Bliksem doodt doelman Feyenoord gooit roer radicaal om in Zwolle Dodelijk drama op Duitse drafbaan Zoon van Jan Jongbloed overleden aan hartstilstand Spelers Lugdun boos over staken van duel 'Vanavond beslissen we of we doorgaan met Sip' LEIDSCH DAGBLAD Houtman en Hoekstra voorlopig naar reservebank verwezen MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 (foto ANP) Daan Kooimans: goal zonder waarde. (archieffoto) AMSTELVEEN - Woe- dend begaven de voetbal lers van Lugdunum zich in richting van arbiter Ver- - woort, die het gistermiddag onverantwoord achtte het eerste klasse duel tussen de Leidse ploeg en NFC te her vatten. Naar de mening van de leidsman waren de weersomstandigheden dus danig "dat voetballen op het Amstelveense sport park een te gevaarlijke be zigheid was". De Kikkers waren evenwel van het te gendeel overtuigd. Egbert Mulder geeft de spelers van Ajax en Forluna S. het sein dat ze naar de kleedkamer moeten. "Na de eerste donderslag en bliksemflits vroegen de voetballers dat zelf. Unitas Leiden: HAMBURG (SID) - Drie minuten voor de start van de draverij om de Duitsland-beker op de baan van Hamburg heeft zich gisteren een drama afgespeeld. Een Westduitse paardenbezitter schoot voor de ogen van de toeschouwers zijn vroegere echtgenote van dichtbij dood. Een agent ar resteerde de man ter plaatse. Medische hulp baatte de zwaargewonde vrouw, die werd getroffen door vijf kogels, niet meer. De politie vermoedt dat het motief voor de daad een onopgeloste kwestie is over het bezit van de draver Fabiant, een zesjarige hengst, die voor deze belangrijke koers was ingeschreven. Aanvankelijk werd het paard geweigerd wegens die ondoorzichtige ei gendomsverhoudingen. Het paar leefde al lange tijd gescheiden. Volgens getuigen had de schutter zijn ex-vrouw ongeveer een half uur voor het begin van de koers al bedreigd. 5 D T AMSTERDAM (GPD) - Een zwaar onweer boven Amsterdam heeft gisteren het leven gekost aan doelman Erik Jongbloed van DWS, de 20-jarige zoon van ex-international Jan Jongbloed. De jonge keeper van DWS, dat uitkomt in de eerste klasse A bij de zondagamateurs, werd na een half uur spelen in de ontmoeting met Rood-Wit A getroffen door de bliksem en overleed kort daarna aan een hartstil stand. Drie minuten voor de pauze had Verwoort de wedstrijd, waarin een goed spelend Lugdunum een 0-1 voorsprong had genomen, ge staakt. Op dat moment een terech te beslissing, want boven het NFC- veld hing een inktzwarte lucht, waarin met angstwekkende regel maat de bliksem oplichtte. Met de aanvoerders van de elftallen kwam arbiter Verwoort toen overeen, dat pas zou worden begonnen, wan neer de weersomstandigheden dat mogelijk maakten. Opgeklaard Na een half uur bleek de lucht opgeklaard. Reden om het duel te hervatten, maar arbiter Verwoort wilde daarvan niets weten. Hoewel van onweer geen sprake meer was (de 'brommende' geluiden werden alleen door vliegtuigen geprodu ceerd), nam de leidsman "geen en kel risico" en liet de ploegen inruk ken. "Verdacht", vond Lugdunum, dat de draad graag had willen op pakken. NFC wilde echter niet. Vijf jaar geleden had de Amstel veense eersteklasser al eens een geval van blikseminslag meege maakt. Een gewonde van destijds, Erik Licht, acteerde gisteren in de Amstelveense hoofdmacht en was het ongeluk niet vergeten. Hij wen ste onder geen beding nog deel uit te maken van het elftal, stormde nadat de arbiter de strijd had ge staakt, sidderend van angst de kleedkamer m, zocht een donkere hoek op en liet zich niet meer zien. Begrijpelijk Lugdunum-trainer Koster toon de begrip. "Begrijpelijk die reactie, we zijn ten slotte amateurs, we zijn 'maar' met sport bezig dus kan ik me ook voorstellen dat de scheids rechter er een eind aan maakt". Zijn spelers daarentegen konden de beslissing van Verwoort niet waarderen. De omstandigheden voor een voetbalwedstrijden wa ren immers weer ideaal geworden. Daarbij vroegen de Leidenaars zich af waarom op de bijvelden van NFC wel verder werd gespeeld. Amstelveense bestuursleden die met die vragen werden geconfron teerd, reageerden ontwijkend. Wel licht lag de 0-1 achterstand zwaar op de maag. In elk geval zocht Lugdunum scheldend de kleedkamer op met de wetenschap dat de geleverde in spanningen voor niets waren ge weest. Het KNVB-reglement ver meldt immers dat wedstrijden die in de eerste helft door weersom standigheden worden gestaakt, in zijn geheel moeten worden overge speeld. De kwaliteitsvolle eerste helft, waarin de excellerende Daan Kooimans voor 0-1 had gezorgd, was dus niets waard. "Maar dat kan me niets schelen", sprak oefenmeester Koster, "met dergelijke beslissingen moet je je nu eenmaal neerleggen. Vandaag heeft Lugdunum laten zien dat het technisch verzorgd en aanvallend voetbal kan spelen. Dat die over winning niet doorgaat is jammer, maar die punten pakken we toch wel". ROB ONDERWATER Toen het onweer losbarstte was de stand 1-0 in het voordeel van DWS dat het spel juist had ver plaatst naar het doel van de te genstander. Op het ogenblik dat de bliksem insloeg vertoef den er zodoende geen andere spelers in de nabijheid van Jongbloed. Ijlings toegesnelde hulpverleners trachtten door hartmassage en mond op mond beademing de doelman te rea nimeren maar die pogingen, een kwartier later overgeno men door de gearriveerde GG en GD, die aanvankelijk leken te slagen, mochten uiteindelijk niet baten. In het Ziekenhuis Amster dam Noord hebben de dokto ren daarna nog geruime tijd al les in het werk gesteld het le ven van Jongbloed jr. te red den. Na overleg met zijn vader, die meteen na afloop van het duel Sparta-Go Ahead Eagles in voetbalplunje en met politie- escorte naar Amsterdam, werd gereden werd toen besloten de reanimatiepogingen te staken. Een woordvoerder van het zie kenhuis deelde mee dat het le ven van Erik Jongbloed niet meer was te redden en dat het overlijden niet het gevolg was van late of ondeskundige hulp verlening. Onmiddellijk na het ongeval had arbiter Van der Bosch het duel gestaakt. De hevig ontda ne scheidsrechter verklaarde later dat hij daartoe luttele ogenblikken eerder - na de eer ste zware donderslag - al had besloten. Juist op het moment dat hij wilde affluiten sloeg de bliksem echter voor de tweede keer in met alle fatale gevolgen van dien. Terwijl het drama zich afspeelde op het veld van Rood Wit A werd er op het vlak daarnaast gelegen veld rustig verder gekorfbald tussen Ar chipel en DOS'46. Volgens een woordvoerder van de meteorologische dienst van Schiphol is het dodelijk on geval waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat de bliksem is ingeslagen in een van de meta len doelpalen. „Die vormen met de stalen lichtmasten rond- Erik Jongbloed (archieffoto anp> om de velden namelijk een groot gevaar bij onweer door dat ze gaan fungeren als blik semafleider. Enkele jaren gele den is iets dergelijks ook ge beurt in Amstelveen", (bij NFC, zie elders op de pagina). „Ook toen vond een speler de dood en raakte een andere spe ler bewusteloos. Ik vind het dan ook zeer verstandig van scheidsrechter Mulder dat hij gisteren de thuiswedstrijd van Ajax heeft gestaakt. Want er is niets gevaarlijker en onbere kenbaarder dan onweer. Er valt namelijk met geen mogelijk heid te zeggen waar en in welke mate het onweer zal losbarsten. We kunnen alleen voorspellen dat er een grote kans op onweer bestaat". Ajax Doordat scheidsrechter Eg- bert Mulder gisteren de wed strijd Ajax-Fortuna S staakte vanwege het onweer kan het re sultaat van de duizendste com petitiewedstrijd van Ajax sinds de invoering van het betaalde voetbal nog niet in de boeken worden bijgeschreven. Het duel met Fortuna Sittard werd na precies 17 min en 39 seconden bij een 0-0-stand af gebroken. „Na de eerste blik semflits en donderslag vroegen enkele spelers gelijk of ze van het veld af mochten", aldus ar biter Mulder, die verklaarde dat de reglementen van de KNVB niet voorzien in onweer. „Het wordt aan het inzicht van de scheidsrechter overgelaten. Bij de tweede klap voelden en kele jongens en met name Chris Dekker een trilling langs hun lichaam. Uit veiligheids overwegingen heb ik de wed strijd toen onderbroken, met de hoop om na vijf of tien mi nuten verder te kunnen gaan". Daar kwam het echter niet van. In overleg met beide aan voerders had Mulder nog wel besloten maximaal een half uur te wachten, maar er trad geen verbetering op in de weersge steldheid. „Bovendien was het terrein door de regen inmiddels ook onbespeelbaar geworden", 'verklaarde Mulder, die stelde in zijn 24-jarige loopbaan als scheidsrechter nog niet eerder zoiets meegemaakt te hebben. „Voor onweer ben ik nooit van het veld gegaan. Wel voor mist. Dat was twee jaar terug bij een avondwedstrijd tussen FC Twente en Ajax". Volgens de reglementen van de KNVB moet de wedstrijd Ajax-Fortuna nu in zijn geheel worden overgespeeld. De da tum is voorlopig vastgesteld op woensdag 31 oktober, mits bei de clubs tenminste geen beker- verplichtingen (eventuele re plays van de eerste ronde) heb ben. Is dit wel zo, dan wordt de competitiewedstrijd verscho- Ook de eerste divisiewed strijd DS'79-SC Heracles, het hoofdklassetreffen tussen AFC en AFC'34 en het duel Rooden- burg-DCG in Leiden werden gisteren gestaakt vanwege het noodweer. Evenals diverse duels in de lagere klasen. In Dordrecht, Amsterdam en Lei den kon echter na een pauze weer verder worden gespeeld. LEIDEN - Cor Sip is met directe ingang op non-actief gesteld bij Unitas Leiden. Waarom de voorzit ter/trainer bij de vierdeklasser op een zijspoor is gerangeerd "is moeilijk te zeggen", aldus secreta ris Gallert. "Daarover kunnen nu nog geen uitlatingen worden ge daan. Wel kan ik zeggen dat Sip op de bestuursvergadering (van avond) een paar dingen moet uit leggen. Er zijn in het verleden fou ten gemaakt. Die hebben met geld te maken. Naar aanleiding van de vergadering van vanavond beslis sen we of we al dan niet verder gaan met Sip". Nu Sip, gisteravond zelf niet be reikbaar voor commentaar, vorige week donderdagavond te horen kreeg dat op zijn aanwezigheid bij Unitas geen prijs meer werd ge steld, neemt Dick Siera voorlopig de selectie onder zijn hoede bij de wekelijkse oefensessies. Anderhalf jaar geleden werd Sip als voorzitter gekozen om de club uit het slop te halen. Tijdens zijn bewind promoveerde Unitas van de Afdeling naar de vierde klasse, mede dankzij de komst van een aantal nieuwe spelers. Ook aan het begin van dit seizoen kwamen nog al wat bekende Leidse voetballers de rijen van Unitas versterken. De ploeg presteerde aanvankelijk ook goed in de KNVB. "Maar de trainingen stelden niet veel voor", aldus Gallert, die zelf in het eerste elftal speelt, dat gisteren overigens verloor van RKSVM. "Voetballen heeft ook met conditie te maken, maar daar werd niet veel aandacht aan besteed". Naar aanleiding van het gesprek dat het bestuur vanavond met Sip zal voeren, zal worden bekeken of Unitas een speciale ledenvergade ring belegt. Tijdens die bijeen komst zal dan worden beslist hoe het verder moet met Sip en de club. Gallert: "Voorlopig was er ge noeg reden om hem op non-actief te stellen". Sip: op non-actief (archieffoto) Van de sauna tiaar de cel MOSKOU (Rtr) - De managers van een belangrijk sportcomplex in Moskou zijn veroordeeld tot fik se gevangenisstraffen wegens frau de en het houden van buitenspori ge feesten in een luxe sauna, die ze buiten medeweten van alle officië le instanties haddèn laten bouwen onder de westelijke vleugel van het sportcentrum. Het vakbondsblad Trud maakte bekend, dat twaalf officials van het Lokomotiv-complex zijn gearres teerd, omdat ze geld hebben ge claimd van de overheid voor niet bestaande werknemers en evene menten, die nooit zijn gehouden. Het geld ging op aan de uitbundige feesten in de sauna. Volgens Trud zijn celstraffen uitgedeeld tot vijf tien jaar. ZWOLLE (GPD) - De koerswijzi ging pakte boven verwachting goed uit. Geschrokken van de on dermaatse opvoeringen tot nu toe in de competitie, maar pas wakker geschud door de onthutsende 0-0 tegen Panathinaikos begreep Feyenoord dat het roer moest wor den omgegooid. „Op deze manier kunnen we niet verder gaan", hield Thijs Libregts de spelersgroep daags na de teleurstellende Euro pese bekerontmoeting voor en toverde hals over kop een nieuwe speelvariant uit de hoge hoed. „Het liep vanavond nog niet alle maal even vlekkeloos", analyseer de de trainer van Feyenoord de for se overwinning (1-6) bij PEC Zwolle, „maar de spelers hebben een bepaalde tijd nodig om aan de ze nieuwe speelwijze te wennen". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, zodat Peter Houtman (zaterdag afwezig door een knieblessure) en André Hoek stra voorlopig op de bank mogen plaatsnemen. Want met de speeltrant die Li bregts nu voor ogen staat en die hij zaterdagavond in een miezerige re gen in praktijk bracht, is er voorlo pig geen plaats meer voor dit twee tal. „In feite", zo erkende Feye- noords trainer grif, „hebben we een stap terug gedaan en heb ik met een tweede verdedigende mid denvelder (Duut) gekozen voor een meer behoudende speelwijze. Tot nu toe waren we veel te aanvallend ingesteld, in deze samenstelling is er meer balans in de ploeg". In de visie van Libregts is Mario Been daarbij de „orthodoxe spelbepa ler" met voor zich drie aanvallers (Gullit, Rep, Petursson), „die niet plaatsgebonden zijn en voorin voor wat meer beweeglijkheid moeten zorgen". Met het uitblijven van aanspre kende resultaten heeft Libregts te gelijk de vrijheid van de andere zes aan banden gelegd. „De vier die kunnen voetballen en iets extra's in huis hebben, mogen voetballen, de rest moet de ballen inleveren en zich aan hun taakstelling houden. Dat laatste lukte nog niet helemaal, want regelmatig zag ik Duut en Stafleu veel te ver voorin, waar door er voor de aanvallers een mui- zegaatje ontstond. Daar moeten we ook vanaf'. Nu trof Feyenoord het, dat het een tegenstander tegenover zich vond die nauwelijks als maatstaf mag dienen voor het doorsnee-ni veau in de eredivisie. Aangeslagen door een miserabele competities tart straalde de thuisclub zo weinig klasse, overtuiging en wilskracht uit, dat het voor Feyenoord een koud kunstje was om deze oppo nent volledig over de kling te ja gen. „We moeten daarom ook even afwachten", merkte Libregts fijn tjes op, „hoe onze nieuwe speelwij ze in de komende weken uitpakt. Want die zullen we moeten toetsen aan een betere tegenstander dan vanavond". Dan zal Nielsen ook niet de gele genheid krijgen om keer op keer ongehinderd het middenveld over te steken. Net zo min als Been, die schitterende momenten kende en een sublieme goal scoorde, en Gul lit zoveel vrijheid van handelen zullen hebben als nu het geval was. Mede daardoor konden die twee ook uitgroeien tot de onbetwiste uitblinkers. Want doordat de thuis club, met de opnieuw volstrekt fa lende Drost voorop, niet wist hoe hard zij achteruit moest hollen wanneer Feyenoord in balbezit was, kregen de Rotterdammers vrij spel op het middenveld. Zodra Feyenoord ook maar even het wapen van de snelheid han teerde, brak er onmiddellijk pa niek uit in de lekkende en meest gepasseerde defensie van de eredi visie. Daardoor had de landskam pioen ook al na een half uur een comfortabele voorsprong moeten bezitten. Maar in die beste periode van de wedstrijd kwamen de Rot terdammers niet verder dan tref fers van Petursson en Rep. Beide keren stond Been aan de basis, de eerste keer via een hoekschop, bij de tweede treffer (een klasse-goal) met een pass in de diepte op Rep, die het speeltuig magnifiek langs de uit zijn doel gekomen Schrij vers mikte. Die voorsprong en het stuntelige verweer van de thuisclub was ech ter ook fnuikend voor de concen tratie bij Feyenoord, dat kort voor" en na de rust door het oog van de naald kroop. Tot twee keer toe voorkwam de lat een tegentreffer van Wiggemansen en Veldwijk. Toen ook bleek de kwetsbaarheid in het hart van de defensie, waarin Van de Korput als organisator een dikke onvoldoende scoorde en Nielsen vaak de verkeerde mo menten koos voor zijn uitstapjes naar de helft van de tegenstander. „Een kwestie van discipline", ver weet Libregts zijn verdedigers, „net zo goed als Been het zich niet kan veroorloven om in het eigen strafschopgebied zo knullig bal verlies te Ujden als kort voor de rust. Want ontstaat daardoor de 2—1, dan wordt het gegarandeerd oorlog". Die tegentreffer bleef uit, zodat Feyenoord bijna freewheelend op de eindstreep kon afgaan. Pas in het laatste kwartier deed het team weer wat het aan zijn stand ver plicht was en werd via Petursson, na gaaf voorbereidend werk van Gullit, Been (met een magnifieke lob) en Duut, nadat Gullit de stun telende Drost had uitgespeeld, de voorsprong tot 5-0 opgevoerd. Pas daarna kon PEC Zwolle via inval ler Van Kooten iets terugdoen. „Voor hetzelfde geld hadden we hier vanavond met 8- of 9-1 ge wonnen", schetste Libregts de zwakte van de thuisclub. Daarom zal Feyenoord er ook verstandig aan doen vooralsnog niet al te veel waarde toe te kennen aan de uit schieter in Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13