'Een man verkracht vaak uit frustratie' Drijvende Chinees: primeur hoofdstad 'Samen op weg' plaatselijk niet opdringen Reportage Steeds meer vrouwen slachtoffer van seksgeweld VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 19 De Leidse hoogleraar seksuologie Jos Frenken - te vens verbonden aan het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in Zeist - heeft de noodklok geluid. Frenken kwam - na een onderzoek van het CBS en het ministerie van justitie - tot de conclusie dat het plegen van seksueel geweld in ons land sinds 1975 in vrij ernstige mate is toege nomen. Maar de bereidheid om daar aangifte van te doen is gedaald. De hoogleraar maakt zich daar zor gen over. Hoewel justitie constateerde, dat 'handtastelijkhe den op straat of elders buiten met seksuele bedoelin gen' een geringe daling te zien geven, sluit dit depar tement het echter niet uit dat er sprake kan zijn van meer seksueel geweld. Vraag aan professor Frenken: loopt een vrouw overal in Nederland evenveel kans om te worden ver kracht? De vier grote steden - Amster dam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag - spannen veruit de kroon. Met Utrecht voorop. Vrouwen lo pen in deze steden vier keer zo veel gevaar het slachtoffer van seksueel geweld te worden. In andere delen van het land - met name in dorpen waar de sociale controle veel groter is dan in de stad en waar de geloofsbeleving vaker intenser is - komt dit ver grijp aanzienlijk minder voor. De Randstad - Noord- en Zuid- Holland - en Utrecht steken toch schril af bij de overige acht pro vincies. Een vrouw heeft in deze drie provincies tweemaal zoveel kans om te worden verkracht dan in de rest van Nederland. Verkrachting die zich afspeelt op straat, in jeugdhonken, in de vakantie en op het strand. Deze zomer, zegt Jos Frenken, is het bar en boos geweest. Zelfs ho mo's waren niet veilig op de Ne derlandse stranden. Frenken noemt het toenemen van het seksgeweld zorgwek kend. Omdat vrouwen hierdoor in verhoogde mate gevoelig zijn geworden voor ongewenste sek suele handelingen. "Maar", voegt hij er meteen aan toe, "als ik naar Amerika kijk, dan valt het bij ons allemaal nog best mee. Waarmee ik de Ne derlandse situatie en de situatie in de landen om ons heen, be paald niet goed wil praten. In de Verenigde Staten is een vrouw alleen helemaal niet veilig. Ze loopt daar veertien keer zoveel gevaar om in handen van een seksmaniak te vallen als in Euro pa." De verklaring voor dat grote verschil draagt Jos Frenken zelf aan. Hij zegt: "Wij Nederlanders hebben de bereidheid om de wel vaart gelijk te verdelen. Verge lijk je dat met Amerika, dan zie je een heel ander beeld. Een beeld van rijk en arm. De verschillen tussen bepaalde bevolkingsgroe pen in de VS zijn groot. Om aan dat stuk onvrede uiting te geven, gaat men op de gewelddadige toer. Dus ook seksueel geweld. In ons land kennen we die enor me verschillen - nog - niet. Laten we ervoor waken dat'die kloof niet breder wordt, want dan gaan we dezelfde kant op als Ameri ka", voorspelt Frenken. Aanleiding Seksueel geweld: waarom pleegt een man dat? Is er altijd wel een aanleiding toe? Professor Frenken: "Niet al leen seksueel geweld is toegeno men, maar ook het delicten met algemeen geweld. Waarom ver kracht een man een vrouw met geweld? Agressiviteit, haat en boosheid spelen daarbij een rol. Om daaraan uiting te geven kan zo iemand bevrediging zoeken in door Jan Westerlaken seksueel geweld. Maar 1 er sprake van een toename is, is moeilijk aan te geven. Suggesties heb ik wel. Mannen die vrouwen met geweld overmeesteren en verkrachten lopen vaak met op geklopte frustraties rond. Ze le ven aan de rand van de samenle ving - vooral in de grote steden - Prof. Frenken: veel en snakken naar erkenning ter wijl niemand zich iets van hen aantrekt. Om in de kijker te ko men vergrijpen ze zich aan een Dan, vult Frenken aan, zijn er nog de maatschappelijke proble men. "Zij kunnen een.man aan zetten tot het plegen van seksu eel geweld. Een voorbeeld. Voor veel mensen dreigt werkloos heid. Men heeft angst dat de poli tiek de situatie niet meer in de hand kan houden." Een tweede voorbeeld dat tot dit vergrijp kan leiden, is de libe ralisering van seks in de jaren ze ventig. Nu pas, denkt Frenken, kunnen daarvan de schadelijke neveneffecten aan de oppervlak te komen. Toen was er - zeg maar - voor iedereen die dat wilde seks voorhanden. Een vrouw was een produkt van de 'vrije markt'. Je hoefde maar met je vingers te knippen en het was voor elkaar. De gedachte daarover is thans genuanceerder. Porno Als derde voorbeeld waardoor een man in de verleiding kan ko men een vrouw met geweld te misbruiken, noemt Frenken de seksshops en de porno. "Seks", zegt hij, "ligt als het ware zo op straat voor het oprapen. De man krijgt dag in, dag uit, een bom bardement van seks over zich uitgegoten. Heeft hij geen part ner en wil hij toch seks bedrij ven, dan kunnen de seksshops en de porno aanstekelijk op hem werken." De vierde mogelijkheid die de seksuoloog aandraagt: de eman cipatie. Frenken: "Een man kan daar heftig op reageren. Geë mancipeerde vrouwen kunnen bij hem een vorm van boosheid oproepen. Seksueel geweld is dan een uiting om die vrouw op haar plaats te houden. Om zo aan te tonen dat hij als man machti ger is dan zij als vrouw." Bestaat er een stereotype ver krachter? Iemand die plotseling uit de bosjes springt en een vrouw belaagt? Professor Frenken: "Zo kun je een verkrachter niet omschrij ven. De groep mannen die vrou wen met geweld verkrachten, is heel gemêleerd. De een zal zich onopvallend gedragen en pas toeslaan als hij zichzelf niet meer onder controle heeft. Als hij - bij voorbeeld - teveel alcohol heeft gedronken. Maar je hebt ook mannen die denken dat een vrouw het prettig vindt als zij op die manier wordt benaderd. En er zijn verkrachters die.hun daad plegen omdat ze ervan overtuigd zijn toch nooit te zullen worden gepakt." Veroordeling Opmerkelijk is het wel: vijftig procent van de aanranders is al eens eerder veroordeeld voor het een of andere misdrijf. Vooral voor misdrijven waarbij geweld niet werd geschuwd. Jos Frenken: "Kijk, die man nen verkrachten een vrouw op een even impulsieve manier als waarop zij andere geweldsdelic ten plegen. De levensstijl van dat1 soort mannen is zelfzuchtig. Ze gaan met seks net zo om als met hun overige verlangens. Zoiets als pakken watje pakken kan. Of dat nu geld, goederen of vrou wen zijn, het maakt hun niets uit." De motieven die ze daarvoor hebben zijn - wat professor Fren ken betreft - duidelijk. Macht en controle willen ze over hun slachtoffer uitoefenen. Om dat extra kracht bij te zetten, mis bruiken zij die vrouw ook nog eens. Maar er speelt meer. Frenken: "Een verkrachter kan boos zijn op alle vrouwen die er rondlopen of juist op die ene vrouw. Die boosheid wil hij kwijt. Het ge volg is dat er een verkrachting uit kan voortvloeien. Af en toe vindt een verkrachting plaats, omdat een man behoefte aan seks heeft. Dit overheerst prak tisch nooit." Groepen jongens willen zich ook nog wel eens aan een meisje of jonge vrouw vergrijpen. Twin tig procent van het aantal ver krachtingen wordt gepleegd door groepen. Hebben die jon gens daar een reden voor? Professor Frenken: "Die jon gens willen aan elkaar laten zien dat ze man zijn. Als het om groe pen gaat die zich aan een meisje vergrijpen, dan zijn het meestal late tieners. De meeste daders zijn jong. Heel dikwijls beneden de vijfentwintig jaar. Slachtof fers zijn meisjes en jonge vrou wen tussen de vijftien en 24 jaar. Je ziet nooit dat een volwassen vrouw in handen van een ge welddadige seksmaniak valt." Stabiel Waarom juist jonge deze delicten plegen? Frenken zegt erover: "Kijk maar om je heen. Overal zie je het: in de ge vangenis zitten jeugdige man nen, voor de rechtbank verschij nen jonge mannen. Zodra men wat ouder wordt, wordt men wat gezapiger. Men zoekt een vast honk, men trouwt. Die wat oude re mannen gaan een andere koers varen. Hun leven stabili seert, ze blijven meer thuis bij het gezin. Cafébezoek hoeft niet meer zonodig. De wilde haren zijn verdwenen." Hoewel professor Frenken een stijging constateert van seksge weld, is er een duidelijke ten dens dat steeds minder vrouwen hiervan aangifte bij de politie doen. Slechts een fractie van de voorvallen komt de politie ter ore. Dat hebben 'slachtoffer-en- qüetes' - een landelijk onderzoek onder een groot aantal willekeu rige vrouwen - aangetoond. Veel van die vrouwen zeggen wel eens op straat, in de bus, in het café of in de tram onheus te zijn beje gend. Van billenknijpen tot aan het betasten van de borsten, on eerbare voorstellen enz. De poli tie registreerde in 1982 8600 ge vallen die met seksuele misdra gingen te maken hadden. Het is het topje van de ijsberg, zegt pro fessor Frenken. "Gigantisch veel vrouwen ma ken dit soort zaken mee", zegt hij. "We schatten dat er vorig jaar rond de driekwart miljoen vrou wen zijn geweest die op de een of andere manier ongewenst met seks in aanraking zijn gekomen. Natuurlijk, daar zitten ook sim pele gevalletjes bij waarover we ons niet al te druk hoeven te ma ken. Dat waren vrouwen die geen aangifte hebben gedaan, omdat ze het niet ernstig genoeg vonden. Maar er waren ook vrou wen bij die niet naar de politie gingen, omdat het om een fami lielid ging of om een huisgenoot. Daarnaast speelt schaamtege voel een rol. Vrouwen die niet over een verkrachting durven te praten. Niet bij de politie, niet bij hun familie. Uit angst te worden nagewezen." Preventie Zorgwekkend noemde profes sor Frenken de stijging van het seksueel geweld. Zou dat geweld aan banden kunnen worden ge legd? Wat zou er dan moeten ge beuren? Frenken: "We praten al dertig jaar over de vraag hoe je dit ge weld zou kunnen indammen. Nog altijd zijn we er niet uit. Nie mand weet concreet wat eraan zou moeten worden gedaan. Ik ook niet. Je kunt wel wat regels opstellen waarvan je vermoedt dat ze dit soort delicten terug dringen. Preventie dus." Professor Frenken denkt daar bij aan het ruim baan geven van de emancipatie. De ongelijke macht tussen man en vrouw ver minderen. "Mensen die gelijke macht hebben", zegt hij, "zullen elkaar niet op een gewelddadige manier benaderen." Een tweede punt dat Frenken aanhaalt is, dat mannen een an dere houding moeten aannemen ten de seks. Een man mag een vrouw niet bezitten als hij dat wil. De relatie - onder meer de rolverde ling - moet drastisch veranderen. "In de liefdesrelatie", legt Fren ken uit, "moeten man en vrouw gelijkwaardig met elkaar om gaan." Of dat ideale beeld ooit bereik baar is? Het is de vraag. De eer ste aanzetten zijn in elk geval hoopvol. De staatssecretaris voor emancipatiezaken is er alles aan gelegen dat man en vrouw gelij ke rechten krijgen. Professor Frenken is blij met deze ontwik keling. Hij zegt: "Je kunt wel strenge re straffen gaan opleggen of meer hulp gaan bieden, maar wat zijn de effecten? Ik vraag me af of strengere straffen tot minder criminaliteit zullen leiden. Per soonlijk geloof ik er niet in. Af schrikking werkt, maar dan zul je ook de onvrede die aanleiding was tot het plegen van het delict moeten opheffen. Doe je dat niet, dan haalt het weinig uit". Alphenaar ontwierp gevaarte AMSTERDAM - De start is niet bepaald vlekkeloos te noemen. Nauwelijks arriveerde de enorme betonnen bak waar het Chinese drijvende restaurant Sea Palace op gebouwd zou worden aan de Oos- terdokskade in Amsterdam, of de directie van het tegenovergelegen distributiecentrum van de PTT hing aan de bel bij de gemeente om te protesteren. Eerst waren de PTT'ers ongevraagd geconfron teerd met het afmeren van een jun kenboot vlak voor de deur en nu ook nog eens een enorm drijvend restaurant met plaats voor zo'n ne genhonderd gasten. De gemeente Amsterdam had weer eens alle ver gunningen afgegeven, maar ver zuimd om ook de PTT als buurman te horen. Maar ach, alles is inmid dels weer bijgelegd en het verhaal gaat al dat de directie van de PTT zo af en toe luncht met de directie van het restaurant om de nog reste rende oneffenheden weg te eten. Op dinsdag 2 oktober wordt aan die Amsterdamse Oosterdokskade, vlak bij het Centraal Station het eerste drijvende Chinese restau rant in originele Hongkong-stijl ge opend. Dat gebeurt dan in aanwe zigheid van tal van prominente stadsbestuurders, waaronder ook de burgemeester van Rotterdam, drs. Bram Peper. Die laatste is als gast uitgenodigd, omdat de eige naar van het restaurant, de Chinese accountant Cheung Sing Wong, nu al plannen heeft om een zelfde res taurant ook in Rotterdam te bou- ACHTERGROND door Huub Klompenhouwer binnenkomst valt meteen een enorme gebeeldhouwde adelaar op. Er is een hoek met grote aqua riums, waarin de vis rondzwemt die men voor consumptie kan aan wijzen. Iedere etage heeft wel zijn fontijnen en bars. Er is een draai ende lounge, maar ook een invali detoilet. Al is dat alleen op de bega ne grond mogelijk. Er zijn op de bovenste verdieping vier VIP- rooms, waar zakenlieden hun be sprekingen al etende kunnen voe- Pagode Startpunt Het uiterlijk van het restaurant heeft veel weg van een pagode. Een Chinese tempel. Een imitatie- Chinese poort met twee kolossale gebeeldhouwde leeuwen vormt de toegang tot het drie verdiepingen tellende restaurant. Rinus Wol- wijk, een architect uit Alphen aan den Rijn kreeg van zijn opdracht gevers de vrije hand om althans in de stijl van de drie in Hongkong drijvende voorbeelden zijn eigen ontwerp te maken. Wolwijk liet zijn fantasie daarbij de vrije loop, ondertussen wakend voor de veel killere Nederlandse eisen op aller lei gebied. Toch is het resultaat van dit bijna zes miljoen kostende bouwwerk aanzienlijk rijker dan die drijvende eettempels in de Britse kroonkolo- Kosten nog moeite zijn gespaard om het restaurant zo authentiek mogelijk te maken. Dakpannnen, ornamenten, kunstwerken, wer den in veertien boordevolle contai ners uit Taiwan aangevoerd. Bij Bedenker van dit alles is de Chi nees Cheung Sing Wong, die de Europese voornaam Dave heeft aangenomen omdat dat wat mak kelijker praat. Wongh leidde in het verleden in totaal zo'n vijftien res taurants in heel Nederland, voor hij zich definitief toe ging leggen op het beroep van accountant. In die laatste hoedanigheid heeft hij inmiddels een groot deel van de Chinese restauranthouders in Ne derland onder zijn clientèle. Wong is zeer optimistisch over zijn eerste grootschalige project. Hij rekent op de toeristenindustrie en de zakenwereld, terwijl de Am sterdammer er ook voor dezelfde prijs als elders in de hoofdstad Chi nees kan eten. Dat optimisme straalt hij uit als hij nu al uitroept dat er niet alleen plannen liggen voor Rotterdam, maar dat daarna ook Londen, Parijs en New York zullen moeten volgen. Amsterdam is voor hem het startpunt van een wereldwijde keten van drijvende Chinese eettempels. Vanaf 2 okto ber zal het duidelijk worden of hij daar ook in zal slagen. Drijvend. Chinees restaurant Europese primeur voor Amsterdam. Lezers schrijven Fries bier De berichtgeving over het Friese bier, vorige week in deze krant, heeft mij erg kwaad gemaakt. Hoe verder je van Friesland komt hoe wilder de verhalen worden. Geen gelegenheid die niet aangegrepen wordt om over Friese paspoorten en Friese munten te zeuren. Al talloze malen heb ik randste delingen moeten uitleggen dat het aantal Friezen dat met idealen van een Friese onafhankelijke staat rondloopt, op de vingers van één hand te tellen is. Iedereen wijst dan, met een vaak verbijsterende agressie (wordt er iemand be dreigd of zo?), naar dat paspoort en naar de Fryske Nasionale Partij. Het enige Friese paspoort dat in omloop is, is een boekje van de provinciale VW waarin allerlei at tracties en bezienswaardigheden vermeld staan. De FNP wil wel ge lijke rechten voor d,e Friese taal - die op papier wel, maar in de prak tijk nog lang niet bestaan - en wat meer beslissingsbevoegdheid voor de provincie, maar absoluut geen afscheiding van het Koninkrijk der Nederlanden. Ik hoop dat deze krant voortaan niet meer bijdragen wil leveren aan deze mythevorming, die alleen on verdraagzaamheid en agressie tot gevolg heeft. W.B. Tieman Weeshuishof 16 Leiden De 'ambtelijke vergaderingen' (kerkeraad of wijkkerkeraad, classis en synode in een recht streekse lijn) vormen de rugge- graat van het 'model', dat de Raad van Deputaten 'Samen op weg' voor een herenigde kerk van hervormden en gereformeer den voor ogen staat. De centrale kerkeraad/kerkeraad algemene zaken kan, althans voorlopig, on der bepaalde voorwaarden als ambtelijke vergadering blijven functioneren. Ideaal blijft de eenheid van de geografische gemeente. Maar er is ook ruimte voor andere vor men, als dat ideaal nog niet be reikbaar is. De eenheid moet dan in het grotere verband van de classis worden beleefd. Uit gangspunt moet zijn, dat men lid blijft van de gemeente waartoe men behoorde, maar desgewenst kan men overgaan naar een an dere gemeente in dezelfde clas sis. Iedere plaatselijke gemeente is een 'volledige openbaring van het Lichaam van Christus'. Zij heeft een eigen geestelijke zelf standigheid. Een plaatselijk 'Sa men op weg' kan niet worden op gedrongen. Wat de classes betreft wordt gedacht aan ten hoogste 35 a 45 gemeenten per classis. Hoofd taak van de classis is het bevor deren van de kerkgemeenschap binnen haar ressort. Zij vaardigt twee ambtsdragers af naar de ge nerale synode, zo nodig een 'vroegere' hervormde en gerefor meerde. De classis, die ten min ste elk kwartaal bijeenkomt, zendt ook afgevaardigden naar de provinciale synode. Deze ver gadert ten minste eenmaal per jaar en geeft advies en bijstand aan de gemeenten en classes in haar ressort. Grote zaken De generale synode beperkt zich in haar werk tot de grote be leidszaken, zoals de belijdenis, de ethiek, de kerkorde, het dienstboek en het 'spreken van de kerk' naar buiten. Onder alge mene verantwoordelijkheid aan de synode fungeert een 'stevig breed moderamen' van ongeveer 30 ambtsdragers als 'bevoegd ge zag' voor de verschillende raden en deputaatschappen. Het mode- ramen (dagelijks bestuur) van de synode telt 5 leden, verkozen door en uit de synode. Het wordt bijgestaan door adviseurs, die periodiek vergaderen onder lei ding van de voorzitter der syno de, al dan niet in aanwezigheid van andere leden van het mode- De synode kan raden instellen voor bepaalde taken, commissies voor studie-opdrachten en depu taatschappen voor uitvoerende taken. De bevoegdheden van de ze organen worden in een regle ment 'begrensd'. Het breed mo deramen (algemeen bestuur) be paalt, of een orgaan gesalarieer de medewerkers moet hebben. Het 'spreken van de kerk' is voorbehouden aan de generale synode, met de mogelijkheid van overdracht aan het breed mode- ramen. Dat kan aangelegenhe den naar de synode verwijzen, maar de synode kan een zaak die in het algemeen aan het breed moderamen is toevertrouwd ook naar zich toe halen. - De Raad van Deputaten 'Sa men op weg' heeft ten slotte een 'intentieverklaring' voor de ge combineerde vergadering van de hervormde en gereformeerde sy nodes (5 en 6 november) opge steld. Als de 'combi-synode' deze verklaring aanneemt, wordt daarmee het proces van hereni ging tussen beide kerken beves tigd. In de verklaring staat, dat de verbondenheid-in-Jezus-Christus boven de kerkelijke verschillen uitgaat. "Wij zouden onze schuld tegenover God en mensen groter maken, als wij in deze geschei denheid zouden berusten". "Wij weten ons, in een wereld vol vra gen en 07irust, verbonden met de kerk der eeuwen in een gelovig luisteren naar de Schriften en in een traditie die verwoord is in de belijdenissen van de vroege kerk en de Reformatie". "Wij willen de verschillende vormen van kerk- zijn niet lanaer teaenover elkaar stellen, maar in gehoorzaamheid aan de Heer der Kerk inbrengen in een proces van hereniging (De vorige publikaties in deze serie stonden in de krant van dinsdag, woensdag en donder dag. Belangstellenden doen er misschien goed aan, ze te bewa ren om een achtergrond te heb ben bij de verdere berichtgeving over 'Samen op weg'). Einde voettochten De stichting 'Pax Christi- Voettochten' houdt eind dit jaar op te bestaan en stopt dan ook met haar activiteiten. Reden is het wegvallen van de subsidie. Maar ook het aantal deelnemers liep steeds terug. Vorig jaar (de 27ste voettocht) liepen nog maar 530 mensen mee, terwijl er ten minste 1500 nodig zijn om de tochten te kunnen voortzetten. Defensiebclasting. De Raad van Kerken in Nederland zal op woensdag 10 oktober een besluit nemen over het al of niet erken nen van gewetensbezwaren te gen 'defensiebelasting' en het maken van een wettelijke rege-" ling daarvoor. De Basisbeweging Nederland heeft vorig jaar de steun van de raad gevraagd voor dit streven van de 'Beweging Weigering Defensiebelasting'. Gisteren hield de raad een beslo ten raadpleging over dit vraag stuk. Afscheid. Woensdag 26 sep tember om 4 uur neemt mr. Jos van Gennip in de aula van de school achter 'Duinzicht' (Rhijn- geesterstraatweg 40) in Oegst- geest afscheid als algemeen di recteur van 'Cebemo', de rooms- katholieke organisatie voor me definanciering van ontwikke lingsprogramma's. Van Gennip wordt per 1 oktober plaatsver vangend directeur-generaal voor internationale samenwerking bij het ministerie van buitenlandse zaken. Geen bezoek. De Russisch- orthodoxe Kerk heeft op het laat ste ogenblik een tegenbezoek aan de Lutherse Kerk van Noor wegen en het Noorse Bijbelge nootschap 'wegens onvoorziene omstandigheden' afgezegd en uitgesteld tot volgend jaar. Bij dat bezoek, dat deze week zou beginnen, zou onder meer de voorbereiding van een nieuwe bijbel in het Russisch ter sprake komen. Het uitstel kan verband houden met de gezondheidstoe stand van patriarch Pimen (74), hoofd van de Russische kerk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19