Heeft Noordwijk kans verspeeld op Cosmo-center? Wereld Bloembollendag moet bol meer bekendheid geven HP Bloeiende tulpen op kantoren KLM in Europa en VS Extra keuring voor bollen van exporteurs naar de VS Uitzendkracht dient klacht in tegen Vos mCHTEKGRDHD Geen zendmachtiging voor lokale omroep in Noordwijk ELSEVIERS DE TIJD L/n DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 PAGINA 23 SCHIPHOL - De bloembol moet meer in de belangstel ling komen. Daarom wordt vandaag voor de eerste keer 'Wereld Bloembollendag' gehouden. In een aantal lan den wordt door het Interna tionaal Bloembollen Cen trum uit Hillegom extra aandacht voor de bloembol gevraagd. Gisteren, aan de vooravond van de eerste 'Wereld Bloembollendag', werd op de luchthaven Schiphol de actie gepresen teerd. Op de balies van KLM-kantoren in onder meer Londen, Parijs, Stock holm, het Italiaanse Padua, Chica go, New York en Brussel, staan vandaag bollenmandjes met bloeiende tulpen. Bloemen die voor deze gelegenheid speciaal in bloei zijn 'getrokken'. Daarnaast wordt vandaag op internationale vluchten van de KLM een twee mi nuten durend filmpje over de Ne derlandse bloembollen vertoond. Behalve deze promotie-activitei ten zijn er op die dag, en voor zover de voorraad strekt ook daarna, fol ders, posters en dergelijke bij bloe- Een van de beelden uit een promotiefilm die vandaag tijdens vluchten van de KLM aan de reizigers wordt vertoond (Foto pr» menzaken verkrijgbaar. In dit voorlichtingsmateriaal is te lezen hoe met de bloembol moet worden omgesprongen. De actie kost in to taal ongeveer 400.000 gulden. Het Internationaal Bloembollen Centrum is ervan overtuigd dat door deze promotie-activiteiten Wereld Bloembollendag net zo'n vertrouwde klank zal krijgen als de haring' of 'Beaujolais Pri- BOLLENSTREEK - Bollen van zeven bloembollenexporteurs uit de bollenstreek krijgen voorlopig bij aankomst in Amerika een extra" keuring. Die maatregel van de Amerikaanse planteziektenkundi- ge dienst is genomen omdat in eer dere zendingen bollen zand- en kleiresten werden aangetroffen. In de Verenigde Staten bestaat de vrees dat zich in deze grondresten schadelijke insecten en ziektekie men bevinden. Het vuil tussen de bollen werd aangetroffen door een inspecteur in een van de Amerikaanse staten. Op last van de directeur van de Amerikaanse planteziektenkundi- ge dienst werden in Amerikaanse havens steekproeven genomen. Bij de controle werden in zendingen van acht exporteurs in kleine par tijen grondresten gevonden. Deze bollen werden daarna afgekeurd. Volgens woordvoerder Plug van de Planteziektenkundige Dienst in Wageningen gaat om een geringe hoeveelheid bollen. De bloembol lenexporteurs kunnen dan ook ge woon doorgaan met het verzenden van bollen met een Nederlands ge zondheidscertificaat naar de VS. Alleen worden ze gedurende een bepaalde periode bij aankomst in Amerika gekeurd. Als na verloop van tijd blijkt dat er niets meer aan de hand is, worden die keuringen weer afgeschaft. Nochalanter Voor de overige exporteurs ver andert er niets. De bollen worden in ons land door medewerkers van de Amerikaanse planteziektenkun dige dienst in Hillegom en de Ne derlandse PD gezamenlijk ge keurd. Tijdens dat keuren wordt wel extra gelet op de aanwezigheid van grondresten. "De exporteurs waren wat dat betreft wat noncha lanter geworden", aldus een mede werker van de PD. Dat zogenaamde voorkeuren van de bollen door Amerikanen wordt al 30 jaar gedaan en heeft als voor deel dat er in Amerika niets meer gekeurd hoeft te worden. Ook Ca nada heeft een eigen keurings dienst in de bollenstreek. Volgens directeur F. Hogewo- ning van de veiling Hobaho in Lis- se ondervindt de-export wat hinder van de strengere controle van de bollen. "Het extra keuren houdt echter de export niet op. De expor teurs moeten alleen zorgen dat het produkt vrij van vuil is, en daar gaat wat tijd inzitten". De actie is een vervolg op een aantal onderzoeken naar de koop gewoonten van de consument. Uit dat onderzoek is naar voren geko men dat de consument over weinig of geen kennis van bloembollen beschikt. Dat gebrek aan kennis heeft niet alleen te maken met het wel of niet kennen of herkennen van de verschillende bloembollen en daaruit voortkomende bloe men. Vooral, zo bleek, is het tijd stip waarop de bollen de grond in moeten is in veel gevallen niet of nauwelijks bekend. Bloemen Vooral dat gegeven is de hoofd reden geweest om jaarlijks een dag van de bol te houden. Volgende maand moeten de bollen alweer de grond in, wil men in het komend voorjaar een zee van bloemen in de tuin hebben. De landen die vandaag Wereld Bloembollendag 'vieren' zijn: Frankrijk, Zwitserland, België, Ca nada, Engeland, Zweden, West- Duitsland en Italië. Dit zijn vooral landen waar het Bloembollencen trum ruime mogelijkheden ziet om de afzet te vergroten. Jaarlijks worden in Nederland zo'n zeven miljard bloembollen ge produceerd, met een totale waarde van één miljard gulden. Van die ze ven miljard bloembollen gaat 63 procent naar kwekers in binnen- en buitenland, de zogenaamde broeiers. De overige 37 procent wordt verkocht aan groothandela ren en detaillisten die er uiteinde lijk voor zorgen dat de bloembol len bij het publiek terecht komen. Ons land heeft wat de export van bloembollen betreft een monopo liepositie. Niet minder dan 95 pro cent van de uitvoer komt voor re kening van Nederlandse expor teurs. Van de overige vijf procent nemen Engeland en Israel het grootste deel voor hun rekening. Bij dat proces van produktie en verspreiding zijn 5500 kwekers en 500 exporteurs betrokken. In totaal verdienen in de bloembollensector ongeveer 22.000 mensen een boter ham. West-Duitsland is de grootste afnemer. Zestien procent ver dwijnt naar onze oosterburen, ge volgd door Frankrijk, Italië, Enge land en de Verenige Staten. Nog voor vandaag Wereld Bloembollendag wordt gevierd werd gistermidag al het eerste pak ket bloembollen uitgereikt. De di recteur van het Internationaal Bloembollencentrm, mr. G.N.A. Le Poole, overhandigde Israëls president Chaim Herzog bij zijn vertrek van Schiphol een pakket bloembollen en een boeket bloeiende tulpen. Herzog besloot gisteren een bezoek van enkele da gen aan ons land. Berendsplantsoen LISSE - De naam van oud-burge meester drs. A.J. Berends blijft voorlopig voortleven in Lisse. Bur gemeester en wethouders van het bloembollendorp willen een weg, gelegen in het gebied van de Laan van Rijckevorsel, Heereweg en Marconilaan de naam Burgemees ter Berendsplantsoen geven. Het is ae oeaoeiing dat binnen kort met de aanleg van de weg wordt begonnen. Voorlichtingsbij eenkomst over vrijwilligerswerk in De Schelft ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 21-jarige uitzendkracht, werkzaam bij Vos Co aan de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn, heeft tegen dit chemisch overslagbedrijf een klacht ingediend bij de ar beidsinspectie te Zoetermeer. De jongeman moest aan de slag met een poeder dat naar later bleek de gevaarlijke stof kaliumhydroxide bevatte. Voordat de uitzendkracht zijn werk aanvatte had hij ge vraagd om beschermende kle ding. Die werd hem gewei gerd. De Alphenaar stapte daarop naar de politie. Deze verwees hem door naar de ar beidsinspectie. DUIN- EN BOLLENSTREEK - De afgelopen jaren zijn in de regio verschillende projecten van de grond gekomen voor werklozen en arbeidsongeschikten. Tal van men sen hebben een onbetaald baantje gevonden bij verenigingen en in stellingen. In de meeste plaatsen in de duin- en bollenstreek zijn zoge naamde vacaturebanken voor vrij- willigersplaatsen opgezet. Met name in de gemeenten Noordwijkerhout en Sassenheim zijn die vrijwilligersprojecten een redelijk succes geworden. Uit een onderzoek is gebleken dat alleen die plaatsen erin slagen meer werklozen te betrekken bij die acti viteiten dan het landelijk gemid delde van 1 op de 20 werklozen. Het is niet alleen daarom dat in 'De Schelft' in Noordwijkerhout op woensdag 26 september een bij eenkomst wordt gehouden over het vrijwilligerswerk. Ook de kri tiek van tal van instanties en de in zichten van anderen zijn reden om eens een discussie over het ver richten van vrijwilligerswerk te houden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De problematiek wordt door een aantal sprekers ingeleid. A. Broos, hoofd van de afdeling sociale za ken en welzijn in Noordwijker hout, zal op de aanpak in zijn ge meente ingaan. Hij stelt dat een ge meente als organisatie alleen nooit een goed project kan opzetten. An dere instellingen dienen daarbij te worden betrokken. Voorts spreken P. Janssen, die de praktijk van het vrijwilligers werk belicht, en rnr. A.G. Renting die ingaat op het beleid van het GAK met betrekking tot arbeids ongeschikten die aan vrijwilligers werk deelnemen. W. Berntssen praat over de knelpunten die ge handicapten ontmoeten als zij wil len deelnemen aan vrijwilliger sprojecten. Burgemeester J.M. Bonnike zag het al helemaal voor zich toen hij pogingen ondernam om Noord- wijk op de kandidatenlijst te la ten plaatsen voor het Cosmo- center. Deze permanente weten- schaps- en techniekexpositie zou dé stimulans zijn voor het kort verblijfs- en dagtoerisme in de badplaats. En de burgemeester was trouwens niet de enige die mooie dromen koesterde over het ruimtevaartpark. WD-voorman Klaas Rubingh en Frans van Egmond de sa mensteller van de biografische encyclopedie 'Wie is wie in Ne derland' - vonden het Cosmo- center ook wel wat voor Noord- wijk. Ze maakten een fraaie bro chure over het zeedorp waarmee ze de stichting die het Cosmo- center op poten wil zetten, pro beerden te overtuigen dat Noordwijk dé plaats was waar het park moest komen. Dat in die brochure de positieve kanten van de badplaats een tikje wer den overdreven - zoals Van Eg- mond later zou toegeven - deed weinig ter zake. De stichting ging overstag en stelde Noord- wijk, samen met Amsterdam en Hilvarenbeek kandidaat voor het Cosmo-center. Verheugd De Noordwijkse ondernemers, de horeca en de VW waren het voor één keer helemaal eens met de burgemeester toen zij het nieuws hoorden. Ze wreven zich niet alleen verheugd in de han den over het profijt van de ver wachte één miljoen bezoekers per jaar, het centrum zou ook kunnen zorgen voor een geweldi ge 'naamsbekendheid' van de badplaats. En ook daar zouden de ondernemers van profiteren. Zo positief als de ondernemers waren, zo negatief echter waren de natuurorganisaties en de be woners van de wijk Duinpark. Niet dat ze tegen het Cosmo-cen ter zelf bezwaren hadden. Het kan geen kwaad als het gemid delde publiek kennis maakt met de laatste stand van zaken in de techniek. Waar de tegenstanders echter niet zo gelukkig mee waren, was de plaats die de meerderheid van het college van B en W en later de meerderheid van de gemeen teraad uitkoos voor het centrum: de trimbaan aan de Northgo- dreef. De natuurverenigingen voerden aan dat dit stukje duin- terrein een grote natuurweten schappelijke waarde heeft. Tij dens de raadsvergadering waarin het Cosmo-center ter sprake kwam, noemde Hein Verkade van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming een hele lijst met zeldzame planten op die op het duinterrein in ruime mate voorkwamen en wees hij op zijn gevederde vrienden die door het wetenschapspark naar andere in Nederland toch al schaarse natuurgebieden zouden moeten uitwijken. Bovendien waren de natuur vrienden bang dat door het be bouwen van de trimbaan re creanten zouden uitwijken naar de Staatsbossen. Daardoor zou er een grote aanslag worden ge pleegd op dit toch al druk be zochte natuurgebied. Paard van Troje De bewoners van de wijk door Wim Wegman Duinpark, die het centrum bij wijze van spreken vlak voor de deur zouden krijgen, waren bang voor geluidoverlast. Burgemees ter Bonnike bezweerde nog dat het een centrum zou worden waar mensen in betrekkelijke stilte van de wonderen van tech niek zouden gaan genieten en dat het geen pretpark zou wor den. Die woorden hielpen wei nig. De omwonenden vreesden dat het Cosmo-center op den duur gedwongen zou zijn om toch 'kermisactiviteiten' binnen zijn poorten te halen als de be zoekers op techniek en weten schap waren uitgekeken. Daar mee zou Noordwijk haar 'Paard van Troje' hebben binnenge haald: een attractie die, om het hoofd boven water te kunnen houden, steeds meer duinterrein opslokt. Nu wil de stichting Cosmo- center, die het ruimtevaartpark van de grond hoopt te krijgen, dat het centrum al in 1986 de poorten kan openen. Er is dus geen tijd om ellenlange lijsten met bezwaren te behandelen. Om de bezwaarschriften te om zeilen, zou de gemeente dus ei genlijk een ander terrein achter de hand moeten houden. Maar dat was nu juist het probleem. In Noordwijk is zo'n terrein een voudigweg niet voorhanden. Goed, in het zogenoemde tus sengebied tussen Noordwijk en Katwijk, ligt nog een aardige lap grond waar het centrum met ge mak zou kunnen worden ge bouwd. De gemeente heeft daar echter weinig grond in haar be zit. Wil Noordwijk enige kans maken op het park, dan zal de ge meente de grond gratis ter be schikking moeten stellen aan de stichting. Hilvarenbeek en Am sterdam doen dat namelijk ook. En om de gemeente voor miljoe nen guldens in de schuld te ste ken om de hand te kunnen leg gen op het Cosmo-center, vindt de gemeente ook weer wat ver Garantie De Noordwijkse gemeenteraad probeerde nog een tussenweg te vinden die beide partijen tevre den kon stellen. Het centrum mocht, wat de meerderheid van de raad betrof, worden neergezet op de trimbaan, maar er moest wel worden gegarandeerd dat omwonenden er geen overlast van zouden ondervinden. Uit de reacties van de vele be langstellenden die tijdens de raadsvergadering aanwezig wa ren, bleek dat deze oplossing toch ook niet het ei van Colum bus was. De provincie dacht er net zo over. Vorige week werd bekend dat het dagelijks bestuur van de provincie de trimbaan als plaats voor het Cosmo-center af wijst. Opmerkelijk daarbij was dat de provincie vrijwel alle be zwaren van de tegenstanders had overgenomen. Daarmee lijkt het zo goed als zeker te zijn dat het Cosmo-cen ter niet op de trimbaan wordt verwezenlijkt. De gemeente zou het nog kunnen proberen via een wijziging van het bestemmings plan. Maar dat is een procedure dié, zeker gezien het grote aantal bezwaren, wel eens jaren zou kunnen duren. En over een ande re plaats voor het centrum wilde het college zich begin deze week nog niet uitspreken. Eerst wil het wachten op de definitieve brief van het dagelijks bestuur van de provincie. Inspanningen Of de inspanningen van het college nog wel zin hebben, mag worden betwijfeld. In Amster dam en Hilvarenbeek zijn niet of nauwelijks bezwaren ingediend tegen de plaatsen die die ge meenten op het oog hebben voor het Cosmo-center. Overigens moet de Amsterdamse gemeen teraad nog een definitieve beslis sing nemen of deze gemeente zich wel kandidaat stelt. In november kiest de stichting Cosmo-center de meest geschik te gemeente. Het hoeft geen ver wondering te wekken als zij de weg van de minste weerstand kiest en Noordwijk - en al het stof dat het Cosmo-center daar heeft doen opwaaien links laat liggen. Als het al zover komt na tuurlijk, want het is best moge lijk dat het Noordwijkse ge meentebestuur bij gebrek aan mogelijkheden de eer aan zich zelf houdt en zich van de kandi datenlijst laat schrappen. NOORDWIJK - De lokale omroep Vigron in Noordwijk mag zaterdag geen experimentele radio-uitzen ding verzorgen tijdens de Boven-- Voltamarkt. De minister wil geen zendmachtiging geven aan deze vereniging, ondanks het feit dat de gemeenteraad van Noordwijk de Vigron representatief genoeg acht te. De minister wijst de zendmachti ging af op grond van de nieuwe Ka belregeling die 30 juli is ingevoerd. In die regeling is bepaald dat er geen machtigingen meer mogen worden afgegeven voor experi mentele uitzendingen. De minister wil zo'n machtiging alleen nog ge ven aan lokale of regionale omroe- De Noordwijkse gemeenteraad heeft eind vorige maand een zoge naamde representativiteitsverkla- ring afgegeven voor de Vigron. Daarin wordt gesteld dat in de Vi gron alle bevolkingsgroepen en —lagen in Noordwijk zijn vertegen woordigd. Het probleem is echter dat die verklaring maar voor één dag geldt: de zaterdag dat de Bo ven—voltamarkt wordt gehouden. Omdat de gemeenteraad geen re- presentativiteitsverklaring voor onbeperkte duur heeft afgegeven, kon de minister niet anders beslui ten dan de zendmachtiging voor de Vigron af te wijzen. Vertegenwoor digers van de Noordwijkse lokale omroep waren vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Met het oog op Prinsjesdag krijgt 'de bemoeizieke staat' een centrale plaats in HP. Het blad ging op zoek naar het waarom van de slaapka- mercontröle en het nut van de Ho- ningwet. Maar ook naar de 'verloe dering van het sociale paradijs' Ex-minister Hofstra windt zich op over de tweeverdienersbelas ting, waarbij hij vooral de twee be jaarden met elk een aowtje in ge dachten heeft. "Ik ben alleen, mijn zuster is alleen, daarom wonen we nu samen in één huis. Moet ik nou gestraft worden met een hogere be lasting omdat ik een kleinere ka mer zocht?" Oud-PvdA-kamerlid Berg, directeur bij de VNG (ge meenten), waarschuwt op zijn beurt tegen de-regulering. "Het stoffenbesluit cosmetica, 336 stof fen die je niet mag gebruiken. Daar kun je om lachen, maar als ik het garnalenbesluit erbij haal, lacht niemand meer". Bij de verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer vernam HP, dat solidariteit niet zo ver reikt. Jonge ren bijvoorbeeld laten zich door de particuliere verzekeraars uit het ziekenfonds lokken. "In feite den ken die jongeren: ik ben gek dat ik al die bejaarden Subsidiëer". De Leidse hoogleraar Van Praag (vroeger PvdA, nu WD), vindt die privatisering niet zo erg. "Onder het mom van: we zijn toch verze kerd worden we roekelozer en de clareren we meer schade dan nodig is". Zijn collega Van der Hoeven, werpt tegen dat het allemaal neer komt op "ieder voor zich, God voor ons allen". Sluitstuk van het thema over heid en macht is een artikel over code 01724 ofwel: hoe de overheid door een druk op de knop alle com puterbestanden met alle gegevens over elke burger aan elkaar kan koppelen. Verder in HP: de slui pende automatisering in de indus trie, het beleid van schouwburgen in de provincie en ten slotte een dag in het Amsterdamse Lloyd Ho tel, vroeger een emigrantenhotel, nu de 'best beveiligde jeugdgevan genis van Nederland'. MAGAZINE 'De vuurproef komt pas in 1986', zegt minister Ruding (financiën) in Elseviers Magazine. Vlak nadat de miljoenennota voor 1985 is gepre senteerd, spreekt dit weekblad met de minister over alweer de volgen de. Het jaar 1986 is immers het jaar van de verkiezingen. En welke mi nister heeft het ooit aangedurfd in een verkiezingsjaar de belastingen te verhogen of kortingen door te voeren, zo vraagt Elseviers zich af. Hij houdt deze impopulaire in strumenten om de staatsschuld te rug te dringen in elk geval achter de hand, zegt minister Ruding. Want nog steeds streeft hij een fi nancieringstekort van 7,5'procent in 1986. "Ik begrijp dat je in een verkiezingsjaar geen onnodig irri terende maatregelen moet nemen, daarom moet de Nederlandse be volking duidelijk worden dat de bezuinigingen van de regering in haar eigen belang zijn". Ook een verhaal over Colijn, door Elseviers Magazine gepresen teerd als de no-nonsense-politicus van zijn tijd. Het is veertig jaar ge leden dat deze staatsman, die in de economisch moeilijke vooroorlog se periode zijn stempel drukte op het politieke leven, stierf. Zijn laat ste, onbekende, jaren worden uit de doeken gedaan door gesprek ken met kleinzoon Colijn. Het ge heel is verluchtigd met alleraardig ste spotprenten over de oud-minis ter-president. Verder in EM onder meer een ge sprek met Mient Jan Faber, de wens van Maastricht een overdekt voetbalstadium te bouwen, Walter Mondales 'boomerang-campagne', de operatie 'Autumn Forge' en Su riname: vrijplaats voor criminelen. Nederland zit in de tang van zijn 'verafgelegen Wadden': de Antil len. Ton Oostveen bezocht een aan tal beneden- en bovenwindse ei landen en constateerde dat de zes gebiedjes, op Aruba na, nog lang niet rijp zijn voor de door Neder land zo vurig gewenste dekolonia- lisering. Harer Majesteits gouver neur op Curac,ao, de socioloog dr. René Römer, helpt de lezer uit de droom waarin de Antillen als één samenhangend, souverein gebied hun weg zouden moeten vervol gen: 'Sociaal-cultureel bestaan de Antillen niet, uitsluitend staats rechtelijk. Er bestaan zes eilanden. En ieder beleeft zijn eigen eiland als het centrum van de wereld'. De verslaggever voegt daaraan toe: maak daar maar eens een staat van. Hij ontmoet in een bar de 'koning van St. Maarten', Claude Wathey, die onlangs een nieuw, wankel ka binet in elkaar zette en die - al vóór de lunch - in volstrekt beschonken toestand de beoogde onafhanke lijkheid de grond inboort: 'Bulls hit' en 'Fuck-off De Tijd besteedt ook aandacht aan de Miljoenennota en vooral aan de totstandkoming ervan. Er zit, traditioneel, een grote rek in de geraamde inkomsten en uitgaven. Het blad voorspelt dat de miljar den aan meevallers omstreeks het voorjaar aan den volke kond zullen worden gedaan. Aan de hand van gesprekken met twintig theatermakers geeft De Tijd alvast een beeld van het nieuwe seizoen. Op het gebied van toneel, cabaret, muziek en ballet. Verder gaat het blad in op nieuwe scheuringen in de CPN, die de 'ho rizontalen' wel eens fataal kunnen worden. Ten slotte: naar aanlei ding van het havenconflict in Rot terdam een gesprek met de voorzit ter van de werkgeversvereniging SVZ, Meijer Swantee. Hij wordt omschreven als een harde man, recht-door-zee en verder geen 'apies': 'Directies van bedrijven in de haven verplaatsen zich in auto's van vijftig-, zestigduizend gulden. Daarboven ben je in Rotterdam een uitslover die verkeerd wil op vallen'. w In Hervormd Nederland van de ze week vier onderwerpen van be lang: de graficus Jan Montyn, IKV- secretaris Mient-Jan Faber, kunst- voedsel en een kijkje bij Shell-Ne- derland, de 'keuken' van de zure regen. 'Het is ook niet niks hè, dat ver haal van mij', verzucht Jan Montyn halverwege een gesprek met HN. Dat is het zeker niet. Zijn werk is al jaren wereldwijd bekend. Maar daarachter gaat een menseleven vol leed en ellende schuil, vorig jaar te boek gesteld door de auteur Dirk Ayelt Kooiman. Als 15-jarige liet Montyn zich in schrijven voor een Duits oplei dingskamp en kwam achtereenvol gens terecht aan het Oostfront, in een Amerikaans krijgsgevangen kamp, het Vreemdelingenlegioen en Korea. Eenmaal terug in Neder land begon de ellende pas goed. Het kabinet gaat 'iets' doen tegen de zure regen. HN plaatst er de no dige kanttekeningen bij: de uit stoot van de Shell-raffinaderijen in Pernis, een van de grootste vervui lers, wordt nauwelijks aangepakt. Waarom kan Shell met zijn miljar denwinst niet wat aan luchtzuive ring doen?, vroeg HN. 'Weet je, de raffinaderij maakt geen winst. En als die winst niet komt, dan Wat zit er in onze boodschappen tas? Namaak-vlees, namaak-zuivel en nog verdergaande vormen van kunstvoedsel. HN verdiepte zich in de dreigende 'smaakvervlakking' IK V-secretaris Mient Jan Faber is ondanks de crisis binnen de vre desbeweging overeind gebleven. Zijn politiek gelobby is slecht ge vallen. 'Faber moet weg', werd ge zegd. Faber zit er dus nog en heeft geen spijt: 'het aandragen van poli tieke oplossingen hoort erbij' VRIJ NEDERLAND Ieder jaar vervoeren vrachtauto's tien keer de lading van de Mont Louis over de Nederlandse wegen, zo wordt in VN geconstateerd en die vracht zal in de toekomst alleen maar toenemen als Nederland bij voorbeeld besluit tot uitbreiding van het aantal kerncentrales. VN levert een routekaartje van de nu cleaire transporten, gebaseerd op een situatie met vijf kerncentrales. In het verhaal voorts een schets van de vele vraagtekens rond de gezonken Mont Louis. Ruding triomfeerde in de Miljoe nennota, vindt het blad, maar het excuus dat zijn collega van Aar- denne te berde brengt over het. uit blijven van voldoende investerin gen is "goedkoop tegenover een sa menleving die volgend jaar nog eens dertien miljard aan belasting gelden overdraagt aan het zo winstgevende bedrijfsleven". Bibeb sprak met minister Schoo. Ze vindt haar baas Lubbers "inte ressant'. "Hij kan heel zachtaardig zijn en opeens uitschieten. Het heeft iets aandoenlijks. Ruud is een van de weinigen mannen die bewust probeert emotie en intel lect tot één geheel te maken. Veel mannen leven onbewust van hun emoties". Ernst Jansz (Doe Maar) be schrijft de dag waarop hij werd ge boren, Tex Banwel de dag dat hij met een parachute bij Arnhem landde en Max van Weezei zijn be zoek aan de Westoever. Het kleur katern is een boekennummer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23