke en scherpe koerswijziging. Kort na het aantre den van het socialistische bewind in mei 1981 verklaarde de toenma lige minister van binnenlandse za ken, Gaston Deferre, nog dat hij de Spaans-Baskische politieke vluch telingen op één lijn stelde met de de or luune zege verki c-7 veel a ties vi 1 an Lriscard aan c \rIJS (GPD) Oud-president Groerierie Giscard d'Estaing heeft ziJn rentree gemaakt in de in <?nse politiek. Bij tussentijdse in het district Puy- werd bij met 63,24 pro- van de stemmen gekozen in da Assemblée Nationale, de Franse e gelede Kamer. Het was 29 jaar ge- moAen dat Giscard in hetzelfde kies- zijn debuut maakte in het (36, lianse politieke leven, toen hij de basiFtegenwoordiging van de Au- iebbeirëne in bet nationale parlement, Drocer'ernam van zijn grootvader, toen elpt a Jaar oud- lpPeli idereiDe overwinning van Giscard ït kapond ditmaal bij voorbaat vast. De -dwijnige vraag was eigenlijk of zijn ze dn tegenstanders hem zouden dwingen tot een tweede Vooral de vertegenwoordi- nier van het extreem-rechtse Front van Jean-Marie Le Pen, ir?an Claude Waterlot wilde op die de rechtse partijen dwin- met hem een stembusakkoord te gaan om de uiteindelijke et gö'erwinning te bewerkstelligen, izichti lerw^Het kwam zover niet, mede dank wij d*j vooral de linkse kiezers die zon- hngejjg massaal thuisbleven: de op- ren omst was slechts 55 procent, 20 25 procent beneden het norma- peil. Het Front Nationale behaal- '/e 6,3 procent, nog altijd iets meer an de communisten (6,15 pro ent), terwijl de socialisten op iets leer dan 20 procent uitkwamen. Regering Israël kondigt harde maatregelen aan JERUZALEM (GPD) - De Israëli sche regering heeft gisteren een in grijpend pakket economische maatregelen afgekondigd, waar mee het 2,5 miljard gulden bij de bevolking wil „weghalen". De Is raëlische burger zal een eenmalige belasting op het bezit van auto en andere luxe voorwerpen moeten betalen. Overigens bedraagt de be lasting bij aankoop van een auto en andere artikelen reeds 150 tot 200 procent. Eerder had de regering besloten tot het heffen van een eenmalige extra belasting van 10 procent. De prijzen van de van overheidswege zwaargesubsidieerde levensmid delen zijn gisteren met 18 tot 55 procent gestegen. Maar ook hier geldt, dat de overheidssubsidie op de eerste levensbehoeften nog al tijd zeer hoog blijft. Over het afgelopen jaar bedroeg de geldontwaarding 400 procent. Maar als het tempo zo blijft, ste vent de inflatie af op 700 procent. Franse verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog. En vorige week nog zei de socia listische partijleider Lionel Jospin dat hij uitlevering van de zeven Basken een verkeerde oplossing zou vinden. In november 1982 ver anderde de Franse houding ten aanzien van de Baskische politieke vluchtelingen, mede onder druk van Madrid, waar inmiddels ook en socialistisch bewind de macht had overgenomen. De Franse regering bepaalde toen, dat er tot uitlevering van poli tieke vluchtelingen zal worden overgegaan, als deze in hun land verdacht zouden worden van ern stige misdrijven. Maar het heeft dus nog twee jaar geduurd en in middels tot vele diplomatieke bot singen tussen Madrid en Parijs ge leid voordat Frankrijk dit voor- i daden omzette. Sinds het begin van dit jaar had men op de uitleveringsverzoeken van Madrid hooguit gereageerd door verdachte Basken uit te wij zen naar Panama of Venezuela. Vierentwintig Spaanse Basken werden op die manier de afgelopen negen maanden „gesluisd". Volgens de Franse regerings woordvoerder Roland Dumas te vens minister voor Europese zaken is er een onderscheid gemaakt tussen drie Basken die worden ver dacht rechtstreeks de moorden op de Spaanse politiemannen te heb ben gepleegd „Aan hun handen kleeft bloed", zei Dumas, van huis- uit advocaat, wat voorbarig en de vier anderen, die worden verdacht van medeplichtigheid. De drie die worden uitgeleverd, kunnen nog in beroep gaan bij de Raad van State in Parijs. Deze zal binnen enkele dagen uitspraak doen. Frankrijk heeft wel garanties geëist van de Spaanse regering over de berechting van de drie uit te leveren Basken. Zo zullen zij rechtstreeks worden overgegeven aan de justitie en zal de Spaanse politie hen niet in voorarrest mo gen nemen. Onder de Spaanse an- ti-terroristenwet mogen verdach ten tien dagen lang door de politie worden vastgehouden, zonder dat de verdachten recht hebben op ju ridische bijstand en zonder dat er een onderzoeksrechter aan te pas komt. Volgens Amnesty International wordt in deze periode van tien da gen op de Spaanse politiebureaus veelvuldig gemarteld. „De Franse regering neemt deze beschuldigin gen zeer ernstig", aldus Dumas. Voorts heeft de Franse regering van Madrid de verzekering gekre gen dat de drie vrij zullen zijn in de keuze van hun verdediging en zij zullen ook een beroep mogen doen op buitenlandse rechtsbijstand. Tenslotte heeft Madrid zich ver plicht bij het komende proces bui tenlandse waarnemers toe te laten. Het is een publiek geheim dat de Franse regering verdeeld was over de uitlevering. De minister van jus titie, Robert Badinter, zelf een ad vocaat die in het verleden Spaans- Baskische vluchtelingen juridisch heeft bijgestaan, was tegen uitleve ring, de diplomatieke tandem Claude Cheysson (buitenlandse za ken) en Roland Dumas (Europese zaken) was voor. Uiteindelijk heeft president Mitterrand zelf in het voordeel van de laatsten beslist. Even belangrijk als de reactie van de Spaanse regering is voor Frankrijk de houding van de be volking in Spaans en Frans Bas kenland. Zondagmorgen nog wer den in Spaans Baskenland vijf Franse vrachtwagens bij een bom aanslag beschadigd. En enkele uren na het bekend worden van de beslissing van Parijs, werden in Saint Jean de Luz in Frans Bas kenland molotow-cocktails naar patrouillerende politiewagens ge gooid. Wereldbank ten prooi aan kritiek WASHINGTON (ANP) - De We reldbank. de instelling die lenin gen verstrekt aan ontwikkelings landen, wordt geteisterd door ern stige meningsverschillen. Terwijl de bank zelf wil doorgaan op een voorzichtig ingeslagen nieuwe weg, wordt van verschillende kan ten de kritiek geuit dat de bank te weinig heeft gedaan aan de toren hoge schulden van met name La tijns-Amerikaanse ontwikkelings landen. De president van de Wereld bank, de Amerikaan Tom Clausen, heeft zelfs moeten laten ontkennen dat de meningsverschillen hem te veel worden en dat hij voortijdig wil aftreden. Gezegd werd dat de bank zelf wel meer had willen doen, maar dat ze in haar beleid sterk gebonden is aan wat de Ver enigde Staten, veruit de grootste en daarmee de machtigste deelne mer in de bank. toestaan. De Amerikanen willen de rol van de Wereldbank zeker niet uitbrei den en zij moet haar traditionele taak blijven vervullen. De bank ziet echter dat de hulp van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) vooral op de korte termijn is gericht. Te weinig wordt met de ef fecten op middellange en lange ter mijn rekening gehouden en daar voor voelt de bank zich in toene mende mate verantwoordelijk. Het leidt tot grote spanningen tussen de Wereldbank en het IMF en de VS. Overigens zijn ook de klanten van de bank, de ontwikkelingslan den, niet onverdeeld enthousiast over haar nieuwe beleid, omdat dit een grotere invloed op het binnen landse beleid van die landen met zich meebrengt. Zwitsers vóór kerncentrales BERN (DPA) - In Zwitserland is gisteren een voorstel geen nieuwe kerncentrales te bouwen en de be staande vijf kerncentrales niet te vervangen verworpen. Het aantal nee-stemmers bedroeg 55 procent. Een tweede voorstel om vergaande energiebesparende maatregelen te nemen werd met bijna hetzelfde percentage afgewezen. De op komst was ongeveer 40 procent, wat een gemiddelde is bij referen da in Zwitserland. Van de 26 kantons waren er 19 tegen beide voorstellen. Onder de voorstemmers waren de halfkan- tons Basel-stad en Basel-land, waar de bouw van een nieuwe kerncentrale, Kaiseraugst, op het programma staat. Het resultaat van het referendum is een overwinning voor de Zwit serse regering en de meerderheid in het parlement. Noorse kroon gedevalueerd OSLO (UPI) - De Noorse kroon is jnet ingang van vandaag met twee procent gedevalueerd om de Noor se exportindustrie te beschermen tegen de gevolgen van de sterke stijging van de dollarkoers, zo heeft de centrale bank van Noor wegen in het afgelopen weekeinde bekendgemaakt. Het gaat bij de devaluatie om een aanpassing van de koers ten op zichte van een index die is samen gesteld uit veertien buitenlandse valuta's die van belang zijn voor de Noorse economie. Doordat de Noorse olie-export wordt afgere kend in dollars heeft een waarde vermeerdering van de Amerikaan se munteenheid ook de positie van de Noorse kroon versterkt. ALBANIË (AP) Enver Hoxa, de communistische leider van Alba nië, lijdt aan de ziekte van Parkin son en zijn Franse artsen zijn niet in staat het ziekteproces te stop pen, aldus het Britse zondagsblad Sunday Times. Volgens de Sunday Times, die overigens geen bronnen noemde voor het bericht, zal de 76-jarige Hoxa, die Albanië sinds 1944 heeft geleid, mogelijk worden opge volgd door de 60-jarige premier Ra- miz Alia. CHULDEN - Venezuela heeft iet een stuurgroep van buiten- indse banken overeenstemming ereikt over uitstel van de aflos ing van overheidsschulden ten edrage van 20,75 miljard dollar, zo zaterdag bekendgemaakt door e Venezolaanse minister van bin- enlandse zaken, Octavio Lepage. De regeling heeft betrekking op 4 procent van de Venezolaanse verheidsschuld aan het buiten and. Afgesproken is 'dat de aflos ingen die hadden moeten plaats inden in de periode 1983-1988 zul- 2n worden uitgesmeerd over een leriode van bijna dertien jaar. BRUSSEL (ANP) - In Brussel is zaterdag het huwelijk voltrokken tussen de 22-jarige prinses Astrid Josephine-Charlotte Fabricia Eli sabeth Paola Marie, prinses van België en de 28-jarige aartshertog Lorenz Otto Carl Amadeus van Oostenrijk Este. Prinses Astrid is de enige dochter van prinses Paola en prins Albert, de broer van de Belgische Koning Boudwijn. Aartshertog Lorenz is de zoon van aartshertog Robert van Habs- burg-Lotharingen en aartshertogin Margherita van Oostenrijk Este en kleinzoon van wijlen Keizer Karei van Oostenrijk, Koning van Hon garije en Bohemen en van Keizerin Zita. Aartshertog Lorenz is werk zaam bij een privébank in Bazel. In die Zwitserse stad gaan de pas gehuwden zich ook vestigen. Prin ses Astrid, die onder meer een jaar kunstgeschiedenis studeerde aan de universiteit van Leiden, deed tot voor kort vrijwilligerswerk in di verseziekenhuizen. (foto AP) Tsjech zwemt naar Westen WENEN (GPD) Een Tsjechoslowaakse vader en zoon zijn er in ge slaagd vanuit Joegoslavië naar het Westen te vluchten door over de rivier de Mur te zwemmen. De man moest aanzien dat zijn vrouw, aan het twijfelen gebracht door de hoge waterstand, door de Joegoslavische grenswachten werd teruggehaald. De 33-jarige Ivan Navara, zijn vrouw en zesjarige zoon Victor waren op vakantie in Joegoslavië. Ze hadden gelezen over de dramatische ontsnap ping van twee Tsjechoslowaakse meisjes, de 15-jarige Zolenka en haar kleine driejarige zusje Veruschka een week geleden, die de rivier de Mur overzwommen (de grens tussen Oostenrijk en Joegoslavië) en het Westen bereikten. De ouders van de meisjes en een zesjarig zusje verdwenen tijdens het oversteken van de rivier. De Joegoslaven zeggen dat zij hen niet hebben gearresteerd. Gevreesd wordt dan ook dat zij verdronken zijn. Ondanks de risico's besloot het gezin Navara op dezelfde plaats een poging naar de vrijheid te wagen. Zij hielden geen rekening met de zware regenval die dit gebied de laatste drie dagen heeft geteisterd. Toen de Tsjechoslowaakse zusters naar de vrijheid zwommen was de jongste op de rug van de oudste gebonden en was de rivier maar 1.50 m diep. De regenval van de laatste dagen zorgde voor een diepte van twee meter en een aanmerkelijk snellere stroom. Ivan Navara bereikte de Oostenrijkse oever net op het moment dat zijn vrouw door de Joegoslavische grenswachten uit het water werd gesleept. Ze was in paniek geraakt toen zij voelde dat zij geen bodem meer onder haar voeten had en schreeuwde naar haar man dat zij terugging waardoor de grenswachten geallarmeerd werden. 1 Jaar totale garantie, zonder kilometerbeperking. 3 Jaar lakgaran- tie. 6 Jaar carrosseriegarantie op doorroesten van binnenuit. Plus de garantie van een hoge inruilwaarde. En de garantie dat honderdduizen den Golf-rijders zich niet kunnen ver gissen. Wordt het niet eens tijd voor een proefrit? Gegaran deerd dat uw belang stelling gewekt wordt. Er is al een Golf vanaf f18.150,-.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7