Meer ruimte voor recreatie NÈTEVEN 'Die 9 ton is niet om drop te kopen' Privacy bejaarde toch gewaarborgd Grote prijsverschillen medicijnen Opnieuw protestactie rond opening faculteit DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 BK DEN HAAG (GPD) - Als prins Willem Alexander volgend jaar april 18 jaar wordt, beginnen voor hem de officiële verplich tingen. Zijn werk bestaat dan uit het doorknippen van linten, ope nen van tentoonstellingen tot het bijwonen van concerten en ver gaderingen van de Raad van Sta te. Daarvoor kriijgt hij een rijks toelage van 900.000 gulden Dit is een gevolg van de wet fi nancieel statuut Koninklijk Huis, waarin het salaris van de leden van het Koninklijk Huis is geregeld. Daarin staat ook dat de kroonprins op zijn achttiende jaar meerderjarig wordt en daar mee automatisch het recht op een eigen uitkering krijgt. Er is volgens een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) nog geen enkele beslissing genomen over de toe-' komst van de prins. „Eerst moet hij zijn eindexamen in Engeland maar halen", aldus de woord voerder. Pas begin volgend jaar zal worden gesproken over mili taire dienst en universitaire stu die van Willem Alexander. Maar desondanks staat nu al vast dat de uitkering van negen ton nodig zal zijn voor het opzet ten en instandhouden van een secretariaat voor de prins. De woordvoerder wijst erop dat er nu al zoveel brieven en uitnodi gingen voor hem binnenkomen, dat dit een staf zou rechtvaardi gen. In een tijd dat op uitkeringen jaarlijks wordt bezuinigd, doet het wat vreemd aan dat een jon ge man van een dergelijk inko men wordt voorzien. Daar komt bij dat de prins nu eerst in dienst gaat en vervolgens naar de uni versiteit (of andersom) en dat waarschijnlijk de prins voorlopig van het publiek zal worden afge schermd. Waarom dan die hoe veelheid geld?. „De centen zijn niet om drop van te kopen maar om een staf te betalen", zegt het CDA-kamerlid De Kwaadsteniet met nadruk. Verder vindt De Kwaadsteniet dat het bedrag niet „exorbitant hoog" is in vergelijking met de andere leden van het Koninklijk Huis. Zo krijgt prins Claus vier keer zoveel geld van de overheid als kroonprins Willem Alexan der. Ook de RVD-woordvoerder meent dat hoe dan ook de prins veel geld moet besteden aan staf en kantoor. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) vindt de vraag „kleinzielig". „Het geld voor een lid van het Koninklijk Huis is nergens mee te vergelij ken omdat de functie nergens mee te vergelijken is", vindt Rietkerk. Een prins is een pu blieke persoonlijkheid en plaats om ergens „lekker onderuit te zitten" heeft hij niet, meent de bewindsman. Braks presenteert plannen: DEN HAAG (ANP) Vrije toegang tot tachtig procent van alle bossen in Nederland, meer mogelijkheden om daarin te kamperen, uitbreiding van jachthavens met 35.000 ligplaatsen, meer ruimte voor campings en vakantiehuisjes, en 7000 hectare nieuw groen in vooral de Randstad. Ontsnapt, gepakt en weer vrij GRONINGEN De Groninger gemeentepolitie heeft gisteren twee gedetineerden uit huizen van bewaring in Heerhugo- waard en Alkmaar wegens cel lentekort moeten laten gaan. De twee waren na een week endverlof niet teruggekeerd en werden het afgelopen weekend in Groningen aangehouden. In het Groninger politiebureau zijn echter geen cellen beschik baar om verdachten langer dan enkele dagen vast te houden. Beide verdachten konden ook niet terug naar hun cel in het huis van bewaring omdat deze inmiddels weer door anderen zijn bezet. Ziekenfondsen bepleiten ingrijpen regeringen DEN HAAG (GPD) De zieken fondsen zijn niet te spreken over de grote verschillen in prijzen van medicijnen tussen de landen van West-Europa. Ze willen dat rege ringen en Europese Commissie daartegen optreden. Er. komen prijsverschillen voor van 200 en 300 procent. Ook maken ziekenfondsorgani saties uit twaalf landen zich zorgen over de „afbraak" van het zieken fondsstelsel, zoals die hier en daar (onder andere in Nederland) wordt geconstateerd. Deze zaken komen aan de orde op het 15e congres van de Interna tionale Vereniging van Zieken fondsen (de AIM) dat deze week wordt gehouden. Uit een onderzoek naar de prij zen van een veertigtal geneesmid delen die in de Europese landen worden gebruikt, bleken 'on verklaarbare' prijsverhoudingen. Opvallend is dat wat de prijzen be- streft vooral West-Duitsland, maar ook Nederland en Engeland hoog uit de bus komen. Verondersteld wordt dat deze si tuatie te maken heeft met het be leid van multinationale genees- raiddelenproducenten. Zij zouden de landen waar de prijzen het hoogst kunnen worden gemaakt en-of de bescherming van de con sument het zwakst is, als „basis- land" nemen. De ziekenfondsorga nisaties zijn nu bezig hun nationale regeringen op deze ongewenste ontwikkeling te wijzen. De bedoeling is de Europese mi nisters die het aangaat (sociale za ken en volksgezondheid) zover te brengen dat zij er in hun EG-verga- deringen over spreken. Zo zouden dan „hartige woorden" moeten worden gericht tot zowel de medi cijnenfabrikanten als de Europese Commissie. Over deze laatste auto riteit meent men te weten dat zij dit onderwerp bepaald niet als prioriteit op de agenda heeft staan. Eigen bijdrage onvermijdelijk' DEN HAAG (ANP) - Ziekenfondspatiënten zullen op de lange duur niet kunnen ontkomen aan een eigen bijdrage aan de gezonbdheiszorg. De ziekenfondsen kunnen het zich niet permitteren om een soort tweede hands gezondheidszorg te bieden en de geavanceerde medische techniek te reserveren voor de happy fevy. Deze waarschuwende woorden sprak de secretaris van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ), L. Andriessen, gisteren in Den Haag aan het begin van de vijftiende interna tionale vergadering van ziekenfondsen. De ziekenfondsen constateren dat de kloof tussen de medische en de financiële mogelijkheden steeds groter wordt. Medisch kan er steeds meer, zoals transplantaties van hart, lever en alvleesklier, klinische gene tica en genetische manipulatie. Dergelijke medische ingrepen zijn echter te duur voor het ziekenfondspakket. „Wil men deze nieuwe mogelijkheden aan de verzekerden ter beschik king stellen, dan zullen keuzen moeten worden gemaakt", verklaarde Andriessen, wijzend naar „de politiek". De Nederlandse ziekenfondspa tiënt zal volgens hem niet ontkomen aan eigen bijdrageregelingen. „In omliggende landen zijn die al sinds jaren als normaal aanvaard." Patiënten ziekenhuis willen betere voorlichting AMSTERDAM (ANP) - Zieken huispatiënten willen betere voor lichting over hun behandeling en verblijf in het ziekenhuis. Zij zijn niet tevreden over de begeleiding van emotionele problemen en over de ontspanningsmogelijkheden. Patiënten uit hogere sociale mi lieus en jongere patiënten hebben de meeste kritiek. Tot die conclusie komt drs. A.P- Visser (43) in zijn proefschrift „De beleving van het verblijf in het al gemene ziekenhuis", waarop hij op 26 september promoveert. Voor dit proefschrift deed Visser een onderzoek in acht ziekenhui zen onder 1133 patiënten. Daarbij werd veel aandacht besteed aan het vastleggen van de (ontevre denheid van ziekenhuispatiënten. „in legensieiiing tot wat vaak wordt beweerd, is deze op een be trouwbare wijze met vragenlijsten te meten. Gegevens uit enquêtes over de klachten van patiënten die nen dan ook door ziekenhuisdirec ties serieus genomen te worden", aldus Visser. Hoewel de kennnis bij patiënten over medische onderwerpen en het ziekenhuisverblijf over het geheel genomen laag is, blijkt er geen ver band te bestaan tussen de ontevre denheid over de voorlichting en de mate van hun kennis. Wel valt er, volgens Visser, een samenhang te constateren tussen de gevoelens van ontevredenheid en een ongun stige emotionele toestand van de patiënten, veroorzaakt door angst en zorgen over het herstel. Op basis van de onderzoeksre sultaten worden in het proefschrift diverse suggesties gedaan om de zorg voor patiënten te verbeteren. Tbr niet voor verslaafden DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) vindt de terbe schikkingstelling van de regering (tbr) in de praktijk niet geschikt als een maatregel waarmee drugsverslaving kan worden bestreden. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over wijzigingen in de tbr-regeling. Tijdens het vorige week begonnen debat bepleitte RPF-fraktievoorzit- ter Leerling toepassing van de tbr-maatregel in de strijd tegen de versla ving aan drugs. Minister Korthals Altes wees erop, dat drugsverslaving geen grond is voor een tbr-maatregel. Alleen wanneer de verslaafde een ernstig misdrijf heeft begaan en zo danig geestesgestoord is dat hij niet of slechts ten dele toerekeningsvat baar is, kan tbr in aanmerking komen. Volgens de minister doen deze omstandigheden zich echter bij drugsverslaafden zeer zelden voor. Kiesrecht buitenlanders voor gemeente DEN HAAG (GPD) - Niet-Neder- landers die legaal in ons land ver blijven en hier ten minste vijf jaar hebben gewoond, zullen voortaan actief en passief kiesrecht krijgen voor de gemeenteraden. Dat bete kent dat zij mogen stemmen en zich ook voor de gemeenteraad kandidaat mogen stellen. De regering, die dit in een giste ren ingediend wetsontwerp voor stelt, wil deze nieuwe regeling al la ten gelden bij de eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen in 1986. Als het parlement de voorstellen snel behandelt, zouden buitenlan ders zelfs al kunnen meestemmen en zich kandidaat stellen voor en kele tussentijdse raadsverkiezin gen eind 1985, die het gevolg zijn van gemeentelijke herindelingen. Het kabinet heeft gekozen voor een minstens vijfjarig verblijf om- dat buitenlanders na zo'n periode „in het algemeen een voldoende sterke binding zullen hebben met de Nederlandse samenleving". Bo vendien zullen zij na een korter verblijf onvoldoende op de hoogte zijn van het Nederlandse politieke systeem en de politieke spelregels om een weloverwogen keuze bij de gemeenteraadsverkiezingen te kunnen maken, of om goed te kun nen functioneren in een gemeente raad. Nederlanders die in het buiten land wonen zullen binnenkort de mogelijkheid krijgen te stemmen voor Tweede-Kamerverkiezingen. Een wetsontwerp op dit punt wordt over enkele weken inge diend. Alleen inwoners van de Ne derlandse Antillen zijn hiervan uit gesloten, omdat die al kiesrecht hebben voor het Antilliaanse parle ment. DEN HAAG (ANP/GPD) - Een be jaardentehuis zal de privacy van zijn bejaarden achter de eigen ka merdeur van de bewoners volledig moeten waarborgen. Buiten de ei gen kamer zal de bejaarde in de openbare ruimten van het tehuis de identiteit van het tehuis moeten respecteren. Dat is de kern van de vandaag door minister Braks (landbouw en vis serij) gepresenteerde plannen met betrekking tot openluchtrecreatie, natuur- en landschapsbehoud, landinrichting en bosbouw. Vanwege de toenemende vrije tijd vindt de rijksoverheid het noodzakelijk meer aandacht te schenken aan recreatie in de open lucht. Ze is van mening dat er in Nederland, en vooral in de Rand stad, te weinig ruimte en te weinig mogelijkheden zijn voor vrijetijds besteding in de natuur. Om hierin verandering te brengen heeft de re gering gedetailleerde plannen ge maakt, de groene structuursche ma's, die aangeven wat er tot het jaar 2000 in elk geval moet gebeu ren. Zo streeft de regering er naar om de bossen in ruimere mate toegan kelijk te maken voor het publiek. Op ruimere schaal natuurkampe- ren in de staatsboswachterijen hoort hier ook bij. Voorwaarde is wel dat het bos er geen schade van mag ondervinden. De regering vindt uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor ple ziervaartuigen met 35.000 ruim vol doende om de groei van het boten- park tot het einde van de jaren ne gentig te kunnen opvangen. Jacht- BURGHSLUIS - In de monding van de Oosterschelde is gisteren de laatste van de 65 pijlers voor de stormvloedkering geplaatst. De wind dreigde aanvankelijk nog roet in het eten te gooien. Door improviseren van het personeel kon het hef schip Ostrea de laatste pijler toch precies op zijn plaats neerzetten. De eerste pijler werd op 10 augustus vorig jaar op de bodem van de Oosterschelde neergezet. De Oosterscheldedam gaat ongeveer 5,1 miljard gulden kosten. De totale Oosterscheldewerken vergen een bedrag van 7,6 miljard. De stormvloedkering moet voor het stormseizoen van 1986 in bedrijf zijn. Op dit moment is men bezig met het plaatsen van de stalen schuiven die later bij de storm de Oosterschelde van de zee moeten afsluiten. (foto ANP) havens die mogen uitbreiden lig gen aan de meren in Friesland, het IJsselmeer, Grevelingen en Ha ringvliet, het Veerse Meer, en langs de Maas. Voor toeristische standplaatsen, vaste jaar- en seizoenplaatsen, zo merhuizen en bungalowtjes is nog 1.800 hectare grond nodig, vindt de regering. Het accent zal moeten lig gen op de toeristische standplaat sen (1.275 hectare). Voor deze uit breiding heeft de overheid een groot aantal mogelijke lokaties aangewezen. Ze liggen rond de stad Gronin gen, in de IJsselmeerpolders, bij de Twentse steden, de regio Arn- hem-Nijmegen, in de Randstad, in grote delen van Noord-Brabant, en langs de Duitse grens in Zuid-Lim burg. De 7.000 hectare nieuw aan te leggen begroeiingen zijn vooral ge dacht als invulling van 'kale' plek ken rondom de vier grote steden. De regering gaat ervan uit dat de provincies en de gemeenten zelf met initiatieven komen om de plannen van het rijk uit te voeren. Deze tekst zal in de nieuwe wet op de bejaardenoorden worden op genomen. Tijdens het voortgezette debat gisteren over de wet bejaar denoorden bereikten WD-woord- voerster Terpstra en minister Brinkman (WVC) hierover over eenstemming. Het compromis heeft de steun van het CDA, maar of ook de PvdA ermee akkoord zal gaan is onzeker. Het compromis dat gisteren op tafel kwam beslecht een conflict dat de gemoederen danig heeft be ziggehouden. Daaraan ligt een spanning tussen twee grondrech ten ten grondslag. De grondwet kent enerzijds een discriminatie verbod - gelijke behandeling in gelijke gevallen - maar waarborgt ook het recht van een particulier tehuis op een eigen identiteit. Als een bejaarde is aangewezen op een bejaardenoord met een identiteit die hij niet deelt, is het de vraag op welk recht inbreuk gemaakt moet worden. SGP, RPF en GPV toonden zich bezorgd over de mogelijke span ningen die kunnen ontstaan tussen handhaving van de identiteit van het bejaardentehuis en de privacy van de bejaarde. Van der Vlies (SGP) repte van een „miskenning van de vrijheid van de gekozen ge meenschap met eigen regels". Hij liet doorschemeren dat zijn drie mansfractie wel eens tegen het he le wetsontwerp zou kunnen stem men indien het voorstel van me vrouw Terpstra in de wet zou wor den opgenomen. Tevens heeft een meerderheid van de Kamer voorgesteld de be jaardenoorden in de nabije toe komst de naam „verzorgingste huis" te geven. Minister Brinkman zal zich niet tegen deze motie ver zetten. F abrieksterrein sterk vervuild NIJMEGEN (ANP) - Het bijna 3 hectare grote terrein van de voor malige papierfabriek Gelderland in Nijmegen is over, nagenoeg de gehele oppervlakte vrij sterk met lood verontreinigd. De vervuiling zit tot ongeveer drie meter diepte. Bovendien komt op verschillende plaatsen op het terrein olieveront reiniging voor. Sanering gaat ongeveer 850.000 gulden kosten. De met olie vervuil de grond, ongeveer 400 kubieke meter, zal worden afgevoerd naar de vuilverbranding. Dr. van Kemenade, voorzitter van het Amsterdamse universiteitsbe stuur, praat met enkele vertegenwoordigers van de actievoerende studen ten. De pers luistert mee (Foto anpi AMSTERDAM (ANP) - Enige honderden studenten hebben gis teren opnieuw actie gevoerd rond de opening van het nieuwe ge bouw van de letterenfaculteit van de Universiteit van Amsterdam. Door een blokkade van het Maag denhuis (het bestuursgebouw van de universiteit) verhinderden zij dat leden van het bestuurscollege bij de opening aanwezig konden zijn. Tot de bestuurders behoorde de nieuwe voorzitter, dr. J. van Keme nade. Diens toespraak werd uitge sproken door zijn collega-bestuur der drs. B. de Hon, het enige lid van het college van bestuur dat het letterengebouw aan de Spuistraat wist te bereiken. De eerste actie werd dinsdag middag gevoerd, toen studenten het letterengebouw bezetten. Ze werden daar 's avonds op verzoek van Van Kemenade door de politie uitgehaald. De studenten voeren de acties uit protest tegen het be leid van minister Deetman. Zij ma ken bezwaar tegen de nieuwe wijze van studiefinanciering en de ver hoging van de college-gelden. Het besluit van Van Kemenade om het letterengebouw dinsdag avond door de politie te laten ont ruimen, heeft binnen de universi teit tot in het college van bestuur toe kritiek losgemaakt, aldus een universiteitswoordvoerder. De universiteitsraad zal de ontruiming morgen tijdens een spoedvergade ring bespreken. De kritiek komt erop neer dat de ontruiming een doorkruising is van het al vele jaren door de uni versiteit gevoerde beleid dat op ac tievoerende studenten geen politie wordt afgestuurd. Van Kemenade heeft zijn besluit tot ontruiming „als een soort burgemeester" vrij wel alleen genomen. Hij heeft nau welijks overlegd met de overige bestuursleden, wat zeer ongebrui kelijk is, aldus zijn critici. In een reactie zei Van Kemenade dat uitzonderingen op de regel mo gelijk blijven. Dinsdagavond was volgens hem zo'n uitzondering. Het belang van universiteit en fa culteit was te groot om de opening van het letterengebouw, waarbij vele prominenten aanwezig zou den zijn, niet door te laten gaan. Bovendien bestond bij de politie de vrees voor escalatie, gezien de toch al rommelige sfeer in de stad na de krakersrellen maandag in de Ferdinand Bolstraat. Double breasted blazer in grove |/LQ"7C zwart/witte visgraat tweed IOD L. A ïii

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5