n: zes maal de Leidse Hout Beestenspul: publiek en dier kunnen elkaar wel vermaken (rouw vecht atderd!net inbrekers Artiesten niet gemist op manifestatie Mogelijk toch noodwinkel in Stevenshof Voet gebroken Mishandeling Voltooiing nadert van 120 hectaren grpot gebied ÏER 19, IIDEN - Door een plompe ama- werd de Cyperse kat zijn slaap gestoord. Met hoge rug en veel geblaas maak- hij de poezenliefhebbers ken- ar daar niet van gediend te zijn. idanks dat onvriendelijk gedrag ik Beestenspul, de grootste die- ishow van Europa, dit weekein- opent in de Groenoordhallen weer er de twintigduizend bezoekers. >-avond— )or Jorp teaskia Stoelinga dingbei g voor iDit jaar was er geen organisatie- ireau aan te pas gekomen, maar id de directeur André de Jong et zijn companen zelfde negende litie van dit evenement op poten urg 48,IZet. Gisteravond toonde hij zich en van,n zeer vermoeid, maar tevreden bns. "Alle verenigingen hebben iingbef toegezegd weer klaar te staan l voor Dor de tiende dierenshow. Die Dg beter en grootser moet wor- jscentr;n. Voorlopig neem ik er een I0.30-I2aandje afstand van. Deze klus be- port nu eenmaal niet tot het nor- ale takenpakket van een 40-urige 2^- erkweek", aldus De Jong. Dit jaar geen beroemde persoon- ikheden. Nee, het publiek en de rv ieren moesten zich met elkaar srmaken. Dat lukte aardig. Van b hokken van de rashonden wa ging tn gezellige huiskamers gemaakt, nweg laarin soms hele families met hun 12-jaripnd zaten. Dat leverde prachtige cht gferelen op, die de bezoekers abekejms tot lyrische hoogte brachten, nan Jan, zie daar toch eens wat een ;d tegtuke Basset. Hij kust zijn baas. Zo ie auén wil ik er ook", con m Een schapedoes met een vuil- ïg naritte vacht deed ook zijn best om andacht te krijgen. Voortdurend bene crant, °"?«,EIDEN - De bewoners van een f aat aan de Muiderkring hebben 2 Int Vitin rf»«nln enkmlr Imnn i ltg -CU. van a gjj thuiskomst, omstreeks half wee zaterdagmiddag, stond de leur van de flat wijd open. Toen de rrouw de gang in liep, kwamen wee jongemannen de woonkamer litstormen. Na een korte vechtpar- Üj lukte het de mannen om te ont- tomen. Eén van de inbrekers ver oor daarbij zijn schoen. In de wo- */^iing bleken de daders ook een tas ^/net inbrekersgereedschap en sie- •aden, uit het huis afkomstig, te lebben achtergelaten. De twee mannen, beiden onge veer twintig jaar, hadden al bij een e aantal woningen aan de Muider- Icring aangebeld om er achter te komen of de bewoners thuis wa ren. Ze deden zich daarbij voor als buitenlanders die op zoek waren 1 i97iaar familie, nkel hJj&iEIDEN - Wat de heer Cornet uitgaan de directie Groen betreft, 'einifnogen de eerste bezoekers nu an dzo zoetjes aan eens een kijkje chiejjaan nemen in het polderpark et kCronesteijn. Niet dat de aan- 'tlwileg al is voltooid, maar de iekliweet*e *asc be&int in de goede miJrichting te komen en, och, -j onvoor die derde fase zal ook 1, arftog wel op financieel gebied werieen gaatje te vinden zijn. n be ;tan( r eeöOOr geIoAnnemiek Ruygrok welDus de kinderboerderij en de con- aeiditactweide (hierover verderop teldpeer) zullen binnen afzienbare tijd d za verrijzen daar aan de overkant van dlei het Rijn-Schiekanaal, vlak over de lienlLammebrug. Maar ook nu al is. er verjvoor de natuurliefhebber, de visser 1 de en straks (hopelijk) de schaatser al var veel te genieten in dit gebied, waar ;n. een park zal verrijzen dat zes keer I zo groot is als de Leidse Hout. Na bossen is, zo hebben onder zoeken uitgewezen, de polder het meest aantrekkelijke recreatiegë- Het enige beest dat werd mishan deld was deze plat uitgevallen koe met plastic uiers. Ook dit jongetje wilde proberen hoe het melken gaat. (foto Holvast) exposeerde hij zijn gebit, waarna zijn baas de hand in zijn muil stop te en uitriep dat hij niet beet en zeer geschikt was voor kinderen. Een struise mevrouw maakte ken baar dat heel jammer te vinden, want zij was juist op zoek naar een waakhond. De baas liet zich daar door niet uit het veld slaan. Zeker een kwartier lang probeerde hij door in alle mogelijke standen te gaan staan en de schapedoes zeer gemeen aan te kijken de vrouw te overtuigen dat de hond ongewenst gezelschap buiten de deur kon houden. Zij geloofde er echter niets van. Even later stond diezelfde dame bij het Leids asiel. Gewoontege trouw was ook deze organisatie weer vertegenwoordigd met hon den en katten die een nieuw tehuis zochten. Haar interesse gingen nu uit naar een speels rasmormeltje dat de boel bij elkaar kefte. Gister middag waren er reeds vijftien kat ten en negen honden onderge bracht bij nieuwe gezinnen. Asiel eigenaar W.Tiele was daarover re delijk te spreken. "Het is een hele organisatie om elk jaar weer hier te staan. Alle dieren zijn aan een strenge keuring gebonden. Een kat met een beetje vochtige ogen kun je al niet meenemen". Daarom was het asiel een paar dagen gesloten. Deze sluiting heeft bij Renée Klerks uit Oegstgeest kwaad bloed Twintigduizend mensen bezoch ten de Groenoordhallen. De arties ten werden niet gemist tijdens Beestenspul, mensen en dieren kon den elkaar aardig vermaken. (foto Holvast) gezet. Afgelopen dinsdag toog zij naar het asiel om daar een hond weg te halen. Wat bleek? Zij kreeg geen hond mee omdat Beestenspul in aantocht was. In een brief aan de redactie schrijft zij: 'De papieren rompslomp is blijkbaar belangrij ker dat 't dier. Asielhonden, die het toch al moeilijk hebben en nu weer een traumatische ervaring opdoen tijdens die tentoonstelling. Werkt men daar in de Besjeslaan ter eigen meerdere glorie ten koste van het dier?'. KNOV Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond houdt vanavond om acht uur een ver gadering. Onderwerp van ge sprek is Stationsweg en busbaan en plaats van handeling is An- thonuis Clubhuis. Hengelsport HSV-DVS viste in de Ring vaart. De uitslag: 1. W. Schouten 22 stuks-6600 gram; 2. W. Steen bergen 32-4050; 3. J. Moenen 25- 3650; 4. P. Kruit 20-4825; 5. J. Sinteur 21-3475; 6. W. de Graaf 21-3075; W. v. Berkel 14-3600; 8. W.W. Steenbergen 17-3350; 9. T. Hoppenbrouwer 16-3400; 10. K. de Graaf 19-2025. Duivensport De uitslag van de laatste wed vlucht van de postduivenvereni ging Het Oosten van Moeskroen is o,ls volgt: 1, 4 en 10. R. v.d. Nieuwendijk; 2,3, 5 en 7. G. Hen- drikse; 6 en 8. T. v. As en zoon9. B. v. Putten. Emin De Emin Foundantion houdt een aantal herfstlezingen. Woens dag 26 september met als onder werp 'Natuurlijke genezing'. Aanvang acht uur. Plaats van handeling: Rapenburg 48. LEIDEN De gemeente Leiden zal proberen een noodwinkelvoor- ziening te realiseren in de Stevens hof. Dat antwoorden B en W op schriftelijke vragen van het CDA- raadslid Bleijie. Het CDA bracht enkele maanden geleden een werk bezoek aan de Leidse Stevenshof. Een lijstje schriftelijke vragen aan B en W was het resultaat. In het antwoord wordt door B en W gewezen op het feit dat van tevo ren al bekend was dat er geen noodwinkels zouden komen. Dat is ook besproken in commissies, Bleijie zitting heeft. Totdat het winkelcentrum ge reed is - eind volgend jaar moe ten de mensen zich behelpen met een tweemaal per week langsko mende SRV-man, een rijdende groenteman en een bakker. De ge meente heeft bij de SRV-organisa- tie al aangedrongen op een fre quenter bezoek aan de woonwijk. Bovendien gaan B en W, nu de ge gadigden voor het winkelcentrum bekend zijn, bekijken of er toch nog noodwinkels kunnen komen. LEIDEN - Niet alleen Beestenspul trok dit weekeinde veel bezoekers, ook op Handige Handen, de amateur-kunstmanifestatie die in de Pieterskerk werd gehouden, waren veel mensen te vinden. Er konden veel ideeën wor den opgedaan voor hobby's als schilderen, rietvlechten, houtbewerken, etsen, boetseren of weven. De standjes met de eigengemaakte oorbellen en zelf ontworpen en gebreide truien trokken de meeste belangstelling. Ook heeft menig Leidenaar een halfuurtje stilgezeten om een fraai portret van zichzelf te laten vervaardigen. (foto Holvast» Tiele kan zich de dame nog goed herinneren en vindt het flauw dat zij het op deze manier speelt "Wij moeten op een gegeven moment een keuze maken. Met veel te weing personeel - domweg omdat daar geen geld voor is - draaien wij deze tent. Het is voor ons ondoen lijk om in die tijd met de organisa tie van Beestenspul bezig te zijn en op het asiel mensen te woord te staan. Overigens hebben we tegen die dame gezegd dat ze zaterdag ochtend onze eerste klant zou zijn en dat ze dan een ruime keuze had uit allemaal gezonde honden die zijn ontwormd en ingeënt, maar we hebben haar niet gezien op Bees tenspul". Hij verheft zich, geeuwt en rexi tijgerachtig zijn lichaam. De eige naar van dit pronkexemplaar maakt de bezoekers erop attent dat hij ook konijnen heeft ingezonden. Pooltjes, krielkippen, zijdehoenen, Engelse dwergkroppen, cavia's muizen, hamsters, tamme ratten en sierduiven zaten gebroederlijk naast elkaar in de ander hal, waar het ook krioelden van de kinderen. Zij wilden alles zien en weten en vroegen de meegetroonde vaders en moeder het hemd van het lijf. Als zij het antwoord niet wisten, was er gelukkig de informatieve stand van de kinderboerderij, waar de schoolbioloog uitleg kon geven. Er was trouwens een ruime plaats ingeruimd voor allerlei instanties, die zich met het wel en wee van de dieren bezighouden. Voor zover het te controleren valt, is de houten, ietwat plat uitge vallen koe met plastic uiers het eni ge beest dat door de dierenliefheb bers is mishandeld. Honderden handen hebben op onkundige wij ze haar uiers betast. Er valt voor niet-argrariërs nog veel te leren. LEIDEN - Twee Leidse jongens zijn zaterdagavond gewond ge raakt bij een botsing op de Hooi gracht. De botsing ontstond doordat een 39-jarige bestuurder van een auto bij het linksaf slaan geen voorrang gaf aan een uit tegengestelde rich ting komende bromfietser. De bromfietser, een 16-jarige Leide naar, brak daarbij zijn voet. Een even oude duopassagier brak zijn sleutelbeen. De beide jongens moesten worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis. LEIDEN - Een 25-jarige Oegstgees- tenaar is in de nacht van zaterdag op zondag zonder enige aanleiding mishandeld door een groepje van vijf mannen. De Oegstgeestenaar werd op de Schiphol weg van zijn fiets getrok ken waarna het vijftal hem sloeg en trapten. De man liep een gekneus de neus op en schaafplekken en kneuzingen over gehele lichaam. bied voor de Nederlander. Polders zijn er genoeg rond Leiden, maar een polderpark is toch weer iets anders. Tenminste als je de Leidse Directie Groen en dan in het bij zonder de heer Cornet over het werk hoort. "M'n mooiste op dracht" noemt hij Cronesteijn, ter wijl hij langs het kanaal wandelt in de richting van het bos, waar ooit het landgoed Cronesteijn heeft ge legen (op de luchtfoto schuin ach ter de Lammenschansrotonde. Via een hekje komt de wandelaar in dit authentieke bossage, waar ver scholen in de klimop de zangvo gels nestelen en op een warme zo meravond het geraas van de snel weg overstemmen. Tot aan de oude slotgracht is dit bosje vrij toegankelijk, maar het middengebied is gereserveerd voor de broedvogels. Die kunnen daar van een ongestoorde rust ge nieten. Af en toe zal eens een ar cheoloog voorzichtig dit gebied be treden, want in oudheidkundig op zicht valt hier nog het een en ander op te graven. De waterput van het landgoed is nog "onontgonnen" en misschien zijn nog meer overblijf selen te ontdekken uit de tijd voor dat dit landgoed tijdens het be leg van de Spanjaarden werd Verwoest. Kuierend in het bos, dat in het Het witomrande van de Kanaalweg. het polderpark Cronestijn ligt: achter de rotonde Lammeschans, aan de overkant voorjaar is bezaaid met het in deze streek zeldzame en beschermde daslook, wordt de bezoeker al en kele doorkijkjes gegund op het polderlandschap, waarin grazende koeien zich onbespied wanen. Een maal het bos uit, wordt de weg ver volgd langs hoeve Cronesteijn waar boer De Wit zijn bedrijf zal blijven uitoefenen. Op milieuvrien delijke wijze. Nu al heeft zijn bedrijfsvoering enkele milieuvriendelijke aspec ten. Want boer De Wit spaart de weidevogelnesten bij het maaien en legbatterijen of varkensmeste- rijen zijn bij hem uit den boze. Het is de bedoeling dat zijn weidege bied (op de luchtfoto onder het bos van landgoed Cronesteijn) door wandel- en fietspaden voor het pu bliek wordt ontsloten. Zo kan wie dat wil direct kennismaken met het agrarisch bedrijf. Alleen in de tijd dat de weidevogels broeden, zullen de paden worden afgeslo ten. Schooltuinen Even verderop ligt de groente tuin van de gebroeders Doeve. Nog nooit hebben zij een chemisch be strijdingsmiddel of kunstmest ter hand genomen. Een werkwijze waarom ze naar eigen zeggen een tiental jaren geleden nog werden uitgelachen. Nu komen de mensen naar hen toe voor informatie. Wan neer de gebroeders Doeve zijn ge pensioneerd, zullen op hun grond schooltuinen worden aangelegd. In de Cronesteijnse polder ligt nog een boerderij. De boer hiervan is al "met pensioen", al getuigen enkele schapen, geiten en kippen van zijn niet te stuiten werklust. Mettertijd zal op deze boederij het beheerscentrum van het park ko- De kinderboerderij zal hier vlak achter worden opgetrokken. Die ren, een hooiberg en een kippen hok zullen de kinderboerderij zo echt mogelijk maken. Ook een moestuin, een boomgaard, een bij enstal en een kruidenpluktuin ko men erbij. De landerijen rond de kinderboerderij zullen worden ge bruikt als contactweiden. Daar kunnen de bezoekers tussen de koeien, geiten en schapen rondlo pen. De bijenstal komt in het rei- gerbos te staan, om de bijen onge hinderd te laten aan- en afvliegen. Cornet in polderpark Cronesteijn: M'n mooiste opdracht", (foto h< Dat reigerbos (rechts bovenaan op de foto) is een geval apart. Cor net wordt een beetje lyrisch als hij praat over de essen die daar ooit zijn neergezet om een boomgaard- je te beschermen. Nu is dat terrein van de universiteit en in één van de kassen maken jeugdige werklozen kennis met het telen van groenten en fruit. Een reigerkolonie heeft zich in de hoge bomen gevestigd en de steltvogels vliegen af en aan naar de talrijke sloten, waarin kik kers en vissen hun voedsel vor-" Moerastuin In het zuidoostelijke deel van het park helemaal rechts op de foto achter het reigerbos, is de moeras- tuin gelegen. Hier worden moeras achtige eilandjes aangelegd en om over de moerasjes te kunnen wan delen worden "knuppelpaden" aangelegd. Een hoog bruggetje, waaronder in de winter de schaat sers gemakkelijk door kunnen, geeft toegang tot dit gebied vol lis dodden, moeras-vergeet-mij-nie- ten en blaartrekkende boterbloe- Het moerasgebied ligt ook vlak bij het volkstuinencomplex (mid den op de foto), dat eveneens toe gankelijk is. Hoewel die tuinen niets met de polder hebben te ma ken, zijn ze aantrekkelijk genoeg om eens langs te wandelen, Boven dien is hier (vlakbij het Vrou wenklooster dat u links in het mid den op de foto ziet) een parkeerter rein aangelegd, waarop honderd vijftig auto's van de polderparkbe- zoekers kunnen worden neergezet. De parkeerplaats ligt aan het eind van de hoofdroute door het polder park, de enige weg waarop met au to's kan worden gereden. De overige wegen en weggetjes door het 120 hectaren grote park zijn slechts toegankelijk voor wan delaars en fietsers. Honden moeten hier, zeker in het broedseizoen, worden aangelijnd. Want het is niet de bedoeling dat deze dieren ach ter de vogels en schapen gaan ja gen. Of achter de hazen en konij nen die hier in de weilanden ver toeven en af en toe voor de argelo ze bezoeker uit schieten. Wanneer het Cronesteijn park uiteindelijk zal zijn voltooid, wanneer de speel- en ligweiden en de "avontuurlijke speeltuin" helemaal zijn aange legd, wanneer naast de spoorbrug een fiets- en voetgangersbrug zal zijn gebouwd ("En die komt er heus binnen twee of drie jaar", al dus Cornet), dan is Leiden een ge makkelijk bereikbaar en zeer uit gestrekt park rijker. Een park met veel mogelijkhe den en met een rijke flora en fauna. Want een inventarisatie door Karin Jansen van de Directie Groen en mevrouw Ringelberg van de Com missie Polderpark Cronesteijn heeft inmiddels het bestaan van 225 plantesoorten in dit gebied op geleverd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3