Gewonden door gas water Scholen: controle op spijbelen is goed 'Papieren leerlingen? Ik vind het een zware insinuatie' Waterleiding in Hengelo 'besmet' 111 BEATRIX' ADJUDANT VALT VAN PAARD Prinsjesdag zoals 't hoort WM*'mkü 'Ziekenhuisrekeningen schaden verzekeraars Gelijke behandeling vrouw kost banen Schoner bacterie slokt fosfaat in afvalwater op WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 win ■giek eind de g tfieuf HENGELO (GPD/ANP) Deskundigen van de veilig heidsinspectie, brandweer, politie en justitie zullen nog deze week beginnen met een onderzoek naar de oorzaak van gasvorming in een deel van het Hengelose waterlei dingnet. Twee mensen liepen hierdoor gisteren tweede- en derdegraads brandwonden op aan armen, gezicht en han den. Toen zij hun waterkraan opendraaiden, ontvlamde het gas door aanwezigheid van open vuur in de geiser. Het gas was afkomstig uit een gro te lpg-tank. Het vat was door een Leiderdorpse firma op het water leidingnet aangesloten voor een verplichte vijfjaarlijkse controle op de drukvastheid. In de hiervoor leeggemaakte tank bleek echter nog druk aanwe zig te zijn die bovendien hoger was dan de druk op de waterleiding, waardoor het gas geruime tijd in de waterleiding werd geperst. De lei dingen in een deel van de woonwij ken Berflo Es en Groot Driene raakten ermee besmet. Onmiddellijk nadat de eerste melding de politie gistermiddag bereikte, werd groot alarm gesla gen. De bewoners van de desbe treffende stadsdelen werden met geluidswagens gewaarschuwd om hun waterkranen niet te gebrui ken. Hetzelfde gebe,urde via de Hil- Strafvervolging wegens ongeluk circuit Zandvoort HAARLEM (GPD) - Zowel Zand- voorts circuit-exploitant Cenav als constructiebedrijf Okkerman in Voorburg zal strafrechtelijk wor den vervolgd wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Dit naar aanleiding van het instorten van een loopplat form tijdens races op het circuit van Zandvoort op 26 augustus, waarbij 35 mensen gewond raak ten. De Haarlemse officier van jus titie mr. Zandbergen heeft dit gis teren meegedeeld. De Cenav zal worden vervolgd wegens het niet aanvragen van de vereiste bouwvergunning en het constructiebedrijf in verband met fouten in de constructie van het loopplatform. Volgens Zandber gen vertoonde deze constructie mankementen en is gebruikge maakt van ondeugdelijk materiaal. Door het instorten van een loop- platform tijdens de Grand Prix op het Zandvoortse circuit raakten 26 augustus 35 mensen gewond van wie. vijf ernstig. De Cenav (Circuit Exploitatie Nederlandse Autoren- sport Vereniging) heeft voor dit loopplatform, dat vlak voor de For mule-1-race is aangebracht, geen bouwvergunning aangevraagd.. versumse radiozender waar werd 'ingebroken' in de uitzendingen. Waarschuwing De bewoners van de woningen binnen de gevarenzone kregen al lemaal een persoonlijk waarschu wing. Hun woningen werden ge ventileerd en de binnenleidingen van de waterleidingen ontgast. Bij de vijf woningen waar niemand werd aangetroffen, werd een brief je door de bus gedaan en een waar schuwingssticker bij de sloten van de deuren geplakt. Diverse wegen in de directe omgeving werden ge deeltelijk of volledig voor alle ver keer afgesloten. De waarschuwing dat er gas in de waterleiding was gekomen kwam voor de bewoners van twee huizen te laat. „Er was plotseling een enorm vuur", zo verklaarde een 69-jarige man die water tapte om thee te zetten. Hij liep brand wonden aan onder meer zijn han den op. Ook een 61-jarige vrouw tapte warm water toen zich een ex plosie voordeed. Het hoofdwaterleidingnet werd doorgespoeld en omstreeks vijf uur was al het gas uit de leidingen verdwenen. De bewoners van de wijken hadden echter nog geruime tijd smerig water. De politie kreeg in 2,5 uur tijd zo'n duizend telefoontjes te ver werken van verontruste wijkbewo ners. Ook bij het gemeentelijk voorlichtingsbureau stond de tele foon roodgloeiend. Kort vóór het vertrek van de gouden koets vanaf paleis Noordeinde sloeg de schrik het paardenvolk om het hartj.Ha/re Majesteits adjudant en hofmaarschalk, de overste Blussé van Oud-Alblas, viel van zijn paard. Het dier was geschrokken v DEN HAAG (GPD) - Prinsjes dag is in Den Haag verlopen zo als het hoort. Een lekker zonne tje, een wuivende koningin, mooie uniformen, grote paar den en veel juichende mensen langs de kant van de weg. Er waren nauwelijks inciden ten. Even dreigde er een pro bleem toen tien demonstranten langs de route een spandoek met een tekst tegen kernwa pens ontrolde. Daar hadden ze een vergunning voor. Oran jeklanten vonden dat echter ongepast. De politie trad sus send op. Een andere actie voor de vre de werd niet door de politie ge tolereerd. Agenten hielden vier demonstranten met sandwich- borden tegen, toen die de bin nenstad in wilden. De traditionele stoet vertrok voor het 'eerst sinds vele jaren niet meer vanaf paleis Lange Voorhout. Het pas gerestau reerde paleis Noordeinde was nu het vertrekpunt. De tocht ging via de Heulstraat, het Lan ge Voorhout en de Korte Vij verberg naar het Binnenhof. Voor de paarden, de militai ren, de muziekkorpsen en een i ovnerwachte manoeuvre v voorbijkomend rijtuig. groot deel van het publiek maakte dat weinig verschil. Al leen de ware liefhebbers von den de balkonscène op het Lange Voorhout vroeger leuker en spontaner. De koningin, prins Claus, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven moesten dit keer vanachter het paleishek worden toegejuicht. Kort geding tegen o.a. AZ Leiden UTRECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzekeraars lijden jaarlijks 30 tot 40 miljoen gulden schade doordat de academische ziekenhuizen zich bij het declare ren niet houden aan het wettelijk systeem. Dat betoogde de raads man van het Kontaktorgaan Lan delijke Organisaties van Ziekte kostenverzekeraars (KLOZ), mr G.J. Kemper, gisteren tijdens de behandeling van een kort geding voor de president van de recht bank in Utrecht. Het KLOZ had de academische ziekenhuizen van Utrecht, Amster dam, Groningen, Nijmegen, Lei den en Rotterdam gedagvaard. Het eiste dat de ziekenhuizen zich van af 1 november weer aan de regels houden en vroeg rechtbankpresi dent mr L. Schuman een dwang som van een half miljoen gulden vast te stellen voor elke overtre ding. Beide partijen bleken het overi gens oneens over wat het „wette lijk systeem" inhoudt. De zaak ligt volgens de raadsman van de zie kenhuizen, mr De Witt Wijnen, zelfs te gecompliceerd voor een kort geding. Sinds de inwerkingtreding van de wet tarieven gezondheidszorg, begin 1982, stelt een speciaal or gaan -het COTG- de tarieven vast. Voordien gebeurde dat voor de academische ziekenhuizen door de minister van onderwijs en weten schappen. Het KLOZ gaat er van uit, dat de destijds door de minister vastge stelde tarieven nog gelden, omdat het COTG daar sindsdien geen wij ziging in heeft aangebracht. De zie kenhuizen bestrijden dat. Het gaat in deze zaak onder meer om de jaarkaarten voor poliklini sche verrichtingen, waarvoor de patiënt een bedrag ineens ver schuldigd is. Volgens de verzeke raars zit daar alles in, kosten en ho noraria, maar staan de meeste aca demische ziekenhuizen toe, dat de specialisten afzonderlijke declara ties sturen. Bovendien berekenen veel specialisten het hoogleraarsta rief (plus 25 procent), dat volgens het KLOZ alleen mag worden ge vraagd als de hoogleraar zelf de pa tiënt behandelt. Mr de Witt Wy nen, raadsman van de ziekenhuizen, betoogde dat de minister toen en het COTG nu de regels veel ruimer interpreteren dan het KLOZ. Hij erkende, dat veel academische ziekenhuizen ge heel of gedeeltelijk van het sinds 1970 bestaande systeem van de jaarkaarten zijn afgestapt en afzon derlijke declaraties (laten) sturen voor afzonderlijke medische ver richtingen. Maar dat is volgens hem niet in strijd met de regels. Ook de particuliere verzekeraars hebben de rekeningen jarenlang zonder meer betaald. Hij betoogde, dat er grote finan ciële en principiële belangen op het spel staan. Het KLOZ wil vol gens hem voor alle particuliere pa tiënten in academische ziekenhui zen eenzelfde regeling als voor de ziekenfondspatiënten. Als het KLOZ gelijk krijgt, bete kent dat per jaar voor elk acade misch ziekenhuis niet alleen een verlies van miljoenen, maar ont staat er ook een verschil met de niet-academische ziekenhuizen, die voor particuliere patiënten wel andere tarieven in rekening bren gen dan voor ziekenfondsverzeker den. De rechtbank doet op 2 oktober uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Als het minis terie van onderwijs duizend werk loze getrouwde vrouwen zonder uitkering zou aannemen voor de tijdelijke arbeidsplaatsen in het onderwijs moeten er zeker zeshon derd van die tijdelijke banen wor den geschrapt. Een van de voor waarden van het project is name lijk dat het geen extra geld mag kosten. De tijdelijke banen moeten dan ook worden bezet door werk- loze onderwijskrachten met een mag bevatten die in strijd zijn met De stichting wil dat de rechter minister Deetman (onderwijs) dwingt de mogelijkheid open te houden dat ook werkloze gehuwde onderwijzeressen of leraressen, die geen kostwinner zijn en geen uit kering krijgen, zo'n tijdelijke aan stelling krijgen. De stichting vindt dat het project van tijdelijke arbeidsplaatsen voor het onderwijs geen voorwaarden De 68-jarige Hengeloër Wierin- ga verbrandde gisteren zijn han den na het opendraaien van de kraan. (fotoANP» uitkering of wachtgeldregeling. Dit stelde een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en wetenschappen gisteren tijdens de behandeling van een kort geding van de Stichting Ombudsvrouw te gen de Staat voor de Haagse recht bank. de wet gelijke behandeling nen en vrouwen. De voorwaarde van het kostwinnerschap, dus het recht op een uitkering, betekent volgens de stichting discriminatie van de vrouw op grond van die wet. Bij het ministerie van onderwijs gaat men er van uit dat het tijdelij ke project geen extra geld mag kosten. Het totale budget voor het driejarenplan bedraagt 540 miljoen gulden, opgebouwd uit ingelever de prijscompensaties, bespaarde ontslaggelden voor onderwijs krachten en rww- en wwv-uitkerin- gen. Het toelaten van werkloze, ge trouwde niet-kostwinners zou het hele „inverdieneffect" teniet doen omdat zij geen uitkering meebren gen. De rechter, mr J.J.R. Bakker, constateerde dat beide partijen het er over eens zijn dat de regeling in principe niet valt te rijmen met de wet gelijke behandeling. Uitspraak dinsdag 25 september. WAGENINGEN (GPD) Onderzoekers van de Landbouwhogeschool Wageningen zijn erin geslaagd fosfaat in afvalwater vrijwel volledig op te nemen met behulp van bacteriën. Dit betekent dat zuiveringsinstallaties in de toekomst met minder chemicaliën dan gebruikelijk het meeste fos faat uit afvalwater kunnen verwijderen. Deze werkwijze is volgens de landbouwhogeschool niet alleen goedkoper, maar levert ook minder che misch slib als afvalprodukt op.. Het succes is te danken aan de bacterie acinetobacter. In een zuursto- farme omgeving spreekt deze bacterie zijn overlevingsmechanisme aan, wat gepaard gaat met de afgifte van fosfaat. Dat fosfaat heeft de bacterie eerder onder gunstige, zuurstofrijke omstandigheden opgenomen. De landbouwhogeschool heeft dit principe toegepast door een deel van het bacterieslib af te takken naar een ruimte met een lage zuurstofcon centratie. Het opgenomen fosfaat komt dan snel en in geconcentreerde vorm vrij. Het fosfaat in huishoudelijk afvalwater is grotendeels afkomstig van menselijke uitwerpselen en wasmiddelen. Ook als alle wasmiddelen fos faatvrij zullen worden, zal nog via het rioolwater een grote hoeveelheid fosfaat in het oppervlaktewater terecht komen. Dit leidt tot overdadige algengroei die het overige leven in het water verstikt. Tijdens het internationale congres voor biologische fosfaatverwijde ring, dat volgende week in Parijs wordt gehouden, zal de landbouwhoge school deze nieuwe methode presenteren. VERKRACHT (ANP) - De politie heeft vier Eindhovenaren van 20 tot 32 jaar aangehouden die ervan worden verdacht het afgelopen weekeinde een 22-jarige vrouw uit Weert te hebben ontvoerd, mishan deld en driemaal verkracht. Dat heeft een woordvoerder van de Eindhovense poütie gisteren mee gedeeld. Het slachtoffer werd ont voerd uit een dancing in het Belgi sche Molenbeersel. De Landelijke Pedagogische Centra hebben in een alarme rend rapport het spijbelen en schoolverzuim aan de kaak gesteld. Volgens die centra zijn er duizenden leerplichtige jongeren die voor een tijdje of voor altijd de school de rug toekeren. Het is een probleem dat wordt onderschat. Bo vendien, aldus de centra, bestaat er in het middelbaar on derwijs een flinke groep 'papieren leerlingen'. Leerlingen die wel staan ingeschreven, maar nooit naar school komen. Dat kost de overheid vele miljoenen guldens. Kent het voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving de zelfde problemen? Wat is er waar van de bewering dat er nogal wat papieren leerlingen zijn? Papieren leerlingen? De reactie van conrector Kronenberg - Ash ram College in Alphen - is ver ontwaardigd. "Ik vind het een zware insinuatie. Het betekent dat scholen puur fraude plegen. Want het aantal leerlingen be paalt hoeveel lesuren er aan do centen kunnen worden verge ven. Kortom, je steelt geld als je meer leerlingen opgeeft dan je in werkelijkheid hebt." door Jan Westerlaken Kronenberg stelt met klem dat dergelijke praktijken bij hem op school nooit een kans zullen krij gen. "Als een school op die ma nier te werk gaat, dan is er iets niet in de haak", zegt hij. Het fenomeen 'papieren leer ling' kwam op de proppen toen de Landelijke Pedagogische Centra een onderzoek deden naar het schoolverzuim in het middelbaar onderwijs. Mevrouw Zijlstra, woordvoerster van de centra: "Hoe groot deze groep is, weten we niet. Maar tijdens het onderzoek naar spijbelen kwam steeds naar voren dat behoorlijk wat leerlingen helemaal niet naar school gaan. De vraag is: hoe krijg je die kinderen terug in de schoolbank? De groepen die hen opvangen, hebben hierin een be langrijke taak. We moeten er al leen voor oppassen dat zij geen school naast de school worden." Rector Lugtenburg van het Pieter Groen College in Katwijk vertelt dat zijn college - maar ook andere scholen - geregeld wordt gecontroleerd waarbij wordt nagegaan of het opgege ven aantal leerlingen nog wel juist is. "De moeilijkheid waar mee wij vooral te kampen heb ben, is het feit dat leerlingen zich soms bij twee of drie scholen te gelijk laten inschrijven. Je denkt dat ze naar jouw school zullen komen, maar na de vakantie blij ven ze weg. Dus moet je er met het vergeven van het aantal lesu ren al enigszins rekening mee houden dat er minder kinderen kunnen komen. Dat doe ik ook. Als ik tweeduizend uren heb, dan vergeef ik er maar 1980. Zo voorkom ik dat ik docenten moet teleurstellen en hun achteraf minder uren kan geven dan in eerste instantie was afgespro ken." De papieren leerlingen: de scholen in de regio Leiden hou den zich er niet mee op, zeggen zij. "We hebben hier geen klas met papieren leerlingen", zegt conrector Lucassen van het Fio- retti-College in Lisse. "We nemen op dit punt geen enkel risico", voegt waarnemend rector Candido van de Leidse school voor meao eraan toe. "Ie dere leerling die bij ons staat in geschreven, is echt. Vorige week hebben we dat nog gecontro leerd." Het Albanianae in Alphen - 1788 leerlingen - weet twee we ken nadat het nieuwe schooljaar is begonnen precies waaraan hét toe is. Leerlingen die zich dan nog niet hebben laten zien, wordt schriftelijk gevraagd waar ze blijven of er wordt met de ou ders van de deze kinderen een te lefoontje gepleegd. "En dit ge beurt uiterst zorgvuldig", verze kert rector Pieterse. "Bij ons staan 1788 te boek en die zijn er ook echt." Directeur De Bruin van de technische school in Leiden ver telt dat het probleem van de pa pieren leerlingen kan gaan spe len bij het partieel - gedeeltelijk - onderwijs. Die leerlingen werken drie dagen en moeten twee dagen in de week naar school. Volgens De Bruin zijn er heel wat bazen die daar niets voor voelen. Ze verlangen dat er vijf dagen wordt gewerkt. De partieel-leerplichtige leerling kan daar aan toegeven en laat het onderwijs voor het wat is. Maar hij staat wel ingeschreven. De scholen hoeven geen melding van absentie te doen. "Eigen lijk", stelt De Bruin, "kan dit probleem zich op elke school af spelen die meer dan vier leerja ren heeft." Spijbelen De Landelijke Pedagogische Centra zeggen geschrokken te zijn van het grote aantal spijbe laars. Globaal schatten zij dat dit landelijk tussen de zes en elf pro cent ligt. Die cijfers zijn afkom stig uit grotere en kleinere ste den. Hoewel de schoolleiders be weren dat het allemaal best mee valt met het verzuim, laten de centra een heel ander geluid ho- Mevrouw Zijlstra: "De regi stratie van leerlingen die spijbe len is ronduit slecht, het gebeurt niet nauwkeurig. Daarom maken de scholen zich er geen al te gro te zorgen over, terwijl daar alle reden toe is. Er zijn serieuze tel lingen gedaan die schrikbarend hoog zijn. En waarom verzuimen er zoveel leerlingen? De meeste antwoorden die we kregen: er kraait geen haan naar. Daaruit hebben wij de conclusie getrok ken, dat er op praktisch elke school onvoldoende wordt bijge houden wie wel en wie niet aan wezig is." De scholen komen tegen deze beschuldiging in opstand. Stuk voor stuk vinden ze dat er een goede controle is. Hoe? Rechter Pieterse van het Al banianae: "De ouders moet het melden als hun kind niet naar school komt. Wordt hieraan niet voldaan, dan belt de volgende dag een conrector op om te infor meren wat er aan de hand is. Dat geeft inderdaad handenvol werk, maar het voldoet uitstekend. Bo vendien houden we tussen de lessen door steekproeven om na te gaan of leerlingen halverwege de schooltijd zijn opgestapt. In Amsterdam - waar ik heb ge werkt - was het spijbelen ernsti ger dan hier." Dagstaat Het Ashram-College produ ceert elke dag een staat waarop precies staat aangegeven wie er wel en wie er niet op school is geweest. Als een scholier meer dan een week zijn gezicht niet heeft laten zien, dan stapt een van de onderwijskrachten naar de ouders. In de lagere klassen maakt het Ashram nog gebruik van het aloude klasseboek. De hogere klassen kennen een ande re regeling. De Bestevaer mavo in Katwijk heeft een controlesysteem dat nog altijd goed bevalt. "Wie zich niet meldt", zegt directeur Van Lokhorst, "trek ik persoonlijk na. Brengt de spijbelaar geen briefje mee, dan bericht ik de ou ders over zijn afwezigheid en laat ik de leerling een middag terug komen. Ik kan niet anders zeg gen dan dat dit systeem prima werkt. De ouders - die gezagsge trouw zijn - steunen me hierin." Ook de Leidse school voor meao - met duizend, merendeel niet-leerplichtige leerlingen - houdt, zegt hij, goed in de gaten dat het verzuim niet de spuiga ten uitloopt. Candido: "We con troleren intensief. Als een leer ling twee keer is weggebleven, zoeken we uit wat daar achter kan steken. Het loopt goed, we hoeven ons geen zorgen over ver zuim te maken." Het Fioretti-College heeft zo zijn eigen manier om spijbelaars te straffen. Conrector Lucassen: "Als een leerling zonder kennis geving wegblijft, dan moet hij dat uur inhalen. Plus een uur ex tra. Zo houden we de situatie aar dig in de hand." Wordt er nu meer gespijbeld dan een paar jaar geleden? Directeur De Bruin van de technische school in Leiden be weert dat dit best meevalt. "Als ik een vergelijking maak met en kele jaren terug, dan valt die stij ging me best mee. Ga je twintig jaar terug, ja, toen kwam dit haast niet voor. Hoe dat komt? Dat is niet zo moeilijk. Met het verlengen van de leerplicht haal je dergelijke problemen in huis." Van den Broek: zorgen om drugs handel Antillen BOGOTA (ANP)- Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft tijdens zijn bezoek aan Colombia zijn Colombiaanse collega Augusto Ramirez de grote zorg van de Antil liaanse regering overgebracht over de rol die Colombianen spelen in de drugshandel op en via de Antil len. Minister Ramirez verklaarde gis teren in Bogoté na zijn besprekin gen met minister Van den Broek, dat zes Latijnsamerikaanse landen vorige week tijdens een conferen tie hebben besloten de kwestie van de internationale drugshandel in de Verenigde Naties aan de orde te stellen. Brazilië, Argentinië, Boli via, Peru, Ecuador en Colombia zullen voorstellen een internatio nale conferentie over drugs bijeen te roepen en een internationaal fonds te vormen voor steun aan de landen die de handel in verdoven de middelen "met zeer veel kosten bestrijden". ADVERTENTIE Rioja 1981 Coto Vintage wijn gedistilleerd Tel. 015)569324

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5