EIDSCH DAGBLAD [Kernafval toch in zoutkoepels? Dollar keldert door de banken Voor een tientje wijzer Kabinet wil verder onderzoek Leids modebedrijf wil zilverfabriek kopen Lagere rente hypotheken A-status Veronica in gevaar LEIDSCH DAGBLAD SATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37507 3e ve?"®cleu': KooPman edr N-k»Wredacteu(: drs. J. W. E Metselaar Dlerinta- hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus S4 2300 AB leden Voor M.rvs. zie colofon Autogordels worden zeer uitvoerig getest, alvorens ze bij TNO het oranje labeltje 'oké' krijgen. Toch blijkt er onder de automobilisten grote weerzin te bestaan tegen de veiligheidsriemen. En dat begingt soms al bij rijinstructeurs. De kraakbeweging is heer en meester in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt. Het toewijzen van woningen ligt voor 90 procent in haar handen, en de gemeente kijkt machteloos toe. Reportage uit woonwijk. T- i- DEN HAAG (GPD) De regering gaat door met het onderzoek naar de mogelijkheid om radioactief afval in ondergrondse zoutlagen op te slaan. In ons land komen dergelijke zoutkoepels voor in de provincies Groningen en Drenthe. Het kabinet onderschrijft de conclusie van een onderzoekscommissie dat nadere activiteiten voor het ondergronds opbergen van dit afval moeten worden geconcentreerd op steenzout. Fouten van artsen verdwijnen bijna altijd onder het vloerkleed. Dat moest niet mogen, meent de Utrechtse hoogleraar anaesthesiologie prof. dr. Smalhout. Het medisch falen moet volgens hem veel meer bespreekbaar worden. "We lopen achter". Is de Slag om Arnhem verraden? Veertig jaar na dato is die vraag nog steeds niet beantwoord. Hoofdpersoon in het mysterie is King Kong, aanvankelijk verzetsman en later marionet van de Duitsers. Pleegde hij zelfmoord, of leeft hij nog? Minister Van Aardenne (economi sche zaken) zei gisteravond na af loop van de ministerraad dat bij het besluit van het kabinet reke ning is gehouden met het feit dat het radioactieve afval uiteindelijk ook in eigen land moet worden op geborgen. Een eventuele proefbo ring sloot de minister niet uit. "maar daarover is nog geen beslis sing genomen". In afwachting van een definitie ve opslag van radioactief afval wil het kabinet nu eerst een voorlopig opslagterrein aanwijzen. Zo'n tij delijke opslag is vooral nodig om dat in de jaren '90 hoog-radioactief- en kernsplijtingsafval, afkomstig van Nederlandse splijtstof, vanuit het buitenland kan worden terug gezonden. De voorbereiding en realisering van een interimoplos sing zijn in handen van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval, Covra. Een tijdelijke voorziening op het land biedt volgens premier Lub bers de mogelijkheid door te gaan met een studie naar zoutopslag, die wellicht in de toekomst overbodig zal blijken. „Maar die zekerheid be staat niet. Bovendien is denken over opslag actueel, want we heb ben nu centrales". Volgens de premier moet over een voorlopige opslag, waartoe gis teren werd besloten, anders wor den gedacht dan zes, zeven jaar ge leden. Nu denkt de regering aan een zeer langdurige opslag, vroe ger aan een relatief korte periode. Het staat nog niet vast wanneer er een besluit over proefboringen zal vallen. Het kabinet heeft daar echter niet veel haast mee. De re- Gesprek Udenliout MEXICO (ANP) - Minister van den Broek zal begin volgende week in New York waarschijnlijk een ont moeting hebben met de Surinaam se premier Udenhout. Minister van den Broek vertrekt vandaag, na een officieel bezoek van drie dagen aan Mexico, naar New York, voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties. Ook Udenhout woont het eerste deel van de V.N.-assemblée bij. sultaten van het voortgaande derzoek zullen de basis vooreen „stapsgewijze beleidskeu ze" wat betreft de plaats "die voor diepgaand onderzoek in aanmer king komt". Mits tenminste voor opslag in eigen land wordt geko- Op de vraag of een studie naar de opslag van radioactief afval in steenzout proefboringen betreft, zei Lubbers gisteravond: „Die stu die is geen proefboring". Maar Van Aardenne sluit, zoals gemeld, zo'n proefboring niet uit. De provincie Groningen noch Drenthe wil een proefboring toestaan en ook de ge meenten in die provincies zijn er tegen. De commissaris van de koningin in Groningen, Vonhoff, zei gister avond: „Het streekplan van de pro vincie spreekt wat dat betreft klare taal: kernsplijtingsafval en hoog- radioactief afval worden niet op of in de bodem opgeslagen. Proefbo ringen in verband hiermee zullen worden tegengegaan". Volgens Vonhoff is in theorie een studie altijd mogelijk, "maar als men dat op enige termijn in de praktijk wil voortzetten met borin gen, dan stuit men op dit streek plan". MANILA - Ruim 2.000 man oproerpolitie hebben vanochtend gewapend met traangas en knuppels een einde gemaakt aan een massale betoging voor het paleis van president Ferdinand Marcos in de Flippijnse hoofdstad Manila. Daarbij viel een onbekend aantal gewonden. Sinds gisteravond demonstreerden 50.000 betogers tegen Marcos en de Amerikaanse belangen. zie ook pagina 7) <f°t0 AP> (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEEN/LEIDEN De Leidse importeur en distribu teur van mode-artikelen Amex Fashions bv wil het pand van de voormalige zilverfabriek van Kem pen en Begeer in Voorschoten ko pen. Amex moet voor het complex aan de Leidseweg twee miljoen gulden neertellen. De definitieve beslissing of de koop wel of niet zal doorgaan, valt maandag. De ondernemingsraad van Amex heeft hierin het laatste woord. In het voorlopige contract dat Amex en Kempen en Begeer hebben afgesloten, is de clausule opgenomen dat de ondernemings raad eerst toestemming moet ge ven alvorens tot de transactie mag worden overgegaan. Maandag brengt hij advies uit. Het modebedrijf - dat nu nog is gevestigd aan de Lammenschans- weg - is uit zijn jasje gegroeid. Als de koop doorgaat is het zo goed als zeker de bedoeling dat Amex het complex gaat benutten als maga zijn en kantoorruimte. De directie van het modebedrijf wilde - vooruitlopend op de goed keuring van de ondernemingsraad - geen commentaar geven. Deskun digen beweren echter dat een be drag van twee miljoen gulden een schijntje is voor een dergelijk kapi taal pand. Voor de werknemers van de voormalige zilverfabriek is het maandag eveneens een belangrijke dag. Dan loopt hun opzegtermijn af. In augustus kregen zij massaal ontslag aangezegd, omdat twee van de vier werkmaatschappijen failliet werden verklaard. De curatoren en de directie van Kempen en Begeer hebben met drie gegadigden overeenstemming bereikt over de voortzetting van enkele onderdelen van de voorma lige zilverfabriek. Twee werkne mers nemen een deel van het be drijf over, terwijl een vroegere klant, Livny, interesse heeft voor de gieterij. In totaal zou er werkge legenheid voor 130 man resteren. Eind volgende week zijn de plan nen rond. Begin oktober moeten de banken hieraan hun goedkeu ring verlenen. a.pieteree ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890387 Koers weer onder 3.50 Reagan wil geregeld overleg met Sowj et-Unie WASHINGTON (DPA/AFP) - De Amerikaanse president Reagan wil de Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko vol gende week vrijdag voorstellen dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten geregeld op ministerieel ni veau met elkaar gaan praten. Dit heeft een hoge regeringsfunctiona ris gisteren in Washington ver klaard. Tijdens zijn gesprek met Gromy ko in het Witte Huis wil de Ameri kaanse president ook de kwestie van de mensenrechten in de Sow jet-Unie aansnijden, zo werd ge zegd. Reagan is bereid de opening te overwegen van een nieuw forum over ontwapening, dat tot hervat ting van de besprekingen over kernwapens kan leiden, zo zei een hoge functionaris van het Witte Huis. Over de vorm van de ontwa peningsonderhandelingen zal Rea gan „nieuwe ideeën" hebben wan neer hij de Russische minister ont moet. AMSTERDAM (ANP/Rtr/DPA/ UPI) - Het verloop van de dollar koers op de Europese valutamark ten is gisteren zeer grillig geweest. Aanvankelijk zette de dollar zijn opmars van de laatste tijd onver minderd voort, maar in de loop van de middag kwam een forse koers daling op gang die de winst van de afgelopen week voor een groot deel verloren deed gaan. De be langrijkste oorzaak daarvan was volgens valutahandeleren omvang rijke interventie door Westeurope- se centrale banken. De schommelingen in de dollar koers waren gisteren ongekend groot. De koers opende in Amster dam op ongeveer 3,55 gulden, on geveer drie cent hoger dan de slot- koers van donderdag, en schoot vervolgens pijlsnel door naar 3.58 gulden. In de middag volgde een zeer scherpe reactie die de koers onder de 3,50 gulden bracht. Tegen het slot werd ongeveer 3,48 gulden genoteerd en bij het begin handel in New York lag de koers al onder de 3,47 gulden. Op de andere Europese valuta markten deden zich soortgelijke ontwikkelingen voor. Zo sloot de dollar bijvoorbeeld in Frankfort op 3,0975 mark na een hoogtepunt van 3,1765 mark aan het begin dag. De ommekeer kwam na de be kendmaking dat de prijzen in de Verenigde Staten in augustus met 0,5 procent zijn gestegen, lijk meer dan was verwacht. Na de bekendmaking Amerikaanse inflatiecijfer zijn er volgens de valutahandel op grote schaal dollars verkocht door West- europese centrale banken, vooral de Bundesbank. Met dit gecoördi neerde optreden zou in totaal 500 miljoen dollar gemoeid zijn ge weest. Naar verluidt zou de Sow jet-Unie zich bij dit optreden heb ben aangesloten met de verkoop i tenminste 300 miljoen dollar. Bij het begin van de valutahan del in New York zette de koersda ling van de dollar zich voort. Zoals meestal bij een daling van de dol larkoers ging de goudprijs om hoog. AMSTERDAM (ANP) - De hypo theekrente daalt. Een aantal kre- dietverlenende instanties hebben gistermiddag dalingen van hun ta rieven aangekondigd. Zo heeft de Amrobank al haar hypotheektarie ven met 0,3 procent verlaagd en de Postgiro-Rijkspostspaarbank bere kent met ingang van maandag ta rieven die voor zogenoemde twee jaars hypotheken 0.4 en voor vijf en zeven-jaars hypotheken 0,3 pro cent lager liggen. De levensverzekeringsmaat schappijen zullen maandag hun rentepercentages voor nieuwe hy pothecaire leningen met 0,3 pro cent verlagen waardoor de basis rente tot 8,3 procent daalt. Postgi ro/RPS berekent voor hypotheken met gemeentegarantie en maand- betaling voor twee jaar vast voor taan 7,8 procent. DEN HAAG (GPD) - Het is hoogst onzeker dat Veronica volgend jaar de A-status krijgt. Veronica heeft de aanvraag voor de A-status met bijbehorende uitbreiding van zendtijd eind maart van dit jaar in gediend op basis van 470.000 beta lende leden. Maar het werkelijke aantal wettige leden zou weieens aanzienlijk lager kunnen uitvallen en onder de magische 450.000- grens kunnen uitkomen. Van de door Veronica opgegeven 470.000 leden moeten 56.000 leden worden aangemerkt als zogenaamde tien tjes-leden. Van hen zijn er 19.000, voor wie de Veronica Omroep Stichting (een dochter van de Ver onica Omroep Organisatie) als soort 'voorschot' het tientje schuldigde contributie heeft be taald. In een gisteren verschenen ad vies van de Omroepraad aan minis ter Brinkman (WVC) staat dat deze laatste groep van tientjes-leden niet als leden volgens de Omroep wet mogen worden meegeteld. Een ander obstakel voor Veronica is dat van alle tientjes-leden aange toond moet worden dat zij een po sitieve wilsverklaring (een papier tje waarop staat dat men lid wenst te worden) hebben ondertekend. Ten slotte moet Veronica er reke ning mee houden dat er bij de uit eindelijke steekproefsgewijze tel ling door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) sprake zal zijn van een bepaald 'afval-percentage'. Dit afvalpercentage verschilt per omroeporganisatie, maar bedraagt gemiddeld zo'n 5 procent. Veronica-woordvoerder Jan Morriën zegt dat de A-status voor 1985 geen gevaar loopt. Morriën wijst erop dat zijn omroeporgani satie thans meer dan 500.000 leden telt. Hij erkent dat via de Veronica Omroep Stichting bedragen be schikbaar zijn gesteld om tot tientjes-lid te maken. "Ons advies kost u niets" UIPS ASSURANTIËN B.V. Westeinde 12 Noordwijk VOLVO VLIETWtJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimumtempertuur ongeveer 9 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 14 graden. Matige, aan de kust enop het Ijsselmeer af en toe krachtige westelijke wind. 23 september 1984 Zon op: 07.28 uur, zon onder: 19.36 uur. Maan op: 04.30 uur, maan onder: 19.29 24 september Zon op: 07.29 uur, zon onder: 19.32 uur. Maan op: 06.01 uor, maan onder: 19.47 Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Leiden Bachstraat 254 studio 750,-p.m. Leiden Haarlemmerweg 5a bovenwoning 110.000.- k.k Leiden Haarlemmerweg 6 herenhuis 175.000.- k.k Leiden Gerbrandylaan 29 townhouse 299.000,- k.k Leiderdorp Boekweitkamp 37 eengezinswoning 185.000.- k.k Leiderdorp Anna v Burenlaan 6 eengezinswoning 174.000.- k.k Zoeterwoude Servatiusstraat 15 eengezinswoning 179.000,- k k Zaterdags geopend van 10.00 uur tot 14.00 uur Bulten kantooruren tel. 071-143178. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941) I

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1