Sans op hogere minima CNV viert jubileum met bezieling Strijd massaal herdacht l*)e Koning niet afwijzend ('Vrijwillige verzekering ^ziekenfonds moet blijven' Duizenden staan stil bij Slag om Arnhem ■Gesprek Udenhout met Van den Broek onzeker Goedkopere loodvrije benzine in '86 bij pomp tf. ANDAG 24 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De patiënten beweging vreest, dat er weinig te recht zal komen van toezeggingen over een grotere invloed van pa tiënten in de gezondheidszorg. „Ik geloof, dat de aanhoudende druk van de gevestigde machten in de gezondheidszorg om vervelende pottenkijkers te weren, succes aan het opleveren is", zei de coördina tor van het Landelijk Patiënten/ Consumenten Platform, Hans van der Wilk, zaterdag in Utrecht op een bijeenkomst van plaatselijke, regionale en provinciale 'plat forms'. Zijn pessimisme vloeit onder meer voort uit het -nog niet open baar gemaakte- ontwerp van de wet voorzieningen gezondheids- Beweging van patiënten vreest terreinverlies zorg en maatschappelijke dienst verlening (wvgm), een 'uitbreiding' van de wet voorzieningen gezond heidszorg (wvg). „Werd in de wvg nog een aarzelend begin gemaakt met wettelijk voorgeschreven par ticipatie van patiënten en consu menten en waren er zelfs enige om schreven garanties betreffende hun rechtspositie in opgenomen, anno 1984 zijn deze zaken er ineens rigoureus uit verwijderd", aldus Van der Wilk. Als participatie en rechtspositie niet in een structuurwet als de wvgm worden geregeld, zouden er volgens Van der Wilk toch op z'n minst in de vorm van aanvaarde andere wetgeving keiharde garan ties moeten zijn dat „burger en sa menleving meer ruimte krijgen om invloed uit te oefenen op de aange boden welzijnsvoorzieningen en om weer zelf een grotere ëigen ver antwoordelijkheid te dragen", zo als in de Troonrede staat. „Voorlopig ziet het er naar uit, dat patiënten en consumenten via tal van losse bezuinigingsmaatre gelen maar één deel van die grotere eigen verantwoordelijkheid op hun nek krijgen, namelijk de finan ciële", zei hij. ILVERSUM (ANP/GPD) De zogenoemde meerjarige echte minima krijgen volgend misschien toch een hogere eenmalige uitkering dan het kabinet voor deze groep ilde uittrekken. Minister De Koning (sociale zaken) liet gisteren weten dat hij daar 'niet or op voorhand' afwijzend tegenover staat. Ook de regeringspartijen in de Tweede Earner, CDA en WD, willen proberen ruimte te vinden voor een hogere uitkering ten lohoeve van deze inkomensgroep. zijn meerjarige echte en die al enkele jaren van een numuitkering een gezin of fidere leefeenheid moeten onder- |uden.Het kabinet heeft voor de ma 200 miljoen gulden keserveerd in de Miljoenennota, l aar dat is niet voldoende om hun l oopkracht volgend jaar te hand- Indien er geen extra maat- |gelen worden genomen, zullen echte minima er gemiddeld 2 koopkracht op achter gaan. |ln de Troonrede stond dat de opkracht van de sociale minima i worden gehandhaafd. Over de- zinsnede is nogal wat opwinding |itstaan omdat zij niet strookte 'et de inhoud van de inkomens- btitie van minister De Koning, "'aarin een koopkrachtdaling van laximaal 3 procent werd voorzien. WD-fractieleider Nijpels zei za- irdag op de partijraad van zijn artij in Utrecht dat het kabinet er eter aan had gedaan via de Troon rede toe te geven dat de echte mini ma er volgend jaar op achteruit zul len gaan. "Daarmee zou een schrij nende discussie zijn vermeden. Het kabinet heeft onhandig gema noeuvreerd", zei hij. De WD-voor- man kondigde aan dat zijn partij tijdens de algemene beschouwin gen over de Miljoenennota het voorziene koopkrachtverlies voor de echte minima zal proberen te voorkomen. Het CDA liet zich al eerder in deze zin uit. Minimumloon Minister De Koning vindt dat er wel voor gewaakt moet worden dat de ontvangers van de eenmalige uitkering niet boven het mini mumloon uitkomen. Hij zei dit gis teren in het tv-programma 'Het Ca- pitool', waar hij werd geconfron teerd met geluiden van CDA en WD over de koopkracht van de echte minima. De bewindsman zei dat de mini- AMERSFOORT (ANP) Voorzitters van ledenraden van ziekenfondsen, Mie samen 2,5 miljoen verzekerden vertegenwoordigen, hebben zaterdag n Amersfoort het plan van het kabinet om de vrijwillige ziekenfondsver- ekering op te heffen unaniem afgewezen. Zij besloten de Vereniging van ederlandse Ziekenfondsen te steunen bij alle acties die de vereniging ,egen het kabinetsbeleid gaat ondernemen. Het was voor het eerst, dat er .en landelijke vergadering van voorzitters van verzekerdenraden werd gehouden. In een verklaring na afloop van de bijeenkomst zeggen de voorzitters, 3at de vrijwillig verzekerden niet financieel de dupe mogen worden van et 'a-sociale marktgedrag van de particuliere verzekeraars'. Ze noemen et onaanvaardbaar, dat ex-vrijwillig verzekerden bij het ziekenfonds traks gedwongen zullen zijn kinderpremies en hogere maandpremies te ccepteren voor een verzekerd pakket dat minder risico's dekt dan het iekenfondspakket. De opheffingsplannen passen niet in het streven naar een volksverze- ering en de solidariteit binnen het huidige systeem van sociale ziekte- ostenverzekeringen wordt verder aangetast, aldus de voorzitters. Zij ezen ook voor een stijging van de kosten van de gezondheidszorg die de nkomens van mensen met een smalle beurs zal aantasten. De vrijwillige ziekenfondsverzekering is voor de bijna één miljoen Ne- iderlanders die niet naar de verplichte verzekering overgaan, een goed en goedkoop alternatief voor de commerciële particuliere verzekering en moet daarom blijven bestaan, zo concluderen zij. De voorzitters zullen de ziekenfondsbesturen vragen alles te doen -in- jclusief het voeren van acties- om te voorkomen dat de plannen van het kabinet worden uitgevoerd. ma na zes jaar van teruggang niet nog verder achteruit mogen. Wel moet het verschil tussen het netto minimumloon en het modale inko men, dat steeds kleiner is gewor den en nu nog 15 procent bedraagt, met zo'n 2 procent worden ver groot, zei hij. WD-fractieleider Nijpels liet za terdag weten dat zijn partij de be zuinigingen op de uitkeringen van arbeidsongeschikten wat meer over de tijd uitgesmeerd wil zien. Maar op den duur, aldus Nijpels, is het onontkoombaar dat er ook op de wao-uitkeringen net zo wordt bezuinigd als op de overige uitke ringen. Zijn partij en het CDA heb ben al eerder kenbaar gemaakt dat zij in afwijking van de kabinets plannen de huurverhoging willen beperken tot 3 in plaats van 4 pro cent, de kinderbijslag niet willen bevriezen en geen schoolgeldhef fing willen invoeren. De WD is verder tegen het plan van het kabinet om de hoogte van de aow afhankelijk te maken van het eerder genoten inkomen. Vol gens Nijpels is dit strijdig met het karakter van de volksverzekering, waarin de 'oude-dagsvoorziening' is geregeld. Bovendien, zei hij, vergt een inkomensafhankelijke aow een enorme bureaucratie en zal fraude met de regeling envou- dig ziin. Nijpels stelde zich fel te weer tegen beschuldigingen van onder ande ren de PvdA en de vakbeweging dat het kabinetsbeleid een tweede ling in de samenleving teweeg zal brengen. Hij noemde het 'absurd' te beweren dat het kabinet groe pen tegen elkaar uitspeelt en dat de regering niets zou doen voor de ARNHEM (ANP/GPD) zwakkeren in de samenleving. Prins Charles in gesprek met enkele veteranen tijdens de gisterochtend i in de Slag om Arnhem VVD wil harde aanpak misdaad Duizen den mensen hebben het afgelopen weekeinde de Slag om Arnhem, nu precies veertig jaar geleden her dacht, vam zaterdagochtend tot aan het openluchtconcert van Vera Lynn gisteravond, zag het in Arn hem en omgeving zwart van de mensen. Hun werd de negen dagen durende strijd om de Rijnbrug in Arnhem in september 1944 UTRECHT (ANP) De „YXPl?™ het geheugen geprent met onder demonstraties van parachu tisten die de beroemde 'Pegasus- vlucht' nog eens dunnetjes overde- e DEN HAAG (GPD) - Het is nog piet zeker of de Surinaamse pre mier drs. Wim Udenhout in New York tijdens de Algemene Verga- ering van de de Verenigde Naties n ontmoeting zal hebben met de ederlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek. De ontmoeting zal afhangen van het antwoord van premier Lubbers op de brief die Udenhout herp twee weken geleden stuurde. In de brief verzoekt de Surinaamse premier om een ontmoeting met zijn Ne derlandse collega. Dit heeft premier Udenhout vori ge week verklaard op een ontmoe ting met de Surinaamse pers vóór zijn vertrek naar New York. Hij zei desgevraagd nog geen antwoord te hebben gehad van Lubbers op zijn verzoek en vroeg zich af of het nog wel zinvol was te blijven praten met Van den Broek, als dit niet zou leiden tot het door hem gewenste gesprek met de Nederlandse pre mier. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst is de Surinaamse pre mier al tien dagen geleden op de ten. Minister-president Lubbers heeft ook op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd geen behoefte te hebben aan een gesprek met Udenhout, zolang er in Suriname geen concrete stappen zijn gezet naar de terugkeer tot een of andere vorm van democratie. Lubbers zei tien dagen geleden onder meer dat er op dit moment kan worden vol staan met informeel overleg tussen de beide ministers van buitenland se zaken. Udenhout is behalve pre mier ook minister van buitenland se zaken. tijraad heeft zich uitgesproken voor een harde aanpak van de minaliteit. Op de zaterdag Utrecht gehouden partijraadsver- dern* werden m kabinet en de j)e gehuurde taxibusjes konden WD-fractie m de Tweede Kamer de enorme belangstelling zaterdag opgeroepen meer geld vrij te ma- maar nauwelijks aan. Bijna ieder- ken om aan „de golf van cnminali- een wilde terug naar de plek waar teit en vandalisme een krachtdadig de vrijheid 40 jaar geleden was te halt toe te roepen In een met al- ruiken: de noordoever van de Rijn. gemene stemmen aangenomen Daar begon op zondag 22 oktober motie constateerde de partijraad 1944 de laatste fase van wat de ge- dat er sprake is van een ernstige schiedenis zou ingaan als de op- toename van geweld en vandalis- zienbarendste en meest massale me en dat groeperingen het recht ontsnapping uit de Tweede We- ïn eigen hand nemen. reldoorlog, de operatie'Pegasus'. Fractievoorzitter Nijpels kondig- Meer dan 150 Britse militairen de aan dat zijn fractie eind oktober slaagden er op die dag in om na we inet voorstellen zal komen voor de ken van geheimzinnige en vaak le- kestnj^ding van de criminaliteit. De vensgevaarlijke voorbereidingen WD-fractie zei hij is bereid voor met behulp van het Nederlandse dit doel geld op tafel te brengen. verzet via de Rijn naar het bevrijde De extra verhoging in de begro- zuiden te ontsnappen. Zaterdag za- tingspost van 50 miljoen hiervoor gen Airbornes en hun veelal ano- noemde hij te gering in omvang, nieme helpers elkaar voor het eerst Hij becijferde dat de extra verho- na 40 jaar terug. Meer dan 300 Air- ging nauwelijks een procent be- bornes, verzetsmensen, vluchtelin- draagt. Nijpels bepleitte niet alleen genhelpers en familieleden hadden het beschikbaar stellen van meer aan uitnodiging gehoor gege- (extra) geld, maar ook het zicht- ven baar maken van het beleid op dit Tijdens een dienst op de Airbor- terrein. Hij zei in dit verband te ne-begraafplaats in Oosterbeek denken aan het op grotere schaal werd vervolgens gisteren, in aan- toepassen van het snelrecht. Vera Lynn tijdens haar optre- den gisteravond in Oosterbeek. (foto GPD) wezigheid van koningin Beatrix, prins Claus en prins Charles van Wales, een herdenkingsdienst ge houden. Op het kerkhof liggen 1747 Britse en Poolse soldaten be graven, die sneuvelden tijdens de strijd om de Rijnbrug. Op en om de begraafplaats wa ren enkele duizenden belangstel lenden aanwezig. De herdenkings plechtigheid werd onder anderen bijgewoond door enkele honder den Britse en Poolse veteranen, na bestaanden van de gesneuvelden, de ambassadeurs van Engeland, Polen, de Verenigde Staten, Bel gië, Canada en Nieuw-Zeeland, mi nister De Ruiter (defensie) en tal van Nederlandse en Britse militai re autoriteiten. Kransen Na afloop van de herdenkings dienst legde het koninklijke gezel schap een krans bij het monument op de begraafplaats, gevolgd door kransen van de ambassadeurs en van vertegenwoordigers van de ve teranen. Daarna spraken koningin Beatrix, prins Claus en prins Char les tijdens een korte wandeling over de begraafplaats met vetera- De herdenking van de Slag om Arnhem werd gisteravond op in drukwekkende en voor velen ont roerende wijze besloten met een optreden van Vera Lynn. Naar schatting vijftien- tot twintigdui zend mensen waren rond het Air- borne-museum in Oosterbeek sa mengedromd om het openlucht concert van de 'sweetheart of the forces' bij te wonen. Enkele vetera nen werden daarbij onwel. De emoties bij het horen van zoveel nostalgische muziek en de opwel lende herinneringen werden hun kennelijk teveel. Zij moesten dooi EHBO-teams uit de duizendkoppi ge menigte worden gehaald. Hoogtepunt van het optreden van Vera Lynn vormde haar 'Land of hope and glory' dat massaal werd meegezongen, evenals haai tussen 1940 en 1945 ontelbare ma len ten gehore gebrachte song 'W'l meet again'. Terwijl uit de mensen massa telkenmale 'We love you opklonk, de Britse Union Jack over de hoofden van het geestdrif tige publiek wapperde en honder den aanstekers in de duisternif werden ontstoken, bracht Ver< Lynn haar overbekende repertoin ten gehore. Geen regels voor niet-cao-lonen UTRECHT (GPD) - Dienstbaar heid. Verantwoordelijkheid. Ver trouwen. Samenwerking. Verzoe ning. Die woorden vielen afgelo pen zaterdag vaak te beluisteren afgelopen zaterdagmiddag in de Jaarbeurs Congreszaal in Utrecht, waar de jubileumbijeenkomst van het CNV werd gehouden. De w«knemers"dieniêt christelijke vakcentrale vierde het feit dat het 75 jaar geleden was op gericht, "als antwoord op de klas senstrijd en met de wil om ontwik kelingen harmonieuzer en via overleg te laten gebeuren". DEN HAAG (ANP) De loonsver hogingen onder een collectieve arbeidsover eenkomst vallen, weken omstreeks de jaarwisseling van 1983/1984 niet in extreme mate af van die van cao werknemers. Er is op dit moment dan ook geen aanleiding om regels te stellen voor de niet-cao-inko- mens. Dat schrijft minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) in een brief waarmee hij een onderzoeksrapport van Loontechnische Dienst (LTD) de Tweede Kamer stuurt. De nister ziet wel aanleiding de onder zoeken voort te zetten. In het onderzoek de ontwikkeling va sen november 1983 en februari 1984 in 551 ondernemingen nage gaan bij mers. Doel was inzicht te krijgen in de vraag of en in hoeverre de ont wikkelingen in de cao- en niet-i inkomens v£ minister had dit onderzoek door Nel van Bemmel uim 1100 gasten (onder wie de vrijwel alle ministers die niet naar ian de VVD-partijraad waren afge reisd) kregen een programma ge presenteerd waarin een regelmatig de LTD op dit terrein kerkganger zich gemakkelijk kon thuisvoelen. Niet uitsluitend van- an de LTD is wege de opening met gebed en bij- de lonen tus- bellezing. Ook niet alleen om de sluiting waarbij behalve de domi nee nu ook de monseigneur sprak, totaal 44.864 werkne- Maar vooral om de toonzetting van bezinning en bezieling, diè een hoogtepunt beleefde in de toe spraak van CNV-voorzitter Harm elkaar afweken. De van der Meulen. Van der Meulen sprak over het Kamer toegezegd tijdens de behan- motto van het jubileumjaar: „Ver- de trouwen in de toekomst", dat ook de hele middag als lichtbeeld in de Een toast op het 75-jarig bestaan van hel CNV: v.l.n.r. Eerste-Kamer-voorzilter Steenkamp, CNV-1 Van der Meulen, minister Rietkerk binnenlandse zaken) en premier Lubbers. congreszaal te lezen was en op de jubileumbuttons stond gedrukt. „Geen vertrouwen in eigen kracht. Nee. vertrouwen als een geladen .begrip vanuit een vaste overtui ging, een geestelijke dimensie. Voor het woord vertrouwen zou ik willen invullen: fundament. Het fundament van geloofsovertuiging en levensbeschouwing. Die bron droogt niet op". Ten slotte toonde Van der Meu len zich blij, dat het zaterdag ge presenteerde visieprogramma (de beleidsnota) nadruk legt op „me dezeggenschap en inspraak. Al gaat dat sorpmigen niet ver ge noeg. De christelijke vakbeweging die zich als reactie op de klassen strijd steeds sterk heeft gemaakt voor overleg en samenwerking in de bedrijven, zal inhoudelijk ge- i hierin haar toekomst moeten Minister-president Lubbers maakte tijdens de bijeenkomst van de gelegenheid gebruik om het ka binetsbeleid te verdedigen. „Mag ik aandacht vragen voor het feit dat mensen met een minimum 10 procent meer krijgen dan in 1973? Terwijl de doorsnee-werkende er twee procent op achteruit is gaan. Als we dit voor kunnen handhaven, leveren we een fantastische prestatie, en komt Nederland van alle landen het bes te op voor de laagste inkomens. En zo hoort het ook". Terwijl hun eigen voorzitter vori ge week nog forse kritiek op de Miljoenennota had laten horen, zweeg de zaal vol CNV'ers nu be leefd stil. Lubbers speelde een thuiswedstrijd. „Vrijheid in verantwoordelijk heid" voor de individuele werkne mer is een belangrijk uitgangspunt bij het CNV. De Twentse hoogle raar bedrijfssociologie prof. H J van Zuthem, een belangrijk advi seur voor het CNV, verbond in zijn toespraak wel heel vergaande con sequenties aan de verantwoorde lijkheid. Hij omschreef werkne mers niet alleen als slachtoffer van het economisch proces (zoals in de traditie van de vakbeweging ge bruikelijk is), maar als mede-pro ducent en als consument van goe deren en diensten. En daardoor als medeplichtigen aan het eonomisch proces. In de ogen van Van Zu them moet hieruit een streven naar werknemerszelfbestuur voort vloeien. Maar dat laatste gaat het CNV kennelijk wat ver, want deze term was „op het laatste moment uit het CNV-visieprogramma ge schrapt", zoals Van Zuthem de aanwezigen liet weten. DEN HAAG (GPD/ANP) - De be trekkelijk schone loodvrije benzi ne wordt in 1986 goedkoper dan andere benzine. Hierdoor moet het gebruik van deze milieuvriendelij ke brandstof worden aangemoe digd. De verplichting voor perso nenauto's om de motor door mid del van een katalysator aan te pas sen voor loodvrije benzine wordt niet eerder dan in 1989 van kracht. Minister Winsemius (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Aanvankelijk was het de bedoeling dat in 1986 de loodvrije benzine verplicht zou worden gesteld. Maar het heeft vol gens de bewindsman geen zin deze maatregel te nemen nu West Duits land heeft besloten de verplichting uit te stellen tot 1989. In 1986 moet de schone benzine aan de pomp te koop zijn voor mensen die vrijwillig de auto heb ben laten aanpassen. Nog dit na jaar wil minister Winsemius wets ontwerpen indienen, waarmee door een verschuiving van accijn zen loodvrije benzine een paar cent per liter goedkoper wordt en ande re benzine wat duurder. De bewindsman sloot niet uit dat hij te zijner tijd met voorstellen zal komen om verschillende belastin gen te heffen op 'schonere' en min der 'schone' auto's. Ook zei hij dat op het ogenblik wordt nagegaan hoe een betere naleving van de hui dige maximumsnelheid kan wor den bereikt. Dit vermindert het benzineverbruik en is dus ook goed voor het milieu, aldus Winse- Bij het invoeren van de katalysa tor voor nieuwe personenauto's verwacht hij geen problemen voor de auto-industrie. Daarom denkt hij ook niet aan steunmaatregelen voor deze industrie. Man aangehouden na onderzoek op vingerafdrukken STEDE BROEC - De politie in het Noordhollandse Stede Broec heeft gisteren na een grootscheeps vin- gerafdrukkenonderzoek de 22-jari- ge R.J. de W. uit die plaats aange houden in verband met de moord op de 32-jarige Emmy Tamis. De vingerafdrukken van De W. komen precies overeen met de afdrukken die de recherche heeft aangetrof fen bij het lijk van de vrouw en op het raamkozijn van de woning van het slachtoffer. De W„ die gisteren uitvoerig is verhoord, had gister avond nog geen bekentenis afge legd. De aangehouden man was een van de 1500 inwoners van Stede Broec die vrijwillig naar het poli tiebureau waren gekomen om hun vingerafdruk af te geven. Ongeveer 5000 mannen tussen de 18 en 45 jaar zouden bij het onderzoek wor den betrokken. Direct na de aan houding is de politie gestopt met het afnemen van vingerafdrukken. De politie liet al eerder weten dat de moordenaar waarschijnlijk in Stede Broec moest worden ge zocht. Welke aanwijzingen het re chercheteam daarvoor had is niet verteld. Emmy Tamis werd 4 september met messteken om het leven ge bracht. Er waren geen sporen van braak. Een buurtonderzoek lever de niets op. Afgelopen donderdag werd besloten tot het vingeraf- drukkenonderzoek. Daarmee werd het grootste dactyloscopisch on derzoek aller tijden in ons land een feit. Twee doden na aanvaring: DORDRECHT (ANP) - De rijks- politie te water in Dordrecht heeft gisteravond het stoffelijk over schot van de 44-jarige opvarende Rampaert uit Bergen op Zoom aangetroffen in het zaterdag in de Noord-Volkerak gezonken motor jacht Ellice. Een bergingsmaat schappij had het schip gisteravond gelicht. Dit heeft een woordvoer der van de rijkspolitie te water van morgen meegedeeld. Het lijk van de 64-jarige moeder van de man werd zaterdag na de aanvaring van het jacht met het motortankschip Orka al door dui kers gevonden. Van de in totaal zes opvarenden van het jacht werden de overige vier door de bemanning van de Orka opgepikt. De twee slachtoffers wisten volgens de rijkspolitie het jacht niet meer tij dig te verlaten en zijn verdronken. - De aanvaring onstond toen het motortankschip het motorjacht voorbij wilde varen. Het jacht werd daarbij overvaren en zonk korte tijd later, aldus de politie. STAAT BOL VAN DE NIEUWTJES! VERRASSEND MOOIE MODE l ZEER FRAAIE MEUBELEN TEGEN REDELIJKE PRIJZEN! gratis parkeren bij HOUTRUST DEN HAAG

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5