Vernieuwing niet centraal in de eigentijdse popmuziek Nieuwe visie op oude Parsifal Onwennige synthese verschillende dansstijlen Degelijk programma Radius en Ebbelaar Hot House opent seizoen met muzikaal verantwoord concert WerkenTrio Leidenaar wint tweede prijs scenariowedstrijd Erasmusprijs voor archeoloog Pallottino AANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 IMe The Heat de surprise van Pandora's Music Box y? Vrijdag 21 en zaterdag 22 september )ora in De Doelen Rotterdam. Medewerkenden: The Sound, an Bronski Beat, Shriekback, Palais uur Schaumburg, Johnny Thunders, The qen Opposition, Matador, Icicle Works, j Flesh for Lulu, Wobble and Insane Fame, Claw Boys Claw, Scientists, Orson Family, The Lyres, The No- aar mads, Dream Syndicate, Billy Bragg, Chris Bailey, Richard Stran ge, John Cale, Gun Club, Tom Verlai- lido ne, The Anti Group, Kiem, Psychic ivpi TV, Fiat Lux, Me The Heat, Pete lnnl Shelley, C Cat Trance, New Model Army, March Violets, K.U.K.L., The ,°P Adventures, Soft Verdict, The Fall, 11 Johnny Thunders, Anne Clarke en jint Blaine Reininger. an- VARA- en VPRO-radio hebben ra- ;em dio-opnamen van Pandora gemaakt en zenden die de komende maanden gQm in grote frequentie uit. ge- in ROTTERDAM (GPD) - Na an- derhalve dag hardnekkig dwalen door de zalen en gangen van het ■j~ Doelencomplex gebeurt het dan j toch nog. Eindelijk een artiest /li/. 1 n /-) n Ir/-\i die je de koude rillingen bezorgt. Tom Mega van de vele nationali- teiten omvattende band Me The Heat ziet eruit als een ont- snapte delinquent. Een groter contrast met zijn keurige en t tuoze begeleiders is niet moge lijk. Gezamenlijk zorgen ze voor vuurwerk. Het levert zinderende schwung op en lome ballads, voorzien van Mega's krankzinni ge stem die uit het hiernamaals lijkt te komen. Geen show maar een verregaande vorm van zelf expressie. Vernieuwing, dat is de voor naamste drijfveer van Pandora's Music Box. Onder die naam had het afgelopen weekeinde voor de tweede keer een zeer eigenzinnig popfestival plaats in Rotterdam. Zeven solisten en 30 bands uit binnen- en buitenland moesten daar een beeld geven van de ac tuele popmuziek. Muziek die meestal ontstaat buiten het zicht van de hitparades, maar daar na verloop van tijd wel grote in vloed op uitoefent. Zoals bij Me The Heat bijvoorbeeld, maar dat blijkt bij het opmaken van de balans een zeldzaamheid. Pando ra 1984 is er ingeslaagd een breed geschakeerd publiek te trekken ('De Doelen' was met een kleine 10.000 mensen al in de voorver koop uitverkocht), maar faalt als platform van vernieuwing. Niet omdat het beleid of de organisa tie niet deugt, maar omdat ver nieuwing geen overheersend kenmerk is van de actuele pop muziek. De garagerock en de nieuwe psychedelica zijn de twee opval lendste trends die Pandora dit weekeinde voor het voetlicht heeft gehaald. Het gaat hier om stromingen die niet vooruitstre vend gezind zijn, maar gebaseerd zijn op simpele, energieke gitaar rock uit de jaren zestig. Inzet moet in samenspel met een stan daardbezetting (gitaren, bas en drums) weer het energieke, „eer lijke" geluid opleveren dat de af gelopen jaren wat is weggedrukt door dure produkties en impone rende elektronica. Op de eerste dag van Pandora behoren lang haar en lange gitaarsoli tot de op vallendste uiterlijkheden van de vaak aanstekelijke, maar loei hard spelende garagebands. The Nomads uit Zweden en The Ly res beheersen die stiel tot in gro te perfecte. De Amerikaanse psy chedelische band The Dream Syndicate die met zanger Steve Wynn in het voetspoor van Bob Dylan en Lou Reed opereert, blinkt uit. Aanverwante acts als Flesh for Lulu en The Gun Club maken vitaliteit eveneens tot een zinvol begrip, maar het blijft de vraag of de garagerock volgend jaar alweer niet tot de onderstro mingen te rekenen valt. De vernieuwingen in de pop zijn vooral in de recente periode 1977-1984 stormachtig geweest. In het kielzog van de punk sneu velden tal van vaste waarden; werd alles ter discussie gesteld. Nu in 1984 de gitaar weer de toon aangeeft, de drie-akkoordensong in ere is hersteld en de produk- tievoorwaarden er niet meer toe doen, is het opvallend te zien hoe uitgesproken vijandig het pu bliek reageert op bands die in ie der geval pogen muzikale vor men ter discussie te stellen. De afgang van de Hamburgse groep Palais Schaumburg is compleet. Twee jaar geleden zou hun show op basis van een combinatie van live-elementen en bandopnamen nog als vernieuwend zijn betiteld (zie bijvoorbeeld de geschiedenis van D AF en Kraftwerk), nu roept het quasi-progressief publiek moord en brand. Wat vandaag schering is, is morgen alweer ingeslagen dat mag in de popmuziek net zo als in de beeldende kunst, waar het schilderen de conceptuele kunst vormen ook met de regelmaat van een slingerbeweging aflost. Maar het is wat huichelachtig dat het de populaire technopopband Bronski Beat gepermitteerd is om wèl met een ingeblikte drum mer op te treden. Twee Engelse bands, Psychic TV van de vete raan Genesis P. Orridge en The Anti Group van Adi Newton, blijven steken in goede bedoelin gen. Zij pogen langs de weg van de multi-media nieuwe gezichts punten te ontdekken. Maar het gelijktijdig hanteren van inge blikt geluid, ingeblikt beeld èn levende muziek met een vrije ex pressie stelt hoge eisen aan de doelmatigheid. Vooral bij The Anti Group levert dat pure kitsch op. Er waren op Pandora ook pre tenties of ronduit slechte, dan wel overbodige acts. Dan hebben we het niet over de dronken Johnny Thunders (want die is zelfs dan helemaal „echt") of over overbodige boekingen van The Sound en Shriekback. Het zesvrouws sterke Duitse bandje Matador bakt het wel heel bruin met oeverloos gekrijs. De wester se wereld zit ook al niet verlegen om de technisch tekortschieten de imitatie-jazz van Jah Wobble. En de poses van garagebands als The Scientists en The Orson Fa mily („Dit is een folksong. Weet iemand nog wat een capo(daster) is?") zijn zelfs akelig, om van de huppelpop van de ooit legendari sche Pete Shelley maar te zwij gen. Natuurlijk zijn er ook verras singen. Naast de ontdekking van Me The Heat hebben we er al enkele genoemd. K.U.K.L. uit IJsland is dank zij een kranig 15- jarig zangeresje heerlijk begeer lijk, maar stilistisch wat verjaard. Het Engelse trio Icicle Works heeft veel meer ruggegraat dan op de plaat en verder doen de ve teranen het bepaald niet slecht. Het solo-optreden van John Cale stellen we dank zij 's mans gedo seerde krankzinnigheid ten voor beeld aan allen die pop zien als een geschikt medium voor zelf expressie, maar niet op zoek naar zichzelf durven gaan. Ook Tom Verlaine heeft zo zijn momenten (onder meer in Swim). De dichte res Anne Clarke heb ik helaas node gemist door opstoppingen voor de zaalentree. Pandora's Music Box verdient alle ondersteuning, ook al is er dit jaar veel op aan te merken. Het is het enige popfestival in ons land dat echt signalerend tracht te werken. Dank zij veel inzet van de organisatie en een kleine subsidie van de overheid kunnen bezoekers voor een fair bedrag een zinvol doorzichtje krijgen. In de hippiementaliteit uitstralende entourage van dit festival dient echter het mes te worden gezet. De wandelgangen zijn alweer onveilig gemaakt door krekelgeluiden en door met heigeluiden ondersteunde ver sies van Onward Christian Sol diers. Onesthetische, opdringen de achtergrondmuziek doet af breuk aan de zuivere intentie van Pandora. JOHN OOMKES Tarsifal' van Richard Wagner door de Ned. Operastichting m.m.v. het Residentie Orkest. Dirigent: Hans Vonk. Regie: Hans Nieuwenhuis. Ge zien op 22 september. Volgende voorstellingen op 25 september (Scheveningen) en 2, 7, 10, 15 en 18 oktober (Amsterdam). SCHEVENINGEN - De 'Parsi- fal', die de Ned. Operastichting zaterdag presenteerde, moet ge zien worden als een echte pre mière en niet zomaar als een her haling van de voorstelling uit het Holland Festival 1981. Gelukkig maar, want afgezien van de me dewerking van Edo de Waart, het Rotterdams Philharmonisch Or kest, Elizabeth Connell (Kundry) en Henk Smit (Klingsor) bleek in die voorstelling weinig de moeite van het herhalen waard. Van de hiervoor genoemden mocht za terdag alleen Henk Smit zijn scherp getypeerde Klingsor her halen, maar belangrijker dan dat was het feit, dat Göran Jarvefelt de verantwoordelijkheid voor de regie niet meer op zich wenste te nemen, zodat Hans Nieuwenhuis de vrije hand kreeg om binnen de toneelbeelden van Carl Frie- drich Oberle een minder ridicule enscenering te ontwerpen. Geen kitscherige duiven meer, geen huppelende Gurnemanz, geen ridders die in de tweede akte on zinnig op de muren van Klings- ors kasteel staan te dansen en evenmin een Karfreitagszauber met sneeuw en lachwekkend vlot opkomende krokussen. Wat Nieuwenhuis daarvoor in de plaats stelde, was nog geen voorbeeld van psychologische diepgang, maar het zorgde wel voor een degelijke harmonie met tekst en muziek, en dat is bij de huidige stand van zaken rond de Wagner-interpretatie een opmer kelijk feit. Een belangrijke wijzi ging was zijn opvatting van de tweede tempelscène, waar de graalridders (geheel in overeen stemming met tekst en muziek) werden voorgesteld als een groep fanatici die ieder begrip van ménselijkheid en "medelij den" verloren hebben. Het con trast met het slot, waar Nieuwen huis iedereen behalve Gurne manz de wijde wereld in liet trek ken, kwam echter niet helemaal geloofwaardig over, mogelijk door de abrupte wijze waarop een en ander geschiedde. Hoewel het bij de blazers van het Residentie Orkest niet ont brak aan schoonheidsfoutjes, en de strijkers in de eerste akte nog wat zwak klonken, bleek het mu zikaal eveneens een bevredigen de avond te worden, waarbij Hans Vonk na een opvallend snelle eerste akte (met 93 minu ten even snel als Boulez twaalf jaar geleden in Bayreuth) steeds meer greep op de materie kreeg. Jan Derksen bleek in zijn eerste grote Duitse tenorrol over het volle, baritonale timbre te be schikken dat voor dergelijke par tijen nodig is, en hoewel hij nog merkbaar last van zijn zenuwen had, wist hij de drie stadia in de ontwikkeling van Parsifal vrij wel steeds geloofwaardig te ma ken. De mezzo-sopraan Ute Tre- kel-Burckhardt bleek niet te be- schikken over de warme sensua- Jan Derksen en Henk Smit in Wagners 'Parsifal' liteit van Elizabeth Connell, maar na een scherp en tremole- rend begin van de tweede akte ontwikkelde haar Kundry zich tot een bezeten zoekende reïn carnatie van Maria Magdalena met uitmuntend volgehouden stil spel in de derde akte. Ook de bariton Heinz- Jürgen Demitz had op de première tijd nodig om op dreef te komen, maar ook in zijn geval bleek er sprake van een constante groei. De bas Manfred Schenk, afge lopen zomer in Bayreuth nog een volkomen kleurloze Pogner in 'Die Meistersinger', presenteerde zich echter als een rots in de branding en met een weldadige rust en een kernachtige stem maakte hij zijn Gurnemanz van begin af aan tot de centrale per soon in het toneelgebeuren. PAUL KORENHOF Teresian Mosco Hearts Labyrinth'. Nederlands Dans Theater met de première van 'Heart's Labyrinth' (Kylian/Schönberg, Webern, Dvo rak) en herhalingen van 'Wiegelied' (Kylian/Berg) en 'Squares' (Van Ma- nen/Satie). Begeleid door het Neder lands Balletorkest. Gezien op 22 sep tember in de Stadsschouwburg, Am sterdam. Voorts op 28 en 29 septem ber en van 4 t/m 6 oktober in het Cir custheater, Scheveningen. AMSTERDAM - In het verleden is Jiri Kylian, de artistiek leider van het Nederlands Dans Thea ter, wel verweten dat hij te een vormig zou zijn: een virtuoos choreograaf, die zijn capaciteiten te veel in één richting uitbuit. Steeds weer dezelfde atletische, vloeiende stijl met veel invloe den uit de folklore, waardoor zijn balletten teveel op elkaar zouden gaan lijken. Een reis naar de Aboriginals in Australië bracht nieuwe inspira tie. Kylian ging in meerdere be wegingstalen spreken. De laatste jaren maakte hij naast het 'ver trouwde' werk ook ritmische, luchtige balletten en zelfs een anecdotisch sprookje met veel theatrale effecten (L'enfant et les sortilèges). 'Heart's Labyrinth' geeft een samengaan van die stijlen te zien. Zowel de snelle, hoekige bewegingen van bijvoorbeeld 'Stamping Ground' als de lyri sche lijnen van eerder werk zijn erin te herkennen. Een combina tie die voorlopig nog onwennig aandoet. Het ballet bestaat uit drie de len, waarvan de sfeer sterk door de muziek wordt bepaald. Kylian heeft werk van drie componisten uit het Oostenrijks-Hongaarse rijk gebruikt: achtereenvolgens 'Begleitsmuzik zu einer Licht- spielszene', (oftewijl: filmmu ziek) van Arnold Schönberg, 'Va- riationen für Orchester, opus 30' van diens leerling Anton Webern en 'Notturno opus 40, in Bes' van Anton Dvorak. Bij het begin is het podium aardedonker. Alleen de contou ren van een deur of gat zijn ver licht. Een danseres loopt een tot dan onzichtbare trap af en stapt door de deur het podium op. La ter voegen zich twee mannen bij haar. De dans bevat veel elemen ten uit de mime, en doet daar door aan een stomme film den ken. Het tweede deel is zowel wat dansstijl als sfeer betreft nauw verwant aan het eerste. Twee dansers en twee danseressen voeren in wisselende samenstel ling duetten uit. De bewegingen lijken impulsief en te zijn ingege ven door de beklemmende mu ziek. Veel verkrampte houdin gen: hoofd in de nek, armen en benen gekromd. Een aaneen schakeling van emotionele uit barstingen. Het slotdeej *s daar. mede door de muziek van Dvorak, het vol strekte tegendeel van. Een duet in de vertrouwde Kylian-stijl: veel driftig lopen over de dans vloer en gerekte lichamen, rei kend naar ik weet niet wat. Tel kens wil de vrouw door het ver- lichte gat stappen, maar wordt daarvan door de man weerhou den. Het stuk heeft een open eind: op slag van donker stapt de danseres andermaal op het lok kende gat af. Kylian heeft het in de pro grammatoelichting over een "waardering van de waarden van het leven", waarbij het slotdeel "het geïdialiseerde leven" als achtergrond zou hebben. Ik waag me niet aan een interpreta tie, maar heb dat er in elk geval niet uitgehaald. 'Heart's Laby rinth' heeft nog het meest weg van een niet geslaagde synthese van verschillende bewegingsta len. Het lijkt me van het NDT geen goede keus geweest om dit nieu we ballet in één programma op te nemen met 'Wiegelied'. In zowel muziek als dans is de sfeer opval lend overeenkomstig. ARIEJAN KORTEWEG 'Heart's Labyrinth' bij Nederlands Dans Theater 'Duetten voor ballet en muziek': Dans: Alexandra Radius en Han Ebbelaar; muziek: Christiaan Bor (viool) en Frédéric Meinders (piano). Gezien op 22 september in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Voor het dansersecht paar Alexandra Radius en Han Ebbelaar is het einde van een lange, gezamenlijke loopbaan in de voorste gelederen van het Na tionale Ballet in zicht. Radius kan nog een hele tijd mee, maar voor Ebbelaar beginnen de jaren te tellen. Ze willen toch graag ook samen doordansen en zijn daarom op zoek naar andere mo gelijkheden. In de afgelopen twee seizoenen reisden ze de schouwburgen langs met hoog tepunten uit het klassieke reper toire. Een wat al te gemakkelijke verkenning van de markt, die desondanks overal volle zalen trok. Hun tweede gezamenlijke pro- duktie is meer in overeenstem ming met hun plaats in de ballet wereld. Drie nieuwe choreogra fieën uit eigen land en een oude re pas de deux van Balanchine, die zelden wordt gedanst. 'Tempo Rubato' van Han Eb belaar is het openingsballet. Een nogal krullerige choreografie, maar oneindig veel beter dan het niemandalletje, dat hij voor hun een eerste gezamenlijke produk- tie maakte. Als choreograaf is Ebbelaar geen hoogvlieger; hij mist te zeer een eigen gezicht. 'Tempo Rubato' geeft beide dan sers de gelegenheid hun kunnen sierlijk te etaleren, maar bevat vooral in het partnerwerk onhan dige momenten. Jan Linkens lijdt een beetje aan hetzelfde euvel. Zijn 'Conso nant' is plezierig om naar te kij ken, maar er blijft weinig van hangen. De vloeiende, stijlvolle lijnen verraden choreografisch talent, maar de dans heeft geen eigen gezicht. Pas helemaal aan het slot komt er iets van span ning in de dans. Nu is het ook moeilijk om met slechts twee - en bovendien steeds dezelfde - dansers span ning op te bouwen. Hoe dat wel mogelijk is, bewijst 'Scriabin' van Balanchine. Daarin geen spectaculaire, technische hoog standjes, maar hoofdzakelijk dia gonale patronen, in al hun traag heid zeer indrukwekkend. Een mooie vertolking van Radius met losse haren. Alleen jammer van die eeuwige gekwelde blik, alsof juist die ochtend een ge liefd huisdier is overleden. Ebbe laar toont zich hier een nog zeer betrouwbare begeleider. Nils Christe heeft als choreo graaf al heel wat balletten ge maakt, maar krijgt in eigen land geen echt vaste voet aan de grond. Hij heeft zich voor zijn uit vijf delen bestaande choreogra fie op 'Duo Concertant' van Stra- winski sterk door de muziek la ten leiden, waardoor het een pas de deux vol afwisseling is gewor den, waarin elk deel een eigen sfeer heeft meegekregen. De balletten worden afgewis seld met door Frédéric Meinders en Christiaan Bor op vleugel en viool uitgevoerde werken van Beethoven, Respighi, Liszt en Ravel. Zij verzorgen ook de gave muzikale begeleiding van de dans. Het publiek in de schouwburg stelde deze degelijke voorstel ling zeer op prijs. Er zijn niet veel artiesten, die op zaterdagmiddag voor een uitverkochte Leidse Schouwburg kunnen zorgen. ARIEJAN KORTEWEG Concert van het Werken. Trio met Sjoerd Rolsma (saxen) Jan Wirken (drums) Bert Palinckx (bas) en gast- solist trombonist Wolter Wierbos. Gehoord op zaterdagavond 22 sep tember in het LAK. De musici van het Werken Trio zijn afkomstig uit het actieve Til- burgse jazzleven. De groep han teert als muzikaal uitgangspunt korte en simpele thema's, die daarna door wederzijdse beïn vloeding van de groepsleden ver der worden ontwikkeld, waarbij de saxofonist voor het groepsge luid een belangrijke rol speelt. Helaas was zijn toonvorming op tenorsax wat beperkt, hoewel het hem aan ideëen niet ontbrak. Omdat het slagwerk en de bas zelf ook aparte muzikale rollen hadden en niet zoals gebruikelijk een vast ritme verzorgden, zakte het geheel wat in. Verder ken merkte de muziek zich door wis selende toe- en afname van in tensiteit en volume, waarbij de emotionele kwaliteit van de groep wat uit het oog verloren werd. Het is voor een groep met onbe kende jonge muzikanten moei lijk om aan de bak te komen. Een mogelijkheid is het uitnodigen van een bekende muzikant. In dit geval was het de fantasierij ke en fel spelende trombonist Wolter Wierbos. Hij speelt ook bij Theo Loevendie en Misja Mengelberg. Wierbos bracht door zijn krachtig spel en schet terende geluid het niveau van de groep duidelijk omhoog, zoals in het swingende nummer 'Come Sunday' van Duke Ellington en het stuk 'Abdullah Ibrahim', op gedragen aan de Zuidafrikaanse pianist Dollar Brand. De groep speelde voornamelijk eigen composities, die niet altijd evengoed werden uitgewerkt, zo als het nummer 'Sesta'. Het stuk 'D-day' van gitarist Jak Palinckx is een fel swingend nummer, waarin Rolsma op altsax, een in strument dat beter bij zijn wijze van toonvorming past, de nood zakelijke intensiteit bereikte. Een gevarieerde en inventieve bijdrage van drummer Jan Wir ken besloot dit nummer. De rest van het concert bevatte nog een aantal niet altijd even geslaagde nummers met hetzelfde uit gangspunt. Spannend was een duet van bassist Bert Palinckx met Wierbos, waarbij de laatste zeer effectief gebruik maakte van allerlei dempers voor de trombone. Een minder geslaagde Blues be sloot het over het geheel geno men muzikaal verantwoorde concert, het eerste van het nieu we Hot-Houseseizoen. Een ver betering was de geluidsbalans in de nevenzaal van het LAK-thea- ter, waardoor de groep zeer goed tot haar recht kwam. WILLEM WINSEMIUS LEIDEN/UTRECHT Leidenaar Bart Jungmann(29) heeft met 'Uitstel van executie' de tweede prijs gewonnen van een scenariowedstrijd. De uitslag van de door de Stichting Nederlandse Filmdagen in samenwer king met Abonne Televisie Nederland uitgeschreven scenariowedstrijd werd gistermiddag in Utrecht bekend gemaakt. De jury kende de eerste prijs in de afdeling Nederlandse thrillers toe aan de Utrechtse Tjitske Payens, die 'De vrouwen van de lelie' schreef. De eerste prijs in de catego rie jeugdseries was voor 'Hotel Karanokki' van de Amsterdammer Mare Fiolet. 'De L van Prakke' van de Utrechtenaren Kees Singeling en Piet Kroon werd in de comedy-serie bekroond met een eerste prijs. 'Uitstel van executie' van Bart Jungmann, die als stadsredacteur ver bonden is aan het Leidsch Dagblad, is een verhaal, v/aarin verleden en heden onverwacht met elkaar in aanraking komen. Het verband tussen het fascisme van toen en het rechts extremisme van nu, vooral een theo retisch vraagstuk, wordt voor de hoofdpersoon in dit verhaal een prak tisch probleem. Volgens de Leidse prijswinnaar, die verrast werd met een bedrag van 2500, bestaan er al plannen om het stuk voor de televisie te verfilmen. De TROS schenkt morgenavond (20.03 uur) in het radioprogramma 'Finale' aandacht aan de prijsuitreiking. Bart Jungmann DEN HAAG/LEIDEN (ANP) - De Erasmusprijs is dit jaar, voor Klassieke Archeologie, toegekend aan de Italiaanse archeoloog prof. Massimo Pallottino, dit heeft de stichting Praemium Erasmianum bekendgemaakt. Prins Bernhard zal de onderscheiding op 21 no vember uitreiken tijdens een plechtigheid in het Paleis op de Dam in Amsterdam. De Erasmusprijs wordt aan Pal lottino toegekend voor zijn we tenschappelijk werk op het ge bied van de geschiedenis der Etrusken. Door de wijze waarop hij de taal, kunst en cultuur van dit volk heeft ingepast in het ka der van de Italische en Mediterra ne beschavingen, heeft hij naar het oordeel van de stichting een uitzonderlijk belangrijke bijdra ge geleverd aan de kennis van de wortels van de Europese cultuur. De prijs bestaat uit een bedrag van 100.000 gulden, waarvan de helft in overleg met het bestuur van de stichting besteed moet worden aan een project van Euro pese betekenis op cultureel, so ciaal of sociaal-wetenschappelijk terrein. De hoogleraar heeft aangekon digd dat bedrag te zullen gebrui ken voor de organisatie van een tentoonstelling over Satricum, een antieke stad ten zuiden van Rome, waar al enige jaren opgra vingen worden verricht door Ne derlandse archeologen. De ten toonstelling wordt in 1985 gehou den in het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden. 'Afvloeiings regeling voor toneelgroepen' DEN HAAG (ANP) - De Kun- stenbond FNV wil dat minister Brinkman een deel van het geld dat vrijkomt door de voor genomen opheffing van vier to neelgezelschappen (vijf mil joen gulden) reserveert voor een afvloeiingsregeling voor de leden van die gezelschappen. Voorzitter Hans Boswinkel zei voor de VARA-radio dat de bond een „stevige claim" op ta fel zal leggen, die ten koste zal gaan van het bedrag dat de mi nister voor nieuwe activiteiten wil reserveren. Het gaat om de Nieuwe Ko medie in Den Haag, en de Am sterdamse gezelschappen Poë zie Hardop, Sater en de Thea terunie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11