Bokstitel blijft in bezit van Blanchard Mottet kan zege nauwelijks ontgaan Visitekaartje Van der Meer Steven langste Rooks wint wielerkoers Aanwezigheid 'Ali' wekt medelijden Swift-renner in coma 984 MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 21 DORTMUND (GPD) - De bokssport is zaterdagavond in de ziel getroffen. Niet de simpe le overwinning van Alex Blanchard of de zwakke afweer van uitdager Manfred Jass- mann, die al in de vierde ronde opgaf, maar vooral de komst van Muhammad Ali verbij sterde de 4000 kijkers in de immense Dortmunder Westfalenhalle. Van de zelfverzekerde sportman, die in zijn eentje het boksen over de hele wereld populair heeft gemaakt, bleek niet veel meer over te zijn dan een zielig hoopje mens. De gouden-medaillewinnaar van de Olympische Spélen in 1960 en oud-wereldkampioen reist mo menteel als een soort kermisattrac tie door West-Duitsland. Na een tv- interview op de vrijdagavond was hij zaterdag eregast bij het Euro pees titelgevecht tussen Jassmann en Blanchard. Ali werd als een kleuter, die door zijn moeder naar school wordt gebracht, aan de hand van een begeleider naar de boksring gevoerd. Hij zwaaide daarin plichtmatig naar de toe schouwers en gaf beide boksers snel een hand. De showman van weleer, die tegenwoordig letterlijk een zwaargewicht is, liep moei zaam rond, sprak geen woord, keek met glazige ogen uitdruk kingsloos naar het publiek en was zich amper bewust van de mensen en dingen om zich heen. 'The Grea test' danste niet meer als een vlin der en stak niet als een bij. De zieli ge vertoning wekte slechts mede lijden. De Amerikaan zorgde twintig jaar geleden door zijn personality en opvallende stijl (de Ali-shuffle) voor een ongekende opbloei van het boksen. Plots was het in om 's nachts naar een boksgevecht op de televisie te kijken. Diezelfde Mu hammad Ali is door zijn apathisch gedrag een geliefd object gewor den voor degenen, die de kwalijke kanten van het boksen aan de kaak willen stellen. De duizenden klap pen die in 25 jaar op het hoofd van Ali zijn neergedaald, hebben bij hem geleid tot hersenbeschadigin- Sloothaak beste ruiter Benelux LANAKEN (ANP) - De Westduitse springruiter Franke Sloothaak is zondag internationaal kampioen van de Benelux geworden. De ge naturaliseerde Nederlander, die in dienst rijdt van Paul Schockemöh- le, legde de basis voor de titel op de eerste dag. Zondag voegde hij er nog een vijfde en een zesde plaats toe. Piet Raymakers eindigde als tweede net voor de Brit Nick Skel- ton. De Amerikaan Thomas Hearns heeft zaterdag zijn wereldtitel (WBC versie) in het super weiter- gewicht behouden. Hij won in Sa- ginan (Michigan) door ingrijpen van de scheidsrechter in de derde ronde van zijn landgenoot Fred Hutchings. Ook de Argentijn Santos Laciar bleef zaterdag in het bezit van zijn wereldtitel in het vliegge- wicht (WBA-versie). Laciar ver sloeg in Cordoba zijn uitdager Prudencio Cardona uit Columbia door knock-out in de tiende ron de. gen, die zijn denk-, spreek- en reac tievermogen danig hebben aange tast. Bovendien heeft hij, om voor gevechten af te vallen, middelen geslikt die niet bevorderlijk zijn geweest voor zijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid. In bok serskringen noemt men de toe stand, waarin Muhammad Ali nu verkeert punchdrunk. Alex Blanchard wilde geen kwaad woord horen over zijn vroe gere idool. De Amsterdammer, die zich in zijn amateurtijd graag 'Ali' Blanchard liet noemen, was zich wel pijnlijk bewust van de aftake ling van een van de groten uit de sportgeschiedenis. „Muhammad Ali heeft ontzettend veel voor de bokssport betekend. Hij was een fenomeen. Over zo'n man ga ik niets verkeerds zeggen. Hij heeft lang doorgebokst. Ik heb inmid dels al een andere keuze gemaakt. Op mijn dertigste stop ik". - Sommige Westduitsers sugge reerden dat de deprimerende aan wezigheid van Muhammad Ali van invloed was geweest op het duel tussen Blanchard en Jassmann. Trainer Uli Restis gooide in de vierde ronde de handdoek in de ring om Manfred Jassmann te be schermen tegen een dreigende knock-out na een serie stoten van Blanchard. Het wekte verbazing en zelfs woede bij sommigen dat Res tis de handdoek wierp op een mo ment dat Jassmann nog niet neer was gegaan en er nog slechts drie kwart minuut te gaan was voor het luiden van de gong. Blanchard: „Ik was beduusd dat de partij zo snel was afgelopen. Ik vond het wel te recht. Ze weten dat ik een knock- outer ben. Door de ongelukken van de laatste jaren is men toch voorzichtiger geworden. Ik hoop dat mijn helpers een gevecht ook stoppen op een moment dat ik in een dergelijk geval dreig knock out te gaan". Frisser Jassmann, die er na afloop fris ser uitzag dan ruim een jaar gele den toen hij in Frankfurt knock out werd geslagen door Rudi Koopmans: „Ik was het er niet mee eens dat mijn trainer het gevecht stopte, maar ik ben er niet boos De organisator van het gevecht in Dortmund, Willy Sauerland, die al niet te vrolijk was omdat er niet genoeg publiek was om uit de kos ten (450.000 gulden) te komen, was daarentegen wel kwaad op Restis. „Wat gezondheid? Jassmann kan Jassmann hangt uitgeteld in de armen van Alex Blanchard. Even later werpt de trainer van de Westduitse bokser de handdoek in de ring. (foto ap> best wel tegen een stootje. We heb ben tenslotte met profboksen te maken. Dan gooi je niet zo snel de handdoek. Vooral niet als het bijna tijd is voor de pauze". Hoewel het hem niet in dank werd afgenomen, nam Restis de enig juiste beslissing door Jass mann niet onnodig aan een sper vuur van slagen bloot te stellen. Na twee rustige ronden werd het al in de derde periode van drie minuten duidelijk dat de 32-jarige uitdager uit Korbach geen bedreiging vorm de voor Blanchard, die zijn op 28 mei veroverde Europese titel voor het eerst verdedigde. In de vierde ronde was een rechtse opstoot, ge volgd door een rechtse directe van de dertien centimeter langere Blanchard voldoende om Jass mann tegen de touwen te krijgen. „Net toen ik met een nieuwe se rie combinaties wilde beginnen, zag ik het handdoekje plots in de ring geworpen worden", aldus Blanchard, die met de gage van 130.000 gulden (verdiend in krap twaalf minuten) op zak van een vakantie op Rhodos gaat genieten. „Ik ben al met al acht maanden achter elkaar in training geweest. Na de partijen tegen Caramanolis heb ik doorgetraind voor dit ge vecht. Ik neem nu maar eens even gas terug", zei Alex Blanchard na afloop in de kleedkamer. AUCH (AFP) - Charly Mottet, de leider in de Ronde van de Toe komst, heeft het weekeinde glans rijk doorstaan. De gele leiderstrui, in de eerste week bijna dagelijks wisselend van eigenaar, zit sinds een aantal dagen stevig om de schouders van de Franse beroeps- renner, die een lange tijdrit (zater dag) en een levendige etappe (zon dag) probleemloos overleefde. Met de 97 kilometer van de laatste etap pe lijkt er niets meer met de eind overwinning van Mottet te kunnen gebeuren. De dagprijzen in het weekeinde waren voor de Spanjaard Miguel Indurain en de Belg Ludwig Wij- nants. Indurain won de tijdrit van 30,5 kilometer, waarin Mottet als zesde eindigde. Gisteren won de Belg Ludwig Wijnants het derde ritsucces van zijn bescheiden Bel gisch ploegje. De kop van het algemeen klasse ment: 1. Mottet (Fra) 39.20.23, 2. Skoda (Tsj) op 1.47, 3. Bouvatier (Fra) op 2.27. Op de 20ste plaats staat Erwin Nijboer als beste Ne derlander genoteerd op 22.53. Francesco Moser won zaterdag de Ronde van Lazio, een koers van 230,5 kilometer rond Rome. De houder van het werelduurrecord won de sprint van het peloton voor zijn landgenoten Mantovani en Amadori. De wielerploeg AVP Viditel-De Vries Lotto van Sjaak de Goede is gisteren opgeheven. Tien beroeps- renners, negen Nederlanders waar onder Hans Langerijs, en een Belg kwamen daardoor zonder sponsor te zitten. "Wij kregen van de wiel- renunie geen enkele steun. Ik had de indruk dat wij bewust gezocht werden. Doorgaan met de ploeg had daarom weinig zin", aldus De Goede. TENNIS - Jimmy Conners heeft het tennistoernooi van Los Ange les gewonnen. De 32-jarige Ameri kaan versloeg in de finale Eliot Teltscher in drie sets: 6-4, 4-6, 6-4. Conners maakte een vermoeide indruk. „Ik moest alles geven. Ge loof me als ik zeg, dat ik het karwei graag in twee sets had geklaard", aldus de geroutineerde vechtjas, die in Los Angeles zijn 104e toer nooi won. Hij verdiende daarmee ruim 120.000 gulden. LEIDEN - Het wielerveldritsei- zoen placht in vroeger dagen onge veer halverwege oktober van start te gaan. Tegenwoordig is er echter een duidelijke tendens om reeds te beginnen, indien de "r" in de maand zit. Met name bij onze zuiderburen is men al enkele we ken in competitie, een gelegenheid die ook door de Nederlandse ren ners te baat wordt genomen. Ju nior Casper van der Meer gaf giste ren in het Belgische Brasschaat tij dens zijn eerste cross onmiddellijk zijn visitekaaartje af, door met overtuiging te winnen. Tijdens de ze zware bosronde bouwde de Roe- lofarendsvener, die volgend jaar als amateur bij de Markthof-ploeg gaat rijden, een al vroeg verworven voorsprong tot een kloof van een minuut uit. John Kuyvenhoven fi nishte bij de amateurs als achtste. De wegkoersen zijn evenwel ook nog in volle gang. Tijdens de zater dag verreden liefhebbersronde van Voorhout drukten Bollenstreker John van der Meer en Swift-renner Adrie Kruger hun stempel op de wedstrijd, door een vroege solo met succes af te ronden. Op de meet was Van der Meer vervolgens net iets rapper dan Kruger, die de spurt van kop af was aangegaan. Veteraan Jan Zwaan uit Voorscho ten eiste de zesde stek voor zich op. In Gouda bewerkstelligde Klaas van Duivenvoorden uit Noordwij- kerhout gisteeren via zijn Speciali teit, de massaspurt, zijn tiende ze ge van dit seizoen. Lissenaar And- ré van Reek eindigde in Waalwijk als zesde nieuweling. De liefheb bers-veteranen van de Bollen streek en Swift deden gisteren nauwelijks voor elkaar onder tij dens de "Zilveren Molen" ploegen tijdrit. Met twee seconden verschil eindigden zij als de nummers drie RONTEN (GPD) - Hoe moeizaam de tweede Zuiderzee Derny Tour ook van de grond kwam en hoe smal de basis ook was, Nederlands langste wielerkoers voor beroeps- renners (304,6 kilometer rond het IJsselmeer) kreeg in elk geval een internationaal bekende naam op de erelijst: Steven Rooks. Een triomfator overigens die in Dron- ten pas zijn eerste overwinning van dit seizoen behaalde, welke zwak ke achtergrond passend aansloot bij het totale decor van deze mon sterwedstrijd die naar het voor beeld van Bordeaux-Parijs voor LEIDEN Swift-veteraan Piet Overdevest is gistermorgen met zware verwondingen aan het hoofd opgenomen in het Academisch ziekenhuis. Overdevest, die als lid van de Sportcommissie van Swift nauw is betrok ken bij de opvang van jonge renners, kwam tijdens de wekelijkse club wedstrijd op het Swift-parcours op tamelijk onschuldige wijze ten val en raakte buiten bewustzijn. In de ziekenauto op weg naar het AZL kreeg hij een hartstilstand. Zijn toestand gisteravond was vergeleken met 's och tends licht verbeterd, maar Overdevest verkeerde nog wel in levensge- het grootste gedeelte werd afge werkt met gangmaking. Zowel qua rennersveld als bud get, dat vergeleken met de eerste Zuiderzee Derny Tour met bijna de helft was ingekrompen tot ruim 50 duizend gulden, lag de tweede uit voering op een laag niveau. Daar door moest ook het contractgeld voor de renners worden terugge schroefd. Het streefgetal van veer tien deelnemers werd gehaald met het contracteren van een aantal mindere renners van wie het me rendeel nog nooit achter een derny had gereden. Dat gold in belangrij ke mate trouwens ook voor de en kele vedetten die er waren. Hane- graaf deed het voor het eerst en Rooks voor de tweede keer. Van de veertien coureurs bereikte de helft de eindstreep; in volgorde van aan komst: Rooks, Nijdam, Peeters, Jonkers, Zoetemelk, Nevels en Kos. Organisator Leo de Klein reken de na afloop uit dat hij een nadelig saldo had van bijna 20.000 gulden. "Maar daar jammer ik niet om. Ik beschouw dat verlies als een goede investering in de toekomst". MÖNCHENGLADBACH (GPD) Haast onvermijdelijk verplaatst het thema zich naar de depressie in het Westduitse voetbal. Weloverwogen laat Jupp Heynckes zijn visie uitkristaliseren en komt aan het slot tot de conclusie: „Het moet eens afgelopen zijn met onze zelfoverschatting. Ooit dicteerde West-Duits land het voetbal in Europa, maar dat is definitief afgelopen. We moeten eindelijk eens beseffen dat wij niet de uitvinders van het voetbal zijn". Als een rode draad loopt de huidige Duitse malaise door zijn betoog, terwijl toch Heynckes' club Borussia Moenchengladbach het centrale onderwerp heette te zijn. Het een staat niet los van het ander. Parallel met de prestatie van de Mannschaft loopt immers de curve van het clubvoetbal: een lijn die steeds verder afbuigt van de Europese top. Trainer Jupp Heynckes is er nauwlettend bij betrokken en heft een waarschuwende vinger: „We moeten opnieuw beginnen en in alle rust naar een nieuwe toekomst werken". Die stelling kan Heynckes in sorm mige opzichten projecteren op zijn eigen club. In zijn streven om, zo als hij zelf zegt, het absolute succes te bereiken, wordt Heynckes jaar lijks geconfronteerd met een be scheiden bedrijfspolitiek, die geen ruimte laat voor grote investerin gen. Met lede ogen ziet Heynckes telkens zijn beste spelers vertrek ken en moet de leemtes vullen met jeugdig talent. Hoe goed Borussia het afgelopen seizoen ook mar cheerde (een derde plaats pal ach ter VFB Stuttgart en Hamburger SV, alsmede een plaats in de be kerfinale) een benadering van de gouden jaren zeventig lijkt uitge sloten. Die periode trekt nog steeds zijn sporen. Wie herinnert zich niet dat sterke elftal met na men als Netzer, Vogts, Jensen, Si monsen, Heynckes zelf en Bonhof niet? Een temporijke voetbalma chine die tussen 1970 en 1975 drie keer landskampioen werd, een keer de nationale beker won, twee keer een Europa-Cupfinale bin nenstapte, en daarin eerst verloof (van Liverpool), en vervolgens triomfator werd door FC Twente af te drogen. Dat niveau is ver weg, maar dat neemt niet weg dat Borussia Moen chengladbach in West-Duitsland en mogelijk in heel Europa, nog steeds een unieke positie inneemt, zelfs door menigeen als een „feno meen" wordt gekwalificeerd. Voorop gesteld: deze club heeft, ook in Nederland op zichzelf al iets sympathieks over zich. Heynckes: „Dat komt in de eerste plaats door de prestaties in de jaren zeventig toen Borussia altijd attractief voet bal speelde. Dat proberen we nog steeds. Wat iedereen vooral blijkt ite waarderen is dat we ook in vriendschappelijke wedstrijden en toernooien altijd gemotiveerd zijn en zelfs dan met snel en aanvallend voetbal puur op winst spelen. Vooral in landen als Frankrijk en Spanje worden we daarom bewon derd en zijn we veel gevraagd". Clean voetbal Heynckes, zelf nog steeds Bun- desliga-topscorer allertijden met 195 doelpunten, propageert clean voetbal en verkeert in de prettige wetenschap dat er achter de coulis sen van deze historierijke club de fatsoensnormen nauwlettend in acht worden genomen. Welke Westduitse club kan er zich im mers op beroemen in pakweg twin tig jaar slechts drie trainers te heb ben versleten? Hennes Weisweiler voerde ruim een decennium lang de regie, Udo Lattek zwaaide ver volgens vier seizoenen lang de scepter, en nu begint Jupp Heync kes alweer aan zijn vijfde seizoen. In een land waar trainers door gaans al te gemakkelijk aan de schandpaal worden genageld, mag dat op z'n minst opmerkelijk he ten. Het ligt voor de hand dat Jupp Heynckes met respect over dit be leid spreekt: „Er heerst bij Borus sia een bijzonder boeiende en inte ressante atmosfeer. Het is geen toe val dat ik al 18 jaar bij deze club ben. Daar tussendoor ben ik drie seizoenen bij Hannover geweest, maar toen heb ik geleerd dat geld niet alles is en dat plezier in het voetbal in feite veel belangrijker is. Dat heb ik bij Borussia. Hier kan een trainer in alle rust en vertrou wen werken. Een mooi voorbeeld was het voorlaatste seizoen, waarin wij in degradatienood verkeerden. Menigeen stelde mijn positie ter discussie, maar niet het bestuur. Dat verklaarde simpelweg dat het niet aan de kwaliteiten van de trai- de kwaliteiten Grote getal Het unieke schuilt evenzeer in het gegeven dat Borussia zich voor Bundesliga-begrippen moet be druipen met beperkte middelen. Het grote geld is op de Boekelberg niet voorhanden. Met een capaci teit van „slechts" 35.000 toeschou wers kan Borussia nimmer zulke grote financiële klappers maken als de topculbs Bayern, HSV of Stuttgart. Bovendien houdt de ge meente Moenchengladbach gretig de hand op voor stadionhuur als mede een fors deel van de reclame inkomsten. Het gevolg is dat Bo russia alternatieven moet zoeken en in dat verband spreekt men graag over de Weisweiler-methode. Geen grote aankopen maar steeds weer speuren naar jeugdig talent dat via een intensieve opleiding wordt klaargestoomd voor het gro te werk. Daarin schuilt dan tevens (het klinkt wat pathetisch) het tragi sche van Borussia, in casu van Heynckes. De trainer haalde de af gelopen jaren talenten als Mill, Bruns, Matthaeus, Rahn, Front- zeek en Criens binnen, kneedde ze tot gedegen Bundesligavoetbal- lers, maar moest tot zijn spijt toe zien dat zijn beste man Lothar Mat- taeus onlangs vertrok naar Bayern München. Voor de lieve som van 2,5 miljoen Marken, die voor een deel worden gebruikt om het ver lies te dekken (het varieert per sei zoen van vijf tot acht ton), en bo venal wordt benut, het klinkt een zijdig, voor de jeugdopvang. Zo moet een 20-jarige voetballer, Hochstaetter van FC Augsburg, het verlies van Mattheus opvan gen. Dat moet Heynckes als „Erfolg- strainer" pijn doen. „Het is inder daad een beetje frustrerend. Bo russia speelt in de top en die situa tie wil ik graag uitbouwen. Ik wil hogerop, met betere spelers. Maar ik zit met het feit dat er geen finan ciële speelruimte is. Mattheus weg, dat is een enorme klap. Misschien kun je overeenkomsten trekken met Ajax. Dat heeft ook geweldige talenten, met wie je heel ver kunt komen. Nu echter is Jesper Olsen, misschien wel noodgedwongen, verkocht. Eenzelfde situatie doet zich hier voor. Maar ik klaag niet, ik heb er geleerd mee te leven. Het enige probleem is dat de verwach tingen nu waanzinnig hoog zijn op geschroefd. Vorig seizoen hebben we geweldig gespeeld. Een derde plaats, bekerfinale, sensationele wedstrijden. De supporters willen nu meer. Maar ik verkeer in het on gewisse. Mattheus is al vertrokken, Schaefer is pas geopereerd aan zijn achillespees. Hannes brak vorig seizoen zijn arm, en is voor de tweede keer geopereerd, hij kan pas in oktober of november spelen. Dat zijn belangrijke spelers en ik moet nu maar afwachten hoe hun vervangers het er afbrengen", zegt Heynckes, die er enigszins berus tend aan toevoegt: „Een stuk onze kerheid, maar toch blijf ik er enorm veel plezier aan beleven. Ze vragen me weieens of ik geen an dere club wil. Wat moet ik? Bayern, HSV en Stuttgart komen alleen in aanmerking, maar die zijn stevig bezet. Bij andere clubs zou ik alleen maar achteruit gaan". Ervaringen Gelet op de ervaringen verleden zal Borussia het a delijk wel weer redden. Maar dat het steeds moeilijker wordt is dui delijk. Immers, naburige clubs als Leverkusen en Uerdingen hebben zich met enthousiasme op de Bo- russia-methode geworpen. En zij weten zich gesteund door de mach tige multinational Bayer. Bij deze clubs krijgen voetballers van 16, 17 of 18 jaar een complete vakoplei ding, een woning alsmede een handgeld van 4000 gulden. „En daar", verzucht Heynckes, „kun nen we nauwelijks mee concurre ren. We zullen alleen nog nauw keuriger moeten speuren en er voor zorgen dat de huidige, pretti ge atmosfeer voor voetballers ge handhaafd blijft. Het is gebleken dat men in deze sfeer, en zeker door het enorme management dat erachter zit, wel degelijk toppresta ties geleverd kunnen worden. En dan valt er voor de spelers ook wat te verdienen. De salarissen zijn hier niet extreem hoog, de spelers kunnen vooral via de premies rede lijk verdienen. Een positie bij de eerste vijf levert een premie op van 4000 Mark per wedstrijd. Betaling naar prestatie, het blijkt in de prak tijk prima te werken", aldus Heynckes die ter afsluiting bena drukt: „Borussia een fenomeen GOD) is eigenlijk niet juist. We hebben wel overal een goede naam, en dat is vooral te danken aan onze harde, eerlijke en conse quente arbeid. Daaraan mag de uit straling van deze club ontleend worden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21