- Affaire King Kong blijft een mysterie Dat graf moet open' SL ATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 EXTRA PAGINA 27 door Jan de Roos doorslagen van stukken van het dossier-King Kong zoals dat des tijds door het ministerie van jus titie is aangelegd in verband met de voorbereiding van de straf zaak tegen hem. De meeste van die stukken zijn oorspronkelijk afkomstig van het Bureau Natio nale Veiligheid (BNV, een voor loper van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst BVD) en vervol gens overgedragen aan Justitie. RIOD-directeur drs. A. H. Paape neemt aan dat de BVD nog over het oorspronkelijke door het BNV aangelegde dossier be schikt. Voor raadpleging van het op het RIOD aanwezige materiaal, zo laat Paape in eerste instantie weten, is 'speciale toestemming' nodig. De procedure die daar voor moet worden gevolgd, neemt „geruime tijd" in beslag, waarschuwt hij. Bovendien wil Paape van mij weten wat ik dan wel denk aan te treffen in die stukken. Eigenlijk een merkwaardige vraag. Nadat evenwel aan dat verzoek is voldaan en een lijstje met concrete punten bij hem is ingediend, laat Paape na enige tijd weten dat de gevraagde toe stemming tot zijn spijt niet kan worden verleend. Het fiat blijkt te moeten ko men van het ministerie van justi tie, en een ambtenaar van dat de partement heeft hem laten weten dat het verzoek geen schijn van kans maakt. Het is uitgesloten dat positief op zo'n verzoek zal worden beslist, zo wordt gezegd. Wat precies de gronden voor de ze, ook volgens Paape, botte wei gering zijn, wordt niet duidelijk. Doorgaans beroept men zich op bescherming van persoonlijk heidsrechten, maar daarvan kan volgens de RIOD-directeur wat de onderhavige documenten be treft geen sprake zijn. Paape ziet er zelf weinig heil in nog een po ging bij de BVD te wagen, gezien de mededelingen van Justitie. Heel merkwaardig is ook het volgende feit. De eerder genoem de A. Korthals Altes meldde on langs in een kranteartikel trots dat hij „faciliteiten" had die Tie- mens niet had of niet kon benut ten. Korthals maakte in dat ver band onder meer melding van „een map met processen-verbaal van verhoren in de zaak Linde mans" die zich bevindt op het RIOD „De inhoud van deze stukken doet mij al te sterk twij felen aan Tiemens' visie", schreef hij. In een weekblad put te hij vervolgens uitvoerig uit de ze documenten. Heeft hij dan wel de „speciale toestemming" gekregen? Paape, geconfron teerd met deze vraag, is stomver baasd, weet van niets en heeft zelf absoluut geen toestemming verleend. Onverteerbaar mmmiam Ook met alle stukken in de hand zullen de raadselen rond 'Arnhem' en King Kong wel nooit helemaal worden opgelost. Werkelijk serieuze geschiedbe oefening en geschiedschrijving zijn echter tot mislukken ge doemd als niet aan ten minste twee voorwaarden wordt vol daan. Dr L. de Jong zelf heeft ze meer dan eens genoemd: vol strekte openhartigheid en con troleerbaarheid In de King Kong-zaak is daarvan klaarblij kelijk geen sprake. Hele maal onverteerbaar is het dat de partementsambtenaren, notabe- ne met-historici, door hun han delwijze de discussie zonder eind die geschiedenis heet, kun nen frustreren. Volop aandacht werd de afgelopen week besteed aan een van de grootste drama's uit de oorlogsjaren: de Slag om Arnhem in september 1944, precies veertig jaar geleden. Centraal stond natuurlijk de rampzalige militaire mislukking zelf met haar enorme gevolgen. Minder aandacht was er voor de vraag: werd 'Arnhem' verraden? Een kwestie waarover ook na veertig jaar de meningen nog uiteenlopen. Dat verraad, zo wordt wel gezegd, was het werk van Christiaan Lindemans, beter bekend als King Kong. Aanvankelijk deed King Kong illegaal werk, maar in de loop van 1944 ging hij onder één hoedje spelen met de Duitsers. Van het verraad dat hij toen pleegde werden - nog afgezien van 'Arnhem' - vele tientallen, misschien wel honderden van zijn oude vrienden uit het verzet het slachtoffer. Zij vielen in Duitse handen. Velen hebben het niet overleefd. Mevrouw B. Thöne-Siemens uit Haarlem is een van de weinige nog levende mensen die King Kong vrij goed hebben gekend in de periode dat hij illegaal werk deed. Zij werkte begin 1944 met hem samen in de groep-Vic Swane. Die hield zich bezig met zogeheten escapewerk, hulp aan onder meer piloten die naar veiliger oorden moesten worden gebracht. In onderstaand verhaal vertelt mevrouw Thöne over haar ervaringen met King Kong. Het blijft echter niet bij deze herinneringen: zij zal binnenkort de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. H. Lagerwaard, officieel vragen het graf van King Kong in Rotterdam-Crooswijk te openen. Volgens de officiële lezing werd King Kong daar begraven nadat hij in de zomer van 1946, vlak voor zijn proces, zelfmoord pleegde. Enkele maanden geleven evenwel verscheen een boek van de Arnhemmer W. Tiemens, waarin wordt gesteld dat King Kong niet zelfmoord pleegde, maar spoorloos verdween. Mevrouw Thöne meent dat alleen opening van het graf hierover uitsluitsel kan geven. Volgens haar moet de historische waarheid worden achterhaald en is het een ondraaglijke gedachte dat op dit punt ook maar de geringste twijfel zou bestaan. Zij zal het verzoek bij mr. Lagerwaard indienen samen met drie anderen, die ook met Vie Swane hebben samengewerkt: de Rotterdamse hoogleraar J. Nauta, mevrouw E. Glastra van Loon-Boon uit Warmond en mr. A. Swane uit Vught, een broer van Vic Sane. Het viertal overweegt bij zijn actie ook dr. L. de Jong in te schakelen, die in zijn seriewerk over de oorlog uitvoerig heeft geschreven over King Kong. Op een septembermiddag, veertig jaar na de slag bij Arnhem, komt het pasfotootje van King Kong tevoorschijn. Al die tijd heeft het in een doos gelegen. Maar nu heeft mevrouw B. Thöne-Siemens uit Haarlem dit tastbare bewijs van haar kortstondige samenwerking met King Kong weer aan de vergetelheid ontrukt. „King-Kong, voor Belinda", heeft hij met potlood op de achterkant geschreven. „Ik weet nog goed dat ik dat fotootje van hem kreeg. Dat was begin 1944. Ik zat toen samen met King Kong en nog enkele andere mensen in de groep van Vic Swane. Die hield zich bezig met hulp aan piloten en dergelijke. Waarom ik dat pasfotootje kreeg? Ik denk dat hij me heel aardig vond", zo weet mevrouw Thöne zich te herinneren. Kapsalon „Ik was al in 1941, toen ik in Leiden woonde, in aanraking gekomen met het verzet. Ik rolde er eigenlijk vanzelf in, hield me onder meer bezig met het vervoer en onderbrengen van joden en het leggen van contacten tussen illegalen, bonnenvervalsers etcetera. In Leiden raakte ik bevriend met Vic Swane, die het vervoer van piloten via Brussel en Parijs over de Spaanse grens regelde. In verband met dat werk heb ik ook in Rotterdam gezeten. Daar ontmoette ik begin 1944 King Kong, die zichzelf aan mij voorstelde met zijn eigenlijke naam: Christiaan Lindemans. King Kong had zelf ook escapewerk gedaan en was door Vic Swane meegebracht uit Parijs". „De ontmoeting had plaats in een bedompt kamertje, achter een kapsalon. King Kong was heel groot en sterk. Een zeer eenvoudige, aardige jongen, die op mij geen bijster intelligente indruk maakte. Hij was zeker niet de geraffineerde figuur die men later van hem heeft gemaakt. King Kong was een echte opschepper, een bravourkerel. Hij geloofde niet in zichzelf, liet anderen in hèm geloven. We hebben zo'n week of drie in dat huis van die kapster gezeten. Veel was er niet te doen. Af en toe kwam er iemand langs met gegevens over actie die moest worden ondernomen. King Kong en Vic Swane lazen enorm veel detectiveverhalen om de tijd te doden. Een enkele keer trokken we er samen op uit. Ik weet nog dat we een keer op stap waren en dat hij ik meen dat het op een station was - plotseling zijn pistool liet afgaan. „Verdomme Chris, wat doe je nou", was mijn reactie. Wij waren zelf altijd erg voorzichtig, King Kong soms heel roekeloos". Vechtersbaas Een incident dat zeer typerend is voor King Kong. Door zijn imponerende gestalte (ruim 1,90 meter lang, hij woog bijna 120 kilo) en zijn impulsieve gedrag trok hij overal de aandacht. Hij was een echte vechtersbaas, die pronkte met zijn enorme lichaamskracht. Hij was zo sterk dat hij een boom met wortel en al uit de grond kon trekken. Al op zijn dertiende liep hij met een revolver rond. Ook in de oorlog had hij altijd wapens op zak. Zijn koerierster, Elly Leenders-Zwaan, vertelde dat hij op den duur rondreed met een stengun in zijn aktetas. Om de loop, die er uitstak, had hij een exemplaar gedaan van het Duitse geïllustreerde blad Signal. King Kong maakte op anderen vaak een vreemde (foto's Kon. Landmacht/GPD) King Kong gepleegde strafrech telijke feiten. En bovendien: hoe zou King Kong, gesteld dat hij nog in leven was, moeten wor den opgespoord en vervolgens ook nog moeten worden uitgele verd aan Nederland? Tiemens zei „verbijsterd" te zijn over wat hij noemde, „de on gehoorde manier waarop Bril man zich van deze zaak afmaakt, terwijl het toch volstrekt duide lijk is dat door toedoen van King Kong honderden mensen om het leven zijn gekomen". Hij maakte zich ook boos over de wijze waar op de autoriteiten omspringen met het archiefmateriaal betref fende King Kong. Een deel daar van wordt volgens hem beheerd door de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) en is niet te raadplegen. Later meldde Tie mens nog dat het strafdossier van King Kong sinds 1969 zoek PapierenMHi^MaHM Er is trouwens in de loop van de tijd op King Kong-gebied wel meer verdwenen. Een fraai voor beeld daarvan geeft de Haarlem se arts H. C. Moolenburgh in zijn boek De wetenschap kent geen tranen. Daarin komt een verhaal voor over een hoge ambtenaar, aangeduid met Mr. A. Dat is Moolenburghs in 1966 overleden stiefvader mr. L. de Blécourt. Deze was na de oorlog directeur- generaal van de rijkspolitie, te vens hoofd van de rijksrecher che. Als zodanig hield hij zich ook bezig met het onderzoek naar de affaire King Kong. Op ze kere dag. zo schrijft Moolen burgh - zijn stiefvader heeft het verhaal later zelf aan hem verteld - kreeg De Blécourt een tele foontje van zijn Franse collega, in het boek aangeduid met Mr. B. Dat was mr. Boursicot, direc teur-generaal van politie in Frankrijk. Die vertelde hem dat men aan de Rivièra een hoge Ge stapoman had gegrepen, een Duitser met de rang van kolonel, die papieren bij zich had betref fende de Slag bij Arnhem. „Je kunt die vent niet krijgen want die schieten we hier dood. maar ik zal je de papieren sturen", zei Boursicot. De documenten die De Blé court onder ogen kreeg, leken hem zo belangrijk dat hij zijn hoogste baas inschakelde. Dat was, zo licht Moolenburgh toe, de dit jaar overleden minister van justitie Kolfschoten. Die ver bleekte toen hij de papieren las en vroeg aan De Blécourt wat hij ermee wilde gaan doen. De Blé court vertelde dat hjj Eisenho wer en Montgomery hiervan op de hoogte wilde stellen en ook King Kong in zijn cel aan de tand wilde voelen. De minister schoof de papieren in een la. Ze kwa men nooit meer boven water. Ook het verhoor ging niet door want King Kong werd dood aan getroffen in zijn cel, aldus het verhaal dat Moolenburgh van zijn stiefvader heeft gehoord ToestemmingHMMMi Dat de King Kong-zaak na veertig jaar nog steeds aanlei ding geeft tot allerlei speculaties heeft in ieder geval voor een be langrijk deel te maken met de wijze waarop is en wordt omge sprongen met het archiefmate riaal over deze affaire. Ook de ar chiefstukken waaruit dr. L. de Jong heeft geput voor zijn para graaf over King Kong (overigens niet meer dan een deel van wat er is of is geweest over King Kong) zijn niet voor iedere serieuze on derzoeker toegankelijk, zo blijkt uit persoonlijke ervaring. Het dossier-Lindemans, waar over het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) be schikt, bevat fotokopieën en Arnhem september 1944: duizenden doden. Inzet: King Kong, ofwel Christiaan Lindemans. Is 'Arnhem' verraden?, vraagt dr. L. de Jong zich af in deel 10 A van zijn serie werk Het koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede We reldoorlog. Negentien span nende pagina's wijdt de rijks- geschiedschrijver aan deze kwestie. Zijn conclusie: 'Arn hem' is verraden, door Chris tiaan Lindemans alias King Kong, en wel op 15 septem ber 1944 in Driebergen, waar het hoofdkwartier van de Duitse Abwehr (contraspio nage) was gevestigd. Dat verraad heeft volgens De Jong evenwel geen effect gehad op de militaire gebeurtenissen; van Duitse kant werd namelijk weinig geloof gehecht aan de me dedelingen van King Kong en dat had weer tot gevolg dat men op grond van Lindemans' mede delingen geen groot alarm sloeg. Geschiedenis blijkt echter, naar het woord van de historicus Geyl, steeds weer een discussie zonder eind te zijn. Dat geldt ze ker voor de uitermate omstreden kwestie van het 'verraad van Arnhem' en de rol van King Kong. Ook het relaas van De Jong heeft niet alle vragen beant woord en alle raadsels opgelost. Toen de herdenking van veertig jaar 'Arnhem' naderde, wierpen zich twee mensen opnieuw op deze mysterieuze geschiedenis. De Utrechtse hoogleraar han delsrecht A. Korthals Altes, zeer terzake kundig publicist op het terrein van de militaire geschie denis en van de Slag om Arn hem, stelde dat 'Arnhem' niet is verraden en dat King Kong niets wist van het plan Market Gar den. De Arnhemmer W. Tie mens, die zich al geruime tijd be zighoudt met deze grote militaire operatie, publiceerde het boek 'Facetten van de Slag om Arn hem'. Hij concludeerde: wél ver raad, maar al een week eerder en met veel groter gevolg dan De Jong veronderstelt. Een opvat ting die door Korthals Altes weer wordt verworpen. Tiemens komt in zijn boek nog met een ander verhaal. Hij stelt dat King Kong op 18 juli 1946 spoorloos verdween uit de cel lenbarakken in Scheveningen, waar hij in afwachting van zijn proces sinds eind 1945 was gede tineerd. Tiemens vecht daarmee de officiële, ook door De Jong gevolgde versie aan, volgens wel ke King Kong zelfmoord pleeg de. „Het heeft er alle schijn van dat Lindemans via een meester lijke 'grote verdwijntruc' van het toneel verdween", schrijft Tie mens. Dat zou dan vermoedelijk met behulp van een buitenland se inlichtingendienst zijn ge beurd. Op de persconferentie waar zijn boek werd gepresenteerd, voegde Tiemens daar nog iets aan toe. Iemand die goed thuis is in de bokswereld, had hem ver teld dat King Kong na de oorlog trainer was van de in Argentinië wonende Nederlandse bokser Cees Olij. Dat zou blijken uit een artikel dat eind jaren '40, begin jaren '50 verscheen in het orgaan van de Nederlandse boksbond. Een verhaal dat kort daarna werd tegengesproken door een autoriteit uit de bokswereld. Die wist het stuk uit het boksblad op te sporen. Volgens hem was er sprake van naamsverwisseling en bleek uit het artikel duidelijk dat niet Christiaan Lindemans, maar een zekere Riphagen de trainer was van Olij. Tiemens evenwel had, nog voordat hij zijn manuscript aan de drukpers toevertrouwde, zijn bevindingen gemeld aan mr. P. M. Brilman, de Haarlemse offi cier van justitie die belast is met de opsporing van oorlogsmisda digers. Brilman liet Tiemens we ten, dat hij op grond van het aan gedragen materiaal geen aanlei ding zag om tot actie over te gaan. Niet alleen vond hij de ge gevens die Tiemens had verza meld te mager, er was volgens de officier ook geen sprake van thans nog vervolgbare, door indruk. Iemand die hem eens zag rondhangen op het hoofdkwartier van prins Bernhard, beschreef hem als „een soort baviaan, omhangen met allerlei wapens". Mevrouw Thöne: „Toen de Duitsers zijn broer, Henk Lindemans, oppakten, was Chris daar helemaal kapot van. We hebben plannen gesmeed om die broer uit de gevangenis te bevrijden. Er zijn, herinner ik mij, mensen langs gekomen om die klus te klaren, want zelf waren wij - hoewel we wel wapens hadden - daarvoor eigenlijk te brave mensen. Op een nacht zou het gebeuren. Maar het is ten slotte mislukt, ik meen omdat het weer niet gunstig was, te veel maan of zo. Ik weet dat er later nog een poging is ondernomen, maar daar was ik geloof ik niet bij betrokken" V erraad mbhbi De Duitsers weten hoezeer King Kong er op gebrand is zijn broer Henk uit de cel te krijgen. Zij leggen contact met hem. King Kong pleegt verraad. Hij is bereid allerlei gegevens te verschaffen over zijn contacten met de illegaliteit in ruil voor vrijlating van zijn broer. De Gestapo kan aan de hand van die gegevens onder meer een inval doen in hotel Montholon in Parijs, waar de lijnen van de escape samenkomen. Vic Swane wordt opgepakt, samen met een aantal andere mensen uit zijn groep. Vic komt terecht in een kamp bij Bergen-Belsen. Hij overlijdt in oktober 1944 door een longontsteking, opgelopen bij afschuwelijk werk dat hij in gevangenschap moest verrichten. Ook in Nederland volgen arrestaties als gevolg van het verraad van King Kong. „Zelf ben ik de dans ontsprongen", zegt mevrouw Thöne. „Ik hoorde Mevrouw Thöne-Siemens: twijfels wegnemen er pas achteraf van. Het was een enorme schok voor mij. Dat King Kong Vic Swane, een van zijn beste vrienden, heeft verraden heb ik nooit kunnen begrijpen. Ik heb altijd gedacht dat hij het deed omdat hij vreselijk zat met die kwestie van zijn gevangen broer. Maar onlangs heb ik vernomen dat het anders in elkaar zat. Ik heb van een direct betrokkene gehoord, dat Vic Swane opdracht had gekregen belangrijke papieren via de Pyreneee'n over te brengen naar Londen. Hij had het „liefje" van Lindemans bij zich, Gilou geheten. Toen bleek dat zij de grens niet over kon, heeft hij haar teruggebracht naar Parijs Daar is hij in de val van de Duitsers gelopen, die toen net een inval deden in het hotel. King Kong, zo heb ik begrepen, ging er van uit dat Vic Swane op dat moment al in Engeland zat (foto GPD) Natuurliik heeft hij verraad gepleega, maar dat daarbij uitgerekend zijn grote vriend Vic Swane werd opgepakt, was niet zijn bedoeling". OpenMHHMM ..Hoe dan ook, de twijfel die nu is gerezen (is King Kong misschien toch ontsnapt?) moet worden weggenomen. Dat graf in Rotterdam moet open. Ik heb onlangs contact daarover gehad met andere mensen die Vic goed hebben gekend en met hem hebben samengewerkt: zijn broer Albert, Jan Nauta en Els Glastra van Loon-Boon. We hebben besloten actie te ondernemen bij Lagerwaard (de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof). Ik koester geen wraakgevoelens, maar ik vind wel dat de waarheid boven tafel moet komen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27