WdBÊ TC Twente werd geheel overlopen' EHE Bayern stuurt aan op record in Bundesliga Enorme domper voor Napoli en Maradona Fors verlies voor circuit-exploitant Scores in Motorcoureur Hans Koster breekt arm Van Kouwen 'race-baby' van Europa EC Il-ftnale in de Kuip Groningen veel te sterk Volendam me^ 'dramatisch slecht spel' naar winst 0 PAGINA 14 SPORT MAANDAG 17 SEPTEMBER 191 EERSTE DIVISIE FC VW-Veendam 4-1 (1-0). 3. Tai- huttu 1-0, 67. Söllner 1-1, 68. Reynier- se 2-1, 84. Taihuttu 3-1, 90. Reynierse 4-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 5000. Gele kaarten Ver beek (FC VW) en Keukens (Veen- dam). SC Cambuur-De Graafschap 1-2 (0- 1). 28. McNulty 0-1, 59. McNulty 0-2, 86. Anema 1-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers 7000. Gele kaart: Schouwenaar (Cambuur). Willem II-DS *79 2-0 (1-0). 31. Van Gils 1-0, 56. Feskens 2-0. Scheidsrech ter: Huinge. Toeschouwers: 3200. Ro de kaart (tweemaal geel): Wijnberg (DS '79). Eindhoven-Helmond Sport 0-0. Scheidsrechter: Hobee. Toeschou wers: 3000. Gele kaart: Bruine (Eind hoven). Telstar-Heerenveen 1-3 (1-2). 21. Haverkort 1-0, Bijl 1-1, 43. Elzinga 1-2, 62. Van de Wildenberg 1-3. Scheids rechter: Van der Niet. Toeschouwers: 2500. Gele kaarten: Kist (Heerenveen) en Haverkort (Telstar). RBC-RKC 1-0 (0-0). 57. Jumelet 1-0. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschou wers: 3500. Hcracles-FC Den Haag 0-0. Scheidsrechter: Bannet. Toeschou wers: 2500. Gele kaarten: Pot, Tempe laar en Smeets (allen Den Haag). Wageningen-Vitesse 1-2 (0-0). 51. Leisink 0-1, 69. Oosterhuis 1-1, 77. Leusink 1-2. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 4100. Gele kaarten: Oosterhuis (Wageningen) en Hen driks (Vitesse). SW-NEC 0-0. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Oost (SW). BONN (SID) In het jaar na het afscheid van Karl Rummenigge, heeft Bayern München een onge meen succesvolle seizoenstart. Door de magere overwinning, 1-0, op Borussia Dortmund, waarbij de opvolger van Rummenigge Lothar Matthaeus het 'gouden' doelpunt scoorde, boekte de bekerwinnaar de vijfde achtereenvolgende zege. Een dergelijke begin is in de Bundesliga alleen door Bayern zelf vertoond en wel in 1981. De Beier se club, die mede dank zij de voor- uitgespeelde en met 1-3 gewonnen wedstrijd tegen titelhouder VfB Stuttgart een voorsprong heeft van drie punten op Borussia Mön- chengladbach, kan met de thuis wedstrijden tegen 1. FC Köln en Waldhoff Mannheim in het ver schiet, zelfs gaan denken aan een recordverbetering. Van het Westduitse Europacup- sextet waren naast Bayern alleen Borussia Mönchengladbach en Werder Bremen succesvol. De Bo- russen leidden tegen Bochum met 4-0, maar moesten daarna toezien, dat de tegenstander terugkwam tot 4-3. Voor de thuisclub scoorde Frank Mill zijn zesde seizoentref fer, waarmee hij de topscorerslijst aanvoert. Bremen zorgde met een zege van 3-1 in Stuttgart voor één van de verrassingen van de vierde speel- MAREN-KESSEL (ANP) - Bij de voorlaatste motorwegraces die meetellen voor het Neder lands kampioenschap, heeft •gisteren Hans Koster uit Hil versum bij een ongeval in de 350cc klasse zijn rechteronde- rarm gebroken. Op het voor het eerst gebruikte stratencircuit in Maren-Kessel, werd de 80cc gewonnen door Zeelenberg, de 125cc door Smeenge (met een tweede plaats voor Bodegrave- naar Allan Brom op zes secon den achterstand), de 250 cc door Bakker en de 350cc door Bron. In de verscheidene klas sen waren de kampioenen al bekend. dag. Voor de door blessures ge plaagde Westduitse titelhouder, was het al de tweede, thuisneder laag in het prille seizoen. Hamburger SV had het enige da gen voor de UEFA-Cup premiere van aanstaande woensdag in Sou thampton, eveneens zwaar. Bij de 1-1 tegen leverkusen maakte Wol fram Wuttke pas in de laatste mi nuut de gelijkmaker. 1. FC Köln permitteerde zich de blamage van de dag door met 1-5 te verliezen van Bayer Uerdingen. De nationale doelverdediger Toni Schumacher heeft nu al dertien schoten moeten doorlaten, waar van elf in de laatste acht dagen. Met 140.000 toeschouwers was de vierde wedstrijddag van de Bundesliga de slechtst bezochte Engeland Tottenham Hotspur heeft zater dag de tot dan toe ongeslagen plaatsgenoot Queens Park Rangers met 5-0 geklopt en zich daarmee geplaatst bij de andere zes clubs, die met tien punten de ranglijst van de Engelse eerste divisie aan voeren. Arsenal en West Ham, de Lon- dense buren van de Spurs, raakten hun voorsprong kwijt door neder lagen in Ipswich (2-1) en in Londen tegen Chelsea (3-0). Clive Allen, die bij het begin van de competitie voor drie miljoen gulden overging van Queens Park Rangers naar Tottenham, scoorde tweemaal tegen zijn vroegere club. Twee treffers van Mark Falco en één van Mike Hazard zorgden er voor dat Tottenham door een beter doelgemiddelde van de tiende naar de eerste plaats van de ranglijst sprong. Manchester United, dat evenals het pas gepromoveerde Sheffield Wednesday, Everton en Aston Vil la aansloot bij de koplopers, won het verbeten duel in Coventry met 3-0. Vijf spelers kregen een waar- chuwing en Brian Kilcline, van Co ventry, moest het veld verlaten. Wednesday herstelde zich van een achterstand van 2-0 tegen West Bromwich en sleepte een gelijk spel uit het vuur. Aston Villa ging naar Everton, waar de Schotse in ternational Andy Gray in de voor laatste minuut voor de winnende treffer zorgde. Kampioen Liverpool miste een goede kans alleen de leiding te ne- go< spi dei zie kw men door thuis tegen Sunderland dal een punt te laten liggen (1-1). mi de: (oi België zui VO Anderlecht is in de vijfde ronde Ve: van de Belgische voetbalcompeti- aai tie achterhaald door AA Gent. De hij Brusselaars, goed voor twintig scl doelpunten in de eerste vier wed- strijden, scoorden niet tegen Cer- kel Brugge (0-0). Gent was tegen Club Brugge at! aanzienlijk productiever. Club kon de pas na een achterstand van 0-4 Fi door Querter een doelpunt maken. st< Kampioen Beveren naderde An- wi derlecht tot op een punt door winst va op Lokeren in de bijna-derby. da Schönberger en Christiaens maak- Fi ten de doelpunten. sl< Piet den Boer droeg twee treffers bij aan de vijf waarmee KV Meche- se len ruim won bij Lierse SK en P« Kortrijk behaalde de eerste over- st winning van het seizoen ten koste za van Beerschot. Lukic maakte drie to van de vier Kortrijkse doelpunten, twee daarvan uit strafschoppen. -■ Andries van Beerschot werd uitge- I sloten na twee waarschuwingen. 1 ZANDVOORT (ANP) - Het Europese kampioenschap in de formule Ford 1600, de kraam kamer van de 'grote' autoren- sport, kwam gisteren in Zand- voort voor het tweede achter eenvolgende jaar in handen van Gerrit van Kouwen. De 21- jarige coureur uit De Meern, in fabrieksdienst bij het Engelse Lola, bleek terug in eigen land de beste en hardste 'race-baby' van Europa Jan Lammers werd met zijn Engelse partner Jonathan Pal mer tweede achter de Westduit se combinatie Bellof/Struck met iets meer dan een halve mi nuut achterstand tijdens de 1000 kilometer van Imola, de achste wedstrijd voor het we-, reldkampioenschap enduran ce. PARIJS (SID) - De UEFA heeft de Europese bekerfinale voor be kerwinnaars toegewezen aan Rot terdam. De eindstrijd zal volgend jaar op 15 mei in de Kuip worden gespeeld. De finale in het toernooi van de landskampioenen wordt op 29 mei in Brussel afgewerkt. Michel Hidalgo neemt zitting in de technische commissie van de Europese voetbalunie. Hidalgo, die het Franse voetbalteam deze zo mer naar de Europese titel leidde, aanvaardde de uitnodiging van UEFA-voorzitter Georges. EREDIVISIE Feyenoord-Haarlem 4-1 (3-0). 21. Nielsen 1-0,41. Been 2-0,43. Houtman 3-0 (strafschop), 57. Hoekstra, 65. Böckling 4-1. Scheidsrechter: Mul der. Toeschouwers: 15.050. Gele kaar ten: Masefield en Böckling (beiden Haarlem). AZ'67-Ajax 1-2 (0-1). 38. Gasselich 0-1, 47. Vanenburg 0-2, 90. Kist 1-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 9800. Gele kaart: De Wit (Ajax). FC Den Bosch-Sparta 3-0 (1-0). 26. Schouwenaar 1-0, 63. Schouwenaar 2- 0, 82. Pattinama 3-0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Van der Waart (FC Den Bosch). Fortuna Sittard - Excelsior 1-1 (1- 1). 43. Schinkels 0-1, 45. Hoyer 1-1. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschou wers: 5000. FC Utrecht-PEC Zwolle 4-0 (2-0). 1. Van der Linden 1-0, 37. Beukers 2-0, 67. Van der Linden 3-0, 90. Kruis 4-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 8600. Gele kaart: Veldwijk (PEC Zwolle). Roda JC-PSV 1-3 (1-0). 3. Degens 1- 0. 64. Van de Kerkhof 1-1, 71. Valke 1-2, 83. Hysen 1-3. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 8000. Volendam - NAC 2-1 (2-0). 11. Meyer 1-0. 32. Plugboer 2-0. 64. Cornelissen 2-1. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 6500. FC Groningen - FC Twente 4-2 (3- 1). 8. Sanchez Torres 0-1, 12. Bosman 1-1,30. Koeman 2-1,38. McDonald 3-1, 75. Koeman 4-1, 89. Carbo 4-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe- LEIDEN - Achter FC Utrecht, dat geen mededogen kende met PEC Zwolle, en FC Gro ningen, voert FC den Bosch verrassend de middenmoot aan in de eredivisie van het betaal de voetbal. Gezien de wijze waarop de Bosschenaren Sparta aftroef den (3-0) is die klassering niet eens geflateerd. De Rotterdam mers waren in De Vliert vol strekt kansloos. Zeker toen ze al na zeven minuten spelmaker Louis van Gaal met een blessu re zagen wegvallen. Het enige zwakke punt school bij Den Bosch in de afwerking, waar door Sparta een nog grotere ne- delaag bespaard bleef. Utrecht maakte koel en kil het verschil met PEC Zwolle duidelijk (4-0) en daarvoor be hoefden de voetballers van Nol de Ruiter niet eens tot op de bo dem te gaan. Fortuna S-Excel- sior was een kwaliteitsarm duel, waarin de 1-1 de verhou dingen goed weergaf. Scheids rechter Bakker oefende in vloed uit op de uitslag van het duel Go Ahead Eagles-MW 3- 2. In de laatste minuut kende hij de Eagles een betwistbare vrije schop toe, waaruit de ta lentvolle Brouwer de winnende treffer scoorde. De negen wedstrijden in de eredivisie trokken 86.950 toe schouwers, een gemiddelde van 9660 liefhebbers. GRONINGEN (ANP) - „We kwa men al vrij snel in de problemen", was het commentaar van Twente's trainer Frits Korbach na afloop van de strijd bij Groningen. „FC Gro ningen was veel agressiever, waar door wij niet aan voetballen zijn toegekomen. In feite is mijn ploeg compleet overlopen, zo simpel ligt dat. We hebben dan ook op vrij eenvoudige wijze deze wedstrijd verloren, maar dat kan allemaal bij het voetballen". Zijn collega Han Berger vond het helemaal niet zo simpel. „Wij heb ben bijzonder aantrekkelijk ge voetbald, in een hoog tempo. Na de rust hebben we daar de tol een beetje voor moeten betalen,, maar in elk geval hebben de toeschou wers een boeiende wedstrijd ge zien. Er zijn spannende situaties voor de doelen geweest en daar houdt het publiek van". FC Twente mocht even de hoop hebben in de race te zijn voor een vierde achtereenvolgende zege, want al in de achtste minuut draai de Sanchez Torres knap weg bij zijn tegenstander Van Tiggelen. De kleine Spanjaard stond onmiddel lijk met een schot klaar en met een boog pal in de bovenhoek draaide de bal in het Groninger doel, on houdbaar voor de tuimelende doel man Beuzenberg. FC Groningen had zijn antwoord snel klaar. Vier minuten later de poneerde de nu veel sterker acte rende Bosman de bal achter Theo Snelders, 1-1, en vanaf dat moment maakte FC Groningen de wed strijd helemaal en konden de En- schedeërs slechts een beetje tegen spartelen. Op het middenveld kregen Koe man en Roossien onthutsend veel vrijheid en onophoudelijk konden zij vele tientallen meters oprukken tot in het Twentse strafschopge bied, zonder dat zij een tegenstan der tegenkwamen. Dat kwam FC Twente duur te staan. Eerst onder nam Koeman een voor Twente angstaanjagende rush, die hij be sloot met een glaszuiver schot in de bovenhoek, 2-1. Die waarschu wing werd door de oostelijken niet begrepen, want even later mar cheerde Roossien vanaf zijn eigen strafschopgebied tot in dat van FC Twente en ook nu weer was er am per een tegenstander in de buurt. Het was McDonald, die de rush met een kopbal afrondde, 3-1. Na de pauze was de strijd in feite al gestreden. FC Groningen nam onmiskenbaar wat gas terug en FC Twente was niet bij machte om met gevaarvolle acties de strijd een ander aanzien te geven. Een kwar tier voor het einde werd het na een actie van McDonald door Koeman nog 4-1 en in de slotminuut werd het bij de gratie van een bijna inge dommelde Groninger verdediging door rommelaar Carbo nog 4-2. Te voren verscheen Carbo nog alleen voor doelman Beuzenberg, maar zijn technische capaciteiten waren onvoldoende om de Groninger doelman te omspelen. VOLENDAM - Leo Beenhakk de trainer van Volendam vatte }JO< zwakke treffen tegen NAC e volgt samen: "We hebben gew<! nen, we hebben zeven punten t vijf wedstrijden en we hebben vadtt middag dramatisch slecht ijgt speeld. Ik geloof dat ik nu wel allq heb gezegd". Volendam-NAC was inderda^ slecht. Volendam was nauwelij^er zichzelf en zelfs de inbreng v??aa Gerrie Muhren, weer terug op F oude nest, kon daarin weinig v?m^ betering brengen. BeenhakkeeI\ was trouwens wel blij met zijn l^e rugkeer. Voor rust domineerde Vïen lendam weliswaar, vooral door lren stuwende spel van Muhren en a^er voerder Jonk, maar in de tweefe^' helft was de wedstrijd het aank£et ken nauwelijks waard. Ondanks F6:r, ijver en werklust die de Bredam équipe van Bob Maaskant ten to^3 j spreidde. £a<a Deze twee begrippen resulter£er. niet altijd in doelpunten en tre moeten gemaakt worden, wil e£y£ wedstrijd gewonnen worden. V^P lendam slaagde daarin wel. Meyrfn. scoorde na elf minuten, nadat do£ls man Van Eenennaam een schitt"uri rende omhaal van Blanken niet h lemaal kon verwerken en ruim 1 S minuten later verhoogde de - oveidro gens zeer zwakke - Plugboer cdoe score, na aangeven van (wee Blanker tot 2-0. Daarmee waren de wapenfeite uit deze eerste helft verteld en ovi het vervolg was eigenlijk nog mil der te vertellen. Volendam zak: weg tot ver beneden de maat, NA drong wel aan, maar bezat niet macht en de kracht het veldovejyi wicht in treffers om te zetten. H( goede spel van de steeds sterk ojt e komende rechterverdediger Ewa, Kroon en het harde werken va tv' Smits, Krijnen en Sweris ten spij t Slechts eenmaal moest doelmarrvy Klouwer, die in de slotfase zij ploeg voor de nederlaag behoedde door enkele voortreffelijke actie: t zwichten. Dat was na 64 minute T toen NAC via Cornelissen, na ee^_ rush van De Schepper, de bal t( gen de touwen plaatste (2-1). ^el wil Inleiding van de vierde treffer van FC Groningen. Martin Koopman van Twente kan een doelpunt van Erwin Koeman niet meer verhinderen. (f0to anp> ZANDVOORT (GPD) - De Grand Prix op het Zandvoortse circuit heeft dit jaar 12.000 bezoekers min der getrokken dan vorig jaar. Dit heeft geleid tot naar schatting drie ton verlies voor circuit-exploitant de Cenav. De exacte cijfers zijn volgens de circuitdirectie nog niet bekend. Volgens circuit-directeur Jim Vermeulen ligt de belangrijkste oorzaak van de terugloop van 85.000 bezoekers vorig jaar naar 73.000 bezoekers dit jaar in het feit dat de NOS de formule-I-race inte graal heeft uitgezonden. Om het verlies in de toekomst te voorko men zal de Cenav bij de NOS ge daan zien te krijgen dat volgend jaar alleen een samenvatting van de Grand Prix te zien zal zijn. Ver meulen: „Bij voetbalwedstrijden wordt tenslotte ook pas integraal uitgezonden als het stadion is uit verkocht of er een bepaalde hoe veelheid kaarten is verkocht. Dat willen wij met de Grand Prix ook bereiken". Het verlies van ongeveer drie ton is volgens Vermeulen niet rampza lig voor de totale omzet van het cir cuit. Circuit-voorlichter Buwalda deelt mee dat de overige activitei ten op het circuit de nodige winst hebben opgeleverd. Buwalda: „De Cenav wil echter niet in de situatie komen dat de exploitatierekening van het circuit door de Grand Prix een knauw krijgt. Daarom denken we aan de mogelij+heid het finan ciële risico van deze formule-l-race elders onder te brengen, bijvoor beeld bij een sponsor". Volgend jaar zal er voor het eerst sinds dertig jaar weer een com pleet Westduitse bolide meedoen aan het Grand Prix circuit. Mo menteel beschikken diverse ren stallen over Westduitse motoren, maar de rest van de wagen is (nog) niet van Duitse makelij. Dat gaat onder leiding van een onderne mende fabrikant nu veranderen. ROME (GPD) De domper was enorm voor de Napoli-supporters die al weken naar het officiële debuut van Diego Armando Maradona uit had den gekeken. Met duizenden tegelijk waren ze zaterdag naar Verona ge reisd om hun club onder aanvoering van de Argentijn (kosten van aan schaf 13 miljoen dollar) de eerste twee winstpunten in de duurste voetbal competitie ter wereld binnen te zien halen. De klap kwam juist daarom des te harder aan: Maradona werd bijna de gehele wedstrijd uit zijn spel gehouden door de nieuwe aankoop van Verona, de Westduitser Hans-Peter Briegel en mede daardoor moest Na- poli de punten verdiend aan de thuisspelende ploeg laten: 3-1. De van Kaiserslautern overgenomen Briegel viel trouwens niet alleen op door Maradona volledig aan banden te leggen, maar nam ook de eerste treffer van Verona voor zijn rekening. Het enige doelpunt voor Napoli kwam tot overmaat van ramp niet op naam van de Argentijnse vedette, maar werd gemaakt door diens landge noot Bertoni. Napoli-aanvoerder Bruscolotti werd in de tachtigste mi nuut van het veld gestuurd na een grove overtreding op de andere aan winst van Verona, de Deen Elkjaer-Larsen. Recordrecette Overigens was het ondanks de verrassende overwinning op Napoli toch al een goede dag voor Verona, dat zich na de eerste speeldag aan de kop van de ranglijst plaatste. Het al sinds weken uitverkochte stadion leverde de club namelijk een recordrecette op van 1,2 miljoen gulden. Wat dat betreft heeft Napoli trouwens ook niet te klagen. In de voorver koop op dit seizoen werden al 81.000 seizoenkaarten aan de man ge bracht, waar de club bijna zes miljoen gulden schoon aan overhoudt. Enkele andere Italiaanse clubs hebben op de eerste zondag van de competitie wèl plezier van hun kostbare buitenlanders gehad. Bij Verona maakte Briegel dus een van de drie doelpunten, Hateley scoorde voor Milan tegen Udinese (2-2), Schachner voor Torino tegen Ascoli (1-0) en Souness voor Sampdoria tegen Cremonese (1-0). Blessure Maar Inter moest het tegen Atalanta zonder de geblesseerde Karl-Heinz Rummenigge stellen (1-1), Roma speelde zonder Falcao tegen Avellino (0-0) en bij Fiorentina kwam het enige doelpunt tegen Lazio (0-1) niet van Socrates, maar van de Italiaan Pecci. En ten slotte wist titelverdediger Juventus, met Platini en Boniek, het tegen Como, zonder Corneliusson, niet verder te brengen dan 0-0. In totaal trokken de acht wedstrijden 310.000 mensen naar de stadions. i Como, neemt Juventus' spelbepaler Michel Pla-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14