Computers voor veel scholen te duur Loes kweekt jonge tekentalenten Advies: hervormde kerkorde 'model' voor herenigde kerk Informatica-onderwijs in de knel Kaarten tegen kindersterfte Jongeren over echtscheiding WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Een Unicef-kaart. Te weinig computers. Dat is de klacht van een aantal scholen in het land. En dat komt weer door dat er te weinig geld is om com puters te kopen. "Minister Deet- man van onderwijs kan dan wel zeggen dat er veel aandacht moet worden geschonken aan lessen computerkunde, maar als hij geen geld geeft voor de aanschaf van computers, blijft dat een loze kreet", zo heet het. KITS belde met scholen in Lei den, Alphen en Sassenheim. Hoe zit 't daar? Zijn er genoeg com puters voor de lessen computer kunde beschikbaar? "Nee, eigenlijk niet", zegt le raar H.D. Jol van de Albanianae- scholengemeenschap in Alphen aan den Rijn. Hij heeft voor de lessen computerkunde acht computers tot zijn beschikking. Die computers ("Goedkope mo dellen", zegt Jol), zijn door de school zelf gekocht. Het zijn er eigenlijk te weinig. Hoewel de schoolleiding informatica-onder wijs heel belangrijk vindt en zij er graag meer aandacht aan zou besteden, kunnen lang niet alle leerlingen de lessen volgen. Men heeft heeft eenvoudigweg geen geld om meer en betere compu ters te kopen. "Als we een com puter kopen gaat dat van het ge wone schoolbudget af en daar is door het ministerie al stevig op beknibbeld". Te weinig De bekende verkoopactie van Unicef-wenskaarten is onlangs van start gegaan. Ook jij zult misschien -via school- aan die verkoop mee doen. Langs de deuren leuren en mensen vragen: "Mevrouw wilt u misschien een doos kerstkaarten of andere wenskaarten kopen? Het is voor Unicef'. In het begin zul je het misschien leuk vinden, maar als je al tien keer te horen hebt gekregen: "Nee, dank je wel, ik koop ze al van mijn eigen zoontje", dan vind je het helemaal zo leuk niet meer. Toch hoopt Unicef op een goede verkoopactie. Want het geld dat die kaarten opbrengen wordt gebruikt om de kindersterfte in de Der de Wereld in te dammen. Nu sterven 40.000 kinderen per dag. Met de strijd tegen de kindersterfte hoopt Unicef dit aantal tot de helft terug te brengen. Een goed voorbeeld van deze strijd werd onlangs geleverd in Bang- ladesj, een land in Azië. Daar was in de provincie Sulla een ernstige diarree-epidemie onder kinderen uitgebroken. Door die maag- en in gewandstoornissen dreigden nog meer kinderen te sterven. Maar met een simpel middeltje kon dat worden opgelost: een mengsel van zout en suiker in een bepaalde verhouding opgelost in water voorkwam dat de kinderen stierven. Deze doe-het-zelf-manier is zo goed uitgepakt, dat nu in twintig districten in Bangladesj campagne wordt gevoerd om ouders te leren hoe ze de juiste verhouding zout/suiker moeten wegen en met het water mengen. Wil je meer weten over de Unicef-actie, neem dan contact op met Unicef-Nederland, Postbus 85857, 2508 CN Den Haag, telefoon 070- 552000. De oude wereld voor jonge ogen Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie organiseert deze win ter speciale kindermiddagen voor kinderen van 8 tot 13 jaar. Tijdens deze middagen wordt verteld over de ontwikkeling van het leven op aarde, zoals dat kan worden afgelezen uit de overblijfselen van plan ten en dieren (fossielen). De bezoekers hoeven niet alleen te luisteren en te kijken; ze kunnen ook wat dóen Het programma luidt: 10 oktober: "Van eencelligen tot reuzebomen; 31 oktober, 14 en. 28 november: "Dieren uit ijstijden en oerwou den"; 9 en 23 januari, 13 februari: "Reuzen uit de dierenwereld"; 27 februari, 13 en 27 maart: "Leven in het water". Het programma begint om half drie en eindigt om half vijf. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij de Educatieve Dienst van het Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht 17, 2312 HS Leiden, telefoon: 071-124741. Rectificatie Het telefoonnummer van de Stichting Consument en Veilig heid, dat vorige week bij het artikel over rolschaatsen stond vermeld is niet 020-765446, maar 020-764546. In het Sassenheimse Rijnlands Lyceum staan evenals in Alphen, acht computers opgesteld. De kwaliteit is goed, vindt rector Hietbrink. Maar het zijn er te weinig voor de school, die 1050 leerlingen telt. Voorlopig krijgen alleen de leerlingen van de derde klas atheneum en de vierde klas havo les in computerkunde. Tijdens de lessen moeten zij de mogelijkheden en onmogelijkhe den van de computer onder de knie krijgen. Leren programme ren vindt de rector niet zo be langrijk. Hij zou graag meer com puters willen hebben. Maar ook hier laten de financiën laten dat niet toe. Het blijft bij de aanschaf van enkele setjes, ieder jaar. Het lokaal waar de computers staan is elke dag na drie uur open voor leerlingen die graag met de computer experimenteren. Wel moeten de leerlingen die dat wil len eerst een testje doen. Wan neer ze slagen krijgen ze een pas je. Het pasje wordt echter weer ingenomen wanneer leerlingen spelletjes doen op de computer. Dat is streng verboden. Hoop In Leiden lijkt de situatie iets beter. Daar hebben de 600 leer lingen van de Rembrandt-scho- lengemeenschap maar liefst 16 computers tot hun beschikking. Acht Aoole-computers en even zoveel Philips-computers. Deze laatsten zijn volgens rector B. Geerts wat eenvoudiger. "Maar ze zijn erg goed om de leerlingen de beginselen bij te brengen". De leerlingen van de 'Rem brandt' krijgen in groepen van 16 les op de computers. Ook de brugklassers. Probleem volgens Geerts is de 'software', de pro grammatuur. "Daar zou het mi nisterie wat aan moeten doen. Op dit moment worden er geen afspraken gemaakt en doet ie dereen maar wat". Rector Geerts heeft zijn hoop vooral gevestigd op een pro gramma dat de leerlingen vertelt hoever zij gevorderd zijn in het vak computerkunde. "Als dat programma er eenmaal is kan een leerling ook na schooltijd zelfstandig met de computer le ren werken", aldus Geerts. Op het zoldertje boven het res taurant 'De Hollandsche Tuyn' in Leiderdorp zitten tien kinde ren ijverig te tekenen. Het is woensdagmiddag en Loes Stuyf- zand geeft tekenles, speciaal voor kinderen van 7 tot 15 jaar. Lisette (12) is juist begonnen aan een tekening van Mickey Mouse. Met potlood. Lisette te kent thuis wel veel, maar vindt het leuk om het hier te doen, "Ik wil nog wat meer leren bij het te kenen", zegt ze. "Ik kan het wel, maar niet goed genoeg om er echt iets mee te kunnen doen, denk ik". De groep is nu twee weken be zig. De eerste keer moesten de te kenaars vier schetsen maken over hun vakantie. Een daarvan moesten ze naderhand uitwer ken met houtskool. De tweede week werkte de groep met kleu ren. Dit kon met potlood of met verf. Elke les legt de lerares, Loes Stuyfzand, uit wat de op dracht is en hoe ze het moeten doen. Daarna kan iedereen aan het werk. Na de lagere school wil Lisette het liefst een grafische opleiding volgen. Lisette: "Ik weet niet of het lukt hoor, maar ik wil het in het ieder geval proberen. Op school tekenen we ook, maar dan wordt er veel gedondeijaagd. Dat is natuurlijk wel leuk, maar je leert er niets van". Als we uitgepraat zijn staan de neus en de mond van Mickey al op papier. Ook Rene (12) is op de cursus gekomen om er iets te leren. Op school tekent hij ook wel veel, maar striptekenen is er niet bij. Een forse tegenvaller voor Rene, die zo dolgraag striptekenaar wil worden. Hij krijgt een keer in de week les van zijn oom, een portretteke naar. Wat hij wil leren? Rene: "Dingen die je bij striptekenen nodig kunt hebben natuurlijk. Perspectief, kleuren, snelheid en schetsen. Alle striptekenaars schetsen eerst en gaan daarna pas dikke lijnen trekken en inkleuren. Ik vind mezelf nog lang niet goed genoeg". Leraren duiken in krantenwereld Omdat het Leidsch Dagblad leerlingen graag kranten laat lezen, orga niseert de krant op 11 oktober een informatie-avond voor leraren Nederlands en Maatschappijleer. De meeste docenten uit Leiden weten al af van deze avond, die op poten is gezet met steun van de Stichting Krant in de Klas. Maar je weet natuurlijk nooit zeker of ze ook echt zullen góón. Misschien kun je daarom even aan jouw leraar vragen of hij van plan is de schoolbanken op te zoeken. Tenminste, wanneer je er wat voor voelt de informatie uit een krant te halen in plaats van uit een boek. Geïnteresseerde leraren kunnen zich opgeven door te bellen naar het Leidsch Dagblad, tel: 071 - 144941, toestel 136. Een echtscheiding heeft veel nare kanten. Voor de ouders is het niet leuk, maar ook kinderen hebben het vaak moeilijk als de ouders uit elkaar zijn of plannen hebben elkaar de bons te geven. Het is vaak moeilijk voor hen om over de situatie te praten. Ook onderwijzers zijn vaak niet getraind om te praten over zaken die om de hoek komen kijken bij een scheiding, is de ervaring van het Leidse Fiom-bureau. Het bureau vindt dit jammer en wil de kinderen helpen. Tijdens speciale bijeenkomsten wil men kinderen van gescheiden ouders of ouders die uit elkaar willen gaan, bij elkaar zetten. Janny Ravensber- gen van het bureau hoopt dat kinderen dan "een stuk herkenning krijgen van kinderen die met dezelfde dingen te maken hebben. Mis schien kunnen ze elkaar ondersteunen", zegt ze. Janny zal ze echter niet dwingen meteen over de scheiding te be ginnen. "Het moet allemaal spelenderwijs ontstaan", legt ze uit. "In de eerste bijeenkomst valt misschien niet eens het woord echtschei ding. Dan beginnen we over samenlevingsvormen, over verliefd en verloofd zijn en trouwen. Kunnen de kinderen misschien een teke ning maken van hun huis". Later zal het toch wel een beetje over scheiding gaan: over hoe het is om alleen met je vader of moeder te wonen en watje op school zou willen vertellen over de scheiding en wat juist niet. De groep komt eenmaal per week bij elkaar op het Fiom-bureau, Langegracht 61. De eerste keer zal dat begin oktober zijn. De laatste keer ergens in junuari. Acht kinderen kunnen meedoen. Het liefst kinderen van ongeveer dezelfde leeftijd. Janny gokt een beetje op jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar, kinderen die nog niet zo snel een mond open doen. Tieners zijn echter ook welkom. Janny is bereid een aparte groep voor hen te beginnen. Het is de bedoeling dat de kinderen voordat de groep begint eerst een keer met pa of ma langskomen. Het Fiom-bureau wil namelijk zeker weten dat zowel de kinderen als de ouders achter de bijeen komsten staan. Men weet dan bijvoorbeeld of men met de ouders kan gaan praten wanneer het kind ergens mee zit. Als je zin hebt om te komen kun je tot 1 oktober (van maandag tot en met donderdag) het Fiom-bureau bellen om je aan te melden. Het telefoonnummer is: 071-144715. Vraag naar Janny Ravensbergen of Trees Verkleij. Bij het samengaan van her vormden en gereformeerden moet men niet denken aan de verplan ting van twee bomen naar één andere plaats. De 'oudere' (her vormde) boom zal door 'boomchi rurgie' ingrijpend moeten wor den vernieuwd door middel van de loten en enten uit de 'jongere' (gereformeerde) boom. Kerkelijk vertaald: laat een kerkorde als die van de Hervormde Kerk het dak zijn waaronder de gerefor meerde kerkinrichting en boedel worden ondergebracht. De 'Voorlopige schets van de toekomstige vormgeving van de herenigde kerk', die de gemeen schappelijke vergadering van beide synoden op 5 en 6 novem ber zal bespreken, beveelt de structuur van de hervormde ker korde in engere zin (30 artikelen) aan als 'beginpunt èn hoofdlijn voor ..een herenigde Nederlandse Hervormde of Gereformeerde Kerk'. Daarbij moet worden be zien, welke artikelen aanpassing behoeven voor de verdere vorm geving van de gezamenlijke kerk. Het gereformeerde kerkor de-materiaal - dat méér dan de hervormde kerkorde het karak ter van een 'werkorde' heeft moet daaraan worden toege voegd 'als een wezenlijke bijdra ge tot geheel nieuw op te zetten uitvoeringsregelingen'. Volgens de samenstellers van de nota kan de hoofdlijn van de hervormde kerkinrichting, zoals aangegeven in de kerkorde van 1951, alleen al uit praktische overwegingen als model dienen voor de herenigde kerk. "Die structuur - bewust teruggrij pend naar de oude Dordtse ker kenordening - leent zich goed voor een optimale inbreng van gereformeerde ervaring en gere formeerd erfgoed". Illusie De gereformeerden, hoewel moeite hebbend met bepaalde onderdelen, kunnen onmogelijk zulke principiële bezwaren heb ben tegen de structuur van de hervormde kerkorde, dat zij er niet mee zouden kunnen leven. De samenstellers van de schets erkennen, dat een belangrijk ver schil tussen beide kerken ligt in de functie van de synode en de relatie met de staat en de maat schappij. "Daarom is het een illu sie, dat ook bij een vérgaande confessionele overeenstemming beide kerken zonder meer kun nen worden samengevoegd". Omdat er een samenhang is tussen het ontstaan van Neder land als natie en de Reformatie van de kerk 'als bevrijdende daad van God in onze geschiede nis', kreeg de hervormde kerkin richting een landelijk accent (sv- nodaal-bestuurlijke organisatie vormen, verantwoordelijkheid voor het volk als geheel). De ge reformeerden daarentegen zijn meer een gemeenschap van ker ken op confessionele basis (één in getuigenis en dienst). Deze 'akkoord-gedachte' legde het ac cent op de plaatselijke kerk en haar zelfstandigheid, met een overheveling van het 'algemeen belang' naar christelijke organi saties. Zowel de hervormde 'volks- kerk'-gedachte als de gerefor meerde 'belijdeniskerk'-gedach- te staat tegenwoordig onder druk. De samenleving seculari seert (de invloed van de gods dienst neemt af) en de confessie (belijdenis) verliest door de voortgaande theologische bezin ning en de verschillen in geloofs beleving veel van haar samen bindende kracht. Dat brengt her vormd en gereformeerd wel na der tot elkaar, maar geeft ook on rust en onzekerheid in beide ker ken. In deze situatie passen geen oeverloze discussies over de ideale reformatorische kerk, zegt de nota van de Raad van Deputa- ten 'Samen op weg'. (De eerste publikatie uit de stukken voor de gecombineerde synode van november stond in de rubriek 'Nabij en Ver' van gis teren. Wij zullen er deze week nog meer over schrijven. Belang stellenden doen er misschien goed aan, deze 'afleveringen' bij een te houden en te bewaren). Geen weg terug Bij de presentatie van de nota gisteren in Den Haag werd zowel van gereformeerde als van her vormde kant gezegd, dat het pro ces naar hereniging niet te keren is. "Er is geen weg meer terug", zei dr. C. P. van Andel, een van de hervormde leden van de Raad van Deputaten 'Samen op weg'. "Daarbij is het van onderge schikt belang of die hereniging nu in 2000 of in 2020 zal gebeu- De secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, ir. J. van der Graaf, kon digde gisteren een minderheids- nota aan, waarin de bezwaren uit dié hoek op enkele 'wezenlijke punten' worden uiteengezet. Zo is de term 'dynamische binding aan de belijdenis' hem te ondui delijk. Van der Graaf trad eind vorig jaar toe tot de Raad van Deputaten 'Samen op weg'. Hervormde Kerk: beroepen te Leersum K. Venema Emmen; bedankt voor Hattem C. Fieren (voorheen zendingspredikant) Ede, voor Montfoort W. J. op 't Hof Ouddorp. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zwarte- broek H. Wolters Oostermeer; aangenomen naar Ommen M. Mellema Castrolanda (Brazilië). Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Bunschoten O. Mooiweer Enschede. Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Haamstede R. Boogaart Leiden, te Boskoop J. van Eckeveld Zeist; bedankt voor Terneuzen J. Koster Klaaswaal. Evangelisch- Lutherse Kerk: aangenomen naar Den Bosch en Nijmegen (beide deelwerk) mevrouw P. Akerboom-Roelofs Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17