Jubileum PSV grondig verpest wordt heel1'1' Het SU T ïïEven 'n kroketje halen bij Fortuna houdt zich staande Vorwarts straft hoogmoed af 'Ali' naar ziekenhuis Gelijkspel biedt nauwelijks perspectief voor Feyenoord Olympische plannen gestolen Marcel van der Blom ook naar Singapore Liverpool begint goed DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Tweede ronde in zicht KOPENHAGEN (ANP) Fortuna is bij de eerste stap op het Europese voetbalpodium staande gebleven. Overeen komstig het door trainer Jacobs opgestelde scenario ma noeuvreerde de Nederlandse vertegenwoordiger in het be- kerwinnaarstoernooi zich in een positie die perspectieven biedt op het bereiken van de tweede ronde. Bovendien wordt het in Kopenhagen tegen BK behaalde resultaat (0- 0) gunstig geacht voor de verwachte toeloop over twee we ken in Sittard. Niet meer dan 1.900 toeschouwers toonden belangstelling voor het treffen tussen twee peuters in het internationale voetbal. Zowel de Deense bekerwinnaar als Fortuna Sittard is zo groen als gras en dat was op de door regen gladde mat van het Idraets-park eenvoudig te bespeuren. Over de kwaliteit van het voetbal meldde het draaiboek niets. De De nen, die verkozen hun geld in de zak te houden voor de WK-kwalifi- catiewedstrijd van volgende week tegen Noorwegen, hadden het waarschijnlijk bij het rechte eind. Het toeschouwersaantal werd nog positief beïnvloed door enige hon derden meegereisde Limburgers, die een bustrip van twaalf uur maakten om een wedstrijd te zien waarvoor ze de provincie niet had den behoeven te verlaten. Fortuna Sittard noch BK zullen in het internationale voetbal enige potten breken. De ambities van het als achtste in de hoogste Deense af deling geklasseerde BK zijn al even bescheiden als die van Fortu na. Wel maakt de Sittardse forma tie af en toe gebruik van de beperk te mogelijkheden. Volgens Jacobs zal een wat bru taler optreden van de Limburgers die mogelijkheden alsnog verrui men. Randstedeling Holverda wordt daarbij als sprekend voor beeld opgevoerd. In Kopenhagen was dat beetje flair volstrekt niet aanwezig, maar dat hinderde niet, omdat BK al net zo bedeesd over het soppige gras bewoog als de Ne derlandse debutant. Het verschil in internationale er varing, hoe gering aan beide zijden ook, had de doorslag moeten ge ven. Heeft de jonge ploeg van trai ner Holmström alleen in sluitpost Qvist een man met Europese erva ring, Fortuna beschikt over drie spelers die al eens eerder op dit ni veau voetbalden. Maar ervaring telde kennelijk nauwelijks. BK en Fortuna boden gisteren heel weinig. Bij de Denen toonde Rene Hansen af en toe iets dat op een talentvolle actie leek. De Limburgers mogen hoop koes teren ten aanzien van Reijnders. die als enige boven de middelmaat bleef. De rest beperkte zich tot hard lopen en beschikte uitslui tend over een goede wil. Armzalig De feiten van de armzalige on- FRANKFURT AN DER ODER (GPD) - De winnaar van vandaag is in het voetbal de verliezer van morgen. PSV toonde dat in Frankfurt an der Oder en moet zich na een verdiende 2-0-nederlaag tegen de Oostduitse subtopper Vorwarts vastklampen aan die stelling. Vorige week nog op de handen van het veld gedragen na de 5-1 tegen Feyenoord, en gisteren aan de Poolse grens een kansloze verliezer. Arthur Hoyer lijkt te 'Limburger' zal geen doel treffen. moeting zijn nauwelijks het memo reren waard. Hoyer, die in de va derlandse competitie af en toe scoort, testte in de dertiende mi nuut Qvist. Goede bedoelingen, die toch bij de 22 „acteurs" moeten worden verondersteld, kregen geen gestalte. Op een enkele uit zondering na: een combinatie van Rene Hansen met Schóne en een door Van Gerven gestopt schot van Garly. Typerend voor het niveau en de plankenkoorts waren de paniekeri ge uittrappen die Van Gerven zich permitteerde op momenten dat er geen noemenswaardig gevaar dreigde. Na rust herstelde de doel man van Fortuna zich. Tot het stichten van verwarring bleek ook Holverda niet in staat. De spits van wie in Denemarken toch iets werd verwacht, liet zich menigmaal te rugzakken naar het middenveld waardoor zijn onmiskenbare kwa liteiten opnieuw niet tot uitdruk king kwamen. Thomassen, de vaste bewaker van Holverda, waagde zich na rust één keer over de middenlijn. Zijn pass bereikte invaller Sparring, die Van Gerven op de proef stelde. De Limburgse doelman tikte even la ter een schot van Schóne via de paal uit zijn hok. Jacobs bevestigde na afloop dat er geen sprake was geweest van tactiek. Hij onthield zich van com mentaar over zijn eigen volgelin gen. Uit zijn woorden bleek wel dat ook hij vond dat zijn ploeg evenals de Deense opponent ver onder de Europese middelmaat was blijven steken. Jacobs acht het onmogelijk dat BK de Limburgers nog uit de tweede ronde houdt. „Als wij het niet redden", aldus de trainer, „dan eet ik mijn schoenen op". PSV's jubileumduel (de 80ste Cup wedstrijd in 16 jaar Europees voet bal) kon slechts versierd worden met twee gerichte schoten op het doel van de boomlange Karl Heinz Wienhold: een van de debuterende Hans Smulders voor rust, en een schuiver van Michel Valke kort na de pauze, toen de Eindhovenaren even de opponent de wil op kon den leggen. Natuurlijk veel te weinig voor een Europese topper die na een aantal magere jaren (achtereenvol gens in de eerste of tweede ronde uitgeschakeld door Dundee, Rapid Wien en Nottingham), via de aan kopen van aanvaller Kenneth Bryl- le en doelman Hans van Breuke- len, een rentree bij de internationa le voetbalelite wilde bereiken. „Het zou me tegenvallen als we hier niet met minstens een gelijk spel weg komen", sprak Jan Reker vooraf en misschien een beetje overmoedig geworden door de ge flatteerde 5-1-triomf op Feyenoord, toen de verliezer van Frankfurt nog in de winning mood was. De winnaar van vandaag is de verliezer van morgen, misschien is het ook over veertien dagen van toepassing. Een 2-0-achterstand is tegen dit Vorwarts niet hopeloos; met steun van het publiek, met Hallvar Thoresen en Huub Stevens weer in de ploeg, met honderd pro cent inzet en een beetje geluk moet het kunnen. Conditioneel zullen de Oostduitsers niet afknappen, disci pline in hun soel kunnen ze 90 mi nuten volbrengen, en bovendien: één counter van deze bewegelijke ploeg kan de strijd beslissen. Ketting Aanvallend stelde PSV in Frank furt niets voor. De aankoop Ken neth Brylle werd door invaller Det- lef Rudolph aan de ketting gelegd, en zijn collega in de gelegenheids- voorhoede Hans Smulders kwam tot welgeteld één gericht schot. Vo rig seizoen namen Jurrie Koolhof en Hallvar Thoresen de volledige produktie in de Europa Cup (zes goals tegen Ferencvaros en één te gen Nottingham) voor hun reke ning, je mag dus van een vooral of fensief gehandicapte ploeg spre ken. Kon Smulders met zijn 20 jaar niet overtuigen bij zijn Europa- Cupdebuut, Lutz Handel deed dat aan de andere kant wél. De van Union Berlin overgekomen mid denvelder joeg de bal al in de ze vende minuut via de binnenkant van de paal in het doel. De 25-jarige soldaat werd bejubeld door de lui tenants en feldwebels die met hem de ploeg van Vorwarts vormen. Het was niet de enige mogelijk heid voor de Oostduitsers in 90 mi nuten. Hans van Breukelen had de hulp nodig van Jan Heintze na een kopstoot van de boomlange voor stopper Hans Jörg Hildebrandt en moest zijn klasse tonen bij een voorzet en een schot van Bernd Wunderlich. NEW YORK (DPA) - Muha- mad Ali heeft zich onmiddel lijk na zijn promotietour door West-Duitsland bij terugkeer in New York op laten nemen in een ziekenhuis. Dokter Martin Ecker, die de voormalige boks kampioen in de Bondsrepu bliek begeleidde, sprak eerder deze week het vermoeden uit dat Ali aan de ziekte van Par kinson lijdt. Hoelang de 42-jari- ge Ali, die onder meer Alex Blanchard uitdager Manfred' Jassmann zag verslaan, op de neurologische afdeling van het hospitaal moet blijven, kon woensdag nog niet worden ge zegd. LONDEN (DPA/UPI) - De plan nen, waarmee de Indiase stad New Delhi wil proberen de organisatie van de Olympische Spelen van 1992 binnen te halen, zijn dinsdag in Londen gestolen. Ze lagen in de auto van een lid van het Indiase Olympische Comité. Bovendien maakte de dief ook tien 24-karaats gouden Olympische munten van Los Angeles buit, die waren be doeld als geschenk voor president Zail Singh. Bijzonder bitter voor de organi satoren in spe is dat van de plan nen geen copieên bestaan. Een woordvoerder van Scotland Yard meende: „Die plannen zijn alleen waardevol voor de bestolene en voor niemand anders. Het moet worden gevreesd, dat de dief ze ge woon heeft weggegooid". ROTTERDAM - Het heroptreden van Feyenoord in het Europa Cup toernooi voor landskampioenen zal wel beperkt blijven tot één ron de. De manier waarop Panathinai- kos zich gisteravond in de Kuip kandidaat stelde om door te gaan in de internationale knockout- show op voetbalniveau, liet in elk geval weinig ruimte voor Rotter damse illusies. Natuurlijk leefden die nog wel na de uiterst teleurstellende, maar tegelijkertijd gerechtvaardigde 0-0, maar de hoop moest op wel zeer geforceerde wijze in stand worden gehouden. De uitspraak van aan voerder Ben Wijnstekers was in dat verband veelzeggend: "Je moet toch vanuit een situatie praten dat je nog kans hebt, anders hoef je niet eens in het vliegtuig te stap pen". Dus hielden de Rotterdamse voetballers zich krampachtig vast aan het enige positieve punt dat achterin "de nul tenminste was vastgehouden". Terwijl er finan cieel dikke winst was gemaakt (met 30.000 kijkers verdiende Feyenoord ongeveer twee ton), wisten de spelers diep in hun hart allemaal dat de deling sportief nau welijks perspectieven biedt voor de return op 3 oktober in Athene, waar gegarandeerd 80.000 Grieken ZEIST - Marcel van der Blom is toegevoegd aan de Nederlandse ama teurselectie die in de tweede helft van oktober deelneemt aan een groot internationaal toernooi in Singapore. De spitsspeler van Rijnsburgse Boys neemt de plaats in van IJsselmeervogel Jaan de Graaf, die zich bij bondstrainer Ron Groenewoud heeft afgemeld. Mede om principiële reden, al voerde hij ook zakelijke problemen aan. Die waren door de duur van het toernooi (twee volle weken) groter dan hij aanvankelijk had verwacht. Van der Blom deed gisteravond nog niet mee in de tweede oefenpar tij van het amateurteam tegen DOVO, dat door de nationale ploeg met 5-0 werd gewonnen. "Er heerst een goede sfeer en de spelers houden er een positieve spelopvatting op na. Het moet nog een eenheid worden. We hebben natuurlijk maar kort de tijd terwijl er toch eigenlijk erg veel moest gebeuren. Ik heb er echter alle vertrouwen in, al weet ik echt niet wat ons precies te wachten staat in Singapore", aldus Groene woud. De zege gisteravond mocht geflatteerd worden genoemd. Door een aantal blunders aan Veenendaalse zijde liep de score hoog op. Methorst <3x), Prins en Hoogwerf scoorden. De RB'er Jack Manuputty viel in de eerste helft in voor de geblesseerd geraakte Meulendijk. Johan de Kroon speelde alleen de eerste helft. het spelletje met de bal gillend zul len begeleiden. Maar dat kon uiter aard moeilijk worden toegegeven. Inplaats daarvan werden allerlei theorieën aangedragen op grond waarvan Feyenoord zichzelf nog kansrijk kon achten. "Eigenlijk moetje in een Europa Cuptoernooi in de thuiswedstrijd een score neerzetten om geruster te zijn", besefte trainer Thijs Li- bregts. Nu dat niet was gebeurd, "omdat we te weinig inventiviteit hebben als we het spel moeten ma ken", greep hij het enig overgeble ven alternatief aan om zijn ploeg al niet bijvoorbaat tot verliezer te ver klaren. "Dóér moet Panathinaikos komen en kunnen wij gaan counte ren", gebruikte hij gretig de voor de hand liggende vluchtweg. "De snelheid van Hoekstra, Gullit en Rep, kan daar misschien wel tot z'n recht komen". 'Misschien' wel, misschien ook niet. Het laatste is waarschijnlijker dan het eerste. Panathinaikos im mers, presenteerde zich gister avond als een team dat bepaald 'on-Grieks' voetbalde. Niet wat de souplesse betreft, want daarop de gradeerden de Hellenen hun tegen standers. Ook niet waar het op tijd- rekken en hardheid aankwam (scheidsrechter Midgley gaf geel aan Zajec, Rocha en doelman Laft- sis), maar wel waar het de ploegdis- cipline betrof. De voetballers van de Poolse coach Jacek Gmoch, voerden hun tactische opdracht zo goed uit, dat de oefenmeester al leen maar lof kon spuien over zijn elftal. "We hebben zestig dagen naar deze wedstrijd toegeleefd", onthul de Gmoch, "en het is die tijd waard geweest. De opdrachten zijn zo goed uitgevoerd, dat we nu favo riet zijn". Zwaar favoriet zelf, want het is niet te verwachten dat Feye noord in Athene opeens op zal kunnen krabbelen uit de identi teitscrisis waarin de ploeg ver keert. Spelers die vorig seizoen precies wisten wat ze moeten doen, zijn nu opzichtig op zoek naar zich zelf, de overschakeling van het 'denkvoetbal' (onder Cruijff) naar het 'werkvoetbal', dat deze ploeg past, heeft nog altijd niet z'n beslag gekregen. Spelers die daartoe niet in staat zijn proberen nu te 'denken' voor anderen en dat gaat mis. "We heb ben een overdosis aan voetballers die eigenlijk een dienende rol zou den moeten vervullen en die nu in eens een pass moeten geven", stel de ook Libregts vast. "Daar gaat het fout. Je ziet het aan de ballen die zomaar ingeleverd worden". Dat waren er veel, vandaar dat Panathinaikos vaak en gevaarlijk kon counteren. Vooral via spits Mavridis en de gevaarlijke Argen tijnse middenvelder Rocha. De Griekse ploeg kreeg in het verloop van het duel ook net zoveel kansen als de Kuipclub. Mavridis mikte in de tweede helft eenmaal op de paal en voordien had Dimitrios Savra- kos zelfs gescoord (25ste minuut), maar die treffer was afgekeurd we gens buitenspel. Feyenoord kon er via Been (ook Ruud Gullit wordt de weg versperd door de Griekse verdedigers Tarasis en Kyrastas(4). een afgekeurd doelpunt), Nielsen en invaller Duut pas in de slotfase een aantal mogelijkheden tegen over stellen, maar had vooral in de eerste helft weinig in te brengen. Weliswaar kregen Houtman en Pe- tursson in die rondgang gerede kansen, maar die waren min of meer toevallig tot stand gekomen. Voor het overige misten de spelers zich daarachter verschuilen, maar dat kan natuurlijk niet. Ik had ook graag gewild dat hij nog een jaar was doorgegaan, maar nu hij er niet meer is, moet je dat aanvaar den en zelf proberen op te lossen". Dat lukt (nog) niet. Feyenoord helt teveel naar rechts, negeert de linkerflank opzichtig, "omdat we teveel rechtsbenige spelers heb- de Kuipploeg het zelfvertrou- ben", aldus Gullit, en maakt het het de tegenstander echt zichzelf onnodig moeilijk door vanuit de toch zo sterke defensie ongeorganiseerd te werk te gaan. Met wilde trappen, die tot voor spelbaar voetbal leiden, naar aan vallers die de noodzakelijke vaar digheid missen. "Dat kun je geen aanvallen meer noemen", moest ook Libregts beamen. "Je ziet het van tevoren gewoon fout gaan". Vandaar dat zijn ploeg nauwe lijks kansen kreeg. De mogelijkhe den die dan wel werden gecreëerd werden teniet gedaan door Hout man, die een overtreding maakte op het moment dat Been scoorde; door Nielsen en door invaller Duut. Hij werd in de slotfase inge zet voor Houtman, "die alleen lastig te maken. Hoekstra zat vast, Gullit moest het hebben van mo menten, Petursson was niet op een goede actie te betrappen en aan de geïsoleerde Houtman, hadden de Griekse verdedigers Vonortas en Kyrastas geen kind. Vóór de dan wel redelijk functio nerende defensie was Mario Been eigenlijk de enige die nog een beetje draaide. "Maar van hem kun je niet verlangen dat hij zo speelt als Cruijff vorig seizoen", besefte Ben Wijnstekers. "En ik denk dat daar ook een oorzaak ligt. In elk ge sprek komt naar voren dat we zo slecht spelen omdat Johan er niet meer is. Sommige spelers gaan maar stond te kijken naar elke bal. Hij was niet in staat oorlog te ma ken voor het doel", aldus Libregts, "en er moest tenslotte toch iets ge beuren". Op grond van het feit dat zijn team na de twee wissels (Rep kwam nog voor Hoekstra) nog twee mogelijkheden had gekregen, vond Libregts dat het "helemaal nog niet gebeurd is". Hoewel hij aanvankelijk al blij was dat Feye noord "zichzelf niks had aange daan" wat tegengoals betreft, schatte hij de kansen van zijn elftal later toch nog redelijk hoog in. "Want met een beetje geluk douw je er in de laatste minuten nog twee in en als we in Athene achterin consequent dekken, ligt er voor ons toch ruimte". De vraag is alleen wie die moet benutten, besefte Wijnstekers. "Ik denk dat het heel moeilijk wordt". Anders gezegd: het heroptreden van Feyenoord in het Europa Cup toernooi voor landskampioenen zal wel beperkt blijven tot één ron de. PAUL DE TOMBE Greep De ervaringen van de Nederland se doelman vorig jaar waren ook van toepassing op deze partij. Ook dit keer dicteerde Vorwarts 15 mi nuten het spel, daarna kon de gere nommeerde gast, vorig seizoen Nottingham en dit keer PSV, greep op het spel krijgen. Het lukte PSV, zonder te slagen in Rekers opzet, „de bal in de ploeg houden". En dat lag niet alleen aan de gretig heid bij de Oostduitsers. Smulders werd gekozen omdat hij kan meevoetballen, de PSV- trainer had anderen uit de elf kun nen laten omdat ze die kwaliteit niet in hun voetbalbagage meetor sen. Brandts, Wildschut, Van Rooy en Brylle leden veel te vaak balver lies, Valke en Lokhoff konden de ploeg niet dragen en ook Willy van de Kerkhof kon ondanks zijn grote inzet het tij niet keren. De veteraan, bezig aan zijn 79ste Cupduel voor een Nederlandse club (een record), ontsnapte aan geel bij enkele felle overtredingen. Lokhoff en Wildschut kregen het gekleurde karton wèl voorgehou den. Klaart PSV het karwei tot het einde dan komt Willy van de Kerk hof op 90 Cupduels. „Haal ik dat, dan nodig ik jullie uit voor een feestje", zei de ervaren middenvel der, die een reis naar de Bahama's in het vooruitzicht had kunnen stellen als de Oostduitsers in de tweede helft Hans van Breukelen niet op hun weg gevonden hadden. Hij onderschepte een te zachte lob van André Jarmuszkiewicz, de eni ge speler die nog met Vorwarts in Berlijn voetbalde. De nu 24-jarige spelbepaler werd als knaapje van elf gedwongen te verhuizen van de hoofdstad naar de provincie. Moeilijk Over veertien dagen spelen de Nederlanders zeker een tweede duel. Of er een derde komt? „Het zal moeilijk worden", verzuchtte Reker. Nottingham had in eigen huis alle moeite met de counteren de gasten en Werder Bremen ver slikte zich een jaar eerder zelfs vol ledig. „De spelers zullen zich volle dig inspannen voor een goed resul taat", meldde de speaker in zijn openingswoord in het met 15.000 toeschouwers gevulde sfeerloze Stadion der Freundschaft. Het hoongelach van de tribune bewees twee dingen: de geringe populari teit van de club en de vormcrisis waarin de ploeg tot gisteren ver keerde. „Ik heb het echte Vorwarts niet gezien", moest Reker, die twee keer achter het IJzeren Gordijn neerstreek, na afloop erkennen. Zijn collega, oberleutnant Jür- gen Grossheim, constateerde tot zijn vreugde dat het PSV van giste ren weinig overeenkomsten ver toonde met de ploeg die hij vorige week tegen Feyenoord aan het werk zag. „We vertonen nog veel te veel pieken en dalen", sprak een diep teleurgestelde Reker. Hij moet over veertien dagen in Eindhoven hopen op een piek, op een goede dag van Michel Valke, die hier een van zijn hele zwakke avonden beleefde. Voor hem had Reker dan ook geen goed woord over. Alleen Jan Heintze, Emie Brandts en Hans van Breukelen kregen een schouderklopje. De rest verdiende 'een straftraining. „We mogen nog blij zijn dat we geen derde tegengoal kregen, dan was het definitief gedaan", mop perde de PSV-trainer. POZNAN (RTR) - Liverpool heeft de eerste stap gezet om met succes de Europese beker voor landskam pioenen te verdedigen. De Engelse club won in Poznan het eerste duel tegen Lech met 1-0, dankzij een treffer van John Wark na ruim een Het eerste optreden van de vier voudige Cupwinnaar op Europees niveau dit seizoen was sterk, ook zonder de door een operatie uitge schakelde Ton Rush. Liverpool controleerde de wedstrijd, waarin John Wark de hoofdrol vervulde op het middenveld. Poznan werd pas na 55 minuten voor het eerst gevaarlijk dankzij de aanvallende impulsen van invaller Jacek Bak. De Engelse doelman Grobbelaar werd echter slechts twee keer echt in verlegenheid gebracht, maar lat en paal voorkwamen een Poolse te gentreffer Kort daarvoor had Wark Liverpool op voorsprong ge zet. Een hoekschop van Lee be reikte Dalglish, die zijn Schotse team maat een niet te missen kans bood. ADVERTENTIE Met rundvlees- of kalfsvleesragoüt uit Febo's fijne keuken... dagvers Leiden Tel 071 -14 64 59

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13