Tsjaad vreest troepenakkoord «fess*" Amerikaanse verkiezingen op de buis de bril die u voor de prijs die u past. 'Libië straks weer twee stappen vooruit' Wk Onderzeeër in netten Noors schip Italiaanse socialist Lombardi (83) overleden Televisie-circus van woordspelingen, grappen en blunders Stakers Z.-Afrika doodgeschoten EG pakt wijnprobleem aan WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 Tsjaad twijfelt er aan dat Libië ziel zal houden aan het Frans-Libisch( akkoord over de terugtrekking, dal maandag onverwacht bekendge maakt werd. De Tsjadische radio bracht het nieuws pas gisteren en de nieuwslezer begon met te zeg gen dat „U het waarschijnlijk al ge hoord hebt". De radio benadrukte dat het hier een besluit van Frankrijk en Libië betrof. En daarin weerklonk het ongenoegen van de Tsjadische re gering die niet geraadpleegd was. De Tsjadiërs zullen van nu af aan op zichzelf moeten vertrouwen voor het handhaven van de natio- ROME (UPI) - Ricardo Lombardi, die deel uitmaakte van de leiding van de Italiaanse Socialistische Partij, is dinsdag op 83-jarige leef tijd in Rome overleden. De op Sicilië geboren Lombardi speelde voor de oorlog een grote rol in het ondergrondse verzet te gen de fascistische dictator Benito Mussolini en was in 1942 een van de stichters van de linkse Actiepar tij en oprichter van een onder gronds blad, getiteld „Vrij Italië". Toen Mussolini in 1943 verdreven werd, was Lombardi een van de zes anti-fascistische leiders die het Comité van nationale bevrijding vormden dat het land onmiddellijk na de bevrijding van het land in 1945 bestuurde. In de eerste regering van de christen-democraat Alcide de Gas- peri was hij minister van vervoer. Dat was de enige keer dat hij een ministersportefeuille bekleedde. Maar hij bleef een invloedrijke fi guur in verscheidene parlementai re commissies. Toen de Actiepartij kort na de oorlog werd ontbonden, leidde Lombardi de factie die zich bij de Socialistisch Partij aansloot. Hij was in 1946 lid van de grond wetgevende vergadering en werd Televisie-debatten tussen kandida ten voor het Witte Huis zijn in de Amerikaanse verkiezingsstrijd min of meer een traditie geworden, sedert John F. Kennedy naar veler oordeel zijn verkiezing dankte aan een woordenstrijd met Richard Ni xon. Ook Walter Mondale en presi dent Reagan gaan elkaar te lijf, op 7 en 21 oktober, terwijl mevrouw Ferraro en vice-president Bush op 11 oktober aantreden. door Henk Kolb Zulke debatten zijn nodig (zeg gen doorgaans vooral de uitdagers) om het electoraat met de neus op de feiten te drukken en omdat het publiek recht heeft om van die fei ten kennis te nemen. Het zou ech ter een volstrekte vergissing zijn, te veronderstellen dat de Ameri kaanse kiezer die bereid is drie maal negentig minuten te luisteren naar deze politieke balkonscènes, op 22 oktober de feiten dus onder de knie heeft. Want om feiten is het niet begonnen, en op grond van fei ten wordt over 'winst' of 'verlies' in deze debatten niet beslist. BaardgroeiToen Kennedy met Nixon debatteerde, werd hij algemeen tot winnaar uitgeroepen. Nixon, geteisterd door een vrijwel niet te stuiten baardgroei, zag er in. het zwart-wit van die dagen nogal onguur uit vergeleken bij de fris ogende Kennedy. Maar degenen die het debat via de radio volgden, vonden algemeen dat Nixon het veel beter had gedaan dan Kenne dy. Niettemin dankte Kennedy zijn uitzonderlijk smalle winstmarge volgens kenners aan dat debat. Johnson intussen debatteerde niet met Barry Goldwater, Humph rey niet met Nixon, Nixon (wijs ge worden en nog steeds met een baard die in Amerika bekend werd als de 'five o'clock shadow') duel leerde niet met McGovern. De tra ditie kreeg pas weer leven toen Ford en Carter elkaar te lijf gingen op een theaterpodium, achter spe ciaal getimmerde lessenaars die nu deel uitmaken van de verzameling van het Smithsonian Museum voor Amerikaanse Geschiedenis, maar daar minder belangstelling trek ken dan de gemakkelijke stoel van Archie Bunker. nale soevereiniteit en territoriale integriteit, aldus de radio. Er werd aan herinnerd dat de Libische lei der kolonel Gaddafi zich niet had gehouden aan een soortgelijke af spraak in 1981. In plaats van zijn 8.500 man terug te trekken over de Libische grens, bleven de soldaten gestationneerd in het noorden van Tsjaad en dat vergemakkelijkte hun terugkeer verleden jaar. De Libische minister van buiten landse zaken, Ali Abdessalam Tri- ki, maakte gisteren duidelijk dat Libië niet van plan is zich terug te trekken uit de strook van Aouzou, het grensgebied tussen Libië en Ricardo Lombardi. (foto ap> tot 1983 bij alle achtereenvolgende verkiezingen in het Huis van Af gevaardigden gekozen. Carter en Reagan debatteerden in 1980 ook, Reagan debatteerde toen eveneens tijdens de voorver kiezingen met zijn Republikeinse medekandidaten, zo goed als Mon dale dat nu heeft gedaan met zijn Democratische collega's. Theaterproduktie Wat waren de netto-resultaten? Ford vond tijdens de debatten uit dat Polen eigenlijk niet achter het IJzeren Gordijn lag, Carter beken de tegenover Reagan vooral het ad vies van zijn dochter Amy in te winnen over het gevaar van een kernoorlog, Reagan zei 'Daar heb je hém weer' of woorden van gelij ke strekking in het Amerikaans, en daar hebben de mensen het nu nóg over. Zo goed als over zijn opmer king 'Ik heb voor de microfoon be taald', toen Republikeins tegen kandidaat Bush hem te na kwam. En Mondale ontdekte dat de zwar te voorman Jesse Jackson alle de batten leek te 'winnen' waaraan hij deel nam, hoewel weinigen menen dat Jackson een goed president zou kunnen zijn. De debatten zijn een instituut dat bevestigt hoezeer de president verkiezingen een soort theaterpro duktie zijn geworden voor kiezers die niet veel meer kunnen onder scheiden dan de oppervlakte van Tsjaad. Libië houdt dit gebied al meer dan tien jaar bezet en be schouwt het als een „integraal deel van Libië", maar president Habré wil het gebied terug hebben. Ook de Franse minister van de fensie, Charles Hernu, liet maan dag al doorschemeren dat de Aou- zou-strook niet onder het akkoord viel, door te zeggen dat de toe komst van dit gebied een kwestie voor de Verenigde Naties was. Franse functionarissen verklaar den privé dat de Libiers zich terug zouden trekken tot posities die zij innamen voor de interventie van de Franse troepen, verleden jaar augustus. Buffer Frankrijk stuurde 3.200 man naar zijn voormalige kolonie om president Habré te steunen die zich geplaatst zag tegenover de op rukkende troepen van opstande lingenleider en oud-president Gou- kouni Oueddei. De opstandelingen kregen Libische steun. De Fransen vormden een buffer en Tsjaad is nu in feite in tweeën gesplitst. Frankrijk en Libië bereikten nu overeenstemming over een gelijk tijdige terugtrekking. Die moet op 25 september beginnen en half no vember voltooid zijn. Griekenland heeft naar eigen zeggen een „posi tieve rol" gespeeld bij het tot stand komen van het akkoord. Dit ge beurde op verzoek van Frankrijk. De Griekse onderminister van bui tenlandse zaken, Carolos Papou- lias, is twee maal naar Tripoli ge reisd voor besprekingen met Gad dafi. In Parijs verluidt dat verscheide ne Afrikaanse landen benaderd zijn om militaire waarnemers te sturen om toezicht te houden op de terugtrekking van de troepen. Om welke en hoeveel landen het gaat, is nog niet bekend. Maar de de Franse minister van ontwikkeling en samenwerking, Christian Nuc- ci, is maandag naar Senegal ver trokken en de adviseur voor Afri kaanse zaken van president Mitter rand, Guy Penne, bracht gisteren een bezoek aan Zaire. Dit land is rechtstreeks betrokken bij het Frans-Libische akkoord, omdat er ook 2.000 Zaïrese soldaten in Tsjaad zijn. de problematiek. Iedereen weet wel zo ongeveer wat voor president deze kandidaat Reagan in vier nieuwe jaren zou zijn. Tweemaal negentig minuten debat zijn feite lijk van minder betekenis dan een optreden van vier jaar. Voor Walter Mondale ligt de zaak anders. Hij staat aan het hoofd van een zo dramatisch falende organi satie, dat vele kandidaten voor gouverneurschappen en congres zetels voorzichtig hebben laten we ten geen prijs te stellen op een per soonlijke verschijning van de no minale leider van de Democraten in hun eigen campagne. Hem bie den de debatten een gelegenheid, en zo ongeveer de enige, om een president onderuit te halen die veel te verliezen heeft. Loven en bieden Mondale drong aan op zes debat ten en kreeg er twee. Tijdens het langdurig loven en bieden over het formaat, de plaats, de datums en de duur hebben Reagan én Mondale veren moeten laten. Reagan wilde debatten van een uur, Mondale kreeg anderhalf uur. Mondale wil de een debat waarin de kandidaten elkaar rechtstreeks zouden onder vragen. Reagan weigerde daaraan mee te doen omdat het zonneklaar De Russische journalist Oleg Bi- tov tijdens de gisteren in Moskou gehouden persconferentie, (foto anp> Vliegtuig stort neer op woonwijk QUITO (Rtr/UPI) - Minstens 34 mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij het vliegtuigongeluk in Quito, de hoofdstad van Ecua dor. Een vrachtvliegtuig van het type DC-8 van de maatschappij AECA stortte vlakbij het vliegveld neer en kwam terecht op een kerk en huizen, waar het explodeerde en in brand vloog. Op radio en televisie werd ge vraagd om bloeddonors voor de ongeveer 50 gewonden. Ooggetuigen hebben verteld dat zij enkele ontploffingen hoorden net nadat het toestel was opgeste gen. Het viel op de grond, kaatste terug en trof een autobus met zijn landingsgestel alvorens zich te ploegen in een kerk en woonhui zen achter de startbaan. is dat hij niet beschikt over een diepgaande kennis van zaken, of het nu gaat om de binnenlandse kwesties die eerst aan de orde ko men, of het buitenlandse en defen siebeleid dat het tweede debat be paalt. Nu is wederom gekozen, met de Liga van Vrouwelijke Stemmers als sponsor, voor een debat waarbij enkele journalisten die voor beide kampen aanvaardbaar zijn, aan de kandidaten identieke vragen stel len, met gelegenheid voor weer woord en slotverklaringen. Dat is een nogal steriele formule, waarbij niet vast staat dat alle kwesties aan de orde komen waarover de kandi daten het willen hebben. De afspraken zijn voor geen van beiden bevredigend. Mondale wil de eerder debatteren om zijn cam pagne weer op gang te brengen en hij heeft dat niet gekregen. Reagan wilde geen laat debat omdat dit hem weinig tijd laat voor herstel als hij zou verliezen, maar kon het niet ontwijken. Mondale was liever begonnen met buitenlandse en de fensiekwesties en niet met binnen landse zaken, die voornamelijk worden overheerst door onmisken baar economisch herstel. Vrij algemeen neemt Amerika aan dat mevrouw Ferraro wel van George Bush zal 'winnen'. Dat is aardig voor de militante 'cheerlea ders' aan de zijlijn, doch niet van veel betekenis voor de keus tussen Mondale en Reagan, waar het om te doen is. Nooit verloren Als politiek fenomeen zijn de de batten boeiend, al was het alleen maar om te zien of Reagan het we derom zal klaarspelen, zonder fei ten van betekenis op te dissen, de indruk te wekken dat het goed is hem opnieuw te kiezen. Hoewel hij niet werkelijk debatteert, heeft de ze president in een debat naar het oordeel van de kiezers nooit verlo ren, ook al was Carter in 1980 dui delijk beter waar het om de feiten ging. De debatten zijn mooie voorstel lingen voor iedereen die houdt van circus en kermis, omdat zij voor de kandidaten zo gevaarlijk zijn. Het zijn woordspelingen, grappen, slo gans en blunders vooral die maken of breken. Om feiten is het niet te doen. En van Amerika's notoire sympathie voor de 'underdog' is in dit geval geen sprake. MOSKOU (AP) - Oleg Bitov, de Russische journalist die een jaar geleden naar het Westen uitweek en vorige maand in Londen ver dween, is gisteren opgedoken op een persconferentie in Moskou waar hij verklaarde door de Britse geheime dienst te zijn bewerkt om de Sowjet-Unie verdacht te maken. Bitov verklaarde ongeveer drie weken geleden op eigen initiatief uit Londen naar Moskou te zijn te ruggekeerd. "Ik ben onderworpen geweest aan drugs, pyschologische behandeling, geweld en foltering", zei Bitov. Hij zei dat Britse agenten hem een goedbetaalde baan hadden aangeboden "in de galerij van anti- Sowjet lasteraars en subversie ven". Aan hem toegeschreven uit latingen in het Westen waarin hij kritiek leverde op de censuur en andere aspecten van het systeem in de Sowjet-Unie deed hij af als verzinsels. "Met moderne technie ken kan men iedere tekst opstel- QUITO Militairen en politie huizen nabij het vliegveld van Qui JOHANNESBURG (Rtr.) - Onder de zwarte mijnwerkers in Zuid- Afrika zijn gisteren doden en ge wonden gevallen toen de politie tij dens onrust in een goudmijn traan gas, rubberkogels en hagel ge bruikte. Dit heeft de politie meege deeld. De politie trad op bij de Water- panmijn in Westonaria, 40 km ten westen van Johannesburg. Een woordvoerder van de Anglo Ame rican Corporation die eigenaar is van zeven goudmijnen, deelde mee dat 250 mijnwerkers gewond wer den bij acties van de politie tegen postende stakers. De zwarte arbeiders in de Zuid- afrikaanse goudmijnen zijn giste ren na een korte maar hevige sta king weer aan het werk gegaan. Zij aanvaardden het aanbod van de Anglo American Corporation (AAC) voor een loonsverhoging van 16 procent. De eerste legale staking die door een zwarte vakbond was uitgeroe pen duurde slechts één dag. De sta king was uitgeroepen door de Na tionale Unie van mijnwerkers NUM, een zwarte bond die nog maar twee jaar bestaat, maar naar eigen zeggen 90.000 leden telt on der de 500.000 zwarte mijnwerkers. Maandag legden 40.000 zwarte 'Geheime dienst van Engeland hield mij vast' len... met de stemkenmerken die iedere mens heeft", zei hij. Bitov zei tijdens zijn "opslui ting" voor drie keuzes te hebben gestaan. Een mogelijkheid was "openlijk verzet, wat zou leiden tot een stille dood. Ik ben geen held. Ik ben maar een gewoon iemand en de dreigementen die tegen mij wer den geuit deden mij geloven dat ik in het graf zou eindigen". Een andere mogelijkheid was "overloper" worden. "Dat kon ik niet", zei hij. De derde mogelijkheid was te proberen tijd te winnen om "mijn cipiers in slaap te sussen". Bitov (52) was cultureel redac het werk in de puinhopen van de (foto AP) mijnwerkers het werk neer om loonsverhoging te eisen. Dinsdag ochtend gingen de mijnwerkers akkoord met het aanbod voor een loonsverhoging van 16 procent. De AAC had aanvankelijk 14 procent geboden. De Num had oorspronke lijk 25 procent geëist, maar deze eis later teruggedraaid tot 18 procent. De Num noemde het resultaat van de staking een succes. „Onder BRUSSEL (ANP) - De ministers van landbouw van de EG hebben dinsdag in Brussel besloten om 1 oktober een extra bijeenkomst in Luxemburg te houden. Daar gaan ze praten over een Europees pro bleem dat volledig uit de hand dreigt te lopen, namelijk dat van de wijnproduktie. „De wijn gaat een gigantisch probleem vormen. Als we de wijnverordening niet heel strak toepassen gaan we regelrecht naar een ramp. Nu al is een derde van de wijnproduktie overbodig", zo zei in Brussel de Nederlandse minister van landbouw, ir. G. Braks. Tijdens de laatste Europese top- teur buitenland van het schrijvers- weekblad Literatoerngja Gazeta en nam de wijk op 9 september 1983 toen hij in Italië het filmfestival van Venetië versloeg. Hij vestigde zich in Engeland waar hij in janua ri politiek asiel kreeg. Zijn vrouw en dochter bleven in de Sowjet- Unie achter en een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken zei eerder deze week dat Bitov "steeds somberder werd omdat zijn gezin zich niet bij hem kon voegen" Om zijn bewering te staven dat hij door de Britse geheime dienst werd vastgehouden, gaf Bitov op zijn persconferentie de telefoon nummers van kantoren van de ge heime dienst in Londen. Ook noemde hij de namen van enkele officieren die bij de "gewelddadige provocatie" betrokken waren. Uit het cyrillische schrift omgezet luidden die namen Hartland, Westall, Wilmont, Hailor, Prince, Macnot en Joy. dat het een onderzeeër was maakte zich toen ook los uit de netten. de omstandigheden was het een succes dat we een veel beter aan bod kregen dan de werkgevers^ aanvankelijk wilden geven", aldus' de seceretaris-generaal van de Num, Cyril Ramaphosa. AAC verklaarde dat nu was ge bleken dat „gezonde en redelijke betrekkingen mogelijk zijn tussen de mijnbouwmaatschappijen en de Num". conferentie in het Franse Fontaine- bleau werd al besloten het Europe se wijnregime te herzien. Dat is noodzakelijk, niet alleen omdat in de huidige EG al veel te veel wijn wordt geproduceerd, maar ook omdat de EG er straks twee nieu we lidstaten bij krijgt: Spanje en Portugal. De lage produktiekosten in Spanje plus het feit dat de wijn gaarden daar nog veel intensiever bebouwd kunnen worden dan nu al het geval is, maken de vrees ge rechtvaardigd dat de EG in haar wijn gaat verdrinken als Spanje eenmaal is toegetreden. Daarom wil de Gemeenschap de wijnpro duktie in de hand zien te krijgen voordat Spapje lid is. ADVERTENTIE OV-optometrist ANVC-contactlensspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 58, 071-140148 Wassenaar: Langstraat 7, 01751-14396 Katwijk: Voorstraat 80,01718-12765 Sassenheim: Hoofdstraat 253, 02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115, 01717-2024 PARIJS/N'DJAMENA (Rtr./UPI/AFP) - De Tsjadische regering van Hissène Habré is verre van gelukkig met de plannen voor de terugtrekking van de Franse en de Libische troepen uit Tsjaad. Habré zelf heeft nog geen commentaar gegeven op de plannen, maar de staatsradio gaf gisteren als commentaar dat „de Libiërs bereid zijn één stap terug te doen zodat ze twee stappen vooruit kunnen doen". OSLO (Rtr) - Gisteravond voer een vreemde onderzeeër, zeker niet van de NAVO, voor de Noorse kust bij Stavanger in de netten van een Noorse treiler, aldus de marine in Oslo. De treiler werd meegesleept tot buiten de territoriale wateren. Dit stopte direct toen de kustwacht vijf handgranaten onder de water spiegel liet ontploffen, een interna tionaal teken waarmee onder zeeërs wordt bevolen boven te ko men, zo zei een woordvoerder. Het .bewegende object onder water' dat het kustwachtschip met zijn sonar waarnam en waarvan het slechts zei te kunnen vermoeden Presidenten in de VS. V.l.n.r. Reagan ('daar heb je hem weer'), Ford ('waar ligt Polen?') Carter ('voor de microfoon betaald') en Nixon (onstui mige baardgroei'). (foto ap» Mijnwerkers accepteren aangeboden loonsverhoging

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7