Oegstgeest krijgt willens en wetens gesticht buurtje Hek moet vernielingen indammen Verliefde man moet drie maanden cel in Zoeterwoude gaf heleboel prijs Project centraal wonen aangezwengeld Filmdoop voor Zoeterwoudse St. Jans Fanfare Fietser aan gevolgen val overleden Iiethorp op de radio PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 IJsclub Voorschoten optimistisch VOORSCHOTEN - Hij is behoor lijk optimistisch, de voorzitter van de Voorschotense ijsclub, Lekker- kerker. Vorige week heeft zijn ver eniging een aanvraag ingediend voor de bouw een hek rond de ijs baan. En wanneer dit hek er nog deze winter komt, kunnen mensen de baan niet langer vernielen door hem te betreden voordat het ijs dik genoeg is. Vorig jaar gebeurde dit nog wel. Het bracht de ijsclub tot de harde eis: een hek rond de baan of de club kapt er mee. Het bleek geen makkelijk uitgangspunt. De ge sprekken leverden niets op. Enke le weken geleden kwam hier ver andering in. Tijdens een vergade ring van het dagelijks bestuur van de commissie voor sport en recrea tie kwam een plan op tafel. Rond de baan zou een prikkeldraadhek komen met beplantingen. Het zou het hele jaar blijven staan. Maar in de periode dat de baan niet wordt gehuurd door de Ijsclub zou het op verschillende plaatsen open moe ten kunnen. Volgens Lekkerkerker was het een gezamenlijk plan. Een prijs kaartje hing er echter nog niet aan. Evenmin werd duidelijk wie het zal moeten betalen. "Maar ik vind wel dat de gemeente over de brug moet komen", zegt hij. "Het is echt een gemeenschapsbelang dat de baan veilig is. En alleen met een hek erom heen is de baan veilig". Aanstoot Gemeentesecretaris De Graaff kijkt anders tegen de zaak aan. "Ik neem aan dat het bestuur van de ijsclub betaalt", zegt hij. 'Tot nu toe heeft nog geen enkele gemeen telijke instantie iets toegezegd". In de huidige begroting is volgens hem ook geen ruimte voor een hek. Het kan ër alleen komen wanneer de gemeenteraad zijn goedkeuring eraan geeft. Dat is nu nog niet aan de orde. Allereerst moet de bouwvergun ning worden goedgekeurd. Het is voor de ijsclub te hopen dat omwo nenden de komende twee weken, als de aanvraag van de bouwver gunning ter inzage ligt, geen be zwaar zullen maken. "Je weet na tuurlijk nooit wat ze doen, maar ik zou zeggen: het wordt alleen maar mooier, zo met die begroeiing", al dus Lekkerkerker. "Ik zou er in ie der geval geen aanstoot aan ne- ZOETERWOUDE - Als iets dui delijk is geworden na het aan schouwen van de dia's van rond 1960, die Oud-Zoeterwoude gis teravond liet zien, is dat in krap 25 jaar heel wat is gesleuteld aan het landelijke dorp. Daarover waren de ruim 70 kijkers het ook snel eens. "Is dat het stuk waar nu al die nieuwbouw staat?", zo vroeg iemand zich lichtelijk ver bijsterd af. "Waar is dit nu opge nomen?", zo riep een ander. Nee, Zoeterwoude heeft in rap tempo heel wat weiland moeten prijsgeven. Zelfs het 'oude' dorp zelf is snel veranderd. Het rustie ke Watertje bijvoorbeeld, dat ogenschijnlijk de eeuwen onge schonden trotseerde, is in die 25 jaar 'aangepast'. Echte boeren- stulpen moesten het veld ruimen voor luxe huizen. De komst van de auto heeft ook de nodige invloed gehad. Op de dia's van toen waren de Zoeter woudse wegen heel wat minder breed dan nu, zo kon men gister avond constateren. Auto's reden er nog nauwelijks in het dorp. En dan het uiterlijk van de Zoeter- woudenaren zelf! Kapsels, kle ding, houding van toen: allemaal zaken die op de lachspieren werkten in 'Ons Huis'. Maar één ding verandert klaarblijkelijk nooit. Het gege ven dat iedereen elkaar kent in Zoeterwoude. Daaraan heeft de tijd niets afgedaan. De overgrote meerderheid van de 'modellen' op de dia's werden ogenblikke lijk herkend, de soms wat wazige beelden ten spijt. Sommigen za gen tot hun grote verrassing in eens zichzelf opduiken, hun kind of hun vader. Het waren de 'ech te' dorpelingen die, soms tot grote hilariteit, in beeld kwamen. Tevreden konden de over het algemeen wat oudere bezoekers gisteravond rond tienen huis waarts keren. Ze hebben nog wat tegoed van 'Oud Zoeterwoude', want de vereniging is van plan om een volgende keer het jaar 1950 de revue te laten passeren. Dan kan men zich nog meer dan nu afvragen waar de tijd toch is gebleven. OEGSTGEEST - In de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk moet ruimte worden gemaakt voor een project centraal wonen. En als het aan Monique Wei land en Stef Bonke ligt, bei den lid van de projectgroep centraal wonen Oegstgeest, dan krijgt deze alternatieve woonvorm een plaatsje langs de Haarlemmertrek vaart. door Sjaak Smakman Maar de groep heeft nog een lange weg te gaan. Als morgen de ge meente een principetoezegging doet, kan het project op zijn vroegst begin 1987 voltooid zijn. "Maar de mensen die nu in de groep zitten zijn wel bereid, om daarop te wachten", is de stellige overtuiging van Stef Bonke. Centraal wonen is een betrekke lijk nieuw fenomeen. In Leiden zijn al een paar van dergelijke pro jecten gerealiseerd en de project groep Oegstgeest is ook ontstaan uit - en nog altijd onderdeel van - de vereniging centraal wonen Lei den en omstreken. "Er was een aantal mensen uit Oegstgeest en Warmond actief in de vereniging actief die zelf niet in Leiden woon den en ook niet van plan waren om daar te gaan wonen. Daaruit kwam toen het initiatief voor een project centraal wonen in Oegstgeest", schetst Monique Weiland kort het begin van de groep, nu ruim een half jaar geleden. Centraal wonen is een verzamel- bij de bewoners iets gemeenschap pelijk hebben. Dat kan variëren van een woongroep tot een project waarin alleen een gemeenschaps ruimte is. Monique: "In onze groep is iedereen geneigd tot een vrij gro te mate van privacy met eigenlijk alle voorzieningen als keuken, douche, slaapkamer en woonka mer voor jezelf. Stef vult aan: "Het gaat meer om een buurt-idee. Het gaat niet om het idee van aller lei privé-ruimten afstaan voor ge meenschappelijke ruimten, maar om een zodanige bouwvorm dat je alles hebt plus wat extra ruimten zodat je elkaar tegen kunt komen Popfestival Gratis en voor niets is het pop festival zaterdag in de Leider- dorpse Muzenhof toegankelijk. Tussen twee uur 's middags en elf uur 's avonds treden Decent Peop le, Make Up, Spasmodique, Mimi- cri en Next Crisis op in het aktivi- teitencentrum aan de Cor Gor dijnsingel (nabij de Engelendaal). als je dat wilt. Een willens en we tens gestichte buurt, zou je kunnen zeggen". Verschil De Oegstgeester groep telt mo menteel 22 leden, van wie er vijf tien echt actief en zeven belang stellend zijn. De samenstelling is in alle opzichten uiterst verschillend. De jongste is 22 jaar, de oudste 63 jaar. Er zitten alleenstaanden in, maar ook mensen die samenwonen en oudere echtparen die (bijna) uit de kinderen zijn. De inkomens ver schillen van een bijstandsuitkering tot aan een salaris van acht mille per maand. "Daar is Oegstgeest wel een beetje uniek in, zo'n geva rieerde opbouw zie je niet vaak", heeft Monique ervaren tijdens oriënterende bezoeken aan be staande projecten. De motieven om centraal te wil len wonen verschillen in nuances, maar volgens Monique en Stef zijn er twee hoofdmotieven: "De angst voor eenzaamheid. Bijvoorbeeld van een ouder echtpaar dat uit de kinderen raakt en met hun twee tjes in hun rijtjeshuis blijven zit ten. Daarnaast is er het motief dat je samen met anderen tot dingen komt die je in je eentje misschien niet zou doen. Dat kunnen hobby's zijn, maar bijvoorbeeld ook trim- Stef: "Als je in een gewone flat in de lift staat, en er staat iemand naast je, dan heb je de neiging om de andere kant op te kijken. Dat heb ik tenminste. Maar als je in centraal wonen in de flat staat, is dat al gauw naast iemand die je kent en maak je een praatje". Ballotage Stef en Monique geloven niet dat de woongroep snel uit elkaar zal vallen of dat door verhuizingen de groep uiteindelijk als los zand aan elkaar komt te hangen. Monique: "Het hangt van een paar dingen af, zoals de grootte van de groep. Hoe kleiner de groep is, hoe meer het erop aan komt dat je goed met el kaar overweg kunt. Als je met bij voorbeeld vijftig mensen een groep vormt, vind je altijd wel groepen of groepjes bij wie je je Monique Weiland en Stef Bonke, initiatiefnemers van het project centraal wonen: -Werk waarvoor je een lange adem moet hebben...' CM» Holvast) kunt aansluiten. Als verhuizen is het ook gebruikelijk dat de bewoners beslissen wie daar voor in de plaats komt. Vaak zijn dat dan mensen die al langer inte resse hebben getoond. En er is ook wel een soort controle, of ballota ge, of hoe je dat ook wilt noemen. Je vraagt mensen die willen ko men eens te eten en dan praat je over wat zo iemand ervan ver wacht. Je komt er dan snel genoeg achter of die in de groep past of niet". Beiden realiseren zich dat er nog een lange weg te gaan is. De archi tectonische vormgeving van cen- traal-wonenprojecten blijft door de verschillende eisen die elke groep stelt, toch altijd maatwerk. In het Oegstgeester project bijvoorbeeld moeten woningen van verschillen de grootte komen en moet er zo mogelijk in de koop- en de (pre- mie)huursector worden gebouwd. En omdat er extra gemeenschap pelijke ruimten moeten komen, valt een centraal-wonenhuis sowie so duurder uit dan een 'gewoon huis'. Allemaal obstakels op weg naar realisering. Vooralsnog moet het eerste 'ob stakel' nog genomen worden in de vorm van de gemeente. Er zijn ge sprekken geweest met wethouder Blom van volkshuisvesting, wet houder Van Hazel van ruimtelijke ordening en het Bouwfonds Ne derlandse gemeenten en die zijn volgens Monique en Stef redelijk een goed idee om zoiets eens bij wijzè van proef te doen", meent Monique. Ze hopen op een snelle principe toezegging van de gemeente voor medewerking en aanwijzing van een lokatie in Haaswijk. Wat hen betreft wordt dat het stuk langs de Haarlemmertrekvaart. Is dat rond, dan wachten onderhandelingen met de architect 'en daar gaat ook nog wel een jaartje overheen'. Vanaf het moment dat de groep met de gemeente rond is, gaat rea lisering nog minimaal tweeënhalf jaar duren, denkt Stef. Waarschijn lijk nog wel iets langer. "Maar dat neemt niet weg dat veel mensen bereid zijn het toch te proberen Ja, het is werk waarvoor je een lan- ge adem mo^t hebben". DONDERDAG Leiden Jongerenbeweging - Koppenhinksteeg 2, spelletjesavond. Kantine Visser 't Hooft lyceum - Anto- nie Duycklaan 1, ruilavond Postzegel- I.V. Philatelica, 20 i rO-gebouw - Oude Ve: toning van dia's ond.. Nouveau in Europa en Nederland', inl. 141141. Troef - Stationsweg 32, 20-21.30 uur, voorlichting en begeleiding dienstwei- formatie-avond Leidse Go-Club. 20 uur. inl. 132229. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, open avond over de voortgang van het gebeu ren in dit centrum, 20 uur. Gulden Vlies - raadscommissie finan ciën en maatschappelijke aangelegen heden/Volksgezondheid, 20 uur. Stadsgehoorzaal - inschrijving haring en wittebrood, 16-21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Zoeterwoude Ons Huis, algemene vergadering schaakvereniging, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie sport en welzijn, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadsvergadering, 19.30 Voorschoten Bondsgebouw - Leidseweg, hoorzitting over nieuwbouwwijk Starrenburg, 20 Lindehoeve - optreden Three allev cats, 20.30 uur. VRIJDAG Leiden Speeltuinvereniging Morskwartier - La ge Morsweg 14a, gehandicaptensoos, 10- 15 uur, inl. 02522-14797. Warmond SL Matthiaskerk - i.v.m. 125-jarig be staan, feest voor leerlingen van de Hum melburcht en de Leerhoeve met optre den van de clowns Lexy en Joco. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, bezichtigi Muzenhof Morgen is het zo ver in de Lei- derdorpse Muzenhof: dan bijt Theater Toverlei het spits af met de eerste voorstelling van dit sei zoen. 'Theodoor, een total loss' heet de voorstelling, die geschre ven werd door Eric Schneider. Drie zusters gunnen hun logé de liefde van huisvriend Theodoor niet. Hun verzet loopt uit op een 'total loss'. Aanvang morgen half negen. Poppentheater Het Voorschotense poppenthea ter Wellus-Nietus geeft aanstaan de zaterdag weer een voorstelling van 'De brullende brievenbus'. Kinderen zijn zaterdag vanaf half drie welkom in het theater aan de Churchillweg. Graag even van te voren reserveren via telefoon- r 01717-8361. ZOETERWOUDE - De leden van de Zoeterwoudse Sint Jans Fanfare hebben hun 'filmdoop' achter de rug. Gisteravond fungeerden ze tot volle tevredenheid als blazers in het promotiefilmpje dat de Nederlandse band 'de Nits' maakt voor de nieuwe single, 'Mask'. In dit nummer komen bla zers voor en die moesten de Zoeterwoudenaren uitbeelden. De opnamen vonden plaats in het sfeervolle Muziekcentrum aan de Schenkelweg, maar ook in en om Zoeterwoude. In de toekomst kunnen wellicht ook Belgen en Zwitsers de St. Jans Fanfare onder ogen krijgen, want het nummer wordt ook in het buitenland uitgebracht. De Nits wisten de weg naar Zoeterwoude te vinden omdat ze vroeger dachten te oefenen in Don Bosco (Foto Holvast) OEGSTGEEST/LISSE - "Ik moet de waarheid weten, ik schiet je voor je donder", had een 49-jarige oud-militair uit Oegstgeest begin dit jaar tegen een inwoner van Lis- se geroepen. Gisteren moest hjj zich daarvoor bij de Zeekrijgsraad in Den Helder verantwoorden. De man was onder meer mishandeling ten laste gelegd. De verdachte ging op 28 januari van dit jaar met zijn vriendin naar Lisse. Daar woonde een kennis van de vriendin. Omdat de echtgenoot van de kennis al eens onenigheid had gehad met de vriendin van de verdachte, stopte de oud-militair een geladen revolver tussen zijn broekriem. Maar tijdens het be zoek gebeurde er niets. Na het bezoek gingen de inwo ner van Oegstgeest en zijn vriendin nog wat drinken in een bar. Daar vertelde de verdachte zijn partner dat hem nog iets dwars zat. Hij ver dacht zijn vriendin er namelijk van dat zij een verhouding had met een inwoner van Lisse. Het tweetal be sloot toen naar deze man toe te gaan om de zaak uit te praten. Daar aangekomen viel de vrouw met de deur in huis en zei wat de reden van het bezoek was. "Hij wil weten of wij een verhouding heb ben", zei de vrouw tegen de Lisse- naar. "Natuurlijk hebben wij een verhouding. We gaan regelmatig met elkaar naar bed", zei de man uit Lisse. De vermeende minnaar bedoelde dit als grap, zo bleek gis teren tijdens de zitting. De oud-militair uit Oegstgeest kon daar helemaal niet om lachen. Hij sprong na deze 'bekentenis' op, trok zijn pistool en eiste, terwijl het wapen op zqn vermeende rivaal richtte, de waarheid. Daarna stopte de oud-militair het wapen weer weg en sloeg "de man uit Lisse bui ten westen. "Dit soort gedrag verwacht je van een jongen van 18 jaar. Het is toch belachelijk datje met een wa pen gaat rondlopen", zei de voor zitter van de zeekrijgsraad, mr. Th. vah Gelder, pe inwoner van Oegst geest gaf dat toe. "Maar als je ver liefd bent kan er van alles gebeu ren", zei hjj. De advocaat-fiscaal eiste vier maanden gevangenis straf. De man werd uiteindelijk veroordeeld tot drie maanden cel. HERSENSCHUDDING - Een in woonster van Warmond is heeft gisterenmiddag een hersenschud ding opgelopen terwijl haar man bo/nen aan het rooien was op het industrieterrein Veerpolder. Zij kwam hem roepen voor het eten toen een stevige tak van de tractor afrolde en haar raakte. De vrouw is opgenomen in het Academisch zie kenhuis in Leiden. ZOETERWOUDE - Een 46-jarige Leidenaar is na een ongeval met de fiets op het industrieterrein van Zoeterwoude afgelopen zondag, gisternacht in het AZL overleden. De man was met een aantal ploeggenoten aan het trainen voor een wielerwedstrijd. Eén van de hardfietsers kreeg een lekke band en week uit naar links, de Leide naar had dat waarschijnlijk te laat in de gaten en knalde er bovenop. Met letsel aan hoofd en lichaam is hij zondagmorgen overgebracht naar het AZL. LEIDERDORP - Belangrijke evenementen en uitslagen van de open dag bij manege Liethorp in Leiderdorp zijn zondag te beluisteren op de radio. Dit zal gebeuren in het programma AVRO's sportpanorama junior dat vanaf 8.30 uur uitgezónden wordt op Hilversum 3. De open dag zelf was afgelopen zondag een groot succes.Ruim 2000 bezoekers bezochten de manege. Daar voltrokken zich in hoog tempo dressuur- en springwedstrijden. Jachthondendressuur en hoornblazers vormden een afleiding tussen de pony- en paardonderdelen. Het geheel werd opgeluisterd door een springdemonstratie van de uit Leidschen- dam afkomstige Miranda Kooyman. Ook waren er attracties waaraan de bezoekers zelf konden deelnemen. Zo waren er ponyspelletjes voor de kleintjes, rondritten te paard en was er een heuse postkoets aanwezig. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Sleuteltje opgever): Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: lel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur): zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 63,10 Per post/85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Lossen Commentaren: W. F.J.Wirtz en A. A. van Brussel Directie: G. Koopman Adj.dir N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef J. Kroon (stad) B. W T. Jungmann (ptv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J Wirtz (bin. buit./eco.) (radio, televisie, kunst) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2