Fascinerend beeld eigentijds bouwplan DE NATUUR ALS BUUR Weer vragen in Kamer over 'zaak Schreuders' Eerste paal rioolgemaal Bezwaren i tegen bouw windmolen 1 in Alphen afgewezen LEIDEN Tentoonstelling over 'gat' van Kaiserstraat DEN HAAG/LEIDEN - De Tweede Kamerleden Ernsting (CPN) en Wallage (PvdA) nemen geen ge noegen met de antwoorden die mi nister Deetman (onderwijs) on langs gaf op vragen over de Leidse universiteitsraad. Zij waren toen ontstemd over het niet benoemen van Gijs Schreuders, oud-kamerlid voor de CPN, als buiten-universi tair lid van de raad. Zij vreesden dat zijn politieke verleden hem parten speelde, Deetman ontkende dat. Nu willen zij weten of de minis ter het zich kan voorstellen dat door hem de suggestie kan zijn ge wekt dat een carrière in de lands- politiek iemand ongeschikt maakt bepaalde maatschappelijke func ties te bekleden. Bovendien vragen zij hem waar hij het criterium vandaan haalt dat is gehanteerd bij de beoordeling van de kandidaten. Op de vragen die een aantal kamerleden hierover de bewindsman had gesteld, ant woordde hij dat de voorgestelde kandidaten niet aan het 'criterium' voor benoeming voldeden. Ernsting en Wallage vragen Deetman nu of dit door hem geïn- - troduccerde criterium overeen stemt met de letter en de geest van de wet Universitaire Bestuursher- vorming. Ook willen zij weten waarom het criterium juist nu is geintroduceerd en of hiervoor een concrete aanleiding bestond. Over de breedbladige wespenor chis, Epipactis helleborine, valt misschien niet zo veel te vertel len. Op zich is het een vrij onoog lijke plant, die bovendien verre van zeldzaam is. Omdat het een orchidee is, wordt hij echter door veel mensen van een merkwaar dig aureool voorzien. Toegege ven, er zijn bijzonder fraaie ver tegenwoordigers van de orchi- deeënfamilie, maar om de hele groep als zodanig met veel ont zag te behandelen lijkt ons toch ietwat overdreven. De breedbladige wespenorchis is een ongeveer 80 cm hoge plant. Vóór de bloei is de top van de stengel, met de bloemknop pen omlaaggebogen. Onder de bloemtros staat een aantal don kergroene, papierachtige, ronde tot breed-elliptische bladeren. De bloemen zijn zeer variabel van kleur. Meestal zijn ze iets groenig, met rood aangelopen kroonbladeren. Bij sterke ver groting lijken ze inderdaad veel op de orchideeën zoals men ze van de bloemisterij kent. Door de geringe grootte, ze zijn onge veer V2 cm in doorsnee, zijn ze echter niet zo opvallend. Ze ver schijnen in juli; tot half septem ber kunnen bloeiende planten gevonden worden. Wespen Zijn Nederlandse naam dankt de breedbladige wespenorchis aan zijn bestuivers. De plant kan uitsluitend door de bekende en voor veel mensen hinderlijke ge wone "limonadewespen" die op de nectar afkomen, bestoven worden. Landt een wesp op de door J. P. H. M. Adema en H. A. J. in den Bosch lip van een onbestoven bloem, dan wordt door middel van een speciaal mechanisme een twee tal klompjes stuifmeel op zijn kop geplant. Brengt hij vervolgens een be zoek aan een tweede bloem, die reeds zijn stuifmeel kwijt is, dan komen de stuifmeelklompjes te gen de stempel van de orchi- deeënbloem en wordt deze be vrucht. Hoe het komt dat de wes penorchis juist wespen aantrekt weten we niet. Veel orchideeën zijn erg kieskeurig waar het hun bestuivers betreft. Er zijn zelfs soorten waarbij de bloem een na bootsing is van het wijfje van een bepaalde insektensoort. Deze lokken door de bouw van de bloem èn doordat ze sexlok- stoffen verspreiden, mannetjes van deze insekten. Of de wespe norchissen ook geurstoffen ver spreiden, waardoor mannetjes wespen gelokt worden, is niet bekend. Waarschijnlijk is dit niet het geval en worden de dieren uitsluitend door de nectar aange lokt. Na de bevruchting ontwikkelt het zaad zich. Zoals dat van alle orchideeën is dit zo fijn als stof en bevat het (vrijwel) geen reser- vevoedsel. Als het op een ge schikte plaats terecht komt en ontkiemt, moet er direkt voedsel aanwezig zijn. De meeste orchi deeën, zoals ook de breedbladige wespenorchis, leven in symbiose met een schimmel. De schimmel levert voedsel, water en minera- Een bloem van de breedbladige wespenorchis aan de Herensingel len. Voor het kiemplantje is het noodzakelijk dat de schimmel in de grond aanwezig is. Het aantal geschikte plekken, waar het zaad kan ontkiemen is zodoende erg klein. Dit wordt gecompenseerd door het gigantisch grote aantal zaden dat één enkele orchidee vormt. Als er veel zaad gevormd wordt, is de kans groter dat er wel eentje op een geschikte plaats terecht komt. Ondanks het feit dat er strenge eisen aan zijn groeiplaats gesteld zijn, is de breedbladige wespe norchis in de omgeving van Lei den een algemene plant. Wij ken nen hem uit de duinen tussen Katwijk en Noordwijk en van wegbermen in Warmond. Uit Leiden zelf was hij tot voor kort niet bekend. Tot onze verbazing echter stonden er de afgelopen weken twee exemplaren in een tuin aan de Herensingel. De eige naar van de tuin verzekerde ons dat ze er vorig jaar nog niet groei den èn dat hij ze niet had uitge zaaid. Het is een raadsel hoe het zaad hier terecht gekomen is; dat het tevens een goede bodem vond om te ontkiemen en uit te groeien tot volwassen planten is toch wel merkwaardig. De tuin ligt direkt aan de singel, met alle (Foto In den Bosch) gevolgen vandien wat betreft bo dem- en luchtverontreiniging. Zoals eerder gezegd zijn het vrij onopvallende planten. Enige jaren geleden waren we in Noord-Frankrijk, tezamen met een groot gezelschap excursie- gangers. In het gezelschap be vond zich een dame die verzot was op orchideeën. Toen haar een groepje wespenorchissen ge toond werd met de mededeling dat het echte wilde orchideeën waren, was de dame in kwestie diep beledigd. Ze wist zeker dat ze er tussen genomen werd. Zul ke lelijke, onooglijke planten konden zeker géén orchideeën zijn. Op de foto linksboven: jongeren- huisvesting in aanbouw aan de Kaiserstraat. In de ontwerp-tekening hierbo ven is te zien hoe de gevel van de nieuwbouw straks er uit gaat zien. Daarboven, uitvergroot, de dak constructie bestaande uit stalen spanten en hekken waarmee arem- tect Fons Verheijen vorm geeft aan de eis van de gemeente dat het ge bouw een schuine kap moet heb ben. Op de voorgrond in de tekening: de Venus van Milo van Salvador Dali, bedoeld om de draak te ste ken met de post-moderne stroming in de architectuur. (foto Holvast) bouw is onmiskenbaar van deze tijd, maar zonder dat het com plex hinderlijk contrasteert met de omgeving. Kenmerkend voor Verheijens architectuur is het ge bruik van eigentijdse materialen zoals staal en glas en de toepas sing van sprekende kleuren (rood en turquoise/blauw) die de fantasie prikkelen. Voor elk on derdeel van zijn gebouw poogt Verheijen in functioneel opzicht verantwoording af te leggen, dat wil zeggen: geen loze vormen en versierselen, maar een vormge ving die zijn oorsprong vindt in de constructie. Het uitwendige is als het ware een afspiegeling van het inwendige. Met deze houding neemt Ver heijen stelling tegen de post-mo- dernistische stromingen ^in de huidige architectuur: dat wil zeg gen tegen de tendens om loze stijl- en vormmiddelen uit het klassisistische verleden in de he dendaagse architectuur te ge bruiken. In de strijd tussen de architec tuurstromingen levert Verheijen ook een bijdrage: in één van zijn ontwerp-tekeningen staat de Ve nus van Milo van Salvador Dali, uitgebeeld als ladekast. De post moderne architect trekt naar de opvatting van Verheijen wille keurige benodigdheden uit die ladenkast van het verleden en 'plakt' ze aan de nieuwe gebou wen die vandaag de dag in de ste den worden neergezet. Daardoor ontstaan de onafhankelijk van de constructie aangebrachte vor men die Verheijen zo verwerpe-' lijk vindt, of sterker nog: die de constructie geweld aan doen. Zuiver bouwen Jammer is dat Verheijen met zijn ontwerp voor de Kaiser straat gedwongen is van zijn be ginsel van zuiver bouwen af te wijken door de eis van de ge meente Leiden dat op het ge bouw een schuine kap moet staan. Gezegd moet worden dat de architect vindingrijk op die eis heeft weten in te spelen door de kap te verbeelden door een schuin hekwerk dat, heel func tioneel, dienst doet als afschei ding voor het dakterras. Jammer is ook dat de architect zijn ideeën over bouwen, voor wat Leiden betreft, nog slechts heeft mogen uitwerken in de toch altiid nog wat hokkerige ge bouwen voor jongerenhuisves ting. Ondanks dit manco heeft Verheijeh een tweekamerwo ning weten te creëren waarvan de inbreng van toekomstige be woners verder gaat dan de keuze van een behangetje. Door middel van zes kasten en een mobiele deur kunnen bewoners van het Kaiserstraatcomplex straks de indeling van hun woning, dat wil zeggen de grootte van het woon- en slaapvertrek, zelf bepalen en naar believe wijzigen. Het zou aardig zijn als de ge meente Leiden op het idee kwam deze architect ook eens wonin gen te laten ontwerpen voor an dere soorten huishoudens, in de binnenstad, maar bijvoorbeeld ook in de Stevenshofpolder waar wel enige behoefte is aan een wo ningontwerp dat boven het ge middelde uitsteekt. Het streven van de gemeente naar de hoogst mogelijke kwali teit, de laagst mogelijke kosten en het onderhoudsarm ontwer pen van woningen zijn aspecten die Verheijen voldoende in zijn plannen heeft weten te verwe zenlijken. Voor wat betreft het economisch en onderhoudsbe- wust ontwerpen, dat bovendien leidt tot een bijzondere architec tuur, mag een complex van 70 wooneenheden in Den Hoorn, dat Verheijen ontwierp in op dracht van de woningbouwver eniging St. Willibrordus, nog tot aanbeveling strekken. JAN RIJSDAM KAPSALON - Na een verbou wing van zes weken is het pand Breestraat 147, waar een parfume rie en schoonheidssalon zijn geves tigd, verrijkt met een kapsalon. De ze drie zaken, eigendom van Jean- Marie Westen, zullen onder de naam Jean Marie gaan opereren. De kapsalon wordt geleid door Jean Marie Westen, de parfumerie en schoonheidssalon door Toos Gijbels. RADIO/TV - Het radio- en tv-be- drijf Van der Greft, Gerrit Dou- straat. opent morgen de nieuwe winkel annex werkplaats. De ope ning om elf uur wordt verricht door wethouder Fase (economi sche aangelegenheden). Boven dien viert Televisie Service Van der Greft het tienjarig bestaan. Dat gebeurt met een "bescheiden ten toonstelling van oude weergave- apparatuur". De tentoonstelling heet 'Van speeldoos tot beeld plaat'. PARDOEZA - Het voormalige studentencafé Pardoeza, Doeza- straat 43, heeft de deuren weer ge opend, nu echter als eetcafé voor iedereen. Eigenaren zijn Leo Kam- phues, Frans van Capelle en Gert Jan Nieboer. BOUWMARKT - De opgeknap te Gamma Bouwmarkt, Oude Sin gel 246, wordt morgen heropend. De eerste drie dagen zijn er allerlei koopjes ter gelegenheid van de heropening. Aanstaande zaterdag wordten tal van bouwmaterialen gedemonstreerd en zijn er gratis flensjes en suikerspinnen. LEIDEN - Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) heeft giste ren de eerste paal geslagen voor een nieuw, definitief rioolgemaal in de Merenwijk. Het rioolgemaal wordt gebouwd aan de Rosmolen hoek Tuinbank. Het gemaal krijgt drie rioolwa terpompen, die het afvalwater om hoog stuwen naar een druktoren. Via die toren en drie afvoerleidin- gen van ongeveer 700 meter lengte wordt het water, regenwater en huishoudelijk afvalwater, afge voerd naar de rioolwaterzuivering Leiden Noord. De afvoerleidingen zijn in 1982 en 1983 overigens al aangelegd. De bouw van het rioolgemaal en de automatisch gestuurde pompin- stallatie zal ongeveer een jaar du ren. De totale kosten bedragen on geveer 1,4 miljoen gulden. LEIDEN - Een groep scholieren uit Denemarken heeft gisteren een be zoek gebracht aan de Rembrandt Scholengemeenschap. De Denen oriënte ren zich op het Nederlandse onderwijs en werden op het Rembrandt in de gelegenheid gesteld enkele lessen bij te wonen. Daarnaast was er een klei ne conferentie georganiseerdwaarbij de Deense en Nederlandse scholie ren ervaringen konden uitwisselen. Rector Geerts van de jubilerende school was zo vriendelijk om tekst en uitleg te geven bij een kunstwerk dat in- het Rembrandt staat opgesteld (zie foto Holvast) LEIDEN - In de hal van het stadsbouwhuis aan de Langegracht is, sinds maandag, een expositie te zien over het woningen complex dat in aanbouw is aan de Kaiserstraat in Leiden. Een expositie die de Leidenaar, in het bij zonder degenen die het bouwen in de historische binnenstad aan het hart gaat, niet mag missen. In de ontwerptekeningen en schetsen van architect Fons Ver heijen wordt namelijk op fasci nerende wijze een beeld gegeven van de wijze waarop het 'gat' in de Kaiserstraat wordt opgevuld. De woningbouw van Verheijen (aan de Hooigracht en Middelste gracht worden nog twee van zijn ontwerpen gerealiseerd) beho ren, in ontwerp en praktijk, zon der twijfel tot de meest tot de verbeelding sprekende architec tuur die op dit moment in de Leidse binnenstad tot stand komt. Even een stukje geschiedenis: het opvullen van het 'gat' aan de Kaiserstraat heeft namelijk een zeer lange voorgeschiedenis. Aanvankelijk was de Stichting Studentenhuisvesting van plan in deze straat en op het daarach ter gelegen binnenterrein een reusachtig complex voor 200 stu denten neer te zetten. Architect Paardekooper, van het gelijkna mige bureau uit Voorhout, te kende voor het ontwerp. Dit plan stuitte evenwel van meet af aan op fel verzet van omwonenden en van de buurtvereniging. Gevreesd werd dat de nieuw bouw lelijk boven de omringen de bebouwing zou uitsteken en tot onaanvaardbare verkeers- en parkeeroverlast zou leiden. Bo vendien meenden de bewoners van de Pieters- en Academiewijk dat een flat voor tweehonderd studenten in strijd was met het streven naar kleinschaligheid in de Leidse binnenstad. De wijkbewoners gingen met succes in beroep tegen het be sluit van de gemeente om een vergunning te verlenen voor de nieuwbouw. Tot tweemaal toe kapittelde de Raad van State het Leidse gemeentebestuur omdat het ontwerp op tal van punten in strijd bleek met bepalingen in de Leidse bouwverordèning. Na een juridisch steekspel,-dat en kele jaren duurde, werd in 1980 besloten definitief een punt ach ter het omstreden bouwplan te zetten. Nieuw plan In 1982 kwam architect Ver heijen van hetzelfde bureau uit Voorhout (inmiddels in Verheij- en/Paardekooper omgedoopt) met een geheel nieuw plan voor de bouw van een woongebouw bedoeld voor werkende jongeren en studentenparen. Het idee van een gigantisch woningencom plex is dan geheel verlaten. In het plan zitten nog slechts 47 ap partementen, de hoogte van de nieuwbouw is aanzienlijk terug gebracht ten opzichte van het vo rige plan en het binnenterrein zal ruimte laten voor het parkeren van ongeveer 22 auto's. De 47 wooneenheden worden ondergebracht in twee gebou wen die in een wigvorm ten op zichte van elkaar staan. Tussen de bouwblokken bevindt zich een galerij waar langs de meeste woningen bereikbaar worden. De galerij wordt overspannen door ruimtevakwerk, een con structie van stalen spanten en een glazen kap, dat door maat werk en ritmiek, gezien vanuit het uiterste puntje van de wig, een surrealistisch beeld geeft van het complex. Het uiterlijk van de nieuw- WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1* LEIDEN/ALPHEN - In het wiq molenproject van het Energieh drijf Rijnland (EBR) komt eind lijk schot. De bezwaren van de g meente Nieuwkoop en de Nieui koopse boer R. van de Broek tege het plan zijn afgewezen. De lede van de Alphense raadscommissj voor ruimtelijke ordening zijn mi de bouw van de 25 meter hof windturbine aan de Achttienkj veis, in het gemeentedeel Aarlai derveen, akkoord gegaan. Na de hoorzitting voor de bi zwaarmakers drong ir. Vervee van het EBR er bij het Alphens gemeentebestuur op aan dat m een beetje vaart achter de onthe! fing van de bestemmmingsplanbi palingen wordt gezet. Een subsidi van 42.000 gulden, die het bedrij van het ministerie van econont sche zaken kan krijgen voor het ex; periment, komt anders in gevaar, Nu de Alphense raadscommissii de bezwaren heeft afgewezen hoef alleen het dagelijks bestuur van di provincie Zuid-Holland, Gedepu teerde Staten, nog de zogenaamdi 'verklaring van geen bezwaar' af ti geven. Dat duurt hooguit een hal jaar. De bezwaren van de gemeent* Nieuwkoop richtten zich vooral o; de korte afstand tussen de wind1 turbine en de weg Achttienkavek Nieuwkoop wil dat die minimaa vijftig meter bedraagt, omdat d< verkeersveiligheid anders gevaa: loopt. De EBR-molen komt op der tig meter afstand van de weg. Om- dat dit een Nieuwkoopse verorde. ning is en de molen op Alphense grond staat, wezen de commissie leden dit bezwaar af. De Nieuwkoopse boer Van de Broek had bezwaar gemaakt om dat hij vreesde dat de EBR-molen de wind uit de zeilen van zijn eiger. turbine zou nemen. De afstand tus sen beide molens zal 145 meter be dragen. Volgens TNO is in dit ge val minimaal een afstand van 75 meter vereist. Ook dit bezwaai werd derhalve verworpen. SNELHEID - De Leidse politic heeft bij een snelheidscontrole of de Lammenschansweg gistermor gen 37 automobilisten bekeurd we gens te hard rijden. In totaal werd de snelheid van 479 auto's gecon troleerd. De hoogst gemeten snel heid was 103 kilometer per uur, toegestaan is vijftig.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4