BAANVAK 'De Weerklank' viert jubileum met sportdag 'Verpaupering stad te lijf met woningbouw' School slechthorende kinderen 25 jaar oud Schipholregio met dure folder op promotietoer Gedeputeerde Borgman over streekplan: PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 LEIDEN/VALKENBURG/RIJNSBURG - Ruim 800 gehoor- en spraakgestoorde kinderen uit het hele land nemen morgen, begeleid door ongeveer 150 vrijwilli gers, deel aan een nationale sport- en speldag die in Rijnsburg en Valkenburg wordt gehouden. De sport en speldag is georganiseerd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van 'De Weerklank' in Leiden, een school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen. "Het wordt een unieke gebeurte nis", zegt R.S. van der Veen, hoofd van de Leidse school. Sa men met de gymnastiekleraar N. Raaphorst uit Noordwijk tekent hij voor de organisatie van de feestdag. Plaatsen van handeling zijn het Marinevliegkamp in Val kenburg en het zwembad 't Wa- terbos in Rijnsburg. De deelne mers aan de sport- en speldag ko men onder meer uit Groningen, Utrecht, Goes, Enschede en Nij megen. Er zijn in Nederland 26 scholen zoals 'De Weerklank'. Slechtho rende en moeilijk sprekende kin deren in de leeftijd van 4 tot on geveer 18 jaar volgen er een aan gepaste opleiding. De school in Leiden telt 170 leerlingen die zijn verdeeld over een kleuterschool, een kernafdeling en een afdeling voortgezet buitengewoon onder wijs (VBO). De leerlingen van de Weerklank komen uit 35 plaat sen in de regio. Onder meer uit de duin- en bollenstreek, de Rijn streek, de kuststreek en natuur lijk uit Leiden zelf. Van de 170 leerlingen doen er morgen 45 mee aan de sport- en speldag. De deelnemers zijn tusen de 12 en 18 jaar oud. Over het algemeen kan worden gezegd dat een slechthorend kind onder normale omstandig heden de gemiddelde spreker op een afstand van twee meter niet meer kan verstaan. Bovendien is de spraak van de slechthorende door Thijs Jansen Een aantal slechthorenden be heerst de spraak onvoldoende en in veel gevallen is dat ook zo met de taal. Daardoor zijn deze kin deren vaak beperkt in hun mon delinge uitdrukkingsmogelijk heden. Bij een andere groep is er sprake van een foutief en onvol doende functioneren van het spraak- of articulatie-orgaan. Vaak veroorzaakt door een de fect daaraan, bijvoorbeeld een gespleten gehemelte of een haze- lip. "Daarom zijn sport- en spel zo belangrijk voor deze kinderen", zegt gymleraar Raaphorst. "Ze missen door hun handicap toch al vrij veel contact met hun om geving. Door het beoefenen van sport en spel wordt het voor hen De heren Van der Veen (links) en Raaphorst. "Sport en spel belangrijk voor deze kinderen". "oio Holvast, toch mogelijk in teamverband iets tot stand te brengen". Er worden na afloop van de dag vier bekers uitgereikt. "Die hebben we gekregen van de ma rine op het vliegkamp", aldus Van der Veen. "Maar omdat er elf scholen aan de sportdag mee doen, verloten we de bekers on der de deelnemers. We hadden liever medailles gehad, maar misschien dat we van de een of de andere instantie nog zeven be kers kunnen krijgen. Dan gaan in ieder geval alle deelnemende scholen met een trofee naar huis", zegt Van der Veen met eer knipoog naar het bedrijfsleven. De sport- en speldag betekent voor de school in Leiden ook het begin van de feestweek die wordt gehouden, ter ere van het 25-jarig bestaan. "De activiteiten zijn opgezet onder het motto 'voor en door kinderen'. Er is ook 1 een project dat handelt over spel letjes van vroeger en nu. De feestweek wordt afgesloten met een musical die door de kinderen zelf wordt uitgevoerd. ALPHEN/LEIDEN - Luchthaven Schiphol gaat met negentien ge meenten, waaronder Leiden, Al phen, Sassenheim, Lisse, Hillegom en Haarlemmermeer en verder on der meer Amsterdam en Haarlem de boer op om bedrijven over de hele wereld erop te attenderen dat Nederland bij uitstek geschikt is als distributieplaats voor de Euor- pese markten. Gesterkt door het succes dat onlangs met de komst van het wereldcongres ITT naar Rotterdam is geboekt is een folder gemaakt die met name bedrijven in Noord-Amerika en Japan naar de Schipholregio moet lokken. De negentien gemeentebesturen hebben tezamen met de Schiphol- directie begin dit jaar de koppen bijelkaar gestoken om gezamenlijk activiteiten op te zetten om buiten landse bedrijven te werven. In de eerste plaats is het de bedoeling om Nederland vooral als handels- en distributieland in de Europese en aangrenzende markten (Mid den-Oosten en Afrika) onder de aandacht te brengen. Vooral in de landen waarmee met het luchtver voer een relatie bestaat. Juist de veelzijdigheid in het aanbod van vestigingsmogelijkhe den de grote stad en de groene hart-gemeenten met heel grote en kleinere bedrijfsterreinen - maakt dat de Schipholregio voor 'elck wat wils' te bieden heeft, zo laten de initiatiefnemers weten. Naast de voordelen van de luchthaven Schiphol krijgen de geïnteresseer de bedrijven ook veel informatie over de vestigingsmogelijkheden in de omliggende gemeenten, die vanwege de overzichtelijkheid in de folder voor deze gelegenheid in vier subregio's zijn ingedeeld. De brochure heeft twintig pagi na's. Dikker mocht de folder niet worden, want 'elke pagina teveel doet afbreuk aan de aantrekkelijk heid en leesbaarheid'. Kosten noch moeiten zijn gespaard. Men heeft zelfs een 'Amerikaanse copywriter' in huis gehaald, zodat de Engelse tekst goed op de doelgroep kon worden afgestemd. De produktie- kosten worden voor een groot deel door Schiphol betaald. Elke deel nemende gemeente betaalt een vast bedrag van 2500 gulden, waar voor men honderd folders krijgt die de gemeenten aan de eigen clientèle kunnen toezenden. Voor meer folders moet per stuk een paar gulden worden betaald. Het is de initiatiefnemers gelukt de brochure aan het begin van het nieuwe 'promotieseizoen' klaar te krijgen. Volgende week woensdag zal president-directeur J.W. Weg- stapel van luchthaven Schiphol de eerste exemplaren van 'Holland's Schiphol region, twenty ways to European markets' aan de burge meesters en wethouders van de deelnemende gemeenten uitrei ken. Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' houdt morgen weer een ruil- avond. Verzamelaars van postze gels, munten, bankbiljetten, luci- fermerken, sigarenbandjes en dergelijke zijn van zeven uur welkom in de Dr. Van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat 104. Dammen ln het gebouw van de jongeren beweging aan de Koppenhink- steeg 2 is op donderdag 20 sep tember een spelietjesavond. le dereen die zin heeft om spelletjes - dammen, schaken, mens erger je niet - te doen is van harte wel- kom. Er zijn verscheidene spel letjes aanwezig, zelf een en ander meenemen is ook toegestaan. Vissen Viscollege 'De Ruisvoorn' viste haar negende wedstrijd in het Oestgeester Kanaal. De uitslag: 1 J. Nieuwenburg jr, 1900 gram, 16 stuks; 2 J. Brouwer, 1750 gr, 11 st; 3 J. Ciere, 1350 gr, 13 st; 4 T. van Daalen, 1100 gr, 11 st; 5 A. Bal, 850 gr, 4 st; 6 A. Sinteur, 600 gr, 6 st; 7A.de Graaf, 450 gr, 4 st; 8 W. van Weizen, 350 gr, 4 st; 9 Af. Sie mens, 300 gr, 3 st; 10 L. van De venter, 450 gr, st. Hard-rock Het Breehuys, aan de Bree- straat 19, zal vanaf vrijdag 21 september weer eens in de twee weken een hard-rock avond orga niseren. De zaal zal vanaf 19.00 tot en met 24.00 uur open zijn. Eten In het eethuis van Repelsteel aan de Breestraat 19 kan op vrij dag 21 september tussen half zes en half acht Scandinavisch-vege- tarisch worden gegeten. Ruilen Postzegelvereniging I.V. Phila- telica organiseert donderdag een maandelijkse ruilavond. Aan vang: 20.00 uur. Plaats van han deling is de kantine van het Chr. lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Antonie Duycklaan 1. Squash Holiday Inn Squash Club be gint deze herfst aan het vierde seizoen. Een open avond wordt georganiseerd op vrijdag 21 sep tember om 19.30 uur. Op zater dag kunnen belangstellenden om 14.00 uur terecht in het racket- center van Holiday Inn. 's Avonds om 19.30 uur. Natuurwandeling (2) De 1VN, afd. Leiden organi seert zondag een wandeling door de Hortus Botanicus onder lei ding van natuurgidsen. De wan deling begint om tien uur, telefo nische opgave is noodzakelijk (tijdens kantooruren: 148333, tst. 6684). Muziek De Leidse Folkclub organiseert in Aniba's muziekkamer (Heren straat 1) vrijdag een optreden van de groep Trefoil. Deze uit Amsterdam afkomstige, maar in ternationaal samengestelde for matie speelt traditionele Engelse en Ierse muziek met een vleugje country. Aanvang 21.00 uur. Natuurwandeling (1) K&O organiseert zaterdagoch tend een natuurwandeling door de Horsten in Wassenaar. Deze wandeling leidt door de vroegere bebossing van oude strandwal- len. Opgeven kan bij K&0 (141141). Jongerenbeweging De Jongerenbeweging organi seert zaterdag een open dag met om 13.30 uur een dia-serie over werkloosheid, om 16.00 uur een optreden van 'Enahada' en om 21.00 uur een open café. De Jon gerenbeweging zit in de Koppen- hinksteeg. Buurthuis Speeltuinvereniging Groenoord aan de Pasteurstraat organiseert zaterdag een feeste lijk programma met variété, mu ziek, circus en play-backshow. Het programma duurt van 11.00 uur tot 17.00 uur. Volksdansen Clubhuis Matilo (Zaanstraat) houdt vrijdagmiddag een volks- dansinstuif voor ouderen (55+). Aanvang 14.00 uur, het dansen staat onder leiding van Ger Else- Handige Handen ln de Pieterskerk wordt zater dag weer de amateur-kunstma nifestatie 'Handige Handen' georganiseerd. De kerk is daar voor van 11.00 uur tot 18.00 uur geopend. Sundayclub Naast de gebruikelijke jazz- middagen gaan er in de Hans Menken Bowling ook middagen met popmuziek georganiseerd worden. Zondag (aanvang 16.00 uur) is de beurt aan de groep Ar- rijathe. Een groep van vijf Mo- lukkers uit Oegstgeest die swin gende muziek speelt. Jugendstil Onder de titel 'Art Nouveau in Europa en Nederland' zal op donderdagavond een lezing met vertoning van dia's in het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden worden gehouden. Bel voor nadere informatie, telefoon: 141141. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Marieke, dv. J. J. Springer en W. M. Bax; Deborah Chan- tal, dv. E. de Boer en G. M. Leuering; Roderick Willem, zv. D. J. van Klink en 'E. Klein Velderman; Elisabeth Doro thea Maria, dv. J. Molenkamp en J. M. E. Veenhof; Matheus Johannes Adria- nus, zv. A. A. H. J. Marijnen en P. J. Ber- bee; Deborah Belia Joanna, dv. J. Gor dijn en M. W. Hulsbosch; Elizabeth Ma ria Isabel, dv. H. A. Lammerse en A. C. M. van Tiem; Hendrik Jacobus, zv. J. Messemaker en G. G. Lievers; Denny, zv. Z. C. Kuijt en M. P. J. Schniedewind; Adinda, dv. R. Visser en K. Kuijt; Bar bara Cornelia, dv. A. Ravensbergen en L. T. van der Nagel; Marcel, zv. J. A. Ro- zier en E. T. M. van der Poel; Arthur, zv. P. van Heuvel en E. Mazurel; Ronald Leonardus, zv. L. N. M. Straathof en A. P. A. van der Meer; Simone Anna, dv. L. C. Pekelsma en C. van der Zee; Sinéad Emma Louise, dv. R. J. O'Donnell en P. A^Clasby; Gregory Louis, zv. E. P. Wil- lems en J. G. M. Vonk; Sjoerd Jan, zv. H. Henstra en N. Sagel; Maria Dina, dv. J. M. Staren D. Kuijt; Louise, dv. A. van Meeteren en M. J. Stijl; Jantine, dv. G. J. LEIDEN - De woningnood in Lei den is het meest dringend. Als er niet wordt gebouwd, zal de stad verpauperen. Daarom moet het ac cent wat de woningbouw betreft op de steden Leiden en Den Haag liggen. Ook als dit tot gevolg heeft dat winkels in de dorpen in de om geving het loodje leggen. Aldus liet provinciebestuurder drs. J. Borgman, lid van Gedepu teerde Staten, zich gisteravond uit tijdens een voorlichtingsavond over de herziening van het Streek plan Zuid-Holland West in de goed gevulde foyer van de Stadsgehoor zaal. In dit plan schetst het bestuur van Zuid-Holland hoe de ruimte in het westelijke deel van de provin cie moet worden verdeeld, welke gemeenten woningen mogen bou wen, welke gebieden groen moe ten blijven, enzovoorts. Volgens de plannen van de pro vincie heeft de woningbouw in de steden voorrang boven die in de dorpen. Liefst moeten de huizen in de stad zelf komen en pas op de tweede plaats nabij de stad. De lan delijke gebieden moeten zo veel mogelijk groen blijven. De dorpen mogen daarom alleen huizen bou wen voor de eigen bevolking. De inspraakbrochure bij het plan heeft dan ook de toepasselijk titel 'Terug naar de stad' gekregen. Uit het publiek kwam de vraag of door dit beleid niet het gevaar bestaat dat dorpen voorzieningen, 'die met veel moeite zijn verwor ven', kwijtraken. Na een aanvanke lijk 'Ik denk het niet' reageerde Borgman hierop door te vermel den dat instellingen als een schouwburg, ziekenhuis en gym- StadsgTOen nasium in dorpen toch al niet be paald veel voorkomen. dat dan waren. "We moeten oppas sen dat het winkelbestand van Lei den, dat een grote uitstraling heeft op de omgeving niet wordt uitge hold", voegde hij er aan toe. "Het kan zijn dat bepaalde kleine voorzieningen, als kappers en win kels, in moeilijkheden komen. Maar dat hangt ook van andere dingen af'. Waarbij de provincie bestuurder overigens verzuimde te zeggen van welke andere dingen Het bouwen in de stad zelf brengt niet het risico met zich mee^ dat het stadsgroen verdwijnt, meent Borgman. "We moeten de kwaliteit van de stad bewaken. Dat is een afweging van het stadsbe stuur, daarbij geholpen door de provincie. Ik ben het eens met de mensen die zeggen dat een stad, zonder groen en speelmogelijkhe- den, geen levende stad is. In de stad zijn hiervoor echter voldoen de mogelijkheden", antwoordde de provinciebestuurder desge vraagd, blijkbaar ook doelend op Leiden. De gedeputeerde kreeg gister avond ook voorzitter A.W. van de Zon van de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat op zijn dak. "We hebben hier al 25 jaar verkeerspro blemen. Als de stad moet worden volgebouwd, wordt dat alleen maar erger. Andere gemeenten leg gen parkeerplaatsen aan, Leiden haalt ze juist weg. Zeker bij de win kelgebieden kun je je auto niet kwijt. Bij de Stadsgehoorzaal is niet te parkeren. Leiden heeft zo'n raar gemeentebestuur", maakte deze Borgman duidelijk. Aanvankelijk ging de provincie, bestuurder erop in, niet al te se rieus overigens. Later maakte hij zich ervan af door te stellen dat dit voor het grootste deel een zaak is van het stadsbestuur en dat het provinciebestuur weinig invloed op het parkeerbeleid van de ge meente kan uitoefenen. Ook wilde Van de Zon weten of de provincie niets kan doen aan de zijns inziens slechte bereikbaar baarheid van de stad per auto. "Ik heb de indruk dat Leiden goed be reikbaar is met het openbaar ver voer", repliceerde Borgman, die te vens advies gaf om de auto te laten staan bij een bezoek aan de stad. "Het lijkt er alleen op dat het rijk het openbaar vervoer niet de opti male kansen geeft", deelde hij voorts een sneer uit aan het adres van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat. Over de zeewaartse uitbreiding van de kuét tussen Scheveningen en Hoek van Holland meldde de provinciebestuurder tot slot dat die uitbreiding de mogelijkheid biedt om 'een soort kleine Rivièra' aan te leggen. Of die uitbreiding betaalbaar is en, zo ja in welke vorm, wordt momênteel door een stuurgroep onderzocht. Baas en F. van Dijk; Bob Adrianus Cor nells, zv. L. P. Brussee en M. G. van der Star; Kitty, dv. J. M. Zwetsloot en V. P. M. T. Halvemaan; Adrie Paulus Maria,, zv. P. G. van den Eijkel en H. J. Vlas man; Cherish Sylvana, dv. R. K. Ismail en R. Roshanali; Saskia Abramina Ma ria, dv. J. de Groot en A. M. Cuvelier; Daniëlle, dv. R. Kuisen en M. Keere- weer; William, zv. W. Vletter en H. M. van Delft; Paul Brian, zv. D. van Oosten en S. L. Blommaert; Anne-Marie Lid- wien, dv. C. P. M. van den Aarsen en L. J. M. Wenting; Willem Johannes, zv. J. J. van Egmond en J. Heemskerk; Hen- dricus Johannes, zv. C. de Water; To bias, zv. T. Schimmel en T. C. Rosber gen; Sofia Annamaria, dv. F. W. A. Otten en A. A. Camenzind; Jan-Willem Her- manus, zv. H. Schellingerhout en-A. A. van der Gugten; Abdelmalek, zv. M. H. B. H. Héyioui en M. Mansouri; Mark, zv. D. Kuijt en A. C. van der Plas; Chantal, dv. R. van Bruchem en G. T. J. Burge ring; Mark Eric, zv. S. Lobatta en M. L. Edelman; Eveline Janine, dv. W. van Duijvenboden en M. K. Verdoes; Elisa beth Maria Magdalena, dv. C. H. Mens dorus Franciscus, zv. C. A. T. Pulles e C. F. M. Heintzberger; Rachid, zv. A. H. A. Boukhrissa en K. Yaakoubi. rdat v i dan ook ste- Vrouw ontbreekt op bouwplaatsen Eén van de laatste bolwerken die emancipatiegroepen nog moeten slechten is de bouwplaats. Vrou wen zijn daar uitermate dun ge zaaid: metselaressen, timmer- vrouwen, elektriciennes, tegel- zetsters en stukadoorsters zijn er zelfs helemaal niet te vinden. Binnen de bouwbedrijven zitten de werknemers van het vrouwe lijke geslacht achter de typema chine of de computerterminal. Terwijl de mogelijkheden voor vrouwen om voor het bouwbe drijf te worden opgeleid wel de gelijk bestaan. Dit was vorige week reden voor directeur G.A.J. Tibbe van het Leidse arbeidsbureau om zijn beklag hierover te doen. "In dé bouw is het uiterst moeilijk om vrouwen te plaatsen die zijn geschoold in oorspronkelijke mannenberoepen", zei Tibbe in een vergadering van de Leidse raadscommissies voor economi sche en maatschappelijke aange legenheden. In deze vergadering vroegen enige commissieleden zich af of het Leidse GAB wel aan de op dracht van de regering voldoet om evenveel mannen in 'vrou wenberoepen' te plaatsen als vi ce versa. Later zei Tibbe dat dit in de bouw moeilijk is, omdat vrouwen er zelf weinig belang stelling voor hebben. "Als de vrouwen dergelijke beroepen kunnen worden gestolen, dan is het de moeite van het nastreven 'niet waard. We gaan hen ook niet tegen heug en meug dergelijke beroepen aan praten". Bij een aantal grote bouwbe drijven in Leiden, Alphen en om geving blijkt dat de laatste jaren een vacature sowieso al zeld zaam is. Laat staan dat er vrou wen solliciteren. Woordvoerders van deze bedrijven zeggen bo vendien dat het arbeidsbureau voor de vervulling van de schaar se vacatures nog nooit een werk loze vrouw heeft aangeboden. Logisch, want er staan er slechts twee of drie in deze beroepsgroe pen ingeschreven. "Ik denk toch dat vrouwen be paalde beroepen in de bouw be ter kunnen uitoefenen dan man nen", meent K.H. Michel, hoofd bedrijfsbureau bij de Warmond- se bouwer Panagro (155 werkne mers, veel werkzaam in Den Haag en omstreken). "Aftimme- raars, elektriciens, dat is een baan die een vrouw best kan hebben. Ik denk zelfs dat vrou wen betere kraandrijvers zijn dan mannen. En maajvoerder, het verrichten van metingen met zo'n duur instrument, lijkt me ook heel geschikt voor vrou- Te zwaar Het schone ambacht van de metselaar is volgens Michel te zwaar voor vrouwen. "Dat is een slopend beroep. De oudste met selaar van ons bedrijf is 50. Voor vrouwen is metselen fysiek be paald moeilyk. In het verleden heb ik wel eens twee vrouwelijke koppensnellers meegemaakt. We waren blij als die bfi ons werk ten, r vige dames". "De gemiddelde bouwvakker is een klerenkast. Daar steekt een vrouwtje toch wat iel bij af', zegt Michel. Hij benadrukt het fabeltje uit de wereld te willen helpen dat bouwers zo ruig zijn dat je daar geen vrouw aan kunt blootstellen. "En ik heb een kwart eeuw ervaring in de bouw". "Het feit dat ze een vrouw is, is voor ons geen reden om 'nee' te zeggen op een sollicitatie", rea geert J. Oomen, hoofd admin- stratie bij de Katwijkse Bouw Maatschappij (74 werknemers). "Als ze goed is hebben we er geen bezwaar tegen. En dan wil len we verder geen geouwehoer op de bouwplaats". "Ik denk dat een vrouw het tussen al die mannen behoorlijk zuur zal krijgen", zegt A.M. Klein van Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander/Van Rhijn (een klei ne 200 werknemers). "Als we ie mand nodig hebben en een voor de baan geschikte vrouw sollici teert, dan mag ze best aan het werk. Maar het moet er nog hele maal in komen. De bouw is altijd een mannenwereld geweest". Het Voorschotense aanne mingsbedrijf Niersman (50 werk nemers) biedt hetzelfde beeld: de twee vrouwen die er in dienst zijn, zitten op de administratie. "We hebben nog nooit vrouwen gehad die zo'n baan wilden heb ben", luidt ook hier hetzelfde verhaal. "Maar als het gebeurt zijn er geen problemen te ver wachten". "We hebben heel soms vacatu res, maar daar is nog nooit een vrouw op gekomen. Ik denk ook wel dat het problemen geeft. Ziet u een vrouw tussen twaalf man nen in de bouw rondlopen?", zegt Margot van Baarle van aan nemingsbedrijf L. Gesman (50 werknemers) uit Alphen. "Je kunt er niet één vrouw neerzet ten, dat moeten er minstens drie zijn". J.H. du Prie, één van de direc teuren van het gelijknamige Leidse aannemingsbedrijf (95 werknemers), meldt in zijn be drijf ooit eens één vrouw te heb ben gesignaleerd, die via een on deraannemer aftimmerwerk ver richtte. "Maar die werkte samen met haar man. Dat ligt toch weer iets anders. Ik heb er overigens geen bezwaar tegen dat dit werk willen verrichten". Du Prie weet uit zijn ervaring als voorzitter van de technische schoQl aan de Haagweg in Lei den dat erg weinig meisjes be langstelling hebben voor het am bachtelijke werk dat op bouw plaatsen wordt verricht. "Het is nog nooit voorgekomen dat een meisje voor' het vak timmeren koos. Er waren er een paar die de opleiding voor machinebank werker volgden, maar die heb- bèn het nooit afgemaakt. De met- selopleiding is opgeheven we gens gebrek aan leerlingen". Grafisch De 16-jarige Monique Luijnenburg uit Voorschoten tijdens een praktijkles. Zij is één van de weinige vrouwen op de techtnische scholen die zich bezighoudt met een 'mannelijke' studierichting. Ze weil overi gens lerares worden... «foto Holvast) Adjunct-directeur C. J. Janssen van deze 200 leerlingen tellende school bevestigt dit: er zijn acht vrouwelijke leerlingen inge schreven. En zij houden zich in hoofdzaak bezig met grafische techniek. "Er zijn geen meisjes die timmeren of metselen en zelfs geen meisjes die voor 'bouwtechniek' hebben gekozen. Toch acht ik hen wel in staat tot het fijne, technische werk", zegt Janssen. Ook de Alphense werkbemid- delaars hebben geen vrouwen in het bestand die zij aan aanne mingsbedrijven proberen te slij ten voor de meer technische functies. Adjunct-directeur P.J. van Santen verklaart namelijk dat er in deze branche slechts vier dames zijn ingeschreven, van wie drie als woningstoffeer der en één als huisschilder. "Ik denk dat er geen vrouw op de gedachte komt om metselaar- ster te worden", zegt Van San ten. "Maar als we ze hadden zou het toch moeilijk worden om hen aan werk te helpen". Op de 1200 leerlingen tellende, Leidse scholengemeenschap 'Mondriaan' zijn vrouwelijke leerlingen die de bouw in willen 'vrij zeldzaam', zegt schoolde caan P. Barkema. "Eén meisje is als stukadoor afgestudeerd". Verder zijn er twee dames te vin den in deze studierichting: één in de vierde klas van 'bouwtech niek' en de ander in de derde klas van 'mechanische' techniek. Op de school zitten 200 meisjes. "De mogelijkheid om vracht autochauffeur of automonteur te worden is er bij ons voor meisjes altijd geweest. Het ligt toch aan het rollenpatroon. Bijna alle meisjes leren voor de meer vrou welijke beroepen: horeca, textie le werkvormen en verzorging", aldus Barkema. Het zal op de bouwplaats voor lopig dus wel bij praten over vrouwen blijven. Zoals gebruike lijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4