SD T De Goede: 'Mij pesl :en ze niet w eg' Toch geld voor Jassmann Feyenoord en het C ruijff-syndroom Deel winst Spelen naar arme landen Daina leidt interland De Rooy tweede Alsnog arrestaties na ongeregeldheden Ploegleider begint nu in België Mogelijke rentree van Bonfrere Vijf wedstrijden verschoven Schorsingen Samaranch 'keurt' Parijs MW wil overdekt stadion VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 LOS ANGELES (Rtr) - Peter Ue berroth, de voorzitter van de orga nisatie van de Olympische Spelen van Los Angeles (LAOOC), heeft voorgesteld een deel van de winst van de Spelen te bestemmen voor ontwikkelingslanden. Bij de Zo merspelen in Californië werd een winst van 150 miljoen dollar (425 miljoen gulden) geboekt. Ueber roth kwam tot de suggestie „omdat sommige deelnemende landen niet eens in staat bleken hun rekenin gen te betalen en bovendien gin gen meer dan honderd landen zon der medailles naar huis." Ueber roth acht het sportief om een finan cieel gebaar te maken naar de arme landen. Reserve Donald Miller, de directeur van het Olympisch comité van de Ver enigde Staten (USOC), liet in een reactie weten, dat de eerste zorg van zijn organisatie de Amerikaan se jeugd is. Het USOC staat echter open voor bepaalde voorstellen. Het LAOOC, de eerste organisatie die de Spelen op commerciële ba sis exploiteerde, heeft tot nu toe de helft van de winst (75 miljoen dol lar) bestemd voor het nationaal Olympisch comité. Vijftig miljoen dollar gaat naar een amateur atle- tiek-federatie om jonge atleten in Zuid-Californië te ondersteunen. De overblijvende 25 miljoen dollar zouden in reserve blijven. Afspraken Ueberroths suggestie voor steun aan de onderontwikkelde landen betrof dat gereserveerde bedrag. „We kunnen het niet maken om bij een dergelijke winst niet aan de deelnemers te denken", betoogde de topman van de Spelen van Los Angeles. Tussen het LAOOC en USOC zijn contractuele afspraken gemaakt over de verdeling van de winst. Het Olympische comité hoeft niet in te stemmen met het laatste voorstel van Ueberroth. Manfred Jassmann ZEIST (ANP) - De Zwitser André Daina zal op 17 oktober in Rotter dam de eerste kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioen- -schap voetbal van Nederland tegen Hongarije leiden. Voor Oranje is dit de eerste wedstrijd in het kader van de voorronden voor Mexico. Nederland is in een poule inge deeld met Hongarije, Oostenrijk en Cyprus. In mei werd in deze groep de eerste wedstrijd gespeeld; in Ni cosia versloeg Oostenrijk Cyprus met 1-2. Volgende week woensdag, 26 september, zullen Hongarije en Oostenrijk elkaar in het NEP-sta- dion in Boedapest ontmoeten. Bondscoach Kees Rijvers zal als „spion" deze wedstrijd bezoeken. STEKENE (Belga) - Theo de Rooy uit Spaubeek is donderdag als tweede geëindigd in een wegwed strijd voor wielerprofs in het Belgi sche Stekene over 148 kilometer Winnaar werd de Vlaming Frans van Vlierberghe. Er waren 68 deel nemers. De uitslag van de wedstrijd in Steke ne is: 1. Frans van Vlierberghe (Bel) 148 km in 3 uur 21 min. 2. Theo de Rooy (Ned) z.t. 3. Jan Bogaert (Bel) op 20 sec. 4. Dirk de Wolf (Bel) z.t. 5. Marc Van den Brande (Bel) z.t. 6. Johan van der Velde (Ned) z.t. 7. Herman Frison (Bel) z.t. 8. Stefaan Aerts (Bel) z.t. 9. Mare Dierickx (Bel) z.t 10 Luc Desmet (Bel) z.t. geweten, dat Jassmann niet in vorm was voor een Europees titel gevecht. Die redenering werd door Restis en Jassmann boos van de hand gewezen. Zij spraken van roofmoord en dreigden de rechter in te schakelen. De Boxring Westfalen, die als or ganisator van het gevecht optrad, heeft zich inmiddels aan de zijde Jassmann geschaard. Men KORBACH (SID) De Westduitse profbokser Manfred Jassmann krijgt alsnog zijn volledige beurs uitgekeerd. Oorspronkelijk waren de organisatoren na de nederlaag in de partij om het Europes kam pioenschap in het halfzwaarge- wicht tegen Alex Blanchard van plan de Westduitser inplaats van 50.000 mark (f55.000) slechts 41.000 mark (f 45.000,-) uit te betalen, om dat hij zich niet goed op het ge vecht zou hebben voorbereid. Vol- wijst erop dat de Westduitser gens de technisch directeur van de maandag j.l. in Dortmond het beste Westfalenhal zou trainer Uli Restis' wedstrijd-gewicht uit zijn loop- slechte geweten hebben gespro- baan in de ring bracht. Daarom al ken, toen hij in de vierde ronde de leen al zou hij handdoek wierp. Hij zou hebben geweest. i voorbereid zijn DEVENTER (ANP) - Naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens en na de voetbalwedstrijd Go Ahead Eagles - PEC Zwolle op 8 september in Deventer, zijn intussen ook nog 15 inwoners van Zwolle in hun woon plaats aangehouden. Op de dag van de wedstrijd werden al negen men sen aangehouden, zowel uit Zwolle als uit Deventer. De politie van De venter, die dit gisteren bekendmaakte, verwacht dat er nog twee aanhou dingen zullen volgen. De arrestanten varieren in leeftijd van 16 tot 26 jaar. Zij zullen tijdens een gecombineerde zitting van de politie- en kinderrechter begin oktober in Zutphen moeten voorkomen. STANDDAARBUITEN (GPD) Met een bus Nederlandse toeristen is Jac. de Goede woensdagavond weer teruggekeerd in zijn woonplaats Standdaarbuiten. Na het voor de profploeg van AVP-Viditel financieel behoorlijk uit de hand gelopen uitstapje naar de Ronde van Catalonië wilde de veelbesproken ploegleider zijn sponsor niet verder op kosten jagen. ploeg niet serieus wordt geno- Hij nam niet het vliegtuig, maar koos voor een goedkopere oplos sing door zich aan te sluiten bij een busgezelschap Nederlandse vakantiegangers dat juist op het punt stond weer naar huis te gaan. „Ik had nog wel wat geld om met het vliegtuig te reizen, maar het heeft me in Spanje al geld genoeg gekost. Het is echt geen lolletje om vierentwintig uur in een bus te zit ten, maar zo werk ik nu eenmaal". De veelbesproken ploegleider bleef tot bijna een week na de Ron de van Catalonië in Spanje, omdat er problemen waren met een van de materiaalwagens die tijdens de wedstrijd betrokken raakte bij een ongeval. De Spaanse politie stelde een onderzoek in en nam alle auto papieren in beslag. Ondertussen liet Jac. de Goede vanuit Spanje weten dat voor hem na het zoveel ste conflict met de KNWU de maat vol was. Hij maakte bekend dat zijn ploeg aan het einde van dit sei zoen wordt opgeheven. Maar aan het strand onder de Spaanse zon maakte hij ook weer nieuwe plannen voor volgend jaar. Ondanks alle problemen die hij dit seizoen achter de rug heeft wil hij in 1985 een nieuwe profploeg be ginnen in het buitenland. Zijn ge dachten gaan uit naar een Belgi sche ploeg, omdat hij, naar zijn zeggen, op dit moment wat contac ten heeft met sponsors in België. „Eén ding is zeker", zegt De Goe de, „ik wil nooit meer werken on der de vlag van de KNWU. Want de bond heeft het me in Spanje vrij wel onmogelijk gemaakt dat ik mijn werk daar naar behoren kon doen". De recente problemen in de Ron de van Catalonië begonnen, toen De Goede in die wedstrijd drie ren ners (Jos Schipper, Emiel Kerstens en Henny Nieuwdorp) liet starten, die ook contractuele verplichtin gen hadden voor de Ronde van Surhuisterveen. De organisatoren van dat Friese criterium pikten het wegblijven van de drie renners niet en schakelden de KNWU in. De renners kregen vervolgens van de KNWU een startverbod in Catalo nië en daarmee was voor Jac. de Goede de maat vol. "Voorbeelden" „Ik kan tientallen voorbeelden opnoemen van wedstrijden i gecontracteerde renne zijn weggebleven. Maar dan laat de KNWU zich opeens gek maken door de organisator van een crite rium. Met dit soort problemen word ik nu een heel jaar lang opge zadeld. Als Post of Gisbers iets der gelijks doet wordt zo'n affaire met de mantel der liefde bedekt. Maar ons kleine ploegje durven ze wel aan te pakken". De Goede stuurde nog een brief aan de KNWU, waarin hij zijn on genoegen uitte. Verder vroeg hij de bond om wat meer opheldering. „Op dinsdag heb ik die brief ver stuurd en netjes gevraagd of ik ui- terijk vrijdag wat meer duidelijk heid kon krijgen. Maar ik kreeg geen antwoord, terwijl het toch niet onredelijk is dat ik over een bepaalde affaire alles tot in de de tails wil weten? Toen de KNWU niets van zich liet horen was dat voor mij na alle eerdere problemen maar weer eens een teken dat onze Maar los van deze affaire rom melde het al het hele seizoen bij de AVP-ploeg. Aan het begin van dit seizoen waren er al problemen met een van de sponsors, vervolgens werd kopman Freddy Maertens al in een vroeg stadium ontslagen en boterde het ook nooit echt goed tussen de renners en hun ploeglei der. De renners verweten De Goe de herhaaldelijk een amateuristi sche instelling en meenden niet ten onrechte dat hun ploegleider op een nogal chaotische manier be zig was. Op zijn beurt sloeg De Goede weer keihard terug door zich te beklagen over de prestaties van zijn renners. De Goede: „En zo was er altijd wel iets aan de hand. Nu ik bekend heb gemaakt dat ik stop besef ik drommels goed dat ik nog wel meer kritiek zal krijgen, maar dat heb ik allemaal al ingecal culeerd". De Goede heeft nog wel een uit nodiging van de KNWU liggen om over de jongste affaire op het unie bureau te komen praten, maar in zo'n gesprek heeft hij geen zin meer. „Ik heb het druk genoeg met andere dingen", zegt hij. „Eerst moet ik nog wat dingen regelen, die te maken hebben met het op heffen van de ploeg en vervolgens ga ik in het buitenland weer een nieuwe ploeg opbouwen". Maar welke renners hebben er straks nog zin in om in zee te gaan met een ploegleider wiens ploeg dit seizoen al zo vaak negatief in de publiciteit kwam? „Iedereen mag denken wat hij wil, JtaÉÉM mezelf geen slechte ploegleider. En ze pesten me ook niet Jos Schipper in betere tijden. Nu De goede i ik vind de Zeeuwse wielrenner waarschijnlijk naar e MAASTRICHT (GPD) Routinier Jo Bonfrere maakt mogelijk zater dagavond tegen FC Groningen zijn rentree bij MW. De 38-jarige assis tent-trainer speelde twee jaar gele den voor het laatst met de Maas trichtse ploeg in competitiever band. Hij wordt nu van stal ge haald om de ploeg uit de midden- veldmalaise te halen. Trainer Barry Hughes besloot tot deze noodgreep omdat sinds de te rugkeer van MVV in de eredivisie, de zorgen zich opstapelen. Hughes ZEIST (ANP) - Competitieleider Jan Huijbregts van de voetbalbond heeft vijf bekerwedstrijden verschoven. In verband met de reis van het Nederlands amateurelftal naar Singapore spelen NSW, Geldrop, IJssel meervogels, Rijnburgse Boys en Elinkwijk hun bekerduel niet in het weekeinde van 20/21 oktober. Op verzoek van bondsmanager Rinus Mi chels en in overleg met de tegenstanders zijn deze bekerwedstrijden vast gesteld in het weekeinde van 17/18 november. Caesar, dat ook spelers levert aan het amateurelftal, heeft besloten wel eind oktober te spelen. zit door blessures van Marcel Adam, Pierre Vermeulen en Willy van Bommel dringend verlegen om versterking van het midden veld. „MW kampt met een nijpend probleem. Hughes heeft mij ge vraagd of ik er wat voor voel weer te voetballen. Wij hebben dit uit voerig doorgesproken en ik heb la ten weten daartoe bereid te zijn. Vrijdag krijg ik van de trainer defi nitief te horen of hij van mijn dien sten gebruik maakt". „Hij wil zijn voornemen name lijk eerst doorspreken met de spe lersgroep, maar vandaag is al met de routiniers Van Marwijk en Jo han Dijkstra overlegd. Dat overleg had in elk geval een positief resul taat", aldus Bonfrere. ken. weg. Volgend jaar krijg ik heus wel weer een ploegje bij elkaar. In Bel gië zijn zoveel renners dat er altijd wel wat te krijgen is. Ik vind ook nog altijd dat de renners uiteinde lijk toch de ploegleider krijgen waar ze gezien hun prestaties recht op hebben. De echte toppers ko men bij een topploeg, dus ook bij een topploegleider terecht. Wat ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft donderdag twee straffen uitgesproken. Wijn berg van DS'79 en Portijk van Hee renveen werden beiden voor één bindende wedstrijd geschorst. Wijnberg had zondag in het duel met Willem 2 twee gele kaarten ge kregen. De straffen P Wijnberg (DS'79) 1 wedstrijd geschorst (ingaande 19 september) H Portijk (Heeren veen) 1 wedstrijd geschorst daaronder zit zal met minder ge noegen moeten nemen. Maar dat wil niet zeggen dat het slechter is Ik ben ook niet bang dat ik vol gend seizoen niets van de grond krijg. Ik begin lekker opnieuw on bond". ROTTERDAM (GPD) Hoe langer Feyenoord in het dal vertoeft, des te vaker de naam van Johan Cruijff valt in en rond de Kuip. Na een paar wed strijden in de nieuwe competi tie en vooral na het eerste duel op Europees niveau, beseffen de Rotterdamse voetballers pas echt hoe groot zijn inbreng vo rig seizoen is geweest. Waar ze tijdens zijn aanwezigheid niet nalieten hun eigen waarde te onderstrepen door erop te wij zen dat hij natuurlijk ook niet alles alleen deed, daar wordt zijn afwezigheid nu gebruikt als hét excuus voor het slechte spel. Aanvoerder Wijnstekers gaf daar na het treffen met Pana- thinaikos al een fraai voorbeeld van met zijn opmerking dat sommige van zijn collega's de kritiek tot uitvlucht verheffen. „Ze horen het zo vaak dat ze zich gaan verschuilen achter de woorden, „zonder Johan gaat het niet", maar als je zo het veld ingaat, sta je voor elke wed strijd al met 1-0 achter", stipte de captain aan als medeoorzaak voor het snelle verval van de landskampioen. „Daar moeten we dus vanaf. Natuurlijk zou het pnma zijn als hij terug kwam, maar voor zover ik weet is daar nog geen sprake van. Hij traint wel volop mee en is zo betrokken dat je weer gaat twijfelen of hij toch niet terugkomt, maar niemand heeft er nog om gevraagd en we weten niet eens wat Johan zelf wil. Dus moeten we wel op ei gen benen leren staan. Als voet baller moet je dat eergevoel ook hebben". Dat eergevoel manifesteert zich wel bij hem en een paar an deren, maar lang niet bij alle spelers. Het zelfvertrouwen ontbreekt. Teveel voetballers spelen tegen hun karakter in (de werkers willen zich mani festeren als denkers), omdat het vertrek van Cruijff vooral organisatorisch een gat heeft geslagen in de ploeg. Dat is niet opgevuld. Jan Sörensen van FC Twente, die als eerste op het verlanglijstje stond, was te duur en Mario Been doet het zeker niet onverdienstelijk, maar is voorlopig te licht om het gewicht van het elftal te dragen en het uitzetten van de lijnen aan te passen aan de situatie. Ook met de aankopen voet balt Feyenoord nog altijd vol gens de 'automatismen' van het vorig seizoen. Met dezelfde or ganisatie, terwijl er geen orga nisator meer is en volgens de zelfde patronen. Dus is er nau welijks sprake van organisatie en gaat alles zonder nadenken over rechts. Nog afgezien van het feit dat de linkerflank zwak bezet is met een Petursson, die geen schim meer is van de vleu gelspits van een paar jaar gele den, wordt die kant opzichtig genegeerd. „Dat komt omdat we verder alleen rechtsbenige spelers hebben", verklaarde Gullit, die het zijn IJslandse collega op de andere vleugel niet kwalijk wil nemen. „Want hij kan daar niet combineren met een linksbeni ge half'. Maar ondertussen sloopt het wel de rechterkant omdat algemeen bekend is (ook Panathinaikos wist het) naar welke zijde Feyenoord overhelt. Dus concentreren zich daar de tegenstanders. Hoekstra krijgt er de ruimte niet die hij nodig heeft; Gullit kan zijn snelheid niet exploite ren (,je hebt er voortdurend twee of drie man op je huid") en het gevolg is dat spits Hout man de ballen ook van die vleu gel niet krijgt, zoals hij ze moet hebben en toeschouwer wordt. Het zou ervoor pleiten Gullit terug te halen naar het midden veld, want het argument om dat niet te doen, omdat hij daar teveel tegenstanders zou tegen komen om zijn snelheid uit te buiten, is vervallen. Nog beter zou zijn een linksbenige mid denvelder aan te trekken, die als het even kan ook nog kan organiseren. Gullit: „We moe ten iets vinden om op links door te komen. Je moet er niet aan denken wat een mogelijk heden je zou krijgen met een linksbenige half'. Nu er volgens bestuurslid Blankemeyer „geen sprake van" is dat Feyenoord weer zou onderhandelen met Cruijff komt daar Sörensen weer in beeld. Bekend is dat FC Twen te hem wel kwijt wil, omdat zijn salaris te zwaar op de be groting drukt. Die club is ook best bereid over zijn transfer bedrag te praten en dat zou het minste zijn wat Feyenoord moet doen, nu wel financiële winst is gemaakt bij het Europa Cup-treffen. Het is even een uitgave, maar anders kost het de Kuip-club nog meer en Sö rensen zou uitstekend in het elftal passen. Hij is misschien geen wonder van werklust, maar daar heeft het Rotterdamse team ook geen behoefte aan. Wel aan ie mand, zoals hij, die de bal vast kan houden, een schitterende pass geeft en het spel zodanig kan bepalen, dat de werkers weer kunnen gaan werken en de voetballers weer kunnen gaan voetballen. Alleen met zo'n speler erbij lijkt de Rotter damse formatie zonder Cruijff te kunnen afrekenen met het Cruij ff-syndroom PAUL DE TOMBE PARIJS (EFE) - Juan Antonio Sa maranch, de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, heeft met de nieuwe Franse minis ter van sport Alain Calmat gespro ken over de kandidatuur van Parijs en Chamonix voor de organisatie van de Spelen van de 25ste Olym piade. Parijs, Barcelona en Am sterdam worden beschouwd als het meest in aanmerking komend om de zomerspelen van 1992 te or ganiseren. De overige kandidaten zijn Belgrado, Brisbane en New Delhi. Chamonix is één van de vele kandidaten voor de winterspelen van hetzelfde ïaar. De Franse rege- MAASTRICHT (ANP) - Een af vaardiging van het bestuur van de sectie Betaald Voetbal van dc KNVB heeft donderdagavond overleg gepleegd met een delegatie van de Raad van Beheer van MVV over de bouw van een overkapt voetbalstadion in Maastricht met kunstgras. Van de zijde van de KNVB werd aan MW meege deeld, dat overkapping van het sta dion geen probleem hoeft te zijn, mits wordt voldaan aan enkele nog nader vast te stellen voorwaarden met betrekking tot hoogte en uit voering. Voor wat betreft het verlenen van toestemming om competitie wedstrijden door MW op kunst gras te laten spelen, heeft de KNVB een voorbehoud geuit. De KNVB zal, zo werd overeengeko men, enige experts op de kortst mogelijke termijn maatstaven la ten vaststellen hoe de kunstgras- mat eruit zal moeten zien. Als MW ook aan deze technische criteria kan voldoen, krijgt het bondsbe- stuur van de KNVB het project van MW formeel ter goedkeuring voorgelegd MVV kreeg lof voor het initiatief ring heeft bij de kandidaat-stelling de prioriteit gelegd bij Parijs. Oud kunstrijder Calmat (hij was zilve ren medaille-winnaar in 1964 en wereldkampioen het jaar erop) gaf een overzicht van hetgeen Parijs te bieden heeft. Samaranch ging in de wijze waarop Los Angeles dit jaar de spelen heeft georganiseerd op basis van het vrij ondernemers schap met een budget van niet meer dan 500 miljoen dollar. In Pa rijs denkt men aan een bundeling van particuliere- en overheidsini tiatieven. Samaranch, die werd vergezeld door IOC-directeur Monique Ber- lioux en de Franse IOC-leden Mau rice Herzog en Jean de Beaumont, nodigde Calmat uit als gast de bui tengewone zitting van het IOC bij te wonen. Die wordt deze winter in Lausanne gehouden. De IOC-voorzitter tekende even eens een memorandum van sa menwerking met Amadou M'Bow. de directeur-generaal van UNES CO. Dit is de opvoedkundige, we tenschappelijke en culturele orga nisatie van de Verenigde Naties. Beide partijen verplichten zich daarbij tot samenwerking op het gebied van opleiding van sportdes- kundigen en tot ondersteuning van de activiteiten van internationale aan de sport gerelateerde organisa ties, die zowel de Olympische ge dachte uitdragen als de grondsla gen van het UNESCO sport-hand vest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13