SDI Fikse dreun voor Leiden Fides Pacta totaal van slag Karpov toont 'defensieve kwaliteiten' Basketballers Blitz laten nu al steek vallen Opmerkelijke prestatie van Zuiderkwartier Den Bosch deelt rivaal eerste klap uit: 90-72 984 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 19 iEIDEN Fides Pacta lijkt vol- itrekt van slag. Niet meer dan drie oelpunten produceerde de Leidse iromotieklasser in het duel tegen Iperwers, ten ene male onvoldoen- 'oor enig punt: 7-3. uiderkwartier verrichtte in de :weede helft tegen Ready een op- lerkelijke prestatie door vanuit ansloze positie (5-8 achter) met 1-9 te winnen. Ons Eiland leed n vijfde kansloze nederlaag in de lorfbalcompetitie: (13-5) bij koplo- jer Swift. Het blijft kwakkelen met Fides Pacta. Ging de fusieclub vorige week in een doelpuntrijk duel (10- 12) strijdend ten onder tegen Asko, werd bij Sperwers in een matig treffen niet meer dan drie maal ge scoord. Ook op het vlak van de be geleiding is er geen sprake van continuïteit, omdat coach Mattie Baart wegens een ontsteking in de knie enige weken volstrekte rust moet nemen. De technische lei ding is inmiddels voorlopig over genomen door Flip van Meijgaar- den, oud-speler en lid van de tech nische commissie van Fides. De plaatsvervanger trof het in Rotterdam bijzonder slecht en niet het minst met de weersomstan digheden. Het rond de korven blank staande gravelveld maakte korfbal van enig niveau onmoge lijk en vooral de verdedigers had den grote moeite zich staande te houden. Glibberpartijen onder de korven leidden voor rust tot vier strafworpen, waarvan drie voor de zich wat beter aan de erbarmelijke omstandigheden aanpassende thuisploeg. Fides Pacta raakte daardoor in de eerste helft met 4-2 achter, waar bij Dick Onderwater en Jeanet Smit voor de tegentreffers zorg den. Na de pauze was het Leidse spel nauwkeuriger. Er werd ook een duidelijk veldoverwicht ver kregen, maar de verzilvering hier van bleef uit. Een schitterende goal van Ronald van der Velden, aange speeld vanuit het middenvak door Nico Pikaar, was het enige Leidse wapenfeit. Sperwers, dat veel beter met de weinige kansen omsprong, liep in het eerste kwartier weg naar 6-3 en won tenslotte met 7-3. Nog altijd wacht het uit de pro motieklasse gedegradeerde De Da-, nalden op de eerste overwinning. Er werd bij De Regenboog wel een derde gelijkspel behaald en dat was voor coach Hans van Huis re den om te spreken van een 'stijgen de lijn'. Groot probleem was in Dordrecht evenwel het veel te gre tig verdedigen, hetgeen De Danaï den op acht strafworpen kwam te staan. "Er waren daarvan zeker een viertal, waarvan ik zeg onbegrijpe lijk", verdedigde zich de Warmon- der, die met lede ogen toe moest zien hoe het op cruciale momenten toch weer misging. Zo ging na rust (4-6) de door treffers van Eric Pe ters en Leon Brouwers al na twee minuten verkregen tweepunts- voorsprong verloren (6-6). Ander zijds bleek Pieter Koorneef, de ver vanger van Frans Brand, die con tactlens-problemen had, bij 8-7 niet in staat om van IVz meter de korf te doorboren. Monique Slin gerland zorgde tenslotte voor de gelijkmaker: 8-8. Zij scoorde even als Leon Brouwers tweemaal, ter wijl ook Eric Kromhout en Pieter Koorneef doelpuntten. Mysterieus Mysterieuze krachten, ook in de korfbalsport. Want hoe anders ver richte Zuiderkwartier die wonder lijke prestatie tegen Ready? Coach Wim Niesing hield het op een gro tere inzet na de rust, maar het eer ste kwartier leverde dat per saldo weinig kansen op. Of was het toch het veld, dat na ruim tien minuten onderbreking kort na rust wegens een overkomende onweersbui, moeilijk bespeelbaar was, waar door het tempo uit de wedstrijd verdween? Feit was dat Zuiderkwartier, drie punten achterop, met weinig over tuiging het duel hervatte, maar niettemin twintig minuten later ruim aan de leiding ging. Eerst was het Theo van Leeuwen die 6-8 scoorde, waarna Charles Stijger Zuiderkwartier langszij bracht. Ruud van der Mark en Dirk Jan de Kreek tilden de score vervolgens naar 10-8. Toen waren de Hagenaars volle dig uit de wedstrijd geraakt. Hoe wel Ready nog wel op 10-9 kwam, wist Zuiderkwartier op balbezit spelend de voorsprong vast te hou den. Theo van Leeuwen, eigenwijs toch van afstand schietend, zorgde met z'n derde treffer tenslotte voor een 11-9 eindstand. Edith Hille- brand, Erik van Lunteren en Wil de Wit scoorden de resterende doel punten. worden bij het optreden van Ons Eiland in de eerste klasse. Koplo per Swift was zaterdag natuurlijk niet de aangewezen ploeg om pun ten af te snoepen, maar zeker in het eerste half uur (2-1) deed de ploeg van coach Gé van der Water het be slist niet onaardig. Vijfmaal echter scoorden de Zeeuwen nog voor de rust (rust 7-1) en de tweede helft was daarna een formaliteit, on danks dat Ons Eiland zich aanval lend beter weerde: 13-5. Treffers van Huib Hasselbach(2), Julia Ar- noldus, Olga Soudan en Patrick Verra. In de allerlaatste minuut ontglip te TOP het ene punt, waarvan het zich vijf minuten tevoren door een tweede benutte strafworp van Stel la van der Zaag leek te hebben ver zekerd: 6-5. Tegenstander Snel maakte een geringer aantal fouten bij het combineren met de glibbe rige bal en bouwde na de rust (2-3) verdiend een 5-3 voorsprong op. Heieen Simmelink, Stella van <ier Zaag en Hans Oudshoorn scoorden verder voor de ploeg van coach Hans Oele. Fiks wist voor rust nauwelijks gevaar te stichten onder de DÉS- korf. De 2-1 halverwege werd ech ter door de sneller spelende Oegst- geestenaren in de tweede helft als nog omgebogen in een winnende 4-5. Jeroen Huizing scoorde twee maal. Velocitas wist in de slotfase Oranje Nassau, dat hardnekkig haar koppositie verdedigde, te kloppen. Steven de Ronde (3), Je roen van Driel en Aad- en Rien van Poelgeest zorgden voor de beslis sende demarrage van 6-6 naar 10-6. De Algemene wist pas in de tweede helft van de wedstrijd te gen Terheijden het veldoverwicht in de score tot uiting te brengen. De 1-2 bij rust werd naar 1-4 uitge bouwd, via 3-5 resulterend in de eerste overwinning voor de Leidse ploeg: 4-6. Marco Mud scoorde driemaal en broer Enrico was een maal succesvol. Fluks miste bij 2-4 twee straf worpen en kon daardoor het zwak ke Hou Stand niet van zich af schudden. Toch gingen de Hage naars tot vier minuten voor tijd aan de leiding, maar Nel Hordijk redde het punt voor de Van Vliet-ploeg: 7-7. BRAM VAN GENT MOSKOU (EFE) - De vierde partij in de tweekamp tussen Karpov en Kasparov om de wereldtitel scha ken is zaterdag na 44 zetten in re mise geëindigd. Door dat resultaat houdt wereldkampioen Karpov de leiding met 1-0. De toernooi-stand is 2,5 - 1,5 in zijn voordeel. De vierde partij, waarin uitdager Kasparov wit had, werd vrijdag na de 41e zet van wit afgebroken. In de tweede zitting bood Kasparov na de 44e zet remise aan, hetgeen door Karpov werd geaccepteerd. De deling verleiddé diverse aan wezige grootmeesters tot commen taar over het verloop van de twee kamp. Mark Taimanov meende, dat de vierde partij opnieuw de "excellente verdedigende capaci teiten" van Karpov heeft laten zien. „De partij was niet bijzonder spectaculair, maar wel technisch van hoog niveau", aldus Taimanov. „Karpov bewees weer eens zijn de fensieve gaven. Hoewel hij een licht inferieure stelling had opge bouwd, sleepte hij er toch remise uit". Voor Taimanov stond de de ling van het punt vast op het mo ment van afbreken. Mikhail Tal, oud-wereldkam pioen, prees de jonge uitdager. „Kasparov staat onder grote, psy chologische druk. Toch is zijn strijdvaardigheid bijzonder groot. In de vierde partij heeft hij in het middenspel aanvallende kansen gehad, maar niet ten volle uitge buit. Daaraan was Karpov natuur lijk mede-schuldig. Hij verdedigde zich buitengewoon goed en bleef gevaarlijk". Tal vergeleek het spel van de twee grootmeesters met de slagenwisselingen van boksers in de ring. De derde grootmeester,Edoeard Goeffeld, had een nieuwtje. Hij meende zeker te weten, dat Karpov op de 23e zet een onnauwkeurig heid had begaan. „Zwart speelde daar pf6, maar had dame x b5 moe ten spelen. Kasparov had hier pro fijt van kunnen trekken. Toen hij dat niet deed, was remise het meest logische gevolg". Over de door Karpov voor de vierde partij opgenomen rustdag doen allerlei speculaties de ronde. Sommige experts houden het er Paard wint 1,3 miljoen BELMONT (Reuter) - De negenja rige ruin John Henry heeft in Bel mont in de staat New York de tra ditionele Turf Classic, met een prij zengeld van ruim 720.000 dollar, gewonnen. Het paard, bereden door jockey Chris McCarron, legde de anderhalve mijl af in de record tijd van 2 minuten en 25,2 secon den. John Henry verdiende met zijn zege ruim 1,3 miljoen gulden voor de 70-jarige eigenaar Sam Ru bin. Softbalcup bij Terr as vogels NUENEN (ANP) - Terrasvogels heeft het afgelopen weekeinde op nieuw de Europese softbalbeker veroverd. De ploeg van trainer Don Wedman uit Haarlem won in de fi nale van de andere Haarlemse re presentant, DSS. Terrasvogels, dat vorig jaar ook de beker veroverde, besliste de tweestrijd in de derde wedstrijd: 6- 0. Het eerste treffen werd nd ver lenging opgeeist door DSS: 1-0. Terrasvogels zegevierde in de tweede ontmoeting: 3-0. op, dat de wereldkampioen licht verkouden is, dezelfde reden waar om Kasparov eerder uitstel vroeg. Ingewijden menen evenwel te we ten, dat Karpov vrij nam om het rit me in spel en leefgewoonte van zijn tegenstander op de proef te stellen. De afgebroken stelling was: wit: kg2, de3, tfl, tf3, ld5, pionnen: b3, e4, g3, h2. Zwart: kh8, dd6, ta7, tc8, lg7, pionnen: a5, c5, g6, h7. De resterende zetten zijn: 41. dd6 - e5, 42. tfl - f2 a5 - a4, 43. b3 x a4 ta7 x a4, 44. tf3 - f7 ta4 - b4. Remise op voorstel van wit. De vijfde partij wordt vandaag ge speeld. WK damesjudo in Maastricht DEN HAAG (ANP) - De vierde editie van het toernooi om de we reldkampioenschappen judo voor dames zal in het najaar van 1986 in Maastricht worden gehouden. De Judo Bond Nederland heeft de Limburgse hoofdstad verkozen bo ven de andere kandidaat, Veenen- daal. Vorig jaar werd de titelstrijd aan Nederland toegewezen. Aan mon diale herentoernooi van drie jaar geleden hielden de organisatoren een ruim een halve ton over. Die inkomsten vormen in 1986 de basis voor de damesstrijd. De dames Irene de Kok en Mar jolein van Unen bevestigden giste ren dat zij bij de Europese top be horen. Ze wonnen de finales tij dens een internationaal toernooi in Leonding in Oostenrijk in resp. de klasse tot 66 en boven de 72 kg. Bij de heren zegevierde Jean Pierre van Beursen in de klasse tot 60 kg in de finale over de Oostduitser Carlin. LEIDEN - In de eerste klasse rayon van de basketbalcompetitie heeft Blitz de eerste steek al laten vallen. Na vrijdagavond wel door de eerste bekerronde gekomen te zijn, werd zaterdag onnodig met 56-58 van OSG verloren. Leider dorp maakte tegen Zoebas geen fout (86-94) en ook Leiden Trot ters had geen moeite met BC Voor- ne getuige de 64-94 winst. In Hilversum moest MSV zijn de nederlaag incasseren; Dunckers won met miniem verschil: 75—73. Een klasse lager won Grasshop pers met 76-62 van Midland en versloeg LUSV in Ridderkerk de plaatselijke Dragons met 67—72. In de eerste klasse rayon bij de dames won Grasshoppers ook de tweede wedstrijd; Cangeroes werd met 58-84 verslagen. Juventus-Elmex Leiden werd 53—45. Jahn 2-Blitz 85-78. Blitz had het eerste duel dan wel met veertien punten gewonnen, maar reisde wegens werkzaamhe den en blessures maar met zeven spelers naar Stadskanaal. In het begin ging er van alles fout en drie minuten voor de pauze leken de Groningers de zaak te hebben be slist: 38-20. Toch kwamen de Voorschotena ren nog voor de pauze in de race: 40—32. Jahn 2 was blijkbaar ge schrokken en in de tweede helft nam Blitz zelfs een kleine voor sprong: 46-47. Reggy Lobry en Wim van Niekerk raakten gebles seerd, maar de overige vijf spelers wisten de schade te beperken tot het 85-78 verlies en haalden daar mee de volgende ronde van de be- Blitz-OSG 56-58. Net als vorig jaar moest Blitz in OSG zijn meerdere erkennen. Ont zettend veel balverlies en een slecht schotpercentage (32%) zorg den voor de lage score van 56 pun ten. Bij de Voorschotenaren had den teveel spelers een off-day en werd geen moment het normale ni- DEN BOSCH - Ruud Harrewijn had zich het begin van de competi tie in de basketbaleredivisie heel anders voorgesteld. Op grond van de uitslagen in het voorseizoen en met de enorme veranderingen (ze ven nieuwe spelers en een nieuwe coach) bij landskampioen Nashua Den Bosch in gedachten, voorspel de men Elmex Leiden een fikse overwinning in de Bossche Maaspoort. Harrewijn hield zich zoals gebruikelijk op de vlakte, maar de kersverse manager Peter van der Willige sprak van een unie ke kans om Den Bosch eens flink terug te wijzen. Het is er allemaal niet van gekomen. Integendeel: de regerend kampioen deelde zijn aartsrivaal een fikse klap uit: 90-72 en die cijfers zullen nog wel enige tijd nadreunen in Leiden: 90-72. Vooraf waren er natuurlijk wel een paar redenen aan te voeren waarom Leiden het in Den Bosch toch niet gemakkelijk zou krijgen. Spelbepaler Emill Hagens had en kele weken werkeloos aan de kant moeten toezien, terwijl zijn been herstelde van een lichte medische ingreep. Vorige week maandag pas hervatte de Haarlemmer de trai ningen en zaterdag bleek dat Ha gens nog niet voluit kon spelen. Het ontbrak daardoor aan snelheid in de Leidse aanvallen en dat was met name door de nieuwe spelre gels een zwakke plek in de Leidse ploeg. De internationale basketbal- bond heeft tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles de bezem gehaald door het spelregelboekje. Na de invoering van de bodemloze mand en de drie sekondenregel om lange mannen het "parkeren" on der de basket te verhinderen is er niet zoveel veranderd. De meest in het oog springende wijziging is in feite in het voordeel van lange afstandschutter Emill Hagens. Op het basketbalveld is een nieuwe cirkel verschenen, die zo'n 6,25 meter vanaf de achterlijn is getrokken. Iedere treffer vanach ter die cirkel is drie punten waard in plaats van de gebruikelijke twee. Hagens was zaterdag echter nog niet op schot en kon niet echt van de nieuwe regel, die afkomstig is van de inmiddels opgeheven Amerikaanse profafdeling ABA, profiteren. Kees Akerboom (2) en Jelle Esveldt hadden er al minder moeite mee. Zij hadden er in eigen zaal ook al mee kunnen oefenen. Leiden niet. Een geschil tussen de NBB en de Vereniging van de Ne derlandse gemeenten, waardoor de Leidse sportstichting het uitleggen van de lijnen (het basketbalveld kreeg ook een nieuwe standaard- maat) uitstelde tot 3 oktober heeft ervoor gezorgd dat in de Vijf Mei- hal nog geen drie puntenlijn is aan gebracht. Scores Leiden: Beek 26 (69%), 9 reb; Lockhart 14, Hagens 13, Wiel 9, Van Dam 4, Kragtwijk, Heijdeman, Van Helfteren 2. Team schot 45%, rebounds 32, balverlies 9. Den Bosch: Fields 29, Gibson 21, Akerboom 16, Esveldt 13, Pieterse 8, Bottse en Franken 2. Team schot 57%, rebounds 46, balverlies 13. "Dat was natuurlijk niet de oor zaak van onze grote nederlaag", stelde de gelaten Ruud Harrewijn na afloop, "maar het helpt als je er mee gespeeld hebt De blessures van Hagens en Van Helfteren speelden natuurlijk wel een rol". Meer problemen hadden beide ploegen met een ingrijpender wij ziging: die van de dertig seconden- regel. Dat is het tijdsbestek waarin de aanvallende ploeg tot een schot moet komen. Voorheen werd bij een spelonderbreking tijdens die dertig seconden de klok opnieuw op dertig gezet. Dat is niet langer het geval, waardoor de verdediging er een aantrekkelijk wapen bij heeft gekregen. Bondscoach Vladimir Heger, nu ook technisch leider van Den Bosch: "Wij hebben speciaal geoe fend met systemen om onze tegen stander te dwingen extra tijd te ge bruiken. De spelers zijn er nog niet aan gewend dat nu de klok bij een uitbal wordt stilgezet en daarna weer verder tikt. Er blijft dus veel minder tijd over om te scoren. Wij kwamen tegen Leiden twee keer in moeilijkheden, maar ons systeem lukte ook een paar keer". regel vereist nieuwe apparatuur en in de Vijf Meihal is die er ook (nog) niet. Harrewijn: "Onze spelers kijken niet naar de klok. Dat hoefde Vroeger ook niet zo, dertig sekonden was lang ge noeg om een aanval op te zetten". Veranderingen worden door de FI- BA om de vier jaar doorgevoerd om het spel aan te passen aan nieu we opvattingen over de sport. Het leek zaterdag evenwel of Leiden aan veel meer dan de spelregels moest wennen. De baskets van de Maaspoort bijvoorbeeld, want aan het begin van beide speelhelften zat de mand potdicht voor Leiden. Randy Wiel, Tom Lockhart, Bert Kragtwijk, wisten geen punt te scoren, terwijl de soepel draaiende Bossche ploeg direct een fikse voorsprong kon nemen: 22-9 na ze ven minuten. Toch leken juist op papier de rol len omgedraaid te zijn tussen Lei den en Den Bosch. De komst van Hans Heijdeman breidde de Leid se kerngroep uit tot acht spelers, terwijl Den Bosch na het verlies van Plaat, Cramer en Kuipers met een rompteam van vijf spelers overbleef. De sterke Bossche basis hield echter zo goed stand dat de wisselspelers niet meer in de pro blemen kwamen. En aan de andere kant wist Harrewijn, ondanks gere geld wisselen naast de excelleren de Jerry Beck geen winnende com binatie te vormen. Leiden was slechts even gevaar lijk (36-33) toen de Bosschenaren verkrampten, maar direct na rust (45-37) sloeg de nieuwe Amerikaan Andrew Fields (29 punten, 9 re bounds) keihard toe: 51-37. Dat gat bleek te groot voor het slecht coör dinerende (Lockhart met name) en miserabel schietende Leiden (39 percent na rust). Zonder tegen stand liep Den Bosch uit tot 83-65, alvorens de ongelijke strijd bij 90- 72 winnend af te sluiten. Harrewijn heeft minder dan een week om zijn ploeg klaar te stomen voor het treffen met Haaksbergen, dat na de 89-84 nederlaag bij Weert, eveneens wat heeft goed te maken. Canadians Amsterdam verloor bij Werkendam (82-84) en DD/Den Helder won overtuigend van het zwakke Orca's: 92-64. veau bereikt. Raan, Westrate, Van der Plas en Verkerk speelden ver onder hun kunnen. Desondanks liep de Utrechtse opponent niet veel uit en had Blitz in de slotfase zelfs nog winstkansen Zoebas-Leiderdorp 86-94. Dat de zege zo klein is uitgeval len was volgens Leiderdorp- coach Ben van Cleef geheel te wij ten aan de scheidsrechters, die de Zoetermeerse club met enkele Joe- goslaven in de gelederen in be scherming nam. Marcel Rijsbergen was met zijn zeer snelle 5 Ps het slachtoffer. Niettemin hield Lei derdorp de zaak onder controle en werd er door de inbreng van uit blinker Piet van der Zaag en Daan van Egmond een 86-94 zege ge boekt. Dunckers-MSV 75-73. De eerste tien minuten waren voor MSV, maar daarna had Dunc kers lange tijd een kleine voor sprong (37-34 met rust). Volgens coach Bert Samsom was MSV de betere ploeg, maar behalve Rick Driessen waren de meeste van zijn spelers te angstig. Ook in de slotfa se kwamen de Noordwijkers nog een paar maal aan de leiding, maar dit bleek niet voldoende: 75-73. BC Voorne-Leiden Trotters 64-94. De Trotters hadden geen proble men met Voome. Kon de tegen stander in de eerste helft nog rede lijk bijblijven (32-41), een Leidse press zorgde voor een beslissende 32-61 tussenstand en de rest van de ontmoeting kon coach Frans Kales als oefenwedstrijd gebrui ken. Uitblinker was nieuwkomer Leon Zaal met 17 rebounds. Lisse-US 84-91. Ook US beschikte niet over een sterke ploeg, maar door zwak ver dedigen vergooide Lisse de kans op de overwinning. Halverwege had de ploeg van Hans Gefke nog kans (43-46), maar ondanks de 26 punten van Evert Luik kwam Lis- se tekort. Grasshoppers-Midland 76-62. De eerste helft hielden de twee teams elkaar in evenwicht (31-31), maar na de pauze ging de aanval van de Katwijkers eindelijk beter draaien en Dries Geyteman met 21 punten en Ben de Jong met zijn re bounds zorgden voor de 76-62 ze- Dragons-LUSV 67-72. De Leidse studenten speelden tegen Dragons een zeer geconcen treerde wedstrijd. Met een wisse lende verdediging en knap team- spel bleef LUSV zijn tegenstander steeds een paar punten voor. Arjan Maat scoorde 15 punten. Cangeroes-Grasshoppers 58-84. .Een sterk gespeelde eerste helft (29-49) was de basis voor de Kat- wijkse zege. Door een gebrek aan motivatie liep Grasshoppers niet verder uit. Anja Aandewiel scoor de 23 punten. Juventus-Leiden 53-45. Leiden hield tot de pauze stand (25-25), en nam zelfs een 25-33 voorsprong. Juventus kwam ech ter sterk terug en ondanks de 16 punten van Illona Luursen moest de te krappe selectie van Leiden zich gewonnen geven. VOLVOGRAD (AFP) - De vijfde partij in de tweekamp schaken tus sen Maja Tsjiboerdanidze en Irina Levitina om de wereldtitel voor da mes is na 41 zetten in remise geëin digd. De stand in de tweekamp is HANS JACOBS gelijk: 2,5-2,5.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19