chade Zuiderkerk »opt in de tonnen )rgel bij brand verloren gegaan Manifestatie Amnesty gedeeltelijk verregend PROPER 'Koppen' van zeventien parkeermeters afgebroken IDe Walnoot -officieel Uitmarkt voor herhaling vatbaar Valkenburgse miss Leiden Leidato: 62.712 bezoekers Zeshonderd mensen bij Offerfeest Nep-schoorsteenvegers lichten weer vrouw op Sieraden gestolen Beroving twee standhouders Fietser op Telderskade mishandeld CMBER J^NDAG 17 SEPTEMBER 1984 LEIDEN (vervolg van pagina 1) EIDEN - De politie schat de schade aan de Zuiderkerk ten gevolge van de brand op ikele tonnen. H. Middelkoop, lid van de commissie van beheer van de kerk, vreest dat It bedrag wel hoger zal uitvallen. Alleen al het orgel vertegenwoordigde een waarde 1150.000 gulden. negentien minuten over vijf za- lagmiddag kwam bij de politie melding binnen dat er rook uit kerk aan de Lammenschansweg am. De eveneens gealarmeerde indweer constateerde aanvanke- dat de brand alleen in de omge- l van de preekstoel woedde. eniain?nd zes uur ^oop het vuur ech- H0r omho°g naar da^ en "werd lardoor moeilijk te bestrijden", jus een politievoorlichter. Twee hoogwerkers moesten er ce (Gelen te pas komen en gedurende '/2 punin kwartier sloegen de vlammen 2st het dak dat ook gedeeltelijk in- Rond zeven was de and onder controle, maar de •andweer is nog wel enkele uren rs (Zoeezig geweest met nablussen, iten. PrDaarvoor was al geconstateerd Prys ut een toegangsdeur was gefor- d jierd^neeiiruitjejrer^ litie sluit daarom ook niet uit dat de brand is gesticht, maar heeft daar tot nu toe nog geen verdere aanwijzingen toe. De spectaculaire brand trok dui zenden mensen. Onder hen ook burgemeester Goekoop en brand weercommandant Mark, beiden werden in allerijl van de Uitmarkt in de Pieterskerk opgehaald. De laatste nam ook direct de leiding over van de blussingswerkzaamhe- den. Een grote schadepost (150.000 gulden) is het orgel dat door het vuur en bluswater als verloren moet worden beschouwd. Het or gel werd vijftien jaar geleden ge bouwd door Van der Linden uit Leiderdorp. "We hebben het nog niet heel ingenieus bekeken, maar de pijpen zijn in elk geval gesmol ten. Het ziet er heel slecht uit", al dus Middelkoop. Hij vreest ook dat het dak er in zijn geheel af moet. Een gedeelte van het dak heeft de brand doorstaan, "maar het vorm de één geheel". Volgens Middel koop zal het daarom vernieuwd moeten worden. Advertentie Of dat ook gebeurt en wie dat be taalt, is nog onzeker. De Zuiderkerk staat namelijk te koop. Afgelopen zaterdag stond er in de ze krant nog een advertentie van makelaardij Proper waarin het ge bouw werd aangeprezen. Middel koop: "Ik kan daar verder nog niets over zeggen. De verzekering moet nog ingelicht worden en de commissie van beheer zal van avond over de verdere gang van za ken vergaderen. Daarna moet er Lelden, Lammenschansib6^5. Gebouwen- complex, thans dienende tot Kerkgebouw, met afzonder» lijk te bereiken zalen op parterre en 1e etage. Aparte aangebouwde dienstwoning met alle voorzieningen. centrale ligging aan uitvalsweg nabij station N.S. voldoende parkeergelegenheid en overdekte fietsen» stalling. het complex bevat diverse garderobes, groot audito rium, diverse toiletgroepen en keukens (de achterge legen zalen zijn zowel apart als via het hoofdgebouw te bereiken). geheel c.v.-verwarmd. Door situering en voorzieningen voor uiteenlopende doeleinden geschikt. Aanvaarding in overleg. Prlla op aanvraag B.V. makelaardij o.g. Dag tegen het martelen OEGSTGEEST. PASSAGE 12 TEL. 071-170741' De advertentie in de krant van afgelopen zaterdag, i koop werd aangeboden. De Zuiderkerk was overigens nog wel in gebruik als vergader ruimte. "Er werden ontmoetings bijeenkomsten georganiseerd en omdat het gebouw Staalwijk (des tijds ook al door brand getroffen, red.) slechts gedeeltelijk bruikbaar is, werden hier ook wel vergaderin gen belegd". LEIDEN - Het matige weer heeft 'De dag tegen het martelen' danig parten gespeeld. De manifestatie die Amnesty International zater dag had georganiseerd op het Stad huisplein verregende gedeeltelijk. Om vier uur, vroeger dan gepland, werd besloten de zaak maar op te doeken. De muziekbands konden vanwege de regenval niet optre den. "Inderdaad, wel een beetje te genvallend", vindt Juup Essers na mens Amnesty achteraf. Overigens konden het straattoneel, het pop pentheater en een optreden van het koor Lingua Musica wel door gang vinden. "Bij onze stand liep het trouwens toch wel aardig", ziet Essers een lichtpuntje in de de pressie. "Daar was het zeker druk ker dan op gewone zaterdagen als we niet meer dan één stand heb ben". Daarentegen kwam er van het schrijven weinig terecht. Amnesty had op het plein enkele tafels en stoelen neergezet, waar mensen protestbrieven konden schrijven naar landen waar gevangenen ge marteld worden. Zes landen, waar onder Sowjet-Unie en El Salvador, stonden daarbij centraal. Niet meer dan tien brieven konden er od de post. Desondanks denkt Essers wel dat Amnesty volgend jaar opnieuw het Stadhuisplein gaat inrichten voor een dergelijke manifestatie. "Uit de reacties van de mensen bleek toch duidelijk dat ze het een goed initiatief vonden en dat is wel een stimulans om er mee door te gaan". LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit en vernieling van parkeermeters. Van de zeventien meters, aan de Hooigracht, Nieuwstraat en Doeza- straat, werden de 'koppen' met de geldcassettes afgebroken. De in houd bedroeg een paar honderd gulden. De schade aan de parkeer meters bedraagt, volgens de poli tie, ruim 25.000 gulden. LEIDEN - "Het is nog mstig. Je kunt in de kerk een kanon af schieten", zegt professor Rörsch. "Ach, dat komt nog wel", ant woordt mevrouw Rörsch. "Voor de zaterdag is het nog vroeg". Het is elf uur en bovenstaand gesprekje wordt opgetekend in een dubbeldekker op het Pieters kerkplein. Leiden beleeft z'n eer ste Uitmarkt. Buiten zingen PS and the Footnotes 'Final love song' voor anderhalve man en een slaperige paardekop. Binnen worden vijf poëten van LAK Li teraire workshop overstemd door Gruppo Trutto Dramatico, waarvan een vrouw spaghetti door haar haar smeert. Elf uur 's ochtends: dramatische expressie aan dovemansoren. Later zal Kiki Rörsch, één van de organisatoren van de markt waar cultureel Leiden zichzelf in stands en op het toneel presen teert, toch haar gelijk halen. Vooral tussen twee en vier uur is het behoorlijk druk in de Pieters kerk. Daarna is het echter alweer snel afgelopen. De standhouders op de plein vluchten voor het slechte weer en het aantal bezoe kers binnen loopt elkaar ook niet bepaald in de weg. "Het blijkt", legt Rörsch uit, "dat de Uitmarkt toch in het verlengde ligt van de markt. De mensen lopen even ik! door als ze op de markt zijn ge weest. Ik had eerlijk gezegd wel verwacht dat het rond het borre luur ook wel druk zou zijn. Maar dat valt nogal tegen". Niettemin zal er naar alle waarschijnlijkheid een tweede editie van de Uitmarkt komen. De belangstelling over de gehele dag genomen, geeft daar aanlei ding toe, menen de organisato ren. "Trouwens, ook de standhou ders toonden zich enthousiast", weet Rözsch, Een paar zaken zijn wel voor verbetering vatbaar, vindt ook hij. Zo zou de ruimte in de Pie terskerk beter gebruikt moeten worden. Het gedeelte achterin was dit keer eigenlijk alleen in gebruik bij de Leidse vereniging van amateurfotografen. Bij een Theater voor en door kinderen in de Pieterskerk. Een onderdeel van de Uitmarkt. (foto Holvast) volgende maal zouden daar bij voorbeeld de minder luide groe pen (zoals LAK Literair) gesta tioneerd kunnen worden. Prominenten Om de drank wat op te fleuren, waren lokale prominenten achter de biertap geplaatst. Ze wissel den elkaar om het half uur af. Zij met een late dienst hadden het dus niet al te druk. Wethouder Schoute, in dienst van half vijf tot vijf uur, was eigenlijk de laat ste die nog echt wat te doen had. Als een standwerker sleet hij zijn drank en werd door Michiel van der Graaff, assistent van de pro minenten, dan ook tot nummer één der prominenten uitgeroe pen. Van der Graaff: "Heel anders dan Meijer de arts, red.). Die be gon met iedereen een goed ge sprek. Hoewel dat natuurlijk ook heel goed is, een soort klantenbin ding". Brandweercommandant Mark kon het tapkarwei niet eens af maken, hij had plotseling belang rijker zaken aan het hoofd: brand in de Zuiderkerk. LEIDEN - Met het vrijlaten van rga-een aantal ballonnen werd zater dagmiddag het nieuwe onderko men van kinderdagverblijf De Wal- noot officieel geopend. Het Wasse- naarse Tweede-Kamerlid H.F. ep. ^Ükstal was verantwoordelijk voor die handeling. Dijkstal deed ns. dat overigens vooral als oud-voor zitter van de stichting Voorzienin- 31, gen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland. Alvorens de ballonnen de vrij heid konden verkiezen, was de of ficiële delegatie per trapfiets van bejaardenoord Zuidwester (ook van de stichting) naar De Walnoot aan de Brahmslaan in Zuid-West gekomen. Daar doorbrak Dijkstal een wand met tekeningen waar achter de ballonnen zich bevon den. "Voor de kinderen was het al lemaal heel spectaculair", bemerk te H. Lodder, de huidige voorzich- ter van de gehandicaptenstichting. Voor die kinderen is De Walnoot overigens niet geheel nieuw ter rein. Het gebouw is al sinds begin dit jaar klaar en ook al een tijd in gebruik. Daarvoor was het kinder dagverblijf aan de Rijnsburgerweg gevestigd. "Een oud herenhuis met een vriendelijke aanblik", aldus De heren Lodder (links) en Dijkstal hebben de leiding in de trapfiets wedstrijd naar De Walnoot. Bij aankomst zou de laatste het kinderdag verblijf openen. (foto Holvast) Lodder, "maar inmiddels totaal on geschikt". In De Walnoot komen ook meer voudig gehandicapte kinderen en die konden in het oude gebouw met zijn drie verdiepingen niet uit de weg. Daarom verrees op de hoek van het Strausspad en de Brahmslaan een nieuw gebouw, geheel begane grond. Rond de der tig kinderen maken er gebruik van. Lodder: "Om een klein voor beeldje te geven. De diverse groe pen hebben allemaal hun eigen ruimte. Daarin zit ook een heel klein keukentje met een aanrecht dat een verstelbare hoogte heeft. Zo kunnen ook kinderen in een rolstoel er gebruik van maken". Hij noemt de 'nieuwe' Walnoot dan ook "een hele vooruitgang, eigen lijk ideaal". LEIDEN De Valkenburgse Marja Reyken mag zich de komende twaalf maanden bij het voorstellen 'Miss Sleutelstad 1984' noemen. Ze werd zaterdagavond uit vijftien deelneemsters als zodanig verkozen in de 'Trendtent', onderdeel van de Leidato. Jan van Zijp, één van de organisatoren van de huishoud- show, was de eer gegund haar te kronen. De 16-jarige Reyken had vorig jaar ook al getracht deze titel in de wacht te slepen, maar werd toen nog verslagen door Karin den Haan die zaterdagavond ook bij de feestelijke uitreiking betrokken was. Marja Reyken vond het "hart stikke leuk" om mee te doen. Of de titel het mogelijke begin zou zijn van een carrière in bijvoorbeeld de mode-wereld durfde zij niet te zeg gen. Voorlopig zei Marja Reyken het te druk te hebben met school en werk. "Misschien later wel", voegde zij er aan toe. De jury, waarin ook wethouder P.H. Schoute van cultuur, had nog twee titels te vergeven. Patricia Schreurs werd vereerd met de titel Miss Toekomst en Carolien van Tongeren is de Miss Personality van dit jaar. De bijbehorende ver- Wethouder Schoute weet zich omringd door Miss Sleutelstad '83, Karin den Haan (links) en Marja Reyken, de nieuwe miss. Rechts Leidato-organisator Jan van Zijp. (foto Holvast) sierselen werden door Schoute overhandigd. Juryvoorzitter Rob Herruer wilde van de wethouder weten of hij wel eens zoveel mooie meisjes bij elkaar had gezien. "Ik heb veel meegemaakt en ik zie ook wel eens mooie meisjes langs fiet sen. Maar zoveel van dichtbij, nee, dat nooit", aldus Schoute. LEIDEN - Vrijwel evenveel mensen als vorig jaar hebben de afgelopen weken de Leidato bezocht. Precies 62.712 bezoekers trok de huishoud- show in de Groenoordhallen. Organisator Jan van Zijp: "Opvallend is dat de bezoekersaantallen ook per dag praktisch gelijk waren met vorig jaar". Van Zijp toonde zich tevreden met Leidato 1984. "Er is ook goed ver kocht. Vooral de grotere artikelen als meubels en tv's verkochten goed dit jaar". LEIDEN - Een kleine zeshonderd mensen hebben afgelopen zater dag het Islamitisch Offerfeest in buurthuis 't Spoortje aan de Bern- harakade gevierd. Het offerfeest, een traditioneel Moslim-gebeuren ter ere van de verbroedering, is be doeld om de relatie tussen Neder landers en buitenlanders te verbe teren. Daarin is de feestelijke bij eenkomst volledig geslaagd, aldus Jurjen Jacobs, namens het comité Leiden tegen Fascisme, één van de organiserenden. Behalve de hoge opkomst was hij er vooral blij mee dat het "alle maal zo prettig en soepel verliep". De organisatie had geen wanklank gehoord. Ook van extreem rechtse zijde liet men het feest ongemoeid. Jacobs: "Het was nu voor de derde keer dat we dit organiseerden en er. zijn wat dat betreft eigenlijk nog nooit problemen geweest. Geluk kig maar". Na een gezamenlijke maaltijd Optreden van de volksdansers van de HTIB (Turkse Arbeiders Vereni ging Nederland) tijdens het Islamitisch Offerfeest (Foto Holvast) werd het vooral een cultureel avondje met optredens van diverse groepen. Jacobs hoopt dat de goe de sfeer van zaterdag een langduri ge uitstraling heeft op de onderlin ge verhoudingen. "En dat de bui tenlanders het als een steuntje in de rug zullen opvatten". De organisatie, een samenwer kingsverband van buitenlandse en Nederlandse verenigingen en co mités, hoopt het Islamitisch Offer feest ook volgend jaar weer voor de integratie aan te wenden. "We wil len het in elk geval. Maar we zijn geheel afhankelijk van subsidies. Of het mogelijk is, is dus een twee de". LEIDEN - Twee mannen, zich uit gevende voor schoorsteenvegers, hebben vrijdagmiddag weer een Leidse \touw beroofd van een' geldbedrag van ruim 1000 gulden. Het tweetal belde aan bij een wo ning aan de Louise de Coligny- straat en zei in opdracht van de wo ningbouwvereniging de schoor steen te komen vegen. De 63-jarige bewoonsters liet de mannen bin nen en moest één van hen helpen met het schoonmaken van het gas fornuis. De ander zei intussen de knoppen van de centrale verwar ming in de woning te zullen con troleren. Later bleek de man een geldbedrag van 800 gulden uit een kastje te hebben meegepikt. De vrouw moest het tweetal ook nog 230 gulden betalen. Het is niet de eerste keer dat de'schoorsteenvegers' actief zijn. De Leidse politie waarschuwt dat betrouwbare schoorsteenvegers al tijd werken na eerst een telefoni sche afspraak te hebben gemaakt. De politie geeft het advies nie mand zonder afspraak in de wo ning toe te laten. LEIDEN - Uit een woning aan de Topaaslaan in Leiden is zaterdag een aantal sieraden verdwenen met een waarde van ongeveer 80.000 gulden. De inbrekers wisten zich toe gang te verschaffen tot de woning door een raam te forceren. Een kluisje, waarin de sieraden waren opgeborgen, was niet afgesloten. Het kluisje werd toen de bewoners zaterdagmiddag thuis kwamei) leeg in de woning aangetroffen. Breehuys Het scholierencentrum Bree huys, Breestraat 19, gaat weer beginnen. Met ingang van mor gen is het elke dinsdag-, woens dag- en vrijdagmiddag van drie tot vijf uur geopend. Aan staande vrijdag is er een elec- tric-boogiewedstrijd. Een jury zal de winnaar kiezen. LEIDEN - Twee standhouders op de Leidato zijn gisteren, kort voor het sluiten van de beurs, beroofd van geld en goederen. Een 38-jarige Amsterdamse standhouder miste gistermiddag een polstasje met daarin een geld bedrag van ongeveer 5700 gulden. De tas met inhoud verdween uit een kast achter de kraam van de Amsterdammer. Een 34-jarige standhouder uit Nijmegen werd gistermiddag, in een onbewaakt ogenblik, beroofd van ruim 80 bespeelde en onbe- speelde videobanden. De waarde van deze banden wordt geschat op ongeveer 4500 gulden. LEIDEN - Een 52-jarige Leidenaar heeft zaterdagmiddag van een on bekende man, en om onbekende /edenen, een aantal stompen in het gezicht gekregen. De Leidenaar werd op de Tel derskade tot stoppen gedwongen door de inzittende van een auto die er direct op los sloeg. Het boven- en ondergebit van de 52-jarige Werd door de onbekende stuk ge slagen. Het slachtoffer, die op de fiets was, vermoedt dat zijn rijgedrag mogelijk aanleiding is geweest voor de mishandeling. De politie denkt over een voldoende duide lijk signalement van de dader en de auto te beschikken om de man te kunnen aanhouden. ADVERTENTIE a. pisteree ALUMINIUM PUIEN tel. 071-690387

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3