Onbegonnen Werk Mooi referentiekader voor 3-oktobeifeest Eendracht: in vijf jaar weer financieel gezond 'Weer krokodilleshirts nagemaakt' Frans bedrijf spant geding aan tegen Leidse firma 'Kinderpsychiatrie nog veel te beperkt' Alle woningen Olga-complex zijn bewoond Fietser (62) aangereden J. Beenakker Z wordt rector universiteit j;; PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 19J VRIJE Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Het lijkt er op dat onze taal steeds minder toereikend is om uitdrukking te geven aan allerlei nieuwe fenomenen en ontwikke lingen in de maatschappij. Neem nu eens het antwoord van het college van Burgemees ter en Wethouders op de be zwaarschriften die werden inge diend naar aanleiding van het be stemmingsplan stationsbuurt. Daar heeft men het op zeker moment over een aantal parkeer plaatsen aangeduid met de term 'ride/kiss and ride'. Wat 'park and ride', ook zo'n uiting van hoog-Nederlands, is weten we zo langzamerhand wel: met de auto naar het station, daar parkeren en met het openbaar vervoer verder. Maar wat is in hemelsnaam 'ri de/kiss and ride'? Rijden en zoenen. Ajakki-bah. Het is zo op het oog niet iets waar de gemeente zich om moet be kommeren. Zonder de leidende hand van de vroede vaderen ge beurt er al genoeg in auto's, niet waar. Gelukkig beseffen B er. W dat ook enigszins. In hun antwoord beginnen ze tenminste met te schrijven "dat het niet het stre ven is daarvoor ruime mogelijk heden te creëren". De laatste restjes fatsoen staan in B en W op. Maar even later schrijven ze dat het van kortzichtigheid zou getuigen deze categorie "te rigo- reus te bemerken". Dubbelhartigheid van het zui verste water. Voor alle zekerheid de ge meente maar eens gebeld wat ze nu precies voor hebben met dat kussen en chaufferen. Een amb tenaar van de afdeling vervoer en verkeer legt het met koele, on aangedane stem geduldig uit. Al le erotiek vervluchtigt. Het blijkt om iets heel pro zaïsch te gaan: kort parkeren bij het station, het vlug halen en brengen van reizigers. 'Ride/kiss and ride' we vre zen toch dat menige moeder er nog heel lang wat anders achter zal zoeken. Een jonge ouwe Hoe oud is oud? Soms verras send jong. Deze wat raadseelachtige zin nen slaan op een wandschilde ring in het statige pand 'Het Gul den Vlies', bij de niet zo jonge Leidenaars nog bekend als res taurant (het sloot zijn deuren in de jaren zestig), daarna nog enige tijd dienstdoend als opvangcen trum van Minerva toen de stu dentensociëteit was afgebrand en nu, na grondige restauratie, is het een soort clubhuis voor de Leidse politieke partijen. "Die wandschildering sprak ons niet erg aan en we vonden ook de plaats ongelukkig. We twijfelden ook aan de oudheid ervan. Het was wel een oud tafereel, maar wanneer was dat opgebracht? Deskundigen zeiden: dit kan niet oud zijn, dat zie je aan de hele stijl. Mensen die de geschiedenis van het huis goed kenden, zoals de familie Driessen, konden zich niet herinneren dat deze wand schildering erbij hoorde. Een man als Geertsema vermoedde dat de wandschildering was aan gebracht in de restaurant-perio- antropoloog David Moyer, hoog leraar aan de universiteit van Victoria, op bezoek komt om de viering van Leidens ontzet in ogenschouw te nemen. De Canadese regering, aldus het bericht, wil meer kennis ver garen over de culturele minder heden binnen haar landsgren zen. En gebleken is dat sommige Nederlandse immigranten in Ca nada jaarlijks op hun eigen wijze 3 oktober vieren. Moyer wil nu doorvorsen hoe het bij het moe- derfeest toegaat. Het is, als u het ons vraagt, een Die wandschildering (zie illu stratie) bevindt zich in de z.g. Thorbecke-kamer, het 'hol' van de WD, boven de schouw. Het is een mild romantisch tafereel, in elk geval beter passend bij de geestelijke dochters en zonen van Thorbecke dan in het onder komen van bekvechtende maat schappij-bestormers. Maar de WD-ers waren ook niet verrukt van het penseel werk. Ze wilden op die plaats lie ver een statige spiegel, waar schijnlijk in de hoop dat dan de sfeer uit de grote patriciërstijden zou terugkeren. Die spiegel stuitte aanvanke lijk op stevige bezwaren bij de architect die de restauratie had verzorgd. Had men daérvoor nou zoveel tijd, moeite en niet te ver geten geld besteed aan het in vol le glorie herstellen van een oude, sierlijke wanddecoratie? Die li beralen ook, ze hadden al gesjoe meld met de kleur en de lengte van de gordijnen en nu dit. Fractieleider Fred Kuijers: de, hij sloot zelfs niet uit dat het nog later was gebeurd: toen de studenten er in zaten. De archi tect heeft er zich nu bij neerge legd. De spiegel mag er over heen, als de wandschildering maar niet wordt beschadigd". Terecht. Want over honderd jaar, als die spiegel van de libera len door krakersgeraas (liefst van de achterkleinkinderen van Kuijers) in gruzelementen gaat, komt dat tafereel weer glorieus te voorschijn. Ongerept. En dan is het wèl oud. Gelijk krijgen is een kwestie van lange adem, moet die archi tect hebben gedacht. Studie Niets ontgaat het scherpe oog van de wetenschap. Alle in sche merduister gehulde roerselen dienen op tafel te worden uitge stald. Het ontleedmes wordt straks gezet in het 3-oktoberfeest. On langs bevatte de krant het be richt dat de Canadese cultureel nogal bleek argument om de plas over te steken. Je zou er bijna uit concluderen dat op de universi teit van Victoria de bezuinigin gen nog niet hebben toegesla gen. Moyer, zo staat er, gaat praten met de Leidse bevolking. Great. Lijkt ons heel leuk. Zelfs met een heel beperkte fan tasie, zie je nu al voor je hoe zo'n Leidenaartje op het kermister- reein de Canadees inlicht over 'wat er in hem omgaat'. "Look hier, prof, I have my toetertje, my patatje in my left hand en my suikerspinnetje in my right hand. Crazy, man, cra zy". Ach, als je dat omzet in vaktaal leidt dat misschien nog tot een sensationele nieuwe richting in de culturele antropologie. Moyer blijkt overigens enkele jaren in Leiden te hebben gestu deerd en hij is hier ook gepromo veerd. De geur van hutspot moet hem dus ruimschoots bekend zijn. De wandschildering in de Thofbecke-kamer. De WD wil er een spiegeltje voor hangen. Maar wel voorzichtig, opdat de schildering over honderd jaar glorieus te voorschijn kan komen, (foto Dirk Ketting) Sterker nog: onder leiding van Moyer is reeds in 1980 een studie over de viering van Leidens ont zet verricht, zo meldt ons prof. Rörsch, de voorzitter van de 3 October Vereeniging. Is het natuurlijk even zat op die universiteit en heeft onge twijfeld het plan opgevat ver van huis eens ferm de bloemen bui ten te zetten. Uit zijn Leidse tijd weet hij nog heel goed dat je dat het best op 3 oktober hier kunt doen. Alles immers bij de hand. Allerlei soorten vrelerij, mooiste kermis, inclusief de dame met de drie borsten. Een prof is ook een mens. Maar ja, niet iedereen mag dat weten. Daarom moet even nadrukkelijk dat schild met de woorden 'cul tureel antropologische studie' worden geheven. Moyers diepste begeerte is na tuurlijk: een patatje in zijn ene hand, een half pondje paling in zijn andere, lekker met de mu ziek mee, onbekommerd inne men en daarna ruggelings het feestgewoel in. Crazy man, crazy. Als hij wordt betrapt door de Canadese ambassadeur kan hij altijd nog zeggen dat hij op zoek was naar eh, eh....het juiste refe rentiekader. LEIDEN - Met het ontslag van vijf werknemers kan de woningbouw vereniging De Eendracht in vijf jaar tijd financieel weer gezond worden. Dat blijkt uit een vijfjaren plan dat in opdracht van De Een dracht door de Stichting Centrale Boekhouding van Woningbouw corporaties is opgesteld. De kantonrechter is vandaag ge vraagd de arbeidsovereenkomst tussen vijf werknemers, vier on- derhoudsmensen en een admini stratieve medewerker, en de wo ningbouwvereniging te verbreken. Het personeel van De Eendracht, tien mensen in totaal, is gistermor gen van de reorganisatie op de hoogte gesteld. De salarispost drukte veel te zwaar op de begroting van De Een dracht. Terwijl er acht onder- houdsmensen op de loonlijst ston den, was er in feite maar werk voor 3,5 personeelslid. Er was sprake van "leegloop" en er werden werk zaamheden verricht die niet voor rekening van de woningbouwver eniging behoorden te komen. Zelfs met 3,5 onderhoudsman zit de woningbouwvereniging nog in een ruim jasje. Voor de andere mensen was dus in feite niets te doen. Dat klopt ook wel, omdat veel woningen van De Eendracht de laatste jaren een grote opknap beurt hebben gehad of binnenkort een grote opknapbeurt krijgen, zo dat er weinig onderhoud aan wordt verricht. De afkalving van het onder houdswerk is de laatste jaren zeer snel gegaan. In 1979 waren er nog ongeveer 13.400 produktieve uren. En toen waren alle onderhouds- mensen nog nodig. Vorig jaar was het aantal produktieve uren echter gedaald tot ongeveer 4.700. Het tekort in het onderhouds- fonds daalde sinds 1978 fors. In dat jaar was er een tekort van ruim 600.000 gulden, nu is dat inmiddels opgelopen tot 1,6 miljoen gulden. Dat tekort werd steeds aangezui verd uit de zogenaamde Algemene Bedrijfsreserve, geld dat eigenlijk bestemd is voor groot onderhoud en renovaties. De Algemene Be drijfsreserve mag eigenlijk niet worden benut voor het normale onderhoud. Toch is dat - met toe stemming van de gemeente Leiden de laatste jaren gebeurd. Maar nu is ook die reserve op het mini mum gekomen. De gemeente Leiden eiste daar om van De Eendracht een reorga nisatie en een financieel vijfjaren plan. Indien De Eendracht, een zelfstandige vereniging, dat zou weigeren, dreigde de gemeente Leiden de minister van volkshuis vesting voor te stellen sancties op te leggen, zoals intrekking van rijkssteun. Het voortbestaan van de woningbouwvereniging zou dan in gevaar komen. De Een dracht staat sinds juli vorig jaar on der streng financieel toezicht van de gemeente. Voor elke uitgave is vooraf toestemming van de ge meente vereist. Besparing Het vijfjarenplan is er nu echter, evenals de reorganisatie. Het ont slag van de vijf mensen levert de woningbouwvereniging in de ko mende vijf jaar een besparing op van 1,8 miljoen gulden. De finan ciële situatie van de woningbouw vereniging zal de komende vijfjaar ook beter worden door het feit dat er weinig onderhoud nodig is aan de woningen. Jaarlijks krijgt een woningbouwvereniging ruim vijf honderd gulden per woning voor normaal onderhoud, maar de ver eniging hoeft dat niet in dat jaar uit te geven. Het kan ook worden op gespaard om later duurdere onder houdswerkzaamheden, zoals schil deren of het vernieuwen van daken te betalen. Vorig jaar diende de woning bouwvereniging De Eendracht ook al een ontslagaanvraag in voor drie onderhoudsmensen. Die aanvraag werd afgewezen omdat de woning bouwvereniging geen rekening had gehouden met het aantal dienstjaren dat de mensen bij De Eendracht werkten en omdat niet werd aangetoond dat de mensen overbodig zijn. Volgens de advo caat van De Eendracht, mr. M. Tee- kens Jr., is de situatie nu echter an ders. Er is een vijfjarenplan waar uit blijkt dat er maar voor 3,5 men sen werk is bij het onderhouden van de woning. Dat plan ontbrak vorig jaar. "Toen was ik overigens nog geen advocaat van De Een dracht", aldus Teekens. Een van de personeelsleden heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Hij gaat in beroep tegen het ontslag. De ontslagproce dure bij de kantonrechter kan ove rigens wel enige tijd in beslag ne men. BOVEN WATER - Zeven parkeer- meters, die onlangs werden gesto len, zijn opgevist bij de Kaasmarkt. Een visser ontdekte de van de pa len gesnelde koppen van de meters in het water van de Oude Rijn. De gemeente heeft de parkeermeters opgedoken. AMSTERDAM/LEIDEN - Een se rie t-shirts met de afbeelding van een ruggelings gestrekte krokodil en de tekst "Lacosta, Dit was... de enige onechte" vormde de inzet van een kort geding dat gisteren diende voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscher. Eiser, het Franse bedrijf La Che mise Lacoste, dat zich wereldfaam heeft verworven met de kleine, groene krokodilletjes op wat ge noemd wordt "de duurdere vrije- tijdskleding" wenste dat gedaagde, de Leidse groothandel "Man's Cor ner bv", de verspreiding van de ge wraakte kledingstukken zou sta ken. Namens Lacoste vertelde de advocaat mr. P.A.M. Hendrick, dat zijn firma al jaren wordt geteisterd door concurrenten die de krokodil op de linkerborst namaken. De laatste jaren heeft Lacostc- ook last van creatieve geesten die de krokodil niet nabootsen, maar t-shirts ontwerpen met een parodie of karikatuur. Mr. Hendrick toon de de president een shirt met de naam "La Poste" waarop twee kro kodillen zich overgaven aan zinne lijk genot. De Leidse gedaagde was al eer der met Lacoste in conflict ge raakt. Een jaar geleden bracht men een t-shirt op de markt met een rechtopstaande krokodil. Na enig geharrewar gaf Man's Corner bv Lacoste toen de schriftelijke toe zegging dat men niet meer bij de krokodil van het Franse bedrijf zou aanhaken. Enkele maanden gele den ontdekte de cliënt van mr. Hendrick echter, dat Man's Corner nu de liggende krokodil in de han del bracht. Namens Man's Corner betoogde een werknemer van het bedrijf, de heer C. den Hollander, dat het sop de kool niet waard was. Het zou om een kleine partij slecht lopende t- shirts zijn gegaan, die zijn firma in middels al uit de produktie had ge nomen. Gezien eerdere beloften van Man's Corner, die door de handel in het nu betwiste shirt kennelijk van weinig waarde waren, wilde Lacoste dit jaar geen genoegen ne men met de toezegging van Den Hollander dat er geen nieuwe kro kodillen-shirts zouden volgen. Mr. Asscher zal zich daarom woensdag uitlaten over de vraag of een verbod in deze zaak ge rechtvaardigd is. LEIDEN - Uitsluitend kinderen met een langdurige en ernstige problemen komen in aanmerking voor kinder- en jeugdpsychiatri sche bemoeienis. In de directe jeugdhulpverlening is geen plaats voor een kinder- en jeugdpsychia- ter. Prof. dr. Ph. Treffers zei vandaag bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de Rijks universiteit Leiden deze gang van zaken ten zeerste te betreuren. De regering heeft onlangs voor gesteld de gehele jeugdhulpverle ning onder te brengen in de nieu we Wet Jeugdhulpverlening. Naar het zich laat aanzien zullen de ge specialiseerde kinder- en jeugd psychiatrische centra daar buiten vallen. Dat alleen kinderen met langdu rige psychische problemen voor de hulp van een kinderpsychiater in aanmerking komen, is volgens Treffers een onhoudbare stelling. Juist de deskundigheid van de kin derpsychiater kan in de ambulante zorg bijvoórbeeld noodzakelijk zijn bij het stellen van de diagnose, aldus Treffers die tevens medisch directeur van Curium, het acade misch centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Oegstgeest, is. Onderzoekers van vakgroep kin derpsychiatrie van de Leidse uni versiteit zoeken op dit moment sa men met het Nederlands Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid in Utrecht uit hoe de kinder- en jeudpsychiatrie toch kan worden ingepast in de hele organisatie van de jeugdhulpverlening. De hoogle raar sprak de hoop uit dat de rege ring zich - als de onderzoeksresul taten bekend zijn - daar toch iets van aan zal trekken. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) heeft gistermid dag de sleutel uitgereikt aan de be woners van een nieuwe woning aan de Leeuwenhoekstraat, op het voormalige terrein van de Olga- matrassenfabriek. De nieuwe woning is één van de 36 woningen die zijn gebouwd op de plek van de vroegere matrassen- fabriek in de wijk Groenoord. Het bedrijf werd al jaren geleden geslo ten. De familie H. Nonkes ontving de sleutel van de laatst opgelever de woning op het terrein van de 01- ga-fabriek. De wethouder herinnerde er nog eens aan hoe het nieuwbouwpro ject destijds is begonnen: met het opblazen van de voormalige pers luchtcentrale. De sloop van het ge bouw liep anders dan verwacht. Mevrouw Nonkes ontvangt de slei laar. Door de te forse explosie liepen woningen in de omgeving flinke schade op en zat de wijk tot in de avond zonder stroom. De nieuwbouw is evenwel voor el uit handen van wethouder Tesse- (foto Holvast) spoedig verlopen en wethouder Tesselaar concludeerde dan ook dat met dit nieuwbouwproject weer een steentje is bijgedragen aan de verbetering van de wijk Groenoord. LEIDEN Een '62-jange Leiüe- naar heeft gistermiddag een hoofd wond opgelopen v toen hij op de Turfmarkt werd geschept door een auto. De man fietste opmstreeks 12.15 uur in de richting van de Nieuwe Beestenmarkt toen hij plot seling linksaf sloeg (richting Blauwpoortsbrug). Een 18-jarige, Noordwijkse automobilist, die ach ter de man reed, kon hem niet ont wijken. De fietser is met een hoofd wond naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Het ongeluk had trouwens nog verdere gevolgen. Een 24-jarige po- litie-agentper auto op weg naar de Turfmarkt, reed tegen een auto (bestuurd door een 42-jarige Delft- se) op. Van de politie-auto resteer de slechts schroot. De vrouw in haar auto op de Langebrug en ver zuimde de politie voorrang te verle nen op de kruising met Papen gracht. Remmen was vergeefs: door het vochtige wegdek gleed de politieau to tegen een rijtje geparkeerde au to's, waarvan er twee flink werden beschadigd. Ook de auto van de Delftse werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. LEIDEN - De hoogleraar in de ex- ct perimentele natuurkunde, prof. dr. e J.J.M. Beenakker, is door de T( Kroon officieel benoemd tot rector g magnificus van de Leidse universi- a teit voor de periode van 1 septem ber 1985 tot 31 augustus 1987. t Beenakker (58) stond als eerste fc op de voordracht van het college fc van decanen. Hij is hoogleraar aan fc de faculteit der Wis- en Natuurkun- c de. Van september 1975 tot en met 1978 was Beenakker decaan van die faculteit. i BETRAPT - Onbekenden habben i vannacht een poging gedaan om de 1 kluis van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel uit de kamer van de directeur mee te nemen. Het ge vaarte werd van de muur gesloopt, maar voordat de dieven ermee aan de haal konden gaan, werden zij ontdekt door een nachtwaker. Voor zover bekend wordt niets ver mist. De laatste tijd is vaker inge broken bij het bedrijf. Vannacht kwani men binnen via een wc- raampje. BEVALLEN - De politie heeft gis teren de helpende hand geboden bij het ter wereld brengen van een kalfje. Dit gebeurde aan het Heine- kenpad, waar pasanten hadden ge zien dat een koe een zware beval ling onderging. In eendrachtige sa menwerking met de eigenaar be wezen twee agenten van de surveil lancedienst ook talent te hebben als veeverloskundige.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4