'Beestenspul met meer idieren, geen artiesten •Onderscheiding voor ajterrekundige Oort ^Straten afgesloten Werkloosheid Usse daalt; werkloosheid rayon Leiden stijgt SOreanisatie in handen van Groenoordhallen I Tasjesroof Agenten ontruimen drie illegaal bewoonde panden 'Conferentie tegen racisme moet eerste aanzet zijn' f Piraat uit lucht gehaald HUIS TER DUIN no s fe ratu THE PLATTERS -'OENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 'MILAAN - De 84-jarige Leidse ommifterrenkundige prof. dr Jan Hen- Irik Oort is gisteren onderschei- ngsavjen met de Balzan-prijs. Dat is in uur- Milaan bekend gemaakt. Aan de ïth.kejjnderscheiding is een bedrag van ^?st?50.000 Zwitserse franken verbon- msJen; ongeveer 340.000 gulden. Het geld van de Balzan-stichting komt 1 overuit het vermogen van de in 1932 in ballingschap in Zwitserland ge storven Italiaanse industrieel Eu- t cabigenio Balzan. Oort kreeg de prijs omdat hij een grote invloed op de astronomie van de twintigste eeuw heeft uitgeoe- Hui ^encl en om<^at zÜn verdiensten r s voor de sterrenkunde in de hele g hanwereld worden onderschreven. De uur. onderscheiding werd hem in het ;lemnbijzonder toegekend vanwege zijn 'orma|studies over de rotatie van de melkwegstelsels, de verdeling van [^l^jwaterstof in de melkwegstelsels, de Lf Binnl,EIDEN - Om parkeeroverlast te >tedelVoor^omen zuhen op twintig sep- »then*ember °Ptreclen Queen in de Groenoordhallen - een aantal stra ten in Groenoord worden afgeslo- :entmten: Haarlemmerweg, Floris Ver- 30-lZsterlaan en Koningstraaat. de gaswolken tussen die stelsels en voor zijn, wat genoemd wordt baanbrekende werk bij de ontwik keling van de radio-sterrenkunde. Oort, die studeerde in Leiden en Groningen, was vanaf 1926 sterren kundige in Leiden. In 1935 werd hij hoogleraar en vanaf 1945 tot zijn emeritaat in 1970 was hij directeur van de sterrenwacht van de univer siteit in Leiden. Hij kwam onlangs nog in het nieuws toen een zestig jaar oude theorie van hem werd bevestigd. Leidse sterrekundigen legden foto grafisch het innerlijk van het Melk wegstelsel vast. Volgens de huidige voorzitter van de Leidse sterrenwacht, prof. H. van der Laan, is Oort de meest vermaarde sterrenkundige van de ze eeuw. Dat is volgens hem onder meer af te leiden uit de elf ere-doc- toraten van Oort en zijn buiten lands lidmaatschap van de weten schappelijke academies van onder meer de Sovjet-Unie, Amerika en het Vaticaan. De prijs, die in november zal worden uitgereikt, werd ook nog toegekend aan de Amerikaanse deskundige op het gebied van erf- lijkheidsleer, Sewall Wright en de Zwitserse literatuur-criticus Jean Starobinski. Brigadiertjes krijgen meer bevoegdheden LEIDEN Verkeersbrigadiertjes hebben vanaf 1 oktober de bevoegd heid om het verkeer dwingende aanwijzingen tot stoppen te geven. Automobilisten die geen gehoor ge ven aan het stopteken kunnen wor den beboet. Dit is het gevolg van een wetswijziging. Op de Sumatrastraat oefenden de jeugdige verkeersregelaars gis termiddag al even, onder deskun dige begeleiding (in het midden commissaris Van Voorden). In Lei den zijn de verkeersbrigadiers vier keer per dag op negentien plaatsen aktief. In totaal houden 436 \Jcinderen i het hieke chan IX LEIDEN Artiesten treden dit jaar niet op tijdens 'Beestenspul' in de Groenoordhallen. Wel zijn er meer dieren dan ooit. "Als al die dieren hun respectievelijke gelui den tegelijk voortbrengen, maakt dat minstens evenveel lawaai als t die elfduizend Queen-fans die hier morgenavond zijn", zegt directeur André de Jong doelend op het con- cert van deze Engelse band. Hij Ja" zegt het met de borst vooruit, om- ir& dat de directie van de hallen dit en jaar de negende 'Beestenspul' zelf heeft georganiseerd. De Jong verwacht op zaterdag 22 en zondag 23 september een dikke 20.000 betalende bezoekers, meer rd LEIDEN - Een 48-jarige Leidse vrouw is gistermorgen om vijf voor to elf op de Vijf Meilaan ter hoogte ïn van de kantine van de HCG be- ;n roofd van haar fietstas. Een onge il- veer negentienjarige jongen reed op de fiets langs en rukte de tas van de bagagedrager. Even later zagen twee leerlingen van de school 'De Manse' hoe een man een t fietstas weggooide op de Telders- kade. Een onderwijzer achtervolg de de man nog, maar verloor hem uit het oog. Uit de teruggevonden fietstas was niets ontvreemd. Er za ten overigens alleen een bankpasje en tien gulden in. dan vorig jaar toen er 17 iÜOO de weg wisten te vinden naar Europa's grootste dierenmanifestatie. Be halve de grote verscheidenheid aan dieren moeten ook de voor de kinderen op zondag georganiseer de playback-show en de wedstrijd 'wie doet het best een dier na' hier aan bijdragen. De kleindierensportvereniging Rijnland is nadrukkelijk aanwezig op 'Beestenspul 1984'. Voor het eerste keer zijn er sier- en watervo gels in alle soorten en maten te zien. Afgezien hiervan zijn vele soorten en rassen grote en dwerg- hoenders evenals sierduiven. Ook konijnen (49 rassen) zijn present in de talrijke kooitjes. Onder meer ci- cliden, zoetwaterhaaien en discus vissen bevolken de aquaria van de Leidse aquarium- en terrariumver eniging 'De natuurvriend'. Honden, vertegenwoordigd in 350 rassen, geven in grote getale acte de présence in de Groenoord hallen. Er zal een rassenparade zijn een kind/hondshow, een concours d'elegance, een demonstratie van gehoorzaamheidstraining en van politiehonden, die aanvals- en ver- dedigingsoefening^n doen. Duizenden dieren zijn te zien tij dens de presentatie van de vereni ging ter bevordering van de bijen teelt. De grotere huisdieren zijn on dergebracht op het terrein van 'De Shetlanders', onder meer paarden en pony's, terwijl ook een groot aantal particulieren in deze bran che is vertegenwoordigd. Het 'vee marktvee' ontbreekt Afgezien van de kinderboerderij Leiden is ook een aantal andere or ganisaties vertegenwoordigd, die het beste voor hebben met dieren: Lekker Dier, Nationale Dierenzorg Wassenaar, Wereld Natuur Fonds, werkgroep bestrijding vivisectie, vereniging tot behoud van de Wad denzee, Apen Adoptie en Protectie (AAP), dierenbescherming, diere nasiel, Greenpeace enzovoorts. 'Beestenspul' is zaterdag en zon dag van 10.00 tot 18.00 uur ge opend. Als de manifestatie een suc ces wordt (er zijn 10.000 bezoekers nodig om de kosten van het onge veer 70.000 gulden vergende eve nement te dekken) komen er vol gend jaar wellicht weer artiesten opdraven.. LEIDEN/STREEK - Het aantal werklozen in het rayon Leiden is in de maand augustus met ruim 600 gestegen. Het faillissement van Van Kempen en Begeer had hierin een belangrijk aandeel. In het rayon Lisse noteerde het arbeids bureau daarentegen een daling van 200. Het aantal ingeschreven schoolverlaters daalde in geringe mate. Dit blijkt uit cijfers die het ge westelijk arbeidsbureau (GAB) in Leiden heeft verstrekt. De stijging van het aantal werklozen kwam, af gezien van het bankroet van Van Kempen en Begeer, voor rekening van onderwijsgevenden zonder baan. In augustus groeide hun aan tal met 154 naar 1228, vermoedelijk een gevolg van de grotere klassen in het onderwijs. De groep kan- toorberoepen noteerde vorige maand 125 werklozen meer. In de bouwnijverheid bleek het aantal werklozen vrijwel gelijk. In vergelijking met augustus van vorig jaar, toen de werkloosheid iets afnam, is het aantal werklozen met zes procent gestegen. Hierbij valt op dat het aantal ongeschoolde arbeiders zonder werk in deze pe riode met enkele honderden is toe genomen. In het rayon Leiden wa- Mannen ren dit vooral mannen, in het rayon Lisse vrouwen. De jeugdwerkloosheid (mensen tot en met 22 jaar) en de werkloos heid onder schoolverlaters ver toont ten opzichte van vorig jaar een geringe daling. Het aantal aan tal vacatures steeg in de maand au gustus tot 385, waarvan het meren deel te vinden is in de handelssec tor (161) en de 'zakelijke en overige dienstverlening' (123). Directeur G.A.J. Tibbe van het Leidse GAB trekt uit deze gege vens de verheugende conclusie dat het besef doorbreekt dat de jeugd werkloosheid echt een probleem is. "Gezien de stijging van de werk loosheid en de daling van het aan tal jeugdige ingeschrevenen heb ben we relatief winst geboekt". Met de schoolverlaters gaat het goed. "Het aantal nieuwe school verlaters dat zich heeft ingeschre ven is maar de helft van wat de prognose eerder dit jaar aangaf. Dat betekent dat ongeveer 1400 van deze mensen verder zijn gaan studeren of toch een baan hebben gevonden", verklaart arbeids marktonderzoeker J. Roodzand dit. Bij het arbeidsbureau waren eind augustus ongeveer 2050 schoolverlaters ingeschreven. Vrouwen - Een joekel van een konijn, een 'Franse langoor', geflankeerd door z x oosterse kortharige katjes: voorbodes van 'Beestenspul'. (foto Holv: juli 1984 aug. 1984 juli 1984 aug. 1984 Alkemade 228 238 137 142 Katwijk 777 821 344 363 Leiden 4922 5111 2240 2377 Leiderdorp 447 480 225 254 Oegstgeest 261 279 191 204 Rijnsburg 148 162 74 78 Valkenburg 41 42 22 29 Voorschoten 426 485 208 238 Warmond 97 103 41 45 Zoeterwoude 115 125 56 65 Overige 14 18_ 11 12 Rayon Leiden 7476 7864 3549 3807 Hillegom 405 385 288 241 Lisse 360 323 257 204 Noord wijk 486 489 273 282 Noordwijkerhout 259 249 190 168 Sassenheim 219 210 154 135 Voorhout 98 103 58 55 Overige 3 1 Rayon Lisse 1827 1762 1220 1086 Totaal Gewest 9303 9626 4769 4893 LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend tussen negen en elf uur drie illegaal bewoonde panden ontruimd. Twee panden, Arends horst 35 en Condorhorst 11, bleken leeg. Het derde, aan het Kwekerij plein werd bewoond door een Lei- denaar die er kamers verhuurde. Volgens de politie vroeg de man bedragen tot 250 gulden per week aan de huurders. De panden, eigendom van de ge meente, zijn ontruimd op last van de burgemeester. De bewoner van het huis aan het Kwekerijplein- plein had de woning gekregen vpor gezinshereniging, maar dit bleek gisteren onjuist. De twee andere woningen zijn 'op een slinkse-ma nier' in gebruik genomen door de bewoners, zonder toestemming van de gemeente. De politie onder vond geen problemen bij de ont ruiming. "LEIDEN "Initiatieven om daad werkelijk iets tegen discriminatie en racisme te doen". Dat vooral staat voorop bij de 'werkconferen tie tegen discriminatie en racisme' die volgende maand in het gebouw van de Louise de Coligny-school wordt gehouden. Het plan tot een dergelijke bij eenkomst is afkomstig van het co mité 'Leiden tegen fascisme'. De conferentie is bedoeld als een plat form voor het bespreken van inita- tieven gericht op het bestrijden van racisme en discriminatie in Leiden. Iedereen kan er aan mee doen, "niemand die woont of werkt in Leiden hoeft zich afzijdig te houden", zo menen de organisa toren (opgeven kan bij de Stichting Welzijn, Breestraat 117, tel. 254668, tussen twee en vijf uur 's middags). In een folder voorafgaand aan de conferentie gaan zij in op de symp tomen van racisme en discrimina tie. Wat betreft de noodzaak voor een dergelijke conferentie wordt verwezen naar de jodenvervolging en meer recent de dood van de An tilliaanse jongen Kerwin Duin- meyer. De organisatoren van 'Samen le ven in Leiden' pleiten voor "een gezamenlijk werken aan een pretti ge samenleving in Leiden". Zij schrijven: "Laten wij juist van el kaar leren om elkaar de ruimte te geven. Laten we de verschillen, die er gelukkig zijn tussen de tiendui zenden Leidenaars waarderen in plaats van veroordelen". LEIDEN Radio Entertainer is gistermiddag om tien voor vijf voor de derde keer uit de lucht gehaald. De apparatuur ter waarde van 2.000 .a gulden werd aangetroffen in de Smaragdlaan. Tegen de 39-jarige bewo- ner van het huis is proces verbaal opgemaakt, hoewel hij ontkent dat de apparatuur van hem is. De politie en de radiocontroledienst traden tegen de piraat op, omdat er veel klachten binnen waren gekomen over gestoor- de ontvangst van radio- en televisieprogramma's. ADVERTENTIE Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon: 01719 -19220 k,. i-:. presenteert donderdag 20 september Geopend vanaf 22.00 uur (correcte kleding is verplicht) Berenleiders (1) Beren: "Beestjens of beesten (er be staat ook een groot soort), die zeer dikwijls slechts één dag le ven. In de Noord-Poollanden verscheuren zij de menschen, in deze meer Zuidelijke streken ge schiedt dit juist omgekeerd. Zij zijn overigens goedkoper te hou den dan honden, want ze blijven ook zonder enig voedsel leven". De student in de negentiende eeuw beschikte over een groot arsenaal aan woorden waarmee hij zich verstaanbaar kon maken tegenover medestudenten en zich kon onderscheiden van het klootjesvolk, dat overigens toen nog werd getypeerd als ploerten. Beren. Zo noemden de heren onbe taalde rekeningen. Berenleiders waren er ook. Dat waren de mid denstanders die studenten lieten poffen en soms het nakijken had den als een jongeman met zijn studie stopte (sjeesde dus) en per diligence naar elders vertrok, spoorslags. Ook in deze tijden waarin het ballendom weer opleeft, kan de student altijd terugvallen op het idioom van zijn kaste. Wat dat betreft is er niet zoveel veran derd. Natuurlijk, de woorden zijn vaak niet meer dezelfde, maar het gaat om het verschijn sel. En dat bestaat nog steeds. Nee, als je het studentenleven van vroeger in zijn geheel beziet, valt pas op hoeveel er is verdwe nen in de loop der tijden. Verma len door de molensteen des tijds: de diligence, de trekschuit. De aanleiding voor deze be schouwing van het studentenle ven is het prachtige werk dat op de markt is gebracht door de A.1- phense uitgeverij Canaletto. Alle platen, verschenen bij de Leidse Studenten Almanak in de jaren 1838-1897, zijn door Canaletto opnieuw uitgegeven. Tegelijker tijd verscheen een boek waarin M.F. Le Coultre en M.P. Frankel die platen aan een nadere studie onderwerpen. Vandaag naar aanleiding van deze studie van beide heren een vluchtige schets van het Leidse studentenleven in de vorige eeuw, morgen zullen we enkele platen onder de loep nemen, aan gezien deze kunstwerken veel vertellen over een voorbij tijd perk en met name de zeden en gewoonten van de negentiende eeuwse student in een helder daglicht plaatsen. Berenleiders (3) Wie het werk van Klikspaan kent, zal weten dat studeren in de negentiende eeuw niet echt een zware bezigheid was. De he ren (pas in 1878 werd aan de Leidse universiteit een studente toegelaten, Maria Slothouwer) hadden veel tijd om te souperen, te drinken, te spelevaren. En dat alles stond in het teken van het besef dat ze tot een uit verkoren kliek behoorden. Ge heel afgesloten van de burgerij was men niet, melden Le Coultre en Frankel, maar het had er toch wel veel van weg. Want we ne men toch niet aan dat de zoge naamde Corpsgetrouwen, bur- V?6" Yen, uur kleec/i ctctsis om, Tvcuzj* tte-ris jP/'ofa.t.tor' te yetceri Ten 5 uur kleedt r gers die zich op de een of andere manier een plaats binnen het Corps hadden verworven, men sen van de straat waren. Niet alleen doordeweeks, ook in het weekeinde trokken de stu denten veel met elkaar op. Nöar huis gaan, zoals veel eerstejaars dezer dagen doen, beladen met een tas vol wasgoed, kon eenvou digweg niet. Reizen per post koets of trekschuit vergde teveel tijd. Als alternatief werden er streekgezëlschappen opgericht: gezelschappen die werden ge vormd door studenten die uit een bepaalde streek of stad af komstig waren. In die negentiende eeuw kon een student zich overigens ook meer veroorloven dan de door snee Minerva-bal tegenwoordig. De schrijvers van het boek mel den dat er beslist sprake was van klassejustitie. Die klassejustitie hing natuur- i professor te gaan. Aldaar vond het theeslaan plaats. lijk weer samen met het belang rijke gegeven dat een student in dertijd een grote maatschappelij ke status had. In dit verband wordt Klikspaan aangehaald die zei dat indien men de universi teit en alles daarmee verbonden uit Leiden weg zou denken slechts de Stedelijke Raad met een leger bedeelden zou reste- Berenleiders (4) Het meest interessante deel van het boek heeft betrekking op de verhouding met de professor. Tussen de lichte maaltijd om een uur of drie en de studie of het be zoek aan de sociëteit 's avonds zat het zogenaamde theeslaan. Dit geschiedde om een uur of zes en valt te vergelijken met het drinken van sherry voor het eten, een bezigheid die heden ten dage op sommige plaatsen in dit land nog wel eens schijnt voor te ko- Dit theeslaan betekende in theorie dat er op gemoedelijke toon tussen studenten en hoogle raar, ten huize van de laatste, werd geconverseerd. Terwijl men onderwijl de brand in een Goudse pijp joeg. In de praktijk werd dit thees laan edoch als een noodzakelijk kwaad beschouwd. Men moest er z'n gezicht laten zien. In de ne gentiende eeuw was de universi taire gemeenschap niet zo groot van omvang als tegenwoordig en de hoogleraar kende de studen ten dan ook allemaal van gezicht. Verscheen iemand niet op het theeslaan, dan kon de geleerde wel eens wraak nemen op het mondeling examen. En dat wilde natuurlijk nie mand: zakken door het theeslaan te verzuimen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3