Duitsland EG een stap voor Akkoord over Hongkong DE GOLF. 400 LITER WAS MAAKT TECTYLEREN OVERBODIG. Met maatregel tegen uitlaatgassen Ferraro niet populair Papandreou naar Libië Russisch vliegtuig zat een Zweeds lijntoestel achterna Deining om condooms op Spaanse televisie Bergingswerk Mont Louis onderbroken Aanslag op Mondale verijdeld Herzog in Den Haag: Unifil blijft nodig Britten weg, kapitalisme blijft DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN (DPA/Rtr/AFP/UPI) - De Westduitse regering heeft gisteren besloten dat met ingang van 1 januari 1989 alle nieuwe personenauto's die in de Bondsrepubliek verkocht worden een katalysator moeten hebben, die de uitlaatgassen minder schadelijk voor het milieu maakt. Voor auto's met een cylinderinhoud van meer dan twee liter geldt deze verplichting al vanaf 1 januari 1988. Auto's met zo een katalysator rij den op loodvrije benzine en de uit laatgassen ervan zijn een stuk min der schadelijk voor het milieu dan die van de „oude auto". De Bonds republiek is het eerste land in de Europese Gemeenschap dat de ka talysator verplicht stelt. En daar door zet zij de autofabrikanten on der druk in de hele Gemeenschap. De Europese Commissie wil tot nu toe de katalysator pas in 1995 ver plicht stellen. Al met ingang van volgend jaar juli wil de Westduitse regering de verkoop van de milieuvriendelijke re auto bevorderen door de kopers voor een aantal jaren vrij te stellen van wegenbelasting en de accijn zen op de duurdere - loodvrije benzine te verlagen. Met ingang van 1986 komt er extra belasting op de traditionele auto's. Voor vrachtwagens gelden deze maatregelen voorlopig nog niet en voor voertuigen die op diesel rij den gelden speciale regelingen. De vrijstelling van wegenbelas ting voor geldt voor een periode van vier tot tien jaar, afhankelijk van de cylinderinhoud. Subsidie op de aanschaf van de auto met ka talysator wil Bonn niet geven, hoe wel met name de minister van bin nenlandse zaken, Friedrich Zim- mermann, zich daar sterk voor had gemaakt. Volgens Zimmermann heeft de Europese Commissie wel begrip voor het besluit van Bonn, maar ligt de kwestie in de Europese mi nisterraad moeilijker. De minister verklaarde dat Bonn heeft besloten de katalysator in 1989 verplicht te WASHINGTON Geraldine Fer raro, de eerste vrouwelijke kandi daat voor het vice-presidentschap van de VS, brengt Walter Mondale geen winst. Volgens een opinie-on derzoek van de New York Times en CBS is de 'Ferraro-factor' zelfs negatief. Mondale zelf is opnieuw verder achter geraakt op president Reagan. Deze heeft nu een voor sprong van 57 tegen 35 procent en ligt voor onder alle bevolkings groepen, in alle leeftijdsklassen, bij mannen zowel als onder vrouwen. De opiniepeiler Lou Harris heeft door Henk Kolb intussen verklaard, dat het debat over de verhouding tussen politiek en religie voor de verkiezingsuit slag van doorslaggevend belang is. Hij voorspelt op 6 november een zeer klein verschil in stemmen voor Mondale en Reagan. De onderzoekingen van Harris wijzen uit dat Reagan, die de reli gie zeer nadrukkelijk bij het poli tieke gebeuren heeft betrokken, zichzelf daarmee ernstige schade doet. De New York Times heeft vastgesteld dat niet minder dan driekwart van de kiezers meent dat religie in de politiek niet thuis hoort. Voor Ferraro, aanvankelijk toe gejuicht, vervolgens verstrikt ge raakt in een moeras van financiële problemen en thans waar zij gaat ATHENE (UPI) - Premier And reas Papandreou gaat zondag voor een tweedaags bezoek naar Libië. Hij zal daar besprekingen voeren met de Libische leider kolonel Gaddafi, zo heeft het Griekse pers bureau gemeld. Economische kwesties zullen de voornaamste onderwerpen van gesprek vormen. De aankondiging van het bezoek komt een dag nadat Griekenland bekendmaakte een belangrijke rol te hebben gespeeld bij het sluiten van het Frans-Libische akkoord over de terugtrekking van hun troepen uit Tsjaad. Volgende week dinsdag moet een begin worden gemaakt met die terugtrekking. Meeste Belgen tegen kruisraket BRUSSEL (UPI) - Zestig procent van de Belgen is tegen plaatsing van kruisraketten op Belgisch grondgebied. Dat blijkt uit een opi niepeiling van het officiële Ameri kaanse informatiebureau (USIA). Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Brussel zei gisteren dat het onderzoek was verricht voor „intern gebruik" en dat de resultaten niet officieel be kend zouden worden gemaakt. Hij bevestigde echter dat de cijfers die zijn uitgelekt naar de Belgische pers juist zijn. Volgens de berichten in Belgi sche media geloven de meeste Bel gen dat het oorlogsrisico vooral wordt veroorzaakt door de Sowjet- Unie. Slechts zeven procent van de ondervraagden vindt dat de mili taire uitgaven moeten worden op gevoerd. Voorts vindt de meerder heid dat de huidige kernwapenar senalen voldoende zijn en dat de NAVO sterk genoeg om de Sowjet- Unie af te houden van een aanval met conventionele wapens. Vol gens de woordvoerder van de Amerikaanse ambassade worden al dertig jaar lang opinie-onderzoe ken uitgevoerd voor USIA en wor den de resultaten gebruikt bij de beleidsvorming. op de voet gevolgd door boze bis schoppen en fanatieke tegenstan ders van abortus, zijn de cijfers van de Times, onhutsend. Ferraro, zelf katholiek, is persoonlijk tegen abortus, maar wil zwangere slacht offers van verkrachting of incest keuze laten. In augustus had 30 procent van de ondervraagden over haar nog een gunstig oordeel, tegen procent ongunstig. Nu, een maand later geniet zij nog de gunst van 25 procent van de kie zers, doch 31 procent verklaart zich tegen haar. Onder de vrouwen waar zij haar grootste aanhang moest vinden en die belangrijke invloed kunnen hebben op de uitslag heeft Ferraro 50 procent voorstanders en 50 pro cent tegenstanders. Haar campag ne is lusteloos en slordig. Com mentatoren menen dat Ferraro steun verliest, omdat van lieverlee blijkt dat zij weliswaar een vrouw is, maar van middelmatig politiek kaliber. Walter Mondale, die nog steeds zegt dat zijn kansen zullen keren, blijft volhouden dat Ferraro wel degelijk een plus betekent voor zijn campagne: 'Ze wint aan kracht, zij is eerlijk en heeft over abortus de waarheid gezegd'. Een Beierse boerin loopt langs een gecamoufleerde tank van het West duitse leger, die deelneemt aan de grootscheepse NAVO-oefeningen in de Bondsrepubliek. Gisteren demonstreerden vredes-activisten tegen de NA- VO-oefening. (foto ap> MADRID Ook al heeft de demo cratie dan redelijk vaste voet op Spaanse bodem gekregen, de ta boes zijn bij lange na de wereld niet uit. Vooral seks, zeker als het in het openbaar is, roept in Spanje nog steeds puriteinse emoties op. Een televisiereclame over voorbe hoedmiddelen bleek voor fikse deining te zorgen. door Gerrit Jan Hoek In de tv-spot prijst een van Span- je's meest bekende cabaretiers, Pe dro Ruiz, tegen het decor van een apotheek, het gebruik van con dooms van Spaanse makelij aan, „om een gezonde relatie te onder houden volgens het eigen idee van gezinsplannig". STOCKHOLM (GPD) - Een Rus sisch gevechtsvliegtuig is begin augustus een Zweeds chartervlieg tuig met 276 passagiers tot boven Zweeds grondgebied achterna ge vlogen, in een positie die de Zweedse luchtmacht „geschikt voor een aanval met raketten" noemt. Zweden heeft sindsdien, zo blijkt uit een artikel in het goedge- informeerde Amerikaanse lucht vaartblad Aviation Week, op het ei land Gotland voor de zuidoostkust een aantal jagers gestationeerd om bij herhaling direct te kunnen in grijpen. Toepolev-16 straalbommenwer- pers met de NAVO-codenaam Bad ger, en Soekhoi-15 jagers van de Sowjet-luchtmacht hielden een oe fening vlak voor de Zweedse kust, waarbij het opvalt dat hun aanwe zigheid door Russische elektroni sche maatregelen volstrekt onop- gemerkt bleef voor de Zweedse de NAVO-radar. Een woordvoer der van de Koninklijke luchtmacht in Den Haag bevestigde dat het voorval hier niet was gerappor teerd. De Zweden werden pas op de Russische vliegtuigen geatten deerd toen een Soekhoi-15 de groep verliet om het verkeersvlieg tuig te achtervolgen. Het verkeers vliegtuig, een Airbus-300 van SAS- dochter Scanair, was op 9 augustus onderweg was van Kreta naar Stockholm. Boven de Baltische- zee vloog de A-300 in een interna tionale verkeersroute op een hoog te van 12.000 voet (bijna vier km). Nabij Gotland passeerde de Air bus wat de Zweedse luchtmacht omschrijft als „een groot aantal Soekhoi's-15 en Toepolevs-16", die op veel geringere hoogte een on derscheppingsoefening hielden. Soekhoi's-15 zijn jachtvliegtuigen van hetzelfde type dat vorig jaar september bij Sachalin de Kore aanse Boeing-747 met 269 inzitten den heeft neergeschoten. Volgens de Zweden maakte een van de Soekhoi's zich los van de groep, steeg tot de hoogte van de Airbus en zette op korte afstand achter en onder het verkeersvlieg tuig een achtervolging in. De vlucht duurde circa drie minuten, waarbij de SU-15 tot op drie km boven Zweeds grondgebied is ge komen. Pas op dat moment wendde de SU-15 zich af en voegde zich weer bij zijn groep. Met de terugkeer naar zijn formatie heeft het uitstap je van de SU-15 volgens de Zweede luchtmacht vijf minuten geduurd. Inmiddels waren vanuit het zuid westen van Zweden twee Draaken jachtvliegtuigen opgestegen, maar toen zij bij de Airbus kwamen was de SU-15 al boven internationale wateren. De bemanning van het verkeersvliegtuig heeft er niets van gemerkt en is pas enkele dagen la ter op de hoogte gebracht. Volgens commodore R. Clinte- bo, de Zweedse luchtmachtattaché in Londen, heeft de Zweedse rege ring de Sowjet-ambassadeur ont boden voor een mondeling protest. Zijn antwoord was dat hij het voor val niet kon bevestigen. Vervol gens heeft Zweden een schriftelijk protest ingediend, maar daarop heeft de Sowjet-Unie tot dusver niet geantwoord. stellen - aanvankelijk werd over 1986 gedacht om de overige lid staten van de EG niet onder druk te zetten. Bonn gaat er van uit dat de buur landen van de Bondsrepubliek vol doende tijd hebben zich aan te pas sen aan de Westduitse maatrege len. De maatregel betekent niet al leen dat de auto-industrie de kata lysator zal moeten gaan inbouwen, maar ook dat in andere landen, waar veel Westduitse toeristen ko men, op zijn minst loodvrije benzi ne verkrijgbaar zal moeten zijn. Zimmermann sprak gisteren over „het besluit van de eeuw" in de strijd tegen de door voertuigen veroorzaakte vervuiling in de Bondsrepubliek. Op een perscon ferentie, die hij gaf samen met de minister van financiën Gerhard Stoltenberg had hij het over „pio nierswerk in Europa". Zimmer mann deed een beroep op de „Eu ropese buurlanden het Westduitse voorbeeld te volgen". West-Duitsland is het eerste land ter wereld met een groot buiten lands transito-verkeer dat zulke stappen neemt, aldus de minister. De Verenigde Staten en Japan hebben de katalysatoren al jaren geleden ingevoerd. Maar de Ver enigde Staten zijn „een continent" en Japan is een eiland en daardoor konden zij anti-vervuilingsmaatre gelen nemen zonder zich zorgen te maken over de gevolgen voor hun buurlanden. De Bondsrepubliek grenst aan negen landen. Premier Laurent Fabius van Frankrijk heeft bondskanselier Helmut Kohl dinsdag in een brief gevraagd „rekening te houden met de belangen van de andere lidsta ten van de Europese Gemeen schap". Zimmermann omschreef de brief als „zeer beleefd en vrien delijk". Naar uit welingelichte bronnen is vernomen heeft de Franse rege ringsleider de Westduitse regering gewaarschuwd voor de gevaren van het „solistisch optreden", bui ten het kader van de EG. Frankrijk vindt, volgens diezelfde bronnen, het aandeel dat de auto heeft in de vervuiling betrekkelijk gering ver geleken bij andere bronnen van vervuiling. Diverse conservatieve gezinsor ganisaties hebben nu gedreigd pro testmarsen naar de televisiestudios in Madrid te organiseren indien de spot inderdaad uitgezonden wordt. Een paar maanden geleden kwam het over dit thema al tot verhitte discussies in de raad van bestuur van de Spaanse televisie. Eerder dit jaar leidde de distributie van een geillustreerd boekje over sek suele opvoeding op 1200 scholen in Andalusië tot een felle campagne, waarin ook de bisschoppen uit die Spaanse streek zich fel roerden. NEERGESTORT - Bij het neer storten van een Belgisch gevechts vliegtuig van het Amerikaanse ty pe f-16 in Belgisch Limburg zijn gisteren beide vliegers om het le ven gekomen. De machine kwam op een schiet- terrein in Helchteren neer. OOSTENDE (GPD) - De ber gingswerkzaamheden bij het wrak van de Franse vrachtboot Mont Louis zijn opnieuw gestaakt. Een stormverwachting (kracht 9) en een verhoogde waterstand deden de bergers gisteren besluiten het ponton Titan-8, geladen met 17 containers met het giftige, licht radioactieve uraniumhexafluoride en 16 lege vaten naar de haven van Duinkerken te slepen. De Taklift-1 en het ponton Titan-9 zochten „on derdak" in de haven van Zeebrug- ge; de bergingsschepen liggen in Oostende. De Israëlische premier Herzog (midden) werd gisteren op Huis ten Bosch ontvangen door koningin Beatrix, prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven. Rechts op de foto, Herzogs zoon. (foto ANP) SAN FRANCISCO (UPI) - Een man die een mes aan zijn been gebonden had en die zich "zonderling gedroeg" is giste ren aangehouden in de onmid dellijke nabijheid van de kandi daat van de democraten voor het Amerikaanse president schap, Walter Mondale, op een druk bezochte verkiezingsbij eenkomst in San Francisco. Een tweede man werd aange houden omdat hij een politie agent had gebeten. De man met het mes was een 28-jarige inwoner van San Francisco. Hij is in het huis van bewaring opgesloten wegens bezit van een verborgen wapen en verzet tegen aanhouding. Rechercheurs hadden iets ge zien in een pijp van 's mans pantalon dat op een leren hol ster leek. Er bleek een mes in te steken. De man die een agent beet kwam ook uit San Francisco. Hij verzette zich ermee tegen een bevel om niet binnen 30 meter van Mondale te komen. DEN HAAG (GPD) - Israël zal zich terugtrekken uit Libanon, en de troepenmacht van de Verenigde Naties, Unifil, kan daarbij een be langrijke rol spelen. De Israëlische president Chaim Herzog heeft dat gisteren in Den Haag duidelijk ge maakt aan het slot van een drie daags bezoek aan Nederland. De Israëlische president, die zon dag de herdenking bijwoonde van de bevrijding van Nijmegen, waar aan hij als Brits officier had deelge nomen, gaf gisteren premier Lub bers een uiteenzetting van de poli tieke plannen van de nieuwe Israë lische regering, maar hij wilde daar tegenover de pers niet al te zeer over uitwijden. Wel zei Herzog dat de twee grote regeringspartijen, de Arbeiders partij en de Likoed, het erover eens zijn dat de Israëlische troepen uit Libanon moeten worden terugge trokken. Alleen over de manier waarop de veiligheid van Israëls noordgrens gewaarborgd moet worden, zijn de partijen het nog oneens, verklaarde Herzog. Dit vei ligheidsaspect zou door bemidde ling van de Verenigde Naties met Libanon en Syrië moeten worden opgelost. Het inschakelen van de VN door Israël bij de kwestie Liba non betekent een doorbraak, om dat Israël tot dusver weinig heil zag in de VN-rol in Libanon. De president uitte kritiek over het functioneren van de media in Nederland en de rest van de wes terse wereld. De westerse pers moet volgens hem eerlijker berich ten over de situatie in het Midden- Oosten, in het bijzonder over Liba non. De berichtgeving kenmerkt zich vaak door „vooroordelen" en „onwetendheid", zei Herzog. Hij meent dat een „desinformatiecam pagne" wordt gevoerd tegen Israël. Volgens hem „onderschat" het Westen het veiligheidsprobleem van zijn land, dat ook samenhangt met de westerse veiligheid. ONDERZEEËR Het wrak van een Brits vliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog en niet een vijande lijke onderzeeboot blijkt de er de oorzaak van geweest dat een Noor se vissersboot voor Stavanger „op sleeptouw" werd genomen. Dat heeft de Noorse marine vastge steld. TOKIO - Hongkong heeft gisteren positief gereageerd op het nieuws dat China en Engeland tot een voorlopig akkoord zijn gekomen over de toekomst van de Britse kroonkolonie. China zal in 1997 de soevereiniteit over Hongkong her krijgen en Peking heeft zich al vastgelegd het bestaande kapitalis tische systeem voor ten minste vijftig jaar te handhaven. De Brits-Chinese onderhandelin gen hebben twee volle jaren in be-* slag genomen. De afronding valt net binnen de door Peking eenzij dig gestelde tijdslimiet van eind september. Het voorlopig akkoord moet nog door beide regeringen en parlementen worden goedgekeurd voordat het formeel kan worden getekend. Maar, zo zei de directeur ting dat dit een zaak is die valt bin nen de soevereiniteit van Peking. In 1997 loopt het pachtcontract af voor het grootste deel van de Brit se kroonkolonie, dat vorige eeuw werd gesloten met het in verval ge raakte Chinese keizerrijk. Het gisteren gesloten akkoord bestaat uit een algemene verkla ring waarin Groot-Brittannië af stand doet van elke claim op Hong kong na 1997 en China belooft het huidige sociale systeem voor vijf tig jaar te handhaven. Daarnaast zijn er drie aanhangsels, die gede tailleerder ingaan op de uitvoering van het akkoord, de overgangsre geling, en kwesties als nationaliteit en grondeigendom. Beide partijen zijn het niet eens geworden over de precieze wijze van bestuur na 1997, omdat Peking zich niet wil laten binden door de bestuursvorm die Londen dan achterlaat. Het slechte weer betekent de zo veelste tegenslag voor bergings maatschappij Smit Tak, die het karwei samen met de Belgische Unie van Redding- en Sleepdienst moet klaren. Volgens Smit-Tak- woordvoerder H. Drenth liggen de resterende dertien volle containers in het voorste deel van het in twee ën gebroken schip. Duikers slaag den er gisteren niet in een gat van minstens 14 bij 3 meter in de romp te maken. De verstevigde boeg le verde meer problemen op dan werd verwacht. Het gat is nodig om de vaten rechtstandig uit het ruim te kunnen lichten. Wanneer de werkzaamheden kunnen worden voortgezet, is on duidelijk. De Titan-8 zal waar schijnlijk vandaag worden gelost in Duinkerken. Het opnieuw in po sitie brengen van de drijvende platforms en de Taklift zal meer dan een dag in beslag nemen. Ver wacht ivordt dan ook dat de ber ging pas in of na het weekeinde zal worden voortgezet. Het wordt een kwestie van wachten op beter weer. De hele operatie duurt nu reeds drie weken. Gisteren werd opnieuw olie rond het wrak waargenomen. Het Ne derlandse bestrijd ingsschip Smal Agt is ter plaatse. 'Ogarkov kreeg toch promotie' LONDEN (Rtr.) - De onlangs ont slagen chefstaf van het Russische leger, maarschalk Nikolai Ogar kov, is eerder gepromoveerd dan gedegradeerd. Hij is nu algeheel commandant van de Sowjet-strijd- krachten in het westen, waardoor hij in feite de leiding heeft ingeval van een oorlog met het Westen. Dit schrijft de defensiespecialist Yous- sef Bodansky in het gisteren ver schenen tijdschrift „Jane's Defen ce Weekly". Bodansky is adviseur van de mi nisteries van defensie en buiten landse zaken van de VS. Hij rept niet over zijn bronnen maar zegt dat zijn ideëen stoelen op „aanwij- zigingen" en een analyse van Ogar- kovs positie binnen de Sowjethië- rarchie. Hij verdenkt de Russen van een „desinformatiecampagne" om te doen geloven dat Ogarkov om politieke redenen een stapje te rug heeft moeten doen. Maar Ogar kov, aldus Bodansky, is een van de machtigste leiders, zo niet de machtigste, die in de jaren '80 in de Sowjet-Unie is opgekomen. ADVERTENTIE De voorlopige overeenkomst is duidelijk een compromis tussen de Britse wens om een zo gedetail leerd mogelijke blauwdruk te ma ken voor het bestuur van Hong kong na 1997 en de Chinese opvat- door Ruud Kreutzer van de Kamer van Koophandel in Hongkong, Jimmy McGregor, in een eerste reactie „de overeen komst betekent dat er geen lastige geschilpunten meer zijn tussen Londen en Peking". Ook de beurs in Hongkong reageerde positief, en de Hang Seng-Index steeg woens dagmiddag met 8.87 naar 983.79 punten. Iedere Golf is optimaal beschermd tegen corrosie. Zo worden de holle ruimtes volgespoten met 400 liter was, waarvan ca. 4 liter achterblijft. Deze "wasvloed" dringt door tot in de kleinste uithoekjes. Geen wonder dat voor iedere Golf geldt: 6 jaar carrosseriegarantie op door roesten van binnenuit. Er is al een Golf vanaf f 18.150,-.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7