'waar kansen liggen' 12SI Ajax maakt zich belachelijk Panathinaikos weet A mms nederlaag' Zege voor Queens Park SCHOMMELSTUNT Spelers bijna gemolesteerd na 0-0 tegen Red Boys 'Supporters' van Ajax gearresteerd Geen winnaar 'PSV niet Grieken 'kennen' Feyenoord door en door tevreden met kleine WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 FRANKFURT AN DER ODER (GPD) - Jurrie Koolhof en Hallvar Thoresen namen vorig seizoen 70 procent van de doelpuntenproduk- tie van PSV in competitie en Euro pa Cup voor hun rekening. Van avond, als de Eindhovense ploeg in Frankfurt an der Oder tegen het Oostduitse Vorwarts een goede uit gangspositie voor de return pro beert te bereiken, is Koolhof ach tergebleven in het Brabantse land en is Thoresen op weg naar Oslo. De Nederlandse aanvaller herstelt van een knieoperatie, de Noorse spits is over een zeurderige pijn in de lies in paniek geraakt. Thoresen reisde met PSV naar de 90 kilom'eter van Berlijn gele gen grensplaats. Hij trainde mee in het ongezellige stadionnetje, waar de bal na een paniektrap op Poolse grondgebied teruggehaald moet worden. De Noor haakte af, ver trok naar West-Berlijn en reisde vandaar door naar Oslo, waar de clubarts van het Noorse elftal de diagnose moet stellen. „Ik wil spe len. Ik weet niet wat er aan de hand is, misschien kan die arts in Noor wegen me helpen, dat heeft hij wel eens eerder gedaan. Ik moet toch iets". Op het toernooi van Atletico Ma drid, in de voorbereidingsperiode, kreeg Thoresen last van zijn kwets uur, sindsdien is hij behandeld door de medische staf van de Eind hovense club. Verbetering heeft het niet gebracht en vandaar de vlucht naar zijn geboorteland. Geen Thoresen, geen Koolhof, maar ook geen Huub Stevens (ge schorst) en Berry van Aerle (lies blessure). Het gemis van die man kracht heeft bij trainer Jan Reker geen paniek veroorzaakt. „Het be wijst weer eens datje een brede se lectie nodig hebt. Ik heb vertrou wen in de spelers, ook in de man nen die nu aan de slag moeten". Piet Wildschut krijgt de kans om zich, na een blessure, weer in de ploeg te spelen, Jan Heintze wordt linkerverdediger en in de aanval debuteert de 20-jarige Hans Smul ders. 20 jaar oud, voor het vierde sei zoen bij PSV, enkele malen inge vallen en nu voor de leeuwen ge gooid in de Europa Cup. Reker ver klaart zijn keuze: „Ik had drie mo gelijkheden, Corbijn, Van de Boog aard en Smulders. Als ik volledig op de counter had willen spelen, dan had ik Corbijn genomen. Maar dan krijg ik die lui van Vorwarts te dicht bij ons doel. Stel ik Erik-Jan van de Boogaard op dan moet ik met drie spitsen spelen, en zo zeker van de zaak ben ik toch ook weer niet. Smulders is een technisch be gaafd mannetje. Ik moet iemand hebben die kan meevoetballen. We mogen hier met een kleine neder laag niet tevreden zijn". Geschiedenis De jongste geschiedenis bewijst dat. Vorwarts zegevierde in de Eu ropa Cup twee jaar terug met 3-1 bij Werder in Bremen en vorig jaar speelde doelman Hans van Breu- kelen met Nottingham tegen de Oostduitse ploeg. „We hebben in Engeland met die gasten meer moeite gehad dan thuis. Ze geven nooit op, zijn conditioneel uitste kend. In Frankfurt kwamen we 15 minuten onder druk en hebben daarna de wedstrijd gecontro leerd", herinnert hij zich. Reker zelf heeft geconstateerd dat de werklust bij Vorwarts hoog in het vaandel staat. De militaire ploeg werd twee keer bekeken door de PSV-trainer, die in zijn en thousiasme de auto pakte en twee maal zonder visum naar Oost-Eu ropa vertrok. „Een beetje praten bij de grens en ik mocht door", ver telt Reker over zijn avontuur ach ter het IJzeren Gordijn, waar de toeschouwers morgenavond voor één gulden en 75 cent het Europa- Cuptreffen kunnen aanschouwen. Die lage prijs is noodzakelijk, want echt geliefd is de militaire ploeg niet. Tot 1972 voetbalde Vorwarts in Oost-Berlijn, werd zes keer Oost duits kampioen en voetbalde tegen PSV en Feyenoord (in het jaar dat de Europa Cup gewonnen werd).' Maar omdat de toeschouwers weg bleven en de voetballers te weinig presteerden, werd de hele club overgeplaatst naar Frankfurt. On voorstelbaar bij ons, Sparta in zijn geheel overplaatsen naar Vlissin- gen omdat daar meer kijkers ver wacht worden. „We zullen heel erg moeten uit kijken", waarschuwt Hans van Breukelen. „Ik ben vertrokken bij Nottingham omdat ik bij die club niet de garantie had dat ik ieder seizoen Europa-Cupvoetbal speel de en dan wil ik er natuurlijk niet hier in de eerste ronde uit". DEN HAAG (GPD) Als de Grieken van Panathinaikos even bedreven zijn in het voet balspel als in het verzamelen van informatie over een Europa-Cuptegenstander, dan wacht Feyenoord vanavond een nog moeilijker klus dan al werd verwacht. Trainer Gmocti instrueert zijn spelers in de Kuip. r Panathinaikos gisteren een training afwerkte. LEIDEN - (ANP) - In de strijd om de UEFA-beker plaatste Queens Park Rangers zich zo goed als ze ker voor de tweede ronde. De club uit Londen won met 0-3 van Reyk javik dankzij doelpunten van Stainrod, Micklewhite en opnieuw Stainrod. Standard Luik boekte in Noord- Ierland een redelijk resultaat door met 1-1 gelijk te spelen tegen Glen- toran. Nadat Bowers al in de 2de minuut 1-0 had gescoord, doel puntte Teelen in de 59ste minuut tegen. Glasgow Rangers verloor met 3-2 van Bohemians (Ierland), terwijl Dukla Praag onderuit ging tegen het Hongaarse Videoton (1- 0). Rapid Wien won dankzij drie treffers van Panenka en één doel punt van Brucis met 4-1 van het Turkse Besiktas. OPPAKKEN EN MFFNEMEN ïodelscliommelstoel) /I ■n zitting en mg. MfV* f en comfortabel oorl—^»- - ml. Van 169- Tijdelijk Aanbieding geldt t/ni 26 sept. Leiden, Breestraat 142 - 14h. Tel. 071 -13 35 19 Vestigingen doof geheel Nederland. Zowel het trainersduo Jacek Gmoch/Yannis Kalogeras als de schatrijke president George Vardi- nogiannis blijkt exact op de hoogte van de ontwikkelingen bij de nog regerende Nederlandse kampioen. Ze sommen alle uitslagen uit de lo pende competitie uit het hoofd op en weten precies met welke pro blemen de Kuip-ploeg worstelt in de „na-Cruijff-periode". Van de Poolse hoofdcoach („We kennen onze kansen dan ook") en zijn assistent is het niet zo vreemd dat ze zo goed zijn ingevoerd in het wel en wee van de Kuip-club. Gmoch zag de Rotterdammers aan het werk tegen NAC en al aan schouwde hij in die wedstrijd maar „twee maal tien minuten het echte Feyenoord"; de rest zal hem wel verteld zijn door zijn hulp Kaloge ras, die de laatste tijd zo ongeveer lid leek van de Rotterdamse sup portersvereniging. Hij keek toe bij de toernooien in Rotterdam, Am sterdam en Madrid en nam ook het duel met Haarlem mee in zijn rap portage. Verrassender is, dat ook presi dent/eigenaar Vardinogiannis pre cies weet wat er aan de hand is in Rotterdam. De multimiljonair, met twee broers bezitter van onder meer een groot aantal olie- en scheepvaartmaatschappijen en daarom in Griekenland „een twee de Onassis" genoemd, verhaalt bij voorbeeld uitgebreid over het ver loop van het duel PSV-Feyenoord, waarbij toch geen Griekse spion te bespeuren was. „Feyenoord verloor dan wel met 5-1, maar iedere voetbalkenner kon door Paul de Tombe zien dat het ook met 3-1 had kun nen winnen", meldt hij, waarna hij alle doelpunten ontleedt. „Van de goals die de ploeg in Eindhoven te gen kreeg, hadden er twee zelfs niet door de beste keeper en niet door het beste team van de wereld kunnen worden voorkomen. Feye noord heeft dan misschien enige problemen en is door de overscha keling na het vertrek van Cruijff nog onevenwichtig, maar het blijft een goed team", betoogt hij be leefd. Hoewel „Cruijff droeg het helemaal". Hij zegt veel „off the record", niet officieel dus, want Vardino giannis geeft gewoonlijk geen in terviews en wil zich al helemaal niet laten fotograferen. Wanneer dat na aankomst van Panathinai kos in een Haags hotel tóch ge beurt, heeft dat een woede-uitbar- DIFFERDANGE (GPD) - Ajax is er gisteravond in ge slaagd om zelfs zijn trouwste supporters tegen zich op te zetten. De meeste voetballiefhebbers in Luxemburg had den Ajax bij voorbaat al op zijn waarde geschat en waren weggebleven. Tegen beter weten in hadden zo'n 700 Ne derlandse fans echter nog twee a drie vrije dagen opgeno men en enkele honderden guldens uitgetrokken om hun 'favorieten' een recordoverwinning te zien behalen op Red Boys Differdange. Nu die verwachte explosie uitbleef en Red Boys voor het eerst in ne gentien Europa-Cupduels geen doelpunt behoefde te incasseren, werden de Ajacieden door hun ei gen aanhang bespuwd, uitgeschol den en bijna gemolesteerd. De hui dige koploper in de eredivisie maakte zich in Differdange dan ook belachelijk door met 0-0 gelijk te spelen. Het lag na afloop voor de hand om te concluderen dat Ajax zich met het oog op de return over veer tien dagen in Amsterdam bewust heeft ingehouden. Een dergelijke conclusie zou echter een te groot compliment zijn voor de enthou siaste manier waarop Ajax voor 2300 kijkers zichzelf in negatieve zin overtrof. Penningmeester Bartels weer legde ook de kritiek als zou van „hogerhand" opdracht zijn gege ven de score zo laag mogelijk te houden: „Dat is onzin, zoiets kun nen we natuurlijk nooit tegen onze spelers zeggen. Het zou volksver lakkerij zijn en daaraan willen we ons niet schuldig maken". Bartels voegde er nog aan toe dat straks in De Meer de toegangsprij zen met tien procent verlaagd zul len worden. Betwijfeld mag echter worden dat door die reductie veel DIFFERDANGE (GPD) - Voor de Europa-Cupwedstrijd Red Boys Differdange-Ajax zijn vier aanhan gers van de Amsterdamse club gearresteerd. Zij maakten zich in de hoofdstad Luxemburg en in Differdange schuldig aan het in gooien van ruiten en aan plunde ren. Een deel van de ongeveer 700 Ajax-supporters heeft ook vernie lingen aangebracht in een trein waarmee ze naar Luxemburg wa ren gekomen. Volgens politievoor- lichter Gaston Seil viel de schade echter mee. Aanvankelijk lag het in de be doeling om de Ajax-aanhang in Differdange te houden en niet met een naar Amsterdam te laten terug rijden. Later werd die beslissing echter teruggedraaid en werden de fans inclusief de vier arrestanten alsnog afgevoerd. publiek zal worden getrokken. Het Ajax, zoals dat gisteravond speel de, verdient die belangstelling niet. Ook al waren er nog zoveel excuses aan te voeren voor het abominabel slechte optreden. Vooral trainer Aad de Mos kwam na afloop met die verontschuldi gingen in een poging om zijn spe lers als een advocaat te verdedigen. „Wat kan ik hen verwijten? Niets toch? Zij hebben er alles aan ge daan maar ze kwamen er gewoon niet door. Na rust heb ik Spelbos naast Van Basten in de spits gezet in de hoop dat er hoge ballen zou den komen, maar die heb ik niet gezien. De bal kwam meestal niet verder dan de eerste paal. Wel, als je dan ziet dat het niet gaat, dan moet je eigenlijk iemand kunnen inzetten met een breekijzer, maar zo iemand hebben we niet". Ondanks dat verweer mag niet worden uitgesloten dat de Ajax- spelers voor de tweede maal dit seizoen een boete zullen krijgen. Eerder gebeurde dat in augustus na de met 2-1 in Spakenburg verlo ren oefenwedstrijd tegen IJssel- meervogels. Toen greep het be stuur in door 500 gulden in reke ning te brengen. Vooralsnog wilde voorzitter Harmsen zich over nieu we strafmaatregelen niet uitlaten: „Vraag de trainer maar wat hij er van vindt. Ik heb niets te zeggen". Een boete zou overigens niet op zijn plaats zijn. Daarvoor heeft Ajax te hard gewerkt. Het in Dif ferdange bereikte 'resultaat' was dan ook des te pijnlijker voor Ajax Het nietige Red Boys geldt immers als een stagiaire, die met zijn ama teuristische kijk op voetbal waar schijnlijk wel nooit zal afstuderen. Terwijl Ajax zich in alle rust op het duel had kunnen voorbereiden, waren de Luxemburgers eerder op de dag nog elders aan de slag ge weest. Om nog enigszins op tijd met hun werk klaar te zijn, waren zij 's morgens om zes uur al begon nen. Ook daarom achtten de lief hebbers zich zonder meer kansloos en tekenden zij zonder meer voor een nederlaag van 5 a 6r0. Niet alleen bleef Red Boys een dergelijke nederlaag bespaard, maar bovendien behaalde het een morele zege. En dat terwijl het de laatste tien minuten met tien man moest spelen omdat Sarias in de 80e minuut met een blessure moest uitvallen nadat al eerder twee spe lers waren gewisseld. Red Boys heeft zelfs nog even uitzicht gehad op een spectaculaire overwinning, die nog veel meer in druk zou hebben gemaakt dan de zege van 2-0 op Omonia Nicosia uit Cyprus in 1979. de enige triomf van Ook aanvoerder Dick Schoenaker stelde alles in het werk om een doelpunt duel tegen de amateurs stuit hij op de voortreffelijke doelman Valli. de Luxemburgers in Europees ver band tot nu toe. Een dergelijke afgang bleef Ajax echter bespaard omdat doelman Hans Galjé, die slechts elf maal in actie behoefde te komen, een stijl volle redding verrichtte bij een ver rassend schot van Simon. Ajax zette er een stortvloed van aanvallen tegenover, waarbij de in telligentie het echter verloor van de werklust. Het meestal met ne gen a tien man verdedigende Red Boys werd in een kleine ruimte op gesloten, waarin de kans op slagen voor Ajax erg gering was. Zeker op de manier waarop de Amsterdam mers het succes probeerden te for ceren, door massaal en zonder eni ge variatie aan te vallen bevond Ajax zich vrijwel de gehele wed strijd op een doodlopende weg. In die gevallen waarin Vanen burg, Gasselich en Rijkaard (Van Basten kwam helemaal niet in het spel voor) gevaarlijk werden, maakte Red Boys-keeper Valli van de gelegenheid gebruik om te schitteren. Hij stond daardoor op hoogte in een duel dat tot te fort ergernis (bij de Ajax-supporters) en tot leedvermaak (Red Boys- fans) leidde. Het lachen zal Red Boys binnenkort wel vergaan. Niet zozeer omdat het over twee weken in Amsterdam ongetwijfeld alsnog op zijn tekortkomingen zal worden gewezen, maar vooral door de boe te die het van de UEFA zal krijgen. De supporters van Ajax, die zich tijdens de wedstrijd nog aardig be heersten, gooiden namelijk voor deze voetbalparadie vuurwerk op het veld dat door Ajax later zo op vallend verborgen werd gehouden. sting tot gevolg bij de man die even tevoren nog uiterst voorkomend en beminnelijk was. Zijn gevolg siddert. Hoewel hij in de vijf jaar dat hij nu president is van de Griekse club geen enkel interview heeft toege staan. is hij best bereid zijn aanwe zigheid te verklaren. Hij is niet al leen eigenaar, maar ook fan van Panathinaikos, daarom is hij mee gereisd. „Andere fans reizen ook achter de club aan, dan moetje dat zelf ook doen, want als de presi dent alleen maar aan zichzelf denkt en niet aan de fans, keren de fans zich tegen hem", is zijn redenering. De supporters van Panathinai kos (er worden er duizend ver wacht in de Kuip) hebben daar voorlopig geen reden toe. De presi dent pompt onnoemelijk veel drachmen in de club en heeft veel over voor successen. Vardinogian nis („Cruijff is dan wel gestopt, maar het zou me niet verbazen als hij het volgend seizoen weer speelt. Nee, niet bij ons. Als hij nou acht jaar jonger was...") koopt daartoe veel voetballers. Daarmee houdt het echter op. Sportief suc ces is niet te koop en de modaal ogende, maar oh zo rijke Griek weet dat. „Als je president bent van een bedrijf, stippel je een beleid uit en gaat het fout, dan is dat je eigen schuld. Met een voetbalclub is dat anders. Je kunt de beste spelers die je kent aankopen, maar dat wil niet zeggen dat het goed gaat. Het is anders dan bij het theater", geeft hij als ander voorbeeld. „Zet topac teurs in een toneelstuk en je krijgt een goede voorstelling; bij voetbal ben je daar niet zeker van". Om het risico zoveel mogelijk uit te bannen, koopt hij meer voetba lacteurs dan hij nodig heeft. De gis teren in Nederland neergestreken groep van Panathinaikos telt maar liefst 22 fullprofs... Degenen die „overschieten" kunnen vertrek ken, zoals La Ling („bij Ajax zijn ze destijds slim geweest hem te ver kopen") naar Olympique Marseille, of geeft hij op huurbasis aan klei nere clubs. Aan OFI op Kreta voor namelijk. vanuit een typisch Grieks soort sentiment. „Want ik ben president en fan van Panathi naikos, maar ik zal nooit vergeten dat ik van Kreta kom". Competie- vervalsing is dat niet, beweert hij, „een gelijkspel bij die club heeft ons twee jaar geleden zelfs de titel gekost". Hoe dan ook, OFI vaart er wél bij, Panathinaikos heeft zeker geen klagen. Dat is dan ook het laatste dat Ja cek Gmoch zal doen, nu hij kan kiezen uit 22 spelers. Voor het eer ste treffen met Feyenoord kan hij alleen geen beroep doen op de ge schorste verdediger Karoulias, ter wijl de Joegoslavische internatio nal Zajec licht aan zijn enkel is ge blesseerd, „maar voor de rest zijn ze alle 20 klaar voor die wedstrijd". De Griekse competitie begint weliswaar pas zondag, maar Pana thinaikos heeft zich tegen verschil lende topclubs zó goed voorbereid, dat Gmoch niet bang is voor de confrontatie in de Kuip. De 45-jari- ge Poolse coach, bezig aan zijn vijf de seizoen in Griekenland en zijn tweede bij Panathinaikos, ziet na de professionalisering van het voetbal in zijn "tweede vaderland" (in 1979) elk jaar een beetje meer vooruitgang. Bovendien is hij, als oud-speler en ex-assistent-coach van Legia Warschau en assistent (Wk '74) en hoofdcoach van het Poolse elftal (WK '78), zeer goed ingevoerd in het Nederlandse voetbal. „Feye noord blijft natuurlijk Feyenoord". zegt hij, „maar de ploeg heeft pro blemen nu Cruijff weg is als de gro te leider. We weten waar onze kan sen liggen. Vooral thuis". DEN HAAG (ANP) - Lotto 37 heeft geen winnaar van de hoofdprijs op geleverd. Er was een prijzenbedrag beschikbaar van f 1.147.581,95. Bij de toto werd beter voorspeld. Liefst 196 deelnemers zetten de twaalf kruisjes in één kolom op de juiste plaats. Het beschikbare prij zenbedrag was f 114.560,03. die ieder bruto f 1.757,20 c gen, vierde prijs: 5860 winnaars, die ie der f33.50 ontvangen, vijfde prijs: 78713 winnaars, die ieder f 5,00 ontvangen. De jackpot voor lotto 38 is: f 60.401,69. f 175,30 ontvangen, tweede derde prijs: 17656 f8,00 Toto-gelijk 37 Beschikbaar prijzenbedrag. 11.044,70 gulden, eerste prijs: geen winnaar, twee de prijs: geen winnaar, derde prijs 21 winnaars, die ieder f203,80 ontvangen, vierde prijs: 562 winnaars, die ieder f 10,50 ontvangen. De jackpot voor toto-gelijk 38 is f828,34.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13