Vieuw kabinet iVed. Antillen Wereldbank:meer steun aan Afrika Actiever beleid minima gewenst IKV verdeeld over te volgen strategie LEERENSUEDE VEILIG SCHOON MET f5: KORTING! NUBIJPALTHE la vijf weken moeizaam formeren Nieuwe krakersacties tegen toerisme A'dam 'Excuses' voor het ongerief \F Kinderen in prestatie- onderwijs vallen niet zo snel af Overval op speelcasino Politiebond gaat leden CP royeren Adviesgroep gemeente Amsterdam in rapport: PALTHE stomerij \NDAG 17 SEPTEMBER 1 PAGINA 5 LLEMSTAD/PHILIPSBURG (ANP/GPD)- Formateur Claude Wathey is er dit week- jde in geslaagd een nieuw Antilliaans kabinet te vormen. Na precies vijf weken Verhandelen op Sint Maarten zijn de betrokken partijen het uiteindelijk eens ge- Irden. Het nieuwe kabinet moet het kabinet onder leiding van Don Martina opvol- i dat in juni ten val kwam. AMSTERDAM (GPD) - Amster- damse kraakgroepen hebben dit weekeinde opnieuw van zich doen spreken door twee rondvaartboten te bekladden en de banden van zes buitenlandse autobussen kapot te snijden. Ook werden vanuit een pand in de Ferdinand Bolstraat flessen en stenen naar voorbijgan gers gegooid. Met deze zogenaamde 'toeristi sche acties' protesteren de krakers tegen het beleid van de gemeente Amsterdam. Volgens de krakers besteedt de gemeente meer aan dacht aan de toeristen dan aan de eigen bevolking. De 'toeristische acties' in Am sterdam begonnen een maand ge leden met het blokkeren van een rondvaartboot vol buitenlandse toeristen in de Leliegracht. Later werd het Amstelhotel met verf be smeurd en werd een brandende fakkel de hal binnen gegooid. Af- gelopen vrijdag waren het Okura- hotel en het Sonestahotel doelwit van de acties. Bij zeven andere ho tels in de hoofdstad kwamen bom meldingen binnen. In een pamflet hebben de kra kers aangekondigd, dat „de jacht op het toerisme doorgaat". De kra kers wijzen 'het grootschalig toe- ristenbeleid' van de gemeente af. Zij menen dat het geld dat ermee wordt verdiend, in verkeerde han den - banken en onderwereld terecht komt. En die ontwikkeling wordt vol gens de krakers alleen maar erger, als straks in 1992 de Olympische Spelen in Amsterdam worden ge houden. „Het toch al vermogende bedrijfsleven zal de winsten op strijken en wij blijven achter in een onleefbare stad", aldus de verkla ring van de krakers. Nu de omvang van de acties steeds groter wordt, is grote be zorgdheid bij de hoteldirecties ont staan. Zij beraden zich zich op te genmaatregelen, maar tot nu toe hebben de directies nog geen ant woord kunnen vinden op de onver wachte aanslagen. Alleen in het Hiltonhotel is de veiligheidsdienst opgedragen extra waakzaam te zijn. „We zijn als publieke instel ling weerloos tegen deze dingen", aldus een Amsterdamse hoteldi recteur. Ook de VW betreurt de acties en noemt ze „niet te tolere ren in een stad als Amsterdam". De krakers, voornamelijk afkom stig uit het pand Singel 114, zijn weer actief in verzet gekomen te gen het beleid van burgemeester Van Thijn, die naar hun mening „zijn eigen inwoners blijft wegpes ten". Zij vinden dat Van Thijn sinds zijn aantreden een klopjacht op de kraakbeweging heeft ge opend, die uitmondde in ontrui mingen van panden als het Wyers- complex, Herengracht 50 en het Bolwerk. De krakers vrezen dat binnenkort ook het pand Singel 114 zal worden ontruimd. nu gevormde kabinet nen dat Aruba zijn eigen lucht- dt deelgenomen door de Cura- vaartmaatschappij gaat oprichten ise partijen PNP en DP, de Aru- het over 15 maanden uit het An ise MEP, de UPB van Bonaire tilhaanse verband stapt. DP van de Bovenwinden. De Besloten is verder dat Aruba iotste partij binnen de Antillen, recht heeft op 27 procent van de |MAN van de demissionaire pre- £oud- en deviezenvoorraad en de r Don Martina, nam niet aan overige vyf Antilliaanse eilanden formatieoverleg deel, evenals Itwee kleine Arubaanse partijen AVP. gevormde regering kan in icipe rekenen op de steun van en van de in totaal 22 statenle- Om de voor Aruba zo belang- 2 statuutwijziging voor de sta- aparte door de Staten te krij- is een meerderheid van twee- 'rde noodzakelijk. De MEP re nt wat dit betreft op de steun n de twee Arubaanse oppositie- rtijen. De Antilliaanse Deken van de vde van Advocaten, mr. L. A. Hal- s oefende felle kritiek uit op het Nnctioneren van regering en par- ynent op de Nederlandse Antil- s v1- De Antilliaanse politici beseffen ilgens Halley niet wat voor een \orme schade zij aan de Neder- v 'ndse Antillen toebrengen door- Mt zij vooral uit zijn op hun per- zinlijk belang. Aan de giganti- ^he sociaal-economische proble- en, zoals bijvoorbeeld de werk- osheid van 30 procent op Cura- |IHklio, doen de politici niets. MBxBAls het duidelijkste bewijs voor ■ideugdelijk bestuur en politiek ■anbeleid noemde hij het feit dat landsbegrotingen voor 1983 en 4 nog steeds niet zijn goedge- 2urd door het parlement. Op Curasao twijfelt men sterk m de afspraken voor het regeer- rogramma van de nieuwe coalitie, r is felle kritiek geuit op de plan- 63 procent, de resterende 10 pro cent komt in een speciaal fonds waarop zowel Aruba als de overige vijf eilanden trekkingsrecht heb ben na toestemming van de andere partij. Ook hier is volgens Curagao- se deskundigen te veel aan de Aru baanse eisen toegegeven. MAASTRICHT/GELEEN (ANP) - Ruim veertig bewoners van het Maastrichtse kerkdorp Heugem hebben dit weekeinde van de Eer ste Nederlandse Cement Industrie gratis shampoo gekregen. Hun huizen en auto's waren bedekt met een laag stof, die volgens de bewoners van de ENCI afkomstig was. Na zich daarover beklaagd te hebben ontvingen zij enkele schoonmaakadviezen en gratis shampoo. „Daar hadden we nog een aardige voorraad van, maar met het verstrekken van shampoo is niet erkend dat de ENCI inderdaad de vervuiler is", aldus een woordvoerder van het bedrijf. „Dat zal de komende week nader worden onderzocht". Ongeveer tienduizend inwoners van Geleen, Urmond en en Stein hebben zaterdag van het chemische bedrijf DSM een brief ontvangen met excuses voor de in de afgelopen weken ondervon den geluidshinder als gevolg van het opstarten van een ammonia- kabriek. De brief, gericht aan „beste buren van DSM", ging verge zeld van een tegoedbon voor een vlaai naar keuze. Komende week kunnen deze bonnen bii de bakker worden ingewisseld. rl< \MSTERDAM (ANP) - Lagere scholen- waar het onderwijs duide- gericht op prestaties, hebben linder afvallers onder hun leerlin- dan scholen waar meer aan lacht wordt besteed aan de per soonlijke en sociale ontwikkeling kinderen. Dat blijkt uit een on derzoek op dertien scholen met ruim 1400 leerlingen en 122 onder wijzers in Amsterdam-West. Kees van der Wolf (40) uit Hoofd dorp voerde het onderzoek uit, waarop hij aanstaande vrijdag aan de universiteit van Amsterdam promoveert. Het aantal kinderen dat in ons land op een gewone lagere school niet kan meekomen en naar het buitengewoon onderwijs vertrekt, is de laatste jaren fors toegenomen: van ongeveer 19.000 in 1972 tot ruim 35.000 in 1982. Van der Wolf noemt de uitslag 'van het onderzoek voor zichzelf een „tegenvaller". Hij had niet ge dacht, zegt hij, dat de meer op het Iwelzijn van de kinderen gerichte scholen zo laag zouden scoren wat betreft prestaties. Hij denkt dat in het onderwijs prestaties en welzijn van de kinderen moeten worden gecombineerd. Van der Wolf onderscheidt in in zijn onderzoek drie soorten lagere scholen: prestatiegerichte scholen ('leren en verder geen onzin'), cog nitief gerichte welzijnsscholen (scholen waar men hecht aan het persoonlijk welzijn van het kind zonder de prestaties uit het oog te verliezen) en de scholen die 'louter op een prettige tijd' zijn afgestemd. De onderzoeker bemerkte dat op de laatste groep scholen veel jonge, progressieve onderwijzers les ge ven. Bovendien is daar vaak spra ke van een slechte schoolleiding, aldus Van der Wolf. Zijn advies is beginnende leer krachten veel beter te laten opvan gen door oudere collega's, zodat zij sneller een professionele houding ontwikkelen. De schoolhoofden moeten verder meer worden „ge schoold" in „management". Van der Wolf denkt ook dat scholen veel meer moeten nagaan waar heen hun leerlingen vertrekken en waarom. De onderzoeker concludeert dat op „welzijnsscholen" vooral de buitenlandse kinderen onder sneeuwen. Die zijn -veel meer ge baat bij prestatiegericht leren, meent hij. Van der Wolf ontdekte ook dat kinderen op welzijnsscho- len aggressiever zijn en een nega- tieve kijk hebben op de klas. DEN HAAG (GPD) Nederland is bereid een aanzienlijke bijdrage te leveren aan de oprichting van een speciaal ontwikkelingsfonds voor de arme Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara (Subsahara landen). Dat verklaarde minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) voor haar vertrek naar Washington waar zij de jaarvergadering van de Wereldbank en het IMF zal bijwo nen, samen met minister Ruding (financiën) en de president van de Nederlandsche Bank, Duisenberg. De mogelijke oprichting van een Subsahara fonds zal een van de be langrijkste onderwerpen van ge sprek worden op deze vergadering. De Amerikaanse regering heeft al laten weten dat zij bereid is om een half miljard dollar daarin te steken. Minister Schoo denkt aan een bij drage van 270 miljoen gulden die aanvankelijk bestemd was voor de Internationale Ontwikkelingsasso ciatie (IDA). Volgens het vandaag verschenen jaarrapport is de Wereldbank van plan om in de komende jaren haar activiteiten meer te richten op de ontwikkleing van de arme Afri kaanse landen. Daartoe is een spe ciaal actieprogramma voorbereid dat door de jaarvergadering moet worden goedgekeurd. De Wereldbank wil het tot dus ver gevolgde hulpbeleid aan Afrika herformuleren, mede als gevolg van de uiteenlopende wensen van de ontwikkelingslanden. Volgens deskundigen van deze internatio nale financieringsorganisatie zijn grote verschillen ontstaan tussen de ontwikkelingsgebieden. De Latijnsamerikaanse landen hebben thans meer te maken met schuldenproblemen dan met echte ontwikkelingsproblemen. De Azia tische landen zijn uit hun ontwik- kelingssproblemen gegroeid en kennen geen financieringsproble men. Het zijn de Afrikaanse landen die met echte ontwikkelingsspro- blemen kampen. Al deze landen hebben ten aanzien van de Wereld bank uiteenlopende a De bank streeft naar grote coör dinatie van de projecten van de landen die in Afrika ontwikke lingshulp geven. Ieder land heeft een ministerie van ontwikkelingsa menwerking. Iedereen doet maar wat in de arme Afrikaanse landen. Daar moet in de toekomst meer lijn in komen. Een grotere coördinatie van de inzet lijkt dringend ge wenst, zo zeggen deskundigen van de bank. AMSTERDAM - Veel champagne en weinig kaviaar. Zo zullen de 600 bezoekers zich de slotavond herin neren van een week Amsterdam Modestad". De gala-avond in hotel Krasnapolsky, had meer weg van een druilerige bedrijfsavond dan van een stralend feest. Het publiek, dat 100 gulden moest neerleggen voor entree, zag een nogal saaie selectie uit de mo decollecties van Govers, Heymans, Kroner, Molenaar en Vos, die op kabbelende wijze door een salonor kest werd begeleid. De modellen die Max Meymans over de rode loper liet wandelen, moeten uit zijn show van 1983 zijn overgebleven. De voorzitter van Amsterdam Modestad verklaarde na afloop dat de hele manifestatie een groot suc ces was. De vele shows in de tent op de Dam hebben in acht dagen in totaal 34.000 bezoekers getrokken. De manifestatie zal vrijwel zeker volgend jaar worden herhaald. Op de foto vier mode-ontwerpers temidden van enkele mannequins. Van links naar rechts Frank Govers, Rob Kroner, Edgar Vos en Frans Molenaar. (foto anp> AMSTERDAM - Op het Leidseplein in Amsterdam werd zaterdag een protestdemonstratie gehouden tegen de huidige regering in Turkije. Dit ter gelegenheid van het vierjarig bestaan van het huidige Turkse regime. (foto anp) UTRECHT (GPD) - Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) blijft in tern ernstig verdeeld over de vraag of het IKV zich moet inlaten met de politiek bij het voeren van ac ties tegen de kernwapens. Tijdens een bijeenkomst van de „campag- neraad", afgelopen zaterdag in Utrecht, kreeg het IKV-bestuur veel kritiek op zijn stellingname dat het „politieke werk" niet alleen moet worden voortgezet, maar zelfs uitgebouwd. Het misnoegen van de campag- neraad, bestaande uit regionale vertegenwoordigers van de hon derden plaatselijke IKV-kernen, richtte zich vooral op IKV-secreta- ris Mient-Jan Faber. Faber immers had de zogenaamde 'crisisvariant' van het kabinet-Lubbers positief beoordeeld, voordat er een beslis sing over plaatsing was genomen. Bovendien had Faber na de kabi netsbeslissing laten weten ak- AMSTENRADE (ANP) - Drie ge wapende en gemaskerde mannen hebben zaterdagochtend rond half zes een Golden Ten-speelcasino aan de Hoofdstraat in Amstenrade, vlak bij Heerlen, overvallen. Daar bij maakten zij ongeveer 15.000 gulden en wat sieraden buit. De overvallers, die zich via een openstaand raam toegang tot de club hadden verschaft, dwongen de rond 25 aanwezige spelers tot af gifte van hun sieraden. Zij moesten tegen de muur gaan staan, terwijl ze onder schot werden gehouden door de overvallers, die gewapend waren met twee pistolen en een ge weer. De inzet werd eveneens mee genomen plus een portefeuille van een van de croupiers. koord te kunnen gaan met de plaatsing van een beperkt aantal raketten op Nederlands grondge bied. Een flink deel van de campagne- raad beschouwde dit als forse uit glijders. Of, zoals de Zeeuwse ver tegenwoordiger het stelde: „De achterban snapt het politieke spel niet. In het politieke werk is het de vraag of je wisselgeld hebt. De vol gende vraag is, of je wisselgeld in dezelfde valuta is als dat van de po litiek". Verscheidene leden van de cam- pagneraad wezen op de risico's die verbonden zijn aan het meedoen met het politieke spel. De Tilburg- se hoogleraar theologie dr Th. van Veldhoven, lid van de IKV-kern Den Bosch, achtte deze wijze van optreden niet in overeenstemming met de aard van de vredesbewe ging, die volgens hem geen com promissen kan sluiten. Uit politiek-tactisch oogpunt zijn er ernstige fouten gemaakt, meent Van Veldhoven. Eén en ander heeft geen enkele positieve uitwer king gehad op de politiek, maar wel ernstige negatieve effecten op de vredesbeweging. In dit verband hekelde hij ook de eigenmachtig heid, waarmee deze politieke acti viteiten worden uitgevoerd, en de minachting voor de achterban die er uit spreekt. De campagneraad besloot de be handeling van dit onderwerp op te schorten nadat er geen eenstem migheid bleek te bestaan over de door de IKV-top voorgestelde richtlijnen voor politieke activitei ten. De activiteiten en het „eigen machtig" optreden Terrein Duphar wegens gif met hek afgezet AMSTERDAM (ANP) - Een deel van het terrein van de chemische fabriek Duphar in Amsterdam is omheind en wordt bewaakt we gens de vondst van onder andere giftig dioxine in de bodem. Een aangrenzend stuk (Duphar)grond is niet vervuild maar de schapen die er lopen mogen dat terrein voorlopig niet af. De provincie Noord-Holland heeft dit zaterdag meegedeeld. De grootte van beide stukken grond is niet exact bekend gemaakt. De provincie onderzoekt sinds 1982 de gehele bodem van het Du- phar-terrein aan de Ankerweg in het Amsterdamse havengebied. De tot dan toe reeds aangetroffen bo demverontreiniging was de aanlei ding tot dit onderzoek, dat Duphar zelf betaalt. Een onafhankelijk bu reau voert het onderzoek uit. De verontreiniging is waar schijnlijk veroorzaakt, zegt de pro vincie, door „puttenslib" dat aan het eind van de zestiger jaren uit de riolen van het nu niet meer be staande fabrieksgebouw werd op gezogen en neergelegd op het hui dige Duphar-terrein. Men gaat er van uit dat dit slib op in totaal drie plaatsen op het fabrieksterrein is terecht gekomen. Duphar is de laatste tijd vanwege het milieu weer geregeld in het nieuws. De afgelopen week werd bekend dat de concentraties dioxi ne in de duizenden van Duphar af komstige vaten in de sterk vervuil de Volgermeerpolder bij Broek in waterland veel hoger zijn dan ge dacht. De bodem van het Noordzeeka naal wordt nu ook onderzocht op verontreiniging, die mogelijk van Duphar komt. De laatste fase van de afbraak van de - nu er een tun nel is - overbodig geworden Hem- brug over het kanaal lag in ver band met dit onderzoek maanden lang stil. De verontreiniging van de kanaalbodem valt overigens mee, zo liet de provincie eerder weten. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Politiebond duldt in haar gelederen geen politiemensen die tevens lid zijn van de Centrumpar tij. NPB-leden die ook lid zijn van deze partij zullen worden ge royeerd. Dat zei de voorzitter van de NPB, Leen van der Linden, za terdag voor de VARA-radio. Vol gens Van der Linden is de Cen trumpartij een fascistische organi satie „en moet ergens een grens worden getrokken". Omdat de NPB niet beschikt secretaris over een complete ledenlijst van de Faber zullen eind oktober nader Centrumpartij, zal het royement worden besproken op een extra vooralsnog alleen die politiemen- de IKV-campag- sen treffen die in het openbaar 1 ten weten lid te zijn van de CP. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - De ge meente Amsterdam heeft meer mogelijkheden een actief beleid te voeren om de positie van mensen met een minimuminkomen te ver beteren. De adviesgroep Minima zonder Marge presenteerde van daag in Amsterdam haar eerste rapport, waarin tal van aanbevelin gen zijn opgenomen. Voorzitter van de adviesgroep is het PvdA- Tweede-Kamerlid len Dales. In het rapport zegt de studie groep dat ook binnen het eigen ambtenarenapparaat van de ge meente genoeg kan worden verbe terd, alleen al door de afhandelin gen voor het aanvragen van een uitkering te versnellen. Een ander voorbeeld is de aan vraag voor huursubsidie, die snel ler kan worden afgehandeld wan neer deze via de woningbouwver enigingen zou verlopen in plaats van via de dienst volkshuisvesting. Het Gemeentelijk Energie Be drijf wordt geadviseerd om de cliënt beter te informeren over mo gelijke betalingsregelingen. De ad viesgroep heeft geconstateerd dat in tweederde van de gevallen dat het GEB de elektriciteit afsluit, de ze na een dag weer opnieuw wordt aangesloten. De adviesgroep meent dat tot afsluiten pas mag worden overgegaan als de gebrui ker niet aan een betalingsregeling wil meewerken. Bij schuldensanering door de Gemeentelijke Kredietbank Am sterdam wordt in overleg met de schuldeisers altijd bezien welke schulden geheel of gedeeltelijk kunnen worden kwijtgescholden. Maar daar blijven de GEB-schul- den tot nu toe buiten. Voorgesteld wordt om ook die GEB-schulden toe te voegen aan het pakket schul den die voor gehele of gedeeltelij ke kwijtschelding in aanmerking komen. Andere maatregelen die de ad viesgroep voorstelt, zijn het beter doorstromen van de minima naar goedkopere huisvesting en vooral het herinvoeren van individuele verwarmingsmeters. In Amster dam komt het veel voor dat de ver- warmingskosten van een heel blok over alle bewoners gelijkelijk ver deeld wordt. Dan is het moeilijk voor een individuele bewoner om extra zuinig te stoken. Volgens de adviesgroep kan ook de Algemene Bijstandswet nog rui mer toegepast worden dan tot nu toe gebeurt. De criteria voor de leen-bijstand zullen met name moeten worden versoepeld. De ge meente zou ook een fonds moeten vormen waaruit in individuele ge vallen uitgaven kunnen worden gedaan voor mensen in moeilijke financiële omstandigheden. Amsterdam heeft in 1982 haar studiebeurzenfonds gehalveerd. Niet zo'n beste zet, meent de ad viesgroep, omdat met name in de gezinnen van de minima de kosten voor het voortgezet onderwijs hoog op kunnen lopen. De ge meente zou ook bij het subsidiebe leid voorrang kunnen geven aan instellingen die diensten verlenen aan mensen met lage inkomens. Een punt van zorg is de voorlich ting. Voorlichting over de moge lijkheid dat schulden kwijtge scholden kunnen worden, maar ook over de kwijtscheldingen van heffingen van rioolrecht of reini gingsrecht. De voorlichting zou niet alleen via folders, maar ook in persoonlijke contacten moeten kunnen. Voorlichting ook over zui niger energiegebruik. Tijdige voor lichting over de inkomensterugval wanneer iemand van de wwv naar de rww teruggaat. De adviesgroep heeft in totaal slechts een paar maanden tijd ge had om aan haar rapport te werken. Daardoor ontbreekt in het rapport het prijskaartje. De finan ciële consequenties van al die voorgestelde maatregelen dienen nog uitvoerig bestudeerd te wor den. Deze oonbieding geldt v o. 17/9 l/m 29/9 DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET 0 Breestraat 728 0 Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5