driftig Duo sleutelt aan winkelcentrum 'Put van Menten' straks bescheiden recreatiegebied Geen spectaculaire: vondsten bij ruïne; Aan hand van enquêtes in Winkelhof Automobilist over de kop b Rectificatie Veiling in Zoeterwoude brengt ruim 60.000 op Keja (WD) in Oegstgeest Reizende expositie energie in Muzenhof MAANDAG 24 SEPTEMBER 19 Zandwinning duurt veel langer dan bedoeling was OEGSTGEEST/WARMOND Watersporters moeten nog min stens anderhalf jaar geduld hebben voordat ze gebruik kunnen maken van de 'Put van Menten', de zand winput langs de Haarlemmertrek vaart bij Oegstgeest. Over tien maanden is de Amsterdamse Aan nemingsmaatschappij (AAM) klaar met de zandwinning en kan de pro vincie gaan beginnen met de plan nen om van deze kunstmatige plas een recreatiegebied te maken. Vooralsnog wordt het geen groots opgezet project: de provincie denkt aan wat vissteigers en surf- startplaatsen. De zandwinning op deze plaats, die eigendom is van de gemeenten Oegstgeest, Sassenheim en War mond, heeft al veel langer geduurd dan bij de aanvang in 1967 de be doeling was. Vijf jaar zou de AAM zand zuigen, daarna moesten de werkzaamheden voor de aanleg van een recreatiegebied beginnen. Die plannen werden snel verlaten voor verdere zandwinning. Nu, bij na achttien jaar later, loopt de zandwinning pas op zijn eind en over ongeveer tien maanden is het laatste zand uit de put gehaald. Dan is het zand ook wel echt tot op de bodem weggeschraapt. Nog onlangs moest de AAM op last van de provincie de zandwinning stil leggen, omdat een deel van de oe vers door het te ver uitdiepen in de put dreigde te glijden. De aanne mer heeft toen eerst de oevers met puin verstevigd voordat de zand winning verder kon gaan. De plannen om van de zandwin put een recreatiegebied te maken dateren al vanaf het begin van de zandwinning. Het is provinciaal beleid om van 'afgewerkte' zand winputten watersportgebieden te maken. Wie de plannen zou uitvoe ren is echter lang onzeker geble ven. Zo hebben de drie betrokken gemeenten wel eens plannen ge maakt, maar allemaal haakten ze af. Warmond omdat het maar een heel klein stukje van de put binnen de grenzen heeft, Oegstgeest om dat de investering te hoog werd geacht. Ook eigenaar Menten heeft plannen gehad, vertelt hij, om het nieuwe watersportgebied zelf te gaan exploiteren. Hij heeft die plannen echter al jaren geleden la ten varen. Duur Toen de Schiphollijn werd aan gelegd, liet de provincie hem na melijk weten zelf de ontwikkeling van het recreatiegebied ter hand te willen nemen. Menten sloot een overeenkomst met het provincie bestuur, waarin deze de put na de zandwinning gratis krijgt, met uit zondering van een stukje bij het Tolhuis. "Daar ben ik zelf wel ge lukkig mee, want ook als zo'n put er alleen maar ligt kost hij veel geld aan onderhoud. Ik heb de afgelo pen jaren zeven jaar geleefd met de gedachte: provincie, neem de zaak maar over, en zo ligt het momen teel nog", aldus Menten. Een woordvoerder van de pro vincie bevestigt dat de provincie van plan is om na de zandwinning de recreatieve ontwikkeling van de Put van Menten ter hand te gaan nemen. Van een groots project zal echter voorlopig nog geen sprake zijn. Zoals de plannen nu liggen wordt de plas in 1986 geschikt ge maakt voor de 'kleine watersport': zwemmen, surfen, vissen en een beetje zeilen. Hoewel nog niet be kend is hoeveel die voorzieningen gaan kosten, is het volgens deze woordvoerder wel duidelijk dat het geen grote bedragen worden. Volgens hem circuleren bij de provincie ook wel plannen om de zaak groter aan te pakken, maar die zjjn nog erg vaag. "Er zijn wel ideeën van alle kanten, maar we hebben ons daar nog niet serieus over gebogen", zegt hij. Vooral de kosten die een grootscheepse re creatieve ontwikkeling van de Put van Menten met zich meebrengen, vormen voorlopig een struikelblok voor deze plannen, aldus de pro vinciale woordvoerder. MAANDAG »>v Leiden Antonius Clubhuis - Lange Mare, vef. dering van de KNOV, 20 uur. ,k. Oegstgeest frSE Gemeentecentrum - Lijtweg, opent ii vergadering WD, 20.15 uur. er Zoeterwoude Jeugdhonk Meerburg - video-avond Leiderdorp Sjelter - vergadering Leiderdorp teglS Apartheid, 20 uur. Scheppingskerk - kinderkledingbei inleveren winter- sportkleding voor Pil deren t/m 14 jaar, 19-21 uur. ire DINSDAG et; LEIDERDORP - Aan Winkelhof wordt nu en in de nabije toekomst driftig gesleuteld. Zo krijgt het Leiderdorpse winkelcentrum precies vier jaar na oplevering een naamsaan- duiding. De naam 'Winkelhof zal volgende maand rondom het complex worden aange bracht. Een buitengalerij is dezer dagen dichtgemaakt en de kans bestaat dat de winkels aan de buitenkant (bij het plein) tot aan de Amro-bank ook een overkapping krijgen. Daar wordt nu een studie naar verricht. Eerder dit jaar werd besloten om het stallen van de auto in de parkeergarage goeddeels gratis te maken. De maatregelen zijn of worden ge nomen op aanwijzigingen van de winkeliers en van het publiek. Uit voerige enquêtes hebben dergelij ke wensen op tafel gebracht. De preciese uitslag van de enquête rolt binnenkort pas uit de compu ter, maar de voorlopige resultaten zijn al bekend. Duidelijk is bijvoor beeld dat vooral het ontbreken van een naam voor de nodige verwar ring zorgden. Sommige adspirant- bezoekers kunnen Winkelhof niet goed vinden. Ook weten ze niet hoe ze de parkeergarage in kun nen. Hein Sleven en Linda Jansen, namens Winkelhof-eigenaar Natio nale Nederlanden de managers van het winkelcentrum, vechten al tij denlang voor een betere naamge ving. Aanvankelijk wilden ze een aanduiding op het hoogste punt, het kantorencomplex Statenhof, laten aanbrengen. Maar daarvan wilde eigenaar Matser niets weten. Pikant detail: vlak na het verzoek van de Winkelhof-managers liet Matser op zijn kantorencomplex de grote letters, die het woord 'Sta tenhof vormen, aanbrengen. Meer klanten Het duo Sleven-Jansen heeft "De achtergrondmuziek staat te hard". "Die achtergrondmu ziek, kan die niet wat harder?" "Waarom hebben jullie hier in Winkelhof geen achtergrond muziek?" Drie reacties uit één en de zelfde enquête, die onlangs in het Leiderdorpse winkelcen trum werd gehouden. De managers Hein Sleven en Linda Jansen, verzuchten: "Hieruit blijkt maar weer: het is bijna onmogelijk om het ie dereen naar de zin te maken. Dat kèn haast niet. Vooral niet bij de winkeliers, want die wil len allemaal wat anders". Toch kwamen uit de recente enquête wel lovende woorden. Zo oordeelde het merendeel van de 400 ondervraagde klan ten Winkelhof schoon, netjes en veilig te vinden. Dat mag ook wel: het winkelcentrum heeft zeven man in dienst, die ervoor zorgen dat er 24 uur per dag wordt gewaakt. een ledenwarenzaak. Die zijn er nu alle drie. Eén van de al genomen maatre- gelen, de eerste twee uur na aan- aanleiding van de enquête komst gratis parkeren in de par- meer voor elkaar gebokst. Zo werd tijdens de verbouwing van Albert Heijn meer ruimte vrijgemaakt voor speciale acties. Ook probeert het tweetal het horeca-gebeuren meer leven in te blazen. Sleven: "Uit die enquête blijkt dat mensen dat r na het winkelen ergens lekker even wat eten. Dat moet er dus ko men". Andere zaken die werden gemist: een Blokker, sportzaak en keergarage, blijkt nu al vruchten af te werpen. Tellingen leren dat het bezoek sinds 1 april, de dag dat de eerste twee uur gratis parkeren is ingegaan, het bezoek met tien tot vijftien procent is toegenomen. De verminderde inkomsten van de ga- Ze willen tijdens of rage kost vanzelfsprekend dik geld, maar volgens Sleven trekt Winkelhof nu ook mensen die even een krop sla willen hebben. "Die i hadden vroeger geen zin om twee kwartjes extra voor de parkeergarage te betalen, want dan werd dat kropje sla wel erg duur. Maar nu komen ze wel. En wie weet, nemen ze meteen wat meer mee..", lacht Sleven. Zwerfkarren Een ander heet hangijzer is nu ook afgekoeld. De zwerfkarren zijn verleden tijd. Veelgehoorde klacht in het verleden - ook tijdens eerde re enquêtes naar boven gekomen - was dat de winkelkarretjes her en der in de wijken rond het winkel centrum werden teruggevonden. Grootgrutter Digros introduceerde toen het muntsloten-systeem. Ie dereen die een karretje meeneemt moet eerst een gulden in het slot werpen. Als het karretje later wordt teruggezet en vastgekop peld krijgt de klant het munststuk terug. Na Digros ging in april dit jaar ook AH uiteindelijk overstag. In de praktijk fronsen klanten nogal eens hun wenkbrauwen bij 'die apparaten', maar volgens Sle ven reageert de consument posi tief. En de resultaten overtreffen de verwachtingen: "Je ziet nergens nog een karretje slingeren", zegt de manager triomfantelijk. "Die gul den blijkt belangrijk genoeg voor de klant om het karretje voor terug te brengen". Positief is volgens Sleven ook dat de consument het branchepa troon nu hoger waardeert dan pak weg een jaar geleden. Toch is het huidige 'soort' winkels nog niet naar zijn zin. Het blijft piekeren welke 'trekker' er nog naar Winkel hof moet komen. Een C&A of een Hema, zo roept de klant als hij er naar wordt gevraagd. Leiden iiti NVSH infocentrum - Rapenburg 48,|zè' 149987, geopend op werkdagen van,n 16 uur, di ook 20-21 uur. pn' Leiderdorp Scheppingskerk - kinderkledingber inleveren winter- sportkleding voor Por deren t/m 14 jaar, 9-11 jaar. >g Scheppingskerk - ontmoetingscentra. zonder baan, 10.30-12aa: ,al( Hein Sleven en Linda Jansen: Winkelhof kan nog 3000 meter groter worden. Uitbreiding A e 1 WARMOND - Bij een botsing \n gen een boom op de Herenweg aa Warmond is vannacht een 42-jaripn inwoner van Warmond licht gfe wond geraakt. Door nog onbekqjm de oorzaak verloor de man (Jai macht over het stuur en reed tegtul een dikke boom waarna de auén over de kop sloeg. De man kon m E een lichte hersenschudding nahtl huis worden gebracht. an VOORSCHOTEN - In het beric over het Leids modebedrijf dat Zilverfabriek wil kopen, zaterdjl] op de voorpagina van deze krant, een fout geslopen. Niet de onde™ •nemingsraad van de koper, Ame'at maar die van de Zilverfabri^r( moest vandaag beslissen of er dan niet toestemming wordt ge^n ven voor de transactie. Waarvan a p Als dergelijke bedrijven animo hebben om naar Leiderdorp te ko men komt meteen de uitbreiding van Winkelhof weer om de hoek kijken. Die uitbreidingsplannen liggen al tijden in de ijskast, maar van uitstel komt volgens Sleven en Jansen beslist geen afstel. Er kan in de nabije toekomst 3000 meter bijkomen. Het was bij de opzet in de jaren zestig de bedoeling dat het winkel centrum 40.000 vierkante meter groot zou worden. Eenmaal in de jaren tachtig beland bleek dat men met 15.000 meter moest beginnen. Omgerekend betekent dat een aan tal van 56 winkels. Van een regio nale functie, die Winkelhof zou gaan vervullen, kon ineens geen sprake meer zijn. Sleven: "We mik ken nu nog op Leiderdorp plus een klein stukje regio, de oostelijke randgemeenten tot halverwege Al phen en een klein stukje Leiden. Maar als we er straks die uitbrei ding hebben wordt ons assorti ment meteen een stuk groter en kan je meer mensen bedienen. En echt, we hebben die 3000 meter hard nodig". Aan het management ligt het niet. "Die uitbreiding komt er ook", belooft Sleven. Maar wan neer - dat blijft nog even de vraag. @00[§I@@S@ Middelen waren gebrekkig Dia-avond De Amsterdamse graficus Frans Baake verzorgt aanstaande woensdag een dia-avond bij de Stichting Jeugd- en Jongeren werk (SJJO) in Oegstgeest. Baake, ontwerper van het nieuwe SJJO- vignet en de boekjes en affiches van de stichting, geeft uitleg over zijn bezigheden op het grafische vlak. De avond is bedoeld voor ie dereen die belangstelling heeft voor toegepaste en voor vrije gra fiek. Ook kunnen vragen over druktechnieken worden afge vuurd. Aanvang acht uur in ht ge bouw van de stichting, Juliana- laan 1 in Oegstgeest. Poppentheater 'Wie niet blauw is, is gezien'. Zo heet de voorstelling die poppen theater WeHus-Nietus aanstaande woènsdag in Voorschoten geeft. Aanvang half drie in het poppen theater aan de Churchillweg. Graag even van tevoren reserve ren via telefoonnummer 01717- 8361. r Open huis ZOETERWOUDE - Voor de tiende achtereenvolgen de maal is de Zoeterwoudse missionarissen-veiling een doorslaand succes gewor den. De inmiddels traditio neel te noemen veiling scoorde wederom hoger dan de aflevering ervoor. Er werd 60.800,- bijeenge bracht tegen 83.000,- vorig jaar. Daar komt ongeveer nog tien- tot vijftienduizend gulden bij van di verse aktiviteiten die verspreid over de hele week zijn gehouden. Veilingmeester J. Paardekooper toonde zich na afloop dan ook dik tevreden over het behaalde resul taat, dat naar zijn zeggen een extra dimensie gaf aan het tweede lus trum van de veiling. Nadat junior-wereldkampioen wielrennen op de weg Cordes de veiling had geopend is het vrijdag en zaterdag niet meer rustig ge weest in 'Ons Huis'. Twee avonden lang waren alle stoelen bezet. Som mige bezoekers moesten het dus met een staanplaats doen, maar dat kon de sfeer allesbehalve drukken. Zoeterwoude kocht er driftig op los. Wat te denken van een kist doodgewone appels voor 1200 gul- Voor het goede doel kocht Zoeterwoude er afgelopen weekeinde weer driftig op los i kist appels bijvoorbeeld ging voor 1200 gulden van de hand. Wederom houdt de Voorscho- tense square- and rounddance club 'Coast Riders' open huis. Mensen die meer willen weten over deze vorm van dansen kun nen morgenavond terecht in het clubhuis van de volkstuinvereni ging, vlakbij zwembad 'Het Wed de' in Voorschoten. Aanvang acht uur. Inlichtingen over het square- dansen zijn ook verkrijgbaar via telefoonnummer 01717-4938 of 8526. Dartcafé Vanaf morgen begint het Voor- schotense jongerencentrum De Lindehoeve met een heel nieuw programma. Er wordt begonnen met een grootscheepse dartcom petitie. Naast het darten, strips le zen en bijpraten zal er om de maand een video worden ge draaid. De bar is vanaf half tien open en de toegang is gratis. Het jongerencentrum staat aan het Burgemeester van der, Haarplein in Voorschoten. OEGSTGEEST - Het WD-twee- de kamerlid G.W. Keja komt van avond in Oegstgeest. Hij praat, op uitnodiging van de plaatselijke VVD-afdeling, over de kabinets plannen voor het komend jaar en hij gaat ook uitgebreid in op de Troonrede. Na zijn inleiding kan er worden gediscussieerd. Aanvang kwart over acht in het Gemeente centrum aan de Lijtweg. WASSENAAR - De opgravingen bij de ruïne Backershagen in Was senaar hebben tot. nu toe weinig verrassende vondsten opgeleverd. "We hebben een riool en een put blootgelegd en verder wat kleinere vondsten gedaan, maar spectacu lair is het niet", aldus één van de amateur-archeologen. Deze vrijwil ligers van de Stichting Historisch Centrum Wassenaar hadden ge hoopt bij de ruïne interessante spo ren te vinden van de laat-midde- leeuwse boerderij. De boerderij Backershagen stamt uit 1730. Verschillende rijke re families hadden er hun buiten. De laatste bewoner was de ambas sadeur van Indonesië. Niet lang na dat het pand eigendom werd van de onroerend-goed handelaar Zwolsman, brandde het geheel uit. In 1976 kocht de Wassenaarder ir. J. Poort de restanten van de boer derij. Deze wil begin oktober de ruïne geheel slopen en op deze plek een flatcomplex optrekken. Tot de sloopdatum probeert de Stichting Historisch Centrum Was senaar op terrein "te redden wat er historisch te redden valt", aldus R. van Lit, de schrijver Van het boekje bu 'Wassenaarse Oudheden'. In 197na trachtte de stichting met enkel— proefopgravingen de fundamenten bloot te leggen, hetgeen niet luktr De muren bleken volledig uitg#'3 broken. Ook nu zijn er maar weinig zaken aan het totaalbeeld van dEO hoeve toegevoegd. "Misschiega kloppen de tekeningen van het k£i daster niet helemaal", stelt vrijwtye, liger Van Alphen vertwijfeld. *v De leiders van het project bekla.. gen zich over de gebrekkige miff1' delen: "We hebben geen geld onv< met groot materieel te werken, arf*< ders hadden we veel meer weriee kunnen verrichten. Bovendien be moeilijkt de hoge grondwaterstand- de werkzaamheden. Geld voor eed( pompinstallatie is er evenmin", a De voorwerpen die in de afgeló™ pen jaren zijn gevonden, waaron der een zogenaamd baardman kruikje, zullen in de toekomst welD licht in de. Wassenaarse Oudheidta kamer worden tentoongesteld111 Voor geïnteresseerden is er op zav< terdag 29 september een rondleid» ding over het terrein. Men dienlL zich om 14.00 uur 's middags te ver v< zamelen bij het bruggetje aan d«ei Backershagenlaan. Het dragen vanv' rubberlaarzen wordt aanbevolen. e' LEIDERDORP Aktiviteitencommissie Muzenhof organiseert in d> openbare bibliotheek in Leiderdorp een tentoonstelling over energie en de derde wereld. Op dit evenement, dat te zien is van 24 tot 28 september, staat het energievraagstuk in de Derde Wereld centraal. Onder het motto 'Hun goed recht' wordt er aandacht besteed aan de ontwikkeling van de zogenoemde 'Derde wereldlanden' en de bijpassen de energiebronnen. Het betreft hier kleinschalige projecten. De grotere bronnen leveren wel veel energie op maar de armsten hebben daar geen profijt van. "Als zulke bronnen zonder meer worden toegepast in een sociale struktuur van ongelijkheid, wordt deze alleen maar vergroot", aldus voorlichter Theo van Dongen. De bezoekers van de tentoonstelling krijgen onder meer een maquette te zien van een dorp in de derde wereld waar kleinschalige energie volop wordt toegepast. Morgenavond om acht uur wordt er een diaserie ver toond over hetzelfde onderwerp. De tentoonstelling is opgezet door de stichting Energie Anders en vormt een deel van het project 'Energie, hun goed recht'. Dit projekt bestaat uit twee tentoonstellingen: een permanente in het Energie-An derscomplex in Hoek van Holland en een reizende die vanaf 24 septem ber in de Openbare Bibliotheek in Leiderdorp te zien is. den, of een gouden armband die de werkgroep 'Misssie e: 1500 gulden opleverde? Een fles je- keling'. Hun enige zorg never voor 110 gulden? Ontwik- 1 het Zakhorloge Maar het hoogtepunt van de avond was een tachtig jaar oud zakhorloge. Dit pronkstuk verwis selde voor maar liefst 2200 gulden van eigenaar. En dat allemaal voor het goede doel. De goede bedoelin gen gingen bij sommigen wel erg ver. Eén van de veilinggangers gaf het stuk dat hij zojuist had gekocht weer terug. "Alvast voor volgend jaar", was zijn commentaar. Tevreden gezichten dus ook bij de organisatie van dit evenement, verdiende geld zo spoedig moge lijk bij de betreffende missionaris sen terecht te laten komen. Over een dag of tien moet dat zijn ge beurd. Volgens Paardekooper blijft er geen cent van het opgehaalde be drag in Zoeterwoude achter. Alles is bestemd voor het werk in veer tien 'Zoeterwoudse' ontwikke lingsgebieden in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. In principe wordt het totaalbedrag door veer tien gedeeld, zodat iedere zende ling evenveel krijgt. Het geld gaat naar landen als Zambia, Tanzania, Kenia, Kameroen en Maleisië. LEIDSCH O. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon:.071-I44941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v d. Post (plv) W F J Wirtz (bin. buit./eco.) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2