Britse liberalen tegen kruisraket Geen concessies. Giscard terug in parlement Breuk dreigt met SDP Rapport Argentijnse verdwijningen gereed Ambassadeurs gewond bij aanslag Slapende rechter vervangen VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 Bn-iiuj-miH.irami PAGINA 7 LONDEN (GPD/DPA) - Het congres van de Britse Liberale partij, dat zijn jaarvergade ring houdt in de badplaats Bournemouth, heeft zich gisteren uitgesproken tegen de stationering van Amerikaanse kruisraketten op Britse bodem. De uitspraak betekent, dat de libe ralen niet alleen niet zullen toe staan dat er meer kruisraketten in Engeland worden geplaatst, maar ook dat de huidige kruisraketten zullen moeten verdwijnen. Voor de liberale leider David Steel is dit congresbesluit een zwa re klap. Hij had in een gloedvolle rede gepleit voor een bevriezing van het huidige aantal kruisraket ten, zodat deze als een troefkaart konden worden gebruikt bij onder handelingen met de Sowjet-Unie. Deze mogelijkheid werd door het congres echter net verworpen. Zorgelijk voor de liberale leider, die toch al te kampen heeft met een tekort aan geloofwaardigheid BUENOS AIRES (UPI) - Een mensenrechtencommissie van de Argentijnse regering heeft een rap port van 350 bladzijden over de verdwijningen van Argentijnen on der het vorige militaire bewind op gesteld. Het rapport zegt dat min stens 8.000 mensen spoorloos ver dwenen na door militairen te zijn ontvoerd. Een afschrift van het rapport werd gisteravond aan president Raül Alfonsfn overhandigd, maar bijzonderheden lekten tevoren uit naar de pers. Het rapport, opgesteld onder voorzitterschap van de roman schrijver Ernesto Sabato, is geba seerd op vraaggesprekken die over een periode van negen maanden met slachtoffers van foltering, voormalige politieke gevangenen, militaire officieren en verwanten van vermisten zijn gemaakt. Het rapport, waarbij transcrip ties zijn gevoegd van getuigen verklaringen en 50.000 diagram men onder meer van de inrichting van 260 geheime folter- en deten tiecentra gemaakt door ex-gevan genen, komt eind oktober in de handel. Volgens de kranten documen teert de rijkscommissie de geval len van 8.000 mensen, onder wie 172 kinderen, die, zegt zij, verdwe nen na om politieke redenen door de strijdkrachten te zijn ontvoerd in de zogenaamde 'smerige oorlog' die de vroegere militaire regimes in de jaren zeventig voerden tegen linkse opstandelingen. Het rapport stelt vast dat de Kharg beschoten BAGDAD (Rtr) - Irak heeft giste ren de beschieting gemeld van Iraanse olie-installaties op het ei land Kharg. In een militair communiqué, dat verspreid werd door het officiële Iraakse persbureau, wordt de actie een vergeldingsmaatregel ge noemd voor de Iraanse luchtaan val, afgelopen zondag op Iraakse olie-installaties bij Faw in het noor delijk deel van de Perzische Golf. Het communiqué maakte niet duidelijk of de aanval is uitgevoerd met raketten of dat vliegtuigen bommen hebben laten vallen. strijdkrachten een guerrilla-achti- ge tactiek ontwikkelden om de re bellen te bestrijden en commando teams uitstuurden om verdachten, van wie de meesten niet meer wer den gezien, te ontvoeren. De oprichting van de commissie was een van de eerste daden van Alfonsln na zyn installatie tot eer ste burgerpresident na zeven jaar militair bewind. Leden van Alfonsfns politieke partij ter linkerzijde van het cen trum waren van plan een optocht naar het presidentiële paleis en een openbare bijeenkomst te houden, samenvallend met de aanbieding van het rapport aan het staats hoofd. De Peronistische partij en een zestal linkse partijen doen ook mee, maar houden later nog een af zonderlijke betoging om te vragen voor de instelling van een boven- partijdige Congrescommissie ter voortzetting van het onderzoek. De "Dwaze Moeders van de Pla za de Mayo", vertegenwoordigsters van verwanten van vermisten, doen niet mee. Zij vinden dat offi cieren verantwoordelijk voor on derdrukking terecht moeten staan voor civiele rechtbanken en geen militaire, zoals nu het geval is. Het rapport geeft gruwelijke voorbeelden van schendingen van de rechten van de mens. In veel gevallen vernietigde het leger zijn slachtoffers om identifi- cering te voorkomen. Het slachtoffer van een ontvoe ring werd meestal in een rivier of in zee gegooid, verzwaard met be tonnen blokken' aan de benen of gereduceerd tot as. De minstens 340 geheime con centratiekampen "beheerd door opperofficieren" waren foltercen- tra waar "helse technologie werd toegepast door sadisten en goed- gedrilde beulen", aldus het rap port. De resten van honderden lijken, waarvan een aantal ontdaan van hoofd en handen, zijn in het afgelo pen jaar gevonden in meer dan een dozijn ongemerkte graven op kerk hoven overal in het land. President Alfonsfn heeft de be vindingen in het rapport belang rijk genoemd omdat ze de weg aan geven "die wij in de toekomst nooit mogen gaan, zodat haat en geweld de Argentijnse samenle ving nooit meer zullen degrade- Griekenland krijgt acht naaktstranden ATHENE (AP) - De Griekse organisatie voor toerisme heeft bekend gemaakt dat volgend jaar op acht afgelegen stukken strand naaktrecreatie zal wor den toegestaan. De maatregel komt een jaar nadat in het Griekse parlement unaniem een wetsontwerp was aangenomen waarin naturisme niet langer strafbaar wordt ge steld. Dat het zolang heeft ge duurd voor concrete maatrege len konden worden genomen is veroorzaakt door oppositie van de puriteinse Grieks-orthodoxe kerk. Ook de bewoners bij de plaatsen waar de naaktstran den zijn gepland hadden nogal wat bedenkingen. De nieuwe naaktstranden ko men op de eilanden Mykonos, Antiparos, Andros, Skyros en Milos. Deze stranden worden al jarenlang bevolkt door blote buitenlanders maar er moest al tijd met politie-optreden reke ning worden gehouden. Voorts kan volgend jaar legaal bloot worden gelopen op stranden op het Ionische eiland Zakynthos en op het vasteland bij Volos en Ermioni. Woordvoerder Skoulas van de toeristenorganisatie sprak de verwachting uit dat de toe- ristenstroom naar Griekenland binnenkort met 300.000 nudis- ten zal aangroeien. WASHINGTON (Rtr) - De kwali teit van de lucht is in de Verenigde Staten de afgelopen tien jaar aan merkelijk verbeterd door het ge bruik van katalysatoren (na-ver branders) die de uitlaatgassen van auto's zuiveren. Echter veel auto mobilisten gebruiken niet de lood vrije benzine, die nodig is om de. katalysatoren goed te doen func tioneren. Dat blijkt uit een onder zoek van het Amerikaanse Bureau voor Milieubescherming (EPA). De katalysatoren zijn dezelfde die de Westduitse regering met in gang van 1989 heeft voorgeschre ven voor alle auto's. In de VS zijn de zogenoemde katalysatoren-con- verters sinds 1975 in bijna alle au to's gemonteerd. De converters verwijderen de meeste schadelijke stoffen uit de uitlaatgassen. Vol gens het onderzoek van EPA is de Lucht in VS schoner door naverbrander afgelopen tien jaar vooral de hoe veelheid koolmonoxide in de lucht afgenomen. De hoeveelheden ozon en stikstofoxiden, die de voor bos sen schadelijke zure regen veroor zaken, namen minder af, omdat de ze ook door fabrieken in de lucht worden gebracht. Het onderzoek van EPA wees ook uit dat 13 procent van de auto mobilisten met converters in hun auto niet de loodvrije benzine ge bruiken die voor een goed functio neren van de converters nodig is. Deze automobilisten zouden de ho gere prijs voor loodvrije benzine niet willen opbrengen en zouden bovendien in de veronderstelling verkeren dat het prestatieniveau van hun auto vermindert door deze benzine. Volgens automobielin dustrieën hebben de converters echter geen invloed op de presta ties. De EPA heeft op grond van het onderzoek voorgesteld in het begin van de jaren negentig een totaal verbod af te kondigen op het ge- Adviseur Reagan is niet corrupt WASHINGTON (GPD) - Na een onderzoek van vijf maanden heeft een speciale aanklager de chef van Reagans staf in het Witte Huis, Ed win Meese, vrijgepleit van strafba re handelingen bij een reeks finan ciële transacties. Reagan heeft Meese voorgedragen als minister justitie, maar zijn benoeming bruik van loodhoudende benzine als opvolger van William French i de hoeveelheid lood in benzine al in 1986 met 90 procent te vermin deren. Uit studies is gebleken dat het leervermogen van kinderen in vooral de binnensteden door lood- vergiftiging is aangetast. Ook zijn bij hen andere beschadigingen ge constateerd. en gezag binnen de eigen gelede ren, is dat ook zes van de 18 leden van zijn Lagerhuisfractie tegen hem stemden. De uitspraak is verder slecht nieuws met het oog op de samen werking tussen de Liberalen en de Sociaal Democratische Partij (SDP) binnen de zogenaamde Alliantie, ook wel genoemd de der de stroming in de Britse politiek. De SDP namelijk moet niets heb ben van eenzijdige ontwapening. Er is een groot „maar" verbon den aan de congresuitspraak: deze komt niet automatisch terecht in een liberaal verkiezingsprogram ma. De partijleider heeft een veto recht; uiteindelijk kan hij op grond van de partij statuten in zijn eentje bepalen wat er in dat programma terechtkomt. In het met spanning tegemoet geziene debat over militaire kwes ties volgde het congres het voorstel, van Steel de onafhankelijke Britse atoommacht te handhaven om de ze in te brengen in de ontwape ningsonderhandelingen tussen Oost en West. Een voorstel tot op zegging van het Britse lidmaat schap van de NAVO werd verwor pen. Afgevaardigden verklaarden de voorkeur te geven aan een her vorming van de NAVO „van binne nuit". Het congres sprak zich ver der uit voor een verklaring van de NAVO dat zij niet als eerste kern wapens zal gebruiken. BEIROET (UPI/Rtr./AFP) - De zelfmoordaanslag met een vracht wagen vol explosieven op een de pendance van de Amerikaanse am bassade in Oost-Beiroet zijn giste ren zeker 23 mensen, onder wie twee Amerikanen, omgekomen. Gevreesd wordt echter dat het do dental zal oplopen tot 40. De Ame rikaanse ambassadeur, Reginald Bartholomew, behoort met nog 24 Amerikanen tot het zestigtal ge wonden bij de aanslag op het vijf verdiepingen tellende gebouw waarvan de voorgevel weggesla gen werd. Ook de Britse ambassa deur Hiers raakte gewond. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd, evenals bij twee vo rige op Amerikaanse doelen in 17 maanden tijd, opgeëist door de Is lamitische Jihad (heilige oorlog) organisatie die „de laatste Ameri kaan uit Libanon wil verdrijven". President Ronald Reagan heeft gezegd dat het wereldterrorisme verantwoordelijk is voor de aan slag. Hij werd in de vroege ochtend gewekt om op de hoogte te worden gesteld van het gebeurde. „Wij we ten dat de over de wereld versprei de terroristische beweging het ge munt heeft op veel mensen, niet al leen onze eigen mensen, maar ook op die van andere landen in de we reld. Wij kunnen echter niet ergens in een hol kruipen en ophouden te functioneren". Hij zei dat de aanvallers er niet in geslaagd waren tot op het ambas sadeterrein door te dringen. De wachten vuurden op het voertuig dat daarop buiten op straat explo deerde. De ambassadeur heeft slechts lichte verwondingen opge lopen en kon op eigen gelegenheid naar een ziekenhuis lopen. Op 18 april vorig jaar werd een aanslag gepleegd op de Ameri kaanse ambassade in het westelij ke, islamitische deel van de hoofd stad. Op 23 oktober volgde een op de Amerikaanse marinebasis bij het vliegveld van Beiroet die 241 mensenlevens eiste. Op diezelfde datum kwamen 58 Franse parachu tisten om bij een aanslag op het Franse hoofdkwartier. Na de aanvallen op de Ameri kaanse doelen en het daaropvol gende vertrek van de Amerikaanse mariniers van de inmiddels ont bonden multi-nationale macht werd besloten de missie uit veilig heidsoverwegingen naar het over wegend christelijke oostelijke stadsdeel over te brengen. De mis sie, die in juli geopend werd, was zo zwaar bewaakt dat zij de bij naam „Fort Amerika" kreeg. De meeste slachtoffers zijn Liba- nezen die op de visum-afdeling op afhandeling wachtten. Smith werd in de Senaat hangende het onderzoek opgeschort en wordt pas volgend jaar opnieuw in behandeling genomen. Volgens de speciale aanklager Jacob Stein bestaat er geen grond voor het instellen van een vervol ging tegen Meese, die een renteloze lening van 15.000 dollar verzweeg van een kennis die later een rege- ringsbaan kreeg. Meese leende nog eens 60.000 dollar van een andere bekende, die eveneens in rege- ringsdienst kwam. Ook familiele den van de betrokkenen kregen banen bij de overheid. In alle gevallen werd Meese van verdenking ontdaan, in een rap port van 385 pagina's, inclusief zijn ontbreken van herinnering ten aanzien van documenten van Jim my Carter die Reagans campagne langs onopgehelderde wegen in handen zijn gevallen en zijn ver zuim een paar manchetknopen, ge schenk van de Zuidkoreaanse re gering, in te leveren. HAMBURG (Rtr/DPA) - Een van de leden van de rechtbank in het proces rond de vervalste dagboe ken van Hitler is gisteren vervan gen omdat hij voortdurend in slaap viel tijdens de zitting. Woensdag ontwaakte rechter August Brake pas nadat van de publieke tribune luidkeels "wakker worden" was geroepen. Zijn arts heeft een ver klaring verstrekt dat Brake niet langer was opgewassen tegen het inspannende proces. De advocaten van de verdachten hadden een nieuw proces kunnen vragen omdat een lid van de recht bank onvoldoende aandacht schonk aan de getuigenverklarin gen, maar ze hebben van die moge lijkheid geen gebruik gemaakt. Stern-verslaggever Gerd Heide- mann verklaarde gisteren opnieuw dat hij Stern had gewaarschuwd dat er twijfel was gerezen over de authenticiteit van de dagboeken. Hij vertelde ook dat hij met zijn medeverdachte, meester-vervalser Konrad Kqjau, een omvangrijke ruilhandel in nazi-verzamelobjec ten had gedreven. Hij had voor tus sen de 300.000 en 500.000 mark on der andere 300 schetsen en aqua rellen gekocht, die volgens Kujau door Hitier waren gemaakt. Zelf had hij Kujau voor meer dan 100.000 mark allerlei helmen gele verd. PARIJS - Oud-president Giscard d'Estaing zal vanaf zondag parle mentslid zijn. Het in 1981 bij de verkiezingen door de socialisten- door Rudolph Bakker leider Mitterrand verslagen staats hoofd heeft zich verkiesbaar ge steld in de Puy de Dome, waar hij woont en zijn familie hem een kas teel naliet. Niemand twijfelt eraan ADVERTENTIE La Paz W ilde Havana, puur tabak, per 5,10,20 en 50 stuks, 55 ct. per stuk. II' V of Giscard zal deze tussentijdse parlementsverkiezing winnen. Met de komst van de oud-president in de „Assemblée Nationale" begint een nieuwe fase in de strijd die Gis card voert om de macht te herwin nen. Belangrijker nog is dat de strijd tussen de drie oppositielei ders er in kracht door zal toene men. Want behalve Giscard zijn er ook nog de oud-premiers Barre en Chirac (nu burgemeester van Pa rijs en leider der gaullisten) die bij de verkiezingen van '88 een gooi naar het hoogste staats-ambt zul len doen. De enorme verkiezingsplakka ten in de Puy de Dome tonen een vriendelijke landsman Giscard, ge stoken in het groen, dat is de kleur van het landvolk. De begeleidende tekst is kort. Ze luidt: „Het is de ervaring die telt". Activisten van het ultra-rechtse nationale front hebben uit de mond van Giscard een spreek- wolkje getekend. In het spreek- wolkje zegt de oud-president: „Mijn ervaring? Daar betalen jullie nu de rekening voor". Het is waar dat Giscard, na het overdragen van de macht aan zijn opvolger Mitter rand. bij het verlaten van het presi dentiële paleis door toeschouwers op de stoep werd uitgejouwd. En het bewijst in welke mate het be wind van president Mitterrand nu in discrediet is geraakt, dat Gis card weer min of meer serieus aan de strijd om de macht kan mee doen. Het zwaktebod van zijn verleden blijft hangen. Het wordt onuitgesproken uitgebuit door zijn rivalen Chirac en Barre. Poincaré De rol die de oud-president zich als eenvoudig parlementslid wil toedichten blijft onduidelijk. Hij beroept zich wel op het voorbeeld van zijn voorganger Raymond Poincaré, die voor de tweede maal president werd vanuit een herno men parlementaire loopbaan. Tot nog toe heeft Giscard zich opzette lijk boven de dagelijkse politieke schermutselingen geplaatst en hij zou het laatste restje magie, dat hij van zijn hoge ambt overhield, ver spelen als hij zich nu midden in het gekrakeel van de „Assemblée" zou begeven. De afgelopen drie jaar heeft Giscard er kans in gezien zich in de ogen van de kiezer weer te verheffen tot het niveau van ver- Gramschap trouwenwekkende keurigheid dat wordt gesterkt door een opzienba rende intelligentie. In feite is dat het symbool dat de kiezer zich van Frankrijk droomt. Het is best mogelijk dat de kiezer het liefst hèt driemanschap als ge heel aan het hoofd van de staat zou zien: Giscard om zijn verstandige gezicht, Chirac als de waakhond („chien méchant") die de orde handhaaft en de dieven buiten de deur houdt en de onverzettelijke professor Raymond Barre om er voor te zorgen dat het geld niet lan ger het raam uitvliegt. Toch wil geen van de drie inzien dat ze er gezamenlijk (dat wil zeggen twee steunen de ander als leider van de oppositie) weinig moeite zouden hebben het in discrediet geraakte socialisme bij de parlementsver kiezingen van '86 al te vloeren. Daarbij wordt het gaullisme, waarvan Chirac de leider is, iedere dag meer in gevaar gebracht door de activiteiten van dc ultra-rechtse Nationaalfrontleider Le Pen, en wordt de aanhang van Giscard ver scheurd door dc strijd om de macht onder de kopstukken van de jongere generatie, een strijd die tot uitdrukking komt in steun die men al dan niet een oud-premier Barre verleent. Deze zelfvernieti gende verdeeldheid, die al in 1986 bij de parlementsverkiezingen van betekenis zal zijn, wordt vakkun dig door Francois Mitterrand aan gewakkerd. Meteen na zijn ambtsaanvaar ding stond gaullistenleider Chirac - als burgemeester van de Franse hoofdstad - zogenaamd in de gunst bij de nieuwe president. Chi rac had in zijn haat jegens Giscard in niet geringe mate aan diens val bijdragen en Mitterrand vond het een aardig idee de gramschap in de verslagen gelederen nog wat aan te sterken. Na de mislukte pogingen van het huidige bewind om Chi rac's macht als Parijs' burgemees ter te vellen dat was een van de eerste grote socialistische nederla gen valt nu Giscard de presiden tiële gunst ten deel. Op 6 juli had een onderhoud tussen de huidige en de vorige president plaats, toen Mitterrand een werkbezoek een Giscards Auvergne bracht. En nu weer heeft Mitterrand persoonlijk ingegrepen om te verhinderen dat zijn voorganger 'verhoord' zal wor den door een parlementscommis sie, in verband met de zogenaamde snuffelneus-affaire, dat wil zeggen de mislukte poging een vliegtuig te ontwerpen dat met radar olie zou kunnen opsporen, en waaraan het toenmalige bewind onwaarschijn lijk veel staatsgelden had ver speeld: een soort Franse RSV-af faire uit de jaren '70. En wat oud-premier Barre be treft: zijn economische theorieën liggen dicht bij die van de inmid dels afgetreden minister van eco nomische zaken Delors, terwijl van de pasbenoemde eerste minister Fabius wel wordt gezegd dat hij in feite een 'Barrist' zou zyn. Als pre sident Mitterrand na de parle mentsverkiezingen van '86 zonder een regering van eigen kleur ach terblijft, zou zijn keus uit het ande re kamp in eerste instantie op aan hangers van de stroming-Barre kunnen vallen. Intussen verlopen de verkiezin gen in het tweede kiesdistrict van de Puy de Dome overduidelijk op lokaal niveau. Tegen de buiten landse verslaggevers die Giscard tijdens zijn operatie 'charme' in dorpen en gehuchten volgden, merkte de oud-president vriende lijk spottend op: „Ik begryp niet wat jullie allemaal lopen op te schrijven". En hij bedoelde daar mee: want ik zeg toch niets van be tekenis". Wat er echt over Giscard te schrijven valt, zal de komende maanden moeten blijken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7