BENNY NEYMAN Onderhoudsplan voor groot aantal panden 'Meubelboulevard is bouwen voor leegstand' Jejforestier Zakken op het station gerold Met geld ministerie sociale zaken J ongeu beroofd van bromfiets Fietster (20) aangereden Ijshal opent poorten weer J oggingpakken Sportcursus Comité mijnwerkers bijeen DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Twee personen zijn gis teren het slachtoffer geworden van zakkenrollers die actief waren op het station in Leiden. Bij het uit stappen van de passagiers drongen twee mannen zich tegen de stroom de trein in. Waarschijnlijk werd bij deze manoeuvre de portefeuille van een Sassenheimer met daarin driehonderd gulden uit de binnen zak van zijn colbert ontvreemd. Hetzelfde overkwam een vrouw uit Leiden. Bij haar werd de porte- monnaie uit een tas die met een rits was afgesloten, gehaald. Al eerder deze week was ook een Engelsman het slachtoffer van de ze praktijk geworden. Hij miste na het instappen in de trein richting Den Haag tien pond en ruim drie honderd gulden. DEN HAAG/LEIDEN - Inbreuk op het provinciale beleid op, op het rijksbeleid, onzorgvuldige besluit vorming en bouwen voor de leeg stand. Daarop kwamen de meeste bezwaren neer van de gemeenten Leiden, Zoeterwoude, Den Haag en van middenstanders en hun be langenverenigingen tegen de door de provincie aan Leiderdorp ver strekte vergunning voor het reali seren van een meubelboulevard in Elisabethhof. Gisteren pleitten de tegenstanders hiervan voor de pro vinciale beroepscommissie voor het terugdraaien van deze beslis sing. De gemeente Leiden voerde daarbij aan, dat het niet doorgaan van de eigen plannen voor een meubelboulevard aan de Plesman- laan de binnenstad vier miljoen gulden aan bijkomende bestedin gen gaat kosten. Den Haag wees er op dat het als gevolg van de realise ring van een vergelijkbaar initiatief in het Haagse Spuikwartier de Lei- derdorpse meubelboulevard in komsten zal derven. Bovendien zal naar de mening Leiden blijft bezwaar maken tegen Leiderdorps plan het Haagse gemeentebestuur teerde 'gat in de Rijnlandse meu- de Leiderdorpse meubelboulevard voor een deel leeg komen te staan als er niet ook andere dan specifie ke meubelbedrijven in gevestigd worden. Van Zoeterwoudse zijde werd aangevoerd dat de Leiderdorpse plannen desastreuze gevolgen voor de bestaande meubelhandel aan de Hoge Rijndijk zullen hebben. Zoe terwoude pleit er voor dat al be staande bedrijven het geconsta- belmarkt' door individuele uitbrei ding vullen. Volgens de woordvoerder van de Zoeterwoudse meubelbedrijven Casba en Leski staat het dagelijks bestuur van de provincie alleen in zijn standpunt dat Leiderdorp de meubelboulevard mag bouwen. "Behalve dan natuurlijk Leider dorp zelf en de initiatiefnemer van het project". Hij vreesde dat door de realisering van de Leiderdorpse meubelboulevard het voortbestaan van de Zoeterwoudse meubelbe drijven wordt bedreigd. De woordvoerder van de Haagse Kamer van Koophandel was van mening dat meubelbedrijven niet thuishoren in een weiland zoals in Leiderdorp maar in een kernwin kelgebied als de Haagse binnen stad. Hij vreesde bovendien nega tieve gevolgen voor Den Haag de Leiderdorpse plannen doorgaan. "Er zijn slechts overlevingskansen voor één meubelboulevard in-het gewest", zo stelde hij. Van ambtelijke zijde van de pro vincie werd gezegd dat de provin cie ten onrechte onzorgvuldigheid van besluitvorming wordt verwe ten. "De Raad van State heeft daar over onlangs anders geoordeeld". Dat gebeurde bij het afwijzen van een schorsingsverzoek voor de af gegeven bouwvergunning voor de Leiderdorpse meubelboulevard. De ambtenaar was voorts van mening dat Den Haag zijn kansen voorbij heeft laten gaan alleen een meubelboulevard van de grond te krijgen. "De provincie heeft Den Haag zelfs nog aangezet om met plannen voor een meubelboule vard te komen omdat zij die ook liever in een stad ziet, maar dat duurde gewoon veel te lang". Bouwer Du Prie maakte overi gens bekend dat van de Leider dorpse meubelboulevard inmid dels 85 procent aan meubelbedrij ven is verkocht, waarvan 50 pro cent aan regionale bedrijven. Voor de resterende 15 procent is volgens hem ook belangstelling genoeg. LEIDEN - De gemeente Leiden wil volgend jaar aan 746 woningen groot onder houd plegen. Aan het minis terie van sociale zaken is in het kader van de regeling 'Terugploegen met uitke- ringsgelden 1984' een subsi die gevraagd van ruim 1,7 miljoen gulden. Het groot onderhoud aan de 746 wo ningen van de Leidse Wo ningstichting en de woning bouwverenigingen De Tuinstadwijk en Ons Doel gaat in totaal ruim 5,25 mil joen gulden kosten. Met het geld zullen vijf grote wo- ningcomplexen worden aange pakt. Het is de bedoeling dat 342 woningen van de woningbouwver eniging De Tuinstadwijk worden opgeknapt- (218 in de Bazelstraat en omgeving, 50 in de Frederik van Eedenlaan en 74 aan de Lage Mors- weg en omgeving). Van Ons Doel zullen 342 woningen aan de Bosro- de en omgeving ook een grote on derhoudsbeurt krijgen, evenals vijftig flats van de LWS aan de Ra- venshorst. Het laatste woningcom plex zal na de opknapbeurt door de LWS worden verhuurd aan de ADVERTENTIE Stichting Leidse Studentenhuis vesting. Voor de flats aan de Ra- venshorst bestaat al geruime tijd geen belangstelling meer van Leid se woningzoekenden, waarop de gemeenteraad eind vorig jaar be sloot toestemming te verlenen voor verhuur aan studenten. Dringend De genoemde plannen van de woningbouwvereniging De Tuin stadwijk waren eerst aangemeld volgens de normale subsidierege ling, maar dat bleek door de finan cieel slechte situatie van de wo ningbouwvereniging niet haalbaar. Het is echter niet verantwoord het onderhoud nog langer uit te stel len. Daarom is besloten de plannen aan te melden bij de zogenaamde terugploegregeling, waar uitke- ringsgelden worden aangewend om plannen uit te voeren die an ders niet haalbaar zijn. Het is overigens nog maar de vraag of het ministerie ook daad werkelijk subsidie zal verlenen voor de plannen aan de Bazel straat, de Frederik van Eedenlaan en de Lage Morsweg. Dat hangt volgens wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) alweer af van de financiële situatie bij De Tuinstad wijk. Die is op dit moment niet pre cies bekend, omdat de woning bouwvereniging nog geld tegoed heeft van het rijk. Het juiste bedrag dat de woningbouwvereniging nog krijgt, wordt de komende weken door hêt rijk vastgesteld. De financiële situatie van de LWS en Ons Doel levert geen pro blemen op. Zij voldoen aan de voorwaarden om- de subsidie te krijgen. De werkzaamheden die in het kader van de grote onderhouds beurt worden uitgevoerd, verschil len per woningcomplex. In de Ba zelstraat en omgeving zal de dak bedekking worden vernieuwd, worden de gevelkozijnen hersteld SLAGBAL De Wilhelmina- school is winnaar geworden van het slagbaltoernooi voor lagere scholieren. Dat toernooi werd gis teren voor de negende maal geor ganiseerd en verspeeld aan de Zoe terwoudse Singel. Zeventwintig ploegen namen er aan deel en in de finale bleek het Carillon de zwak ste. Derde werd De Weerklank, vierde De Hoeksteen. en krijgt de buitenkant een nieuw verfje. De gevelkozijnen worden vernieuwd in de Frederik van Ee denlaan, het dakwerk en de goten wordt hersteld. Aan de Lage Mors weg is het de bedoeling de gevel kozijnen en de balkonhekken te vervanging. De dakbedekking wordt hersteld en ook hier wordt de buitenkant opnieuw geverfd. De flats aan de Ravenshorst on dergaan de meest ingrijpende on derhoudsbeurt. Lange tijd hebben de flats leeggestaan en vele zijn ge kraakt geweest. In feite worden de woningen dan ook opnieuw opge bouwd. Alleen de muren blijven ei genlijk overeind. Er komt een nieuwe keuken, toilet en douche in, de centrale verwarming en de bergruimten worden hersteld en alle deuren en kasten worden ver vangen. Bovendien wordt er bin nen en buiten opnieuw geschil derd. De woningen aan de Bosrode .tenslotte krijgen een nieuwe dak bedekking. Dat gebeurt ook bij de bergingen. De raadscommissie volkshuis vesting kon zich gisteravond ver enigen met deze plannen. Het wachten is nu op de toezegging van subsidie door het ministerie van sociale zaken. LEIDEN - "Het imiteren van grote artiesten doen kinderen het liefst. Dat is ook de reden dat we gisteren voor de twaalfde keer een 'Stuif es in' hebben georganiseerd". Organisa trice Marloe Hamaker van het buurthuis Groenoord is enthousiast over de prestaties van de kinderen. Meer dan veertig kinderen in de leeftijd van vier tot dertien jaar traden gistermiddag op als Dolly Dot, clown, jodelende fluiter ofHenny Vrienten om maar eens wat te noemen. Tot winnaar werd uitgeroepen de vijfjarige Danny Delfore met een liedje van zijn naamgenoot Danny de Munck. De tweede plaats werd behaald door zijn zusje Karin die 'Lieve Ernst' zong. Op de foto twee deelneemsters in een acrobatisch nummertje. LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag door twee jongemannen van zijn bromfiets beroofd. De jongen kwam net van het voetbalveld aan de Voorscho- terweg toen hij werd klem gereden door een andere bromfietser. De duopassagier stapte er snel van af trok hem en de bromfiets om, pak te vervolgens de brommer snel op en nog voordat de Leidse jongen weer op de been was, reden de twee gebroederlijk naast elkaar in de richting van Voorschoten. LEIDEN - Doordat een 20-jarige Leidse vrouw op een fiets onver wacht de Beestenmarkt overstak, kon een automoblist, een 22-jarige man eveneens uit Leiden, haar niet meer ontwijken. Met een hecht- wond aan haar been is zij voor be handeling overgebracht naar het AZL. LEIDEN - De ijshal Leiden zal op zaterdag 22 september weer open gaan. "Met man en macht is er de laatste weken om deze -vroege openstelling mogelijk te maken", aldus de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen b.v. Zaterdagdagmiddag om 14.00 uur opent de ijsbaan haar poorten voor de eerste liefhebbers. Specia le luister wordt op deze openings dag bijgezet door de ijsdisco. LEIDEN - Uit een bestelauto die geparkeerd stond aan de Ter Haar- kade zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twaalf kisten gevuld met joggingpakken gestolen. De pakken die gistermorgen bij diver se zaken zouden worden afgele verd hebben een totale waarde van ruim zesduizend gulden. DIEFSTAL - Bij een sportwinkel op het Vijfmeiplein zijn gister nacht tientallen trainingspakken ontvreemd. De daders zijn binnen gekomen door een steen door de ruit van de winkeldeur te gooien. Daarbij werd ook een schoenenrek vernield. ADVERTENTIE ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 tussen 16.00 en 17.00 uur signeert MAARTEN BIESHEUVEL zijn nieuwe boek REIS DOOR MIJN KAMER BOEKHANDEL DE KEER NIEUWE RIJN 45-46 LEIDEN LEIDEN - De directie Sport en Recreatie van de gemeente Leiden organiseert een zogenaamde ABO- cursus. ABO betekent Algemene Basis Opleiding en deze opleiding vormt het begin van elke vervolg opleiding, zoals de trainerscursus, jeugdbegeleider of recreatiesport- leider. De gemeente wijst aspirant- cursisten er wel op dat het verstan dig is om bij de sportbond waar ze bij aangesloten zijn, vooraf te infor meren of deelneming zinvol is. De ABO in zijn huidige vorm gaat ver anderen, 1985 geldt als een experi menteeljaar. In 1986 is de ABO een onderdeel van alle opleidingen. Ondanks deze onduidelijkheden houdt Sport en Recreatie dit najaar één ABO-cursus. Dat gebeurt op de maandagavond (de eerste is 24 september. Voor meer informatie: 141945. ADVERTENTIE Verkoop van: Samsonlte (kotiers en reistassen) Burberrys (lassen) Louis Ferraud (lassen) Knirps (parapluies) OPENINGSSTUNT Op alle Samsonile artikelen it* 20% KORTING 3 lederen ceintuurs voor D»" Bij elke aankoop gratis een porlemonnaie. Zolang de voorraad strekt. LEIDEN - Het Leids comité 'Steun Britse mijnwerkers' komt vanavond bijeen in het gebouw van de ABVA/KABO aan de Driftstraat. Verslag wordt daarbij gedaan van een bezoek dat comité-leden brachten aan een mijndistrict in Wales. Daarbij is afgesproken dat eind oktober acht kinde ren van mijnwerkers in Leiden vakantie komen vieren. Verder zal van avond besproken worden hoe er meer steun kan worden gegeven aan de stakende mijnwerkers. Inmiddels is er al een bedrag van 6.500 gulden ingezameld. Aanvang van de bijeenkomst is 20.00 uur. ADVERTENTIE ZATERDAG 11 SEPTEMBER Souper aanvang 23.00 uur Menu: Mousse de Saumon Zalmmousse Consommé de tomates Tomatensoep Tournedos Béarnais Haasbiefstuk met Holl. saus Glacé aux Mürons Vanille roomijs met bramen Moka et friandises- Prijs 67,50 resfauranf mei jp frans getinte gerechlen Berenleiders (5) "Het is opvallend dat de Leidse Almanak niet de primeur gehad heeft wat betreft de toevoeging van platen. Geen Leids chauvi nisme kan verbloemen dat een studentenalmanak die ergens achter Woerden werd uitgegeven red.) reeds enige tijd in dit ge bruik was voorgegaan voordat men in Leiden bij de voorberei ding van de jaargang 1838 tot een zelfde stap overging". R.E.O. Ekkart schrijft dit in het voorwoord van het boek van M.F. Le Coultre en M.P. Frankel, waaraan we gisteren al een ru briek wijdden. Uit het bovenstaande valt af te leiden dat in Leiden al voor 1838 almanakken voor studenten wer den gemaakt. Verklaarbaar na tuurlijk: de studenten moesten immers worden geïnformeerd over de vertrektijden van de dili gences, om maar eens wat te noe- Verder bevatte de almanak ook literaire pennevruchten. Dat had, zo tonen Le Coultre en Frankel aan, alles te maken met het bestaan van een dispuutge zelschap met de illustere naam 'Rederijkerskamer voor Uiterlij ke Welsprekendheid' (RUW). "Het gezelschap mocht zich verheugen in een blijvende roem doordat studenten als Gewin, Beets en Kneppelhout binnen die kring de inspiratie vonden voor hun onder de namen Vlerk, Hildebrand en Klikspaan gepu bliceerde werken. Door het hoge literaire peil binnen de RUW wekt het geen verbazing dat de leden van het gezelschap enige jaren achtereen de toon der almanak bepaalden". Ook vanuit de RUW ontston den de platen die Snellen van Vollenhoven tekende voor de almanakken van 1838 en 1839. Platen die worden gekenmerkt door een licht ironische toon. La ter kwamen er meer typen bij: de romantische mijmering en de louter illustratieve plaat. Berenleiders (6) Maar laten we ons buigen over de platen. Veel onderwerpen ko men aan de orde: het recreatieve bestaan van de negentiende eeuwse student, het studeren, liefde en wellust (eigenlijk ook recreatie)...en ga zo maar door. Het kijkgenot wordt soms enigszins bemoeilijkt door een gebrek aan feitenkennis. Want dat wordt al snel duidelijk: je moet wel thuis zijn in de studen tikoze symboliek; ben je dat niet, dan ontgaat je veel scherts. Gelukkig verstrekken de sa menstellers veel informatie, zo dat uiteindelijk een aardig beeld van het studentenleven ontstaat aan de hand van deze plaatwer ken. Een voorbeeld: een plaat die is gemaakt door voornoemde Snel len van Vollenhoven. In deze ru briek ziet u een afdruk van een gedeelte van de prent die is geti teld 'Academisch Alphabet'. De letter B staat voor Bokalen. Kijkje naar de afbeelding zonder voorkennis, dan kom je wellicht op het idee dat dit een tekening is die handelt over een student die zich in de nacht heeft dood- gedronken. Maar nee, de samenstellers vertellen dat studentengezel schappen meestal een bokaal hadden die tijdens de bijeen komsten rondging. De bedoeling van het doodshoofd is onbekend. De C symboliseert een student die Romeins Recht aan het stu- f Een gedeelte uit het Academisch Alphabet, De E staat met de student op het hobbelpaard. op hef hobbelpaard die heen en weer wordt geslingerd staat sym bool voor de stakker die als speelbal wordt gebruikt door twee examinerende professoren, deren is. En dan komt de D: dic teren. Wat dat op hol geslagen paard op de prent doet? Het blijkt dat hiermee het snelle dic teren van prof. H.W. Tydeman aan de kaak wordt gesteld. Nog één: de E, het examen. Een vrij makkelijke. De student Berenleiders (7) Op den duur bleek het steeds moeilijker te worden om een plaat te maken voor de almanak. Creatieve bloedarmoede. Het ci taat dat in dit verband wordt ge bruikt door Le Coultre en Fran kel en dat gaat over een redactie vergadering in het jaar 1874 is te mooi om niet te gebruiken: "En alweer wordt na deze voorberei dende werkzaamheden aan de orde gesteld 'de plaat'. Mep was aan deze ellende reeds gewoon geraakt. Toen de praeses dit woord op half bewusten toon had uitgesproken begonnen ab- actis, Vice-praeses, en Vice Ab- actis al brommende te knikke bollen. Ze konden de gansche ziektegeschiedenis al droomen: 'Vergeefsche pogingen', 'onwilli ge tekenaar', 'naderende eindter- mijn dat was het eindrefrein van alle vergaderingen". Naarmate de tijd verstreek groeide het koor dat riep: weg met de platen. Sommigen waren zelfs van mening dat de gehele almanak diende te verdwijnen. 'Scherpe' platen verschenen niet meer. Opmerkelijk is in dit ver band, zo stellen de schrijvers, dat de tolerantie juist in de tijd van de milde spot afnam. De tolerantie van de professo ren, dan wel te verstaan. Dit wordt duidelijk aan de hand van een onschuldig voorval. Naar aanleiding van een plaatje in de almanak van 1895 ontstond een rel. Op dit plaatje, getiteld het professorenkerkhof, staan rijmpjes over het verscheiden van diverse hoogleraren, onder het motto: Wie zal ons leiden na hun verscheiden? Het zijn geen literaire hoog standjes, maar grappig zijn ze wel. Om een voorbeeld te geven: Hier ligt Wijsman, ik word er grijs van. Vooral de toevoeging onderaan het plaatje is leuk: "Door een vergissing van den doograver zijn op dit kerkhof ook twee lectoren ter ruste ge leid". Misschien kunnen de studen ten van tegenwoordig ook eens rijmpjes maken over hun hoogle raren? De beste drukken wij af in deze rubriek. Om u op weg te helpen hierbij een voorbeeld: Hier ligt Buikhuisen, hij probeerde tevergeefs twee misdadigers te kruisen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3