Katwijk jubelt om victorie RB krijgt 'trap na' Van der Heijden als redder RCL DeF.CToto: elk weekend volop spanning... Beenbreuk velt Vijn Nederlaag in blessuretijd Matig Lisse naar deling Quick Boys blijft Noordwijk 'eindelijk' de baas De F.C.Toto: elke week een thuiswedstrijd. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 17 HAARLEM - Het duel Kennemer- land-SIZO sond zaterdag in het te ken van de beenbreuk die Eltjo Vijn opliep. De 28-jarige, veelvuldi ge scorende, aanvaller van de Hil- legomse tweede klasser kwam na twaalf minuten ongelukkig in aan raking met een verdediger van Kennemerland en liep daarbij een dubbele beenbreuk op. Omdat het veld van Kennemer land niet met de auto te bereiken is, duurde het een tijd eer de auto van de EHD ter plaatse was. Via het nabijgelegen honkbalveld werd een oplossing gevonden. Daar ontstonden opnieuw proble men omdat de beenbreuk van Vijn zo gecompliceerd bleek, dat hij niet op een brancard kon plaatsne men. De situatie werd er nog pa niekeriger op toen Vijn zo van de kaart bleek dat hem zuurstof moest worden toegediend. Nadat de ambulance mét Vijn na 28 mi nuten vetrokken was, werd op ver zoek van de besturen van de beide verenigingen niet verder gespeeld. De stand was toen 1-1. Van Alewijk had snel 1-0 gescoord maar vier mi nuten voordat hij in botsing kwam, had' Eltjo Vijn nog gelijk ge maakt.... RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys blijft geen enkele tegenslag bespaard. Een eigen doelpunt in blessure-tijd gescoord, maakte er zaterdag de positie van de pro bleemloze kampioen uit het vori ge seizoen een stuk belabberder op. De voet van Wim Driebergen vertrapte het akkoord dat, zo leek het, RB en Barendrecht op 1-1 hadden gesloten. Een op goed geluk laag voor het doel ge plaatste voorzet van Paul Kooien veranderde door de niet te voor komen botsing met Driebergen's onderste ledematen op slag in de winnende treffer (1-2), en dat was wel zo'n beetje het allerlaatste dat Arie Lagendijk en zijn gevolg nog konden gebruiken. Blokkade Gezien het vertoonde spel had een 1-1 deling beslist geen al te stevige blokkade kunnen wor den genoemd, die aan RB's lij densweg zomaar een einde zou hebben gemaakt. Maar iets is ook in de voetballerij nog beter dan niets. Hoe langer een ploeg op de eerste competitie-punten moet wachten, hoe zwaarder die ploeg het vooral met zichzelf krijgt. Zeker als het, zoals afgelopen zaterdag op geen enkele manier wil lopen. Een spits wordt al gauw verlegen als hij per wed strijd maar één, hooguit twee keer in hoegenaamd kansrijke positie komt. Junioren als Peter Taalman en Martin de Louw zijn ook nog niet zichzelf. Logisch, zij moeten nog op het goede spoor worden gezet. Zij kennen de au- tomatische voortzetting nog niet en kiezen uit vrees voor balver lies veelal de veilige weg terug. En wat blijft er over van een ver dediging, die bijna voor geen te genactie bevreesd hoeft te zijn, maar door twee knullige momen ten de punten verloren ziet gaan. Dat knaagt. De mogelijkheden van Arie Lagendijk om daar verandering in te brengen zijn beperkt. De enige remedie is zo snel mogelijk een paar punten te pakken, waar mee het vertrouwen in de ploeg dient te worden gestut. Barendrecht maakte zaterdag niet de indruk het Rijnsburgse Boys in ruil voor één punt echt lastig te willen maken. Kennelijk niet op de hoogte van het koers- verval op Middel(matig)mors, re kende Jan Rab zijn maten voor dat een gelijkspelletje bij de ge reputeerde opponent op zich geen gek resultaat zou zijn. Ove rigens wist RB nog nooit één ont moeting met Barendrecht op wint af te sluiten. Twintig oervervelende eerste minuten waren het gevolg van de safe Barendrechtse benadering. Rijnsburgse Boys, dat het we- Wim Driebergen: twee doelpunten. (archieffoto) gens ziekte zonder Arie van Dijk moest doen waardoor nu dus echt helemaal niets meer over was van het middenveld uit het afgelopen glorie-jaar, mocht het snel maken en kon dat niet. Dichter dan zestien meter liet de naar de libero-positie verkaste Bas Hokke RB niet bij keeper Scheffers komen. Er gebeurde dan ook werkelijk niets, totdat Wim Driebergen in de 21ste mi nuut de bal na voorbereidend werk van de over de vleugel doorgebroken amateur-interna tional in spé Johan de Kroon voor de voeten kreeg geschoven. Wie van de, naar Rijnsburgse be grippen, schamele 500 toeschou wers niet wist wat schietgraag betekende, kreeg dat door de overijverige reus zeer fraai in beeld getoverd. Van buiten het strafschopgebied loeide Drieber gen de bal kort en onhoudbaar onder de lat: 1-0. Dat gaf de wedstrijd een leven diger karakter. Martin de Louw schiep zich op een uitgekookt diepteballetje van Jack Manu- putty even later een fraaie kans op 2-0, maar kon na keeper Scheffers met een lob te hebben uitgespeeld met zijn hoofd niet voldoende vaart aan het uit de hoogte ploffende natte speeltuig meegeven. Peter Klepke trapte de bal tijdig uit de lege doel- mond. Barendrecht maakte in de pe riode na 1-0 echter meeste aan spraak op een treffer. Rijnsburg se Boys werd op eigen helft vast gepind. Dat duurde tot tien mi nuten na rust, het moment waar op Hokke zelfs tot zijn eigen ver bazing een voor het oog krachte loze kopstoot over alles en ieder een heen in het doel zag vallen: 1-1. Vijf minuten lang leek het daarna nog of beide partijen er werkelijk een wedstrijd van wil den maken. Rob Gillissen schep te met een lange, maar correct uitgevoerde sliding Paul Kooien en werd door scheidsrechter Van Beek genoteerd. De leidsman maakte enkele minuten later zijn enige foutje. Dat wil zeggen, hij achtte het niet nodig Baren- drechter Peter Burggraaf van het veld te sturen toen deze hem met de bal het fluitje uit zijn mond gooide. Van Beek bewaarde de lieve vrede door hem slechts te boeken. Paal De orde en rust werd nadien niet meer verstoord. Keeper Pierre Scheffers stond er in het tweede kwartier van de tweede helft bij acties van De Louw, bij een aan de 1-0 identieke poging van Driebergen en een kort aan de binnenkant van de paal ge plaatste vrije trap van Marcel van der Blom voor garant dat uitein delijk ook RB met een deling ge noegen wilde nemen. Na de 4-0 knock-out van vorige week bij NSW plaatste Paul Kooien ruim drie minuten in blessure tijd echter een voor RB zeer pijn lijke 'trap na' (1-2). GERARD HAVERKAMP LEIDERDORP - RCL heeft zich zaterdag gerevancheerd voor de valse competitiestart van vorige week in Rotterdam, waar Zwart Wit '28 de Leiderdorpers met 5-0 afdroogde. Op sportpark 'De Bloe- merd' wist de équipe van Laurens Mouter weliswaar slechts één helft zijn aanvalsdriften vol te houden, maar dat bleek voldoende om het bezoekende Oostkapelle met lege handen terug naar Zeeland te stu ren: 1-0. Dat de in de eerste helft opge bouwde minieme voorsprong niet meer uit handen werd gegeven, mag overigens een wonder ge noemd worden. Vrijwel de gehele tweede helft moest RCL met de rug tegen de muur en stapelde Oostkapelle aanval op aanval. Niet zonder geluk wisten de Leiderdor pers hun doel schoon te houden, al moet daar direct aan worden toege voegd dat dat niet alleen een eigen verdienste was. Oostkapelle, een ploeg die zes jaar geleden nog in de afdeling uitkwam en nu debuteert in de eerste klasse, sprong dermate slordig om met de vele kansen dat de ploeg in feite zichzelf de das om deed. RCL ging zaterdag goed van start. Met de van vakantie terugge keerde Cees Ruis weer in de ploeg als libero en Paul van Wesel nu op het middenveld trok RCL het spel naar zich toe en zocht het gretig de aanval. Het leverde wat kansjes op en Ben Heemskerk en Sieto Schal- kers kwamen centimeters te kort om een voorzet van Ron van der Post af te ronden. Cees Ruis maakte in de twintig ste minuut handig gebruik van het gladde speelveld. Na zich simpel te hebben vrijgespeeld liet hij van zo'n dertig meter een harde schui ver los die onbereikbaar voor doel man Pijnenburg in het doel ver dween, 1-0. Het zelfvertrouwen groeide zichtbaar bij de Leiderdorpse Ra cing en vooral rechterspits Ron van der Post liet enkele fraaie ac ties op zijn naam zetten. Eerst strandde hij op Pijnenburg na een gave pass van René Kammenga en even daarna zag hij een schitterend schot op de lat uiteenspatten. Oostkapelle liet zich in die eerste helft kennen als een technisch vaardig elftal met een sterk bezet middenveld en drie snelle spitsen. Tot aan de zestien meter combi neerde de ploeg knap, eenmaal verder stokte de machine echter en waren er weinig problemen voor RCL. Toch kregen de Zeeuwen een levensgrote kans toen Jan de Wilde ineens vrij voor Peter van der Heij den verscheen. De uitstekend rea gerende keeper voorkwam echter de gelijkmaker. Blessure RCL moest in de tweede helft te rug. De eerste tien minuten werd er nog wat tegengesparteld (goede schoten van Schalkers en Van der Post) daarna was het éénrichting- verkeer. Na een langdurige blessu re speelde Gerard Schipper na de thee weer mee bij Oostkapelle voor Ronald Mes en hij eiste direct alle aandacht op door enkele zeer ge vaarlijke acties. Na tien minuten speelde hij Ab Braat uit en legde de bal op het hoofd van Peter Ver burg die echter veel te zacht inkop te. Diezelfde Verburg kreeg nog geen minuut later de gelijkmaker op een presenteerblaadje aangebo den nadat Piet Goeree doorgang was verleend door de gehele RCL- defensie. Voor een leeg doel stun telde hij de bal echter langs de ver keerde kant van de paal. Rob Sterk verscheen in het veld voor de nog niet geheel fitte René Kammenga maar het spelbeeld veranderde niet meer. Hoewel het af en toe op een flipperkast leek lukte het de gasten niet te profite ren van de chaos in het Leider- dorpse strafschopgebied, waar Pe ter van der Heijden een hoofdrol vervulde. De prima acterende kee per belette Stoffel Schipper twee maal op fraaie wijze het scoren. De jacht op de verdiende gelijkmaker werd dan ook niet beloond en zon der ook nog maar enigszins in de aanval te zijn geweest wist RCL, uiteindelijk toch vrij eenvoudig, de belangrijke winst te verdedigen. Laurens Mouter over die tweede helft: "Het was uiteraard niet de bedoeling zo verdedigend te spe len, maar we moesten wel. We wer den teruggedrongen. Misschien komt het omdat de jongens niet ge wend zijn aan een voorsprong". Het is voor RCL te hopen dat er nog vele wedstrijden komen om aan die weelde te kunnen gaan PETER VAN LEEUWEN De enige Katwijkse treffer doel verdwijnt. LISSE - FC Lisse en Oranje Zwart zullen dit seizoen in de tweede klasse geen hoge ogen gaan gooi en. Beide ploegen schotelden de toeschouwers een zeer matige par tij voetbal voor en kregen daar toch het eerste wedstrijdpunt voor als beloning: 1 1. Vorige week leed zowel Oranje Wit als FC Lisse een nederlaag en voor de teams was er dus alle reden nu de volle winst te behalen. Als je vanaf het begin onderaan de lijst bungelt, brengt dat niet bepaald rust en goed voetbal met zich mee. Ook in het amateurvoetbal gaat het spreekwoord' de eerste klap is een daalder waard op en het wekte daarom bevreemding dat afgelo pen zaterdagmiddag dit gegeven niet bij de tweeëntwintig acteurs bleek te zijn doorgedrongen. Er werd vanaf het eerste fluitsignaal dan ook slap en vooral behoudend gevoetbald. Oranje Wit probeerde het spel te maken met het overbe kende lange halen-snel thuis prin cipe, hetgeen de formatie bij ge brek aan snelle spitsen achteraf be ter niet had kunnen doen. Lisse-- goalie Groeneweg kwam dan ook nauwelijks in de problemen. De thuisploeg wilde via combi natievoetbal de overkant bereiken, maar zodra de bal in de voorste li nie was aangekomen, liep het spel letje spaak. Vooral ook omdat Sportpark Ter Specke door de re gen zijn naam alle eer aandeed. De laatste passjes van Frans van der Laan bleken op het spekgladde veld meters door te schieten en ook de voorwaartsen zelf stonden wat wankel op hun benen. Ook de defensie van Oranje Wit kon zich dus moeiteloos handhaven. Na een half uur spelen kwamen de gasten zelfs verrassend aan de leiding. Een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied werd door Ron van der Bosch snoeihard in de Lisser muur geko geld en via een been rolde het leder langs de kansloze Nico Groene weg. FC Lisse was direct van slag, want enkele minuten later ver speelde Bram van Soest de bal op knullige wijze aan de Peter Koop man. Van Soest ging in zijn poging het foutje te herstellen te ver tikte Koopman binnen de lijnen tegen zijn benen. De penalty werd door Ron van der Bosch zwak ingescho ten en Groeneweg hield zijn team met zijn redding in de race. De inhaalrace had na de pauze verrassend snel succes. De Dordt- se buitenspelval mislukte en toen voor de goed spelende Ar nold Vermeulen een koud kunstje om de geheel vrijstaande René Warmerdam aan te spelen: 1-1. In de rust had trainer Eilander Leo van Kampen ingewisseld voor de licht geblesseerde Rob Suttorp, maar deze bleek nog niet voldoen de hersteld en werd al weer na elf minuten door Alfred de Kooker vervangen. Het spel van de FC Lisse werd er hierdoor niet beter op en omdat ook de opponent geen vuist kon maken bleef het bij deze troostelo ze 1-1, hetgeen voor beide teams blijkbaar voldoende was. WILL MOERER KATWIJK - Zeven lange voetbalja ren moest er op de victorie worden gewacht. Maar zaterdagmiddag slaakte Quick Boys na een 90 mi nuten durend heroisch gevecht een zucht van verlichting. Einde lijk was de zege op Noordwijk dan daar. Met 1-0 bleven de Katwijkers de 'angstgegner' van Nieuw-Zuid voor en manoeuvreerden zich en passant in een goede uitgangsposi- ADVERTENTIE Elke week is de grote club van Toto-spelers^ weer present. Zij spelen Toto om het geld. Lage inleg en toch leuke prijzen. En natuurlijk om de spanning: Toto-spelers voelen zich méér bij de uitslagen betrokken. Meedoen is trouwens erg gemakkelijk, want voetbal spelen in de Toto doe je lekker thuis: met een formulier. Haal meteen zo'n Toto-formulier. Uw dichtst- §bijzijnde Toto-inleveradres staat in de Gouden Gids onder "Lotto/Toto". y "PAK OOK UW KANS IN DE TOTO-GELIJK"' J Doe op uw Toto-formulier ook mee aan het Cijferspel. Kans op f 100.000,-. tie op de ranglijst van de eerste klasse A. Nog zwaarder dan de voor de neus van Noordwijk weggekaapte puntenbuit woog de overwinning die Quick Boys op zichzelf behaal de. Hoe vaak gebeurde het niet dat de Katwijkers een zekere zege door de vingers lieten wegglippen, lou ter door gebrek aan ervaring en uit respect voor de tegenstander? Hoewel Noordwijk vorige week te gen Excelsior Maasluis indruk wekkend uit de startblokken was geschoten, waren de discipelen van oefenmeester Martin van Via- nen zaterdagmiddag geenszins geimponeerd. Een stapje in de richting van vol wassenheid. "En een kwestie van zelfvertrouwen", stipte de Haagse oefenmeester in Katwijkse dienst aan. "Vorige week tegen Kozakken Boys straalde de ploeg dat al uit. Maar ik moet toegeven dat je in zo'n wedstrijd als deze geluk nodig hebt. Dat hadden we, aan de ande re kant hebben we dat ook weer af gedwongen. Quick Boys heeft zich uit de naad gelopen. Er was over het gehele veld een behoorlijke dekking, daarnaast gaven de oude ren de jongeren goed leiding". Buit binnen e 'som' van die factoren leidde uiteindelijk tot de geboorte van de Katwijkse overwinning, door 2700 toeschouwers luidkeels begroet. Handenwrijvend (nadat de tweede nederlaag van Rijnsburgse Boys werd omgeroepen, kon de dag he lemaal niet meer stuk) toog de im mer kritische aanhang huiswaarts met de wetenschap dat de eerste belangrijke buit binnen was. Daar bij schiepen de geëtaleerde ver richtingen van de thuisbrigade perspectief voor de toekomst. In de komende wedstrijden dient Quick Boys te bewijzen dat de start geen positieve bevlieging is geweest. Vooralsnog verdienen de Katwijkers na zaterdagmiddag het voordeel van de twijfel. Goed, de kunsten waren niet in alle geval len een hoog cijfer in het juryrap port waard, maar de ploeg toonde wel inzet en karakter. Met name na de redelijk tot goed gespeelde eer ste helft, toen Quick Boys diep in het moeras wegzakte. Geregeld moest er naar adem worden ge hapt, leek de verdrinkingsdood na bij, maar kon door een uiterste krachtsinspanning een Noordwijk- se doorboring worden voorkomen. Winstpunt voor de Katwijkse for matie was dat ook de lichtvoetige jongeren (Kees Varkevisser, Marco van der Plas, Floor van Duyn) hun hele ziel en zaligheid in de strijd wierpen. Dat is in het verleden wel eens anders geweest. Improvisatie De Katwijkse energiebron ver stoorde in elk geval het Noordwijk- se ritme. Waar tegen Excelsior Maasluis moeiteloos de vaste pa tronen konden worden afgewerkt, moest de ploeg op Nieuw-Zuid een beroep doen op het improvisatie vermogen. Immers, Quick Boys sneed alle kanalen naar het doel van de overigens uitstekende Theo Guyt af, waardoor de tegenstander tot een ongebruikelijk spelletje werd gedwongen. Dat beviel Noordwijk slecht. Toen tot over maat van ramp na een half uur de sterke spits Geert-Jan Bakker met een spierblessure moest uitvallen, vielen de roodwitten helemaal uit de toon. "Natuurlijk", wist Noordwijk- trainer John Eelman, "het uitval len van Bakker speelde ons parten. Geert-Jan kan een balletje vast houden, maar met René van Hens- bergen voorin hadden we toch ook voor gevaar moeten zorgen. Dat het er niet van kwam, wijt ik vooral aan een gebrek aan agressie. Voor al in de eerste helft was Noordwijk niet alert genoeg. Toen werd er veel te gemakkelijk over de wed strijd gedacht. Na de rust ging het wat beter, maar echt overtuigend was het allemaal niet". De ouverture van streekderby was daarentegen hoopvol voor Noordwijk. De bezoekers leken op 0-1 aan te sturen, nadat André Wet zel de bal uit een vrije trap naar de verste hoek van het Katwijkse doel had gestuurd. Theo Guyt werkte het leder met een uiterste krachts inspanning over zijn 'poort'. Het was de inleiding, naar later zou blijken, van een door de Katwijkse sluitpost groots gespeelde wed strijd. Paartjes Nadat Quick Boys defensief de zaken had gladgetrokken en de 'paartjes' elkaar hadden gevonden (Fred Eijsberg speelde op Ivan Hermans, Teun van der Plas.op Geert-Jan Bakker, Freek Rienks op Timo Gerlof) konden ook de Katwijkers 'echt' aan de wedstrijd beginnen. Er ontrolde zich een vin nig duel, waarin voor oogstrelende combinaties geen plaats was. Het belang van het resultaat was voor beide ploegen te zwaarwegend, wekten de ploegen de indruk. Omdat de ledematen in een aan tal gevallen niet werden ontzien, moest scheidsrechter Slikkerveer bctraffend optreden om de kracht meting niet in een Blanchard-ach- tige vertoning te laten uitgroeien. Vijf manschappen (de Katwijkers Eijsberg. Guyt en Marco van der Plas; Gerlof en Smits van Noord wijk) werden om uiteenlopende re denen in het boekje van de leids man genoteerd. Het illustreerde de inzet, waarmee zaterdagmiddag werd gestreden. Ondanks het gebrek aan techni sche hoogstandjes, viel het met de amusementswaarde best mee. De thuisploeg bijvoorbeeld zette door het hanteren van de 'lange-ballen- voor-het-hok' Noordwijk-goalie Dick Dortmundt voortdurend aan het werk. Op de gekopte inzet van Cees van Rooyen in de 34ste mi nuut was de poortwachter evenwel kansloos. Een treffer die overigens niet zonder geluk tot stand kwam, want een Noordwijkse verdediger fungeerde als aangever voor de Katwijkse doelpuntenmaker. Zicht kwijt Maar verdiend was de voor sprong wel. Noordwijk had het in die periode niet slechter kunnen treffen, nu het team van John Eel man door de wissel Bakker- Strijk het zicht volledig kwijt was geraakt. Arnold Boers en Cees van Rooyen hadden Quick Boys de thee in de pauze heel wat beter kunnen doen smaken, maar de kansen werden door het duo ver kwanseld. Noordwijk hield door de missers nog hoop op een gunstig resultaat. De bestraffende woorden van de oefenmeester tijdens het intermez zo waren niet tegen dovenmanso- ren gezegd, want nu bleek de ploeg wel agressief om de opponent on der druk te zetten. Het leverde kan sen op voor René van Hensbergen, Ivan Hermans en Siem van Beve- ren, maar Theo Guyt wilde van geen wijken weten. In de slotfase, toen Frans van der Veen ten koste van Strijk als laatste redmiddel door Eelman was ingezet, maakte de Katwijkse doelman zijn enige fout door met de bal meer dan vier passen in zijn domein te maken. De 'handreiking' van Guyt, een vrije trap binnen de zestienmeter, werd door Noordwijk evenwel niet verzilverd. Waarna in Katwijk een zeven jaar oude vreugdedans kon worden in gezet. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17