Topman leger in Suriname gewipt Westduits/ Italiaanse twist I Helft lading Mont Louis nu van boord Tweede zoon voor Charles en Diana Brits leger kan sneller ingezet j Graanoogst van corruptie verdacht 'Fraude bij verkiezingen Marokko' Vide op 'Duitsland' valt verkeerd in Bonn Spoedig einde grensblokkade Rivaal Gandhi weer premier van deelstaat Scargill wil onafhankelij ke bemiddeling Britse havenstaking loopt af Nieuw. Baccara nu in Scheveningen. Tot 6 uur in de ochtend,voor wie wil. Casino Scheyeningen 17 SEPTEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 jDEN HAAG (GPD/ANP) - De stafchef van het Surinaamse Nationale Leger, kapitein Qwan Graanoogst, heeft al zijn functies neergelegd om een justitieel onderzoek mogelijk fee maken naar geruchten over zijn betrokkenheid bij corruptie en deviezensmokkel. WENEN Twee Tsjechische meis jes wachten in Oostenrijk in angst en vreze op een bericht over het lot van hun ouders en een ander zusje die bij een poging naar het Westen te vluchten mogelijk verdronken zijn. De beide zusjes Zdenka (16) en Vera (3) Penka hebben de gevaar lijke vlucht van Joegoslavische door Anton Koene kant door de anderhalve meter diepe rivier de Mur naar Oostenrijk het kleine meisje zat op de schouders van haar oudere zusje - Van de vader, die een ander zes jarig dochtertje op zijn schouders had en van de moeder die de zwemkunst niet machtig was, ont- Gezin gescheiden na vluchtpoging breekt elk spoor. Niet uitgesloten wordt dat de moeder in paniek is geraakt. Joegoslavische en Oostenrijkse kikvorsmannen alsmede Joegosla vische grenspatrouilles hebben de rivier afgezocht, maar de drie zijn tot nu toe niet gevonden. Niemand heeft een antwoord op de vraag of ze zijn afgedreven en teruggeko men op Joegoslavisch grondge bied of dat ze zijn verdronken. Het drama is er een uit de vele, die zich dagelijks afspelen langs de Oostenrijk-Joegoslavische grens. Voor een groot deel is het een groe ne grens, maar voor een familie met kinderen zijn de hoge bergen moeilijk begaanbaar terrein. Een maand geleden is een gezin - to taal uitgeput - met geluk aan de Oostenrijkse kant van de bergen gekomen. Omdat Joegoslavië een commu nistisch land is, hoewel geen lid van het Warschaupact, is het een van de weinige landen, behalve Cuba, waar hele gezinnen uit de communistische landen vakantie kunnen vieren. Als een gezin naar een westers land gaat moet ten minste één kind achterblijven als borg voor de terugkeer van de vakantiehouders. Om te kunnen ontsnappen naar het Westen boe ken vele gezinnen vaak een vakan tie naar Joegoslavië. Sommigen komen over de ber gen, anderen over de rivieren en nog anderen nemen eenvoudig het risico via de autoweg te komen op een tijd dat er aan de grens alleen steekproefgewijze wordt gecontro leerd. calne-l a lijkt i legali elangi ïomie nnen 1 veren ileven, i de hi imbia? ster I cte bs I zoel aar dg t ij dei liet lerhai rhetl ?n aai dolla lie te een nogi het illagi t ecl veer OOSTENDS (GPD) - De berging van de coitainers met het licht radioactieve, zeer giftige uranium- hexafluoriie uit het wrak van de Franse vrchtboot Mont Louis is voor de heft gebeurd. Zondag is er één volle, icht beschadigde contai ner gebor.en. In totaal zijn er nu 14 van de 30vaten met uraniumhexa- fluoride ut het ruim van de Franse vrachtbot gelicht. De resterende 16 volle containers liggen vlgens bergingsinspecteur H. Waleikamp in het voorste deel vna hetn tweeën gebroken schip. Er zoudm zich nu nog zes lege con tainers h het voor Oostende gezon ken schp moeten bevinden. Een gantal duikers van de Belgi sche marine, dat vorige week bij de voor Oosterde gezonken vracht boot Mont Louis een onderzoek in stelde, zou it het militair hospitaal in Zeebrugge zijn opgenomen. De duikerpaklèn zouden zijn ver brand. Dat maakte de Belgische milieuorgarisatie Blauwe Wereld keten gisteEn bekend. Dat heeft legerleider luitenant-ko lonel Desi Bouterse gezegd op een bijeenkomst in Paramaribo. „Een samenleving die zijn leiders ver denkt van corruptie, is gedoemd te mislukken. Daarom zullen de Suri naamse autoriteiten optreden te gen corruptie en fraude, zonder aanzien des persoons", aldus Bou terse. De mededeling van Bouterse geeft nieuw voedsel aan de geruch ten in de Surinaamse hoofdstad dat hoge militairen en vooraan staande burgers betrokken zijn bij een aanzienlijk deviezenschandaal. Eerder werd de directeur van het CIS (Centraal Import Bureau Suri name), Cecil Goeman, een per soonlijke vriend van Bouterse, gearresteerd en onder huisarrest geplaatst, nadat duidelijk was ge worden dat hij aanzienlijke bedra gen had verduisterd en illegaal het land uit had laten smokkelen. Het onderzoek naar zes handela ren, die beschuldigd werden van betrokkenheid hierbij, was vorige week nog niet afgesloten. Behalve de persoon van kapitein Graan oogst duikt ook de naam van de voormalige Surinaamse ambassa deur in Nederland, Henk Herren- berg, steeds weer op in de geruch tenstroom. Of er ook tegen hem een justitieel onderzoek wordt in gesteld, kon in Paramaribo niet be vestigd worden. Desi Bouterse is zeer te spreken over de recente miljoeneninveste ringen die de multinationals Shell en Billiton in Suriname hebben ge daan. „Deze wijzen op een groot vertrouwen in de politieke stabili teit van Suriname". In dit verband wees hij ook op de miljoenensteun die het Europees ontwikkelings fonds eerder dit jaar voor enkele projecten in Suriname beschik baar heeft gesteld. Volgens Bouter se heeft de samenwerkingsover eenkomst tussen Shell, Billiton en Suralco, de Surinaamse bauxiet- maatschappij, de doortastendheid aangetoond van de Surinaamse re gering tegenover een groep multi nationals. „De samenwerking van de drie partners in de interim-rege ring (de vakbonden, het bedrijfsle ven en het militair gezag) heeft vruchten afgeworpen". De bedoel de overeenkomst dateert van begin dit jaar. Hij zei verder dat hulp alleen welkom is als die „ons helpt werkelijke onafhankelijkheid te bereiken, zodat de hulp uiteinde lijk overbodig wordt". Hij noemde hierbij niet direct Nederland. Maar hij zei wel dat ondanks de opschor ting van de Nederlandse hulp (in verband met de decembermoor den, red.) de ontwikkelingsprojec ten in Suriname zoveel mogelijk worden afgerond. „De ontwikke lingshulp is van Suriname, maar we gaan er niet op wachten". MADRID - De parlementsverkie zingen, dé afgelopen vrijdag in Marokko verden gehouden, heb ben zoals terwacht een stroom van protesten opgeleverd van diverse politieke groeperingen wegens fraude. Zcvel de socialisten van de door Gerrit Jin Hoek USFP (do hun aantal zetels zagen stijgen vn 16 naar 34) als de con servaties nationalisten van de Is- tiqlal (d: kelderde Van 49 naar 23 zetels) daagden over talloze onre- gelmatiheden bij de verkiezingen. Voori op het platteland werd, net als 5j de verkiezingen van 1977 het geval was, op ruime schaal ge bruik gemaakt van intimidatie, be voordeling, terwijl er in veel stem lokalen (waar geen controle be stond) slechts gekleurde stembil jetten voorradig waren van de re geringsgezinde partijen RNI en UC. Deze laatste partij, de Constitu tionele Unie, van ex-premier Maati Buabid, die vreemd genoeg niet beschikt over kaderleden en als be langrijkste programmapunt ingrij pende besnoeiingen van de over heidsuitgaven had voorgesteld, sleepte het grootste aantal zetels in de wacht, 55 van de in totaal 199. De Nationale Verzameling van Onafhankelijken van ex-premier Ahmed Osman (RNI) behaalde 38 zetels. De bezetting van de reste rende zetels, vijf voor de Marok kaanse gastarbeiders buiten Ma rokko en 102 die gekozen worden via indirecte verkiezingen, zal be kendgemaakt worden voordat ko ning Hassan op 5 oktober het nieu we parlement opent. De Marokkaanse volksvertegen woordiging heeft overigens een zeer bescheiden taak. Het parle ment is niet zo zeer een wetgevend orgaan alswel een soort debating club, waar de verschillende partij en hun ideeën kunnen spuien. De enige curiositeit is de vertegen woordiging van één lid van de mar- xistisch-leninistische OADP, die samen met de twee gedelegeerden van de communistische PPS een klein beetje kleur aan het Marok kaanse parlement mag geven. Ferraro gaat slecht gekleed NEW YORK (Rtr.) - Het Ameri kaanse tijdschrift People raadt de democratische kandidate voor het Amerikaanse vice-pre- sidentschap Geraldine Ferraro aan, op te houden met het dra gen van kreukelige regenman tels en bedrukte jurken en de filmactrice Bo Derek krijgt het advies helemaal niets aan te trekken. Bij zijn jaarlijkse lijst van "slechtst geklede mensen in de wereld" schrijft het blad: „Vooruit, Gerry, de meest voor aanstaande vrouw in de Ameri kaanse politiek hoeft er niet zo... democratisch bij te lopen". De zojuist van een tweede zoon bevallen prinses Diana van Wales wordt door People geprezen omdat ze positiekle ding droeg die haar er "steeds zedig" deed uitzien. Al vrij snel na de geboorte kregen de Britten hun nieuwe prins met de onverwachte naam Harry te zien. Een stralende Diana poseerde samen met haar echtgenoot Charles voor de vele tientallen fotografen. (foto upi) BONJ - De Westduitse regering is hevi/verontwaardigd over de uit- latinen van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Giulo Andeotti, met betrekking tot de heraiging van Duitsland. Deze hadjezegd dat er „tweê Duitse sta- docr Hais Amesz ten'1 zijn sn dat het „er ook twee moeten bijven". Volgens Andreot- ti is het uistekend dat er goede be- trekkingei bestaan tussen West en Oost-ïuitsland, maar, voegde hij daar am toe: „Ze moeten niet overdrijven Het pan-germanisme is achterhald". Ministeivan buitenlandse zaken Hans-Dietich Genscher heeft in middels tvee keer met de Italiaan se ambasadeur in Bonn gespro ken. Hij heft erop gewezen dat in het voorword van de Westduitse grondwet iaat dat het doel van de ze wet juiseen appèl aan het Duit se volk is om „de eenheid in vrij heid te voltooien". Het verwijt van pan-germanisme heeft Genscher 'zeer krenkend' genoemd. Volgens de bewindsman heeft niemand het recht dit begrip te ge bruiken als hij kijkt naar de na-oor- logse vredesinspanningen van de Bondsrepubliek. „Wij hebben hier een stabiele democratische repu bliek opgebouwd, ook met behulp van diegenen die uit de oostelijke gebieden vluchtten", aldus Gen scher op een bijeenkomst van zijn partij in Saarbrücken. Het woord pan-germanisme komt inderdaad hard aan in Bonn. Het herinnert namelijk aan het na zi-spraakgebruik en wil uitdruk ken dat de Duitsers streven naar een Groot-Duitsland. In feite het zelfde als het verwijt van revan- chisme van Moskou aan Bonn. Bondskanselier Helmut Kohl verklaarde dat hij het „geheel on begrijpelijk" vindt wat Andreotti heeft gezegd, te meer daar deze toch christen-democraat is en uit gerekend zijn gewraakte uitlatin- ten. Intussen heeft de Italiaanse mi nister-president Bettino Craxi een brief aan bondskanselier Kohl ge schreven waarin staat dat Italië na tuurlijk de Westduitse grondwet respecteert en alle lof heeft voor de fundamentele wijze waarop de Bondsrepubliek Duitsland bij draagt aan vrede en vrijheid. Craxi ging niet in op de woorden van Andreotti, maar probeerde de uit werking van zijn woorden af te zwakken en nam daarmee afstand van zijn minister van buitenlandse zaken. DEN HAAG (ANP) - De werkgevers in het Nederlandse beroepsgoede- renvervoer en het eigen vervoer over de weg verwachten dat de blokkade van de grensovergang bij Chiasso maandag wordt opgeheven nu er een protocol is ondertekend dat uitzicht biedt op een snellere afhandeling van het vrachtverkeer. Wat er precies in het protocol staat, kon een woordvoerder van de werkgevers vanochtend nog niet meedelen. De Italiaanse douane aan de grensovergang met Zwitserland bij Chias- so-Brogeda liet gisteren weten bereid te zijn in te gaan op de eisen van de vrachtrijders. De Italiaanse vervoersbonden CGIL, SISL en UIL hebben zaterdag verklaard dat zij met de douane zijn overeengekomen dat die in twee ploegen gaat werken, dat men de controleprocedures voor transit- verkeer versnelt en dat er meer douanepersoneel wordt ingezet. LONDEN Prins Harry is de naam die de Britse kroonprins Charles en zijn vrouw prinses Dia na hebben gekozen voor hun twee de zoon. De prins - zijn volledige namen luiden Henry Charles Al- bert David - werd zatermiddag ge boren in een ziekenhuis in West- Londen. door Henk Dam De bekende taferelen speelden zich rond het St. Mary's ziekenhuis af, toen zaterdag bekend werd ge maakt, dat prinses Diana om half acht die ochtend was opgenomen. Honderden mensen verzamelden zich buiten de ziekenhuispoorten om nieuws over de koninklijke ge boorte af te wachten. Aan het eind van de middag werd het blijde nieuws vrijgege ven. De prinses had toen zojuist het leven geschonken aan een ruim zes pond wegende zoon met blau we ogen en, om prins Charles te ci teren, „haar van een onbestemde kleur". De geboorte werd begeleid door een medisch team onder lei ding van de hofgynaecoloog Geor ge Pinker. Prinses Diana verliet gisteren het ziekenhuis al weer, in het gezel schap van haar man en met de in een deken gewikkelde prins Harry in haar armen. Een duizendkoppi ge menigte juichte haar toe. Velen hadden al eerder bloemen en ka- dootjes voor het prinsje bij het zie kenhuis laten bezorgen. De jonge prins staat op de derde plaats als het gaat om de opvolging van koningin Elizabeth. Zijn vader Charles is de kroonprins, en zijn oudere broer William (2) volgt daarna. De namen die het kroonprinse lijk paar voor hun tweede kind hebben uitgezocht, wekten giste ren nogal wat verbazing. Aan zijn roepnaam „Harry" moesten veel Britten wennen, en ook zijn officië le eerste naam Henry was door weinigen verwacht. De naam Henry komt in de fami lie van prinses Diana veelvuldig voor, en ook onder de Britse konin gen zijn veel Henry's aan te wijzen, van wie de meest roemruchte ze ker de vrouwenjager Henry de Achtste is. De onverwachte naam beteken de in elk geval dat de bookmakers goede zaken deden. Op Henry had den maar weinig mensen een wed denschap afgesloten. Onder de duizenden gokkers was George het meest populair, gevolgd door Phi lip en Albert. De meest ongebrui kelijke jongensnaam waarop een weddenschap was afgesloten, was Elvis, die 500 tegen 1 noteerde. NEW DELHI (Ktr/ÜPA) - De vori ge maand afgezette premier van de Zuidindiase deelstaat Andhra Pra desh, Rama Rao, heeft gisteren het verzoek gekregen weer regerings leider te worden en een nieuwe re gering te vormen. Volgens het persbureau PTI heeft Rama Rao dit verzoek aan vaard. De interim-premier Bhaska- ra Rao, die Rama Rao vier weken geleden opvolgde, is onmiddellijk afgetreden. Het ontslag - vier weken gele den - van de populaire ex-filmster als eerste-minister van de zuidelij ke deelstaat leidde tot een politie ke crisis. Politici uit het oppositio nele kamp beschuldigden premier Indira Gandhi ervan dat zij achter Rao's ontslag zat als onderdeel van haar voorbereidingen voor natio nale verkiezingen die binnen vier maanden hun beslag moeten krij gen. De herbenoeming van Rama Rao volgde op een succesvolle sta kingsactie, afgelopen zaterdag. Aan de staking in Andra Pradesh werd volgens het nieuwsagent schap UNI door veel mensen deel genomen. In de hoofdstad Hydera bad bleven de meeste winkels ge sloten. Het openbaar vervoer lag stil en het treinverkeer naar andere deelstaten kon slechts onder poli tiebewaking plaatsvinden. SHEFFIELD/LONDEN (Rtr/AFP) De Britse mijnwerkersleider, Ar thur Scargill, wil bemiddeling van een onafhankelijke derde partij na het mislukken van de onderhande lingen met de Nationale Kolenraad (NCB), afgelopen vrijdag. Hij be schuldigde tevens de regering- Thatcher van inmenging (achter de schermen) in het overleg. „Die derde partij moet een onaf hankelijk orgaan zijn, niet ten be hoeve van een uitspraak of arbitra ge maar in de hoop dat naar ons en naar de Raad geluisterd wordt zo dat we via onderhandelingen tot een overeenkomst kunnen ko men", aldus Scargill. Hij bedoelde mogelijk de ACAS, een onafhanke lijke, door de regering gesteunde bemiddelingsdienst. NCB-voorzitter Ian MacGregor beschuldigde de vakbond ervan geen verantwoordelijkheid voor de toekomst van de mijnbouw te wil len dragen. Hij zei dat zolang geen eind komt aan het „georganiseerde geweld" bij de mijnen de bespre kingen niet zullen hervat. Het conflict is ruim een half jaar oud. Zeker 80 procent van de 180.000 mijnwerkers staakt al die tijd mee. Hun grieven richten zich tegen het saneringsplan van de raad dat de sluiting van 20 onren dabele mijnen en het opheffen van 20.000 banen betekent. LONDEN (GPD) - De staking in de Britse havens, die ruim drie we ken geleden begon, zal vrijwel ze ker binnen een week ten einde zijn. Onderhandelingen tussen de bond van de havenwerkers, de TGWU, en het nationale staalbedrijf Bri tish Steel zijn gisteren met succes afgerond. De staking begon, nadat haven werkers in Schotland weigerden een vrachtschip te lossen met ko len die bestemd waren voor British Steel. Dat deden ze uit solidariteit met de stakende mijnwerkers, die de van kolen afhankelijke staalin dustrie willen platleggen om hun actie meer kracht bij te zetten. Noch directie noch werknemers van die staalindustrie voelen daar iets voor, en British Steel heeft de afgelopen weken kolen gekocht, waar die maar te krijgen waren. Dat leidde tot het „besmet" verkla ren van het vrachtschip, waarna British Steel met eigen mensen de kolenboot loste. Daarop riep de TGWU een natio nale staking uit, die vanaf het be gin niet erg aansloeg bij de leden. Ongeveer de helft van de dokwer kers, en dan nog wel juist de ha venwerkers in de voor de Britse economie belangrijkste havens, trokken zich niets van de oproep van hun bond aan. Besprekingen die gisteren ge houden werden, hebben tot een re geling geleid, die door de TGWU „zeer bevredigend" wordt ge noemd. Vakbondsbestuurders zul len zich deze week over het onder handelingsresultaat kunnen uit spreken, en algemeen wordt aan genomen dat zij de staking voor ge zien zullen houden. ADVERTENTIE WASHNGTON (AFP) - Zevenduizend personen, merendeels van Oe- kraïene afkomst hebben gisteren voor de ambassade van de Sowjet-Unie in Wellington betoogd tegen de 'culturele volkerenmoord' die het Kremlin zou plgen in de Oekraïne. De b&ging, waarvoor deelnemers waren gekomen uit alle delen van de VS ei uit Canada, was georganiseerd door het 'Landelijk Comité van Protettegen de Russificering van de Oekraïne' (Foto ap> LONDEN - De Britse regering zal binnenkort toestemming geven voor de formatie van een „snel in zetbare troepenmacht" van 10.000 man die kan optreden in vroegere Britse koloniën in Afrika en het Caraibisch gebied. Dat meldt de doorgaans betrouwbare zondags krant The Sunday Times. De Britten zouden over eenzelf de militaire interventiemacht wil len beschikken als de Verenigde Staten al hebben met hun „Rapid Deployment Force" (RDF), die eni ge jaren geleden in het leven werd geroepen om te kunnen worden in gezet in het Midden-Oosten. De Britse RDF, die wordt samen gesteld uit mariniers en paratroop ers, is vooral bedoeld om in de vroegere koloniale gebieden be vriende regeringen te hulp te schieten ais aie mei een crisissitua tie zouden worden geconfronteerd, en om Britse burgers uit die gebie den te redden, mocht dat nodig zijn. Het was de Falklandoorlog van ruim twee jaar geleden, die de Brit se militaire top ervan overtuigde dat het nodig is over snel inzetbare troepen te beschikken. Het nu ont wikkelde plan voorziet in de for matie van een permanente staf van 12 man. Deze mannen zouden vervolgens in noodsituaties direct een beroep moeten kunnen doen op meer dan 400 manschappen aan logistiek en strategisch personeel. Die zouden op hun beurt moeten kunnen be schikken over de 10.000 mariniers en paratroopers, aldus de Sunday Times. Een uitgewerkt plan zal binnen enkele weken aan de Britse militai re top worden voorgelegd. Rege ringstoestemming is daarna niet meer dan „een formaliteit", aldus de zondagskrant. Elke avond om 9 uur verzamelt zich een aantal mensen rond een bijzondere speel tafel om een bijzonder kaartspel te spelen. Baccara (Chemin de fer). In plaats van tegen de bank, spelen ze tegen elkaar, onder het toeziend oog van een behulpzame croupier. Het gaat erom wie met 2 of 3 kaarten op 9 punten of het dichtst erbij komt Datis 'alles', maar voor wie meedoet genoeg om er fors de span ning in te houden. Voor Baccara worden wat uitzonde ringen gemaakt: het wordt in een aparte zaal gespeeld, er mogen drankjes worden geserveerd en als er genoeg animo is wordt er doorgegaan tot 6 uur in de och tend. Meer informatie en spelregels bij de receptie. Roulette en Black Jack is er elke dag van 2 tot 2. Legitimatie is verplicht kor- rekte kleding ook. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7