Haarlem helpt Feyenoord, maar: 'Scherpte is er nóg niet Ron CarK: kans op EC-debuut LE,DSCH DA0BLAD PSV: 'Twee punten voor halve wedstrijd' Ook bij Ajax 'nog veel werk aan de winkel' Roda JC komt kracht tekort MAANDAG 17 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 5^1 Haarlem heeft aan het uitstap je naar de Kuip alleen maar negatieve herinneringen over gehouden. Een ruime neder laag, twee gele kaarten en een geblesseerde voetballer, moest de ploeg meenemen uit Rotter dam. Keith Masefield en Joop Böckling werden door arbiter Mulder bestraft na overtredin gen op Ivan Nielsen, V/im Balm reisde af met een scheurtje on der het oog. Ruud Gullit trapte hem tien minuten voor het einde van de wedstrijd per ongeluk in zijn gezicht en Balm moest het veld bloedend verlaten (foto links). Aangezien Haarlem voordien al twee wissels had toegepast, moest het in de slotfase met tien man spelen. In de ploeg van Van Doome- veld stond Katwijker Van der Kleij opnieuw in de basis. Van der Kleij, vorig seizoen spelend in het C-team van Feyenoord, verspeelde gistermiddag ver moedelijk zijn ka-ns op een con tract bij Haarlem. "Naar aan leiding van zijn spel van vorige week woensdag zou daarover te discussiëren zijn geweestal dus Van Doorneveld. "Naar aanleiding van zijn spel in deze wedstrijd zeg ik: Nee", (foto anp> ploeg van Jan Reker meer techni sche substantie bezat en Roda JC boven zijn krachten uit moest groeien om de verhoudingen enigszins recht te trekken. Dat de reserves na een uur verbruikt wa ren op de zware grasmat, was het directe gevolg van de opofferings gezindheid van de thuisploeg. Na dat Roda JC uitgesmeten was met zijn krachten kwam het einde snel en onafwendbaar. Van de Kerkhof, Valke en Hysen bogen de Roda- voorsprong om in een zege. „Ik had er al een zwaar hoofd in", aldus trainer Hans Eijkenbroek, „toen PSV die gelijkmaker scoor de. Je zag de kopjes een voor een naar beneden gaan. Je probeert dan nog wel vanaf de zijlijn de moed er in te houden, maar nie mand geloofde er toen nog in. We speelden een verloren wedstrijd omdat mijn jonge ploeg niet het vermogen bezat de krachten over de gehele wedstrijd gelijkelijk te verdelen. Chris Guthrie in die laat ste speelfase in laten vallen was ook niet de oplossing. Hij was nog te geblesseerd om zich tussen het trio Hysen, Brandts en Stevens staande te houden". Roda JC kende een voortreffelijk begin tegen PSV, dat zijn spitsen Koolhof en Thoresen vanwege blessures aan de kant moest laten. Reeds na drie minuten stond de ploeg op voorsprong. René Hof man was de grote offensieve ani mator. Zijn eerste schot op doel kon Van Breukelen slechts ten koste van een hoekschop keren. Ron Jans draaide schitterend weg van zijn tegenstander, na Hofmans corner, en plaatste zijn voorzet pasklaar op de kruin van Leo De gens: 1-0. Ook in de navolgende periode was Roda JC de gevaarlijker ploeg. PSV dwong dan wel een veldover- wicht af, maar in de beslissende duels toonde de thuisploeg meer venijn, meer felheid. Een slopende bezigheid. De jonge middenlinie - De Jong met name - maakte zoveel meters, dat ze na rust amper nog uit de voeten kon. Leo Degens was het eerste slachtoffer van die da dendrang. Een verrekte spier bete kende het vroegtijdige einde voor de doelpuntenmaker. De schok was redelijk snel verwerkt, maar het kwaliteitsverlies dat met de aanvoerder het veld uit ging, miste op den duur zijn uitwerking niet. Dramatisch „Voor de rust speelde PSV een dramatisch slechte wedstrijd", concludeerde Jan Reker. „Na de hervatting hebben we de zaak rechtgetrokken. Twee punten dus voor een halve wedstrijd. We heb ben het zoals altijd gruwelijk moei lijk gehad in Kerkrade, maar als zo vaak ook wonnen we verdiend. Ze ker in de eerste helft was de thuis ploeg sterker. We wonnen geen en kel duel. De inzet van de meesten was ver te zoeken. Desondanks ben ik tevreden dat we die punten hebben gepakt. Het is al bijna tra ditie dat PSV het na een goede prestatie de wedstrijd erna knap lastig heeft. Voeg daarbij het feit dat ik vijftig doelpunten naast me op de bank had (Reker doelde op zijn geblesseerde spitsen Koolhof en Thoresen) en de problemen zijn verklaard". De ontnuchtering voor Roda JC kwam pas na ruim een uur. De 8000 toeschouwers was toen echter al duidelijk geworden dat de ploeg met zijn voorsprong ver boven de stand leefde. Toen de middenlinie het niet meer kon bijbenen hadden Van de Kerkhof, Valke en Hysen de weg vrij naar het doel van Joop Dacier. Silooy, die acht minuten voor rust Ajax op voorsprong zette. En toen Ruud Heus in de laatste minuut van de eerste helft de kans op de gelijkmaker had laten liggen, was het Vanenburg die kort na rust de wedstrijd in een vroegtijdig sta dium besliste. Ajax beperkte zich verder tot het consolideren van de voorsprong en AZ, dat veel had gegeven in het eerste gedeelte van de wedstrijd, was niet bij machte de tactiek van Ajax te doorkruisen. Vooral omdat Tol - hij had de afgelopen week met griep in bed gelegen - in Log- gie een machteloze plaatsvervan ger had. Het enige gevaar bij AZ moest nu komen van Kees Kist, die zich in de eerste helft een goede aangever had getoond, maar in de tweede helft duidelijk de steun van Tol miste. De op het oude nest te ruggekeerde topscorer toonde te gen Ajax overigens wel aan op de weg terug te zijn. „Ik mis nog wat kracht, maar het gaat de goede kant op. En het is altijd leuk om in de laatste minuut toch nog te sco- Kees Kist nam met dat doelpunt - zijn eerste na zijn rentree bij AZ revanche op een flink gedeelte van de Ajax-supporters, die in de twee de helft niet verder kwamen dan het smakeloze gezang: 'Kist is een pyromaan'. Scheidsrechter Van Swieten leek naar aanleiding van die tekst de wedstrijd voor enige tijd te willen staken. „Die indruk kreeg ik ook, maar dat kan natuur lijk niet. Het is wel tekenend voor het niveau van die mensen. De na sleep van een affaire, die mij al ge noeg schade heeft berokkend. Erg jammer, dat zoiets moet gebeu ren". ROTTERDAM (GPD) - Haar lem heeft gisteren een succes volle poging ondernomen om het zwaar aangestaste zelfver trouwen van Feyenoord op te vijzelen. De ploeg van trainer Hans van Doorneveld gedroeg zich zo naief in de Kuip, dat de tegenstander moeiteloos naar de eerste royale seizoenzege kon hollen. Feyenoord won met 4-1 en vlak voor de zware openingsklus in de Europese bekerstrijd tegen Panathinai- kos werd dat gezien als dé op pepper die de regerend lands kampioen nodig had om uit het diepe dal te klimmen. Hoewel nog legio kansen on benut werden gelaten, werd het na de wedstrijd aan Rotterdam se kant zo voorgesteld dat het herstel is ingetreden en dat de moeilijkste tijd nu tot het verle den zou behoren. Dat althans, was de teneur van de reacties. Trainer Libregts had „in elk ge val weer positieve punten" ge zien en sprak over „acceptabel voetbal, waarmee de weg terug is ingeslagen". De uitblinkende spelbepaler Mario Been en aanvoerder Ben Wijnstekers wezen op de „gro tere agressiviteit en de verbe terde organisatie" en ontleen den daaraan vertrouwen voor de wedstrijd van woensdag. „Met hetzelfde enthousiasme en dezelfde concentratie moet het ook tegen Panathinaikos mogelijk zijn zo'n score te be reiken". Trainer en voetballers gingen daarbij echter alleen uit van zichzelf en van het resultaat en vergaten in hun nabeschouwin gen de zwakke tegenstand 'mee te nemen', terwijl dat toch een zeer wezenlijke, zo niet de be langrijkste, factor was geweest. Dat Feyenoord beter en ijveri ger voetbalde dan in de afgelo pen weken hoeft niet ter dis cussie te staan, de vraag is al leen waardoor dat in de hand werd gewerkt. Door het nu al veelbesproken gesprek met Cruijff, dat vorige week woensdag na de dreun bij PSV plaatsvond (Been: „Hij heeft ons verteld wat we ver keerd deden") en dat tot allerlei wilde veronderstellingen over een rentree van J.C. heeft ge leid? Of door het povere spel van Haarlem? Het eerste wil den de Feyenoorders zelf uiter aard graag geloven, voor het tweede was de opmerking van Hans van Doorneveld veelzeg gend. „Als ik trainer van Pana thinaikos was, zou ik heel opti mistisch zijn". Van de dure Griekse profs is dan ook niet te verwachten dat Ivan Nielsen: eerste treffer. (foto ANP) ze Mario Been zoveel vrijheid zullen geven dat hij kan uit groeien tot een uitblinkende spelbepaler en zeker niet dat ze net zulke knullige fouten zullen maken als de voetballers van Haarlem gisteren deden. De op zet van Van Doorneveld om de tegenstander af te bluffen door consequent met drie, vier spit sen te spelen, ging geheel de mist in door een paar blunders. De 1-0 van Nielsen vond Feyenoord dan wel op eigen kracht, de 2-0 en 3-0 van Been en Houtman (strafschop) waren min of meer cadeautjes. Van Bert van der Kuijl, die de bal kinderlijk verspeelde, en van Masefield, die Ron Carli zoveel ruimte gaf dat de enige correc tiemogelijkheid uit een overtre ding bestond. In de 42e en 43e minuut konden de Rotterdam mers de partij daardoor beslis sen, waardoor ze heel wat 'ge makkelijker' konden gaan voetballen. „De ruimte daarvoor hebben we zelf gecreëerd", hielden Been en Wijnstekers vol. „We hebben Haarlem gedwongen zo te spelen". Het tweetal wees daarbij op de inderdaad betere organisatie, het opschuiven van laatste man Van de Korput naar Bert van der Kuyl, waar door Been zich niet hoefde te bekommeren om een tegen stander en een grote mate van vrijheid genoot. Haaks op die opvatting stond de mening Van Doorneveld. Over de doelpun ten: „Feyenoord kwam heel goedkoop op 3-0", en over Van der Kuijl: "In de eerste helft hebben we met tien man ge speeld". Het verloop van de tweede helft kon die laatste opmerking staven. Hoewel Feyenoord daarin vrij-uit kon voetballen, stokte de score in die rondgang op 1-1 (Hoekstra, Böckling), terwijl de Rotterdammers toch talloze mogelijkheden kregen. Met Frank van der Kley en Fokke Zwart als basis-invallers nu Tol, Keur en Leysner ge blesseerd waren en Collewijn en Baas als latere vervangers voor Van der Kuijl en Kleton, speelde Haarlem met vier ama teurs even slap als aan het ein de van de eerste helft. Feye noord had dan ook geen moeite met het scheppen van kansen, maar wist er nauwelijks raad mee. Houtman was alleen maar ijverig, Gullit had geen beste dag en Hoekstra miste de preci sie, terwijl Haarlem-doelman Metgod zich in de slotfase bo vendien goed herstelde van zijn zwakke start. „Het is psychisch belangrijk dat je ziet dat het weer kan", vonden Wijnstekers en Been in koor. „Die fouten en kansen hebben we toch zelf afgedwon gen. Het is flauwekul om dat om te draaien". Wim van Hane- gem deed dat echter wel. Hij probeerde het optimisme terug te brengen tot de juiste propor ties. „Want je moet ook kijken hoe de tegenstander speelt en Haarlem heeft aardig meege holpen. Been kon nu ook ge makkelijk zo spelen, maar we moeten nog maar niet te hoog van de toren blazen, want je ziet toch dat de scherpte nog niet terug is. Anders was het wel 9-0 geworden. Ik ben bang dat Feyenoord het woensdag heel moeilijk krijgt". KERKRADE (GPD) - Een uur lang kon Roda JC opboksen tegen het kwalitatief betere PSV. De krach ten die voor die toer vrijgemaakt moesten worden ontbraken on het eind van de rit. Koel wachtten de Eindhovenaren totdat de thuis ploeg uitgeraasd was en stelden toen orde op zaken 1-3. Een ver diende overwinning, omdat de te stoppen. Maar de samenwerking met de andere middenvelders, ze ker wat betreft het overnemen van de 'plaatsen, verliep niet goed. Ik heb het al meer gezegd, er is nog een hoop werk aan de winkel. In Rotterdam roepen ze ook om disci pline, maar bij ons is het hetzelfde liedje. Het is alleen nog verbloemd door de resultaten. Ook AZ heeft het ons met echt moeilijk gemaakt. Maar bij grote wedstrijden ver wacht ik een gemotiveerder Ajax, dan nu het geval was. AZ miste ge woon zelfvertrouwen, mede door het vele wisselen van de opstelling, wat logisch van De Visser is, ge zien de resultaten. Vooral in de tweede helft zijn we nauwelijks in de problemen geweest". Een flink gewijzigd AZ '67 heeft echter wel de mogelijkheden ge had om Ajax een lastig middagje te bezorgen. De Alkmaarders, met de goed spelende Martin Haar - woensdag tegen Excelsior nog ge passeerd omdat hij volgens Piet de Visser niet functioneerde binnen het team weer in hun midden, Reijnders (hij legde Van Basten volkomen aan banden) voor Filip- po en de amateurs Fred Patrick en de redelijk debuterende Mark Castelijn, namen na een moeizame eerste tien minuten het heft in han den en creëerden genoeg kansen om Ajax op een ruime achterstand te zetten. Met name de niet geheel fitte Tol bleek een plaag voor zijn bewaker Silooy, maar tot tweemaal toe kwam hij alleen voor Galjé niet tot scoren. „Centimeterwerk", luidde het verweer van Tol, die zich in de rust moest laten vervangen door Loggie. ..We hebben geen greintje mazzel" AZ-trainer Piet de Visser was het daar niet geheel mee eens. „Als je vier van die schitterende kansen krijgt moet je een of twee maal scoren. Vooral tegen Ajax. Want doe je het niet, dan krijg je ze zelf om de oren". Piet de Visser had het gelijk aan zijn zijde. Want nadat Tol en ook Van de Poppe kansen op een AZ- voorsprong hadden laten liggen, was het de verder onzichtbare Gas- selich, in staat gesteld door Sonny ROTTERDAM - De kans bestaat dat Ron Carli woensdagavond met Feyenoord zijn debuut in het Euro pese voetbal maakt tegen Panathi naikos. Trainer Libregts liet giste ren doorschemeren dat hij de 22- jarige spits, die vorig seizoen nog uitkwam voor de zaterdag-eer steklasser PPSC, de voorkeur zal geven boven de nog aan zijn enkel geblesseerde Rep. "Ik ben niet on tevreden over Carli", aldus Li bregts. "Hij is in elk geval beter dan een aarzelende Rep, die nog niet kan lopen". Libregts kan woensdag weer wel beschikken over Petur Petursson, die gisteren ontbrak in de selectie van Feyenoord. De IJslander was door zijn club disciplinair ge schorst voor het duel tegen Haar lem, omdat hij zich na de interland Ijsland-Wales vorige week woens dag, een dag te laat bij Feyenoord had gemeld voor de training. Pe tursson had het vliegtuig gemist. Hij had zich verslapen... Ook Troost zal in het Europa Cup I-treffen weer van de partij zijn. Hij werd tegen Haarlem na 63 minuten weliswaar vervangen door Johan Steur, maar dat ge beurde slechts uit voorzorg. Een oude enkelblessure speelde op. "En ik wilde geen enkel risico ne men", zei Libregts. Fortuna Fortuna S klampt zich vast aan de bestofte uitdrukking over een slechte generale. De ploeg die Ne derland woensdag bij KB Kopen hagen moet vertegenwoordigen in hét Europese toernooi voor beker winnaars, hield aan het slechte duel met Excelsior (1-1) zaterdag avond slechts één lichtpuntje over. Chris Körver, de zoon van de vroe gere Fortuna-trainer Frans Körver, maakte een geslaagd debuut. Trai ner Bert Jacobs had hem verkozen boven André van Gerven, die ge blesseerd was en in de laatste wed strijden enkele keren blunderde. Leidenaar Wout Holverda wacht nog altijd op zijn eerste treffer. Ajax Ajax-trainer Aad de Mos kent voor de Europa-Cup-III-wedstrijd tegen de amateurs van Red Boys, morgenavond in Luxemburg, geen blessurezorgen. Behalve Ophof (geschorst voor Europees voetbal) en de al door een rugblessure aan het begin van het seizoen gevelde John van 't Schip is iedereen inzet baar. "We zullen Red Boys zeker niet onderschatten. Tony Bruins Slot heeft Red Boys zien spelen en heeft laten weten, dat die Luxem burgers een aantal goede voetbal lers in hun midden hebben", meld de trainer Aad de Mos. Edo Ophof, die in de voorberei dingsfase tijdens de oefenwed strijd tegen IJsselmeervogels een gebroken neusbeen opliep, is na woensdag weer inzetbaar. "Ik weet nog niet precies hoe ik Ophof zal gaan gebruiken, maar ten koste van een van de. vier verdedigers zal zijn rentree niet gaan", aldus Aad de Mos. De tegen AZ falende mid denvelders Gasselich en Koeman komen waarschijnlijk het eerst in aanmerking voor een plaats op de reservebank. PSV Hallvar Thoresen, die gisteren niet tegen Roda JC uitkwam, maakte wel deel uit van de groep van zestien PSV'ers, die vanmor gen naar Frankfort a/d Oder is ge reisd voor de UEFA-cup-ontmoe- ting tegen Vorwarts. De Eindhovense spits kreeg za terdag tijdens de training weer last van een oude liesblessure. Trainer Jan Reker, die Peter Corbijn, aan het begin van dit seizoen overgeko men van Helmond Sport, in Kerk rade de plaats van de geblesseerde Noor liet innemen, heeft evenwel goede hoop dat Thoresen woens dagavond in de basisopstelling van PSV zal staan. De genezing van de blessure van Jurrie Koolhof daarentegen zal nog geruime tijd vergen. De Bra bantse trainer verwacht niet dat Koolhof voor 1 november kan spe len. Stevens, die voor één wed strijd geschorst is door de UEFA en in Frankfort niet mag spelen, maakt de reis wel mee. Jan Reker: "Hij komt immers in de tweede wedstrijd tegen Vorwarts wel in het veld". Kees Kist in duel met Sonny Silooy. 'Kist is een pyromaan', 'zongen' de Ajax-supporters zonder enig gevoel voor fatsoen. Kist ("Het is tekenend voor het niveau van die mensen') nam revanche met een treffer, (foto anp) ALKMAAR (GPD) - Een flink door elkaar geschud AZ '67 heeft het lijstaanvoerder Ajax gistermiddag alleen in de eerste helft lastig kun nen maken. In die periode legden de Alkmaarders de nodige manke menten in het Ajax-spel bloot, maar met name Tol weigerde ge bruik te maken van de goede mo gelijkheden op de openingstreffer. Daardoor haalde Ajax puur op ba sis van de aanwezige individuele klasse alsnog vrij gemakkelijk de winst (1-2) binnen. In de eerste minuut van de twee de helft deelden de Amsterdam mers via Vanenburg al de gena deklap (0-2) uit aan AZ '67, dat hier na niet meer de kracht had om een goede eerste helft een vervolg te geven. Ajax bepaalde zich verder, mede met het oog op de EC-wed- strijd van morgenavond tegen het Luxemburgse Red Boys Differ- dange, tot het consolideren van de voorsprong, waardoor de wedstrijd in de tweede helft nauwelijks meer het aanzien waard was. „Je kunt wel op voile toeren doorgaan, maar vorig seizoen heb ben we in dit soort wedstrijden ge noeg de pen op de neus gehad. We hebben bewust gekozen voor het consolideren van de voorsprong", verontschuldigde Ajax-trainer Aad de Mos zich. Het was de leidsman van de Amsterdammers niet ont gaan dat er in de eerste helft in ver dedigend opzicht het nodige mis ging. Vooral op rechts, waar Schoenaker veelvuldig gaten moest dichten, profiteerde AZ goed van de desorganisatie bij de Amsterdammers. „Schoenaker was de aangewezen man om de oDkomende mensen af

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13