Alleen top PTT naar Groningen Havenoverleg is hervat Dongelmans bewaakt kredietwaardigheid Rietkerk nu al in botsing met bonden Uitbreiding stakingen in VS Antiek Beurs Compromis in de maak: Onderzeeboten worden 300 miljoen duurder PvdA vreest verlies rijk bij project van Boskalis Van der Giessen krijgt opdracht bouw veerboot Thatcher wil lang vechten in conflict mijnwerkers Herstel in midden- en kleinbedrijf zet door DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG - De kans is groot dat niet de volledige spreiding van de PTT-directie vanuit Den Haag naar Groningen doorgaat, maar slechts een derde van de beoogde spreidings operatie. Omdat de spreiding van de top én 3000 man niet kan worden uitgevoerd voor f250 miljoen, wordt nu rekening gehouden met een spreiding voor dat bedrag waarbij alleen de directieraad plus aanhangende diensten (1000 tot 1400 man) overgaan naar Groningen. DEN HAAG (GPD) - De bouw van twee Walrusonderzeeërs voor de Koninklijke Marine wordt tegen de 300 miljoen gulden duurder dan begin dit jaar nog werd aangeno men. De Tweede Kamer is hierover schriftelijk geïnformeerd door staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, materieelzaken). Vol gens het PvdA-Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh bedraagt de kostenoverschrijding 140 miljoen per boot. Een defensiewoordvoer der wilde de overschrijding wel be vestigen, maar geen exact bedrag noemen. De bouw van de twee Walruson derzeeërs werd in 1978 gegund aan RSV-dochter Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) naar werd begroot voor 200 mil joen per stuk. Begin dit jaar deelde Van Houwelingen nog aan de Tweede Kamer mee dat die prijs was opgelopen tot 395 miljoen per onderzeeboot. Oorzaak: de in het algemeen stijgende prijzen, maar ook talloze technische vernieuwin gen die op voorstel van de marine werden doorgevoerd. De defensiespecialisten van de drie grote partijen in de Tweede Kamer zjjn zeer verontrust over de ze ontwikkeling. Er moeten nog vier Walrus-klasse onderzeeboten worden gebouwd, waarvan er be gin dit jaar twee vervroegd bij RDM werden besteld om werkge- Voor deze twee onderzeeërs is een 'vaste prijs' met RDM overeen gekomen van in totaal 750 miljoen gulden. Maar een defensiewoord voerder geeft toe dat de 'vastheid' van dit bedrag afhangt van de loon- en prijsontwikkeling. Ook deze twee schepen kunnen derhalve duurder uitkomen dan nu wordt begroot. De eerste twee Walrusonder- zeëers komen naar nu wordt aan genomen in 1987 in de vaart. De twee volgende begin jaren negen tig. Voor 1995 zal de marine moe ten beschikken over zes naar nu wordt gezegd (onder meer in de memorie van toelichting op de nieuwe defensiebegroting) ultra moderne onderzeeboten. De on derzeeërs van de Dolfijn- en Zwaardvisklasse zijn dan uit de vaart genomen. In zijn brief stelt Van Houwelin gen maatregelen voor om een ver der uit de hand lopen van de kos ten te voorkomen. Van WD-zjjde is al te kennen gegeven dat naar een minder kostbare uitrusting van de schepen moet worden ge streefd. Van den Bergh meent dat marine-adviseurs de staatssecreta ris onvoldoende hebben geïnfor meerd over de prijs van hun dure Over de manier waarop op dit mo ment actie naar Den Haag moet worden gevoerd, verschillen Fries land en Groningen van mening. Een boze brief van Henk Vonhoff (Groningen) aan Den Haag is al da gen lang niet ondertekend door Hans Wiegel, commissaris van de koningin in Friesland. Daarover is Vonhoff zeer boos geworden. De nieuwe variant om uit de spreidingsperikelen te komen, wordt her en der in Den Haag als een reële mogelijkheid gezien. Het voordeel van deze oplossing is dat de inmiddels uitgetrokken f250 miljoen niet wordt overschreden en Groningen alsnog een deel van de PTT-spreiding krijgt. Het kabi net buigt zich binnenkort over de ze variant die vermoedelijk door minister Smit-Kroes zal worden aangedragen. De vraag is nog wel of staatssecretaris Scherpenhuizen zich kan vinden in deze afgeslank te spreiding. De spreiding via de afgeslankte variant zou in de WD en CDA-fractie niet onwelwillend worden bekeken. Voordeel van de operatie 'top voor f 250 miljoen' is dat in elk ge val minister Onno Ruding (finan ciën) zich niet meer als dwarsligger zal opstellen. Ruding, die de sprei ding eigenlijk niet ziet zitten, zou volgens verhalen in Den Haag heb ben gedreigd met opstappen als hij meer dan de beloofde f 250 miljoen zou moeten uittrekken. Voordeel van de afgeslankte spreiding zou verder zijn, zo wordt in Den Haag geredeneerd, dat Gro ningen vrijwel zeker in dat com-' promis zal stappen omdat de pro vincie en de stad geloven dat de resterende PTT-ers toch wel zullen komen als de top eenmaal in de stad Groningen zit. De oplossing is ook al aan Groningen voorgehou den, maar provinciaal en stadsbe stuur willen er nog niet positief op reageren. De provincie Groningen pro beerde maandag door middel van een brief op poten aan Den Haag druk te zetten achter de vollédige spreiding. Met behulp van het se cretariaat van de Bestuurscommis sie Noorden des Lands werd een brief in elkaar gezet aan regering en parlement waarvan de bood schap was: de PTT moet en zal naar Groningen, koste wat het kost. Deze brief is Drenthe en Fries land in het verkeerde keelgat ge schoten. Met name Hans Wiegel voelt er weinig voor om de brief in de huidige vorm te steunen. Hij weigerde dan tot nu toe ook zijn handtekening te zetten onder de Groningse pressie-brief. Over de Kort zakelijk Stroomverbruik Het gemiddeld stroomverbruik van huishoudelijke elektrische ap paraten is nog steeds dalende. Dat geldt vooral voor nieuwe typen af wasmachines, maar ook voor diep- vrieskasten en -kisten, wasmachi nes en koelkasten. De producenten van deze apparaten slagen er nog steeds in het stroomverbruik van hun prodqkten terug te dringen. Dat blijkt uit een door de Vereni ging van Exploitanten van Elektri citeitsbedrijven (VEEN) opgesteld overzicht van het gemiddeld stroomverbruik van de verschil lende huishoudelijke apparaten. De VEEN verrichtte daarvoor steekproefsgewijze controles. Graanboeren De graanboeren in Noord-Gro- ningen verwachten dat de graan oogst door het slechte weer van de laatste weken zeker dertig procent beneden het gemiddelde zal zijn. Bovendien zijn de prijzen van de belangrijkste graangewassen als tarwe en gerst ook veel lager dan in andere jaren. De boeren verwach ten een miljoenenstrop. Dat staat in een brief van de Groninger Maatschappij van Landbouw aan minister Braks van Landbouw en Visserij, die gisteren werd ver stuurd. Vandalisme Het vandalisme in tram en bus heeft de Haagsche Tramweg Maat schappij (HTM) vorig jaar 1,8 mil joen gulden gekost. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarver slag van het openbaar vervoerbe drijf. In 1982 werden de gegevens over de vernielingen nog niet op een rijtje gezet, aldus de HTM. De directie heeft echter de indruk dat de omvang van de schade nog steeds toeneemt. De spanningen die agressie en vandalisme bij het personeel veroorzaken geven de directie grote zorg, aldus het jaarverslag. Friese weigering mee te tekenen is daarop commissaris Henk Vonhoff van Groningen in woede ontsto ken. Die probeerde deze week in Den Haag partijgenoten in de WD-fractie te bewegen om druk op Wiegel uit te oefenen opdat die toch maar meetekent onder de Groningse brief. Tot nu toe zonder resultaat. Over koopkracht ambtenaar DEN HAAG (ANP) - De ambtena- rencentrales zijn zeer teleurgesteld in minister Rietkerk (binnenlandse zaken), die hen gisteren geen 'koopkrachtplaatjes' heeft kunnen of willen voorschotelen. De centra les hadden graag met die gegevens willen narekenen of de bewering van het kabinet dat de koopkracht .voor ambtenaren volgend jaar ge handhaafd blijft klopt. „Wij zijn verontwaardigd dat ze ons die gegevens nog steeds niet hebben gegeven", aldus ACOP- voorzitter Jaap van de Scheur, na afloop van het gisteren gehouden overleg. Eerste berekeningen van zijn centrale wijzen volgens hem niet op koopkrachthandhaving. Minister Rietkerk beloofde de centrales voor het volgende over leg met informatie over die koop kracht te komen. In dat overleg, dat gepland is op 10 oktober, zal dan over de arbeidsvoorwaarden 1985 worden gepraat. Op ambtena ren en trendvolgers wil het kabinet 2,5 miljard gulden bezuinigen. Vol gens T. de Jong, voorzitter van de cristelijke CCOOP, heeft minister Rietkerk bevestigd dat van die 2,5 miljard gulden 625 miljoen gulden door de trendvolgers opgehoest moet worden. Stakingsrecht ontwerp Collectieve acties (sta kingsrecht) gepraat. De centrales hebben geen overeenstemming met de minister kunnen bereiken. De bezwaren blijven zich richten tegen de categorieën ambtenaren die de minister van het stakings recht wil uitsluiten. Ongeveer 160.000 ambtenaren zullen geen ac tie tegen hun werkgever mogen voeren omdat hun functie van vi taal belang is voor het op gang hou den van de samenleving. De groepen die uitgezonderd worden van het stakingsrecht zijn nu juist die groepen waarmee je druk kunt uitoefenen. Als dit ont werp er door komt bestaat er welis waar formeel een stakingsrecht voor ambtenaren maar in de prak tijk stelt dat recht geen moer voor, aldus Van de Scheur. De minister heeft de centrales dringend ver zocht nog eens over het ontwerp na te denken om dan in het volgend overleg met een definitief stand punt te komen. Mocht er ook dan geen overeen stemming zijn, dan willen de cen trales de mogelijkheid bekijken of het wetsontwerp zich leent voor ar bitrage door de geschillencommis sie, die binnenkort wordt geïnstal leerd. Vereist is dan wel dat beide partijen de zaak aan arbitrage wil len onderwerpen. Wil een der par tijen dat niet dan is alleen advies, dus niet bindend, mogelijk. BRUSSEL - Honderden Brusselse vuilnis- en brandweermannen hebben gisteren voor een grote verkeersop stopping in Brussel gezorgd. Zij blokkeerden een van Brussels belangrijkste verkeersaders met vuilniswagens en brandweerwagens en deponeerden grote hopen afval op straat. De actie werd gevoerd uit vrees dat bezuini gingsmaatregelen zullen leiden tot verlies van banen en daling van de lonen. <roto anp>. DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil van de ministers Ruding (finan ciën) en Van Aardenne (economi sche zaken) duidelijkheid over de financiële betrokkenheid van de staat bij het bouwbedrijf Boskalis. In schriftelijke vragen doelen de Kamerleden Van der Hek en Kom brink in het bijzonder op de vorde ringen van Boskalis op Argentinië en Algerije die de staat in herverze kering wil nemen. Het pijpleidingproject in Alge rije is inmiddels stopgezet, Argen tinië kan Boskalis voor een derge lijk project niet langer betalen na de Falklandoorlog. De socialisten willen onder meer opheldering over het risico dat de staat loopt bij herverzekering van de vorderin gen. Van der Hek en Kombrink vragen zich verder af welk beleid de mi nisters in deze zaak voor ogen heb ben met betrekking tot de interna tionale reputatie van het Neder landse bedrijfsleven, de economi sche betekenis van Boskalis en de werkgelegenheid bij het bouwbe drijf. ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den Ijssel heeft de opdracht gekregen voor de bouw van de grootste veerboot op de routes tussen Nederland en Engeland voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ). Het contract hiervoor werd gistermor gen officieel getekend in Hoek van Holland. Het schip gaat volgens SMZ-di- recteur W.F. Hendrikse ongeveer 175 miljoen gulden kosten. Met de bouwwerkzaamheden zijn voor de Krimpense scheepswerf 1,2 mil joen manuren werk gemoeid. Di recteur J. Gijbeis van van der Gie-, sen-de Noord verwacht dat het schip, de zogenaamde „Jumbo-fer ry" in april 1986 - voor het vakan tieseizoen - gereed zal zijn. Het zal dan de veerboten „Prinses Bea trix" en de „Zeeland", waar de SMZ mee op Engeland vaart, gaan vervangen. Het nieuwe schip van de SMZ wordt 161 meter lang, 27,6 meter breed en krijgt een diepgang van 6,2 meter. Er komt plaats voor on geveer 2.100 passagiers. Verdeeld over 557 hutten komen 1.332 bed den. De nieuwe veerboot van SMZ LONDEN (UPI) - De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft de mijnwerkers gisteren gewaarschuwd dat zij bereid is hun al ruim een half jaar duren de bittere stakingsstrijd tot in 1985 uit te vechten. Zij ver wierp de vrees dat het geschil deze winter in het hele land tot stroomafsnijdingen zou kun nen leiden. In een radiovraaggesprek antwoordde zij op de vraag of zij bereid was de staking 12 maanden te laten duren, ant woordde zij met nadruk dat de regering het een zeer, zeer lan ge tijd zou uithouden. „Wij kunnen en zullen een zeer, zeer lange tijd doorgaan. Er zullen geen stroomafsnijdingen voor Kerstmis zijn en ik geloof niet dat deze er na Kerstmis zullen zijn. Als de stroom ooit afge sneden zou worden, dan zal dat pas na een zeer, zeer lange tijd zijn". Deskundigen voorspelden dat de kolenvoorraden van energiecentrales tegen het eind van het jaar een kritiek peil zouden kunnen bereiken wan neer de lage temperaturen de vraag naar energie zullen doen toenemen. „De regering zal binnen enkele weken een in tensieve aanval moeten doen op de kolen die nog in de door staking getroffen mijnen wor den geblokkeerd, of zij zal het licht bij toerbeurt in de ver schillende streken van het hele land moeten doven", zei een van hen. „Het doet er niet toe hoe lang de staking voortduurt, niet ren derende mijnen zijn altijd ge sloten en niet renderende mij nen zullen altijd gesloten moe ten worden", aldus Thatcher. Vandaag geen stakingen ROTTERDAM (ANP) - Met de di recteur van het gemeentelijk ha venbedrijf ir. H. Molenaar als ge spreksleider is vanmorgen in de kantoren van het havenbedrijf het overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties over het havenconflict hervat. Aan het be gin van de bijeenkomst kregen de Vervoersbonden FNV en CNV de door de werkgevers aangepaste be middelingsvoorstellen van minis ter De Koning uitgereikt. De vergadering werd niet ge schorst om de bonden de gelegen heid te geven de stukken te bestu deren. Nadere mededelingen over het overleg werden vanochtend nog niet gedaan. In de stukgoedsector van de Rot terdamse haven werd vanmorgen overal gewerkt. Voor zover bekend was er geen sprake van spontane stakingsacties. De Vervoersbond FNV besloot gisteravond om in verband met het hervatten van de besprekingen vandaag geen ver rassingsacties uit te roepen. Hoe de wijzigingsvoorstellen van de werkgevers er precies uitzien, was vanmorgen nog niet bekend. Een week geleden noemden de werkgevers het bemiddelingsvoor stel van minister De Koning on aanvaardbaar, omdat er naar hun oordeel sprake was van een koppe ling tussen de problemen bij een individueel bëdrijf (Rotterdam Terminal) en de werkgelegen- heidsproblematiek in de hele stuk goedsector van de haven. In zijn voorstel maakte de minis ter duidelijk dat hij alleen bereid is om de problemen bij Rotterdam Terminal te helpen oplossen via verlenging van de 57-plus-regeling als er ook voor de toekomst werk- gelegenheidsafspraken worden ge maakt voor de hele sector. De werkgevers lazen uit het voorstel-De Koning een aanname plicht voor de stukgoedbedrijven als er op of na 1 juli van het vol gend jaar blijkt dat er een tekort aan stukgoedwerkers is in de ha ven. Vorige week woensdag liet de werkgeversorganisatie het overleg mislukken ZOETERMEER (ANP) - Het dit jaar optredende herstel in het mid den- en kleinbedrijf zal volgend jaar doorzetten. De totale afzet zal naar verwachting met twee pro cent toenemen. De bedrijfswin sten, die een reeks van jaren sterk onder druk stonden, gaan in 1985 met 7,5 procent omhoog. De reële inkomens van zelfstandigen gaan met 5,5 procent omhoog. De werk gelegenheid in het MKB blijft op peil. Deze verwachtingen staan in de Economische Verkenning Midden- en Kleinbedrijf 1985 van het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, die vandaag zijn gepubliceerd. Het EIM baseert zich bij zijn voorspellingen op de dinsdag met de Miljoenennota ver schenen Macro-Economishe Ver kenning van het Centraal Planbu reau. DETROIT (Rtr.) - De Amerikaanse vakbond van werknemers in de au tomobielindustrie (UAW) heeft het groene licht gegeven voor een uit breiding van de stakingen in de fa brieken van de autofabrikant 'Ge neral Motors'. De uitbreiding heeft betrekking op vier vestigingen met in totaal 29.000 arbeiders, zo heeft de bond gisteren meegedeeld. Het totaal aantal stakers komt daarmee op 90.000, verdeeld over 16 fabrieken. De bond heeft dins dag nieuwe tegenvoorstellen ge presenteerd en zei dat de bespre kingen met het concern over een nieuwe nationale cao zullen wor den hervat. Over de inhoud van de voorstellen werden geen nadere bijzonderheden verstrekt. Wel zei de UAW dat het nieuwe loonvoor- stel een einde zou kunnen maken aan het geschil, dat afgelopen vrij dag ontstond na het aflopen van de vorige driejarige cao. Volgens de vakbond hebben de werknemers recht op een loonsver hoging, nadat ze toen het bedrijf Gegevens alle ondernemingen opgeslagen in computer DEN HAAG (GPD) Alle onder nemingen die zijn ingeschreven in de registers van de Kamers van Koophandel in Nederland, zijn op genomen in het nieuwe kredietbe wakingssysteem van Dongelmans Business Services in Den Haag. Het nieuwe systeem bevat een groot aantal gegevens over de be drijven, waarbij het er vooral om gaat een terugval in de krediet waardigheid te signaleren. Het nieuwe 'Creditel Review' is bedoeld om ondernemingen snel ler, actueler en vollediger te infor meren over de kredietwaardigheid van klanten en andere zakelijke re laties. Wie informatie uit het be stand wil hebben, dient een con tract met Dongelmans te sluiten. Het is in principe mogelijk dat bij voorbeeld banken de beschikking krijgen over alle gegevens die in het bestand zijn en nog worden in gevoerd. Dongelmans specialiseert zich in kredietbewaking. Het nieuwe sys teem, 'Creditel Review', wil een perfectionering zijn van wat tot dusver werd bereikt. Basis ervan is een omvangrijke databank met ge gevens van 700.000 ondernemin gen en vrije-beroepsbeoefenaren. Op grond van een veelheid aan ge gevens wordt voor elke onderne ming een 'creditrating' (een waar dering) vastgesteld die nadien aan de hand van binnenkomende wijzi gingen verder wordt bijgehouden. Binnen de Creditel-rating is een 'drempel' ingebouwd. Overschrij ding van deze drempel naar bene den betekent, dat er gevaar dreigt voor de financiële zekerheid en daarmee van de kredietwaardig heid van de betreffende onderne ming. Er gaat dan nog dezelfde dag een bericht uit naar de betrokken deelnemers aan het Review-sys- teem. Gevarenzone De drempel van de gevarenzone wordt niet per definitie overschre den, wanneer een bedrijf eniee be talingsachterstand heeft, zo meldt Dongelmans. „Zoiets kan een op zichzelf staand geval zijn, dat niet op mogelijke calamiteiten hoeft te duiden. Maar wanneer deze achter stand gepaard gaat met andere ne gatieve indicaties (zoals gerechte lijke invorderingsacties of ontslag van personeel), kan dat op ernstige problemen duiden". Er is volgens de ontwerpers van het systeem zorg voor gedragen dat de drempel zodanig is, dat de kans op 'loos alarm' gering is. „An derzijds reageert de computer on middellijk wanneer er positieve signalen van herstel binnen ko men. Ook dat wordt vermeld". Voor het verkrijgen van informa tie wordt gebruik gemaakt van de registers van de Kamers van Koop handel, van gegevens die de bedrij ven zelf verstrekken (jaarverslagen en ook de antwoorden op enquête vragen die Dongelmans zelf regel matig rondstuurt), maar ook van informatie die van elders kan wor den verkregen. Daartoe horen de biteuren-overzichten die bedrijven insturen met vermelding van de tijd dat vorderingen al bij klanten uitstaan. Dongelmans verzekert dat de gegevens up-to-date worden gehouden. Bedrijven en vrije-beroepsbeoe- fenaren wordt in het systeem zoals het nu werkt, geen keus gelaten of ze wel of eventueel niet in het gege vensbestand zouden willen voor komen. Dongelmans maakt zich er (vooralsnog) geen zorgen over of daarmee de privacy in gevaar zou kunnen komen. Ten eerste gaat het om ondernemingen (die toch al verplicht worden veel meer gege vens te verstrekken dan voorheen) en niet om mensen, zo wordt gere deneerd. Bovendien gaat het erom het risico voor het bedrijfsleven te beperken. Miljarden Slechte kredietbewaking kost het bedrijfsleven elk jaar miljarden guldens. Afgezien van faillisse menten leed het Nederlandse be drijfsleven vorig jaar een verlies van 2,38 miljard gulden doordat re keningen te laat worden betaald, zo heeft Dongelmans berekend. Er is daarbij gerekend met een gemid delde rentestand in rekening-cou rant van 10 procent). In 1952 werd gemiddeld 49,5 dagen te laat be taald. Gerekend met een gemiddel de rentestand van toen 12,5 pro cent betekende dat een verlies van 3,26 miljard gulden. Het Haagse bureau investeert 10 miljoen gulden in het 'Creditel Re- view'. Het verwacht er een uitbrei ding van het aantal personeelsle den van Dongelmans Business Services van met 20 procent. Thans heeft het bureau 160 men sen in dienst. In Antwerpen wordt ondertussen de eerste aanzet gege ven voor een uitbreiding van het systeem naar België. Het is ge schikt gemaakt om ook in andere EG-landen te worden toegepast. enkele jaren geledën in moeilijkhe den verkeerde, loonoffers hadden gebracht. General Motors meent dat zulke verhogingen zijn pogin gen om te concurreren met de Ja panners zullen schaden De nieuwe stakingen gaan vooral over lokale geschilpunten. De voorzitter van de UAW, Owen Bie- ber, zei dat nu General Motors aan zet is. De bond beraadt zich op ver dere acties. Bieber zei ook dat er ten aanzien van de belangrijkste kwestie, het garanderen van de werkgelegenheid, nog een aantal 'hobbels' moeten worden wegge nomen. De 12 vestigingen waar reeds werd gestaakt produceren de meest winstgevende voertuigen van het concern en dragen zorg voor een derde deel van de totale produktie. Volgens financiële des kundigen kost de staking dertig miljoen dollar per dag. Economen menen dat als de staking voor- duurt of zich verder uitbreidt tot het gehele bedrijf, dit gevolgen zal hebben voor de groei van de eco nomie in de Verenigde Staten eni schade zal toebrengen aan de staal- en rubberindustrie, alsmede aan de toeleveringsbedrijven. ADVERTENTIE LEIDEN STADSGEHOORZAAL 21 sept. 16-21 uur 22 sept. 11-17 uur 23 sept. 11-17 uur

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9