Trendvolgers: één miljard inleveren Staking in auto-industrie VS kan Mondale opbreken VS blijven gokken op Reagan en dollar IMF en Argentinië komen tot akkoord De Koning ontvouwt plannen Beleggers AB-groep zien geld niet terug Thatcher wil greep op staatsbedrijf vergroten Nieuwe baan voor Van der Dussen (ABP) Telefoon half afsluiten bij wanbetaling helpt niets Minister laakt lange rijtijden buschauffeurs 'We leven op het spaargeld van anderen' 10 Boeken vooreen tientje, kan dat? Jazeker! Bij De Slegte. WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) Trendvolgers die zelf geen aow-premie betalen moeten dat, net als ambtenaren, gaan doen. Zij krijgen daar geen volledige compensatie voor. Ook de aanvangssalarissen zouden omlaag kunnen volgens minister De Koning (sociale za ken), die met de vakbonden overeenstemming moet zien te bereiken over een bezuini ging van één miljard gulden. Dat blijkt uit een brief over het ar beidsvoorwaarden- en werkgele genheidsbeleid 1985, die minister De Koning (sociale zaken) op Prinsjesdag aan werkgevers en werknemers in de zogenoemde ge premieerde en gesubsidieerde sec tor heeft gestuurd. Het gaat om personeel van instellingen die be taald worden uit premies of subsi dies, zoals ziekenhuizen, welzijns- instellingen, openbaar vervoer en dergelijke. De brief van De Koning komt in grote lijnen overeen met de brief over de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel, die minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) aan de ambtenarencentrales heeft gezonden. Over de plannen moet nog overleg plaatsvinden. Riet kerks maatregelen leveren 1,5 mil jard gulden op. Zoals bekend moeten ambtena ren en trendvolgers samen 2,5 mil jard inleveren. Het is dan ook de bedoeling ze een gelijke behande ling krijgen. Dat wil zeggen dat ze er evenveel op achteruit zullen gaan. Ook zullen de wijzigingen in het sociale zekerheidsstelsel (uit keringen omlaag, premiebetaling over ziekengeld) moeten doorwer ken. Behalve de heffing van aow- en aww-premie stelt De Koning in zijn brief ook een verlaging van de aanvangssalarissen van trendvol gers voor, die vanaf 1 juli dit jaar voor ambtenaren reeds is doorge voerd. Werknemers in de trendvol- jaar in pensioenregelingen moeten worden opgenomen, zoals dat bij ambtenaren binnenkort zal ge beurden. Wat de arbeidsduurverkorting betreft, stelt De Koning voor (net als Rietkerk de ambtenaren) de prijscompensatie om te zetten in één procent arbeidsduurverkor ting met volledige herbezetting. Zij het dat in 1985 nog maar 85 procent van daartoe blijvend benodige gel den ter beschikking komen, omdat AMSTERDAM (ANP) - De beleg gers, die geld gestoken hebben in de venootschappen van de failliete AB-groep, zijn dit kwijt. De curato ren melden in een tussentijds ver slag dat vooralsnog niet verwacht wordt dan er enige uitkering aan de schuldeisers zal kunnen plaats vinden. De AB-groep bestaat uit vier maatschappijtjes die geld van anderen op verschillende manie ren belegde en tevens de Amster damse Beursbrief uitgaf, een ad viesblad voor beleggers. Volgens de curatoren waren de vier beleggingsmaatschappijtjes slechts vennootschappelijke dek- gerssector zouden pas op hun 25ste mantels waaronder directeur M.G. BOURNEMOUTH (Rtr) - De Con servatieve Britse regering is in het geheim bezig met het maken van een nieuwe wet die het toezicht op staatsbedrijven vergroot. Dit blijkt uit een vertrouwelijke brief van de voorzitter van de Nationalised In dustries' Chairmen's Group (NICG) aan zijn medeleden die is uitgelekt naar de jaarlijkse confe rentie van de Liberale Partij van deze week in Bournemouth. Volgens de brief wil de regering alle staatsbedrijven onder één wet vangen waardoor ministers in staat worden gesteld om economische en financiële doelstellingen vast te stellen en om bestuurders van dit soort bedrijven te ontslaan. Nu zijn de genationaliseerde in dustrieën van Groot-Brittannië, ongeveer veertig, grotendeels auto noom, hoewel de industrieën die met verlies draaien van de regering afhankelijk zijn wat betreft hun steunverlening. De premier van Groot-Brittannië, Margaret That cher, heeft tot nog toe steeds ge- weigërd in te grijpen in de reeds zes maanden durende staking in de kolenmijnen omdat die volgens haar onder de verantwoordelijk- Kort zakelijk Wim Kok FNV-voorzitter Wim Kok zal de komende maanden niet mogen werken, omdat hij herstellende is van een ernstige virusziekte, kok zal daarom het grote FNV-congres van begin oktober, dat eens in de drie jaar wordt gehouden, niet kunnen leiden, zo heeft de vakcen trale bekend gemaakt. Kok heeft wegens zijn ziekte enkele weken in het ziekenhuis moeten verblijven. Inmiddels is hij zover hersteld dat hij weer thuis is. Benzine De prijzen van benzine en diese lolie zullen morgen opnieuw wor den verhoogd als gevolg van de ho ge dollarkoers en de ontwikkelin gen op de internationale produk- tenmarkt. De vorige prijsverho ging was van vorige week woens dag. Aan de zelftankpomp zal vanaf donderdag gemiddeld per liter 188,20 cent (was 185,80) voor super- benzine, 183,80 cent voor „nor maal" (was 181,80) en 125,80 cent voor diesel (was 121,80) worden ge rekend. Volcontinue Een deel van de werknemers van de Philipsvestiging in Stadskanaal zal voorlopig overgaan op vol-con- tinuedienst. Hierbij gaat het om twee produktiegroepen uit de sec tie half-geleiders. Een woordvoer der van de ondernemingsraad zei dat het overleg met de directie over het invoeren van de vol-continue- dienst binnenkort van start zal gaan. Al eerder stelde de OR enke le voorwaarden betreffende een soepele regeling tijdens de feestda gen en herplaatsing van werkne mers met gefundeerde bezwaren tegen de vol-continuedienst. heid van de National Coal Board valt. De brief zal zeer waarschijnlijk tot felle protesten leiden bij dé par- lemetaire oppositie, omdat hieruit blijkt dat de regering nog meer wil bezuinigen op genationaliseerde industrieën. Een aantal Britse staatbedrijven is al geprivatiseerd of staat op de nominatie om te wor den verkocht. DEN HAAG (ANP) - Dr. J.W. van der Dussen, de op non-actief ge stelde hoofddirecteur van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, zal worden benoemd tot voorzitter van de Raad voor Gemeentefinan- ciën. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die de benoemingen voor dit or gaan regelt, bekendgemaakt. De voordracht moet nog worden goed gekeurd door het algemeen be stuur van de VNG en de ministers Ruding (financiën) en Rietkerk (binnenlandse zaken). Van der Dussen werd in 1980 be noemd tot hoofddirecteur van het ABP. In februari van dit jaar werd hij met buitengewoon verlof ge stuurd, nadat de commissie-Polak Van der Dussen (foto anp> had vastgesteld dat zijn vertrek noodzakelijk was om bij het ABP orde op zaken te stellen. BUENOS AIRES (DPA/Reuter) - Argentinië en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hebben een principe-overeenkomst onder tekend, zo heeft de Argentijnse mi nister Grinspun gisteren ver klaard. Grinspun zei dat hij het IMF op basis van het akkoord zal vragen om een krediet van 1,424 miljard dollar plus nog eens om streeks 200 miljoen dollar ter com pensatie van de vermindering van de exportinkomsten. Argentinië, dat een buitenlandse schuld heeft van 44,4 miljard dol lar, heeft geprobeerd met het IMF tot een overeenkomst te komen sinds de gekozen president Alfon- sin in december het militaire regi me afloste. Op een conferentie in Rio de Ja neiro werd deze week geconclu deerd dat ontwikkelingslanden als Argentinië hun inkomsten moeten kunnen vergroten door een vergro ting van de export, zodat zij hun schulden aan het buitenland kun nen aflossen. Ministers van buiten landse handel uit vijftien landen vonden dat ontwikkelingslanden meer moeten kunnen exporteren naar de industrielanden. Na afloop van de conferentie ver klaarde een van de deelnemers, de Westduitse minister van economi sche zaken, Martin Bangemann, dat de ontwikkelingslanden hun betalingsbalans tot nu toe hebben verbeterd door de import te beper ken. Dit is nadelig voor de ontwik kelingslanden omdat hierdoor de economische groei tot stilstand komt. Ook de industrielanden ra ken hierdoor gedupeerd omdat zij een groot deel van hun inkomsten verwerven door naar ontwikke lingslanden te uit te voeren. Om tegen te gaan dat de arme landen de weg van de invoerbeper king blijven volgen om hun beta lingsbalanstekorten aan te zuive ren, moeten de uitvoermogelijkhe- den van deze landen worden ver groot, vooral op het gebied van tex- tielprodukten, tropische vruchten en andere landbouwprodukten. De conferentie was ook eensge zind in de gedachte dat het nog steeds toenemende protectionisme moet worden bestreden. volledige herbezetting volgend jaar toch niet volledig tot stand zal komen. De Koning vraagt die sectoren van trendvolgers die nog geen ei gen jeugdwerkplannen hebben ontwikkeld, dat ook te doen. In het verlengde van de marktsectorplan nen en de plannen van Rietkerk voor de overheid is het volgens De Koning mogelijk 30.000 jongeren in de trendvolgerssector binnen te halen. Pieterse al dan niet in nauwe sa menwerking met anderen opereer de op verschillende beleggings- markten en waarmee een groot aantal beleggers voor aanzienlijke bedragen zijn opgelicht. De curatoren klagen ip het ver slag over de chaotische administra tie bij de AB-groep waardoor het uiterst moeilijk zo niet onmogelijk is om inzicht te krijgen in de stand van zaken. Tot dusver hebben de curatoren al meer dan 700 uren aan het uitzoeken van de administratie besteed wat aanzienlijke kosten ten laste vart de boedel met zich brengt. De afwikkeling van het faillissement zal nog veel moeite kosten te meer ook omdat de ex- directeuren de heer en mevrouw Pieterse en de "Van Wijngaarden/ Sumabel-groep" voor de nodige problemen zorgen, aldus curato- Van Wijngaarden is het effecten kantoor waarmee de AB-groep werkte. Van een tot Van Wijngaar den behorende onderneming en wel Sumabel werd in het verleden een vennootschap overgenomen die thans deel uitmaakt van de AB- groep. Bij de curatoren zijn tot dus ver vorderingen ingediend tot een bedrag van rond 6 miljoen, naast de vorderingen van bijna 2 mil joen van de fiscus en bedrijfsver eniging. DEN HAAG - Het half afsluiten van telefoonabonnees die hun re kening na twee maanden nog niet hebben betaald, wat betekent dat ze wel opgebeld kunnen worden maar niet zelf telefoneren, heeft er niet toe geleid dat ze dan ook snel ler hun openstaande rekening be talen. Dat blijkt uit de resultaten met half afsluiten sinds de invoe ring ervan op 24 juli. Volgens de PTT in het district Den Haag erva ren de abonnees het half afsluiten daarentegen wel als een vriendelij- van s i de bus voor Very Important Persons, VIP's, Vanaf vandaag te zien AMSTERDAM (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer) heeft van morgen bij de opening van de eer ste Autobus-Rai in Amsterdam uit gehaald naar bestuurders van auto bussen die te lang achtereen rij den. Bij wegcontroles de afgelopen zomer (juni, juli en augustus) kreeg bijna achttien procent van de aan gehouden in ons land terugkeren de touringcars een bekeuring we gens overtreding van de rijtijden wetgeving. Acht procent mocht niet eens verder rijden. „Het is op geen enkele wijze te rechtvaardigen dat de spelregels met voeten worden getreden. He laas lijkt niet iedereen daarvan overtuigd", aldus de minister. De overheid gaat door met controles, zei ze, maar dat is onvoldoende: de ondernemers en chauffeurs heb ben een eigen verantwoordelijk heid. De minister kondigde aan dat nog dit jaar de ontwerp-wet perso nenvervoer naar de Tweede Kamer gaat. Daarin verdwijnt huidige on derscheid tussen enerzijds toer- en ongeregeld vervoer en anderzijds het groepsvervoer per bus. De wet opent verder mogelijkhe den voor nieuwe ondernemers, al dus Smit-Kroes. Een eenvoudiger vergunningenstelsel maakt dat mogelijk, al moet een nieuwe on dernemer wel aantonen dat er vraag is naar het vervoer dat hij of zij wil verrichten. Het uitgangs punt wordt echter, zei de minister, dat geen „gesloten marktsituatie mag ontstaan, zoals in feite nu het geval is". Smit-Kroes deelde haar gehoor verder mee dat de 11-tons-as „waar velen van u op zitten te wachten" voortaan wordt toegestaan bij tou ringcars, zij het met de nodige technische voorwaarden. De toe stemming geldt nog niet voor vrachtauto's, omdat hun veersys- teem minder soepel is en het ge vaar van overbelasting groter is. WASHINGTON (GPD) - Gegaran deerde werkgelegenheid in de au tomobielindustrie voor de komen de zes jaar vormt de kern van een arbeidsgeschil dat 13 van de 28 Amerikaanse assemblage-fabrie ken van de autogigant General Mo tors heeft stilgelegd. In totaal sta ken sedert zondag 62.700 van de 350.000 georganiseerde GM-arbei- ders in sleutelbedrijven waar Pon- tiacs, Fieros, Cadillacs, Corvettes, Buicks en Oldsmobiles worden ge maakt. De vakbond bevindt zich met de ze staking tussen hamer en aam beeld. Een algemene staking, zo vreest men, zou de belangen scha den van de door de vakbeweging gesteunde Democratische presi dentskandidaat Walter Mondale, omdat het publiek voor stakingen weinig sympathie heeft. President Reagan, die geen vriend is van de georganiseerde arbeid, zou als de hele industrie zou worden platge legd, alle beperkingen op buiten landse invoer kunnen opheffen, de bonden hard strijden. Als de staking blijft voortduren, zou GM kunnen besluiten ook de resterende bedrijven te sluiten, waar in afwachting van onderhan delingsresultaat, nog niet wordt gestaakt. Naar schatting kost de staking het bedrijf 125 miljoen dol lar per week. GM maakte tot nu toe recordwinsten van 200 miljoen dol lar per week. Een voortduren en eventueel uitbreiden van de sta king zou ook tot werkstilstand lei den bij allerlei toeleveringsbedrij ven die onderdelen voor de auto's maken. GM maakt ook onderdelen voor andere automerken, en marktanalysten voorspellen bij een langere staking op grotere schaal schaarste op de automarkt. De vakbeweging, United Auto Workers, heeft met 1,2 miljoen le den een ruim voorziene stakings kas van 570 miljoen dollar. De sta kers, die minstens 507 dollar per week verdienen, krijgen een uitke ring van 85 dollar per week en ziek tekosten. De deelstaking bij GM begeleidt onderhandelingen voor de gehele industrietak over de gegarandeer de werkgelegenheid, hogere lonen en de verzekering dat een eind komt aan het in toenemende mate uitbesteden van werk aan niet georganiseerde bedrijven waar la gere lonen worden betaald en in het buitenland. General Motors wil van de ar- beidsgaranties niets weten. De vakbond wil niet over hoger loon onderhandelen voordat daarin is voorzien. In het oude arbeidscon tract dat zondag afloopt, waren met het oog op behoud van werk gelegenheid vakbondsconcessies ter waarde van 3 miljard dollar ver pakt. De bond wil, nu de autoin dustrie weer op volle toeren draait, beloond worden voor eerdere mati ging. Sinds de invoering van het half afsluiten werden in zijn district 1.000 abonnees erdoor getroffen. Uiteindelijk heeft 95 procent van hen de rekening betaald. Dat getal wijkt niet af van de abonnees die wegens wanbetaling helemaal wer den afgesloten, in de afgelopen twee maanden 3.000. Het zal overi gens om technische redenen, nog niet alle telefooncentrales zijn er voor geschikt, nog wel even duren, voordat alle abonnees in het dis trict 's Gravenhage bij niet tijdig betalen door het half afsluiten ge troffen kunnen worden. Antwoordnummer De PTT zal vanaf 1 oktober een 'telefonisch antwoordnummer in voeren. De nieuwe service is verge lijkbaar met het al lang bestaande antwoordnummer in het postver keer. Het telefonische antwoord nummer biedt de telefoonabonnee de mogelijkheid een telefoonnum mer aan te vragen waarvan de op beller gratis gebruik kan maken. Van de nieuwe dienst zal volgens adjunct-directeur ing. J. Weiten- berg van het telefoondistrict 's Gravenhage vooral door banken, verzekeringsmaatschappijen, post orderbedrijven en byvoorbeeld luchtvaartmaatschappijen gebruik worden gemaakt. Het zijn met name deze bedrij ven die er bij de PTT al enkele ja ren op aandringen een telefonisch antwoordnummer mogelijk te ma ken. In verschillende andere lan den, bijvoorbeeld de Verenigde Staten, bestaat het al jaren. Telefoontjes met behulp van het antwoordnummer gaan het ont vangende bedrijf 40 cent per mi nuut kosten. Dat is ongeveer het dubbele van het normale tarief. Dit wordt veroorzaakt omdat alle tele foontjes lopen via een nieuwe, computer-gestuurde telefooncen trale in Rotterdam en er dus tel kens twee verbindingen moeten worden gelegd: van opbeller naar centrale en daar vandaan naar de abonnee. Naast het entreegeld van 500 gulden moet de abonnee afhan kelijk of hij een lang dan wel een kort telefoonnumer wenst, 250 of 1.375 gulden per maand betalen. Wil het bedrijf gebruik maken van een antwoordnummer met univer seel toegangsnummer, één tele foonnummer voor op verschillen de plaatsen in het land gevestigde „filialen", dan komen deze bedra gen op respectievelijk 650 en 1.775 gulden. "Wij leven van het geld dat de rest van de wereld heeft ge spaard. De Verenigde Staten zul len op korte termijn meer dan enig ander ontwikkeld land af hankelijk worden van buitenlan ders". Dit zei een dezer dagen Anthony Solomon, president van de centrale bank van New York. De Amerikaanse dollar heeft recordhoogten bereikt en zal volgens vele voorspellers nog jaren sterk blijven, maar Wall Street (centrum van de financië le wereld) galmt van de waar schuwingen voor de gevaren die daarmee gepaard gaan. De Amerikaanse economie heeft zich hersteld. Snelle econo mische groei, gepaard aan econo mische en politieke stabiliteit, hebben ertoe geleid dat buiten landse investeringen in de Ver enigde Staten in de eerste helft ADVERTENTIE Donderdag 20 september begint de verkoop van honderden extra in prijs verlaagde titels. Prijzen vanaf f l-ioer boek. Schitterende koopjes, wees er tydig by want OP=OP Daarnaast nog meer dan 5000 titels tegen (li uiterst aantrekkelijke prijzen, want bij de Slegte /"yN is het eigenlijk altijd een beetje uitverkoopyy De Slegte is een goeie voor voordelige Roeken. van dit jaar zijn gestegen tot 158,3 miljard dollar, vergeleken bij 33,9 miljard dollar voor het hele jaar 1983. De diepe recessie heeft Ameri ka een zeer efficiënte economie opgeleverd, die met nieuwe tech nologie, beperkte loonstijgingen, minder overheidsreguléring in belangrijke sectoren als trans port, financiën en communicatie, en het scheppen van miljoenen nieuwe arbeidsplaatsen ver voor uit is geraakt op de rest van de wereld. Waar de dollar 'duur' is, wordt Amerikaanse export ruim schoots overtroffen door mo menteel goedkope import, die er belangrijk toe bijdraagt dat de inflatie in de Verenigde Staten laag blijft. Op de balans van het totaal der goederen en diensten voorspelt het Amerikaanse mi nisterie van handel een tekort voor 1984 van meer dan 100 mil jard, anderen voorzien zelfs een tekort van 110 miljard dollar. Gegeven de dalende opbrengst van Amerikaanse investeringen in het buitenland betekent dit dat de Verenigde Staten dit jaar een tekort van 80 tot 90 miljard dollar op hun handelsrekening moeten dekken met hetzij lenin gen, hetzij buitenlandse investe ringen. De Verenigde Staten ge bruiken en investeren meer geld dan zij verdienen, eo sommige fi nanciële deskundigen zien daar in een mogelijke oorzaak van moeilijkheden in de toekomst. Gretig De buitenlandse investeerders die de dollar nu nog gretig ko pen, kunnen een verzadigings punt in hun portefeuilles berei ken. Als de dollar een procent of zes tot zeven zou dalen in waar de, betekent dit al dat het reële verschil tussen de opbrengst van geld in Nederland en in dé Ver enigde Staten ten naaste bij ver dwijnt. Als de dollar verder dreigt te zakken, kunnen de Ver enigde Staten alleen buitenland se investeerders aantrekken met een hogere rente. En dat kan ho gere inflatie rpeebrengen. Hoe dan ook betekent een goedkope re dollar duurdere import, en dat alleen al brengt prijsstijgingen teweeg. Het grote gevaar echter dat de Amerikaanse economie kan be dreigen (en volgens de econoom Alan Greenspan is dat het enige belangrijke gevaar voor door gaand economisch herstel), is een plotselinge ineenstorting van de dollarkoers als buitenlan ders denken genoeg dollars te hebben of wanneer een gebrek aan vertrouwen in de banken zou leiden tot het gehaast opnemen van tegoeden. De Verenigde Staten hebben te maken met de gaffel van een enorm begrotingstekort en een recordschuld op hun handelsba lans van goederen en diensten. Het beleid van president Reagan heeft het begrotingstekort op zo'n hoog niveau gebracht, dat de schuld sneller groeit dan de economie, die via belasting de overheid aan inkomen moet hel pen. Het snelst groeiende stuk van de Amerikaanse begroting is de betaling van rente op schuld: voor het belastingjaar 1984 zijn die zo'n 110 miljard dollar. In de komende vijf jaar zouden die be talingen volgens het Begrotings bureau van het Congres verdub belen. Zonder aanpassing van de dollarkoers, desnoods ten koste van inflatie en wellicht een iets lagere levensstandaard is er geen rem op voortdurende groei van de schuld die de Verenigde Sta ten bij de rest van de wereld heb ben opgebouwd. Traditie op de vraag waarom de dollar zo sterk blijft hoewel per traditie zo'n gegeven als een ernstig te kort op de handelsbalans de koers omlaag drukte. De hoge rentestand in de Verenigde Sta ten levert profijt op korte termijn dat meer indruk maakt dan de mogelijke gevaren in een verdere toekomst. Sommige economen hebben 'de markt' een bijna ab solute macht toegekend. Zij stel len vast dat de wereldeconomie te ingewikkeld is om door een persoon te kunnen worden door grond, en dat alleen de markt als een soort verzamelbrein een ant woord kan produceren. En dat antwoord heet 'prijs'. In de nabije toekomst voorziet Wall Street maar één mogelijk heid voor een scherpe koersval: als er aanleiding is om te veron derstellen dat de Democraat Mondale in november de verkie zingen zal winnen. Die aanlei ding ontbreekt vooralsnog. Van daar het hartelijke advies van in vesteringsdeskundigen aan Amerikanen: "Ga naar Europa, doe daar je kerstinkopen, en het verschil in prijs betaal je voor de reiskosten". Dat geeft dan weer voedsel aan de Amerikaanse be wering dat de dure dollar via groeiende export economisch herstel in Europa stimuleert.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9