'Het vult 'n gat in onze kennis' 'Moeilijk jaar stadsvernieuwing tegeleiding (ouders an) gehandicapten sen harde noodzaak' Uniek herbarium terug Wethouder vreest '85 als geldstroom minder wordt Spaanse ambassadeur )ii 3-oktoberfeest landige anden rEMBEF^^*"* SEPTEMBER 1984 LEIDEN )SK bestaat tien jaar de artsen: Tan, Jchonenbe Zynenbur P' 'el' ^DEN - Tien jaar bestaat de af- Meyer, Stog Leiden en omstreken van de 5K nu, die als Bond van Ouders Taytel Spastische Kinderen in 1952 werd opgericht. Inmid- dekken de letters de lading meer, want de naam is nu: raytelbau d van Motorisch Gehandicap- woerd 13 Dat heeft alles te maken met Leeuwenfeit dat ook lichamelijk gehan- yne, Stollpten steeds geëmancipeerder Cf—ii. ouder zijn geworden en nu btoiK, Bi/vaak ,id zijn van deze bond let tw^ede lustrum van de afde- preekuur Leiden en omstreken wordt •gen gevierd in de Mytylschool v. Ryn, de Blauwe Vogelweg. In de er, v.d. t^t van de doelstellingen zal van G,p e tot vijf uur een infomarkt '404* spreden gehouden. Daar zal me- iw Kiewiet de Jonge meer kun- Nieuwei vertellen over haar formule: spreekuis mode aan". Mensen met een mme rug, of spastici die niet d hun handen kunnen gebrui- k°men heel moeilijk aan goe- Jaspers(cleding" 0ok een firma die aan* laste huisraad maakt, zoals ge- J. Crul, Ken bestek, zal present zijn. En verder zullen recreatieve organisa ties en hulpinstellingen zich pre senteren. Tussendoor zijn twee op tredens van de rolstoeldansgroep "Dansende Wielen" uit Katwijk. Dit festijn wijkt nauwelijks af van het feest bij het eerste lustrum. Betekent dat misschien dat er voor de gehandicapten in die vijf jaar weinig is veranderd? Voorzitter van Kleef: "Er hebben wel wat ac centverschuivingen plaats gehad. Aanvankelijk waren we een vraag baak. Maar de overheidsvoorlich ting aan gehandicapten is beter ge worden, dus die taak is afge zwakt". Het doel van de BOSK is onder meer gehandicapte mensen te be geleiden en te helpen, bijvoorbeeld bij het contact tussen arts en pa tiënt. "Wil iemand lid worden van de BOSK, dan leggen wij een huis bezoek af. Daarbij komen al met een tal van problemen aan de orde. Dan komt soms aan het lich dat ie mand helemaal niet met zijn spe cialist kan opschieten, in sociaal opzicht dan. Soms is daar wat aan BOSK-voorzitter Van Kleef: "Er is nog veel te doen". (foto Holvast) te doen, maar vaak is de situatie al niet meer terug te draaien. Daarom zijn we er het liefst zo snel moge lijk bij". Begeleiding van (ouders van) ge handicapten is een noodzaak, die Van Kleef zelf aan den lijve onder vond toen zijn dochtertje werd ge boren. Het meisje had een open ruggetje. "Een week lang hebben mijn vrouw en ik toen door het huis lopen banjeren, niet wetend wat te doen". Nu is die voorlichting al beter, er staat al snel iemand klaar die zelf dergelijke ervaringen heeft. En al tien jaar is de BOSK paraat met in eerste instantie als voornaamste taak de mensen een hart onder de riem steken. LEIDEN "Het vult een gat in de aanwezige kennis en is een belang wekkende aanwinst voor de bio- historie", zegt drs. Ger van Vliet, wetenschappelijk directeur van de Leidse Hortus. "Belangrijk is dat dè planten zijn voorzien van de na men die ze in die tijd hadden. We vinden in boekwerken uit die tijd een hoop van dat soort namen. Nu kunnen we definitief vaststellen welke planten dat waren". De opgetogenheid van drs. Van Vliet betreft het Herbarium Gay mans, één van de oudste en waar devolste herbaria (een verzameling van gedroogde planten) van Neder landse herkomst, dat De Leidse universiteit terugkrijgt van de uni versiteit van Californië. De Ameri kanen schenken deze omstreeks 1669 in de Leidse Hortus Botani cus gemaakte collectie aan het Rijksherbarium, waar deze verza meling zal worden bewaard en be studeerd. Dit herbarium is in 1964 opgedo ken bij een antiquarische boekhan del in Amerika en aangekocht door de universiteit van Californië in Los Angeles. Voor de Leidse bio- historici is het een historisch zeer waardevol herbarium in drie boe ken, bijeengebracht door Antonius Gaymans. Deze Leidse apotheker, die leefde van 1632 tot 1680, heeft uitgebreid gebotaniseerd in de Leidse Hortus, die toen nog een tuin was met veel kruiden voor me dische doeleinden. De meer dan driehonderd jaar oude collectie van Gaymans is bo vendien een belangwekkende aan- winst omdat herbaria uit de zeven tiende eeuw zeldzaam zijn. Ze blij ven zelden intact. Dat er enkele desondanks bewaard bleven, ver klaart Van Vliet uit het feit dat der gelijk herbaria vaak heel lang fami liestukken waren. "De plantkunde werd toen bestudeerd door apothe kers en doktoren. Ondanks de tur bulente tijden kon het kwestbare werk soms toch lange tijd worden bewaard". Dat een oorspronkelijk Leidse collectie plotsklaps in de Verenig de Staten opduikt vindt de Hortus- directeur niet vreemd. "Het is nor maal dat dergelijke boekwerken uitzwermen. Zij hebben een grote verzamelwaarde voor een beperkt aantal liefhebbers over de gehele wereld". Het Herbarium Gaymans bevat 1620 exemplaren van planten. "Dat is heel veel. Het rijksherbarium heeft vier miljoen planten, maar uit die de zeventiende eeuw is heel weinig overgebleven. Als er het blad van een gouden regen in zit door Raymond Peil zou dat het oudste gouden regen blad zijn, dat we hebben", aldus Van Vliet. Cadeau Dat de Californische universiteit het herbarium aan de Leidse colle ga's cadeau doet is volgens drs. Van Vliet eveneens opmerkelijk. "Zij hebben daar gezegd 'met die collectie kunnen we toch nooit wat doen. Jullie zijn het meest geschik te instituut om de boeken te bestu deren'. Materiaal en feiten onbre- ken daarvoor in Amerika. Het is ook een unieke zaak dat het een schenking is. Amerika heeft wei nig cultuurgoederen uit het verle den en geeft die niet gemakkelijk uit handen" "De waarde van de verzameling? Wat de gek ervoor geeft. Dat kan zijn drie kwartjes voor de één. Of twintig- tot dertigduizend gulden voor de ander", vervolgt Van Vliet. Het herbarium krijgt daarom een plekje in de kluis van het rijksher barium. "Dergelijke unica moetje goed bewaren Dat betekent wel dat slechts een select gezelschap wetenschappers de gelegenheid krijgt om een blik op de verzameling te werpen. "Mis schien kunnen we de verzameling, of een deel ervan, in 1990 tentoon stellen, als de Hortus vierhonderd jaar bestaat", speculeert Van Vliet. In de reeks van bestaande oude herbariumcollecties nemen de her baria van Gaymans de derde en vierde plaats in. De historische waarde is mede aanzienlijk omdat het herbarium een bijdrage levert aan het onderzoek van de Neder landse plantkunde in de 'Europese Periode', de tijd van 1550 tot onge veer 1700. De renaissance had toen plaats waarin de belangstelling voor de eigen omgeving, de Euro pese flora dus, groot was. Bovendien is dit herbarium voor de geschiedenis van de Nederland se floristiek (de leer van de ver spreiding van planten in een be perkt gebied) een aanwinst, omdat de Leidse Hortus in de zeventiende eeuw per traditie een grote collec tie inheemse planten herbergde. Tijdens een bijeenkomst in de senaatskamer van het Academie gebouw aan het Rapenburg zal di recteur prof. dr. Arthur Gibson van de botanische tuin van de Califor nische Universiteit het Gaymans Herbarium donderdag overdragen aan mr. K. J. Cath, voozitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit. agsdien; i 21 tot 21 1161, ia 1, Oegstj Hi kade 23 edylaan tel|et slecht Weer is er misschein l de oorzaak 'iden, Left dat er dit t waarnr iets minder chrijvingen ingel27,re„ voor het oeten,,ditionele .Jf- 7,Voor», *2 Wltte- x)d. Overigens •s de file voor Stadsgehoor- om en was het mzs&iff&ikte van be rg. (foto's Holvast) LEIDEN - Het jaar 1985 wordt een "heel, heel moeilijk jaar voor de stadsvernieuwing". Wethouder Pe ters zei dat gistermiddag bij het be reiken van het hoogste punt van de restauratie van de dak van het so ciale dienstgebouw aan de Steen- schuur. "Er liggen nu al claims voor 24 miljoen gulden, terwijl er slechts elf miljoen gulden te verdelen is. Alleen voor het restaureren van ze ventig woonhuismonumenten is volgend jaar zeven miljoen gulden nodig", hield Peters zijn publiek voor. Tot en met dit jaar kreeg de ge meente Leiden geld via de zoge naamde Interim Saldo Regeling (ISR). Die ISR garandeerde de ge meente Leiden jaarlijks een bedrag van rond de dertig miljoen gulden voor allerlei werkzaamheden in de stad. Walmuren werden ver nieuwd, grote panden gerestau reerd, rioleringen aangelegd en er Ongewenste sloop LEIDEN Een 24-jarige bewoon ster van het pand De Prediker, Jan Vossensteeg 17, werd gistermid dag geconfronteerd met mensen die het huis ten onrechte wilden slopen. Deze keer waren het werk nemers van het sloopbedrijf De Bolster, die het pand wensten te ontdoen van al het aanwezige zink. De politie maakte een eind aan deze werkzaamheden toen de be woonster kon aantonen dat zij de rechtmatige eigenares van het pand was en geen toestemming had gegeven voor de sloop. werden talloze subsidies verstrekt aan huiseigenaren die hun monu mentale eigendom in ere wilden herstellen. Met ingang van 1 januari 1985 houdt de ISR echter op te bestaan. Er komt een nieuwe regeling. Voortaan krijgt de gemeente Lei den jaarlijks een bedrag, dat naar eigen goed dunken besteed mag worden aan stadsvernieuwing. De nieuwe regeling houdt in dat de ge meenten meer te zeggen krijgen over de besteding van het geld, het grote nadeel is dat het veel minder wordt. Volgend jaar dus maar elf miljoen gulden. En dat is veel te weinig, aldus Peters. Hij rekende voor dat er nu al sprake is van een flink tekort. Als de gemeente Leiden volgend jaar toestemming geeft voor de restau ratie van zeventig woonhuismonu menten (dit jaar worden er zelfs honderd gerestaureerd) blijft er maar vier miljoen gulden over. Binnen enkele jaren wordt ech ter ook de subsidieregeling voor de aanleg en vernieuwing van riole ringen gaandeweg verminderd. Nu betaalt het rijk nog 85 procent van de kosten bij aanleg en vervanging van rioleringen. Daarom wil Peters zoveel mogelijk rioleringen aanleg gen in 1985 om op die manier nog veel subsidie binnen te halen. En daarvoor is dan weer veel geld uit het stadsvernieuwingsfonds nodig. "In feite is er dan al sprake van een tekort", zei Peters. Volgens Peters zullen er dan ook keuzes moeten worden gemaakt. Er zullen veel minder woonhuizen worden gerestaureerd. Het is zelfs mogelijk dat er geen enkele subsi die wordt verstrekt, maar dat noemde Peters "onacceptabel". En verder zal waarschijnlijk ook slechts een deel van de geplande rioleringen kunnen worden aange legd omdat er anders helemaal geen geld is voor andere stadsver nieuwingsactiviteiten. Eén van die andere zaken die uit het stadsvernieuwingsfonds wor den gesubsidieerd, is namelijk de nieuwbouw in de binnenstad. Dat is altijd duurder dan nieuwbouw in bijvoorbeeld de Stevenshof omdat de bouwplannen kleiner zijn en er vaak oude panden aangekocht moeten worden. Peters: "Tot nu toe probeerden we vijftig procent in de binnenstad te bouwen en vijf tig procent daarbuiten. Het zal heel moeilijk worden om die verhou ding in stand te houden". Na 1985 zal het met de stadsver nieuwing weer iets beter gaan. Met ingang van 1986 gaat de gemeente Leiden namelijk zelf geld (onge veer acht miljoen gulden jaarlijks) in het fonds storten. Op dit mo ment is de financiële ruimte voor die storting in het fonds niet aan wezig. Ondanks Peters sombere toe komstvisie toonde hij zich gisteren verheugd over de restauratie van de kap van het sociale dienstge bouw aan het Steenschuur, dat in 1850 werd gebouwd. De vernieu wing van de kap kost ruim 650.000 gulden. Het rijk betaalt daarvan 300.000 gulden in het kader van een werkgelegenheidsregeling. Een van de voorstanders van die regeling, het Tweede Kamerlid De Pree (PvdA), was uitgenodigd om het bereiken van het hoogste punt mee te vieren. Hij hees de Neder landse vlag in de top. Leiden heeft overigens in het ka der van deze werkgelegenheidsre geling al een miljoen gulden gekre gen. Waarschijnlijk zal ook het Reuvenscomplex (waarin vroeger de bibliotheek zat) in de Breestraat met dit geld worden opgeknapt. Peters zal overigens proberen nog meer geld uit deze pot los te peute ren, want "Leiden heeft nog meer wensen". ADVERTENTIE DE NIEUWE VISA 17D RIJDT SUPER OP DIESEL Al vanaf 19.250,- VAU DER MELDE a CITROEN hard[inder inschrijvingen dit jaar I V iling o 1IDEN - Een paar honderd min- r dan vorig jaar, maar nog altijd overleigoo mensen hebben zich giste- i ingeschreven voor het haring wittebrood. De meeste inschrij- 21.30 allemaal gewapend met pas- orten, verschenen laat in de mid- in de Stadsgehoorzaal, maar k 's avonds druppelden er nog rdig wat Leidenaars binnen. Overigens zal het feest op drie tober dit jaar worden bezocht Tuur 'or een sPeciale 6ast- Burgemees- spul, f Goekoop deelde in de Stadsge- lorzaal mee dat Spanje een af- zal sturen naar het 5.30 uridse volksfeest. "De Spaanse En da* *s natuurlijk .21 een bijzondere gebeurtenis, r'opSnt het is sinds 1575 niet meer lorgekomen. Dit kun je gerust i fietstt manif" SIDEN - De kunstmanifestatie rVOOIandige Handen is niet zaterdag, als wij gisteren abusievelijk eldden, maar zondag. De Pieters- is dan van 11.00 tot 18.00 uur 2-*9 "opend. een daad van verzoening r aldus de burgemeester. Verder zal er ook een Pools ge zelschap afreizen naar Leiden. De burgemeester hierover: "Het is misschien wel goed om die men sen uit te leggen waarom er zullen lange rijen mensen staan te wach ten op haring en wittebrood, want anders ontstaan er misverstan den". De viering van drie oktober ken merkt zich overigens sowieso door een internationale aanpak. Niet al leen gaan er dit jaar veel haringen de grens over naar onder meer de Nederland ambassades in het bui tenland, ook verschijnen er folder tjes voor buitenlanders. De voorzitter van de 3 October Vereeniging, A. Rörsch: "Volgend jaar willen we zelfs de beschikking hebben over foldertjes in bijvoor beeld het Japans. Uitgeverij Brill heeft ons toegezegd te willen hel pen bij dat project". De voorzitter vertelde overigens ook dat de viering in 1986 een zeer bijzondere moet worden. "In dat jaar bestaat de vereniging namelijk honderd jaar en dat moet zeer groots gevierd worden; zo groots dat we de televisie halen. Vandaar dat we nu zelfs al een beetje zitten na te denken over die viering". aatf ADVERTENTIE ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 tussen 16.00 en 17.00 uur signeert MAARTEN BIESHEUVEL zijn nieuwe boek REIS DOOR MIJN KAMER BOEKHANDEL DEKKER NIEUWE RIJN 45-46 LEIDEN Leidse Kees Dat het stadhuisverse bruids paar Van der Klaauw zich gister avond in de Stadsgehoorzaal liet inschrijven voor het haring en wittebrood, leuk. Maar het echte hoogtepunt was natuurlijk de presentatie van de single 'Ik ben een Leidse glibber', gemaakt door Leidse Kees. De timing van die man: zijn plaatje was nog niet opgezet, of daar verscheen Kees, elegant ge kleed in een witte broek, rode blouse plus witte sjaal. Direct vervoegde hij zich bij Oma van Tongeren die al in de kantine van de Stadsgehoorzaal zat en die zeer tekstvast meezong. Tekstvast was niet Cees Goe koop die even na achten het eer ste exemplaar kreeg overhan digd. Gelukkig drukte Kees hem op het hart dat hij het plaatje thuis maar vaak moest draaien, zodat ook de burgemeester over enige tijd dit volkslied kan mee zingen. De voorzitter van de 3 October Vereeniging, A. Rörsch, maakte vervolgens een eind aan het ple zier. Vriendelijk verzocht hij Kees aanhang te verdwijnen zodat de officiële persconferen tie kon beginnen. Zijn woorden waren misschien niet zo geluk kig gekozen: "Zo, en dan nu even serieus aan het werk". Alsof Kees niet s werk was! Tegen een paar radio mensen zei de artiest nota bene "Jullie moeten het eigenlijk zo zien: dit is een soort promotie voor Leiden". Heel serieus dus. Brandweersnorren Brandweermannen mogen geen baard hebben. Een snor is wel toegestaan. Dat wil zeggen: als de voldoet heid van brengt. de voorschriften :n niet de deugdelijk- het masker in gevaar landelijke krant stond dezer dagen een bericht over de baard- en snorgroei van brand weermannen. Een zegsman van het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat indertijd aan de oproep om overtollige groei te snoeien aardig is vol daan. Alleen in Harderwijk schijnt een blusser weerspannig te zijn geweest. Tegen de korpsleiding spande hij een kort geding aan. Hij weigerde zijn fraaie baard te laten verwijderen. Deze vrijwilli ger, want dat was hij, werd ont slagen. Benieuwd naar de Leidse baard- en snorgroei bellen we brandweercommandant Mark. "Al drie jaar staat in de voor schriften van de gemeente dat een baard absoluut niet kan", verklaart hij. "Trouwens, ik zit nou 32 jaar bij de brandweer en in al die tijd heb ik hier geen brandweerman met een baard gezien. Ja, als ze van vakantie te rugkomen..." Én de snorgroei? "Kijk, de snor moet officieel zo geconstrueerd zijn dat-ie binnen het dichtingsraam van het mas ker valt". Pardon? "Doet u uw vinger maar even op het voorhoofd". Ook u, lezer, wordt verzocht dit te doen, voor gek zitten kan even geen kwaad. "Heeft u die vinger nou op het Leidse Kees, Oma Van Tongeren. Leidse Cees glibber'. voorhoofd! Goed, daar gaan we: de vinger maakt nu een tocht langs de slaap naar de kin. Op de ze weg mag u geen groei tegen komen". Begrepen, maar hoe zit het nou eigenlijk met die vorstelijke snor van de brandweercommandant zelf, is die niet te majesteitelijk voor het masker? "Mijn snor! Niets mee aan de hand. Die valt ook binnen het dichtingsraam". 'De Leienaar' In de rubriek 'Stierlijk' van het Leiderdorps weekblad stond het volgende bericht: "Met ingang van dinsdag 25 september 1984 gaat er in de stad Leiden een spiksplinternieuw Weekblad verschijnen dat elke dinsdag in een oplage van 45.000 in geheel Leiden verspreid wordt. De uit gever en de redaktie is dezelfde als van uw aller Leiderdorps Weekblad". Wat krijgen we nou! Is de staf van uitgeverij Verhagen de kluts kwijt? Deze uitgeverij geeft im mers ook ons aller Merenpost en de Zuid-Wester uit, weekbladen die in de Merenwijk en Zuid- West gratis in de bus worden ge duwd. Na een rondborstig 'Goeiemor- rege' vertelt Verhagen dat zulks niet het geval is: "Ik ga dus niet nog een blad in Leiden op de markt brengen, ja. Die twee bla den worden gewoon samenge voegd, ja". Ja? "Want het zit dus zo: je gaat wel eens een beetje prakkizeren als je die bladen leest. Dan denk je: wat kan ik nou doen om een beetje meer greep op die markt te krijgen? Hoe zorg ik er bij voorbeeld voor dat die weekbla den leesbaarder worden". En dan is samenvoegen het Ei van Columbus? "Uitproberen hè. Het is overi gens niet zo dat ik het specifiek Mcrenwijkse nieuws er uit gooi. 'De Leidenaar' die in de Meren wijk verschijnt bevat een pagi- naatje Merenwijks nieuws. Het zelfde doe ik in Zuid-West". Eigenlijk verandert er dus niet zoveel? "Nou ja, de oplage wordt gro ter. Die ligt nu op zo'n 32.000. Vanaf volgende week verspreid ik 45.000 exemplaren van 'De Leidenaar' in Leiden. Op die ma nier probeer ik dus heel Leiden te pakken".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3