Fides tegen Asko snokkend ten onder Goede start Blitz Magere winst DIOK Basketbalgala zonder succes Ingeslagen status kwijt Titelstrijd estafette levert drie records op Ruime zege op MSV The Bassets scoren er op los Leiden klopt Mechelen ER I98&ANDAG 17 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 19 Lllen ei sie^ms^IDEN - De Leidse korfbalploegen zijn na het derde competitieweekeinde alle de onge- nen to»Sen status kwijt. Fides Pacta verloor met 10-12 de topper tegen het tot dan toe even- had dans ongeslagen Asko, terwijl eersteklasser Zuiderkwartier de eerste nederlaag leed bij fatrici.n Donck (13-12). Promotieklasser Pernix daarentegen klopte koploper Kinderdijk met duidelijke cijfers 4-8. Jakker' ir ze also eerste nederlaag van Fides is jen ditn feit. Gezien het spel in de eer- "te duels wekt dit feit geen ver vliet eon(jering, maar uitgerekend in de it ScyLrste verliespartij tegen koploper ig, ool-ko leverde de formatie van ivlarin^ach Matty Baart een prima partij ingstel Knokkend tot de laatste minuut eigenneinde de vijtien minuten voor el kaïjd ontstane 9-11 achterstand weg kom werken om na de 10-11 van Ron op beracht pas in de slotseconden te tpituleren: 10-12. ■Halverwege de eerste helft :hoot het spatzuivere Asko al tepe bressen in de Fides-defensie. ren gemiste strafworp leek bij een 5 stand fnuikend voor de Leidse loeg. Het herstel kwam evenwel og voor rust, in eerste instantie et gevolg van een beter sluitende erdediging. Nico Pikaar, Jeanet mit, Dick Onderwater en Ilonka an der Steen werkten in het laat- I ;e kwartier voor de pauze de 3-7 W chterstand weg, nadat eerder lick Onderwater, Robin Somme- ng en Ron Pracht hadden gedoel- ren ui^t. derde Na de rust (7-7) liep de score veel serstfyenwichtiger, maar wel bedui- f0 be-end minder snel op. Alleen Robin veed^ommeling en Henny Piket wisten otter3 scoren voor Fides en na 9-10 20-14-iieef de stand geruime tijd onge- n Sis7ijzigd, het inzetten van Karin van ris toler Zeeuw voor Henny van der •- uil'op ten spijt. Asko doorbrak als insenerste de impasse en de 9-11 goed enut-oor de zege. Op niet mis te verstane wijze e wa-iaalde Pernix de ongeslagen debu- '2 inant Kinderdijk onderuit. Was de s (11-erste helft nog gelijkopgaand, de Engel-equipe teveel vanbuten maakte, na de rust (2-3 door rastejoals van Janneke Mulder, Kees de^rokaar en Peter Kuipers) werd rder-teihard toegeslagen. Het eerste van invalster Caro Verhagen, op prima wijze Densie Smits 16verving, verdween in de Kinderdij ker korf en nog geen twee minuten hetater scoorde Peter Kuipers 5-2. deDie klap kwam hard aan bij de die twee achtereenvolgende ook seizoenen kampioen werd en der halve weinig nederlagen te incas seren kreeg. Het keihard voor de punten knokkend Kinderdijk herstelde zich, maar bleef steken op 4-5. Daan Vreeken, als spelverdeler ui terst waardevol, verschalkte onder de korf zijn tegenstander en schoot 4-6 in. Caro Verhagen bouwde de marge weer verder uit, waarna Kees Hortensius tijdens het op bal bezit spelen de eindstand naar 4-8 tilde. Luttele seconden voor tijd ver speelde Zuiderkwartier ook het laatste punt toen Erik van Lunte- ren een strafworp weer uit de korf zag tollen. Een slot dat prima paste in het wedstrijdbeeld. Net niet ICO procent opereerde de ploeg van coach Wim Niesing, waardoor het enthousiaste Ten Donck het initia tief kon behouden en in één duel de produktie van dit seizoen ver dubbelde: 13-12. Voor rust nam de thuisclub af stand (7-5) en dat verschil bleef tot diep in de tweede helft intact. Bij 9-6 verzuimde Ten Donck tot twee maal toe een stafworp te benutten en Zuiderkwartier profiteerde via Kitty van der Mark, Rens Henzen en Carla Akse: 9-9. Met nog twee minuten te gaan wist ook Wil de Wit zijn team nog op gelijke hoogte te brengen (12-12), waarna in de laatste minuut eenzelfde taak was weggelegd voor Erik van Lunte- Eerder scoorde Erik van Lunte- ren tweemaal, evenals Kitty van der Mark en Wil de Wit, terwijl Christa Metselaar, Theo van Leeu wen en Carles Stijger voor de ove rig goals tekenden. Een strafworp in de slotfase be sliste ook de uitkomst van het tref fen tussen De Danaïden en Blauw Wit'51. De Leidse ploeg miste zo een eerste overwinning, nadat Frans Brand een minuut tevoren de stand in dit doelpuntrijk duel op 12-11 had gebracht. Pas ver na rust (3-3) sloeg de vlam in de pan, waarbij scheids rechter Meesen stevig meehielp door maar liefst zeven strafworpen uit te delen. De Danaïden liep weg naar 8-5 en hield dit verschil gerui me tijd vast. Inmiddels waren oud gedienden Cees Christiaanse en Pieter Koorneef ingezet om de Leidse defensie te versterken. On danks vertragende acties kwam Blauw Wit'51 vijf minuten voor tijd bij 11-11 langszij en ook in de slot minuut konden de Dordtenaren de achterstand nog goedmaken. Voor De Danaïden droegen Eric Peters (4), Monique Slingerland (2), Eric Kromhout (2), Leon Brou wers, Hennie Devilee en invaller Christiaanse de treffers aan voor het doelpuntenfestival. Kort na rust leek TOP te blijven steken op 6-5. Zonder vaart of ver rassing liepen de Sassenheimers storm op de Tjoba-korf en na ruim een kwartier kregen de Zeeuwen zelfs de kans om vanaf de stip te rug te komen. Na vele onderschep pingen in het middenvak wist de moegestreden TOP-aanval tenslot te zelf ook een strafworp te force ren. Sjoerd van der Klaauw deed het beter dan zijn Zeeuwse collega en na de 7-5 veerde TOP prompt op. Gerco Langelaan tekende nog voor twee fraaie afstandstreffers, waarna het duel nog een wat geflat teerde 11-6 eindstand kreeg. Gert Jan Natzijl (2), invaller Jeroen van der Klaauw (2), Heieen Simmelink, Hans Oudshoorn, Gerco Lange laan en Sjoerd van der Klaauw zorgden voor de resterende goals. Ondanks de vierde forse neder laag in successie ziet Ons Eiland- coach Gé van der Water nog altijd lichtpuntjes flakkeren. Moed putte hij uit het feit dat zijn ploeg Alba tros tot 5-6 wist bij te benen en ook na rust (5-8) redelijk in bedwang hield. Alleen de eigen productie liet toen te wensen over, waarbij de acties van 'goaltjesdief Rob Has- selbach node werden gemist. Der tig minuten lang bleef de Leidse debutant doelpuntloos cn dat deed alle hoop op de eerste puntenwinst vervliegen. Huib Hasselbach (2), Colinde de Wekker, Wim Nijen- huis, René Arnoldus en Patrick Verra scoorden. Fiks kwam onverwacht met 3-0 achter tegen ADO en daarna werd zonder veel illusies achter de goed schietende ploeg uit 's Gravendeel aangejaagd. Bij 6-8 kwam daaraan een einde en was de eerste neder laag een feit. Crescendo boekte ten koste van TOV een eerste seizoenszege. In de slotfase waren doelpunten van Pe ter Baak en Anita Alberts goed voor een 10-8 eindstand. Wijnand Alberts was driemaal succesvol voor de ploeg van coach Ruud Nie sing. De Algemene wist door een tref fer in de allerlaatste minuut van Bert Molloy opnieuw een neder laag af te wenden: 9-9. Een kwar tier voor het einde stonden de Lei- denaren nog met 6-9 achter op SEV. Ruud Swaak scoorde drie maal. Fluks zag haar titelpretenties in rook opgaan na een 7-10 nederlaag tegen Hoogvliet. Op belangrijke momenten (6-7 en 7-8) bleek de Noordwijkse defensie te kwets baar, terwijl ook in aanvallend op zicht de ploeg tekort schoot. BRAM VAN GENT Een kwestie van timing. René de Louw van de Danaïden ziet zijn tegenstander de bal bemachtigen. Ingrid Slingerland kijkt op de achtergrond toe. De strijd tegen Blauw Wit eindigde gelijk: 12-12 (Foto Holvast) ROOSENDAAL (ANP) - De Neder landse estafettekampioenschap pen in Roosendaal hebben in het afgelopen weekeinde drie nationa le records opgeleverd. Twee bij de senioren en een bij de junioren. De heren van AAC brachten het re cord op de 4 x 100 meter zaterdag op 41.36 seconden. De damesploeg ADA liep de 4 x 800 meter snel ler dan ooit met een tijd van 8.45,20. Het derde record kwam op naam van de junioren van AAC, die de 4 x 400 meter aflegden in 3.18,75. Elly van Hulst werd zaterdag middag nationaal kampioene op de tien kilometer. Zij veroverde daar mee haar vijfde nationale baantitel van dit seizoen, nadat zij in mei in Lisse kapioene op de vijf kilometer was geworden, voegde zij daar in juni in Sittard de titels op de 800, 1500 en 3000 meter aan toe. 4 x 400 m: 1. Sparta (Den Haag) 4.01.56, 2. HAC (Helmond) 4.04.62,3. PSV (Eind hoven) 4.11.27.- jongens: 4 x 100 m: 1. Sparta (Den Haag) 43.48, 2. Typhoon (Gorinchem) 43,61, 3. Haarlem 4 x 400 m: 1. AAC (Amsterdam) 7.32.45 (NR), 2. Holland (Leiden) 3.21.55, 3. Ly- curgus (Krommenie) 3.22.81 4 x 200 m: 1. ADA (Amsterdam) 1.37.65, 2. Sprint (Breda) 1.38.88, 3. Startbaan (Amstelveen) 1.40.41 4 x 800 m: 1. ADA 8.45.20 (NR). 2. Olym- pia 48 (Den Haag) 8.49.23. 3. AAV 36 (Al phen aan den Rijn) 9.10.50 4 x 200 m: 1. Startbaan 1.26.44, 2. AAC 1.26.47, 3. Metro (Rotterdam) 1.28.91 4 x 800 m: 1. AAC 7.32.45, 2. Thor (Roo sendaal) 7.33.56, 3. Phoenix (Utrecht) 7.33.68 Trathlon De Fin Risto Hietanaro is zondag in Keulen Europees kampioen op de triathlon geworden. De 25-jarige atleet uit Helsinki had voor de 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilome ter fietsen en 42,195 kilometer lo pen 9 uur 28 minuten en 20 secon den nodig. Hij had bijna een half uur voorsprong op de Belg Marius Huys, die in 9.55.27 tweede werd. De 44-jarige Deen Tornod Holm kwam na 10.09.07 als derde over de eindstreep. LEIDEN - De eerste ronde van de nieuwe basketbalcompetitie bracht weinig verrassingen. In de eerste klasse rayon won Lei derdorp met grote cijfers van Jumpers (82-49) en versloeg Blitz op knappe wijze MSV met 76-85. In de andere eerste klasse rayon kreeg Lisse een 80-68 ne derlaag van Azima te slikken. Een klasse lager debuteerde LUSV met een 90—59 zege op het Schiedamse Juventus. Gras- shoppers had met de 77—86 over winning op ASV ook een prima start. Op rayonniveau zijn ook de dames gestart. In de eerste klas se won Grasshoppers soepel van BC Voorne (74—51) en een klasse lager bleek Argon te sterk voor Elmex Leiden: 35—53. MSV-Blitz: 76-85. Deze wedstrijd was niet ge speend van enig sentiment want coach Henk Krouwel (geschorst op de tribune) en spelers Evert Jan van der Plas en'Will Moerer acteerden vorig jaar nog bij MSV. De coaches, Bert Samson bij MSV en René Prins als inval ler bij Blitz, hoefden de spelers dan ook niet te motiveren. Blitz had toen nu toe niet best ge speeld en het was nu de vraag of de nieuwe selectie met ruim vol- doende talent ook werkelijk als team kon presteren. Dat bleek goed uit te pakken. Vanaf de eer ste minuten werd er door de Voorschotenaren goed gespeeld en met name de verdediging sloot prima. De afwisselende zo nes waren voor de Noordwijkers een te groot obstakel en al snel nam Blitz een voorsprong. De spelers van MSV keken volgens Bert Samson teveel tegen de te genstander op en kwamen daar door niet in hun spel. Blitz liep vooral door scores van de i oei- lijk af te stoppen John Raan uit naar een voorsprong van 14 pun ten. Voor de pauze kwam MSV nog iets terug: 39-47. Na de pauze maakte Blitz het werk knap af. Naast John Raan gingen nu ook Wim van Niekerk en Ton Kallenberg zich met de score bemoeien. Bij MSV zaten Chris Jonker en Peter Goosen muurvast en MSV werd dan ook onder de borden afgetroefd. De Voorschotenaren namen een voorsprong van achttien punten en toen bij MSV de enige guard Rick Driessen noghet veld moest verlaten (vijf Ps) was de wedstrijd gespeeld. Onder aan voering van Will Moerer speelde Blitz de wedstrijd koel uit en MSV kon alleen via scores van de goed spelende Bert van Schie en Bert van der Plas nog iets te rugkomen: 76-85. Leiderdorp-Jumpers: 82-49. Leiderdorp had met dit uitge holde Jumpers geen enkel pro bleem. Bij de Hagenaars zijn de lange mensen vertrokken en de routiniers gestopt. Het vernieuw de Leiderdorp was duidelijk de sterkere ploeg en buitte dit on der de borden goed uit. Na één helft leidde de formatie van Ben van Cleef al met 43—23. Na de pauze liep de motivatie wat te rug, al werd het uiteindelijk toch nog 82-49. Uitblinker was Ro bert Jan Rijsbergen met 26 pun ten. Azima-Lisse: 80-68. Zonder de nieuwe coach Hans Gefke moest de verzwakte Lisser ploeg tegen Azima het onderspit delven. De start was nog hoopge vend (32—35 bij de rust), maar toen invaller-coach Frans Broekhof moest gaan wisselen bleek de zwakte van de selectie en kwamen de Amsterdammers toch nog op voorsprong. On danks het goede spel van Simon Kooiman en Evert Luik werd het 80-68 voor Azima. ASV-Grasshoppers 77—86. Grasshoppers speelde in Via- nen een knappe partij. Na tien gelijkopgaande minuten liepen de Katwijkers uit naar een voor sprong van twaalf punten, die ze niet meer uit handen gaven. De uitblinkende Anton Nijgh en Ben de Jong buitten hun lengte goed uit en samen met debutant Dries Geyteman hielpen zij Gra shoppers aan de 77-86 zege. LUSV-Juventus: 90-59. Een leuke start voor de studen- tenploeg. De eerste helft kon Ju ventus nog redelijk bijblijven (42-31), maar na de pauze ging de conditie een woordje mee spreken en via snel break-spel werd de opponent opgerold. Topscorer werd Robert Jan Drij ver met 21 punten. Grasshoppers-BC Voorne: 74-51. De Katwijkse dames debuteer den in deze klasse en deze over winning op het sterke Voorne mag er zijn. De uitblinkende Pe tra van den Oever nam 12 punten voor haar rekening en Anja Aan- dewiel werd met 19 punten top scorer. Elmex Leiden-Argon 35-53. Leiden had een vreselijk slech te start. Drie minuten voor de pauze was het 6-16. Een press le verde een 16-18 ruststand op. Ondanks het goede spel van Illo- na Luursen liep het daarna weer helemaal mis: 35-53. LEIDEN - Bijna slaapverwekkend was de rugbywed strijd tussen DIOK en Haarlem te noemen. Natuurlijk deden de Leidenaars er alles aan want driekwart van de speeltijd v/aren zij in balbezit. Maar er werd vooral in de eerste helft weinig zinnigs met het ovaal gedaan. DIOK won uiteindelijk met 20-3. Zo op het oog een alleszins aantrekkelijke uitslag maar tegen het nog im mer zonder punten zijnde Haarlem een mager resul taat. Geelblauw creëerde zich kansen bij de vleet maar moest tot de dertigste minuut wachten voordat Diede- rick Renardel er zelf maar vandoor ging en na een rush vanaf het middenveld scoorde (4-0). Vlak voor rust kon Haarlem nog iets terugdoen door een benutte penalty-kick van Werner van Eek (4-3) ge geven voor hands in de scrum. in de tweede helft werd het spel van DIOK wat agressiever en na een uitstekend geplaatste up and under schop van Fred Duquesnoy wist wederom Re nardel het leder te bemachtigen en DIOK op 8-3 voor- sprong te brengen. De conversie werd door de gebles seerde Ab Huisman wederom gemist. Broer Richard deed het even later beter, gaf een goed gerichte crub- ble-kick dwars over het veld en Renardel kon de hat trick op zijn naam schrijven (12-3). Nog vond deze spe ler het niet genoeg en in de zestigste minuut wist hij met een verrassende dummy beweging de Haarlemse quarterbacks te passeren en opnieuw een try te druk ken (16-3). De scoringsmachine had nu alle kans voluit te gaan draaien maar de Leidse driekwarten gaven hun opponent alle tijd om verdedigend op te schuiven daar zij de bal te lang in de eigen rangen hielden. Pie ter Oorver bracht na goed samenspel met Gideon van den Bom de eindstand nog op 20-3. LSRG Het Leidse Studenten Rugby Gezelschap kwam met de hakken over de sloot in een vrij traag gespeel de wedstrijd tegen hun in Rotterdam studerende col lega's. LSRG versloeg RSRC met 4-6. De Leidenaars konden niet tot goed aanvalsspel komen daar hun driekwart lijn uitermate zwak opereerde. Leiden scoorde dan ook middels twee toegewezen penalty kicks door Pieter Reint Fischer (0-6). Tegen het einde zag het er nog even naar uit dat LSRG de zege zou ontglippen toen de Leidse winger Bert Stiensma niet alert reageerde op een van de spaarzame Rotterdamse aanvallen (4-6). Mede tot zijn vreugde miste RSRC de conversie en ging de overwin ning alsnog mee naar Leiden. The Bassets Na hun promotie naar de op een na hoogste rugby klasse van Nederland weten The Bassets uit Sassen- heim nog steeds niet wat verliezen is. Nu werden de reserves van DIOK met een 26-6 nederlaag naar de Sleutelstad teruggestuurd. De spelers uit de Bollen streek waren.over het algemeen veel sneller en fitter dan hun Leidse opponenten. Bij rust stond The Bas sets dank zij Ruud Vos en Tinus van Harskamp reeds met 12-0 voor. In het tweede speelgedeelte wist het tweede team van DIOK onder aanvoering van good old Bob Del Prado nog goed en sportief weerstand te bieden, doch verder dan één goal kwamen de geel- blauwen niet (12-6). De zeer snel spelende gebroeders Groeneveld maakten toen verder met enige fraaie breaks aan alle illusies van DIOK 2 een einde en brachten de eindstand op 26-6. V. I F Jerry Beck van Leiden (rechts op de foto) is zaterdag uitgeroepen tot meest waardevolle speler van de basketbalcompetilie. Beek speelde zater dag tegen het Nederlands basketbalteam, dat ondanks de inzet van spel maker René Ridderhof - hier verdedigd door Meivin Polk - duidelijk (Folo ANP) tekort schoot LEIDEN/AMSTERDAM - Het door de Nederlandse Basketball- bond zaterdagmiddag in de Am sterdamse sporthal Zuid georgani seerde "basketbalgala" heeft maar weinigen kunnen bekoren. De wedstrijd om niet tussen het Ne derlands team en de in de zaterdag startende eredivisie uitkomende Amerikanen had dan ook geen en kele wervingskracht in het op sportgebied toch al erg verwende Amsterdam. Het vernieuwde, maar geenszins verjongde Oranje, met de Leide naars Wiel en Heijdeman, kon slechts vijftien minuten stand hou den tegen de Amerikanen, die sim pel wonnen: 93-102. Een resultaat waarmee bondscoach Heger niet erg tevreden kan zijn, gezien het feit dat het gros van de door Lei- den-coach Harrewijn geleide Ame rikanen elkaar nog nooit op een basketbalveld was tegengekomen. Gisteravond zag Heger Elmex Lei den voor eigen publiek de laatste oefenwedstrijd voor de seizoen start spelen. Racing Mechelen werd met 96-90 knap verslagen. Na afloop vernam Heger dat zijn ploeg volgend jaar juni bij het Europees kampioenschap in West Duitsland is ingedeeld in een loodzware pou le met het gastland, Israël, Bulga rije, titelhouder Italië en Tsjecho- slowakije. Voorafgaande aan het zogenaam de gala, dat in voorgaande jaren door Mart Smeets met meer succes als klapstuk aan het einde van het seizoen werd georganiseerd, pre senteerden de eredivisieploegen zich aan de nationale pers en werd bekendgemaakt dat het in Leiden gebaseerde bouwbedrijf IBB Kon- dor nog eens twee jaar als sponsor zal optreden van de NBB. Tevens werd de uitslag van de "all star" verkiezing bekendgemaakt. Bij de heren werd Ruud Harrewijn uitge roepen tot coach van het jaar. Zijn sterspeler Jerry Beck was de meest waardevolle speler van het afgelo pen seizoen en werd daarnaast ook in het All Star team gekozen. Daar in vonden verder ploeggenoot Emill Hagens en de Bosschenaren Kuipers, Gibson en Plaat een plaats. BV Canadians speler Guus Schuyt was "rookie" van het jaar, de meest beloftevolle eredivisiede butant. Leiden gaat deze week de com petitie in met de wetenschap dat het samen met de ingrijpend gewij zigde ploegen van Haaksbergen en Den Bosch (beiden met zeven nieuwe spelers en een nieuwe coach) favoriet is voor de play-offs en de landstitel. Coach Harrewijn gaat het seizoen tevens in met de wetenschap dat sponsor Elmex (evenals Black Velvet) aan het eind van het jaar afhaakt en op dit mo ment al probeert om alle uitgaven te beknotten. Op het budget is dan ook geen ruimte voor het spelen in de Europa Cup II, een plaats die Haaksbergen inmiddels heeft over genomen. Het dreigende verlies van een geldschieter brengt naar mate het seizoen vordert onrust in een ploeg en dat is het laatste dat Harrewijn kan gebruiken. In het duel met Mechelen, dat eerder zowel Den Bosch als Leiden had verslagen, kampte Harrewijn met andere problemen. "Ik kan wel stellen dat Jim van Dam bijna foutloos speelt, maar desondanks missen we toch een stuk snelheid en creativiteit in de aanval",aldus de toelichting van de Leidse coach op de vervangersrol die Van Dam speelt nu Emill Hagens na een klei ne operatie aan het been werkloos moet toezien. De hechtingen gaan er vandaag uit en Hagens hoopt zelf al vanavond weer aan de slag te gaan. "Ik wil er zaterdag gewoon bij zijn. Dit stilzitten heeft nu wel lang genoeg geduurd" zei Hagens gisteravond. Of Toon van Helfteren, wiens herstel langer duurt dan aanvanke lijk verwacht, er al weer bij zal zijn in Den Bosch is nog een groot vraagteken. De routinier werd gis teren /vengens uitstekend vervan gen door de brutale Leidse "rook ie" Richard van Poelgeest en door de van Haaksbergen overgekomen Hans Heijdeman. Mechelen werd vanuit de startblokken op achter stand gezet, waarbij Tom Lockhart (20) samen met Wiel (17) en Kragt- wijk (20) voor de punten zorgde. Na rust (50-44) kwam Mechelen nog wel langszij (56-56), maar echt in gevaar kwam de Leidse winst ondanks het beulswerk van de Amerikaan Hartshorne (28 punten) niet: 96-90. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19