Roodenburg hoeft met te wanhopen Lugdunum moet rijpen 5 DT i 'Wonderlijk' SJC wint ook van Alphense Boys Gelijkspel biedt perspectief Strafschop e°redt LFC UDO toont geen inzet Trainer Koster na 5-1 verlies tegen Rood Wit Gelijkspel Blauw Zwart FC Lisse bungelt nu in staart ranglijst Debutant DOSR blijkt te sterk voor Doeos IER 191 LAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 nhakk vatte IJOORDWIJK - In Noordwijk lijkt zich een klein wonder te gaan afspelen. SJC, dat zich i gewi°S maar enkele maanden geleden op het laatste nippertje in veiligheid kon brengen in mten >e blessuretijd van de degradatiewedstrijd tegen FC Lisse, loopt als herboren binnen de ben vsritte lijnen. Werd vorige week Westlandia met 3-1 geklopt, nu was de beurt aan het toch wei alfiet kinclerachtige Alphense Boys om door de Duindam-equipe opgepeuzeld te worden: uweli g op lfJ $Verd vorig seizoen SJC nog met ,,jiaar liefst 1-6 in eigen huis afge slacht, nu waren de rollen volledig Hetgeen niet wil zeg- dat Aiphense Boys een slechte zijn (Wedstrijd speelde, maar de man- V1en van trainer Jan Van Daal had* h*en duidekJk problemen met de af- i en Zeker in de eerste vijfen- twee^eertig minuten hadden de gasten aankaet heste van het spel. Frank Bak- anks rer een sterke partij op het Bredatniddenve*d en °0^ de sPhsen Ton ento^an der Baan en Nico Verwoerd hadden een prima opening. Bak- hleek in deze fase moeilijk van en ^e bal te krijgen en zette zijn vleu- e^elspelers goed aan het werk. De en yAlphenaren kregen ook een hele j^e serie kansen, maar zowel Bakker at doé1^ ^an der Laan hadden pech met schilt"1111 schoten, uim SJC werd op eigen helft terugge- -oveidrongen en kon niet veel anders •oer «doen dan met verre trappen de (wee nfeite voorhoede in stelling brengen en goed combinerend, maar slecht af- hopen op de behendigheid van rondend Alphense Boys Maarten Plug, de snelheid van Jos Alders en de schotkracht van Piet Alders. En niet ten onrechte zou in de slotfase van de eerste helft blij ken. Terwijl de toeschouwers op de openingstreffer van de Boys za ten te wachten, viel die zoals zo vaak aan de andere kant. Op aan- valshelft appeleerden de gasten voor een handsbal, maar scheids rechter Lammers liet doorspelen en luttele seconden later lag de 1-0 in de touwen. Jos Alders werd goed gelanceerd en vond de atten te Maarten Plug vrij voor het doel. Het zou nog erger worden voor Al phense Boys, want twee minuten later draaide Piet Alders zich op de rand van het strafschopgebied knap vrij en joeg de bal steenhard achter de vertwijfeld uitvallende Arie Tollenaar: 2-0. Ook in de tweede rondgang was hetzelfde spelbeeld te zien; een zich fanatiek verdedigend en snel counterend SJC. De Noordwijkers hadden door de twee goals duide lijk moraal gekregen en waren niet van plan deze voorsprong zonder slag of stoot uit handen te geven. Er werd voor elke meter gras ge streden (Peter en Ruud Alkemade) en ook dat is wel eens anders ge weest bij SJC. Ondanks dit harde werken bleef Alphense Boys toch een overwicht behouden. Bakker, Kees van Vliet en Nico Verwoerd namen het Noordwijkse doel on der vuur, maar Ted van der Meer liet zien de concurrentie met de op het oude nest teruggekeerde Ed Zuidhoek wel aan te kunnen. Halverwege de tweede helft kre gen de Alphenaren de genadeklap. Peter Marijnen plaatste de bal uit een vrije trap voor het vijandelijke doel en de hoog opspringende Re- LEIDEN - De eerste proeve van bekwaamheid in de eerste klasse A heeft Roodenburg Jos Alders: onopvallendlarchietroio) met redelijk succes doorstaan. Immers, nadat de alom gewaarde oefenmeester Laurens Mouter en erkende krachten als Henry Pouw, Hennie Koet en Ries Klein de Kooiclub vaarwel zegden, moest er op 'Noord' weer van onder af aan worden begonnen. Het gelijk spel (1-1) tegen SDW leerde dat Roodenburg vooralsnog niet hoeft te wanhopen. né de Ridder kopte fraai de beslis- sende treffer langs Arie Tollenaar: 3-0. Trainer Van Daal van Alphen se Boys bracht met Peter Gerse en Jan Verwoerd nog verse krachten binnen de lijnen, maar bij deze achterstand bleek zijn ploeg er niet meer in te geloven, al kregen Kees van Vliet en Paul Bahlman nog kleine kansjes. SJC stapte even later met de 3-0 overwinning van de mat, de toe schouwers in verwarring achterla tend. Stond SJC enkele maanden geleden met één been in de derde klasse, nu sprak overmoedige Noordwijkers al over de eerste klasse; het kan verkeren. WILL MOERER Integendeel, de verrichtingen wa ren voor John Huguenin aanlei ding om positief getinte teksten te debiteren. "Er zit toekomst in het elftal", wist de nieuwe 'kapitein'. "Alleen is aan de jongens zelf of er binnen afzienbare tijd prestaties worden geleverd. Het talent is aan wezig, als ze maar willen luisteren. Dat is niet altijd het geval". Huguenin doelde op de weige ring van zijn pupillen de vleugels in de krachtmeting met de Amster damse opponent te gebruiken. Pas in de slotfase beseften de Leide- NA H. ^LEIDEN - Arbiter Van der Heuvel was er verantwoordelijk voor dat LFC gistermiddag twee punten elmar, va^ overhield aan het duel met WSB. Twee minuten voor het einde bij oedd6en stand naderde Sjaak Riet- actie.1! nute bergen met de bal aan de voet het strafschopgebied van WSB. Met Joop Oostdam in de directe omge- gloving ging Rietbergen plat, alsof hij 'maanden had gestudeerd voor de bekende stervende zwaan. "Niets de hand", oordeelde het pu bliek, maar spelleider Van der Heuvel vond de val van Rietbergen fraai, dat hij deze honoreerde met een penalty. WSB voelde zich terecht bestolen en protesteerde bij de scheidsrechter, die echter niet van zijn stuk te brengen viel. Net zo min als Rietbergen die zijn hoofd vanaf elf meter koel hield en 2-1 scoorde. Daarmee haalde LFC een over- "winning binnen waarop de ploeg "eigenlijk geen recht had. WSB immers had gedurende een belang rijk deel van de strijd het betere van het spel gehad. Zeker in het eerste half uur van de wedstrijd overklaste WSB de Kanaries. Theo van Duivenvoorde bracht dat in de stand tot uitdrukking. Be rend van der Linden, John van Elk en Henk van Maris kregen hierna goede mogelijkheden om de voor sprong uit te breiden, maar zij faal den in de afwerking. Na een half uur hervond LFC zich enigszins, maar tot goed spel kwam de thuisclub nog niet. Tot- ei dat Sjaak Rietbergen na twintig minuten in het tweede part op maat werd bediend door Dick van der Walle en 1-1 scoorde. Van Elk (op de lat) en Van der Linden ver zuimden hierna WSB opnieuw op voorsprong te brengen. Tegen de 5 verhouding in scoorde Rietbergen - aan de andere kant wel raak, al had hij daarbij wel de 'hulp van de 1 scheidsrechter nodig.. ATLETIEK De .Amerikaanse atlete Jane Frederick heeft tijdens i de meerkampwedstrijden in de I Franse plaats Talence voor een uit- stekende prestatie gezorgd. Ze won de zevenkamp met een totaal van 6.714 punten en verbeterde daarmee het Amerikaanse record. Frederick bleef met die verrichting slechts 153 punten verwijderd van het wereldrecord van de Oostduit- se Sabine Paetz. Bij de tienkam pers toonde de Oostduitser Tor sten Voss zich de sterkste. Hij ver zamelde het alleszins acceptabele totaal van 8.428 punten. LEIDEN - Omdat derdeklasser UDO zich in het duel met VCS al leen de tweede helft wenste in te zetten ging de ploeg met 0-2 onder uit. In het eerste part hadden de Oegstgeestenaren geen grip op de tegenstander, die zich handiger en sneller toonde. Dat de 0-2 stand al bij de rust was bereikt mag dan ook niet merkwaardig heten. VCS kwam in de 25ste minuut via een benutte strafschop (veroor zaakt door Ron Wetselaar) op voor sprong. De ploeg leek de schade tot de rust verder beperkt te kun nen houden, maar vlak voor de pauze sloegen de Hagenaars nog een keer toe: 0-2. In de tweede helft leek UDO zich te herstellen. Al thans, het elftal van Kees Pouwiel speelde fel en leek de achterstand alsnog goed te willen maken. Jan van der Salm en Wilbert Witteman kregen ook kansjes, die evenwel niet werden benut. Aan de andere kant moesten de Voskuyl-bewo- ners zelfs nog oppassen voor de ge vaarlijke counters van VCS. Aad van Tongeren hoeft maar 'ja' te knikken voor Lugdunum's eretreffer: 5-2. Meer was niet haalbaar. LEIDEN - Lugdunum heeft bij de start van de competitie met een 1-5 nederlaag tegen Rood Wit Amster dam) direct al een flink portie slaag gehad, maar volgens de nieuwe trainer Clement Koster krijgen de Kikkers nog wel meer te verteren. En dat mag op zijn zachtst gezegd opmerkelijk worden genoemd, ook al is Lugdunum dan het nodige ge wend waar het op competitie-starts aankomt. "Zo'n uitslag zal ons nog wel een keer of wat overkomen", voorspel de Koster met een vrolijke grimas op zijn gezicht vooralsnog niet veel goeds. "Maar over een paar maan den zie je hier prima wedstrijden en dan trekt Lugdunum aan het langste eind". Koster was goedlachs. Ondanks de vriendelijke 0-0 ruststand had hij dan ook alle tijd gehad om zich over de teleurstelling heen te zet ten. Tien minuten na de hervatting stond immers een kansloze 0-3 op het scorebord. Afrekenen Lugdunum zo luidt het betoog van trainer Koster vrij vertaald, zal dus weer tot na de winterstop op zich laten wachten. "Aanpassingspro blemen", duidt Koster als oorzaak aan, die zich daarbij beroept op het feit dat hij "met een stukje geschie denis moet afrekenen". "Ik moet een heel nieuw elftal neerzetten", roept hij de uittocht van de broers De Roo en Rinus van Es nog eens in de herinnering. Wat kreeg Kos ter ervoor terug? Henri van der Weyden, van wie iedereen gistermiddag mocht we ten dat het voor hem "allemaal niet meer hoefde" nadat hij ruim voor het einde samen met Gijs Collé naar de kant was gehaald. Blijft hij behouden voor het eerste, dan geldt hij met Wil Henskens (vorig jaar UVS 3, maar het voetbal geenszins verleerd) als aanwinst, wat van de van Leidse Boys over gekomen Ron Zadelaar nog niet mag worden gezegd. Net als de uit eigen gelederen aan het standaard team toegevoegden Aad van Ton geren en Jeroen van Egmond bood Koster de ex-Boysman bescher ming door te stellen dat "Lugdu num tijd nodig heeft om te rijpen". Zag het Lugdunum gistermid dag uiteindelijk rood en wit voor de ogen, de toekomst ziet er nog niet pikzwart uit. De eerste drie kwartier boden reden tot gematigd optimisme. Aanvallend kwam Lugdunum er door tal van kleine onvolkomenheden niet aan te pas, alleen van de individuele techni sche hoogstandjes van de als han gende spits opgestelde aanvalslei der Daan Kooimans ging dreiging uit. Halverwege de eerste helft scoorde hij op eigen houtje en ge heel volgens de regels van het spel 1-0. De excentrieke fluitist Schuur- mans beging echter zijn enige ver gissing van de middag en floot de spits terug wegens een overtreding die Henk de Kwant tegen hem maakte. Meer dan een vrije trap op de rand van het strafschopgebied leverde Kooimans' actie derhalve niet op. "Kom je op 1-0, dan loopt de wedstrijd natuurlijk heel an ders", stelde Koster terecht. "Scoort Collé ook nog toen hij al leen voor de keeper kwam, dan is het zelfs 2-0". Verwarring Of dat Lugdunum had kunnen redden, zal altijd wel een vraag blij ven. Het gemak waarmee Rood Wit direct na de hervatting het reeds in de eerste helft gedemonstreerde veldoverwicht in doelpunten om zette, pleit echter niet voor de groe nen. Binnen tien minuten kreeg keeper Wim Eradus voltreffers van Bertus Faydherbe en Peter Pothoff (2x) om zijn oren. Bij die 3-0 stand wisselde Koster zijn beide aanvallers Van der Wey den ("Ik hou het voor gezien. Ik ga wel in het tweede of derde voetbal len".) en Collé in. Verwarring alom, maar "de noodgreep" zoals Koster het zelf noemde had dan ook niets te maken met een zeer vroeg inge zet alles-of-niets offensief. Dat zou bovendien al direct de kop zou zijn ingeslagen met de 0-4 van opnieuw Faydherbe. Koster: "Collé was geblesseerd, Van der Weyden deed vervelend. naars dat alleen van de flanken ver stuurde ballen gevaar voor het vij andelijke doel opleverden. "Daar moet de ploeg van leren. Maar ik begrijp best dat de speelwijze moeilijkheden oplevert. Vorig sei zoen speelde Roodenburg vaak door het centrum. Ik zie graag dat de vleugels worden ingeschakeld. Dat vergt tijd. Maar in elk geval heeft Roodenburg zich gerevan cheerd voor de nederlaag tegen FC Lisse. Toen was er geen inzet. Te gen SDW wel en dat is heel wat waard". wachter Kraakman voortdurend aan het werk te houden. Op de in zet van Richard Gottmer was de sluitpost evenwel kansloos: 1-1. Vleugels Bevlieging Maar ook de Hagenaar moest toegeven dat hij tot de 81ste mi nuut niet meer in een deling had geloofd. Dat Roodenburg in de slotfase toch nog een punt in de schoot kreeg geworpen, was te danken aan een bevlieging van Ri chard Gottmer. Nadat veel van zijn ploeggenoten probeersels op het Amsterdamse doel hadden afge vuurd, kogelde de tengere midden velder van zo'n 35 meter raak. "Ik had de treffer niet meer verwacht, maar hij was wel verdiend", had Huguenin het bij het rechte eind. De overwinning, die in de laatste minuten nog voor het oprapen lag, was teveel van het goede geweest voor dit Roodenburg, dat zijn draai in deze samenstelling nog moet vinden. Zoals op Noord te doen ge bruikelijk heeft de vereniging geen enkele moeite capabele verdedi gers te vinden. Voor doelman Nie- vaart opereerde het kwartet Wim Pikaar, Arno Lancel, Luuk Kok en Aad de Groot, waarbij laatstge noemde als libero fungeerde. Luuk Kok, een eerstejaars senior, debu teerde als linksback hoopvol. An ders ligt het met het middenveld en voorhoede. Duncan Alberga kwam op het middenrif nauwelijks uit de verf, Cees Verver deed veel en nuttig werk, terwijl Richard Gottmer somtijds overijverig was. In de frontlinie functioneerde Ro nald Jansen als spits niet slecht, de vleugelspitsen Ouwerkerk en Siera daarentegen konden niet overtui gen. Counterploeg SDW stelde Roodenburg vanaf het beginsignaal in de gelegenheid om het leder veelvuldig rond te spelen. Een gebruikelijke gang van zaken bij counterploegen, die loe ren op een mogelijkheid om mas saal uit te breken. Met de spitsen Markus en Zwart had de Amster damse opponent uitstekende troe ven om de counter te hanteren. Na dat Ronald Jansen twee beste mo gelijkheden voor Roodenburg had laten liggen, kogelde Grootjes na een uitstekende SDW-aanval kei hard raak: 0-1. De Leidse ploeg was zichtbaar geimponeerd door de tegenvaller. De paaltreffers van Laarman en Markus na de rust deden het ergste vrezen. Roodenburg bleef echter geloven in de goede afloop. Het was allemaal niet even mooi en fraai wat er in de Kooi werd voor geschoteld, maar het was wel vol doende om de Amsterdamse poort- Roodenburg, dat al na een kwar tier in de tweede helft voorstopper Arno Lancel als tweede spits liet fungeren, wilde na de gelijkmaker nog meer en schakelde toen wel de vleugels in. Tijdens het spitsuur in het SDW-strafschopgebied kregen Alberga en Lancel nog mogelijkhe den op de winnende treffer. Die kreeg de Amsterdamse libero Ver hulst aan de andere kant ook, zij het dat hij voor buitenspel werd te ruggefloten. Met de beslissing van arbiter Baak was de al eerder geno teerde Verhulst het niet eens, wat hij in met enige lachsalvo's luid keels liet blijken. Het huilen stond Verhulst nader dan het lachen toen leidsman Baak de SDW'er daarop uit het veld stuurde. Roodenburg kon er niet warm of koud van worden. Een onverwacht punt was de vernieuwde formatie ten deel gevallen. ROB ONDERWATER WASSENAAR Het drastisch veijongde Blauw Zwart is aan een opmerkelijke seizoensstart bezig. Werd vorige week al verrassend van Gouda gewonnen, ook nu weer leverden de Wassenaarders met de 1—1 tegen Westlandia een prima prestatie. De twee ploegen speelden voor de ogen van zón zeshonderd toe schouwers een prima wedstrijd met snel en attractief voetbal. Voor de thuisploeg, waar zeven nieuwe spelers ingepast moeten worden, waren met name Ronald Heems kerk en Kees van Leeuwen uitste kend op dreef, maar hun schoten werden door Jan den Brabander knap onschadelijk gemaakt. Bij Westlandia was de hoofdrol wegge legd voor middenvelder Theo Ver beek, die zijn spitsen Geert van Holstein en Wil van Kesten goed aan het werk zette. Holstein stond een kwartier voor de pauze aan de basis van de openingstreffer. Zijn inzet kwam via de onderkant van de lat in de doelmond waar Roy Wasmus net iets attenter was dan Carlo LAmi en de 0—1 kon inkop pen. In de tweede helft maakte de thuisploeg verbeten jacht op de ge lijkmaker. Frank Voorham was er dicht bij, maar zijn schot werd door Theo van Leeuwen van de lijn gehaald. Tien minuten voor het einde kreeg Blauw Zwart toch loon naar werken. Na een één—twee met Voorham kwam Kees van Leeuwen vrij voor keeper Den Bra bander en kreeg ondanks wat trek en duwwerk de 1-1 in de touwen Bij deze stand zou het blijven en dat brengt dit Blauw Zwart in de bovenste helft van de ranglijst. Voor de ploeg, en voor zichzelf. Ik wil Lugdunum een eigen gezicht geven. Het moet één geheel wor den, met totale discipline. Als trai ner sta je dan ineens voor het pro bleem dat je je beide aanvallers er uit moet halen". Eerst maakte Faydherbe nog 0-5, voordat Lugdunum zich weer een beetje in de wedstrijd mocht wa nen. Het spel verplaatste zich naar de Amsterdamse helft. Rood Wit- invaller Martie Betlehem hield Kooimans ten koste van een boe king van een vrije loop naar de ere treffer af. maar een minuut later kon wel Aad van Tongeren die op zijn naam schrijven. De van de linksback- naar de rechtsbuiten plaats gedirigeerde Zadelaar (Kos ter: "Normaal gesproken zou hij zijn gewisseld, maar zoals gezegd heeft hij tijd nodig om te rijpen. Hij is erg leergierig") dropte de bal af gemeten op het hoofd van Van Tongeren, die alleen maar 'ja' hoef de knikken: 1-5. Kwaliteit "We zullen nog wel eens een keer met zulke cijfers verliezen", her haalde Koster veelvuldig. "Maar moet ik spelers als Kooimans en Van der Weyden dan achter een man aan laten hollen? Ik vind van niet. Je moet durven, al krijg ik dan nog wel een paar keer een klap in m'n bek. Zou ik er de spelers niet voor hebben, of zouden we de kracht niet hebben, dan laat ik de ploeg wel anders spelen. Maar bij Lugdunum loopt kwaliteit genoeg. Ik geef de jongens alle krediet". GERARD HAVERKAMP LEIDEN - "FC Lisse v\ ordt kampioen", meldde trainer André Wahlen in de sportbijlage van deze krant aan de vooravond van het seizoen. De oefenmeester van FC Lisse zal zich in het vervolg wel tweemaal bedenken voordat hij nog eens zo'n uitspraak doet. Want na twee duels bengelt zijn elftal ergens onderaan de ranglijst van de derde klasse. Met de billen bloot, heet zoiets. Hoewel FC Lisse zich in het duel tegen Celeritas de betere ploeg toonde, keerde André Wahlen en zijn gevolg met een 1-0 nederlaag terug uit Den Haag. Albert van der Burg, Wim Bouckaert, Ruud van der Voort en Gerard Koomen kregen prima kansen, die evenwel geen doelpunten opleverden. De treffer van Celeritas in de 20ste minuut van de eerste helft was goed voor de overwinning van de Hagenaars. LEIDEN - De Leidse derdeklasser Docos is de competitie begon nen met een nederlaag. Tegen debutant DOSR liep het elftal van Koos Crama tegen een 0-2 nederlaag op. De Morsbewoners had den de nederlaag overigens aan zichzelf te wijten. In de eerste helft immers waren de Leidenaars niet bij de les. "We hadden in die periode niets in te brengen", aldus trainer Cra ma. Dat DOSR slechts één keer scoorde mocht dan ook een won der heten. In de tweede helft stelde Docos alles in het werk om de achterstand weg te werken. Rob Henzing en Ronald Hogeboom kregen kansen, die echter niet in doelpunten werden omgezet. Op slag van tijd maakte de opponent uit Roelofarendsveen er zelfs nog 0-2 van.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15