Manuputty wijst RB de W0g i D T Mouter wekt woede NSW 'Pupilienvoetbal' van FC Lisse Quick Boys krijgt kleur op wangen Wetzel redder futloos Noordwijk 'Schandelijk negatief RCL naar 0-1 winst Eerste punten voor kampioen binnen I MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 I SPORT PAGINA 17 NOORDWIJK - De sprankelende ouverture tegen Excelsior Maas sluis van twee weken geleden heeft Noordwijk geen goed gedaan. Werd vorige week tegen Quick Boys al duidelijk dat het binnenge slopen optimisme de Zeekanters meer kwaad dan goed had gedaan, afgelopen zaterdag werd dat aan de Duinwetering nog eens bevestigd. Pas toen het bezoekende Heeijans- dam een verdiende 1-0 voorsprong had genomen, begon Noordwijk wat tegen te spartelen, nadat de ploeg vijf kwartier lang zonder eni ge inzet over het veld was gehob beld. Routinier André Wetzel was er verantwoordelijk voor dat er tenslotte een geflatteerde 3-1 uit slag op het scorebord verscheen. Trainer John Eelman had de bui twee weken geleden al zien han gen: "We speelden toen een goede •wedstrijd, kregen lovende kritie ken in de pers en dan gaan de spe lers al gauw denken dat het wel goed gaat. Vorige week tegen Quick Boys ging het echter al mis en ook nu werd er weer totaal niet bewogen. Er was geen enkele Ij agressie in het team en dan kom je er niet". Er waren wel excuses voor het matte spel van Noordwijk aan te voeren. De met een spierblessure kampende Geert-Jan Bakker moest vanaf de zijlijn toekijken ter wijl Klaas Vink nog twee wedstrij den geschorst is. Zonder deze twee spitsen mist Noordwijk voorin veel scherpte en dat speelt de ploeg dan ook duidelijk parten. Het duurde zaterdag precies der- tig minuten alvorens Timo Gerlof j namens Noordwijk de eerste doel- j poging waagde. Een half uur lang had het publiek het moeten doen j met wat heen en weer gebrei op het middenveld en slechts éénmaal was er leven in de brouwerij ge weest toen scheidsrechter Wolt- huis een treffer van de zwaarlijvige i Ron van der Neut wegens ver meend duwen annuleerde. Gerlof werd door André Wetzel fraai in riante positie gebracht maar zijn kopbal werd door laatste man Steef Buys van de lijn ge haald. Gevaarlijk Heeijansdam kwam in de eerste helft een paar keer gevaarlijk in de buurt van Dick Dortmundt, vooral via de handige Fred Bijl, die bewa- ker René van Hensbergen meerde- I re malen zijn hielen liet zien. De frequent in stelling gebrachte Van l der Neut was dicht bij de ope ningstreffer maar strandde twee- I maal op Dortmundt, die even later I nog net op tijd zijn domein uit was om de gelanceerde Cees van der Putte het scoren te beletten. Na rust zag het spel er beter ver- j zorgd uit nu Frans van der Veen achter Fred Bijl aan mocht lopen en Van Hensbergen voorin te vin- I den was. André Wetzel liet zich wat terugvallen en bemoeide zich na drukkelijker met de opbouw. Toch ging het pas echt een beetje lopen toen Heeijansdam de score in de tiende minuut opende. Van der Neut reageerde sneller op een voorzet dan Dortmundt en Van Be- veren en liet simpel 0-1 aanteke- nen. Eindelijk kwam er wat agressie in het spel van Noordwijk. Een j 'voorzet' van Jos Smits belandde op de lat en kon nog juist door doelman Kopanicki voor de voeten j van Van Hensbergen worden on derschept. Veel meer kansen wis ten de rood-witten echter niet te creëren en met het verstrijken van de tijd daalde de inzet weer. In die periode had Heeijansdam het werk I af kunnen maken, maar de équipe f van trainer De Keizer was niet bij machte door te stoten, mede dank zij goed werk van Dortmundt. Een voorzet van Sjaak Sluys bracht de ommekeer in de wed strijd. Via het hoofd van Gerlof be landde de bal voor de voeten van de instormende Wetzel die van dichtbij hard inkogelde, 1-1. Offensief Met nog een kwartier voor de boeg opende Noordwijk een slotof- fensief, dat op de valreep rijkelijk beloond werd. Slim omzeilde Wet zel de buitenspelval en uiterst koelbloedig lepelde hij de 2-1 over Kopanicki het net in. Dortmundt voorkwam in de laatste officiële minuut een terechte deling door een schot van Martin Beuk te pare ren, waarna René van Hensbergen in buitenspelpositie de eindscore mocht aanbrengen na uitstekend werk van de goed spelende Ivan Hermans, één van de weinigen die bereid was geweest de volle negen tig minuten te werken. "Het kan nog beter", sprak John Eelman na de wedstrijd tegen Ex celsior. Daar zal de komende we- ken in dubbel opzicht hard aan moeten gewerkt in de kustplaats, waar hoopvol wordt uitgekeken naar de terugkeer van Bakker (mis schien volgende week) en Vink (over twee weken). PETER VAN LEEUWEN VOETBAL - De Argentijnse voetballer Miguel Angel Juarez werd voor een maand geschorst wegens doping. Hij bleef tijdens de wedstrijd Cordoba - Independiente neusdruppels met ephedrine te hebben gebruikt. Juarez kreeg een milde straf. Voor doping staat nor maal een schorsing tot drie jaar in Argentinië. NUMANSDORP De nederlaag op de valreep kon Jaap Vierge ver maar slecht verdragen. De oefenmeester van NSW wees de beschuldigende in de richting van RCL, dat zijns inziens met een partij "schandelijk negatief voetbal" met de volle buit (0-1 winst) richting Leiderdorp was vertrokken. "Ik zou mijn ploeg nooit op de ze wijze laten voetballen", bries te Viergever, "ze hebben voort durend voor de pot gelegen met alleen maar de bedoeling om die nul vast te houden. Daarom vond ik het extra triest dat we in de slotfase de partij nog verloren. Niet jammer voor NSW, maar jammer voor het voetbal. Die trainer van RCL heeft de hele wedstrijd 'naar achteren, naar achteren' geroepen. Waar ben je dan mee bezig". Commissie "Er zou", vervolgde Viergever zijn tirade, "toch een commissie in het leven geroepen moeten w,orden, die dit soort praktijken betraft. RCL zou dan gewoon punten in mindering moeten krijgen. Dat had die ploeg ver dient. En waarom zo voetballen? Ik vind het echt geen slecht elf tal, dat bleek in de eerste helft wel. Ik kan goed tegen mijn ver lies, maar de nederlaag van zater dag kon ik maar moeilijk verdra gen. Ik voelde me bestolen. Die vereniging heeft een trainer, die altijd aanvallend voetbal predikt. Nou, die Laurens Mouter liet daar bitter weinig van blijken". De oefenmeester van de Lei- derdorpse zaterdageersteklasser gaf Viergever op een aantal pun ten gelijk. "Dat we niet echt aan vallend hebben gespeeld, okay, ben ik mee eens. Maar Viergever moet ook de hand in eigen boe zem steken. Hij liet z'n elftal tot de laatste minuut met twee spit sen voetballen, hield bovendien voortdurend vier verdedigers achter. Ben je dan aanvallend be zig? Nee dus. De pot verwijt de ketel. Dat heb ik heb im hem ge zegd direct na afloop, maar die man was voor geen reden vat baar". "Omdat RCL", verduidelijkte Mouter de speelwijze van zijn ploeg, "nog lang niet speelt zoals ik dat hebben wil, hebben we aan aantal zaken op een rijtje ge zet. We gingen we naar de kam pioen van vorig seizoen, dus moesten we extra op onze hoede zijn. Daarbij kwam dat het elftal nog lang niet in topvorm ver keert. Integendeel zelfs. We wis ten wie hun gevaarlijke spelers waren en hebben daar het elftal op ingesteld. Zo speelde Peter Siera teruggetrokken op de lin kerkant van het middenveld om hun opkomende mensen over de rechterflank af te stoppen. Nou, dat bleek een goede greep. NSW wist zich toen geen raad en kon maar moeilijk wat anders verzinnen. Maar ik moet toege ven dat het in de tweede helft niets met ons was. Voor de rust kwamen we tenminste nog gere geld over de middellijn. Daarna raakte de ploeg het spoor bij ster". NSW was zaterdagmiddag de ploeg die het meest aan de bal was. Vandaar dat de helft van RCL voortdurend het strijdto neel was van balcirculaties, veel al met spelmaker Knoop als tus senstation. De Numansdorpers konden doelman Peter van der Heijden evenwel niet verontrust ten. Alleen in de vijfde minuut moest de Leiderdorpse poort wachter handelend optreden bij een inzet van de immer gevaarlij ke Hans Reedijk. Hoewel NSW in de eerste rondgang meestal eigenaar was het speeltuig, kreeg RCL de meeste doelmogelijkheden in de schoot geworpen. Vooral Dick van der Bijl wist precies hoe de door de tegenstander geboden ruimte optimaal moest worden benut. De Leiderdorpse spelver deler bracht Ben Heemskerk en Ron van der Post in kansrijke positie voor het vijandelijke doel, maar door onzorgvuldig handelen bleef NSW een tegen treffer bespaard. Omdat RCL na de rust nadruk kelijk verzuimde Dick van der Bijl als doorgeefluik in te scha kelen, kreeg NSW vrij spel. Vrouwen en kinderen eerst, luid de toen het Leiderdorpse parool. Alle ballen werden gelijk ka nonskogels in de richting van de nijbijgelegen eilanden gescho ten. Echte kansen daarentegen leverde het Numansdorpse veld- voordeel niet op. In de doelmond werkten libero Cees Ruis en doelman Peter van der Heijden de NS W-probeersels probleem loos weg. Op het moment dat iedereen zich met een doelpuntloos gelijk spel had verzoend, sloeg het noodlot voor NSW drie minu ten voor tijd toe. De bal belandde na een uittrap van Peter van der Heijden in de voeten van Ben Heemskerk, die het speeltuig vervolgens in de voeten van de in kansrijke positie staande Ron van der Post schoof. Na een aar zeling zorgde de Leiderdorpse spits er uiteindelijk voor dat RCL met de volle winst uit Nu- mansdorp kon vertrekken. Middenmoot "De punten op zo'n manier op rapen is uiteraard lekker meege nomen", wist trainer Mouter, "maar RCL is er nog lang niet. Als we in de middenmoot kun nen meedraaien, kan ik in alle rust bouwen aan het elftal. Er moet nog veel gebeuren, dat bleek wel in de tweede helft toen het middenveld compleet werd overgeslagen. Dat heeft me toch wel verontrust". Dat was 'collega' Viergever ook over het spel van RCL. "Ach", besloot de voetbaldocent, "aan de andere kant beschouw ik nog als een compliment voor NSW als ploegen zo als angs thazen voor de pot gaan liggen". - Rob Gillissen (links) en Hans Zwaan fungeren als Rijnsburgse lucht macht in de SSS-defensie. Maar de vergelijking met 'Werkendam' houdt op één punt geen stand: speltechnisch, opbou wend speelden de Katwijkers dui delijk minder. Het liep niet zo vloeiend, vooral niet in de tweede helft. Nu kan dat ook gelegen heb ben aan het veld van Zwart Wit. Hoewel het in de omgeving van Rotterdam lang niet zo hard had geregend als in noordelijker stre ken, klaagden de spelers na afloop zonder uitzondering over de zeer zware grasmat van Zwart Wit. In het veld van de Rotterdammers zit schimmel, waardoor de middencir kel en één der doelgebieden er uit zien of het einde van het seizoen nabij is. De bal stuit daar nauwe lijks. (De gemeente zal de komen de veertien dagen proberen met een noodingreep de schade te her stellen). Quick Boys verdedigde na rust dat kwetsbare doelgebied en de defensie ("Je zakte bijna tot je enkels in de modder weg") had, be grijpelijk, meer de neiging op te ruimen dan rustig uit te verdedi gen. Zwart Wit zag Quick Boys met enige huiver komen. De Rotter- RIJNSBURG - Dat uitge rekend Jack Manuputty Rijnsburgse Boys aan de eerste competitiezege van het nog prille seizoen hielp, was niet meer dan gerech tigheid. De kleine libero, praktisch de hele tweede helft op het middenveld spelend, was immers dege ne die zijn ploeg na rust de weg wees. Hij jutte zijn teamgenoten op tot vroeg tijdig storen, tot het geza menlijk jagen op het speel tuig, en stuwde waar moge lijk zijn aanval. Dat hielp. Rijnsburgse Boys, nog lang niet in vorm maar wel be reid alles te geven, boog een 0-1 achterstand om in een luid bejubelde 2-1 voor sprong. Uiteraard was ook trainer Lagen dijk een tevreden man. "We heb ben een stap in de goede richting gezet", constateerde hij. "Boven dien hebben de jongens karakter en incasseringsvermogen ge toond". En over de absentie van Huug Aandewiel, Arie van Dijk, Jan Hogewoning en Toon Houte kamer: "Niemand hoort mij daar over zeuren. Dergelijke dingen ho ren bij het voetbal. We zullen het moeten doen met de spelers die wel beschikbaar zijn. En die heb ben zich goed geweerd". Indruk Overigens begon niet alleen Rijnsburgse Boys gehandicapt aan het duel. Ook trainer De Waard van SSS kon niet beschikken over vier vaste krachten en moest noodge dwongen een erg jong team het veld insturen. Van de Klaaswaalse elf maakte de jeugdige Ron Dub- beld de meeste indruk. Hij kan een balletje vasthouden, speelt regel matig een tegenstander uit en is niet te beroerd zijn spitsen middels een lange pass op maat te bedie nen. Rijnsburgse Boys begon met Hans Zwaan, de goaltjesdief van het tweede, in de spits en met Ton Arroyo op het door de aanwezig heid van Peter Taalman en de broertjes Van der Blom wel erg aanvallend ingestelde middenveld. Al gauw bleek dat Rijnsburgse Boys in technisch opzicht supe rieur was aan SSS. Het veldspel van de Rijnsburgers was beter ver zorgd, maar daar stond tegenover dat de ploeg uit de Hoeksche Waard door zijn opportunisme ge vaarlijker was. SSS had niettemin de medewerking van Martin Toet nodig om een voorsprong te ne men. De vleugelverdediger tracht te de bal middels een sliding te on derscheppen, maar lanceerde on bedoeld centrumspits Marcel Breeman, die geen nee zei tegen dit buitenkansje. In het resterende deel van de eerste helft speelde Rijnsburgse Boys te weinig direct om succes te hebben. De schuchte re Zwaan, de voor het grote werk nog te lichte Taalman en Rob Gil lissen kregen weliswaar kansjes, maar konden die niet benutten. Aan de andere kant van het veld verscheen Breeman tot twee keer toe in heel wat rianter scoringspo- sitie, zonder daarvan gebruik te maken. Maakte Rijnsburgse Boys in de eerste helft nog een wat wei felende indruk, in de tweede gooi de het alle schroom af. Manuputty verliet zijn stek achter de verdedi gingslinie en vertoefde uitsluitend nog op het middenveld, waar hij zich bij afwezigheid van Aande wiel opwierp als inspirator van zijn ploeg. SSS werd er zenuwachtig van. Het kon niet meer de rust op brengen zinnige dingen met de bal te doen en werd aldus vastgezet op eigen helft. Vooralsnog evenwel weigerde de thuisclub te profiteren van de mo gelijkheden. Gillissen, Taalman en Zwaan (hij vooral) misten de mooi ste kansen, waardoor SSS weer moed kreeg. Ondanks het feit dat de Klaaswalers het ritme van de Boys trachtten te breken door OUDERKERK AAN DE IJSSEL - FC Lisse had zaterdag volgens trainer Wim Eilander een pupillenelftal naar Spirit afgevaardigd. De opponent liet zich dat 'buitenkansje' uiteraard niet zomaar af nemen en hield de Lisser tweedeklasser een even duidelijk als verdiende 4-1 nederlaag voor. "We zijn alleen aanwezig geweest", wist oefenmeester, "meer niet. Gevoetbald hebben we nauwelijks. Wat een blamage. Dit hoop ik niet nog een keer mee te maken. Laten we het maar op houden dat FC Lisse dit seizoen zijn slechtste wedstrijd heeft ge speeld". Na drie kwartier spel was de strijd in Ouderkerk aan de IJssel in feite al beslist. Tegenstander Spirit was door doelpunten van Niels Zijlstra (3) en André Tolhoek naar een veilige 4-0 voorsprong opge lopen. De ploeg werd daarbij niets in de weg gelegd, want FC Lisse had het hoofd er klaarblijkelijk niet bij. "Ze liepen te voetballen als een stel pupillen", brieste Eilander. "In ben in de rust dan ook stevig tekeer gegaan. In de tweede helft was het spel beter verzorgd, maar dat was natuurlijk niet zo moei lijk. De tegenstander vond het bij die stond allemaal best". Inderdaad had FC Lisse bij de gratie van een wijkende tegen stander het beste van het spel. Dat leidde uiteindelijk tot de ere- treffer van Arie Schalk, die een bekeken voorzet van Wim Diels benutte. "Ik ben voorlopig nog niet in paniek", besloot Wim Eilan der, "maar dit kan natuurlijk niet te lang doorgaan. Komende za terdag wacht ons een zware tegenstander, Vitesse Delft. Ik ver trouw erop dat de spelers zich dan voor die slechte prestatie willen revancheren". voortdurend de verzorger binnen de lijnen te laten komen, bleef het Rijnsburgse team het vijandelijke doel belagen. Zwaan scoorde nadat de arbiter reeds gefloten had voor een overtreding en uit de toege kende vrije schop mikte Manuput ty de bal op de lat. Pas nadat Taal man zijn plaats had moeten afstaan aan Martin de Louw (een verbete ring) had de thuisclub succes: op aangeven van Martin Toet kopte Gillissen raak. Jagen Niet tevreden met het ene punt bleef Rijnsburgse Boys jagen. Te kenend voor de Rijnsburgse wils kracht was dat Manuputty ook na de gelijkmaker weigerde terug te keren naar zijn positie in de defen sie. De beloning voor zijn inzet kwam acht minuten voor tijd, toen hij van buiten het strafschopge bied een slecht weggewerkte bal ineens op zijn slof nam. Via de han den van doelman Hans Besseling verdween het leder in de rechter hoek: 2-1. In de chaotische slotfase kreeg zowel SSS als (in meerdere mate) Rijnsburgse Boys nog de ge legenheid verandering in de score te brengen. De koek was echter op. CHRIS HARTMAN dammers beschouwden hun posi tie aan de kop van de ranglijst als "wat boven onze stand" en vrees den dat Quick Boys de ploeg zou zijn die hun dat metterdaad aan het verstand zou brengen. En de Kat wijkers begonnen ook goed. Be houdens een prachtige redding van Guyt op een schot van Schoors beheersten zij de eerste fase ge heel. Misschien was Zwart Wit in derdaad wel de moed in de schoe nen gezonken als een door Martin v.d. Plas van ruim twintig meter af gevuurde vrije schop, direct na het begin, doel had getroffen. De Kat- wijker zwiepte de bal over de mum- dreunend hard tegen de onderkant van de lat. Pas in de 20ste minuut werd de Katwijkse verdediging er aan her innerd dat Zwart Wit aanvallend wel degelijk een duit in de zak kon doen. Centrumspeler Hensbergen drong met de bal diep in de rech terflank van de Katwijkers door en op zijn voorzet kwam de 17-jarige spits Ben Apol niet meer dan een teenlengte tekort om Guyt te pas seren. Evenwicht kenmerkte het ver dere spel in de tweede helft. De doortastenheid van beide zijden was niet van dien aard dat de ver dedigingen er door van de kook raakten. Eén zwak moment van de verder met zelfvertrouwen optreden blauwwitte afweerlijn (Eijsberg, Jonker, Rienks, Teun v.d. Plas) was in de 53ste minuut voldoende om Zwart Wit aan de leiding te brengen. Dat gebeurde juist weer in een periode dat Quick Boys in de meerderheid was. Zo had Ar nold Boers uit een hoekschop van Martin v.d. Plas de bal net niet in het doel kunnen frommelen. Een ogenblik van zorgeloosheid van de verder solide spelende Rienks gaf Zwart Wit de kans uit te breken. Een lange bal naar de kop van de aanval was een kolQe naar de hand van de al lang op zijn kans loeren de spits Bert Hooyer. Ingeklemd tussen Eijsberg en Jonker, die vreemd genoeg het ingrijpen aan elkaar overlieten, schoot hij fraai langs Guyt. Quick Boys gooide er vijf minu ten sterk hoge-druk voetbal tegen aan om Zwart Wit te achterhalen. De Rotterdammers werden vastge schroefd op eigen helft. In de 57ste minuut werd het, dik verdiend, 1-1. Op rechts van het midden dreef Van Rooyen de bal hard op heu phoogte voor het doel, waar Marco v.d. Plas snel met het hoofd toe schoot. Als Quick Boys krachtig was doorgegaan, zou Zwart Wit, on danks het goede verdedigende spel, waarschijnlijk wel voor de bijl zijn gegaan. Maar de Katwij kers zetten nogal stroefjes voort en zij voelden met dat onbetrouwbare eigen doelgebied ook weinig voor wilde avonturen. Een inzet van de Rotterdamse middenvelder Roos die door Jonker uit de doelmond werd gehaald, maakte Quick Boys nogmaals duidelijk dat de Rotter dammers scherp in de gaten moes ten worden gehouden. Toch zou den de Katwijkers nog met de winst zijn gaan strijken als een kopbal van Boers wat gelukkiger had uitgepakt. Quick Boys toonde zich, evenals in Werkendam, toch wel tevreden met het gelijke spel. "Ach", zei Cees van Rooyen na afloop, "je moet maar zo rekenen: als we uit gelijkspelen en thuis alles winnen dan komen we een heel eind". Een uitspraak die aantoont dat er na dat treurige vorige seizoen lang zaam weer wat kleur op de Kat wijkse wangen komt. RUUD PAAUW ROTTERDAM - Opnieuw heeft Quick Boys een punt overgehouden aan een op papier uiterst lastige uitwed strijd. Evenals tegen Kozakken Boys, een paar weken te rug, werd het tegen Zwart Wit 1-1. Ook nu moesten de Katwijkers uit achterstand terugkomen en weer hadden zij in feite meer recht op een eventuele zege gehad dan de thuisclub.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17