Lugdunum bezorgt zichzelf verlies Han Kulker toonaangevend Katwijk in ZM-toernooi Eigen doelpunten in zaalduel Jassmami gekort op salaris Ex-directeur KLM uit handen justitie FNV klaagt bij EG over wwv-regeling Benoeming vrouwelijke premier Antillen versterkt emancipatie DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 17 LEIDEN Bataven-atleet Han Kulker heeft gisteravond op de kunststofbaan in de Leidse Hout nog eens ten overvloede aange toond dit seizoen tot de toonaange vende middenafstandlopers van Nederland te zijn uitgegroeid. De Leidschendammer won op supe rieure wijze een 1500 meter in 3.45.2 en bleef o.a. Ed van Gemeren van het Alphense AAV'36 - deze zo mer toch ook goed op dreef - ruim voor. Van Gemeren scoorde 3.49.4. Jan Verloop (Bataven) deed het met 3.50.4 ook meer dan verdien stelijk. Veel animo was er gisteravond voor de 400 meter horden die bij de heren werd gewonnen door junior Menno Swier van de AV Holland in 53.8. Zijn clubgenoot Arjan de Haan noteerde 57.5 terwijl van De Spartaan Lisse John van de Zwet en junior Wilco Stroet resp. 57.8 en 59.2 lieten afdrukken. Yvonne van Dorp (Holland) probeerde bij wijze van afwisseling eens een hordenra ce uit wat een tijd van 66.6 oplever de. Bij de heren werden in enkele ra ces over 1000 meter goede tijden gescoord door Ton van de Berg (Bataven, 2.31.6), Martien van de Hoorn (Holland, 2.31.7), Kees van Klink (Bataven, 2.34.1) en Cor van de Kroft (Holland, 2.35.0). Een 3000 meter voor dames bracht behoor lijke tijden op de klokken voor de Bataven-vertegenwoordigsters Marian van Klink (10.17.3) en Corry Heemskerk (10.47.7). Weinig interesse was er voor de 100 meter sprint bij de jongens die voor A-junior Hans Baljet (Hol land) 11.3 en voor de B-junioren Michel Meyers en Ronald van de Vlekkert (beiden Bataven) resp. 11.7 en 11.8 gaf te zien. Bij het ver springen zorgde Jacob Kwekel uit Spijkenisse voor een uitstekende verrichting met een afstand van 7.57 meter. Twee junioren van Hol land deden het in dit seniorenge- weld redelijk: Hans Baljet 6.32 en Nico Gijsman 6.20. Ouders skiër eisen smartegeld MILAAN (DPA) - De ouders van Leonardo Davis zullen bij de burgerrechter een eis tot smartegeld indienen voor hun zoon. De Italiaanse skiër kwam tijdens de Olympische Winter spelen van 1980 zwaar ten val. Hij is sindsdien verlamd en Het ouderpaar verwijt het Olympische Comité van Italië en de nationale skibond hun zoon een startvergunning te hebben gegeven, hoewel hij kort daarvoor bij het Italiaanse kampioenschap al zwaar was gevallen en daarna met hoofd pijn en duizeligheid had te kampen. David werd de laatste jaren in Italiaanse en Oosten rijkse ziekenhuizen behandeld, zonder duidelijke vooruitgang in zijn toestand. LEIDEN - De plaats van Rijns- burgse Boys in het Zilveren Molen- toernooi van LFC wordt ingeno men door Katwijk. De zaterdagse derdeklasser komt dinsdagavond al in actie. UVS is de tegenstander. Een combinatie van Rijnsburgse selectie-spelers won gisteravond in de slotfase een oefenpartij tegen Ter Leede. De Sassenheimers na men voor rust een 1-0 voorsprong door een rake afstandspegel van William Lengton. RB trok na rust de touwtjes aan. Hans Zwaan zorg de voor de gelijkmaker en vlak voor tijd besliste Peter Taalman het duel in Rijnsburgs voordeel. Duo Van Bladel blijft tweede BROUWERSHAVEN (ANP) - De Deense veteraan Paul Elvström heeft met zijn dochter Trine als be manningslid de zeilstrijd om het Europees kampioenschap in de tornado-klasse gewonnen. Op het Grevelingenmeer bij Brouwersha ven had Elvström in de laatste wedstrijd ruimschoots voldoende aan de negende plaats. De Neder landse broers Willy en Cees van Bladel eindigden zowel in de slot- race als de totaalstand als tweede. Even dacht Willy van Bladel nog een kans te maken op de titel. Dat was na het eerste kruisjak, toen de Deense klassementsleider in tien de positie lag. Bij winst van de 24- jarige Van Bladel, na de Olympi sche Spelen een koppel vormend met zijn twee jaar jongere broer, moest Elvström tenminste vijftien de worden voor prolongatie van de titel. De 58-jarige grossier in kam pioenschappen slaagde daarin zon der veel problemen. LEIDEN In de inter-regionale klasse van de zaalvoetbalcompetitie gaf Van der Plas tegen FV Snoeki in de slotfase een 1-2 voorsprong uit handen. De Katwijkers moesten met een 3-2 nederlaag genoegen nemen. Voor Lugdunum was ook geen winst weggelegd. Tegen de baltovenaars van Datarex werd met 4-2 verloren. In de hoofdklasse stuurden Noordwijk en Bax aan op een 5-5 gelijkspel. ROAC moest een diepe buiging maken voor Menken: 2-8. Gijs Collé: eigen doelpunt en revanche FV Snoeki-Van der Plas 3-2. Hal verwege de tweede helft dacht de Katwijkse coach Schaap zijn visjes op het droge te hebben. Eindelijk had zijn stevig verjongde team de juiste vorm te pakken, zo liet het zich althans aanzien. In de slotfase gleed de buit evenwel door de han den van de Katwijkse formatie. Na de Haagse gelijkmaker sloeg Van der Plas op 'tilt' om vervolgens de opponent voorrang te verlenen. Doelpunten Van der Plas: Marco van der Plas en Gerard Zuyder- duyn. Snoeki: Den Hollander, Mar- rewijk en Van der Berg. Datarex-Lugdunum 4-2. Al na DEN HAAG (ANP) - De Konink lijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) heeft zich in zijn maand blad afgezet tegen de nieuwe talen tenjacht van de Stichting Neder lands Talent (SNT). De in juni op gerichte stichting heeft volgens voorzitter Beugelsdijk de doelstel ling bij te dragen aan de prestatie- verbetering van de nationale bil jarttalenten. De financiën voor die steun hoopt de SNT te krijgen van Waarschuwing biljartbond een aantal donateurs, het Anjer fonds, het ministerie van WVC en van verenigingen, die deelnemen aan de strijd om de SNT Cup 1984/ 1985. or de inschrijving op die talen tenjacht moeten deelnemende KNBB-clubs 125 gulden neertel len. Voorzitter Lage weg van de KNBB ontraadt zijn districten elk contact met de SNT. „Omdat wij de achtergronden van een en ander niet kunnen doorgronden en er bo vendien geen enkel overleg met de KNBB heeft plaatsgevonden", zei Lageweg. vijf minuten incasseerde Lugdu num de eerste treffer. Daarbij had Datarex de hulp van Wim Oppelaar nodig, die een schot van Wim He- hakaja van richting veranderde. De ramp werd voor de Leidenaars compleet toen Gijs Collé jr 2-0 in eigen doel werkte. Pal voor rust re vancheerde Collé zich, na een be keken voorzet van Pa Collé. Na de doelwisseling verruimde inter national Bobby Matitatihewen de marge, terwijl Bobby Leiwakabes- sy 4-1 verzorgde. Wim Oppelaar be paalde de eindstand op 4-2. Hoofdklasse NoordwijkBax 5-5. De ploegen lieten de overigens matig bezette Northgo-hal zien hoe het zaalvoet bal moet worden gespeeld. Aanval lend dus, zonder enige verdedigen de bedoelingen. De deling was ove rigens verdiend omdat beide teams volkomen aan elkaar waren ge waagd. Scores Noordwijk: René en Erik van Hensbergen, Jos Smits (2) en Barry Lumongdoing. Bax: Cees van der Lans, Jan Homan, Stan Ul- jee (2) en Hans van Leeuwen. ROAC-Menken 2-8. De thuis ploeg nam via Weenink de leiding. Vreemd genoeg bracht die treffer een ommekeer in de wedstrijd te weeg. Niet ROAC kreeg zelfver trouwen, maar de Noordwijkse op ponent nam het heft volledig in handen. Vooral in de tweede helft toonde Menken zich oppermach tig. Hans Caspers (2), Piet Alders, Smit, Geerlings en Alkemade na men de Noordwijkse doelpunten voor hun rekening. Van der Star schoot in de tweede helft nog raak voor ROAC. Standen inter-regionaal: De Maas 2-4 Lisse 2-2 Ju 2-3 Datarex 2-2 Grovo 2-3 Rozet 2-2 Silva B 2-2 Zwarte W 2-1 Ceverbo 2-2 Lugdunum 2-0 Snoeki 2-2 vd Plas 2-0 Topscorer: Ries Klein (Ju) 3. Hoofdklasse THB 2-4 Bax 2-1 Glasb 2-4 Roac 1-0 Cleyn D 2-4 Bahlmann 2-0 Menken 2-3 Hanepoel 2-0 v Duuren 1-2 SRV 2-0 DORTMUND (Rtr) - Boksofficials hebben woensdag bekend ge maakt, dat een gedeelte van de be loning van Westduitser Manfred Jassmann voor zijn gevecht tegen Europees kampioen Alex Blan- chard zal worden ingehouden. Ze achtten de conditie van Jassmann, die het amper tien minuten uit hield tegen de Amsterdammer, on voldoende om aanspraak te kun nen maken op het volledige be drag. Er is flinke kritiek geleverd op de beslissing van trainer Uli Res- ties, die na een minuut in de vierde ronde de handdoek in de ring gooi de, terwijl Jassmann nog overeind stond. Promotor Wolfgang Müller, de vroegere manager van zwaarge wicht Karl Mildenberger, verklaar de woensdag dat 3.000 dollar (ruim 10.000 gulden) op het salaris van de Westduitse kampioen in het half- zwaargewicht zal worden gekort. Jassmann zou voor het gevecht 55.000 gulden incasseren. Müller verklaarde dat Resties de partij on derbrak, omdat Jassmann zich on voldoende had voorbereid op het titelgevecht. Die verdachtmakingen werden boos van de hand gewezen door zo wel Jassmann als Resties, die er bij blijven dat het afgesproken bedrag in z'n geheel moet worden uitge keerd. Resties zei de handdoek te hebben gegooid op het moment dat Jassmann door een slagenre gen van Blanchard in de touwen hing en hij zijn pupil wilde be schermen tegen ernstig letsel. Damesteam oefent in Zwitserland ZEIST (ANP) - Het Nederlands damesvoetbal-elftal speelt zater dag in Root (Luzern) een oefen wedstrijd tegen Zwitserland. Het duel geldt als voorbereiding op de strijd om het Europees kampioen schap, waarvoor Nederland is inge deeld met België, Frankrijk en Zweden. Bondscoach Bert van Lingen neemt naar Zwitserland een selectie van zestien voetbal sters mee. 'Verduistering niet te bewijzen' AMSTERDAM (ANP) - Voormalig KLM-directeur F. Besancon, die verdacht werd van verduistering van 200.000 dollar en belastingont duiking, wordt niet vervolgd. Er is onvoldoende aanwijzing van schuld, aldus de persofficier van justitie in Amsterdam, mr. H. Wooldrik. Het onderzoek naar de handel en wandel van Besancon begon in 1979. De oud-KLM-directeur werd ervan verdacht in de periode van 1970 tot 1972 acht maal bedragen Misdaad Spanje sterk gestegen MADRID (GPD) - De criminaliteit in Spanje is het vorig jaar schrikba rend toegenomen. Het aantal dief stallen en roofovervallen is volgens het jaarlijkse rapport van het open baar ministerie gestegen tot 650.000, ruim 15 procent meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal strafzaken vanwege handel in verdovende middelen bereikte een recordhoogte van ruim 8500, een tastbaar bewijs, dat Spanje een steeds belangrijker schakel gaat vormen van de cocaï nehandel uit Zuid-Amerika en de marihuana-smokkel uit Marokko. Het aantal aanslagen nam daaren tegen niet toe, maar met 384 terro ristische operaties waarbij 44 do den vielen en 79 gewonden, neemt Spanje nog altijd een trieste top- plaats in Europa in. van elk 25.000 dollar ontvangen te hebben van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek McDonnel-Douglas. Dit geld was bestemd voor de KLM. De KLM echter zou dit geld nooit ontvangen hebben. Besan con heeft altijd ontkend het geld ontvangen te hebben. Volgens Wooldrik is uit het on derzoek wel gebleken dat in die pe riode het geld gestort is op een Zwitserse bankrekening. De iden titeit van de rekeninghouder kon echter niet worden achterhaald. „De Zwitserse autoriteiten konden in 1980 geen onderzoek instellen naar de rekeninghouder, omdat mogelijke verduistering volgens Zwitsers recht inmiddels verjaard was, terwijl op basis van belasting delicten Zwitserland geen rechts hulp verleent". Tijdens het gerechtelijk vooron derzoek zijn door de rechter-com- missaris mr. Van Duuren en de of ficier van justitie mr. Behling eind 1981 in de Verenigde Staten zeven getuigen onder ede gehoord. Ver volgens werden in Nederland nog enkele getuigen gehoord, waarna de rechter-commissaris in augus tus dit jaar het onderzoek heeft af gesloten. „Het bewijs dat Besancon dat geld zou hebben gekregen valt niet te leveren, dus ook de eventuele belastingovertreding niet. Even min kan worden aangetoond dat de KLM recht had op dat bedrag. Documenten waaruit dit laatste zou moeten blijken zijn niet aange troffen, noch bij de KLM noch bij McDonnel-Douglas", aldus Wool drik. Foetus is niet zonder meer voor onderzoek beschikbaar UTRECHT (ANP) - Het weefsel van niet-levensvatbare ongeboren kinde ren dat na een miskraam of abortus vrij komt, is alleen voor wetenschap pelijk onderzoek beschikbaar als de moeder daar geen bezwaar tegen madkt. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een advies over de toelaat baarheid van onderzoek op foetussen en foetaal weefsel aap staatssecre taris Van der Reijden (volksgezondheid). De Tweede Kamer heeft het vraagstuk van het gebruik van foetussen aan de orde gesteld bij de behandeling van de abortuswet. Foetaal weef sel is bijvoorbeeld te gebruiken voor cel- en weefselkweek, onder meer voor fundamenteel kankeronderzoek. Het weefsel is ook bruikbaar bij het bereiden van geneesmiddelen of de produktie van weefsel voor trans plantatie. Het advies van de Gezondheidsraad, dat is opgesteld door een commis sie van artsen en ethici, gaat alleen over ongeboren vruchten van 24 we ken of jonger, omdat deze in geen geval levensvatbaar zijn. Het weefsel mag alleen voor geneeskundige of wetenschappelijke doeleinden ge bruikt worden als de vrucht dood is en de hersenen geen activiteit meer vertonen. Een gigantische berg suikerbieten ligt klaar voor verwerking i gisteren begonnen. CANBERRRA (Rtr.) - De Austra lische premier. Bob Hawke, is vandaag in tranen uitgebarsten toen journalisten hem aan de tand voelden over beschuldigin gen dat hij banden met de geor ganiseerde misdaad heeft. Die beschuldigingen kwamen van oppositieleider Andrew Peacock die de premier vorige week in een debat over de georganiseer de misdaad een „schurk en over treder van de wet" noemde. Hawke dreigde Peacock voor de rechter te slepen maar toonde Australische premier barst in tranen uit clementie, in die zin dat hij zei te hopen dat Peacock zijn woorden „inslikt" voordat het parlement uiteengaat. „Zijn beschuldigin gen slaan nergens op". Hawke zinspeelde hiermee op vervroeg de verkiezingen die naar eigen zeggen vrijwel zeker in decem ber plaatsvinden. Peacock beschuldigde Hawke ervan de officiële commissie- Costigan, die een onderzoek doet naar de georganiseerde misdaad, te hebben gedwarsboomd toen deze achter de namen van de gro te onderwereldfiguren was geko men. Hawke nam het hem vooral kwalijk dat hij zijn dochter Sue, in 1982 vrijgesproken van be trokkenheid bij een drugszaak, ln het geding bracht. UTRECHT (ANP) - De FNV gaat bij de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, een klacht indienen tegen de Neder landse regering wegens discrimi natie. Deze stap wordt onderno- ïaar aanleiding van de plan- an het kabinet om per 1 ja nuari het kostwinnersprincipe in te voeren voor mannen in de wwv. Gehuwde werkloze vrouwen die geen kostwinner zijn krijgen in ons land geen WWV-uitkering en het kabinet vindt dat ook werkloze mannen die geen kostwinner zijn zo'n uitkering niet meer moeten krijgen. Het kabinet wil die maatregel in voeren in verband met de EG- richtlijnen die mannen en vrouwen gelijke rechten geven in de sociale zekerheid. Maar volgens de FNV is de maatregel juist in strijd met de zogeheten derde Europese richt lijn. „Formeel naar de letter van de EG-bepaling handelt de regering wellicht juist maar feitelijk is er toch sprake van discriminatie van de vrouw. Door de maatregel zul len veel meer vrouwen dan man nen worden getroffen", aldus een woordvoerder van de FNV. Ook ONTSLAG - Gezien een vermin derd aanbod van te ontwikkelen films, alsmede de verhoogde con currentie en de daaruit voort vloeiende prijserosie kan de ex ploitatie van Sanders Fotolabora torium in Zoetermeer niet worden voortgezet. Gratispool BV zegt, dat van de 159 mensen die in dienst zijn, er ruim 100 gedwongen ont slag zullen krijgen. Met de bonden wordt gesproken over een sociaal plan. bekijken FNV-juristen de moge lijkheid om een kort geding aan te spannen tegen de overheid. Ook wil de vakcentrale haar ver tegenwoordigers in wwv-commis- sies bij de sociale diensten instrue ren om elke klacht over de wwv voor beroep vatbaar te verklaren. FNV en CNV hebben van meet af aan stelling genomen tegen de wwv-plannen van het kabinet. Rivaal Gandhi krijgt steun van parlement HYDERABAD (Rtr.) - Rama Rao, de premier van de Indiase deel staat Andhra Pradesh, heeft van daag het vertrouwen gekregen van het parlement. Een turbulent de bat ging aan de stemming vooraf. Parlementsleden gingen met el kaar op de vuist en de tegenstan ders van Rao verlieten demonstra tief het parlementsgebouw. Volgens ooggetuigen won Rama Rao, een rivaal van premier Ghan- di, de stemming met 161 stemmen tegen nul na het vertrek van de aanhangers van zijn politieke te genstander Bhaskara Rao. Rama Rao werd vorige maand ontslagen, omdat hij zijn parle mentaire meerderheid zou hebben verloren, wat de gewezen filmster bestreed. Na het ontslag van Rama Rao werd Bhaskara Rao tot eerste- minister benoemd, tot dat felle protesten zondag leidden tot de te rug keer van Rao. WILLEMSTAD. CURACAO (GPD/ANP) - De nieuwe premier van de Nederlandse Antillen heet Maria Liberia-Peters, afkomstig uit de Nationale Volkspartij op Cura sao (NVP). Maria Liberia is 43 jaar, getrouwd en heeft twee zwarte kin deren uit de Verenigde Staten gea dopteerd. Ze is een echte Caribi sche vrouw, zelfbewust en trots op de eigen cultuur, en voelt zich sterk verbonden met de strijd van de Antilliaanse vrouwen voor gelij ke rechten. „Langzamerhand wordt een vrouw in een belangrijke functie ook hier als normaal beschouwd", zo verklaarde zij. „Als vrouwelijke minister-president voel ik me niet speciaal of anders dan een man in diezelfde functie. Toch vind ik mijn benoeming wel een stap in de goede richting van de vrouwene mancipatie" Maria Liberia-Peters was vroe ger kleuterleidster en werd daarna inspectnce bij het kleuteronder wijs op Curasao. Bij de Eilands raadsverkiezingen van vorig jaai behaalde ze een onverwacht groot aantal stemmen. Ze besloot daar om haar functie als minister van economische zaken in de centrale Antilliaanse regering af te staan aan een partijgenoot. Ze wilde dichter bij de bevolking werken en werd gedeputeerde van volksge zondheid voor het eiland Curasao. De nieuwe Antilliaanse minister president blijft aan tot eind vol gend jaar. Dan krijgt Aruba een aparte status binnen het konink rijk en worden er nieuwe verkie zingen gehouden. „De eilanden be vinden zich nu in een beslissende periode. Er vallen definitieve be sluiten over de toekomst van Aru ba en dat heeft zonder meer ook gevolgen voor de overige vijf eilan den". Mevrouw Liberia verwacht daar om niet dat haar taak als laatste premier van de Antillen van zes ei landen gemakkelijk zal zijn „Ik moet rekening houden met de wensen die op Aruba leven, maar ook het welzijn van de bevolking op de andere eilanden garande- Het regeerprogramma wordt met name op Curasao sterk bekriti seerd. Zowel de vakbonden als de werkgevers zijn bang dat de plan nen zeer negatieve gevolgen zullen hebben voor de economic op Cura sao. Zo gaat Aruba zijn eigen lucht vaartmaatschappij oprichten, wat concurrentie voor de toch al nood lijdende Antilliaanse luchtvaart maatschappij betekent. Volgens ALM-directeur McNamara kan dit de doodslag betekenen voor zijn bedrijf. Ook de verdeling van de goud- en deviezenvoorraad wordt op Curasao sterk bekritiseerd. De Arubaanse MEP heeft giste ren op het laatste moment de kan didatuur voor de haar toegevallen ministersposten gewijzigd. Als nieuwe man werd de financiële en economisch expert van de onaf hankelijkheidscommissie van Aru ba Don Mansur naar voren gescho ven als kandidaat voor het ministe rie van economische zaken. Man sur die tevens als adviseur van par tijleider Betico Croes optreedt, wordt op Aruba gezien als een in vloedrijk man achter de schermen. De oorspronkelijk voor deze post aangewezen kandidaat, Roland La- cle, verhuist naar het ministerie van verkeer en vervoer. De broer van Betico. Hendrik Croes, is aan gewezen als kandidaat voor het mi nisterie van staatkundige struc tuur. John van der Kuyp, die oor spronkelijk het ministerie van ver keer en vervoer zou gaan beheren, werd aangewezen als waarnemen de gevolmachtigd minister in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17