Nederlander ging massaal op reis Problemen bij Boskalis? Welnee! VS vreesden wereldcrisis Sigaretten duurder, maar accijns omlaag Werknemers staakten om lager loon te krijgen Verscherping van situatie aan Britse stakingsfront Betere opvang personeel NS na rampen froei van 15 procent Einde aan conflict bij General Motors In- en uitvoer met 5 procent gestegen Sluiting gevreesd van autobusherstelbedrijf /RIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 Als redenen zien de bureaus het slechte zomerweer in eigen land, goedkopere chartervluchten, de harde gulden tegenover de valuta aan de Middellandse Zee en een groeiend vertrouwen in de Neder landse economie. Dat laatste blijkt ook bij de banken uit de stijging van het aantal aanvragen voor per soonlijke leningen die deels wor den gebruikt om vakanties te be kostigen. In deze hausse overvleugelde chartervlieger Transavia dit jaar voor het eerst haar concurrenten en werd de grootste vakantievlie ger. "Dit jaar hebben we aanzien lijk meer boekingen dan vorig jaar", zegt een woordvoerder van Evenementsreizen. De charters naar Spanje gaan ook volop door. Bovendien waren de Griekse be stemmingen, Kreta, Kos en Rho- dos zeer populair. De vraag was zo groot dat de touroperator in augus tus een serie extra vluchten heeft moeten inlassen en voor het eerst sinds jaren zelfs met nachtvluch ten heeft gewerkt. „We zijn terug op het niveau van 1982. Vorig jaar waren de mensen bang, het 'doemdenken'. Ze reser veerden hun geld. Nu is de werk loosheid wat tot staan gebracht, de bedrijven maken wat meer winst, de mensen hebben weer moed en zijn optimistischer geworden", al dus de zegsman van Evenements reizen. Arkereizen bevestigt dat beeld: "Ten opzichte van vorig jaar con stateren we het hele seizoen al een stijging van 20 procent. Dat ügt aan een aantal factoren. Onder druk van buitenlandse maatschappijen zijn ook de Nederlandse charter maatschappijen met lagere prijzen gekomen. Bovendien staat de con sument wat positiever tegenover zijn bestedingspatroon". Spanje en Griekenland zijn de absolute toppers, maar ook de bus reizen naar Duitsland en Oosten rijk zijn met zo'n 15 procent geste gen. In het verleden ging een stij ging van het aantal vliegpassagiers wel eens ten koste van de bus en Vis '84 Pieter van Vollenhoven opent maandag om 10.00 uur in de Hil- versumse Expohal 'Vis '84', een driedaagse vakbeurs voor de vis handel. Meer dan honderd bedrij ven zullen acte de presence geven. Tevens is er een wedstrijd in het opmaken van visschotels. De beurs is tot en met woensdag te be zoeken van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Op de eerste dag van de manifestatie vindt ook het jaarcongres van de vishandel plaats. Daarbij staan onder meer de garnalenperikelen centraal. Zündapp De bekende Westduitse fabri kant van brom- en motorfietsen Zündapp is failliet. Pogingen om een koper voor het 67 jaar oude fa miliebedrijf te vinden zijn op niets uitgelopen. Vier kandidaat-kopers, onder wie Iran en de Indiase on derneming Enfield India die werkt met licenties van Zündapp, wilden de schuldenverplichting niet over nemen. Zündapp staat voor onge veer 53 miljoen mark in het krijt, voornamelijk bij banken. Met het faillissement van Zündapp komen 700 werknemers op straat te staan. Monumenten Eigenaren of huurders van een monumentenpand die dit willen la ten restaureren, kunnen zich ko mend jaar wenden tot het bureau monumentenzorg van de inspectie der directe belastingen te Zeist, die zal nagaan in welke mate de onder houdskosten aftrekbaar zijn voor de belasting. Dat is meegedeeld door staatssecretaris Koning (fi nanciën) aan de Tweede Kamer, die meer duidelijkheid wenste voor bewoners van een monumen tenwoning die hun pand laten op knappen. Door alle aanvragen via Zeist te laten lopen denkt Koning ook de uniformiteit in de fiscale beoordeling te verbeteren. Amerikaanse groeiüe groei van de Amerikaanse econo mie loopt aanzienlijk terug. Uit een rapport van het ministerie van eco nomische zaken blijkt dat de groei van het bruto nationaal produkt in het derde kwartaal van dit jaar slechts 3,6 procent bedraagt. In het tweede kwartaal was dat nog 7,1 procent. Aanvankelijk was voor die periode nog 7,6 procent opge geven. Het is het mogeüjk dat de cijfers later moeten nog worden aangepast, zeker met het oog op de stakingen bij General Motors. omgekeerd. Maar nu is er sprake van een totale vergroting van de markt. Holland International heeft ook een groei van 15 procent geno teerd. Ook de woordvoerder van reisbureau BelAir beaamt dat er sprake is van een spectaculaire DETROIT (Rtr/UPI) - De bond van arbeiders werkzaam in de au toindustrie en de directie van Ge neral Motors hebben een voorlopig akkoord bereikt ter oplossing van het arbeidsconflict bij deze onder neming. Dit is vanochtend meege deeld door een woordvoerder van de bond, de United Auto Werkers Union (UAW). De oude cao liep vorige week af. Besprekingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst verliepen ui terst moeizaam. De directie wilde niet aan de verlangens van de UAW tegemoet komen, hetgeen voor de vakbond aanleiding was bij 17 van de 29 assemblagebedrij- ven van General MotoifLttakingen te organiseren. Duizenden légden het werk deze week neer. De ontwerp-overeenkomst, zo deelde een bondswoordvoerder mee, zal volgende week woensdag ter goedkeuring worden voorge- DEN HAAG (GPD) - Sinds de on derscheiding in 1982 voor uitmun tend ondernemerschap, de Koning Willem I-prijs, is het .met de inter nationale bouw- en baggermaat- schappij Boskalis Westminster hard bergafwaarts gegaan. Werd in 1983 het verlies van 49 miljoen gul den nog „een incident" genoemd, de halfjaarcijfers - nu al 70 miljoen verlies - die vorige week werden gepresenteerd doen vermoeden dat het concern aan de rand van de afgrond is terechtgekomen. De stagnatie van een groot aard gasproject in Algerije, maar vooral het stopzetten van de betalingen door de Argentijnse overheid voor een inmiddels voltooid project slorpen alle binnenkomende gel den op, zo klaagt het bedrijf. Uit zicht op een oplossing van deze problemen is er op korte termijn nauwelijks, zodat nieuwe financie ring van buitenaf gezocht moet worden. Waardoor de rentelasten nog verder omhoog gejaagd zullen worden. De vraag is trouwens of dat nog wel zal lukken zonder steun van de overheid. De aandeelhouders hadden al eerder het vertrouwen in het Slie- drechtse concern verloren. Hard nekkige geruchten over financie ringsproblemen hadden de koers al dramatisch laten dalen (van nog altijd bijna 50 gulden begin dit jaar tot minder dan 16 gulden algelo pen dinsdag). Zo dramatisch dat het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs heeft besloten de normale handel in Boskalis-aande len voorlopig te beperken tot twee noteringen per dag om het verlooD groei in vakantiereizen. Zij zijn de laatste periode van september vol geboekt. De Spaanse en Griekse VW's in Nederland kunnen de indruk van de spectaculaire toeristische groei niet bevestigen: hun telefoonnum mers zijn constant in gesprek... legd aan regionale vakbondsbe stuurders. Op een persconferentie deelde de voorzitter van de UAW, Owen Bieber, mee dat het voorlopig ak koord uitgaat van een arbeidsover eenkomst voor de duur van drie jaar. De nieuwe cao, zo verklaarde hij, bevat garanties ten aanzien van de werkgelegenheid én van de in komens. Bijzonderheden worden pas bekend gemaakt als de regio nale vakbondskaders zijn geïnfor meerd, aldus Bieber. In vakbondskringen is verno men dat het ontwerp-akkoord dat met General Motors is gesloten, model zal staan voor onderhande lingen met de twee andere grote auto-industrieën, Ford en Chrys ler. Bieber noemde de overeen komst met GM een „uitstekende regeling". Hij nam zelfs de term „historische overeenkomst" in de mond. beter in de gaten te kunnen hou den. Geen commentaar Het organisatiebureau McKinsey is opdracht gegeven op korte ter mijn de financiële positie van het bedrijf door te lichten. Hangende dat onderzoek dat is geëist door de Amro-bank, de ABN en de Natio nale Investeringsbank, weigert de voorzitter van de Raad van Be stuur, J. Kraaijeveld van Hemert, voorlopig elk commentaar. Perso neelsleden van hoog tot laag is een slot op de mond gezet, zelfs de vak bondsleden in de Centrale Onder nemingsraad. Er is natuurlijk al het nodige ge beurd. Na de teleurstellende resul taten van de afgelopen twee jaar is er drastisch „gerationaliseerd". Enkele dochterondernemingen werden afgestoten en in totaal gin gen er ook een behoorlijk aantal ar beidsplaatsen verloren. Van een topbezetting van 10.500 perso neelsleden in 1980 liep dat gestaag terug tot 6100 begin dit jaar. Toch meldt Boskalis nog altijd redelijke resultaten bij de meeste dochterondernemingen en werk maatschappijen. De bagger- en ha venwerken die over alle windstre ken worden uitgevoerd, de wo ning- en industriële bouw, de agro- industriële projekten in Derde We- DEN HAAG (ANP) - Het voorstel de sigarettenprijs te verhogen maar de accijns te verlagen om de noodlijdende industrie in ons land enig soulaas te bieden, kan reke nen op de steun van de Tweede Ka mer. Dit bleek gisteren bij de be handeling van het wetsvoorstel van staatssecretaris Koning (finan ciën) en minister Van Aardenne (economische zaken). Het plan is deze regeling per 1 oktober te laten ingaan. De prijs van een pakje sigaretten van 25 stuks gaat dan met 15 cent omhoog en komt daarmee op 4,15 gulden. Van die vijftien cent hoeft alleen twee cent btw te worden af gedragen, de overige dertien cent NEWARK (DPA) - Vierhon derd werknemers in de verwar- mings- en isolatiebranche heb ben gisteren in de Amerikaanse staat New Jersey hun werk her vat nadat de werkgever vol daan had aan hun eis van... loonsverlaging. Het aanbod van de werkge ver voor een uurloonverhoging van 2.50 dollar over twee jaar had de werknemers "onverant woord" toegeschenen. Zij eis ten niet meer dan 0.90 dollar cent per uur extra en besloten te staken om dat te verkrijgen. Een woordvoerder van de in New Jersey voor 99 procent georganiseerde werknemers zei dat de reden voor de zeldza me actie was dat men vreesde zich door te hoge lonen uit de markt te prijzen ten gunste van de niet-georganiseerde indus trie. Een zegsman van de werkge vers noemde de situatie "heel ongewoon en zeer goed voor de industrie". overbrengen. De algemeen secretaris van de vakbond, Moss Evans, zei dat ge probeerd moet worden gezamenlij ke kolentransporten van de Natio nale Kolenraad NCB aan centrales, fabrieken en gasinstallaties te stop- reldlanden en de off-shore-activi- teiten lopen volgens het bedrijf over het algemeen naar wens. Het jaarverslag 1983 ademde dan ook de sfeer dat het binnenkort al lemaal wel weer beter zou gaan. „Gezien de belangrijke verbetering in de balansverhoudingen, het ef fect van de ingrijpende reorganisa tie en de herstructurering van de Groep, menen wij dat 1983 een in cidenteel verliesjaar is geweest en dat 1984 een beter resultaat zal ge ven", aldus de Raad van Bestuur in het jaarverslag. Argentinië Volgens een woordvoerder van het bedrijf hebben de huidige pro blemen voornamelijk externe oor zaken. Zoals het onverwacht uit breken van de Falkland-oorlog, die de economische reserves van Ar gentinië heeft uitgeput waardoor het land niets meer kan en wil be talen. Sinds de Argentijnse over heid alle buitenlandse betalingen heeft gestopt totdat een internatio nale regeling voor het immense schuldenprobleem is getroffen, moet er alleen maar geld bij. Het project is deels verzekerd bij de Nederlandse Credietverzeke- rings Maatschappij, maar die heeft sinds de Falklandoorlog met Groot-Brittannië elke nieuwe dek king voor Argentinië uitgesloten. komt ten goede aan de sigaretten- handel. De hele operatie kost de schatkist niets. Gezien de structuurwijziging in de sigarettenaccijns van januari dit jaar van 3,67 naar 2,25 gulden, zou bij de huidige belastingdruk de prijsverhoging niet 15 maar 35 cent moeten bedragen. Maar een derge- WASHINGTON (RTR) - De rege ring van de VS heeft de grote Ame rikaanse bank Continental Illinois in juli van dit jaar van de onder gang gered omdat zij bevreesd was dat er anders een financiële crisis op wereldniveau zou ontstaan. Dit heeft de thesaurier-generaal, C.T. Conover, deze week gezegd tegen een commissie van het Amerikaan se Congres die een onderzoek doet naar de gang van zaken bij de bank. Conover schreef de crisis bij Continental toe aan een agressieve jacht op het uitzetten van leningen en aan niet afdoende interne me thoden om hun soliditeit te contro leren. Volgens de bewaarder van de schatkist zou een faillissement van Continental Illinois hebben ge leid tot een kettingreactie bij ande re Amerikaanse banken, daaraan toevoegend dat 179 banken grote deposito's hadden uitstaan bij de internationale handelsbank. De Amerikaanse overheid heeft kritiek ondervonden omdat zij blijkbaar wel een grote bank in ge val van ernstige financiële proble men ondersteunt maar kleine ban ken gewoon over de kop laat gaan. Conover gaf dit toe en zei dat dit net zolang zou gebeuren totdat er pen. Ingeval van de fabrieken zou dit een totale blokkade van kolen- leveranties met inbegrip van inge voerde kolen betekenen. De beslissing van de vakbond van transportarbeiders volgt enke le dagen nadat de staking van de Britse havenarbeiders, die ook tot deze vakbond behoren, was geëin digd. De oproep tot staking was door veel havenarbeiders niet op gevolgd. De leider van de Kolenraad, Ian Macgregor, heeft te verstaan gege ven dat hij maandag de leiding van de overkoepelende Britse vakbe weging TUC wil ontmoeten om over mogelijkheden tot bijlegging van het conflict van de mijnwer kers te spreken. terwijl het meerwerk en de exploi tatie ook in het contract zijn opge nomen. Het belang van het Argen tijnse bedrijf Cogasco (waarin Bos kalis een meerderheidsaandeel heeft) is in de eerste helft van het jaar daarom met 11 miljoen gulden toegenomen en sindsdien nog eens met 35 miljoen, aldus de woord voerder, „dat loopt snel op". Qok het gasbuizen-project in Al gerije wordt in tweede instantie ge noemd als verliespost. De op drachtgever in Algerije heeft bui zen van een dermate slechte kwali teit laten leveren dat Boskalis ze niet in de grond durft te stoppen. Dat stagneert nu de verdere uitvoe ring van het projekt. De mensen zijn teruggeroepen naar Nederland en het wachten is of Algerije ge hoor geeft aan het beklag van Bos kalis. Het opmerkelijke is, dat er tot zover weinig nieuws onder de zon is. Een half jaar geleden werd het 'incidentele' verhes van 47 miljoen ook al ten dele toegeschreven aan de levering van slechte pijpen in Algerije, waardoor een forse ver traging was ontstaan. En proble men met Argentinië zijn er dus al sinds die Falklandoorlog. Ook een jaar geleden werd al met veel pijn en moeite een nieuwe kredietrege ling getroffen, waar de Nederland se banken zich eigenlijk al van dis tantieerden. lijke prijsstijging zou volgens in dustrie en winkeliers nauwelijks een wezenlijke bijdrage vormen voor rentabiliteitsherstel. RPF-kamerlid Wagenaar kondig de aan dat zijn fractie tegen het voorstel zal stemmen. Volgens hem zal een verhoging met 35 cent een oplossing is gevonden om gro te banken failliet te laten gaan zon der een financiële crisis op natio naal of internationaal niveau te veroorzaken. Het toezicht op de banken door het ministerie van fi nanciën zal naar aanleiding van de ontwikkelingen rondom Continen tal Illinois worden vergroot. Eerder deze week heeft een voor malige functionaris van de bank UTRECHT (ANP) - De vervoers- bonden en het ongeveer 250 man tellende personeel van het Cen traal Autobusherstelbedrijf (CAB) in Utrecht vrezen voor het voortbe staan van het CAB. Dat bleek giste ren op een bijeenkomst die de bon den met de werknemers hadden belegd, nadat vorige week duide lijk was geworden dat het streek vervoer aanbevelingen van een or ganisatiebureau, gericht op verste viging van de positie van het CAB, niet wil overnemen. Het CAB voert groot onderhoud uit van autobussen van onder meer de NZH. De andere zes aandeel houders van deze naamloze ven nootschap zijn West-Nederland, Zuid-Ooster, VAD, FRAM, GADO en Centraal Nederland. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV zijn de bus bedrijven de laatste jaren echter veel meer onderhoudswerk zelf gaan doen. Het organisatiebureau Bakkenist en Spit waarschuwde al in 1981, dat dit funest kan worden voor het CAB. Dit jaar heeft Bakkenist opnieuw een reorganisatierapport uitge bracht. Volgens dat rapport zou- Misleiding Voor zover te overzien is de eni ge 'nieuwe' tegenvaller dat Argen tinië nu, na een halfjaar onderhan delen, nog steeds geen overeen stemming hebben bereikt met het IMF over oplossing van het schul denprobleem, waardoor het land het al sinds maart van dit jaar zon der nieuwe buitenlandse leningen moet doen. Boskalis Jiad mis schien gehoopt dat het minder lang zou duren, maar had er op zijn minst rekening mee kunnen hou den. Zo niet de bedrijfsleiding, die zich, kennelijk uit vrees voor be langrijk gezichtsverlies, in april juist over het Argentijnse aardga sproject optimistisch uitliet. Misleiding? Het lijkt er sterk op, nu Boskalis zelf naar zondebokken zoekt. De verantwoordelijke man voor de buitenlandse pijpleidingen in de Raad van Bestuur, Th. Danel, is verzocht ontslag te nemen. Maar daarmee komt het concern er niet van af. Het is immers al de derde keer, dat de Raad van Bestuur de aandeelhouders voor negatieve verrassingen plaatst. Dat gebeurde voor het eerst toen het bedrijf plotseling over het jaar 1981 een veel lagere winst bekend maakte dan tot dusverre steeds naar buiten was geventilleerd. Be gin dit jaar, enkele dagen voordat het verlies over 1983 bekend werd meer bijdragen tot een blijvende rentabiliteit. Hij ziet tevens niet in waarom een prijs van 4,15 gulden voor een pakje sigaretten de bin nenlandse verkopen niet nadelig zal beïnvloeden en een van 4,35 wel. Wagenaar drong er bij Koning ook op aan eens de waarschuwen de tekst met betrekking tot de volksgezondheid op de rookwaar te veranderen. Hoewel sinds het aantreden van het kabinet-Lub- bers het departement van volksge zondheid en milieuhygiëne ter zie le is en opgedeeld over WVC en VROM, doet de tekst op de pakjes volgens hem nog steeds vermoe den dat dat ministerie nog bestaat. UTRECHT (ANP) - Via een unifor me landelijke regeling wil NS de opvang van NS-personeel dat bij een calamiteit betrokken is geraakt beter regelen. Al jaren lang wordt er vooral door het rijdend perso neel bij NS geklaagd over de op vang van machinisten of conduc teurs die by een ongeval op de spoorbaan betrokken raken. Met name de Vereniging van Ma chinisten (WM) trok daarover eer der dit jaar aan de bel. De WM klaagde erover dat het rijdend per soneel steeds meer met ongevallen (botsingen, zelfmoorden enzo voorts) op de spoorbaan wordt ge confronteerd, maar dat de opvang schromelijk te kort schiet. Een NS-woordvoerder zei van daag dat het personeel na ongeluk ken wel degelijk wordt begeleid, maar dat de manier waarop de op vang gebeurde wel van rayon tot rayon verschilde. voor de congrescommissie ver klaard dat zij het bestuur van Con tinental Illinois al in 1981 op de hoogte heeft gesteld van grote pro blemen bij de rekeningen in de olie- en gassector van de bank. Of het bestuur daarna actie heeft on dernomen wist zij niet te vertellen omdat zij kort daarna de bank heeft verlaten. Het onderzoek wordt voortgezet. den alle streekvervoerbedrijven er voor moeten zorgen, dat er bij het CAB jaarlijks werk is voor 150.000 manuren. Daarnaast worden nog 50.000 manuren besteed aan werk voor derden. Het streekvervoer zou tot 1990 investeringen in het CAB moeten doen om een verdere specialisatie in carosserieonder- houd en componentenrevisie (on der meer versnellingsbakken) mo gelijk te maken. Deze voorstellen hielden het verdwijnen van 45 ar beidsplaatsen in, maar dat is ook volgens de bonden onontkoom baar. De zeven bedrijven die aandeel houder zijn van het CAB willen niet verder gaan dan de belofte, dat zij tot 1988 voor 150.000 manuren werk zullen zorgen, maar ze garan deren niet dat dit het soort werk zal zijn waarin het CAB is gespeciali seerd. Het personeel heeft volgens de woordvoerder van de Vervoers bond FNV weinig vertrouwen m de toezeggingen van de aandeel houders, ook al omdat er waar schijnlijk geen nieuwe investerin gen zullen'worden gedaan. De vakbonden gaan volgende week praten met minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. gemaakt kwam er opnieuw een mededeling van Boskalis dat er niet gereageerd kon worden op „geruchten" over het waarschijn lijk niet-uitkeren van dividend over dat jaar. De koers steeg weer, tot enkele dagen later de cijfers en het 'plotselinge' verlies van 47 mil joen bekend werden. Twee keer al moest topman Kraaijeveld van Hemert door het Beursbestuur op de vingers wor den getikt. Daar komt nu dus een derde keer bij en Boskalis zal er ditmaal niet afkan komen met be terschap te beloven. Een half jaar geleden werd immers al afgespro ken, dat het concern de aandeel houders via tussentijdse rapporta ge op de hoogte zou houden van de ontwikkelingen? Het presenteren van halfjaarcijfers, een verplicht nummer waarmee Boskalis zelfs vrij laat is, heeft daarmee niets te maken. Ontslagen Veel zal nu afhangen van het rap port van McKinsey en wat de ban ken vervolgens besluiten daarmee te doen. Deze banken hebben ech ter eerder al een deel van de vorde ring (250 van de begin dit jaar 430 miljoen gulden) van Boskalis over genomen. Dat er eerst een onder zoek is gelast zou kunnen duiden op drastische herstructureringen. De bedrijfsleiding heeft inmiddels collectief ontslag aangekondigd voor „minstens" 100 stafmedewer kers van de pijpleidingen-divisie, Nacap International, terwijl bij de holding nog zo'n 40 arbeidsplaat sen geschrapt zullen worden. Het is de vraag of het daarbij blijft. GRONINGEN (GPD) - De Nederlandse reisbureaus boeken een spectaculaire groei van ongeveer 15 procent ten opzichte van vorig jaar. En ook deze nazomer zet die groei zich door: het is moeilijk om voor de herfstvakantie nog een plaats te reserveren. DEN HAAG (ANP) - De omvang van zowel de invoer als de uitvoer is in het tweede kwartaal van 1984 met vijf procent gestegen ten op zichte van het tweede kwartaal van vorig jaar. In het eerste kwartaal was de toename van de in- en uit voer respectievelijk twaalf en ne gen procent ten opzichte van het zelfde kwartaal van een jaar daar voor. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren zijn bekendgemaakt. Stijgingen werden gemeten bij de invoer van machines. De invoer van personenauto's nam echter in het tweede kwartaal af (-12 pro cent). Het was voor het eerst sedert het derde kwartaal van 1982 dat een daling in de invoer van perso nenauto's werd waargenomen. Ook de invoer van schepen en vliegtuigen nam in het tweede kwartaal 1984, ten opzichte van het (hoge) tweede kwartaal van 1983, af. Het volume van de invoer van grondstoffen en halffabrikaten nam in het tweede kwartaal met tien procent toe ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van 1983. In het eerste kwartaal be droeg de stijging zestien procent. De voor prijsveranderingen ge corrigeerde invoer van consump tiegoederen nam in het tweede kwartaal met één procent toe, te genover een stijging in het eerste kwartaal van vier procent. De toe- 'name in het tweede kwartaal had vooral betrekking op textiel en kle ding. Het uitvoervolume vam delfstof fen, voornamelijk aardgas, nam in' het tweede kwartaal af met elf pro cent, zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de uitvoer van aardgas naar Frankrijk daalde sterk (-26 pro cent). Omdat de prijzen met zestien procent stegen, nam de totale uit voer van delfstoffen in waarde ge meten echter toe. In het eerste kwartaal bedroegen de volume- en prijsstijging respectievelijk zestien en acht procent. LONDEN (DPA) - Aan het Britse stakingsfront tekent zich weer een verscherping van de situatie af. De leiding van de vakbond van trans portarbeiders, TGWU, heeft haar ca. 1,5 miljoen leden gisteren aan bevolen de Britse elektrische cen trales, fabrieken en gasinstallaties „uit te hongeren" door de kolen- voorziening van deze installaties te verhinderen. Het besluit van de functionaris sen volgt op een bijeenkomst waar op over maatregelen tot solidariteit met de al ruim een half jaar staken de mijnwerkers gesproken werd. De leiding deelde mee dat zij die richtlijnen, die ook tijdens de mijn werkersstaking van 1974 hadden gegolden, weer aan hun leden zou BREMEN Arbeiders van Daimler Benz aan de lopende band waar de laatste hand aan de auto's wordt gelegd. Daimler Benz heeft de fabrieken in Bremen onlangs uitge breid, zodat er nu 400 nieuwe automobielen per dag van de band 'afrollen'. iiau api Als Continental Bank zou bezwijken

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9